Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 11.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kde jsou v zimě naši letouni?
Letouni jsou jediní savci na světě,kteří umějí aktivně létat. Řád letounů má dva podřády: kaloni a netopýři. Netopýry žijící v mírném Evropském pásmu dělíme do tří čeledí: vrápencovití, netopýrovití a tamaridovití. V našich Žďárských vrších a přilehlém okolí se nejčastěji setkáváme s netopýrem velkým, vodním, řasnatým, brvitým, ušatým a vzácně s černým. Nejvíce je vrápenců malých - vrápenci si jako jediní při spánku zakrývají tělo létací blánou.
Jsou aktivní od soumraku do rozednění. Až na pár druhů jsou hmyzožravý. Od jara do podzimu žijí v otevřené krajině i ve městech a k dennímu nocování tvoří větší čí menší letní kolonie na půdách domů a stodol, ve stavebních otvorech budov,puklinách skal a stromů.

Každý večer pak z těchto úkrytů vylétají za potravou. Na zimu se však všichni z krajiny i měst stahují a ukládají se k zimnímu spánku.
Vytvářejí početné zimní kolonie hluboko v podzemí ve starých důlních štolách,jeskyních a kamenných klenbových sklepeních.
Prostory musejí být dostatečně chráněné před světlem,teplotními výkyvy a musí mít také dostatečnou vlhkost vzduchu aby tělíčka při spánku nevyschla.Netopýři nesmí být na zimovišti rušeni. Naštěstí je většina těchto prostor lidem nepřístupná.
Kolonie jsou smíšené, zimuje i několik druhů netopýrů společně. Netopýři sníží tělesnou teplotu i tepovou frekvenci.
V zimě se netopýři na zimních nocovištích sčítají,čímž se monitoruje jejich celkový počet v krajině.
Při sčítání za letošní teplé zimy jsme nacházeli jedince kteří ač byli v klidu,spát se jim nechtělo.Měli vyšší tělesnou teplotu i tepovou frekvenci a otevřené oči.
Pokud za teplé zimy netopýři přeruší spánek a vylétnou ven může to pro ně mít fatální následky.
Jednak neseženou v tuto dobu hmyzí potravu,jednak tím zmaří mnoho energie potřebné k úspěšnému přezimování.

Stavy netopýrů u nás i v Evropě klesají. Příčinou je ubývající hmyz a hmyz kontaminovaný různými jedy,dále nedostatek zimovišť i míst k dennímu odpočinku a odchovu mláďat.
Všichni netopýři jsou chráněni!
Každý nález i uhynulého netopýra je cennou informací o jejich rozšíření.

V našem regionu nejsou přirozené jeskyně vhodné k přezimování. Netopýři proto používají prostory vytvořené člověkem,jsou to tovární a hradní sklepení a stará, již uzavřená důlní díla. U nás se těžily různé rudy a štoly mají krásně vybarvené interiery.

Foto: Zbyněk Pavlů
Zbyněk PAVLŮZpět nahoru na obsah...

Muzeum Vysočiny v Třebíči v souvislosti s koronavirem mění svůj program, některé akce ruší
v souvislosti s vládním zařízením k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 věnujte prosím pozornost aktuálním informacím o akcích pořádaných Muzeem Vysočiny Třebíč v měsíci březnu a počátkem dubna: Expozice muzea a výstavy jsou otevřeny beze změny od úterý do neděle 9 – 12 a 13 – 17 hodin. Veškeré edukační programy pro školy (i mateřské) jsou do konce března zrušeny. Jedná se především o velikonoční program v Centru tradiční lidové kultury.
pátek a sobota 20. a 21. 3.
Kostýmované prohlídky – Osudová věštba
Prohlídky proběhnou podle plánu (oba dva dny v 16:00 a 17:30), na představení je nutná rezervace na tel. 568 408 890.

pátek a sobota 20. a 21. 3.
Kostýmované prohlídky pro děti – Provede vás Blažena
Prohlídky jsou zrušeny. Další plánované termíny jsou 17. a 19. dubna, o konání či nekonání prohlídek budeme informovat.

úterý 24. 3.
Přednáška Sklářství na Vysočině
Přednáška v Centru tradiční lidové kultury proběhne (v 17:30), maximální kapacita je 70 osob.

čtvrtek 26. 3.
Vernisáž výstavy Evy Jeníčkové v galerii Tympanon
Výstava bude v plánovaném termínu zahájena, účast na vernisáži si bude možné rezervovat.

neděle 29. 3.
Přehlídka lidových muzik
Přehlídka v Centru tradiční lidové kultury je zrušena, o náhradním termínu budeme informovat.

čtvrtek 2. 4.
Vernisáž výstavy Pocta Vratislavu Bělíkovi
Zahájení výstavy v zámecké konírně bude odloženo, o náhradním dubnovém termínu budeme informovat.

Vzhledem k vývoji událostí může dojít k zásadním změnám, chystáte-li se na některou muzejní akci, sledujte, prosím, facebook nebo web (www.muzeumtr.cz) muzea.

Informace také získáte na tel. č. 568 408 890.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Město Havlíčkův Brod přerušilo provoz některých městem řízených organizací
V úterý 10. března vydalo Ministerstvo zdravotnictví z důvodu možnosti šíření koronaviru zákaz pořádání všech akcí s účastí přesahující 100 osob. Následující den stát zrušil také výuku na základních a středních školách. V návaznosti na toto mimořádné opatření rozhodlo město Havlíčkův Brod s účinností od čtvrtka 12. března o přerušení provozu některých městem řízených organizací.
Rozhodnutí se týká Městského divadla a kina Ostrov, s. r. o., Základní umělecké školy J. V. Stamice a AZ – Centra Havlíčkův Brod, střediska volného času. Dále město rozhodlo o zrušení programu Přírodovědného centra na ZŠ Nuselská, uzavření krytého plaveckého bazénu a zrušení veřejného bruslení na zimním stadionu. Městské kino Ostrov přistoupilo na toto opatření neprodleně a filmová představení již zrušilo. Výše uvedená opatření města platí až do odvolání.

Autobusy budou i nadále jezdit v prázdninovém režimu

Do pondělí 16. března probíhají na Vysočině jarní prázdniny a linkové autobusy i autobusy MHD jezdí podle prázdninových jízdních řádů. Tento dopravní režim bude po skončení prázdnin také zachován až do odvolání. Podle slov ředitele Technických služeb Havlíčkův Brod Karla Milichovského se technické služby budou řídit doporučením krajské hygienické stanice a v autobusech MHD bude pravidelně prováděna dezinfekce. Současně bylo rozhodnuto o jejich ozonovém čistění.

Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát zůstává otevřený, mateřské školy zatím také
Od pondělí 16. března zůstanou otevřeny mateřské školy, Základní umělecká škola nebo Dům dětí a mládeže. Bez omezení zůstávají i turistická informační centra nebo Zoologická zahrada Jihlava.
Již v minulém týdnu jihlavský úřad zintenzivnil úklid a desinfekci všech veřejných prostor. Uklízečky během dne pravidelně dezinfikují kliky, přepážky i dotykové panely vyvolávacích systémů.

„Víme, že situace ohledně koronaviru je ve světě i v ČR vážná a nebudeme ji podceňovat. Nechceme však jakýmikoliv negativními výroky přispívat k dalšímu šíření strachu nebo paniky. Věříme hlavně ve vzájemnou slušnost a ohleduplnost klientů našeho úřadu. Doufáme, že při příznacích jakékoliv nemoci lidé odloží návštěvu magistrátu,“ uvedl tajemník úřadu Evžen Zámek.

Bez omezení otevírací doby zůstávají například všechna městská i turistická informační centra, stále platí i původní úřední hodiny jihlavského magistrátu. V době jarních prázdnin zůstává zatím v provozu také Jihlavské podzemí, Zoologická zahrada nebo Dům Gustava Mahlera. Program ale zrušilo divadlo DIOD.

