Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 12.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dlouhý ocas pomáhá malpě balancovat ve výškách
Chápavý ocas rozhodně nemá nic společného s pochopením. Zvířatům pomáhá udržovat rovnováhu při lezení po stromech, což v ZOO Tábor denně dokazuje například malpa hnědá.
"Na snímku je patrné, jak s pomocí svého ocasu, který je zhruba stejně dlouhý jako tělo tohoto primáta, udržuje stabilitu při hře se skořápkou kokosového ořechu. Při bleskurychlém pohybu malpy ve výškách si mohou pozorní návštěvníci všimnout, že zvířata používají svůj chápavý ocas jakoby mimoděk – jako kdyby to byla jejich třetí ruka", uvedl mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Malpa hnědá (Sapajus apella) je ploskonosá opice z čeledi malpovitých (Cebidae). Žije v Amazonii a přilehlých regionech v různých lesních biotopech, nejčastěji v tropických deštných lesích, někdy obývá i otevřenější oblasti. Obývá nadmořské výšky až do 2 700 metrů. Malpa hnědá měří 32 až 57 cm bez ocasu, ocas dosahuje délky 38 až 56 cm a hmotnost činí 1,9 až 4,8 kg. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou, jako je ovoce, ořechy, vejce, hmyz nebo menší druhy obratlovců. Potravu hledají ve skupinách a pokud jeden člen objeví něco jedlého, může to dát ostatním najevo vysokým písklavým zvukem. Je velmi inteligentní a podobně jako šimpanzi jsou schopny používat jednoduché nástroje, např. klacky, které používají ke shazování nedosažitelné potravy, nebo kameny, které používají jako kladivo k rozbíjení ořechů. Své území si značí močí i výkaly, které si vtírají do dlaní a chodidel.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Magistrát města Jihlavy vyzývá obyvatele, aby minimalizovali cestu na úřad
V souvislosti s výskytem koronaviru požádalo město obyvatele a návštěvníky úřadu, aby minimalizovali osobní úřední jednání.
„Vše, co lze, pojďme společně řešit mailem, telefonicky nebo to odložme na později. Vyhněte se ve vlastním zájmu návštěvám úřadu, i poplatky umí vaše banka převést bezhotovostně,“ vyzval tajemník úřadu Evžen Zámek.

Na přelomu března a dubna Magistrát města Jihlavy každoročně rozesílá složenky pro placení místního poplatku za odpady. Řada lidí platí tento poplatek na pokladně v hotovosti a v období dubna se pak tvoří u pokladen zbytečně velké fronty.

„V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací doporučujeme všem poplatníkům, aby pro tento rok upřednostnili bezhotovostní platbu a rovněž odložili cesty na úřad na dobu, kdy se situace zklidní. Věříme, že s bezhotovostní platbou seniorům, kteří tvoří převážnou část osob platících poplatek v hotovosti, rádi pomohou členové rodiny,“ uvedl tajemník úřadu Evžen Zámek a doplnil, že na složenkách bude také uvedena podobná textová výzva obyvatelům.

Při bezhotovostních platbách je z důvodu jednoznačné identifikace platby nutné vždy uvést také variabilní symbol platby, který poplatník najde na složence. Lidé, kterým už bylo 80 let, jsou od placení poplatku osvobozeny.

Obdobné platí i pro místní poplatek ze psů. „Platební údaje k místnímu poplatku ze psů poplatníci najdou v textu SMS nebo e-mailu, které již byly odeslány, případně je sdělí e-mailem pracovnice oddělení místních poplatků na základě e-mailové nebo telefonické žádosti poplatníka,“ uvedl Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru.

