Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 16.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krajské autobusy na Vysočině budou jezdit zdarma
Veškerá regionální autobusová doprava v systému Veřejné dopravy Vysočiny bude od úterý 17. března 2020 od půlnoci do 24. března pro cestující poskytována ZDARMA. Informovala o tom krajská mluvčí Jitka Svatošová.
"Cestující v autobusech však musí nastoupit pouze středními a zadními dveřmi a může cestovat pouze se zakrytými ústy a nosem, a to po celou dobu přepravy! Pokud nemá k dispozici zdravotnické roušky, musí využít například improvizovanou roušku, šátek, šálu nebo kapesník. Je totiž důležité chránit nejen sebe, ale i své okolí po celou dobu přepravy", uvedla J. Svatošová.

Doplnila, že toto preventivní opatření – tedy užívání alespoň improvizované roušky se s doporučením jeho dodržení týká pohybu občanů ve veřejných prostorách – úřadech i obchodech, ale i při pobytu v čekárnách nádraží nebo při užším kontaktu početnější skupiny lidí.

Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina postavil už během víkendu před všemi pěti krajskými nemocnicemi na Vysočině zdravotní stany. Ty jsou už nyní připraveny posloužit jako náhradní stacionární odběrové místo pro případ, že přestane kapacitě stačit dvojice odběrových sanit Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Druhé odběrové vozidlo určené k domácímu testování na COVID-19 od zítřka v Havlíčkově Brodě
Zdravotnická záchranná služba na Vysočině uvede v úterý 17. března ráno do provozu druhou výjezdovou skupinu určenou k domácímu testování pacientů na COVID-19.
Vyjíždět bude denně mezi 7. a 19. hodinou, včetně víkendů, z výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby v Havlíčkově Brodě.

"Posílí tak již fungující odběrové vozidlo v Jihlavě, které na pokyn epidemiologa provádí odběry biologického materiálu v Kraji Vysočina od pátku 6. března. Posádky obou sanitek budou tvořit naši řidiči - záchranáři a zaměstnanci jihlavské a havlíčkobrodské nemocnice", uvedl mluvčí záchranářů Petr Janeček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě nebude zítra jezdit městská hromadná doprava a zavřou se školky
Ve vazbě na vyhlášení nouzového stavu město Havlíčkův Brod rozhodlo, že od úterý 17. března od 9 hodin ráno přerušuje provoz městské hromadné dopravy až do odvolání. Uvedla to tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.
"V rámci preventivních opatření proti šíření coronaviru na základě vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, přerušuje město provoz všech zřizovaných havlíčkobrodských mateřských škol, a to s účinností od úterý 17. března do odvolání", informovala dále mluvčí A. Doležalová.

Zákonní zástupci dětí si mohou požádat o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření mateřské školy elektronicky nebo telefonicky na příslušné mateřské škole.

Na Havlíčkobrodsku je kvůli koronaviru uzavřená obec s asi devadesáti obyvateli Kynice. Rozhodli o tom hygienici dnes, v pondělí 16. března v 11 hodin. Ráno byli v obci čtyři nakažení, kteří se zřejmě infikovali na hasičské zábavě 7. března. Lidé nesmí opustit území obce. Na příjezdových cestách jsou podle policejní mluvčí Dany Čírtkové policejní hlídky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Deset doporučení, když máte karanténu a musíte venčit psa
Kvůli riziku nákazy koronavirem musí lidé řešit mnoho situací, na které ještě před několika dny vůbec nepomysleli. Kromě základních životních potřeb, jako jsou pravidelné nákupy potravin a drogistického zboží, stojí i před otázkou, jak pravidelně venčit psa, když jsou sami třeba v karanténě. Odpověď zní: psa můžete venčit osobně, i když máte karanténu, ale vždy buďte ohleduplní ke svému okolí.
„Je mimořádně důležité, aby člověk, který má být v karanténě, neohrožoval ostatní. Samozřejmostí by mělo být, že ven chodí pouze a jedině s nasazenou ústní rouškou,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, který jen zároveň předsedou chovatelského spolku Cane Corso klub ČR. Vlastní přenos zmíněné nákazy ze psů na člověka podle něj není pravděpodobný. „Nikde na světě dosud nebyl prokázán žádný takový případ,“ zdůrazňuje úspěšný chovatel psů.
Předpokládá, že lidé chovající psy v bytě běžně dodržují základní hygienická pravidla, jejichž základem je především pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Pro maximální možné snížení rizika nákazy koronavirem je zapotřebí dodržovat toto základní desatero:

1. není vhodné přenechávat venčení psa příbuzným nebo sousedům, protože byste se při tom častěji dostávali do kontaktu s více lidmi, což není bezpečné,

2. před odchodem z bytu si vždy nasaďte ústní roušku,

3. jdete-li ven, navlékněte si buď jednorázové zdravotnické rukavice nebo aspoň s sebou noste papírové kapesníčky – a pouze přes ně se rukama dotýkejte předmětů ve společných prostorách domu (vypínačů, klik u dveří, tlačítek ve výtahu, zábradlí apod.),

4. jakákoliv tlačítka na veřejnosti (v MHD, vypínačů světel, výtahu apod.) tiskněte jen v rukavicích nebo přes jednorázové kapesníky, v případě nouze postačí i přes stažený rukáv,

5. pokud nemáte jednorázové rukavice nebo papírový kapesník, tak dveře zavírejte a otevírejte tak, že kliku stisknete předloktím,

6. vyhýbejte se těsnějšímu kontaktu se sousedy v domě, s pejskaři třeba v parku a s dalšími lidmi na veřejnosti (bezpečný odstup je cca dva metry),

7. vyhýbejte se také přímému kontaktu s cizími psy,

8. pohybujete-li se se svým psem v místech, kudy denně prochází větší množství lidí, otřete mu po návratu domů tlapy čerstvě navlhčeným hadrem,

9. poté si důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem,

10. pokud máte tu možnost, krmivo pro psa objednávejte přes rozvážkovou službu.

Důležité je vědět, že dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách není ideální. Člověk i v karanténě potřebuje pobyt na čerstvém vzduchu, ale musí při tom dbát na výše uvedená opatření k omezení rizika přenosu nákazy.


Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Jihlavě omezuje plánované výkony a ambulance
Nemocnice v Jihlavě všechny pacienty, které čekají výkony a specializovaná vyšetření, obvolává. Děkuje za pochopení. Lidé by měli do areálu nemocnice vcházet s ochrannou rouškou.
Ambulantní vyšetření:
Vzhledem k epidemiologické situaci jsme zrušili všechna objednání přes eAmbulanci do nutriční, ortopedické dospělé i dětské, neurologických, oční a ORL ambulance.
A dále objednání přes eAmbulanci na kožní ambulanci, dětskou endoskopii, rehabilitaci, urologii, proktologii.
Všechny objednané pacienty, kterých se to týká, jsme již telefonicky kontaktovali. Prosíme také všechny, pokud nemusíte, nenavštěvujte nemocnici.

Urologické oddělení
Zrušené jsou neakutní plánované výkony (operace prostaty, zevního genitálu, rekonstrukční operace). Nadále zůstávají v programu pacienti s onkologickým onemocněním a pacienti s blokádou močových cest.

ORL
Rušíme neakutní výkony. Nadále se budou operovat akutní výkony, provádíme diagnostické a terapeutické výkony, kde pro opoždění diagnostiky může vést k progresi (onkologické výkony).
Rušíme plánované neakutní hospitalizace- infuze, odborné ambulance- poruchy rovnováhy, audiologie, sluchadla, onkologická a foniatrická ambulance, logopedie.

Chirurgické oddělení
Rušíme všechny plánované operace kromě onkologických pacientů a stavů, které by v horizontu jednoho až dvou měsíců vedly k poškození zdraví.

Kožní oddělení
Zrušena e-Ambulance, kosmetologické zákroky, zákrokový sálek, omezený provoz lymfologie, v ambulantní péči přechod k ošetření a vyšetření neodkladných případů, bez omezení ambulance biologické léčby.

OTO (ortopedie)
Zrušeny jsou TEP, artroskopie, výkony na malých kloubech.

Kardiologické oddělení
Zajišťujeme akutní péči jak v lůžkovém, tak ambulantním sektoru. Zrušeny jsou všechny ambulance s dispenzární péčí, angiologická a echo ambulance, kardiostimulační ambulance.

Neurologické oddělení
Pozastavujeme plánované hospitalizace (většinou chronické bolesti zad apod.). Provoz odborných poraden a pomocných vyšetření ponecháváme beze změny.

Rehabilitační oddělení
Omezíme plánovaná vyšetření a procedury u chronických bolestí zad a kloubů, dále omezíme fyziatrii (elektroléčbu, magnetoléčbu, vodotoléčbu) u neakutních problémů.