„Rodiče nás od začátku týdne velmi často kontaktují s dotazy a diví se, proč nejsou aktuální stránky jednotlivých škol. Vysvětlení je jednoduché, všichni mají prázdniny a není, kdo by stránky aktualizoval. Proto jsou všechny aktuální a dostupné informace uvedeny na našem městském webu,“ vysvětlil Radovan Daněk, mluvčí magistrátu města Jihlavy. Průběžně aktualizované informace najdete:
https://www.jihlava.cz/zakla…

„Bez omezení bude od pondělí 16. března zatím také Základní umělecká škola nebo Dům dětí a mládeže. Otevřeny zůstanou také mateřské školy,“ uvedl uvolněný radní Daniel Škarka s tím, že je ale město připraveno aktuálně reagovat na opatření centrálních orgánů. „Pokud např. Bezpečnostní rada státu nařídí jiné opatření, budeme neprodleně reagovat,“ doplnil.

Ústřední hřbitov v Jihlavě má ode dneška otevřenou pouze bránu z ulice Žižkova, účast na pohřbech i ve hřbitovní kapli je omezena na 100 osob včetně obsluhy.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Aktuální informace k organizaci veřejné dopravy, vydávání potvrzení ošetřovného, naskladňování materiálu pro zdravotnická zařízení
V souvislosti s aktuální situací a s ohledem na platná nařízení centrálních orgánů informujeme veřejnost o skutečnostech, které se týkají kompetencí samosprávy Kraje Vysočina.
Oblast zdravotnictví:

Krajské nemocnice Kraje Vysočina disponují osmi desítkami infekčních lůžek. K dnešnímu dni byl oznámen jediný případ nákazy COVID-19. Pacient je v domácí karanténě, není hospitalizován ve zdravotnickém zařízení.

„Ráno jsem byl informován, že respirátory pro zdravotnická a sociální zařízení na území Kraje Vysočina budou dodány ještě tento pátek. Centrálně budou uskladněny v areálu Nemocnice Jihlava. Následně po jejich naskladnění budou kontaktována konkrétní zařízení, která si pomůcky budou postupně vyzvedávat. Vyžádaný materiál bude naskladňován a rozdělován tak, jak budou pokračovat jeho pravidelné dodávky,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Oblast dopravy:

Z rozhodnutí centrálních orgánů o uzavření školských zařízení přistupuje Kraj Vysočina, stejně jako jiné kraje, k prodloužení prázdninového režimu jízdních řádů i po 16. 3. 2020. Z důvodů respektování právních předpisů musí dané jízdní řády obsahovat termín od - do v rámci platnosti. Z daného důvodu byl prázdninový režim autobusové regionální dopravy prodloužen na období od 16. 3. do 13. 6. 2020. POZOR: V momentě, kdy opatření z nařízení centrálních orgánů pominou/budou odvolána, budou jízdní řády na Vysočině neprodleně upraveny tak, aby byl zajištěný okamžitý běžný režim dopravy do školských zařízení. Prosíme, aby si cestující odjezdy autobusů ověřovali předem na www.idos.cz. Železniční dopravy se toto opatření NETÝKÁ.

Oblast sociálních věcí, školství:

Vedení Kraje Vysočina dnes dopoledne vykomunikovalo s ministerstvem práce a sociálních věcí přesnější interpretaci termínu vzniku nároku na ošetřovné pro rodiče z Vysočiny. OSSZ do tiskopisů pro přiznání ošetřovného budou uvádět datum zahájení ošetřovného 16. 3. 2020, nikoli 11. 3. 2020, jak je tomu ve zbytku republiky, kde nejsou jarní prázdniny. Tyto tiskopisy budou k dispozici školám k další distribuci. „Na naše upozornění velice rychle reagovala paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Už během dopoledne se situace vysvětlila a rodiče budou moci ošetřovné využívat v době, kdy jej skutečně potřebují,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Dopravní podnik města Jihlavy zintenzivnil čištění a dezinfekci vozidel
Všechny trolejbusy a autobusy MHD v Jihlavě vyjíždějí z vozovny každé ráno vyčištěné a všechny dotykové plochy jako jsou madla, držadla nebo validátory jízdenek jsou dezinfikované.
Dřív se vozy čistily průběžně každé ráno, od minulého pondělí 2. března už se čistí a dezinfikují úplně všechny trolejbusy a autobusy v nočních směnách. „Na dezinfekci podlah i všech dotykových ploch používáme postupy a prostředky doporučené a schválené Krajskou hygienickou stanicí Kraje Vysočina," uvedl ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner.
Podle jeho slov se od úterý 10. března zavedla také ozonizace vozidel a v nejbližších hodinách začne i pravidelné každodenní čištění čalounění sedaček dezinfekční suchou pěnou.

DPMJ zrušil po dobu jarních prázdnin školní spoje, které nepojedou ani v dalších týdnech. „Z dnešních vyjádření úřadů vyplývá, že školy mají zůstat uzavřené delší dobu, pokud to tak skutečně bude, zavedeme od 23. března prázdninový jízdní řád, kterým prodloužíme intervaly odjezdu spojů z dvanácti na patnáct minut,“ doplnil ředitel DPMJ s tím, že další postupy a opatření v MHD se budou aktualizovat dle vývoje situace.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

U obce Dehtáře na Pelhřimovsku zemřel řidič osobního auta
Dopravní nehoda, která se stala ve středu 11. března krátce před devátou hodinou ráno na silnici I/34 u obce Dehtáře na Pelhřimovsku, si vyžádala život řidiče osobního auta. Střetla se zde dvě osobní auta.
"Následky nehody jsou fatální, když v jednom z vozidel zůstal zaklíněný řidič a následkům zranění na místě podlehl. Ve vozidle cestoval sám", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

"V jednom z havarovaných vozů zůstala zaklíněná osoba nejevící známky života, u které přivolaný lékař konstatoval smrt", doplnil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Ve druhém vozidle byly lehce zraněny dvě osoby, které záchranáři transportovali do nemocnice v Pelhřimově.

Místo nehody je průjezdné pouze jedním jízdním pruhem a policisté v místě řídí provoz.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je nakažený první člověk koronavirem, je ze Žďárska a vrátil se z Itálie
První případ nákazy byl potvrzen na Žďársku na Vysočině. Jde o muže české národnosti, ročník 1964, který se vrátil z dovolené v Lombardii. V celém Česku je nakaženo celkem 63 osob. Uvádí to stránky ministerstva zdravotnictví.
Prohlášení města Žďáru nad Sázavou ohledně výskytu nákazy koronaviru na Žďársku:

Podle informací od Protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice kraje Vysočina Územní pracoviště Žďár nad Sázavou Renée Mašové byla pacientovi s koronavirem nařízená domácí karanténa. Průběh onemocnění je totiž mírný a není potřeba jeho hospitalizace. Pracovníci hygieny zmapovali pohyb pacienta a zkontaktovali všechny osoby, s nimiž přišel do styku.
Situace je tedy pod kontrolou a není důvod k jakémukoliv znepokojení. Hygienici i nadále doporučují pečlivě dodržovat základní hygienická pravidla jako je mytí rukou, zakrývání úst při kašlání a podobně.

Nejvíce nakažených má v současné chvíli Praha s počtem 34 případů, dále Ústecký kraj s počtem 12 případů a Středočeský kraj s 8 nakaženými.

Od středy 11. března vláda zrušila výuku v základních, středních a vyšších odborných školách. Uvedl to premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. Zrušeny jsou také veškeré kulturní, sportovní a další veřejné akce, na kterých by se sešlo více jako sto lidí.