Další informace o osvobozeních a úlevách na místních poplatcích najdete v příslušných obecně závazných vyhláškách zveřejněných na webu města www.jihlava.cz v záložce Vyhlášky a nařízení.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině jsou v nemocnicích připravena infekční lůžka i výjezdní odběrová sanita záchranářů
Krajská epidemiologická komise Kraje Vysočina byla informována o aktuálním počtu odebraných vzorků, kterých je na Vysočině k dnešnímu poledni 28. Nemocnice v Jihlavě je v případě nutnosti připravena na pokyn centrálních orgánů zahájit vyhodnocení odebraných vzorků. Epidemiologickou situaci v kraji bude vedení Kraje Vysočina dále monitorovat, vyhodnocovat a přijímat v rámci svých kompetencí preventivní opatření.
Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina informovala členy o aktuálním počtu lidí v karanténě, číslo se k dnešnímu dni zastavilo na sedmi desítkách osob. Toto číslo se bude aktualizovat ke každému pátku příslušného týdne.
Pět krajských nemocnic na Vysočině nyní disponuje více než osmi desítkami infekčními lůžky, 53 dalších počet lůžek jsou krajské nemocnice připraveny vyčlenit v řádech hodin. Budou primárně a přednostně určeny pro nakažené s těžkým průběhem nebo zásadními zdravotními komplikacemi. V regionu je k dispozici více než 100 připravených plicních ventilací. Hejtman informoval o rozhodnutí vedení kraje nakoupit až 10 tisíc kusů respirátorů typu FFP2, které budou sloužit především jako záložní rezerva Krajské záchranné službě Kraje Vysočina, nemocnicím a sociálním službám. Nemocnice musí v následujících dnech zvýšit frekvenci hygienických opatření veřejných prostor a navýší současné zásoby medicinských plynů.

V současné době využívá Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina jednu výjezdní odběrovou sanitu Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina. Ta je v rozsahu Kraje Vysočina schopna v maximálním vytížení zajistit až deset odběrů denně. V případě nutnosti je ZZS připravena poskytnout pro odběry ještě jeden výjezdový tým. Zatím nebylo k tomuto kroku nutno přistoupit.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek apeluje na spoluobčany, aby odložili veškeré zahraniční cesty a chovali se i nadále stejně odpovědně a předvídavě, především je nezbytně nutné důsledně dodržovat karanténu při návratu z rizikových oblastí, jejichž seznam se stále rozšiřuje. Jedině omezením možnosti přenosu mezi obyvateli je reálné dalšímu rozvoji epidemie čelit. Hejtman Vysočiny upozorňuje, že veškerá přijatá opatření mají vést ke zmírnění vlny nákazy a k jejímu rozložení v čase.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Česko se žene silný vítr, foukat bude i na Vysočině
Výstrahu před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu čerstvého jihozápadního, postupně severozápadního větru místy s nárazy 65 kilometrů v hodině vydali meteorologové a to od pátku 13. března od 9 hodin do 20 hodin. Výstraha platí pro celou Vysočinu.
Ve čtvrtek 12. března odpoledne začne přes Českou republiku od severozápadu postupovat studená fronta, za kterou k nám pronikne chladnější vzduch.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Nebezpečí bude až do 20 hodin hrozit také v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muže, kteří se vloupali na Havlíčkobrodsku do domu, policisté zadrželi
Havlíčkobrodští kriminalisté zadrželi dva muže bezprostředně poté, co se vloupali do domu a z místa činu ujížděli vozidlem. Kriminalisté ve vozidle zajistili věci pocházející z vloupání a oběma mužům následně sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů. Oba muži byli již v minulosti soudně trestáni v souvislosti s majetkovou trestnou činností.
K případu vloupání do domu, po kterém byli muži ve věku osmadvacet a devětadvacet let zadrženi, došlo na konci prvního březnového týdne. Středem zájmu se pro muže stal rekreační objekt u Golčova Jeníkova, který natipoval starší z dvojice pachatelů. Mladší z mužů tři dny před jejich zadržením vnikl v nočních hodinách na pozemek a následně do domu. Zde si do starých kufrů a tašek připravil různé předměty, jako například obrazy, sklenice, nářadí, staré hračky, rádio, barometr, kompas nebo tiskoviny pocházející z období první republiky. Věci zde ponechal s úmyslem se pro ně vrátit se svým komplicem. Na místo činu se společně vrátili o tři dny později, věci naložili do připraveného vozidla a z místa ujížděli. V blízkosti vyloupeného domu je však bezprostředně po jejich odjezdu zadrželi kriminalisté. Ve vozidle zajistili odcizené věci v hodnotě kolem šesti tisíc korun, které si po provedení potřebných úkonů převzal zpět jejich majitel.

„Oběma mužům jsme sdělili podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody spáchaných ve formě spolupachatelství“, uvedl npor. Bc. František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Starší z dvojice podezřelých mužů byl v minulosti dvakrát soudně trestán. Poprvé jako mladistvý a podruhé v roce 2010, kdy mu byl vyměřen podmíněný trest. Osmadvacetiletý muž byl také dvakrát odsouzen, přičemž poslední podmíněný trest mu byl uložen v roce 2018.

Kriminalisté případ řešili ve zkráceném přípravném řízení a za uvedenou trestnou činnost mužům hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté žádají o pomoc při prověřování úterních manévrů na Březinkách v Jihlavě
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při šetření události, k níž došlo v úterý 10. března mezi 13.40 a 14.10 hodinou v Jihlavě. Policisté se obracejí zejména na řidiče vozidel, kteří projížděli po silnici vedoucí po ulici Okružní a mají v automobilu palubní kameru. Uvítali by také svědectví osob, které viděly nestandardní manévry dvou vozidel projíždějících tímto úsekem.
K události došlo v úterý 10. března v odpoledních hodinách. Po silnici na ulici Okružní jela ve stejném směru, a to od ulice Brněnská, dvě osobní vozidla. V lokalitě zastávky městské hromadné dopravy Březinova oba automobily odbočily směrem k zábavnímu a obchodnímu centru a pokračovaly v jízdě po ulici Březinova.

Policisté by uvítali svědectví od osob, které kolem druhé hodiny odpoledne tato osobní vozidla viděly. Přičemž pozornost okolí mohlo upoutat nestandardní předjíždění a následná nečekaná změna směru jednoho z vozidel. Svědci se mohou přihlásit na lince 158. Na základě získaných poznatků je pravděpodobné, že po silnici projížděl řidič s vozidlem značky Mazda, jehož svědectví bychom zvláště uvítali.

Policisté rovněž žádají, aby se přihlásili řidiči vozidel s palubní kamerou, kteří v úterý 10. března po silnici v daném úseku projížděli (jedná se o oba směry – jak vedoucí k ulici Havlíčkova, tak k ulici Brněnská) a situaci na vozovce kamera v době mezi 13:40 a 14:10 hodinou zachytila.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

U Pocoucova havaroval náklaďák se skotem, jedna jalovice musela být utracena
K dopravní nehodě nákladního vozidla převážejícího šest kusů skotu vyjela ve čtvrtek 12. března před sedmou hodinou ráno jednotka profesionálních hasičů z Třebíče. Nehoda se stala na silnici mezi Třebíčí a Pocoucovem.
Vůz skončil po nehodě převrácený na boku. Řidič náklaďáku vyvázl z nehody bez zranění. Hasiči na havarovaném autě provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

"Po příjezdu náhradního vozidla pomohli hasiči s přeložením pěti jalovic. Jedna jalovice byla na základně rozhodnutí veterinárního lékaře na místě utracena", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Firma stále nezalesnila pozemky na Žďársku; dostala pokutu 388 tisíc korun
Firma Supreme Store, s.r.o., se sídlem v Praze ohrozila životního prostředí v lesích na Vysočině tím, že vytvořila podmínky pro působení škodlivých biotických a abiotických činitelů nezalesněním lesních pozemků v okrese Žďár nad Sázavou. Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě jí za to uložili další pokutu, tentokrát 388 tisíc korun.
Firma nezalesnila pozemek u obce Hrdá Ves o výměře 0,87 ha, lesní pozemek u obce Věžná na Moravě (0,13 ha) ani u obce Zlatkov (0,94 ha). Na lesním pozemku Hrdá Ves byla mýtní úmyslná těžba ukončena v dubnu 2016. Těžbou vznikla holina, která měla být nejpozději do dubna 2018 zalesněna. Na pozemcích u Zlatkova byla ukončena těžba v lednu 2016 a holiny měly být zalesněny nejpozději do ledna 2018. Na pozemku u Zlatkova byla těžba ukončena v květnu 2016, holina měla být zalesněna nejpozději do května 2018.

„V únoru 2019 jsme upozornili firmu, že už v roce 2018 uplynula zákonná lhůta pro zalesnění všech uvedených pozemků a je tedy její povinností je bezodkladně zalesnit. Aby to mohla splnit, oznámili jsme jí kontrolu až po uplynutí jarní vegetační sezóny. Kontrola v červnu 2019 ale prokázala, že firma neudělala nic. Proto jsme jí uložili pokutu 241 tisíc korun,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě. Po uplynutí letní a podzimní vegetační sezóny, tedy po dalším období, kdy bylo možné protiprávní stav napravit, zahájili v prosinci 2019 inspektoři další kontrolu. Ani na jednom z pozemků nebyla provedena ani příprava pro zalesnění.

Inspekce hodnotí jednání firmy jako účelové. I přes opakovaná upozorňování nezalesnila ani jednu holinu. I přes uloženou pokutu bylo nezalesnění finančně výhodnější, než provedení nákladné přípravy zabuřenělých lesních pozemků, jejich zalesnění a péče o nově založené lesní porosty. „Převádění lesních pozemků mezi právnickými osobami proběhlo v relativně krátkém časovém období, které navíc nápadně kopíruje termíny lhůt dané zákonem pro zalesnění a lhůt pro osvobození od daně z převodu nemovitostí,“ uvedl Panský.

Popsaný stav je v rozporu se zákonem o lesích, který ukládá vlastníku lesa povinnost holinu zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. Odlesnění s sebou vždy přináší zásadní změny a to nejen v nadzemní, porostní složce, ale také fyzikální, chemické i biologické změny lesního pozemku, které jsou výsledkem působení pro les škodlivých činitelů.

Zmíněná firma dostala pokutu 241 tisíc korun za nezalesnění těchto pozemků již v loňském roce.
Radka NESTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...

Čistá hlava, kila dolů, lepší spánek, více energie, vděčná peněženka
Užívání si večera bez alkoholu má mnoho výhod – SUCHEJ ÚNOR Toto jsou hlavní znaky kampaně, která v únoru nesla název „Suchej únor“ www.suchejunor.cz. Kampaň vyhlásila Liga otevřených mužů v rámci jednoho ze svých projektů, kdy se snaží o zvyšování kvality života, v tomto případě rozhodně nejen u mužů.
Do této výzvy se zapojily i pracovnice Centra primární prevence Spektrum a Adiktologické ambulance Kolping, aby podpořily myšlenku této kampaně. V tomto článku nabízíme ohlédnutí se nad tímto tématem. I jeden měsíc bez alkoholu může pomoci k lepšímu životnímu stylu a k větší psychické pohodě. Změna je přece na každém z nás!

Petra Nováčková, preventistka: „Každý den se potkávám s dětmi a mladými lidmi, kteří mi vyprávějí své životní příběhy. Ve většině případů se jejich problémy či jejich osobní nepohoda týká právě návykových látek. Alkohol je nejrozšířenější droga v České republice a my dospělí k její popularitě jen přispíváme. Dospívající převážně od nás dospělých vidí, že bez alkoholu to v životě nejde. Dostane se jim do hlavy, že zábava s přáteli a odreagování se neobejde bez alkoholu, problémy vyřeší jen alkohol, a že kdybych náhodou nepil, tak jsem mimo nebo out. Názory a postoje nastupující generace mi však dávají naději, že si naše děti uvědomují rizika spojená s pitím alkoholu, jen potřebují vidět pozitivní vzory a méně opilců. Tomu samozřejmě pomáhá s dětmi o problému mluvit, ostatně jako vždy u všeho."

Alena Velechovská, adiktoložka: "Letošní únorovou výzvu jsem vnímala jinak, než v minulém roce. Minulý rok to byla spíše výzva vydržet, nenapít se a ukázat okolí, že je možné odolat společenskému tlaku v rámci rodinných oslav a přátelských posezení. Letos jsem v mnoha okamžicích pochopila, jak je snadné ve chvílích smutku sáhnout po tak jednoduché odměně, jakou se alkohol nabízí. Člověk touží zapomenout na to, co ho trápí, nebo co by měl řešit, a tak snadno sklouzne do koloběhu rychlého zapomenutí. Je důležité si ale přiznat, že se samotný problém nebo smutek lahví vína pouze potlačí a oddálí chvíle, kdy budeme muset situaci řešit. Náš mozek si rychle zapamatuje to, co mu dodává úlevu a radost a pokud nemáme možnost dosáhnout na štěstí a uspokojení jiným způsobem, vyhledává právě chvíle a věci, které mu to dopřejí. Chtěla jsem ale svou odhodlaností podpořit všechny, kteří se rozhodli změnit svůj život a osvobodit se od závislosti na alkoholu, což je v dnešní době dosti složitým cílem. A pokud se pro to již někdo rozhodne, buďme k názorům tolerantnější a netlačme ho do situací, které si nepřeje. Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol. Nevnímejme abstinenci jako problém, problém je, když takto uvažujeme."

Aneta Simonidesová, terapeutka: „Suchý únor vnímám jako příležitost k plné abstinenci od alkoholu, kdy si můžu sama osobně zjistit, jak je pro mě alkohol v životě ne/důležitý. Během měsíce jsem měla možnost vyzkoušet si, jak je alkohol vnímán jako součást jakékoli události a většinová společnost, přátelé ani rodina pro abstinenci nemá pochopení. Při setkání s okolím, nejste vnímáni jako odvážní, ale spíše trapní, neboť popíjení alkoholu je jakousi společenskou normou. Při návštěvě baru pro mě bylo vždy překvapením, že na nápojovém lístku máte možnost vybrat si z desítek alkoholických nápojů od rumů a whisky, míchaných nápojů, vína až po horké alkoholické nápoje. Při hledání nealkoholických nápojů si připadáte spíše jako při hledání jehly v kupce sena. Na konci měsíce jsem začala chápat, že abstinence od alkoholu nemusí být utrpením, ale osvobozením od nepříjemného bolehlavu, trapných historek, tzv. "oken" a prázdné peněženky. Na druhou stanu jsem si uvědomila, že užívání si večera bez alkoholu má více výhod, než se na první pohled může zdát.“

Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí. Což je alarmující číslo, které v nás může vyvolávat mnoho otázek? A právě my dospělí můžeme ovlivnit vnímání našich dětí a náhled na konzumaci alkoholických nápojů. Jak zmiňuje prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. (přednosta Kliniky adiktologie 1. LK UK a VFN v Praze), „nejčastěji čeká nezletilého první zkušenost s alkoholem či dokonce opilostí v rodinném kruhu, typicky na rodinných oslavách. První skleničku alkoholu si u nás děti dají v průměru ve 12 letech. Celkem 20 % žáků 9. tříd základní školy přiznává pravidelné pití alkoholu.“

Alkohol patří mezi návykové látky způsobující závažné zdravotní a psychické potíže, navíc může vést k narušení rodinných, přátelských i pracovní vztahů. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 l čistého lihu, což je více, než dvojnásobek světového průměru.

Ve Žďáře nad Sázavou existují zařízení, která se věnují problematice závislosti. Mezi tyto zařízení patří Centrum primární prevence Spektrum, které realizuje preventivní programy na základních a středních školách se zaměřením na rizikové chování našich dětí. Adiktologická ambulance Kolping se věnuje osobám, které se potýkají s jakoukoli formou závislosti včetně alkoholu. Kontaktní a poradenské centrum Spektrum je součástí systému práce s uživateli drog a jejich blízkými (www.spektrum.kolping.cz).

„Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol – může to mít svá pozitiva i negativa. Záleží jenom na nás, jakou hranici si nastavíme.“
Michael KUBÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   14. 7. 2020

• Malpa hnědá v táborské zoo je rozený hamoun!
• Město Jihlava rekonstruuje pomník na náměstí Svobody
• Nová laparoskopická věž umožní operatérům v třebíčské nemocnici operovat častěji a šetrněji

Pondělí   13. 7. 2020

• Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila tři nákladní auta, dálnice na Prahu je neprůjezdná
• U Ostrova nad Oslavou byly nalezeny dva dělostřelecké granáty a dělostřelecká mina
• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020