Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 9.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nepromarněme šanci zakázat „zábavní“, tedy nebezpečnou pyrotechniku právě projednávaným zákonem
Poté, co opadly emoce spojené s řadou lidských i zvířecích tragédií zaviněných na přelomu roku tzv. zábavní pyrotechnikou, nastal čas přistoupit k problému racionálně. Přesně podle této zásady postupuje ministerstvo životního prostředí, které chystá návrh rozšířit zákaz používání třaskavin i mimo národní parky, konkrétně na území všech dvaceti chráněných krajinných oblastí. Nezbývá než takový přístup kvitovat, i když by rozhodně bylo lepší zakázat používání pyrotechniky na území celé republiky, a to právě projednávaným zákonem o ochraně přírody.
Zákaz pyrotechnického běsnění nezodpovědných lidí platí v národních parcích v ČR už téměř tři roky a rozhodně nelze říci, že by řádění s petardami a světlicemi místním obyvatelům nějak chybělo. Na rozdíl od řady měst, která zatím nenašla odvahu zastavit nebezpečné opilce s nebezpečnými třaskavinami v rukou vydáním příslušných vyhlášek, si lidé žijící v národních parcích užívají klidu a pohody, aniž by o silvestrovské noci museli dopovat domácí mazlíčky dávkami sedativ, aniž by museli utišovat hlukem probuzené plačící děti, u nichž blýskání a dunění výbuchů mnohdy vyvolává strach, že vypukla válka.

Řekněme si to na rovinu: používání pyrotechniky na veřejnosti je jednoznačně velmi nebezpečnou činností, kde ztráty a rizika mnohonásobně převyšují její přínos! Na jedné straně stojí stovky těžce zraněných zvířat i lidí, dále mnohamilionové výdaje samospráv za novoroční úklid zbytků třaskavin a k tomu je zapotřebí připočítat ještě náklady spojené s nasazením desetitisíců zdravotníků, hasičů a policistů do mimořádných služeb. A na straně druhé pak stojí pochybná radost obyvatel, lépe řečeno nesmyslné a nebezpečné zacházení opilců s pyrotechnikou, která může nejen těžce zranit, ale také zabíjí.

A co je neméně důležité: jestliže v této zemi zákon zakazuje držitelům střelných zbraní používat je v opilosti, pak určitě není v pořádku, když stát nečinně přehlíží podobnému počínání opilců s pyrotechnikou. Namol opilí jedinci už mnoho let na veřejnosti zraňují stovky lidí a zvířat nebezpečnými třaskavinami, aniž by jim v tom kdokoliv bránil. Nebo se o to aspoň pokusil.
Nastal proto čas situaci řešit. Nejsem sice příznivcem represí, ale zdravý rozum musí snad každému myslícímu člověku napovědět, že prakticky neomezené používání pyrotechniky v ČR rozhodně není v pořádku. Různá omezení sice existují, ale řekněme si to na rovinu: kdo z nás kdy viděl, aby se někdo z těch, kdo mají „pomáhat a chránit“ v ulicích aspoň pokusil nebezpečnému zacházení s třaskavinami zabránit?

Nezbývá proto než doufat, že zákonodárci v tomto problému nenechají samosprávy napospas voličům. Že se chopí příležitosti a do právě projednávaného zákona o ochraně přírody a krajiny vloží zákaz používání pyrotechniky nejen v chráněných oblastech, ale na celém území ČR. Když jde o zdraví a životy, musí jít zájmy opilců stranou!

RNDr. Evžen Korec, CSc.
ředitel Zoologické zahrady Tábor
předseda Cane Corso klubu ČR

9. březen 2020Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Výstava v třebíčském muzeu připomíná významná literární výročí
Menší výstavou v depozitáři v Kosmákově ulici si Muzeum Vysočiny v Třebíči připomíná letošní významná literární výročí.
Výstavka seznámí zájemce se spisovatelkou Boženou Němcovou, od jejíhož narození v tomto roce uplynulo 200 let a která v letech 1840 - 1842 pobývala s manželem v Polné na Jihlavsku, který tam pracoval na finanční expozituře. Rodina byla v kontaktu s místními obrozenci, v jejichž čele stál hostinský a primátor města Antonín Pittner. Němcovi také navštěvovali ochotnické divadlo. A narodila se jim tu dcera Dora.

"Expozice je také věnována českému autoru, novináři a dramatiku Karlu Čapkovi, narozenému před 130 lety", informovala Božena Kabelíková z třebíčského muzea. I ten navštívil Vysočinu v době, kdy jeho otec Antonín Čapek působil v létě 1909 jako lázeňský lékař v lázních Svatá Kateřina nedaleko Počátek. Karel, v té době student filozofické fakulty v Praze, se zde zamiloval do Libuše Solperové z Jindřichova Hradce. Tento vztah pak měl být inspirací pro povídku Helena, která je součástí sbírky Trapné povídky.