Nařízení se týká i pohřbů. Krematorium v Jihlavě má obřadní síň pro 180 lidí. "Personál je proto poučen, že při sjednávání pohřbů musí upozorňovat pozůstalé na skutečnost ohledně omezeného počtu shromažďování lidí i při těchto akcích. Stejně tak oznámíme tuto záležitost ostatním pohřebním službám, které si obřadní síň při pohřbech od nás pronajímají. Tato opatření ze stany SMJ platí až do odvolání", uvedl tiskový mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z Masarykova náměstí v Jihlavě zmizely čtyři lípy
Z Masarykova náměstí zmizely další čtyři lípy. Ze stromů již padaly veliké větve a ohrožovaly kolemjdoucí. To vše kvůli hnilobě ve kmenech, kterou způsobila drobnoplodá parazitická houba Klanolístka obecná. Dva stromy, které padly, se nacházely mezi zastávkou MHD a Turistickým informačním centrem, další skácený strom byl před poštou a poslední před Muzeem Vysočiny.
Lípy nahradí letošní výsadba 82 listnatých a 32 jehličnatých stromů i 58 sazenic po celé Jihlavě. Na Masarykově náměstí se letos objeví také nové stromy v nádobách, které pak budou použity při revitalizaci.

„V tuto chvíli za ně nemůžeme realizovat náhradní výsadbu, protože musíme počkat na celkovou revitalizaci náměstí. Náhradní výsadba za tyto čtyři stromy bude realizována v lesoparku v Heleníně. Chtěli bychom ale už letos do jednoho z míst na Masarykově náměstí, kde budou následně v rámci revitalizace vysázené stromy, dát stromy v nádobách, abychom si zvykli na ten pocit, že tam stromy rostou,“ uvedla vedoucí životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

V minulém roce již byly pokáceny dvě lípy, které stály kolem Mariánského sloupu, a jedna naproti lékárně v dolní části Masarykova náměstí.

V letošním roce proběhne v Jihlavě výsadba 82 listnatých, 32 jehličnatých stromů a 58 sazenic. Stromy na Masarykově náměstí budou zcela nahrazeny po konečném výběru projektu revitalizace náměstí. Nová koncepce náměstí počítá s přibližně dvaceti stromy navíc, než kolik jich bylo před prvním loňským kácením. Kromě stromořadí u západní strany náměstí návrh počítá i s vytvořením skupin stromů v ploše náměstí, kde by měly vzniknout oázy zeleně, podobné těm nynějším kolem morového sloupu.

Jak probíhalo kácení dvou lip se můžete podívat ve videu na Youtube kanálu:
https://www.youtube.com/watc…

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   2. 4. 2020

• U Kochánova začal z nedbalosti hořet lesní porost
• Auto srazilo v Havlíčkově Brodě chodkyni, ta utrpěla zranění
• Neukázněné řidiče kamionů, kteří projíždějí provizorní most u Velkého Beranova policisté přísně pokutují
• Stavební práce na silnicích probíhají téměř po celé Vysočině
• Špatné časy restaurací: Tržby s koronavirem klesly o 83 procent; čtyři z deseti se navíc bojí, že je skolí stravovací paušál
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou svítit modře, vyjádří tak podporu lidem s autismem
• Kvůli náporu lidí bude otevřený sběrný dvůr na Ratířovské v Jihlavě

Středa   1. 4. 2020

• Nejvzácnější druh v táborské zoo umí mňoukat „jako na lesy“
• Kronospan žádá o povolení nadlimitního zdroje hluku
• Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pomáhá v boji s koronavirem
• Od neděle 5. dubna bude fungovat na Vysočině víkendová zubní pohotovost v centrální ordinaci v Jihlavě
• Muzeum Vysočiny Jihlava vydalo mimořádné číslo muzejního časopisu speciálně pro seniory, s on-line prezentací nezůstávají pozadu ani další muzea
• Pacienty jihlavské nemocnice snímá termokamera
• Živnostenský úřad žádá: Nechoďte k nám žádat o ošetřovné, je to zbytečné, volejte nebo pište e-mail
• Termín zápisů do škol zůstává, proběhnou on-line
• Reakce RNDr. Evžena Korce, CSc., na vyjádření ÚKZÚZ k jeho komentáři „Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?“

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020

• Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
• Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
• V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
• Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
• Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
• Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
• Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
• Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
• Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
• Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
• Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
• Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
• Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
• Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin

Neděle   15. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz