Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 19.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
samice lva pustinného Luena je v zoologické zahradě v Táboře teprve necelý rok.
"Ale sžila se s prostředím výběhu i s „panem domácím“ – lvem Simbou – tak dokonale, že by málokdo odhadoval, že Luena prožila většinu svého dosavadního života v německém Wuppertalu. Bohorovný klid, který z ní vyzařuje, může být příkladem pro všechny, kdo mají v současné době sklon poddávat se chmurám", uvedl mluvčí zahrady Filip Sušanka.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
Do Tasova na Třebíčsku se vrátili v neděli 15. března čápi a právě tam lze hnízdění čápa bílého sledovat on-line prostřednictvím webové kamery na adrese litas.cz/cs/.
Do Nového Veselí na Žďársku přiletěl čáp ve středu 18. března. I tam můžou zájemci jeho radosti i starosti sledovat na:
https://www.noveveseli.cz/o-…

Ne vždy je ale čapí reality show příjemná a úsměvná. Třeba v roce 2018 se v Novém Veselí v době hnízdění objevil nad hnízdem jiný čapí pár a strhla se bitka. Při ní byla zničena celá snůška, čapí rodiče se tak nedočkali ani jednoho mláděte. „Vloni se jim podařilo vysedět tři čápata“, řekl starosta Zdeněk Křivánek.

V pondělí 16. března bylo obsadili tito krásní ptáci hnízdo na komíně v areálu zemědělského družstva v Netíně na Žďársku a již ve středu 11. března přiletěl čáp do Osové.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
Vyzýváme všechny občany s ohledem na stávající epidemiologickou situaci a nařízení o omezení pohybu osob na celém území České republiky, aby odložili respektive zrušili veškeré i naplánované návštěvy zvláště chráněných území v Kraji Vysočina, kde je v tomto období nebývalá koncentrace lidí. Především se jedná o lokality bledulišť.
Jejich návštěvu v současné době důrazně nedoporučujeme. Kumulací návštěvníků se lokality stávají potenciálním zdravotním nebezpečím, neboť se na jednom místě sdružují více než desítky lidí. Ještě jednou upozorňujeme, že je tak porušováno nařízení centrálních orgánů.

S ohledem na stupňující se mimořádně velké riziko přenosu virového onemocnění i na takto vyhledávaných místech žádáme veřejnost, aby se těchto návštěv zdržela. Děkujeme!
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
Jihlavská nemocnice zprovoznila ve čtvrtek 19. března na Vysočině první odběrné místo pro testování koronaviru pro pacienty, které k testům doporučili hygienici či lékaři. Na Vysočině je první.
Odběrové místo ve stanu u jihlavské nemocnice je otevřené od 7 do 19 hodin a lidé nemusí vystupovat ze svých aut.

Dosud v regionu vzorky odebírají zdravotníci záchranné služby z Jihlavy a Havlíčkova Brodu. Testy se dělají v laboratořích v Praze nebo Hradci Králové. V posledních dnech se v kraji denně testuje asi 30 lidí, výjimkou bylo úterý, kdy zdravotníci testovali 41 lidí v Kynicích na Havlíčkobrodsku.

Do Jihlavy již také dorazila zásilka 3000 rychlotestů. Rychlotesty jsou prováděné z krve; běžné testy ze stěrů.
Vysočina se snaží zřídit v kraji laboratoř, která by testy ze stěrů vyhodnocovala. Kraj už zamluvil přístroj v hodnotě asi 650 tisíc korun a domlouvá dodávky potřebných chemikálií. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného je předběžně potvrzeno 300 setů do konce týdne.

Kraj zřídil vlastní telefonní informační linku Covid-19. Na čísle 564 602 602 funguje ve všední dny od 8 do 22 hodin. Na této lince není přítomen lékař, ale tým proškolených operátorů, věnujících se řešení praktických situací, konzultují, interpretují nařízení, řeší dopad na běžné životní situace.
Informační linka byla zřízena na neurčito a bude fungovat po celou dobu platnosti mimořádných opatření nebo dle potřeby i déle.

"Nejčastěji jsou vyřizovány dotazy týkající pravidel osobní ochrany a karantény, postupy řešení odběrů a pracovně-právní dotazy. Nejfrekventovanější čas volajících je mezi 19 a 20 hodinou. Častěji volají starší lidé, kteří se ptají na své povinnosti a pravidla pro nošení roušek nebo ověřují obvykle informace, které se na ně hrnou z médií", uvedla Jitka Svatošová.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
V Jihlavě přestanou kvůli nouzovému stavu jezdit trolejbusy N a prodlouží se intervaly na linkách A, B a C. Od pondělí 23. března až do odvolání zavádí Dopravní podnik již dříve avizované změny jízdných řádů.
Trolejbusy na linkách A, B a C budou jezdit v letním prázdninovém režimu. Omezení se týká pouze pracovních dnů, kdy se základní interval mezi jednotlivými spoji prodlužuje z 12 na 15 minut.
Současně také dochází k dočasnému zrušení noční linky N, která je nyní naprosto minimálně využívána.
Nové jízdní řády jsou již nyní k zobrazení a tisku v sekci Změny jízdních řádů na webu dopravního podniku a případně jsou k zakoupení na středisku předprodeje na Masarykově náměstí č. 1, kde je provozní doba zatím nezměněna - každý pracovní den 7:15 – 17:00 hodin.

Už od minulého týdne Dopravní podnik města Jihlavy zavedl plošnou dezinfekci. Trojice uklízeček a uklízečů v každém trolejbusu a autobusu pomocí dezinfekčních prostředků doporučených a schválených krajskými hygieniky ošetřují všechny dotykové plochy a následně každé vozidlo ošetří také ozónem. „Zareagovali jsme tím na situaci kolem koronaviru a snažíme se minimalizovat případnou nákazu v našich vozidlech,“ vysvětlil vedoucí provozu jihlavského dopravního podniku Oldřich Binar.

DPMJ zrušil po dobu jarních prázdnin školní spoje, které nepojedou ani v dalších týdnech. „Z vyjádření státních úřadů vyplývá, že školy zůstanou uzavřené delší dobu, proto zavedeme také prázdninový jízdní řád, kterým prodloužíme intervaly odjezdu spojů z dvanácti na patnáct minut,“ doplnil ředitel DPMJ s tím, že další postupy a opatření v MHD se budou aktualizovat dle vývoje situace.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
Na Vysočině meziročně výrazně klesl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2018 bylo na Vysočině 20 nemocných tuberkulózou, o rok později klesl jejich počet na deset. V celé republice je 442 nemocných. Vyplývá to z předběžných statistik národního Registru TBC za rok 2019, které lékaři tradičně zveřejňují v rámci Světového dne boje proti tuberkulóze. Výraznější pokles nemocnosti zaznamenaly dále Ústecký kraj a Olomoucký kraj.
Tuberkulóza, která tiše spí v těle, nehlásí se kašlem, pocením ani únavou, není vidět na rentgenu. Projeví se ve chvíli, kdy její nositel podstoupí transplantaci nebo začne užívat biologickou léčbu. V tu chvíli se stává nebezpečným protivníkem, který může i zabít – nazývá se latentní tuberkulózní infekce a v ČR ji odhadem v těle nosí tisíce lidí. Na situaci upozorňují čeští plicní lékaři při Světovém dnu tuberkulózy (24. 3.). To uplyne přesně 138 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc nazvanou tuberkulóza. Plicní lékaři před latentní formou infekce varují a chtějí registr.

„Zajímá nás, co číhá pod hladinou. Latentní tuberkulózní infekce v Česku ohrožuje několik desítek tisíc pacientů před nebo po transplantacích a těch, co čekají nebo procházejí biologickou léčbou nemocí, jako například Crohnova choroba, idiopatické střevní záněty, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, psoriáza ale i astma a podobné. Ohrožuje i pacienty na dialýze. Mykobakterie tuberkulózy mohou v klidu „spát“ v jejich těle. Ve chvíli, kdy těmto pacientům léky na jiné onemocnění sníží imunitu, se bacil vzbudí a oni pak nedokáží vzplanutí tuberkulózy čelit. Pacienti, kteří podstoupili transplantaci orgánů, především plic, a mají latentní tuberkulózní infekci, čelí až 70procentnímu riziku vzplanuti nemoci,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS). Latentní tuberkulózní infekce nemá typické projevy, na rentgenu se neukazuje, a přitom pacienta přímo ohrožuje na životě. „Správně by ti, kteří mají podstoupit transplantaci solidního orgánu nebo kostní dřeně, či právě biologickou léčbu, měli být otestováni tuberkulinovým kožním testem a IGRA testem z krve. Jestliže jsou tyto testy – jeden nebo druhý nebo oba naráz - pozitivní, měli by dostat léky. Ne každé pracoviště ale postupuje dle našich doporučení a své pacienty testuje. Nemáme tak přehled o pozitivních nálezech a o tom, zda a jestli vůbec tyto pacienty léčí,“ vysvětluje prof. Vašáková. Na rozdíl od lidí s aktivní tuberkulózou se lidé s latentní tuberkulózní infekcí mohou léčit doma.

„Dali jsme se na cestu úplného vymýcení tuberkulózy. Kontrola latentní infekce nám v dosažení cíle pomůže. Plánujeme založit registr latentní tuberkulózy, abychom zmapovali zcela všechny, kterých se nebezpečí vypuknutí nemoci v souvislosti s jinou léčbou může týkat,“ doplňuje prof. Vašáková.

Svoji roli sehrají ambulantní plicní lékaři, kteří při prohlídkách identifikují rizikové pacienty, tedy například ty, kteří procházejí moderní léčbou chronických nemocí, nebo co již dříve přišli do styku s nakaženými tuberkulózou. „Ambulantní pneumologové by na rizika měli také myslet a pacienty otestovat,“ uvádí předsedkyně ambulantních pneumologů ČPFS MUDr. Ivana Čierná Peterová.

Česká republika patří díky kvalitní práci plicních lékařů k zemím, které udržují výskyt tuberkulózy na velmi nízké úrovni. Nasvědčují tomu i letošní předběžná data z národního Registru TBC, která jasně ukazují, že se počet nemocných lidí výrazně nezvýšil – 442 v loňském roce versus 444 v roce 2018. Průměrný věk nemocných je 52 let. Mezi nemocnými jsou 4 děti do 15 let věku. Podíl TBC u cizinců loni dosáhl 30 %, tedy 134 případů, mezi nemocnými jsou nejčastěji Ukrajinci, Rumuni, Vietnamci, Slováci a Mongolové. Nejvyšší podíl cizinců mezi nemocnými je tradičně v Praze (41,6 %) a v

Plzeňském kraji (58 %). „Na Plzeňsku a Rokycansku jsou nemocní s TBC především Ukrajinci, Rumuni, Slováci, Bulhaři a jiní, kteří zde pracují mimo jiné v montovnách. V Pardubickém kraji bylo 7 nemocných cizinců z Rumunska, bez výjimky se jedná o agenturní pracovníky dělnických profesí,“ doplňuje MUDr. Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou. Loni na tuberkulózu zemřelo 16 lidí.

Všechna data o tuberkulóze si bude možné prohlédnout na novém portále Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) na adrese: https://tbc.uzis.cz. „Prohlížeč umožní veřejnosti i lékařům mimo jiné získat a třídit informace o výskytu tuberkulózy podle roku výskytu, krajů ČR, věku postižených osob a dalších charakteristik,“ říká Mgr. Tereza Nováková z ÚZIS, který prohlížeč připravuje.

Foto: rtg plic s tuberou, zdroj wikipedie
Vojtěch ŠPRDLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
Více než kdy jindy je právě nyní nutné, aby lidé dodržovali platnou právní úpravu. Pamatuje na to i zákon a jeho případné porušení může mít pro pachatele horší následky. Policisté na Pelhřimovsku řeší případ krádeže v obchodě, kde způsobil pachatel škodu za více než dvacet tisíc korun. Vzhledem k tomu, že čin byl spáchání v době vyhlášení nouzového stavu, hrozí muži až osmiletý pobyt za mřížemi.
Ke spáchání činu došlo v úterý 17. března v pelhřimovské prodejně s drogistickým zbožím. Po třetí hodině odpoledne odcizil pětatřicetiletý muž téměř třicet kusů parfémů různých druhů a sluneční brýle. Zboží schoval pod oblečení a z prodejny odešel, aniž by zaplatil. Krádež ale nezůstala bez povšimnutí a přivoláni byli policisté. Získali popis podezřelého, vyjeli ihned na místo a začali po něm v lokalitě pátrat. Muže se jim v krátké době podařilo dopadnout na ulici U Splavu, měl u sebe i odcizené zboží. Podezřelý muž byl pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,58 promile alkoholu. Jednalo se o cizince, kterého policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici.

Prověřováním navíc zjistili, že muž ve stejný den odcizil v jiné pelhřimovské prodejně před jedenáctou hodinou dopoledne ještě parfém v hodnotě jeden tisíc korun. Zboží v tomto případě vyndal z krabičky, kterou na místě zanechal, a z místa bez zaplacení odešel.

Odcizené zboží policisté zajistili a následně si ho převezmou oprávnění zástupci obchodů.

Po vystřízlivění putoval muž na oddělení policie. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Pětatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže,“ řekl plk. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, zástupce ředitele územního odboru. Obviněný muž byl v minulosti již soudně trestán, za majetkovou trestnou činnost byl odsouzen vloni v létě. Krádeže se dopustil v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav z důvodu nakažlivé nemoci, která vážně ohrožuje život nebo zdraví lidí, což je obzvláště přitěžující okolnost.

„Za spáchaný trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na osm let,“ dodal zástupce ředitele pelhřimovského územního odboru.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
Podezřelý předmět připomínající munici nalezl ve středu 18. března večer muž při pracech na pozemku v obci Štěměchy na Třebíčsku.
Přivolaní policisté místo zajistili proti vstupu nepovolaných osob a přivolali také policejního pyrotechnika brněnské expozitury.

"Pyrotechnik munici identifikoval jako dělostřelecké střely ráže 88 milimetrů, jedna tříštivá a jedna protipancéřová, obě z období konce druhé světové války. Jednalo se o nebezpečnou munici, jejíž likvidaci bylo nutné provést na místě", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Pyrotechnik střely ve čtvrtek 19. března ráno zničil řízeným odpalem na bezpečném místě. Po nezbytně nutnou dobu byl z důvodu zajištění bezpečnosti přerušen provoz na silnici v dané lokalitě.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
Z Vysočiny je každý 20. diabetik v České republice, z dat z roku 2018 přitom vyplývá, že s diabetem se léčí více než milion z nás. Souhrnná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrdila, že riziko úmrtí pacientů nakažených koronavirem se liší nejen v závislosti na věku, ale také na aktuálním zdravotním stavu.
Dle zprávy byla úmrtnost nejvyšší u pacientů trpících srdečně-cévními onemocněními (13,2 %) a dále diabetem (9,2 %). Diabetikům 2. typu přitom zároveň hrozí větší riziko srdečně-cévních onemocnění. Při dobré kompenzaci diabetu a nepřítomnosti komplikací je průběh infekčních onemocnění srovnatelný s nediabetiky. V léčbě diabetu je proto důležité zaměřit se nejen na hladinu cukru v krvi, ale také na snížení rizika souvisejících zdravotních komplikací, jako jsou právě srdečně-cévní onemocnění a dále snižování hmotnosti.

Zdravotní komplikace související s diabetem

Náchylnost k virovým nákazám je ovlivněna celkovým zdravotním stavem – tedy jak kompenzací diabetu, tak i přítomností jeho komplikací.

Nebezpečí cukrovky obecně spočívá jak v akutních komplikacích (hypoglykémie), tak v dlouhodobých (chronických) následcích. Příčinou komplikací je buď urychlená ateroskleróza velkých cév (kardiovaskulární komplikace) vedoucí ke zvýšenému riziku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, nebo poškození malých cév vedoucí například k poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) či nervů (diabetická neuropatie). „Kardiovaskulární komplikace se u diabetiků vyskytují až 3x častěji než u nediabetiků, což vede k výraznému zkrácení délky jejich života i k jeho velmi zhoršené kvalitě. Poškození zraku u diabetu je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích světa a více než polovina pacientů se selháním ledvin vyžadujících léčbu hemodialýzou jsou diabetici,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM.

Co s tím?

Pokud je diabetes 2. typu dobře kompenzován, mohou pacienti dosahovat hodnot zdravého člověka a dochází celkově ke snížení rizika komplikací. Proto se moderní léčba zaměřuje nejen na snížení hladiny cukru v krvi, ale také na pozitivní ovlivnění dalších rizikových faktorů souvisejících s cukrovkou. Sem patří například léky založené na účincích GLP-1. Ty kromě účinného zlepšení kompenzace cukrovky také významně snižují hmotnost, vedou k poklesu hladin lipidů v krvi a při dlouhodobém podávání vedou i ke snížení výskytu srdečně-cévních komplikací a ke zpomalení zhoršování funkce ledvin u diabetiků. I proto jsou dle mezinárodních odborných společností (Evropská asociace pro studium diabetu, EASD; Americká diabetologická asociace, ADA) vhodnou první injekční volbou po selhání tabletové léčby. Cílem českých diabetologů je proto zmírnit limity pojišťoven, které předepisování léčby omezují. Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, některé jenom 1x týdně.

Mají diabetici dodržovat vzhledem k riziku nákazy koronavirem speciální opatření?
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.:
Špatně kompenzovaná cukrovka s přítomností komplikací zvyšuje riziko komplikovanějšího průběhu infekčních onemocnění. Naopak u dobře kompenzovaného diabetika bez komplikací může být riziko podobné jako u nediabetika. Výhodné je proto využití moderních antidiabetik, jako jsou například GLP-1 agonisté, které zlepšují nejen cukrovku, ale také krevní tlak a hladinu lipidů a riziko komplikací snižuji. Velmi vhodné je také preventivní očkování například proti chřipce a pochopitelně při vyšším výskytu viróz dodržování všech hygienických zásad.
Eva KLOUČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
Na Vysočině je potvrzeno deset případů onemocnění virem Covid-19. Dva noví jsou dvaačtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou, který byl na dovolené v Itálii a jednašedesátiletý muž ze Světlé nad Sázavou, jenž se zřejmě nakazil na zábavě v nedalekých Kynicích na Havlíčkobrodsku.
O nakaženém muži ze Světlé nad Sázavou informoval starosta města Jan Tourek už v úterý, hygienici to potvrdili až ve středu. Pán je ročník devětapadesát a má určitou vazbu na Kynice, zúčastníl se tam oslavy MDŽ v sobotu 7. března, na které byl i muž z Prahy, u kterého se nákaza později prokázala.

Další dva nakažení v kraji jsou od počátku března ze Žďáru nad Sázavou, jde o montéra, který byl pracovně v Itálii a jeho partnerku.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma
Česká pošta od 19. března do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesilatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky.
Touto cestou předem děkujeme všem, kteří roušky věnují i svým pošťákům a pošťačkám, kteří jich mají také velký nedostatek.

„Celá společnost se potýká s nedostatkem roušek. Lidé je šijí doma a solidárně nabízí těm, kteří je potřebují. Odpuštění poštovného je to nejmenší, jak teď můžeme pomoci,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

Zásilka musí mít tyto parametry:

zásilka bude v průhledném obalu,
zásilka musí být označena poznámkou „ROUŠKY“,
adresa adresáta i poznámka musí být na zásilce umístěny a připevněny tak, aby byly čitelné a umožňovaly běžnou manipulaci se zásilkou po celou dobu přepravy (např. samolepící štítek),
pokud bude mít zásilka rozměry: délka nejvýše 35,3 cm, šířka nejvýše 25 cm a tloušťka nejvýše 2 cm, bude možné zásilku vložit do běžné domovní schránky,
maximální rozměry zásilky mohou být: délka nejvýše 240 cm a součet všech jejích tří rozměrů nesmí přesahovat 300 cm,
zásilka musí být podána na přepážce pošty, nikoli vhozena do poštovní schránky.
S ohledem na současný maximální důraz na minimální kontakt mezi obyvatelstvem budou zásilky zasílány jako obyčejné zásilky, které je možné doručit vložením do domovní schránky (rozměry maximálně 35,3 x 25 x 2 cm) nebo doručením bez nutnosti stvrzení převzetí zásilky.

Vzhledem k použitému druhu služby (obyčejná zásilka) není ČP odpovědná za škodu vzniklou ztrátou, poškozením nebo úbytkem obsahu zásilky.
Matyáš VITÍK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024