Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 16.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
Veškerá regionální autobusová doprava v systému Veřejné dopravy Vysočiny bude od úterý 17. března 2020 od půlnoci do 24. března pro cestující poskytována ZDARMA. Informovala o tom krajská mluvčí Jitka Svatošová.
"Cestující v autobusech však musí nastoupit pouze středními a zadními dveřmi a může cestovat pouze se zakrytými ústy a nosem, a to po celou dobu přepravy! Pokud nemá k dispozici zdravotnické roušky, musí využít například improvizovanou roušku, šátek, šálu nebo kapesník. Je totiž důležité chránit nejen sebe, ale i své okolí po celou dobu přepravy", uvedla J. Svatošová.

Doplnila, že toto preventivní opatření – tedy užívání alespoň improvizované roušky se s doporučením jeho dodržení týká pohybu občanů ve veřejných prostorách – úřadech i obchodech, ale i při pobytu v čekárnách nádraží nebo při užším kontaktu početnější skupiny lidí.

Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina postavil už během víkendu před všemi pěti krajskými nemocnicemi na Vysočině zdravotní stany. Ty jsou už nyní připraveny posloužit jako náhradní stacionární odběrové místo pro případ, že přestane kapacitě stačit dvojice odběrových sanit Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
Zdravotnická záchranná služba na Vysočině uvede v úterý 17. března ráno do provozu druhou výjezdovou skupinu určenou k domácímu testování pacientů na COVID-19.
Vyjíždět bude denně mezi 7. a 19. hodinou, včetně víkendů, z výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby v Havlíčkově Brodě.

"Posílí tak již fungující odběrové vozidlo v Jihlavě, které na pokyn epidemiologa provádí odběry biologického materiálu v Kraji Vysočina od pátku 6. března. Posádky obou sanitek budou tvořit naši řidiči - záchranáři a zaměstnanci jihlavské a havlíčkobrodské nemocnice", uvedl mluvčí záchranářů Petr Janeček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
Ve vazbě na vyhlášení nouzového stavu město Havlíčkův Brod rozhodlo, že od úterý 17. března od 9 hodin ráno přerušuje provoz městské hromadné dopravy až do odvolání. Uvedla to tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.
"V rámci preventivních opatření proti šíření coronaviru na základě vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, přerušuje město provoz všech zřizovaných havlíčkobrodských mateřských škol, a to s účinností od úterý 17. března do odvolání", informovala dále mluvčí A. Doležalová.

Zákonní zástupci dětí si mohou požádat o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření mateřské školy elektronicky nebo telefonicky na příslušné mateřské škole.

Na Havlíčkobrodsku je kvůli koronaviru uzavřená obec s asi devadesáti obyvateli Kynice. Rozhodli o tom hygienici dnes, v pondělí 16. března v 11 hodin. Ráno byli v obci čtyři nakažení, kteří se zřejmě infikovali na hasičské zábavě 7. března. Lidé nesmí opustit území obce. Na příjezdových cestách jsou podle policejní mluvčí Dany Čírtkové policejní hlídky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
Kvůli riziku nákazy koronavirem musí lidé řešit mnoho situací, na které ještě před několika dny vůbec nepomysleli. Kromě základních životních potřeb, jako jsou pravidelné nákupy potravin a drogistického zboží, stojí i před otázkou, jak pravidelně venčit psa, když jsou sami třeba v karanténě. Odpověď zní: psa můžete venčit osobně, i když máte karanténu, ale vždy buďte ohleduplní ke svému okolí.
„Je mimořádně důležité, aby člověk, který má být v karanténě, neohrožoval ostatní. Samozřejmostí by mělo být, že ven chodí pouze a jedině s nasazenou ústní rouškou,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, který jen zároveň předsedou chovatelského spolku Cane Corso klub ČR. Vlastní přenos zmíněné nákazy ze psů na člověka podle něj není pravděpodobný. „Nikde na světě dosud nebyl prokázán žádný takový případ,“ zdůrazňuje úspěšný chovatel psů.
Předpokládá, že lidé chovající psy v bytě běžně dodržují základní hygienická pravidla, jejichž základem je především pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Pro maximální možné snížení rizika nákazy koronavirem je zapotřebí dodržovat toto základní desatero:

1. není vhodné přenechávat venčení psa příbuzným nebo sousedům, protože byste se při tom častěji dostávali do kontaktu s více lidmi, což není bezpečné,

2. před odchodem z bytu si vždy nasaďte ústní roušku,

3. jdete-li ven, navlékněte si buď jednorázové zdravotnické rukavice nebo aspoň s sebou noste papírové kapesníčky – a pouze přes ně se rukama dotýkejte předmětů ve společných prostorách domu (vypínačů, klik u dveří, tlačítek ve výtahu, zábradlí apod.),

4. jakákoliv tlačítka na veřejnosti (v MHD, vypínačů světel, výtahu apod.) tiskněte jen v rukavicích nebo přes jednorázové kapesníky, v případě nouze postačí i přes stažený rukáv,

5. pokud nemáte jednorázové rukavice nebo papírový kapesník, tak dveře zavírejte a otevírejte tak, že kliku stisknete předloktím,

6. vyhýbejte se těsnějšímu kontaktu se sousedy v domě, s pejskaři třeba v parku a s dalšími lidmi na veřejnosti (bezpečný odstup je cca dva metry),

7. vyhýbejte se také přímému kontaktu s cizími psy,

8. pohybujete-li se se svým psem v místech, kudy denně prochází větší množství lidí, otřete mu po návratu domů tlapy čerstvě navlhčeným hadrem,

9. poté si důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem,

10. pokud máte tu možnost, krmivo pro psa objednávejte přes rozvážkovou službu.

Důležité je vědět, že dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách není ideální. Člověk i v karanténě potřebuje pobyt na čerstvém vzduchu, ale musí při tom dbát na výše uvedená opatření k omezení rizika přenosu nákazy.


Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
Nemocnice v Jihlavě všechny pacienty, které čekají výkony a specializovaná vyšetření, obvolává. Děkuje za pochopení. Lidé by měli do areálu nemocnice vcházet s ochrannou rouškou.
Ambulantní vyšetření:
Vzhledem k epidemiologické situaci jsme zrušili všechna objednání přes eAmbulanci do nutriční, ortopedické dospělé i dětské, neurologických, oční a ORL ambulance.
A dále objednání přes eAmbulanci na kožní ambulanci, dětskou endoskopii, rehabilitaci, urologii, proktologii.
Všechny objednané pacienty, kterých se to týká, jsme již telefonicky kontaktovali. Prosíme také všechny, pokud nemusíte, nenavštěvujte nemocnici.

Urologické oddělení
Zrušené jsou neakutní plánované výkony (operace prostaty, zevního genitálu, rekonstrukční operace). Nadále zůstávají v programu pacienti s onkologickým onemocněním a pacienti s blokádou močových cest.

ORL
Rušíme neakutní výkony. Nadále se budou operovat akutní výkony, provádíme diagnostické a terapeutické výkony, kde pro opoždění diagnostiky může vést k progresi (onkologické výkony).
Rušíme plánované neakutní hospitalizace- infuze, odborné ambulance- poruchy rovnováhy, audiologie, sluchadla, onkologická a foniatrická ambulance, logopedie.

Chirurgické oddělení
Rušíme všechny plánované operace kromě onkologických pacientů a stavů, které by v horizontu jednoho až dvou měsíců vedly k poškození zdraví.

Kožní oddělení
Zrušena e-Ambulance, kosmetologické zákroky, zákrokový sálek, omezený provoz lymfologie, v ambulantní péči přechod k ošetření a vyšetření neodkladných případů, bez omezení ambulance biologické léčby.

OTO (ortopedie)
Zrušeny jsou TEP, artroskopie, výkony na malých kloubech.

Kardiologické oddělení
Zajišťujeme akutní péči jak v lůžkovém, tak ambulantním sektoru. Zrušeny jsou všechny ambulance s dispenzární péčí, angiologická a echo ambulance, kardiostimulační ambulance.

Neurologické oddělení
Pozastavujeme plánované hospitalizace (většinou chronické bolesti zad apod.). Provoz odborných poraden a pomocných vyšetření ponecháváme beze změny.

Rehabilitační oddělení
Omezíme plánovaná vyšetření a procedury u chronických bolestí zad a kloubů, dále omezíme fyziatrii (elektroléčbu, magnetoléčbu, vodotoléčbu) u neakutních problémů.

Dětské oddělení:
Ruší se plánované operace i odborné ambulance.

Plicní oddělení
Rušíme plánované dispenzární kontroly u stabilních pacientů bez obtíží- recepty na léky zašleme, pacienty s obtížemi ošetříme. Ambulance pro poruchy dýchání ve spánku- pacienty přeobjednávame kompletně, taktéž ambulance pro asistenci odvykání kouření.

V ostatních ambulancích a na bronchoskopiich prozatím řešíme jednotlivé případy individuálně dle povahy a urgence konkrétního nálezu/diagnózy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
Rozvoz Dáme jídlo zůstává, v souladu s nejnovějším usnesením Vlády České republiky, nepřerušen. Situaci i nadále pečlivě sledujeme, vyhodnocujeme a s našimi restauračními partnery nepřetržitě pracujeme na tom, abychom zákazníkům zajistili dostupnost služeb Dáme jídlo. Aktuálně i nadále doručujeme pro více než 60 % populace ve zhruba 170 městech po celé ČR.
Zároveň jsme připraveni přijmout nové restaurace, které do této doby služeb rozvozu nevyužívaly, a nabídnout jim možnosti platformy Dáme jídlo. Díky tomu mohou, stejně jako naše stávající partnerské restaurace, nadále vařit. Jejich provoz tak nemusí být přerušen.

Dáme jídlo je také připraveno zapojit se do zásobování dotčeného obyvatelstva, např. matek a rodin s dětmi, seniorů a dalších. Kromě standardního rozvozu jídla z restaurací jsme připraveni zapojit své kurýry například i do distribuce léků, hygienických a nutričních balíčků nebo potravin.

Veškerá zvýšená hygienická a bezpečnostní opatření jsou platná.
Tereza KŮŽELOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
Magistrát města Jihlavy upozorňuje na přetížené linky mobilních operátorů. „Pokud se někdo nedovolá na magistrát z mobilního telefonu na pevnou linku, není to způsobeno chybou na straně města, ale přetížením mobilních sítí,“ upozornil Martin Beneš z odboru informatiky jihlavského magistrátu. Občané město od rána upozorňují na potíže s dovoláním na pevné linky magistrátu, volaná telefonní čísla se často zmatečně hlásí jako neexistující.
Dle našich provedených testů má přetížení dvě úrovně, volaní na čísla stejného operátora a volání mezi operátory.

„Aktuálně bylo dnes dopoledne a v poledne v regionu Jihlavska podle našich zjištění nejvíc přetíženo propojení mezi operátory,“ konstatoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk s tím, že zatím lze doporučit opakování volání nebo, pokud je to možné, volat pouze na mobilní čísla, případně záležitost vyřizovat prostřednictvím e-mailů či datových schránek.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
Pro děti ve věku 3-10 let od rodičů pracujících např. ve zdravotnictví nebo pro IZS nechává město Jihlava v provozu školky i družiny, navštěvovat je bude ovšem minimum dětí.
Z celkové kapacity mateřských škol, která činí 1900 dětí, bude do jihlavských mateřinek chodit přibližně 140 dětí, což je asi 7% z celkového počtu předškoláků. Také o návštěvu družin hlásí základní školy minimální zájem. V provozu bude zatím pouze u ZŠ Evžena Rošického, další jedna až dvě družiny možná ještě přibudou.

Otevřena budou všechna pracoviště všech MŠ zřizovaných městem, kromě pracoviště Na Stoupách. -V provozu bude vždy jedna třída o maximálním počtu 15 dětí ve věku 3-6 let.

Nezbytnou péči o školní děti ve věku od sedmi do deseti let budou zajišťovat školní družiny v základních školách zřizovaných městem. „Zatím je o ně ale velmi malý zájem, takže otevřeme jen pracoviště na základních školách Evžena Rošického a Nad Plovárnou,“ uvedl vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

V mateřských školkách je zajištěno stravování, v jídelnách ZŠ se nevaří. Dítě, které bude navštěvovat školní družinu, si musí jídlo přinést s sebou.

"Počet otevřených mateřských škol a školních družin budeme průběžně upřesňovat a bude vždy aktuálně zveřejněn např. na Mapě nouzového stavu Jihlavy, na adrese www.jihlava.cz/nouzo… ," zdůraznil Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu.

Učitelky a družinářky budou ověřovat potřebnost umístění dítěte i naplnění maximální kapacity školy. Podle nařízení vlády jsou totiž mateřské školy a družiny určené pouze pro děti, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil nebo jako pracovníci školského zařízení. V každé takové skupině může být nanejvýš 15 dětí.

Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
V posledních dnech výrazně stoupl počet telefonátů na linku 155, které nesouvisí s přednemocniční neodkladnou péčí a zatěžují tak plynulý chod Zdravotnického operačního střediska. Naši operátoři se tak bohužel setkávají i s případy, kdy se například volající dožadují výsledky testů.
Upřímně chápeme obavy občanů spojené s nákazou novým typem koronaviru, je ale nutné, aby své dotazy, ohledně nemoci COVID-19, směřovali na telefonní linky k tomu určené. Jedná se například o Krajskou hygienickou stanici, infolinku Státního zdravotního ústavu, případně nově zřízenou bezplatnou celostátní linku 1212.

Zároveň je třeba si uvědomit, že všechny tyto infolinky zažívají velký nápor volajících a z toho důvodu mohou být přetížené nebo nedostupné. Mějte proto, prosím, trpělivost, volání s odstupem času opakujte a řiďte se pokyny epidemiologa nebo vašeho praktického lékaře.

Velice děkujeme těm, kteří tísňovou linku 155 nechávají volnou pro pacienty v přímém ohrožení života či zdraví.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a usneseními vlády České republiky o přijetí krizových opatření oznamuje Krajské ředitelství policie kraje Vysočina změnu úředních hodin na pracovištích odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na území Kraje Vysočina.
Úřední dny zůstávají zachovány, od pondělí 16. března 2020 se ale omezují úřední hodiny na dobu od 9.00 hod. - 12.00 hodin. Omezuje se přitom přímý kontakt s občany na míru nezbytně nutnou. Na jednotlivých pracovištích budou viditelně vyvěšena oznámení s telefonními čísly, na kterých si občan individuálně dohodne způsob předání a vyřízení jeho podání nebo požadavku.

Doporučujeme dopředu telefonicky kontaktovat pracoviště a domluvit si pokud možno elektronický způsob vyřízení požadavku. Všechna telefonní čísla jsou zveřejněna na webu www.policie.cz.

Zkoušky odborné způsobilosti pro získání zbrojního průkazu jsou až do odvolání zastaveny.

Omezení se týká všech kontaktních pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v celém Kraji Vysočina a odboru cizinecké policie (oddělení pobytových agend - pracoviště na ulici Wolkerova v Jihlavě a na ulici Štáflova v Havlíčkově Brodě).
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
Hasiči na Vysočině se obrací na všechny občany s prosbou, aby pokud je to možné omezili pálení klestu v lese. Vítr může velmi lehce rozfoukat i zdánlivě dobře uhašená ohniště.
"Jen za včerejší den zasahovali hasiči na Vysočině u šesti požárů v přírodním prostředí. V tuto chvíli potřebujeme soustředit veškeré naše síly a prostředky ke zvládání mimořádných úkolů a opatření souvisejících se zabráněním šíření nákazy koronaviru", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

U Rovečného na Žďársku dohasili ohniska po pálení v lesním porostu. Požár se obešel beze škody. Ve stejném okrese zasahovali hasiči také u Křižánek. „Došlo tam k dohašení ohnisek po pálení klestí. Místo bylo předáno hajnému", dodala mluvčí.

V Panské Lhotě na Jihlavsku hasiči likvidovali požár trávy a hrabanky. V Jihlavě zasahovali u požáru meze.

A hořeloi u Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde hasiči dohasili několik ohnišť po pálení klestí.

Ilustrační foto: HZS
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
Kraj Vysočina má nové čtyři nové případy pacientů, kteří měli pozitivní test na koronavirus.
Čtyři nakažení lidé se zúčastnili hasičské oslavy v sobotu 7. března v obci Kynice na Havlíčkobrodsku. Tři ženy a jeden muž se léčí doma. Jedním z účastníků oslavy byl prý někdo z Prahy, kdo byl na koronavirus pozitivní.
Nemocnými jsou příbuzní muž a žena a dále dvě ženy, které jsou také příbuzné. Údajně měli lehké příznaky, ale jsou velmi masivně osídleni virem. Testování lidí z oslavy podle ní zřejmě bude pokračovat.
V karanténě jsou v obci další lidé včetně starostky obce o devadesáti obyvatelích, které byla nařízena v pátek, nebo místostarosty. Oba jsou členové krizového štábu a prostřednictvím telefonů a počítačů pracují dál. Snaží se zajišťovat lidem informace, jsou připravení zorganizovat i pomoc těm, kteří by potřebovali například nakoupit.

První dva nakažení byli muž a žena ze Žďáru nad Sázavou. Pozitivní testy měli již 10 března. Podle dostupných informací se muž (ročník 1964) vrátil ze své pracovní cesty v Itálii, poté se nakazila jeho partnerka.

ČEZ od rána měří teplotu všem lidem, kteří vstupují do elektráren Temelín a Dukovany. Týká se to více než 2000 pracovníků. Upravený je provoz jídelen.

K sedmé hodině ranní bylo pole statistiky ministerstva zdravotnictví v České republice celkem 298 prokázaných případů onemocnění nákazou COVID - 19.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
V neděli 15. března 2020 v 18.54 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o požáru osobního vozidla a trávy v místní části Velkého Meziříčí – Samotě.
"Požár hasiči velmi rychle uhasili. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun. Příčina požáru zůstává i nadále v šetření. Vyšetřovatel hasičů pracuje i s možností, že byl vůz úmyslně zapálen", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí a Měřína.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin
V souvislosti s dalšími zpřísněnými opatřeními státu, která vstoupila v platnost v pondělí od půlnoci, zavírá i statutární město Jihlava svoje pracoviště a omezuje úřední hodiny. V pondělí 16. března budou úřední hodiny na pracovištích jihlavského magistrátu pouze od 8 do 11 hodin dopoledne pro vyřízení skutečně nejnutnějších úkonů.
„Všechno, co může počkat, prosíme, odložte.“ Vyzval tajemník magistrátu Evžen Zámek s tím, že se teprve bude řešit, zda zůstanou tři úřední hodiny také ve středu 18. března nebo zda se pracoviště magistrátu zcela uzavřou.

Stále také platí výzva k ohleduplnosti a k maximálnímu omezení návštěv úřadu, kterou město Jihlava vydalo už ve čtvrtek 12. března.

Vláda v neděli poprvé v historii České republiky vyhlásila zákaz volného pohybu osob na území celého státu.

Omezení volného pohybu osob:
platí od pondělí 16. března 0:00 do úterý 24. března 06:00
nevztahuje na cesty do zaměstnání k výkonu podnikání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích
Zakázána není účast na pohřbu
Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči
Sankce vláda neoznámila, podle ministra vnitra Jana Hamáčka jde o osobní odpovědnost každého za zdraví a životy svých blízkých, premiér Andrej Babiš připomněl, že šíření koronaviru je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí pokuta tři miliony

Co se nadále smí:
Prodávat nebalené pečivo, ale s omezením

Co smí zůstat otevřené:
Opravny aut, kde bude méně než 30 lidí
Odtahové služby
Prodejny náhradních dílů
Provozovny, kde si vyzvednete zboží nebo zásilku
Zahrádkářství, stavebniny a hobby markety pro podnikatele, kteří je potřebují jejich sortiment ke své činnosti, nikoliv pro běžnou veřejnost
Lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění
Stavební, projektantské firmy (geologové, zeměměřiči, stavební analytici)
Prodejny zdravotnických potřeb
Prodejny pokladních jízdenek
Pošty - pouze přepážky uzpůsobené nepřímému kontaktu
Lékárny, supermarkety, banky, trafiky
MHD
Úřady dvakrát týdně tři hodiny (Po a St)

Zakazuje se:
Prodej ubytovacích služeb
Provoz prodejen elektro
Autoškoly
Sdílené taxislužby
Samoobslužné prádelny a čistírny
Přítomnost veřejnosti v prodejnách stavebnin (vyjma podnikatelů)
Přítomnost na vnitřních i venkovních sportovištích

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020