"Největší pozornost je věnována básníku a výtvarnému umělci Vítězslavu Nezvalovi, který se narodil v roce 1900 v Biskoupkách na Moravě, ale žil v nedalekých Šemíkovicích a studoval na gymnáziu v Třebíči, proto je s hrdostí považován za význačnou osobnost našeho regionu", doplnila B. Kabelíková.

Dílo těchto tvůrců reprezentují vystavené publikace z knihovního fondu MVT.

Výstavka je přístupná v pracovních dnech od 8 do 15 hodin v recepci muzejního depozitáře do 30. června.Vstup není zpoplatněn.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jarní prázdniny a poklady v jihlavské zoo
V předjarní zoologické zahradě v Jihlavě to žije, kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice březí a v očekávání porodů. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu v kraji Vysočina začaly jarní prázdniny, které jakoby lákaly k návštěvě zoo.
Pro malé i velké školáky jsou každý den od 9. do 13 března připravena dvě komentovaná krmení. V 11 hodin budou představeni naši medvědi malajští. Ve 14 hodin pak bude krmení u tuleňů obecných. Oba dva druhy šelem už se po zimní pauze těší na zvýšený zájem návštěvníků i trochu odlišný kontakt s chovateli během komentovaném krmení.

V uvedené dny bude v zoo připravena i soutěž Poklady jihlavské zoo. Odhalte při ní číselný kód, který otevře truhlu s pokladem.

Poklad budou karty z naší nové sběratelské edice, karetní hry 5 v 1 nazvané „Poklady jihlavské zoo“. Na jednotlivých kartách jsou představeny významné druhy zvířat, chované v Zoo Jihlava. Hra se dá hrát pěti různými způsoby, jako Kvarteto, Černý Petr, Pexeso, Větší bere a jako základ sběratelské edice. V tomto základním souboru je 32 sběratelských karet a během akcí v zoo, jako je třeba výše zmíněná soutěž, bude možné získat doplňkové karty s dalšími zvířaty. Pokud sběratelé získají 45 různých karet, získají roční dětskou permanentku do zoo.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Ve všech nemocnicích na Vysočině platí zákaz návštěv až do odvolání
Nemocnice v Jihlavě vzhledem k epidemiologické situaci v Česku vyhlásila dnešním dnem až do odvolání zákaz návštěv na všech odděleních.
Také nemocnice v Třebíči v návaznosti na zvyšující se počet nakažených osob koronavirem v Česku vyhlásila dnešním dnem zákaz návštěv.

Návštěvy nejsou povoleny ani v nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí, v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově. Až do odvolání platí také zákaz návštěv v nemocnici v Novém Městě na Moravě.

Masarykův onkologický ústav v Brně ruší od pondělí návštěvy s ohledem na narůstající riziko nákazy koronavirem. Ruší i akce pro pacienty a veřejnost.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Žďársku kvetou miliony bledulí
Bledulová sezona na Žďársku začala. Kvetou tisíce bledulí jarních v Národní přírodní rezervaci Ransko na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.
Jedná se o jednu ze čtyř národních přírodních rezervací Žďárských vrchů, jež se rozkládá mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem u Krucemburku. Bledule tam rostou na vlhkých pozemcích ve střední části lokality pod jasany a olšemi. Vzhledem k tomu, že jde o rezervaci, chráněné květy je zakázáno nejenom trhat, ale také se v místě pohybovat mimo vyznačené cesty.

Sezona rozkvetlých bledulí je ve žďárském okrese v plném proudu v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam koberce bílých jarních květů vzhledem k nižší nadmořské výšce a umístění na slunci rozkvétají jako první a každoročně přitahují davy návštěvníků z celé republiky.

Chráněné bledule začnou ve velkém co nevidět kvést i ve Světnovském údolí u Světnova na Žďársku. Přírodní památka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Děti z Erka se v Horáckém divadle učí být herci
Děti z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko při Oblastní charitě v Jihlavě dostaly výjimečnou příležitost účastnit se profesionálních kurzů herectví v Horáckém divadle v Jihlavě. Od září 2019 je vede herečka Šárka Čermáková.
Hodiny začínají rozcvičkou a dramatickým cvičením, které pomáhá dětem rozmluvit se a tolik se nesmát v situacích, kdy vystupují před lidmi. Hrajeme hry na volné asociace nebo vedeme rozhovory.

Z cvičení se nám nejvíc líbil vnitřní dialog sám se sebou, převyprávění příběhu a hlavně neadekvátní reakce, kdy odpovídáme na promluvu něčím nelogickým. Dále se pak děti rozdělily do skupinek a vytvořili scénku na dané téma, mohly použít i rekvizity, což je náramně bavilo.

Dbali jsme na to, aby také ti, kteří zrovna nehrají, poslouchali ostatní a mohli potom scénku zhodnotit. Scénka se obvykle hrála znovu po radách a doporučeních od Šárky, která bedlivě vnímala, jak si děti poradí s rolemi, třeba když hrají zvíře, nebo starou osobu. Velmi jsme se nasmáli, ale zažili i krušnější chvilky, kdy nás zrovna nějak hraní nebavilo, nebo jsme byli rozmrzelí ze dne. To nám Šárka hned zvedla náladu pohybovou aktivitou, kterou vytáhla z rukávu – hadí babu nebo schovávanou.

Děti se opravdu naučily lépe a zřetelně mluvit. Dozvěděli jsme se spoustu informací i od málomluvných dětí, hlavně formou hry. A velmi nás obohatily příběhy z hereckého prostředí, které nám vyprávěla Šárka.

Další skvělou nabídkou, kterou jsme od divadla využili, byly volné lístky na představení. Děti se mohly cítit jako dospělí, přemýšlely nad tím, co si obléknout na představení a vnímaly příběh, který se odehrával na pódiu. Za tuto zkušenost jsme velmi vděčni.

V současnosti nacvičujeme dvě scénky pro závěrečné vystoupení, před kterým si budeme moci prohlédnout i kostymérnu. Zvolili jsme téma z romské historie, a to legendu O rozbitém zrcadle a rozprchnutí Romů do všech koutů světa. Na scénku připravujeme rekvizity a učíme se text, zároveň jsme ji proložili choreografií tanců pod vedením Zuzky Krčálové. Velmi nám záleží na závěrečné scénce, neboť budeme hrát na velké scéně, což bude pro děti nezapomenutelný zážitek.

I přes občasné boty pracujeme dále na realizaci sehrání scénky, aby bylo vidět, co všechno jsme se naučili – třeba se při hraní nesmát, což je opravdu velmi náročné. Děkujeme Šárce Čermákové za bezprostřední a velmi vstřícný přístup a vedení Horáckého Divadla za umožnění tohoto kurzu.
Eva FRUHWIRTOVÁZpět nahoru na obsah...

Nevidomý Ondřej Zmeškal: Koronavirus mi zkomplikoval sen o Paralympiádě
Ve dnech 5. – ‪7. března‬ měl v arabském Abú Dhabí proběhnout kvalifikační závod na Paralympijské hry v Tokiu 2020, na nějž se nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Nového Telečkova chystal se svým tříčlenným týmem odletět v pondělí 2. března.
Do příprav ale nečekaně zasáhla sobotní zpráva: Mezinárodní triatlonová unie po konzultaci se sportovní radou v Abú Dhabí přijala rozhodnutí o odložení světového triatlonu ITU v Abú Dhabí‬, Světového poháru v paratriathlonu i smíšené štafety.
Pro nevidomého sportovce odkázaného na podporu partnerů, vlastní prostředky a pomoc svého traséra Marka Peterky a celého týmu to znamená především ztrátu, a to jak finančních prostředků, tak možnosti posunout se blíže svému snu o účasti na Paralympiádě. „Každé dobré umístění v závodech znamená další cenné body do tabulky, jež rozhoduje o tom, kteří sportovci se na paralympijské hry nakonec probojují a kteří ne. Zúčastnit se všech potřebných světových kvalifikačních závodů je pro mě nesmírně finančně náročné. Triatlon v Abú Dhabí byl mou velkou nadějí a jeho zrušení na poslední chvíli znamená velkou ránu,“ shrnuje Ondřej Zmeškal.
Jaký bude další průběh dění v otázce koronaviru, pořádání kvalifikačních závodů ve světě a celé organizace paralympijských her v Tokiu je stále nejisté.‬‬

- oz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   2. 4. 2020

• U Kochánova začal z nedbalosti hořet lesní porost
• Auto srazilo v Havlíčkově Brodě chodkyni, ta utrpěla zranění
• Neukázněné řidiče kamionů, kteří projíždějí provizorní most u Velkého Beranova policisté přísně pokutují
• Stavební práce na silnicích probíhají téměř po celé Vysočině
• Špatné časy restaurací: Tržby s koronavirem klesly o 83 procent; čtyři z deseti se navíc bojí, že je skolí stravovací paušál
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou svítit modře, vyjádří tak podporu lidem s autismem
• Kvůli náporu lidí bude otevřený sběrný dvůr na Ratířovské v Jihlavě

Středa   1. 4. 2020

• Nejvzácnější druh v táborské zoo umí mňoukat „jako na lesy“
• Kronospan žádá o povolení nadlimitního zdroje hluku
• Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pomáhá v boji s koronavirem
• Od neděle 5. dubna bude fungovat na Vysočině víkendová zubní pohotovost v centrální ordinaci v Jihlavě
• Muzeum Vysočiny Jihlava vydalo mimořádné číslo muzejního časopisu speciálně pro seniory, s on-line prezentací nezůstávají pozadu ani další muzea
• Pacienty jihlavské nemocnice snímá termokamera
• Živnostenský úřad žádá: Nechoďte k nám žádat o ošetřovné, je to zbytečné, volejte nebo pište e-mail
• Termín zápisů do škol zůstává, proběhnou on-line
• Reakce RNDr. Evžena Korce, CSc., na vyjádření ÚKZÚZ k jeho komentáři „Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?“

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz