Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 17.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
Starosta města Světlá nad Sázavou oznámil občanům, že v úterý 17. března se vyskytl první případ potvrzení nákazy koronavirem SARS-CoV-2 na území města Světlá nad Sázavou.
"Žádáme všechny občany, aby striktně dodržovali a nezpochybňovali vládní opatření či je
záměrně porušovali. Důležité je nepodléhat panice a dodržovat základní hygienické návyky,
chránit sebe a okolí rouškou, šátkem, ústenkou, dbát na desinfekci a nezdržovat se na
veřejných prostranstvích. Je na každém člověku, jak ohleduplně a zodpovědně se zachová
vůči sobě, své rodině a svému okolí - podle toho se bude celá situace dále vyvíjet", píše starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek v prohlášení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
Chudobínská borovice stojící na skalnatém ostrohu Vírské přehrady na Žďársku na Vysočině vyhrála v anketě Evropský strom roku se ziskem 47 226 hlasů z celé Evropy.
Místní obyvatelé by se zavázali, že ve svém mikroregionu Bystřicko, konkrétně v okolí Vírské přehrady, vysázejí stejný počet stromů, kolik jejich borovice získá hlasů.

Druhé místo v anketě získal Jinan z Daruvaru z Chorvatska s 28 060 hlasy a na třetí pozici se umístil Osamělý topol z Kalmycké republiky v Rusku s 27 411 hlasy.

Celkem se v anketě sešlo na 285 174 hlasů z celé Evropy.

Chudobínská borovice lesní (PINUS SYLVESTRIS) je stará 350 let. Roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
Argo, Matěj a Bard prudce vyrazí ze svých pelechů a nedočkavě vyhlížejí ošetřovatelku. Je časné ráno a sluníčko jen občas nesměle vykoukne z mraků a pošimrá každého ze smečky vlků arktických na čenichu. Jen s nepatrným odstupem následuje trojici sněhově bílých šelem jejich bráška Jack, který se v ZOO Tábor narodil o rok dříve. Zatímco jemu bude letos na jaře už šest let, trojice mladších brášků oslaví začátkem května polokulaté páté narozeniny.
Všichni natěšeně vyhlížejí kteréhokoliv z pracovníků zahrady, jejich přítomnost je pro všechna zvířata v táborské zoo důkazem, že další den v roce bude plynout tak, jak jsou zvyklá. Začíná běžný provozní den v zoologické zahradě, která je stejně jako statisíce dalších provozoven z rozhodnutí státu pro veřejnost uzavřena kvůli riziku přenosu koronaviru. Péče o zvířata se ale nijak nemění, a to včetně péče zdravotní, stejně jako příprava potravy, pravidelné krmení i úklid ve výbězích a v ubikacích. I kdyby se celý region dostal do karantény, mají pracovníci táborské zoo připraven dostatek krmení pro všechny svěřence.

„Každý, kdo chová větší množství zvířat, musí být připraven i na mimořádné situace. V naší zoo máme zásoby krmiva až na několik měsíců dopředu, a to bez ohledu na současnou epidemii, která ochromila některé provozovny v zemi. Něco takového ale u nás nepřichází v úvahu, zvířata v zoo jsou odkázaná na člověka a ten je za žádných okolností nesmí nechat bez pravidelné péče,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Ošetřovatelé i další zaměstnanci zahrady chodí každý den do práce v obvyklém počtu a svým svěřencům věnují stejnou pozornost jako obvykle. Ubyla jim jen povinnost komentovaného krmení vybraných druhů zvířat, stejně jako neposkytují další programy pro návštěvníky – Den s ošetřovatelem a Přenocování v areálu zoo. O trochu volnější ruce má teď také směna, která zajišťovala vstupenky pro návštěvníky a suvenýry pro zájemce. „Kdyby si ale někdo myslel, že teď máme méně práce, tak ho mohu ujistit, že tomu tak rozhodně není,“ říká za všechny pracovníky vedoucí ošetřovatelka Marie Nezbedová. Ostatně ten, kdo měl někdy v minulosti příležitost zažít Den s ošetřovatelem, dobře ví, že tato práce není jen o kontaktu se zvířaty, její součástí jsou desítky dalších povinností, které běžný návštěvník ani nevnímá.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
V obci Kynice na Havlíčkobrodsku byl u dalších dvou lidí potvrzen nový typ koronaviru. Na Vysočině je tak nakaženo osm lidí. Sedmičlenný tým zdravotníků, v koordinaci s epidemiologem, v obci provedl hromadný v úterý 17. března dopoledne hromadný odběr vzorků na COVID-19 celkem u 41 osob.
Odebraný biologický materiál zdravotníci transportovali do jihlavské nemocnice odkud bude následně odeslán do příslušné Národní referenční laboratoře. Z důvodu této události byla sestavena speciální výjezdová skupina tak, aby byl plně zachován provoz odběrových vozidel fungujících v Jihlavě a ode dneška i v Havlíčkově Brodě", uvedl mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

V Kynicích již aktuálně šest lidí ví, že má nákazu, zbytek obce je v karanténě. Obec hlídá policie.

Nákaza se do vsi dostala zřejmě při hasičské oslavě MDŽ v sobotu 7. března. Měl si ji přivézt návštěvník z Prahy, u něhož se nemoc později prokázala.

Další dva nakažení v kraji jsou od počátku března ze Žďáru nad Sázavou, jde o montéra, který byl pracovně v Itálii a jeho partnerku.

Městská rada v Golčově Jeníkově odsouhlasila kvůli koronaviru přísná pravidla. Radnice a veřejné budovy se zavírají, ruší se svatby. Osamělým a nemocným seniorům, kteří potřebují pomoc zajistí nákupy město.

Rada schválila dočasné zrušení úředních hodin městského úřadu pro veřejnost. Obyvatelé mohou úředníky kontaktovali telefonicky nebo mailem. Přístup na městský úřad bude pouze po předchozí domluvě. .
- red -Zpět nahoru na obsah...

Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
Zákaz vstupu do trolejbusů a autobusů bez ochrany obličeje rouškou platí od 18. března bez výjimky pro všechny cestující jihlavskou MHD.
Informoval o tom Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ).
Za krytí obličeje rouškou se podle sdělení DPMJ považuje například i šátek, šála či podobná improvisovaná ochrana úst a nosu. Rouška musí být navíc jakýmkoli způsobem pevněji přichycena k obličeji.
"Tato přísnější opatření byla přijata kvůli zpomalení šíření koronaviru", informoval DPMJ.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
Hlášení o požáru seníku v obci Zbinohy přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v pondělí 16. března v 21.37 hodin.
Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic Jihlava a Humpolec společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Větrného Jeníkova, Zbinoh, Opatova, Hojkova, Herálce a Štoků. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.

Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. Zřízena byla dvě čerpací stanoviště a voda na požářiště byla dopravována dálkově. Kromě samotného hašení hořícího seníku se hasiči zaměřili také na ochranu okolních budov, aby zamezili šíření požáru. Ještě před desátou hodinou večer se zasahujícím jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu. Následně začali hasiči slámu vyskladňovat. Práce na místě i nadále pokračují.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 5 840 000 Kč. Příčina vzniku požáru zůstává nadále v šetření.
Petra MUSILOVÁZpět nahoru na obsah...

FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia
Pacientovi, který má podezření na koronavirus a má horečku 38 stupňů C a více, bude v rámci mobilních stanů ve staré zástavbě ve FN Brno v areálu Bohunice proveden stěr z nosohltanu.
Pokud není plná kapacita, provádí FN Brno stěry také lidem, které neposílá jenom Krajská hygienická stanice, ale kteří dorazí samostatně a mají horečku 38 stupňů C a výše. Přijeďte prosím vlastním automobilem, aby se minimalizovala kontaminace vašeho okolí. Autem jeďte až přímo ke stanům a nevystupujte. Nejezděte MHD, ani nechoďte pěšky, nechoďte ani po areálu nemocnice. Pouze automobilem. Vjezd vrátnicí z ulice Kamenice. Stany fungují prozatím denně v čase 7.00 až 19.00 hodin.

Onemocnění koronavirem je možné předpokládat u osob, které kromě klinických příznaků (horečka, kašel, dušnost) splňují také epidemiologická kritéria – tzn. mají pozitivní cestovatelskou anamnézu (byli v ohnisku nákazy v dané oblasti) nebo byli v přímém kontaktu s osobou, u které byla potvrzena nákaza koronavirem, a to maximálně 14 dní před projevem příznaků.

Přenos koronaviru
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po déletrvajícím úzkém kontaktu (společná domácnost, kancelář). Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, další cestou přenosu je kontaktem s kontaminovanými předměty. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba 2 –14 dní.

Nejohroženější skupiny obyvatel
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Ochrana
Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění v aktuálním chřipkovém období:

vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
dodržovat základní hygienická pravidla, navýšení hygieny rukou
nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

Léčba
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní tímto virem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky.

Upozornění pro ty, kteří cestují
pokud se u někoho před či během letu objeví příznaky respiračního onemocnění, měl by okamžitě informovat palubní personál
na letišti mohou lidé kontaktovat stálou lékařskou službu, pokud jsme z cest již doma a máme podezření na respirační onemocnění, je třeba neprodleně kontaktovat svého lékaře.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   13. 7. 2020

• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020