Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 12.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Dlouhý ocas pomáhá malpě balancovat ve výškách
Chápavý ocas rozhodně nemá nic společného s pochopením. Zvířatům pomáhá udržovat rovnováhu při lezení po stromech, což v ZOO Tábor denně dokazuje například malpa hnědá.
"Na snímku je patrné, jak s pomocí svého ocasu, který je zhruba stejně dlouhý jako tělo tohoto primáta, udržuje stabilitu při hře se skořápkou kokosového ořechu. Při bleskurychlém pohybu malpy ve výškách si mohou pozorní návštěvníci všimnout, že zvířata používají svůj chápavý ocas jakoby mimoděk – jako kdyby to byla jejich třetí ruka", uvedl mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Malpa hnědá (Sapajus apella) je ploskonosá opice z čeledi malpovitých (Cebidae). Žije v Amazonii a přilehlých regionech v různých lesních biotopech, nejčastěji v tropických deštných lesích, někdy obývá i otevřenější oblasti. Obývá nadmořské výšky až do 2 700 metrů. Malpa hnědá měří 32 až 57 cm bez ocasu, ocas dosahuje délky 38 až 56 cm a hmotnost činí 1,9 až 4,8 kg. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou, jako je ovoce, ořechy, vejce, hmyz nebo menší druhy obratlovců. Potravu hledají ve skupinách a pokud jeden člen objeví něco jedlého, může to dát ostatním najevo vysokým písklavým zvukem. Je velmi inteligentní a podobně jako šimpanzi jsou schopny používat jednoduché nástroje, např. klacky, které používají ke shazování nedosažitelné potravy, nebo kameny, které používají jako kladivo k rozbíjení ořechů. Své území si značí močí i výkaly, které si vtírají do dlaní a chodidel.


Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Magistrát města Jihlavy vyzývá obyvatele, aby minimalizovali cestu na úřad
V souvislosti s výskytem koronaviru požádalo město obyvatele a návštěvníky úřadu, aby minimalizovali osobní úřední jednání.
„Vše, co lze, pojďme společně řešit mailem, telefonicky nebo to odložme na později. Vyhněte se ve vlastním zájmu návštěvám úřadu, i poplatky umí vaše banka převést bezhotovostně,“ vyzval tajemník úřadu Evžen Zámek.

Na přelomu března a dubna Magistrát města Jihlavy každoročně rozesílá složenky pro placení místního poplatku za odpady. Řada lidí platí tento poplatek na pokladně v hotovosti a v období dubna se pak tvoří u pokladen zbytečně velké fronty.

„V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací doporučujeme všem poplatníkům, aby pro tento rok upřednostnili bezhotovostní platbu a rovněž odložili cesty na úřad na dobu, kdy se situace zklidní. Věříme, že s bezhotovostní platbou seniorům, kteří tvoří převážnou část osob platících poplatek v hotovosti, rádi pomohou členové rodiny,“ uvedl tajemník úřadu Evžen Zámek a doplnil, že na složenkách bude také uvedena podobná textová výzva obyvatelům.

Při bezhotovostních platbách je z důvodu jednoznačné identifikace platby nutné vždy uvést také variabilní symbol platby, který poplatník najde na složence. Lidé, kterým už bylo 80 let, jsou od placení poplatku osvobozeny.

Obdobné platí i pro místní poplatek ze psů. „Platební údaje k místnímu poplatku ze psů poplatníci najdou v textu SMS nebo e-mailu, které již byly odeslány, případně je sdělí e-mailem pracovnice oddělení místních poplatků na základě e-mailové nebo telefonické žádosti poplatníka,“ uvedl Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru.

Další informace o osvobozeních a úlevách na místních poplatcích najdete v příslušných obecně závazných vyhláškách zveřejněných na webu města www.jihlava.cz v záložce Vyhlášky a nařízení.

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině jsou v nemocnicích připravena infekční lůžka i výjezdní odběrová sanita záchranářů
Krajská epidemiologická komise Kraje Vysočina byla informována o aktuálním počtu odebraných vzorků, kterých je na Vysočině k dnešnímu poledni 28. Nemocnice v Jihlavě je v případě nutnosti připravena na pokyn centrálních orgánů zahájit vyhodnocení odebraných vzorků. Epidemiologickou situaci v kraji bude vedení Kraje Vysočina dále monitorovat, vyhodnocovat a přijímat v rámci svých kompetencí preventivní opatření.
Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina informovala členy o aktuálním počtu lidí v karanténě, číslo se k dnešnímu dni zastavilo na sedmi desítkách osob. Toto číslo se bude aktualizovat ke každému pátku příslušného týdne.
Pět krajských nemocnic na Vysočině nyní disponuje více než osmi desítkami infekčními lůžky, 53 dalších počet lůžek jsou krajské nemocnice připraveny vyčlenit v řádech hodin. Budou primárně a přednostně určeny pro nakažené s těžkým průběhem nebo zásadními zdravotními komplikacemi. V regionu je k dispozici více než 100 připravených plicních ventilací. Hejtman informoval o rozhodnutí vedení kraje nakoupit až 10 tisíc kusů respirátorů typu FFP2, které budou sloužit především jako záložní rezerva Krajské záchranné službě Kraje Vysočina, nemocnicím a sociálním službám. Nemocnice musí v následujících dnech zvýšit frekvenci hygienických opatření veřejných prostor a navýší současné zásoby medicinských plynů.

V současné době využívá Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina jednu výjezdní odběrovou sanitu Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina. Ta je v rozsahu Kraje Vysočina schopna v maximálním vytížení zajistit až deset odběrů denně. V případě nutnosti je ZZS připravena poskytnout pro odběry ještě jeden výjezdový tým. Zatím nebylo k tomuto kroku nutno přistoupit.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek apeluje na spoluobčany, aby odložili veškeré zahraniční cesty a chovali se i nadále stejně odpovědně a předvídavě, především je nezbytně nutné důsledně dodržovat karanténu při návratu z rizikových oblastí, jejichž seznam se stále rozšiřuje. Jedině omezením možnosti přenosu mezi obyvateli je reálné dalšímu rozvoji epidemie čelit. Hejtman Vysočiny upozorňuje, že veškerá přijatá opatření mají vést ke zmírnění vlny nákazy a k jejímu rozložení v čase.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Česko se žene silný vítr, foukat bude i na Vysočině
Výstrahu před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu čerstvého jihozápadního, postupně severozápadního větru místy s nárazy 65 kilometrů v hodině vydali meteorologové a to od pátku 13. března od 9 hodin do 20 hodin. Výstraha platí pro celou Vysočinu.
Ve čtvrtek 12. března odpoledne začne přes Českou republiku od severozápadu postupovat studená fronta, za kterou k nám pronikne chladnější vzduch.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Nebezpečí bude až do 20 hodin hrozit také v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muže, kteří se vloupali na Havlíčkobrodsku do domu, policisté zadrželi
Havlíčkobrodští kriminalisté zadrželi dva muže bezprostředně poté, co se vloupali do domu a z místa činu ujížděli vozidlem. Kriminalisté ve vozidle zajistili věci pocházející z vloupání a oběma mužům následně sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů. Oba muži byli již v minulosti soudně trestáni v souvislosti s majetkovou trestnou činností.
K případu vloupání do domu, po kterém byli muži ve věku osmadvacet a devětadvacet let zadrženi, došlo na konci prvního březnového týdne. Středem zájmu se pro muže stal rekreační objekt u Golčova Jeníkova, který natipoval starší z dvojice pachatelů. Mladší z mužů tři dny před jejich zadržením vnikl v nočních hodinách na pozemek a následně do domu. Zde si do starých kufrů a tašek připravil různé předměty, jako například obrazy, sklenice, nářadí, staré hračky, rádio, barometr, kompas nebo tiskoviny pocházející z období první republiky. Věci zde ponechal s úmyslem se pro ně vrátit se svým komplicem. Na místo činu se společně vrátili o tři dny později, věci naložili do připraveného vozidla a z místa ujížděli. V blízkosti vyloupeného domu je však bezprostředně po jejich odjezdu zadrželi kriminalisté. Ve vozidle zajistili odcizené věci v hodnotě kolem šesti tisíc korun, které si po provedení potřebných úkonů převzal zpět jejich majitel.

„Oběma mužům jsme sdělili podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody spáchaných ve formě spolupachatelství“, uvedl npor. Bc. František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Starší z dvojice podezřelých mužů byl v minulosti dvakrát soudně trestán. Poprvé jako mladistvý a podruhé v roce 2010, kdy mu byl vyměřen podmíněný trest. Osmadvacetiletý muž byl také dvakrát odsouzen, přičemž poslední podmíněný trest mu byl uložen v roce 2018.

Kriminalisté případ řešili ve zkráceném přípravném řízení a za uvedenou trestnou činnost mužům hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté žádají o pomoc při prověřování úterních manévrů na Březinkách v Jihlavě
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při šetření události, k níž došlo v úterý 10. března mezi 13.40 a 14.10 hodinou v Jihlavě. Policisté se obracejí zejména na řidiče vozidel, kteří projížděli po silnici vedoucí po ulici Okružní a mají v automobilu palubní kameru. Uvítali by také svědectví osob, které viděly nestandardní manévry dvou vozidel projíždějících tímto úsekem.
K události došlo v úterý 10. března v odpoledních hodinách. Po silnici na ulici Okružní jela ve stejném směru, a to od ulice Brněnská, dvě osobní vozidla. V lokalitě zastávky městské hromadné dopravy Březinova oba automobily odbočily směrem k zábavnímu a obchodnímu centru a pokračovaly v jízdě po ulici Březinova.

Policisté by uvítali svědectví od osob, které kolem druhé hodiny odpoledne tato osobní vozidla viděly. Přičemž pozornost okolí mohlo upoutat nestandardní předjíždění a následná nečekaná změna směru jednoho z vozidel. Svědci se mohou přihlásit na lince 158. Na základě získaných poznatků je pravděpodobné, že po silnici projížděl řidič s vozidlem značky Mazda, jehož svědectví bychom zvláště uvítali.

Policisté rovněž žádají, aby se přihlásili řidiči vozidel s palubní kamerou, kteří v úterý 10. března po silnici v daném úseku projížděli (jedná se o oba směry – jak vedoucí k ulici Havlíčkova, tak k ulici Brněnská) a situaci na vozovce kamera v době mezi 13:40 a 14:10 hodinou zachytila.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Pocoucova havaroval náklaďák se skotem, jedna jalovice musela být utracena
K dopravní nehodě nákladního vozidla převážejícího šest kusů skotu vyjela ve čtvrtek 12. března před sedmou hodinou ráno jednotka profesionálních hasičů z Třebíče. Nehoda se stala na silnici mezi Třebíčí a Pocoucovem.
Vůz skončil po nehodě převrácený na boku. Řidič náklaďáku vyvázl z nehody bez zranění. Hasiči na havarovaném autě provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

"Po příjezdu náhradního vozidla pomohli hasiči s přeložením pěti jalovic. Jedna jalovice byla na základně rozhodnutí veterinárního lékaře na místě utracena", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Firma stále nezalesnila pozemky na Žďársku; dostala pokutu 388 tisíc korun
Firma Supreme Store, s.r.o., se sídlem v Praze ohrozila životního prostředí v lesích na Vysočině tím, že vytvořila podmínky pro působení škodlivých biotických a abiotických činitelů nezalesněním lesních pozemků v okrese Žďár nad Sázavou. Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě jí za to uložili další pokutu, tentokrát 388 tisíc korun.
Firma nezalesnila pozemek u obce Hrdá Ves o výměře 0,87 ha, lesní pozemek u obce Věžná na Moravě (0,13 ha) ani u obce Zlatkov (0,94 ha). Na lesním pozemku Hrdá Ves byla mýtní úmyslná těžba ukončena v dubnu 2016. Těžbou vznikla holina, která měla být nejpozději do dubna 2018 zalesněna. Na pozemcích u Zlatkova byla ukončena těžba v lednu 2016 a holiny měly být zalesněny nejpozději do ledna 2018. Na pozemku u Zlatkova byla těžba ukončena v květnu 2016, holina měla být zalesněna nejpozději do května 2018.

„V únoru 2019 jsme upozornili firmu, že už v roce 2018 uplynula zákonná lhůta pro zalesnění všech uvedených pozemků a je tedy její povinností je bezodkladně zalesnit. Aby to mohla splnit, oznámili jsme jí kontrolu až po uplynutí jarní vegetační sezóny. Kontrola v červnu 2019 ale prokázala, že firma neudělala nic. Proto jsme jí uložili pokutu 241 tisíc korun,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě. Po uplynutí letní a podzimní vegetační sezóny, tedy po dalším období, kdy bylo možné protiprávní stav napravit, zahájili v prosinci 2019 inspektoři další kontrolu. Ani na jednom z pozemků nebyla provedena ani příprava pro zalesnění.

Inspekce hodnotí jednání firmy jako účelové. I přes opakovaná upozorňování nezalesnila ani jednu holinu. I přes uloženou pokutu bylo nezalesnění finančně výhodnější, než provedení nákladné přípravy zabuřenělých lesních pozemků, jejich zalesnění a péče o nově založené lesní porosty. „Převádění lesních pozemků mezi právnickými osobami proběhlo v relativně krátkém časovém období, které navíc nápadně kopíruje termíny lhůt dané zákonem pro zalesnění a lhůt pro osvobození od daně z převodu nemovitostí,“ uvedl Panský.

Popsaný stav je v rozporu se zákonem o lesích, který ukládá vlastníku lesa povinnost holinu zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. Odlesnění s sebou vždy přináší zásadní změny a to nejen v nadzemní, porostní složce, ale také fyzikální, chemické i biologické změny lesního pozemku, které jsou výsledkem působení pro les škodlivých činitelů.

Zmíněná firma dostala pokutu 241 tisíc korun za nezalesnění těchto pozemků již v loňském roce.
Radka NESTOUPILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Čistá hlava, kila dolů, lepší spánek, více energie, vděčná peněženka
Užívání si večera bez alkoholu má mnoho výhod – SUCHEJ ÚNOR Toto jsou hlavní znaky kampaně, která v únoru nesla název „Suchej únor“ www.suchejunor.cz. Kampaň vyhlásila Liga otevřených mužů v rámci jednoho ze svých projektů, kdy se snaží o zvyšování kvality života, v tomto případě rozhodně nejen u mužů.
Do této výzvy se zapojily i pracovnice Centra primární prevence Spektrum a Adiktologické ambulance Kolping, aby podpořily myšlenku této kampaně. V tomto článku nabízíme ohlédnutí se nad tímto tématem. I jeden měsíc bez alkoholu může pomoci k lepšímu životnímu stylu a k větší psychické pohodě. Změna je přece na každém z nás!

Petra Nováčková, preventistka: „Každý den se potkávám s dětmi a mladými lidmi, kteří mi vyprávějí své životní příběhy. Ve většině případů se jejich problémy či jejich osobní nepohoda týká právě návykových látek. Alkohol je nejrozšířenější droga v České republice a my dospělí k její popularitě jen přispíváme. Dospívající převážně od nás dospělých vidí, že bez alkoholu to v životě nejde. Dostane se jim do hlavy, že zábava s přáteli a odreagování se neobejde bez alkoholu, problémy vyřeší jen alkohol, a že kdybych náhodou nepil, tak jsem mimo nebo out. Názory a postoje nastupující generace mi však dávají naději, že si naše děti uvědomují rizika spojená s pitím alkoholu, jen potřebují vidět pozitivní vzory a méně opilců. Tomu samozřejmě pomáhá s dětmi o problému mluvit, ostatně jako vždy u všeho."

Alena Velechovská, adiktoložka: "Letošní únorovou výzvu jsem vnímala jinak, než v minulém roce. Minulý rok to byla spíše výzva vydržet, nenapít se a ukázat okolí, že je možné odolat společenskému tlaku v rámci rodinných oslav a přátelských posezení. Letos jsem v mnoha okamžicích pochopila, jak je snadné ve chvílích smutku sáhnout po tak jednoduché odměně, jakou se alkohol nabízí. Člověk touží zapomenout na to, co ho trápí, nebo co by měl řešit, a tak snadno sklouzne do koloběhu rychlého zapomenutí. Je důležité si ale přiznat, že se samotný problém nebo smutek lahví vína pouze potlačí a oddálí chvíle, kdy budeme muset situaci řešit. Náš mozek si rychle zapamatuje to, co mu dodává úlevu a radost a pokud nemáme možnost dosáhnout na štěstí a uspokojení jiným způsobem, vyhledává právě chvíle a věci, které mu to dopřejí. Chtěla jsem ale svou odhodlaností podpořit všechny, kteří se rozhodli změnit svůj život a osvobodit se od závislosti na alkoholu, což je v dnešní době dosti složitým cílem. A pokud se pro to již někdo rozhodne, buďme k názorům tolerantnější a netlačme ho do situací, které si nepřeje. Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol. Nevnímejme abstinenci jako problém, problém je, když takto uvažujeme."

Aneta Simonidesová, terapeutka: „Suchý únor vnímám jako příležitost k plné abstinenci od alkoholu, kdy si můžu sama osobně zjistit, jak je pro mě alkohol v životě ne/důležitý. Během měsíce jsem měla možnost vyzkoušet si, jak je alkohol vnímán jako součást jakékoli události a většinová společnost, přátelé ani rodina pro abstinenci nemá pochopení. Při setkání s okolím, nejste vnímáni jako odvážní, ale spíše trapní, neboť popíjení alkoholu je jakousi společenskou normou. Při návštěvě baru pro mě bylo vždy překvapením, že na nápojovém lístku máte možnost vybrat si z desítek alkoholických nápojů od rumů a whisky, míchaných nápojů, vína až po horké alkoholické nápoje. Při hledání nealkoholických nápojů si připadáte spíše jako při hledání jehly v kupce sena. Na konci měsíce jsem začala chápat, že abstinence od alkoholu nemusí být utrpením, ale osvobozením od nepříjemného bolehlavu, trapných historek, tzv. "oken" a prázdné peněženky. Na druhou stanu jsem si uvědomila, že užívání si večera bez alkoholu má více výhod, než se na první pohled může zdát.“

Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí. Což je alarmující číslo, které v nás může vyvolávat mnoho otázek? A právě my dospělí můžeme ovlivnit vnímání našich dětí a náhled na konzumaci alkoholických nápojů. Jak zmiňuje prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. (přednosta Kliniky adiktologie 1. LK UK a VFN v Praze), „nejčastěji čeká nezletilého první zkušenost s alkoholem či dokonce opilostí v rodinném kruhu, typicky na rodinných oslavách. První skleničku alkoholu si u nás děti dají v průměru ve 12 letech. Celkem 20 % žáků 9. tříd základní školy přiznává pravidelné pití alkoholu.“

Alkohol patří mezi návykové látky způsobující závažné zdravotní a psychické potíže, navíc může vést k narušení rodinných, přátelských i pracovní vztahů. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 l čistého lihu, což je více, než dvojnásobek světového průměru.

Ve Žďáře nad Sázavou existují zařízení, která se věnují problematice závislosti. Mezi tyto zařízení patří Centrum primární prevence Spektrum, které realizuje preventivní programy na základních a středních školách se zaměřením na rizikové chování našich dětí. Adiktologická ambulance Kolping se věnuje osobám, které se potýkají s jakoukoli formou závislosti včetně alkoholu. Kontaktní a poradenské centrum Spektrum je součástí systému práce s uživateli drog a jejich blízkými (www.spektrum.kolping.cz).

„Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol – může to mít svá pozitiva i negativa. Záleží jenom na nás, jakou hranici si nastavíme.“
Michael KUBÍK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024