Dětské oddělení:
Ruší se plánované operace i odborné ambulance.

Plicní oddělení
Rušíme plánované dispenzární kontroly u stabilních pacientů bez obtíží- recepty na léky zašleme, pacienty s obtížemi ošetříme. Ambulance pro poruchy dýchání ve spánku- pacienty přeobjednávame kompletně, taktéž ambulance pro asistenci odvykání kouření.

V ostatních ambulancích a na bronchoskopiich prozatím řešíme jednotlivé případy individuálně dle povahy a urgence konkrétního nálezu/diagnózy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rozvoz Dáme jídlo nepřerušen
Rozvoz Dáme jídlo zůstává, v souladu s nejnovějším usnesením Vlády České republiky, nepřerušen. Situaci i nadále pečlivě sledujeme, vyhodnocujeme a s našimi restauračními partnery nepřetržitě pracujeme na tom, abychom zákazníkům zajistili dostupnost služeb Dáme jídlo. Aktuálně i nadále doručujeme pro více než 60 % populace ve zhruba 170 městech po celé ČR.
Zároveň jsme připraveni přijmout nové restaurace, které do této doby služeb rozvozu nevyužívaly, a nabídnout jim možnosti platformy Dáme jídlo. Díky tomu mohou, stejně jako naše stávající partnerské restaurace, nadále vařit. Jejich provoz tak nemusí být přerušen.

Dáme jídlo je také připraveno zapojit se do zásobování dotčeného obyvatelstva, např. matek a rodin s dětmi, seniorů a dalších. Kromě standardního rozvozu jídla z restaurací jsme připraveni zapojit své kurýry například i do distribuce léků, hygienických a nutričních balíčků nebo potravin.

Veškerá zvýšená hygienická a bezpečnostní opatření jsou platná.
Tereza KŮŽELOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlava se potýká s přetíženými telefonními linkami; největší problémy jsou s voláním z mobilů na pevná čísla
Magistrát města Jihlavy upozorňuje na přetížené linky mobilních operátorů. „Pokud se někdo nedovolá na magistrát z mobilního telefonu na pevnou linku, není to způsobeno chybou na straně města, ale přetížením mobilních sítí,“ upozornil Martin Beneš z odboru informatiky jihlavského magistrátu. Občané město od rána upozorňují na potíže s dovoláním na pevné linky magistrátu, volaná telefonní čísla se často zmatečně hlásí jako neexistující.
Dle našich provedených testů má přetížení dvě úrovně, volaní na čísla stejného operátora a volání mezi operátory.

„Aktuálně bylo dnes dopoledne a v poledne v regionu Jihlavska podle našich zjištění nejvíc přetíženo propojení mezi operátory,“ konstatoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk s tím, že zatím lze doporučit opakování volání nebo, pokud je to možné, volat pouze na mobilní čísla, případně záležitost vyřizovat prostřednictvím e-mailů či datových schránek.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Město Jihlava nechává otevřené mateřské školy i družiny ve výrazně omezeném režimu
Pro děti ve věku 3-10 let od rodičů pracujících např. ve zdravotnictví nebo pro IZS nechává město Jihlava v provozu školky i družiny, navštěvovat je bude ovšem minimum dětí.
Z celkové kapacity mateřských škol, která činí 1900 dětí, bude do jihlavských mateřinek chodit přibližně 140 dětí, což je asi 7% z celkového počtu předškoláků. Také o návštěvu družin hlásí základní školy minimální zájem. V provozu bude zatím pouze u ZŠ Evžena Rošického, další jedna až dvě družiny možná ještě přibudou.

Otevřena budou všechna pracoviště všech MŠ zřizovaných městem, kromě pracoviště Na Stoupách. -V provozu bude vždy jedna třída o maximálním počtu 15 dětí ve věku 3-6 let.

Nezbytnou péči o školní děti ve věku od sedmi do deseti let budou zajišťovat školní družiny v základních školách zřizovaných městem. „Zatím je o ně ale velmi malý zájem, takže otevřeme jen pracoviště na základních školách Evžena Rošického a Nad Plovárnou,“ uvedl vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

V mateřských školkách je zajištěno stravování, v jídelnách ZŠ se nevaří. Dítě, které bude navštěvovat školní družinu, si musí jídlo přinést s sebou.

"Počet otevřených mateřských škol a školních družin budeme průběžně upřesňovat a bude vždy aktuálně zveřejněn např. na Mapě nouzového stavu Jihlavy, na adrese www.jihlava.cz/nouzo… ," zdůraznil Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu.

Učitelky a družinářky budou ověřovat potřebnost umístění dítěte i naplnění maximální kapacity školy. Podle nařízení vlády jsou totiž mateřské školy a družiny určené pouze pro děti, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil nebo jako pracovníci školského zařízení. V každé takové skupině může být nanejvýš 15 dětí.

Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Krajští záchranáři: Prosíme, nezatěžujte linku 155 dotazy ohledně koronaviru
V posledních dnech výrazně stoupl počet telefonátů na linku 155, které nesouvisí s přednemocniční neodkladnou péčí a zatěžují tak plynulý chod Zdravotnického operačního střediska. Naši operátoři se tak bohužel setkávají i s případy, kdy se například volající dožadují výsledky testů.
Upřímně chápeme obavy občanů spojené s nákazou novým typem koronaviru, je ale nutné, aby své dotazy, ohledně nemoci COVID-19, směřovali na telefonní linky k tomu určené. Jedná se například o Krajskou hygienickou stanici, infolinku Státního zdravotního ústavu, případně nově zřízenou bezplatnou celostátní linku 1212.

Zároveň je třeba si uvědomit, že všechny tyto infolinky zažívají velký nápor volajících a z toho důvodu mohou být přetížené nebo nedostupné. Mějte proto, prosím, trpělivost, volání s odstupem času opakujte a řiďte se pokyny epidemiologa nebo vašeho praktického lékaře.

Velice děkujeme těm, kteří tísňovou linku 155 nechávají volnou pro pacienty v přímém ohrožení života či zdraví.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Úřední hodiny na policii od 9 do 12 hodin
V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a usneseními vlády České republiky o přijetí krizových opatření oznamuje Krajské ředitelství policie kraje Vysočina změnu úředních hodin na pracovištích odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na území Kraje Vysočina.
Úřední dny zůstávají zachovány, od pondělí 16. března 2020 se ale omezují úřední hodiny na dobu od 9.00 hod. - 12.00 hodin. Omezuje se přitom přímý kontakt s občany na míru nezbytně nutnou. Na jednotlivých pracovištích budou viditelně vyvěšena oznámení s telefonními čísly, na kterých si občan individuálně dohodne způsob předání a vyřízení jeho podání nebo požadavku.

Doporučujeme dopředu telefonicky kontaktovat pracoviště a domluvit si pokud možno elektronický způsob vyřízení požadavku. Všechna telefonní čísla jsou zveřejněna na webu www.policie.cz.

Zkoušky odborné způsobilosti pro získání zbrojního průkazu jsou až do odvolání zastaveny.

Omezení se týká všech kontaktních pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v celém Kraji Vysočina a odboru cizinecké policie (oddělení pobytových agend - pracoviště na ulici Wolkerova v Jihlavě a na ulici Štáflova v Havlíčkově Brodě).
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině prosí občany, aby nepálili klestí a trávu
Hasiči na Vysočině se obrací na všechny občany s prosbou, aby pokud je to možné omezili pálení klestu v lese. Vítr může velmi lehce rozfoukat i zdánlivě dobře uhašená ohniště.
"Jen za včerejší den zasahovali hasiči na Vysočině u šesti požárů v přírodním prostředí. V tuto chvíli potřebujeme soustředit veškeré naše síly a prostředky ke zvládání mimořádných úkolů a opatření souvisejících se zabráněním šíření nákazy koronaviru", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

U Rovečného na Žďársku dohasili ohniska po pálení v lesním porostu. Požár se obešel beze škody. Ve stejném okrese zasahovali hasiči také u Křižánek. „Došlo tam k dohašení ohnisek po pálení klestí. Místo bylo předáno hajnému", dodala mluvčí.

V Panské Lhotě na Jihlavsku hasiči likvidovali požár trávy a hrabanky. V Jihlavě zasahovali u požáru meze.

A hořeloi u Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde hasiči dohasili několik ohnišť po pálení klestí.

Ilustrační foto: HZS
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je nakažených koronavirem šest lidí
Kraj Vysočina má nové čtyři nové případy pacientů, kteří měli pozitivní test na koronavirus.
Čtyři nakažení lidé se zúčastnili hasičské oslavy v sobotu 7. března v obci Kynice na Havlíčkobrodsku. Tři ženy a jeden muž se léčí doma. Jedním z účastníků oslavy byl prý někdo z Prahy, kdo byl na koronavirus pozitivní.
Nemocnými jsou příbuzní muž a žena a dále dvě ženy, které jsou také příbuzné. Údajně měli lehké příznaky, ale jsou velmi masivně osídleni virem. Testování lidí z oslavy podle ní zřejmě bude pokračovat.
V karanténě jsou v obci další lidé včetně starostky obce o devadesáti obyvatelích, které byla nařízena v pátek, nebo místostarosty. Oba jsou členové krizového štábu a prostřednictvím telefonů a počítačů pracují dál. Snaží se zajišťovat lidem informace, jsou připravení zorganizovat i pomoc těm, kteří by potřebovali například nakoupit.

První dva nakažení byli muž a žena ze Žďáru nad Sázavou. Pozitivní testy měli již 10 března. Podle dostupných informací se muž (ročník 1964) vrátil ze své pracovní cesty v Itálii, poté se nakazila jeho partnerka.

ČEZ od rána měří teplotu všem lidem, kteří vstupují do elektráren Temelín a Dukovany. Týká se to více než 2000 pracovníků. Upravený je provoz jídelen.

K sedmé hodině ranní bylo pole statistiky ministerstva zdravotnictví v České republice celkem 298 prokázaných případů onemocnění nákazou COVID - 19.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Velkém Meziříčí hořelo osobní auto
V neděli 15. března 2020 v 18.54 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o požáru osobního vozidla a trávy v místní části Velkého Meziříčí – Samotě.
"Požár hasiči velmi rychle uhasili. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun. Příčina požáru zůstává i nadále v šetření. Vyšetřovatel hasičů pracuje i s možností, že byl vůz úmyslně zapálen", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí a Měřína.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát přistupuje k výraznému omezení úředních hodin; dnes je otevřeno od 8 do 11 hodin
V souvislosti s dalšími zpřísněnými opatřeními státu, která vstoupila v platnost v pondělí od půlnoci, zavírá i statutární město Jihlava svoje pracoviště a omezuje úřední hodiny. V pondělí 16. března budou úřední hodiny na pracovištích jihlavského magistrátu pouze od 8 do 11 hodin dopoledne pro vyřízení skutečně nejnutnějších úkonů.
„Všechno, co může počkat, prosíme, odložte.“ Vyzval tajemník magistrátu Evžen Zámek s tím, že se teprve bude řešit, zda zůstanou tři úřední hodiny také ve středu 18. března nebo zda se pracoviště magistrátu zcela uzavřou.

Stále také platí výzva k ohleduplnosti a k maximálnímu omezení návštěv úřadu, kterou město Jihlava vydalo už ve čtvrtek 12. března.

Vláda v neděli poprvé v historii České republiky vyhlásila zákaz volného pohybu osob na území celého státu.

Omezení volného pohybu osob:
platí od pondělí 16. března 0:00 do úterý 24. března 06:00
nevztahuje na cesty do zaměstnání k výkonu podnikání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích
Zakázána není účast na pohřbu
Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči
Sankce vláda neoznámila, podle ministra vnitra Jana Hamáčka jde o osobní odpovědnost každého za zdraví a životy svých blízkých, premiér Andrej Babiš připomněl, že šíření koronaviru je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí pokuta tři miliony

Co se nadále smí:
Prodávat nebalené pečivo, ale s omezením

Co smí zůstat otevřené:
Opravny aut, kde bude méně než 30 lidí
Odtahové služby
Prodejny náhradních dílů
Provozovny, kde si vyzvednete zboží nebo zásilku
Zahrádkářství, stavebniny a hobby markety pro podnikatele, kteří je potřebují jejich sortiment ke své činnosti, nikoliv pro běžnou veřejnost
Lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění
Stavební, projektantské firmy (geologové, zeměměřiči, stavební analytici)
Prodejny zdravotnických potřeb
Prodejny pokladních jízdenek
Pošty - pouze přepážky uzpůsobené nepřímému kontaktu
Lékárny, supermarkety, banky, trafiky
MHD
Úřady dvakrát týdně tři hodiny (Po a St)

Zakazuje se:
Prodej ubytovacích služeb
Provoz prodejen elektro
Autoškoly
Sdílené taxislužby
Samoobslužné prádelny a čistírny
Přítomnost veřejnosti v prodejnách stavebnin (vyjma podnikatelů)
Přítomnost na vnitřních i venkovních sportovištích

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   6. 4. 2020

• Za přibyslavskými humny: Jedinou dceru Božena Němcová porodila v Polné
• Kvůli vysokému výskytu přírodních požárů se na Vysočině až do odvolání zakazuje pálení klestí a vypalování trávy
• Synagoga v Pacově byla prohlášena za národní kulturní památku
• Lesní požáry zaměstnávají hasiče na celé Vysočině od rána
• V nemocnicích v Novém Městě na Moravě a Pelhřimově vzniknou odběrová místa na Covid-19
• V Koněšíně na Třebíčsku našel muž dělostřeleckou minu maďarské výroby
• Lidé neměli většinou nasazenou roušku, zjistili policisté o víkendu při kontrolách
• Vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru
• Svratečtí věří, že vysazená jedlička na náměstí již neuhyne

Neděle   5. 4. 2020

• Sbírka pro osiřelou Gábinku z Okříšek vynesla více jak 3,4 miliony korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě zemřel druhý klient z domova pro seniory v Břevnici
• Neznámý zloděj sebral na ubytovně peníze, v nouzovém stavu mu hrozí až osm let vězení
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata poloopiček ouloňů malých
• S batohem na zádech vyjíždí zdravotní sestry Domácí hospicové péče za nemocnými i nyní
• Jihlavské zastupitelstvo se sejde zřejmě až v květnu
• Ve Staré Říši se převrátilo auto na střechu, jedna osoba utrpěla zranění

Sobota   4. 4. 2020

• U Bystřice nad Pernštejnem si dopravní nehoda osobního auta vyžádala lidský život
• Ani karanténa nezabrání řidičům usednout za volant s alkoholem či drogami v krvi
• Dva noční požáry v Batelově
• Nervový jed otrávil několik kriticky ohrožených luňáků na území CHKO. Bude to někdo důkladně vyšetřovat?

Pátek   3. 4. 2020

• Na Pelhřimovsku mají prvního nakaženého koronavirem
• Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí budou z důvodu zahájení stavebních prací hlídat řidiče kamery
• Primátorka a její náměstek položili květiny k pomníčku Evžena Plocka
• Letos se na Vysočině zvýšil počet tragických nehod
• V Pohořelicích na Brněnsku se sešlo 4201 velikonočních pohlednic
• Opilý čtyřiatřicetiletý řidič na Havlíčkobrodsku havaroval, tři lidé utrpěli zranění
• Karanténa dává šampionovi F1 pořádně zabrat; nezodpovědně doporučuje lidem, aby nechodili do zoo
• Městská hromadná doprava v Jihlavě začne jezdit jako v létě o víkendu

Čtvrtek   2. 4. 2020

• Velbloud dvouhrbý se chodí podrbat ke „kartáčovníku“
• Osmnáctiletý motorkář utrpěl při nehodě na Pelhřimovsku zranění
• U Kochánova začal z nedbalosti hořet lesní porost
• Auto srazilo v Havlíčkově Brodě chodkyni, ta utrpěla zranění
• Neukázněné řidiče kamionů, kteří projíždějí provizorní most u Velkého Beranova policisté přísně pokutují
• Stavební práce na silnicích probíhají téměř po celé Vysočině
• Špatné časy restaurací: Tržby s koronavirem klesly o 83 procent; čtyři z deseti se navíc bojí, že je skolí stravovací paušál
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou svítit modře, vyjádří tak podporu lidem s autismem
• Kvůli náporu lidí bude otevřený sběrný dvůr na Ratířovské v Jihlavě

Středa   1. 4. 2020

• Nejvzácnější druh v táborské zoo umí mňoukat „jako na lesy“
• Kronospan žádá o povolení nadlimitního zdroje hluku
• Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pomáhá v boji s koronavirem
• Od neděle 5. dubna bude fungovat na Vysočině víkendová zubní pohotovost v centrální ordinaci v Jihlavě
• Muzeum Vysočiny Jihlava vydalo mimořádné číslo muzejního časopisu speciálně pro seniory, s on-line prezentací nezůstávají pozadu ani další muzea
• Pacienty jihlavské nemocnice snímá termokamera
• Živnostenský úřad žádá: Nechoďte k nám žádat o ošetřovné, je to zbytečné, volejte nebo pište e-mail
• Termín zápisů do škol zůstává, proběhnou on-line
• Reakce RNDr. Evžena Korce, CSc., na vyjádření ÚKZÚZ k jeho komentáři „Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?“

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz