Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 26.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
V záplavě informací o vývoji pandemie koronaviru málem zanikla zpráva, že ministerstvo životního prostředí připravilo dokument nazvaný Program péče o vlka obecného. Tento obsáhlý materiál čítající téměř 120 stran velmi pečlivě a z různých stran nahlíží na potěšující skutečnost, že vlci se znovu postupně zabydlují v české kotlině. Na velmi podrobném programu je na první pohled patrné, že nevznikl jen tak u „zeleného stolu“, ale podíleli se na něm také ochránci přírody, odborníci z univerzit, zástupci chovatelských svazů, myslivci, ministerstvo zemědělství a další.
Potěšující je, že Program péče o vlka, který je prakticky v celé Evropě chráněn evropskou legislativou, nenahlíží na tuto šelmu jen očima České republiky. Její výskyt podrobně mapuje v rámci střední a východní Evropy – kromě nás to jsou hlavně Německo, Polsko a Slovensko. Konečně někdo akceptuje, že příroda funguje jako celek, který nerozsekají ani uměle vytvářené státní hranice!

To dokazuje právě vlk obecný, který býval po mnoho staletí nedílnou součástí přírody nejen českých a moravských zemí, kde fungoval jako přirozený predátor udržující stavy lesní zvěře v rovnováze. Ale byl to člověk, který nekontrolovanou proměnou krajiny a rozšiřováním zemědělské půdy vlka na území ČR na počátku 20. století vyhubil. Teprve před sedmi lety se nejprve v Beskydech začali objevovat první jedinci přicházející ze Slovenska, později je doplnily šelmy přesunující se do Čech z Německa a z Polska. Podmínky zde mají natolik dobré, že dnes už se u nás vlci rozmnožují, aktuální čísla hovoří o 18 smečkách fungujících na území ČR. Vlk se tedy opět vrátil do míst, kde byl po dlouhá staletí doma.

Jenže narazil na farmáře, kteří nedokáží před tímto „novým“ predátorem ochránit svá stáda. Aby stát minimalizoval případné konflikty související s dalším rozšiřováním vlčí populace v ČR, počítá Program péče o vlka obecného především s vytvořením jednoduše fungujícího systému podpory farmářů, aby mohli postupně zabezpečit zvířata jak na pastvě, tak i v ubikacích (obojí samozřejmě chráněné elektrickými ohradníky). A v neposlední řadě by si měli pořídit ke stádům také speciálně cvičené pastevecké psy, kteří umí vlky spolehlivě odehnat.

To všechno je mnohem lepší řešení než nesmyslně zabíjet chráněnou šelmu, která loví i hospodářská zvířata jenom díky tomu, že farmáři nemají dobře zabezpečená stáda. Nebude-li mít vlk k chovaným zvířatům přístup, zcela přirozeně se vrátí k lovu kopytníků, jichž má v ČR plné lesy a myslivci si s nimi nevědí rady.

Až potud by se zdálo, že všechno je díky Programu na nejlepší cestě. Ale! Jedno riziko možného odstřelu vlků na našem území přece jen existuje. Stát má totiž (ve spolupráci s Německem Polskem a Slovenskem) do dvou let stanovit tzv. příznivou velikost vlčí populace. Na jejím základě by ČR společně s okolními státy mohla jednat s Evropskou komisí o úpravě evropské legislativy – stanovení případných kvót pro lov vlka. Navíc ministerstvo má také vypracovat i jednotný postup příslušných orgánů při „nestandardním chování“ některých vlčích jedinců. Jde zejména o případy, kdy nemocné nebo jinak narušené šelmy ztrácejí přirozenou plachost a mohly by se proto stát rizikem pro člověka, kterého si jinak vůbec nevšímají. A Plán péče o vlka umožňuje v takovém případě šelmu „odstranit“.

Na tomto místě musím zdůraznit, že odstřel není nic jiného než barbarství! O to větší, když jde o chráněnou šelmu! Apeluji proto na odborníky, aby namísto odstřelu hledali řešení, které by umožnilo nechat vlky dožít na místě, kde nebudou hrozbou. Zabíjet je totiž to nejjednodušší, dokáže to i naprostý primitiv. Ale hledat a najít vhodnější řešení, je úkol hodný myslících bytostí, které si přisvojují označení člověk – pán tvorstva.

Foto: ceskadivocina.cz
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
Ve firmě Bosch Diesel v Jihlavě - Pávově se ve čtvrtek 26. března nakazil první zaměstnanec koronavirem. Dotyčný pracuje v závodě III na úseku MFH. V současnosti zůstává v domácí izolaci, stejně jako jeho kolegové, se kterými se dennodenně potkával.
Pracoviště a šatní skříňku daného pracovníka firma vydezinfikovala a na čtrnáct dní do karantény poslala také jeho nejbližší spolupracovníky.

Zaměstnanec před několika dny nahlásil zdravotní potíže a byl za asistence závodních hasičů a záchranné služby převezen do nemocnice. Poté skončil v domácí karanténě a jeho stav je podle mluvčího společnosti Pavla Romana prý dobrý.

Ve firmě Bosch Diesel pracuje na 4000 lidí a patří k největším zaměstnavatelům na Vysočině.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
Služby města Jihlavy (SMJ) uvažují kvůli velmi častým a zbytným návštěvám o uzavření posledního sběrného dvora v Jihlavě. Hrozí totiž nákaza klíčových pracovníků, proto i magistrát žádá veřejnost o omezení návštěv.
Občané mají z rozhodnutí Vlády ČR v současné době v maximální míře omezit pohyb na veřejnosti jen k vyřízení těch nejnutnějších záležitostí. Nesmí se ani sdružovat ve skupinách čítajících více než dva lidi. Měli by proto maximálně omezit i návštěvy sběrného dvora.

„Dvůr v areálu naší firmy na ulici Havlíčkova je provozu v době od 6 do 14 hodin jen pro ty, kteří se bez služeb sběrného dvora neobejdou a nemají kde dočasně uložit mimořádně vzniklé odpady z domácnosti. Ostatní by měli v současné době, pokud to je možné, vzniklé odpady uskladňovat ve svých sklepech, na zahradách, v garážích a teprve po odeznění nouzového stavu je přinést do sběrných dvorů,“ uvedl Josef Eder, jednatel SMJ s tím, že další dva sběrné dvory na Rantířovské a Brtnické ulici už jsou uzavřeny.

Podle jeho slov je třeba si uvědomit, že v areálu Havlíčkova 64 se vyskytují desítky zaměstnanců společnosti SMJ, kteří jsou nezbytní pro zajištění svozu odpadů a údržby komunikací města Jihlavy i okolních obcí. „Pokud by tito lidé skončili v nemocnici nebo v karanténě, omezilo by to výrazně chod celého města,“ uvědomuje si riziko nákazy i primátorka Jihlavy Karolína Koubová a prosí veřejnost o pochopení.

Každý návštěvník sběrného dvora potenciálně ohrožuje další pracovníky SMJ a toto riziko je podle Edera nutné eliminovat. „Pokud občané budou nadále jezdit do sběrného dvora i s drobnostmi, které by snesly odklad, pak nám nezbyde nic jiného, než i tento sběrný dvůr pro veřejnost zcela uzavřít i za cenu dopravních komplikací v přilehlé ulici Úvoz.“ zdůraznil Eder.
Martin MÁLEKZpět nahoru na obsah...

V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
Výsledky testů na COVID-19 průběžně prováděných u zaměstnanců nemocnice v Novém Městě na Moravě prokázaly druhého pozitivního zdravotnického pracovníka. Jedná se o osobu, která byla v kontaktu s první pozitivní zdravotní sestrou (spolujízda autem do zaměstnání). Tento druhý nemocný zdravotník je od úterý v přísné dvoutýdenní domácí karanténě, nevykazuje žádné příznaky onemocnění.
Druhá osoba s onemocněním COVID-19 pracuje na interní JIP. Tam platí přísná hygienická opatření i za normálního provozu, personál standardně používá ochranné pomůcky, riziko přenosu na pacienta i mezi zaměstnanci je minimální. V současné době je JIP uzavřena, byla provedena dezinfekce. Jsou zavedena přísná režimová opatření. Samozřejmostí je zvýšený hygienický režim celého oddělení (opakovaná dezinfekce všech ploch), také je zakázán vstup ostatnímu obslužnému personálu.

Pouze jeden pacient hospitalizovaný na interní JIP přišel s druhou pozitivně testovanou osobou do kontaktu, byl přeložen na chirurgickou JIP do samostatného, odděleného boxu, aby mohla být interní JIP opakovaně dezinfikována. Nejpozději v sobotu dopoledne bude připravena přijímat pacienty v normálním režimu. Na interní JIP slouží dvě směny, které nepřijdou do vzájemného kontaktu.

Krajská hygienická stanice se sídlem v Jihlavě určila pořadí testů zaměstnanců a také pacientů. V domácí karanténě je 7 lidí z personálu.
Tamara PECKOVÁ HOMOLOVÁZpět nahoru na obsah...

V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
První stovku ochranných štítů pro zdravotníky vytiskly dvě malé 3D tiskárny žďárského gymnázia. Tyto štíty už chrání zdravotníky novoměstské nemocnice.
„Stejně aktivní je podle sdílených informací na facebooku například Gymnázium Pelhřimov nebo Gymnázium Nové Město na Moravě. Další krajská technická centra jsou připravena ke spuštění svých tiskáren a budou svá 3D centra rozbíhat okamžitě, jak bude naskladněn dodávaný speciální materiál,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Díky aktivitě učitelů v technických centrech krajem zřizovaných středních škol bude eliminován nedostatek tohoto typu ochranné pomůcky. Prototyp a modul pro tisk štítů má již odzkoušené právě žďárské gymnázium, které je sdílí s ostatními krajskými školami vybavenými 3D tiskárnami. V gymnáziu je možné vyrobit třicet až čtyřicet kusů štítů denně.

Po zapojení všech technických center krajských středních škol radní Fialová odhaduje výrobu řádově stovek až tisíců kusů denně, prioritně pro pět krajských nemocnic a záchranáře. Poté není vyloučeno, že školy začnou zásobovat i sociální zařízení, případně charitní služby a další zdravotnická pracoviště.
Kromě žďárského, novoměstského a pelhřimovského gymnázia se do tisku ochranných štítů na 3D tiskárnách pouští ještě žďárská, jihlavská, pelhřimovská a třebíčská průmyslovka.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
Omezené vycházení a snaha neshlukovat se do větších skupin kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru se dotýkají také majitelů psů a koček. Velké dilema řeší hlavně ti z nich, kteří musí se svým mazlíčkem na vyšetření. Pokud však nejde o závažný stav nebo akutní nemoc, měli by návštěvu veterináře odložit. V nynější době rostoucí epidemie je chození do ordinací velkým rizikem, hlavně v přeplněných čekárnách může snadno dojít k nákaze.
Samozřejmě nenabádám k zanedbávání pravidelné veterinární péče. Právě naopak, ta i nadále zůstává velmi důležitá. Majitelé psů a koček by si ale měli důkladně promyslet, jestli k veterináři nyní opravdu musí chodit. Jedna věc jsou akutní úrazy či nemoci, kdy se otálet nevyplácí, druhou věcí pak dlouhodobě plánované úkony.

Typickým příkladem je očkování. Tady bych doporučil spíše vyčkat. Pokud jde o vakcíny s tříletým cyklem, u psů jde například o očkování proti psince, hepatitidě či parvoviróze, tak to se dá i o dva měsíce oddálit, aniž by došlo k významnému snížení účinnosti. Pokud jste tedy měli jít na přeočkování teď v březnu, tak klidně vydržíte až do května, kdy by měla být situace kolem koronavirové nákazy příznivější.

Stejně tak jde o něco oddálit i jednoleté očkovací cykly, typicky jde například o očkování proti leptospiróze. Ani tady nehraje příliš velkou roli, pokud byste svého pejska naočkovali o dva až tři týdny později. Určitě bych ale toto očkování neodkládal o více než měsíc. Pokud si nejste příliš jistí, jestli můžete vakcinaci odložit a o jak dlouho, určitě kontaktujte telefonicky svého veterináře. Ten s vámi probere nejvhodnější vakcinační plán i s ohledem na současnou situaci.
Pokud je očkování nezbytné, doporučuji domluvit se s veterinářem na zákroku venku. Určitě je to lepší, než čekat v přeplněné místnosti s dalšími majiteli psů. Spousta veterinárních ordinací už umožňuje objednat si zákrok na přesně stanovený čas, takže není nutné ani příliš čekat.

Dalším častým dotazem hlavně chovatelů, kteří mají výstavní psy se špičkovým rodokmenem, je, zda je mohou i v současné době krýt. V tomto případě si myslím, že žádné výrazné omezení či rušení těchto naplánovaných akcí není nutné. Při krytí psů totiž k žádné velké koncentraci lidí nedochází. Rozhodnutí, zda fenu nyní nechat nakrýt, nebo ne, bych proto nechal na každém chovateli. Chovatelé by měli velmi dobře zvážit, zda dokážou štěňata udat i v této nelehké době. Pečlivě zvážit nutnost krytí fen mají chovatelé také podle aktuálního doporučení Českomoravské kynologické unie.

Jiná situace se týká výstav a klubových setkání. Ty jsou z nařízení vlády až do odvolání zrušené, některé z plánovaných výstav v Česku čekají na nový termín. Podle posledních informací, které mám, se posune také termín Světové výstavy v Madridu. Už nyní je jasné, že se v původně plánovaném květnovém termínu neuskuteční, nově se zatím počítá se začátkem července.
Stále platí, že majitelé by měli své psy venčit minimálně šestkrát denně. Důležité je přitom vyhýbat se všem jiným lidem a dodržovat zásady zvýšené hygieny. Nošení roušky, případně dalších ochranných prostředků, je samozřejmostí.

Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
Dalším krokem, jak lze zmírnit nebo zabránit šíření nového typu koronaviru je také důkladná dezinfekce zastávek MHD. Stroj, který Služby města Jihlavy běžně používají na likvidaci plevele, teď našel nové využití. Vyvíječ páry posílá do trysek vysokotlakého čističe páru o teplotě přes 99 stupňů Celsia. Touto párou teď pracovníci SMJ ošetřují zastávky trolejbusů a autobusů a další přístřešky nebo lavičky.
„Nejlépe se hodí na sklo nebo nerezová sedátka, která bez problémů odolávají vodě a vlhkosti, ale využíváme je na všechny plochy, se kterými mohou lidé přijít na zastávkách do kontaktu,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner. Podle jeho slov vyjde dezinfekce jedné zastávky přibližně na tisíc korun a trvá přibližně 30 minut.

Jak doplnil Josef Eder, ředitel Služeb města Jihlavy, na jízdní řády a elektrifikované chytré zastávky se světelným displejem se tlaková voda nepoužívá. „Tam je vhodnější použití chemických prostředků a proto tyto panely ošetřujeme podobně jako tlačítka na sloupech semaforů pro chodce, tedy hadrem a chemickou dezinfekcí.“

DPMJ dnes také omezuje další spoje. Po zavedení letního jízdního řádu ode dneška přistoupil i k další redukci některých nevyužívaných spojů. Dnes už nevyjedou dva spoje na linkách 31 a 32. „Konkrétně spoj s odjezdem z konečné Bosch Diesel ve 14:18 na lince 31 a spoj s odjezdem z konečné Bosch Diesel ve 14:15 na lince 32,“ upřesnil Radim Rovner, ředitel DPMJ a dodal, že oba spoje mají od pondělí nulovou obsazenost. „Právě vyhodnocujeme obsazenost spojů a budeme muset přistoupit v nejbližších dnech k další redukci, protože řada spojů jezdí téměř prázdná,“ doplnil Rovner.

Dopravní podnik města Jihlavy také pokračuje v důkladné a pravidelné dezinfekci všech vozidel MHD

Trojice uklízeček a uklízečů v každém trolejbusu a autobusu pomocí dezinfekčních prostředků doporučených a schválených krajskými hygieniky ošetřují všechny dotykové plochy a následně každé vozidlo ošetří také ozónem. „Zareagovali jsme tím na situaci kolem koronaviru a snažíme se minimalizovat případnou nákazu v našich vozidlech,“ vysvětlil vedoucí provozu jihlavského dopravního podniku Oldřich Binar.

DPMJ zrušil po dobu jarních prázdnin školní spoje, které nepojedou ani v dalších týdnech. „Z vyjádření státních úřadů vyplývá, že školy zůstanou uzavřené delší dobu, proto zavedeme také prázdninový jízdní řád, kterým prodloužíme intervaly odjezdu spojů z dvanácti na patnáct minut,“ doplnil ředitel DPMJ s tím, že další postupy a opatření v MHD se budou aktualizovat dle vývoje situace.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
Ve čtvrtek 26. března ráno je podle informací Krajské hygienické stanice na Vysočině nakaženo 44 lidí.
Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 44

z toho v okrese Jihlava: 8

z toho v okrese Havlíčkův Brod: 18

z toho v okrese Pelhřimov: 0

z toho v okrese Třebíč: 10

z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 8

- red -Zpět nahoru na obsah...

Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)
Zveřejňujeme celý záznam projevu předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který přednesl na 17. schůzi Senátu ve středu 18. března 2020 na téma aktuální situace v České republice v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Podkladové materiály jsou k dispozici na konci projevu.
„Přiznám se, že jsem původně nebyl moc pro to, abychom tento bod projednávali, protože mám docela podobný názor, jak to dnes říkal pan senátor Nenutil, že když je krizová situace, tak se velí. Při tom velení se ne vše podaří a to, co se nepodařilo, se potom hodnotí, až se ta krizová situace zvládne. Nakonec jsem ale názor změnil a teď se omlouvám, budu delší dobu vysvětlovat, proč, protože to považuji za naprosto zásadní a ty věci, které se dějí ze strany vlády a zejména pana premiéra, považuji za bezprecedentní a vysvětlím to.

Připravil jsem takový materiál podkladový, který všichni máte na svém stole, kde jsou nějaké výpisy ze dvou zákonů – ústavního zákona o bezpečnosti ČR, potom krizového zákona, pak je tam statut Ústředního krizového štábu. To jsou tři dokumenty. Názor jsem změnil poté, co jsem si dokumenty přečetl a za chvilku to vysvětlím. Myslím si, že to poslouchání nebude pro nikoho z nás příjemné. Zároveň bych chtěl říci, že to, co budu říkat, budu říkat skutečně jako senátor a jako člověk, který by to říkal, ať je z kterékoli strany, ani jsem svým spolustraníkům raději to, co dnes budu říkat, neříkal, protože si nemyslím, že se to netýká nějakého stranictví, týká se to obyčejného dodržování zákonů a nějaké slušnosti a mravnosti, která by měla platit v politice napříč stranami. Týká se to toho, že když jsme v té politice, tak bychom měli dělat všechno pro to, abychom nepoškozovali občany, protože jsme tady pro ně a neměli bychom některé věci nadřazovat nad službu občanům. Druhá věc, kterou chci říci, je, že jsem opravdu s nikým, to, co budu říkat, nekonzultoval, akorát jsem to říkal tiskové mluvčí, protože jsem ji prosil, aby materiály distribuovala a chtěl jsem, aby měla nějaký povědomí o tom, proč se tak děje. A třetí věc, kterou mám, než začnu mluvit, je prosba. Chtěl bych poprosit všechny odborníky a případně i slušné politiky, aby to, co budu říkat, opravdu podrobili tvrdé kritice, a pokud nebudu mít pravdu, tak budu v podstatě rád, že nemám pravdu. Ale pokud budu mít pravdu, tak bych byl rád, kdyby se přidali a řekli, že mám pravdu, protože ty věci považuji za naprosto zásadní a vážné.

Začnu zákony, tím podkladovým materiálem. Je jednak ústavní zákon a potom je tam zákon o krizovém řízení nebo krizový zákon, ve kterém v § 4 je napsáno, že vláda při zajišťování připravenosti ČR na krizové situace při jejich řešení nebo k ochraně kritické infrastruktury v bodě c) zřizuje Ústřední krizový štáb jako svůj pracovní orgán k řešení krizových situací. Tento krizový štáb vláda zřídila 16. března 2020 s tím, že stav nouze byl vyhlášen 4 dny předtím, 12. března 2020 a s tím, že první nakažení koronavirem byli registrováni v ČR 1. března 2020. První nakažený 1. března 2020, tím pádem vznikla hrozba, nouzový stav 12. března 2020, Ústřední krizový štáb 16. března 2020. Tato data jsou zásadní a důležitá. Když se nyní podíváme na statut Ústředního krizového štábu, který schvaluje vláda, tak zjistíme dvě věci. Jednak jeho obsah – k tomu budu mluvit, a potom zjistíme, že vláda v okamžiku, kdy předtím, těsně předtím, než zřídila Ústřední krizový štáb, statut změnila, statut, který dlouhodobě fungoval, změnila. O tom, kde a jak ho změnila, teprve budu mluvit. Máte statut v podobě, kdy vidíte, kdo a jak co změnil. Vy to tam vidíte. To přeškrtnuté tam bylo původně, to podtržené je tam nově. Všichni to tam v materiálech můžete vidět a zase bude dobré, pokud to budete, co říkám, kontrolovat nejen vy, ale pokud ho zkontroluje ještě někdo další. Teď k tomu statutu a k tomu, co se tady dělo a co podle mého názoru se skutečně dít mělo. V článku II působnost Ústředního krizového štábu je bod 1, který říká, že štáb po vyhlášení nouzového stavu – to je jedna možnost po vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení nebo válečného stavu, jakož i při hrozbě vzniku krizové situace, jakož i při hrozbě vzniku krizové situace, to znamená je tady možnost vyhlášení i před vznikem krizového stavu, před vyhlášením stavu nouze nebo stavu nebezpečí nebo stavu ohrožení nebo při jiných závažných situacích opět, což si myslím, je například existence nákazy koronavirem v České republice, týkajících se bezpečnostních zájmů ČR, zřizuje vláda.

Ten štáb má za úkol připravovat návrhy na řešení situace. Návrhy na řešení situace! Ten štáb má celkem 18 členů. Má předsedu a 17 členů, kde jsou dány jednoznačně a jasně jejich pozice. Já se k tomu dostanu. Jsou to například všichni náměstci významných ministerstev, jsou to předsedové významných institucí, jako je Správa státních rezerv, nebo byl to například Úřad pro jadernou bezpečnost, který byl v té nové podobě vyškrtnut, čili paní Drábová kdysi byla členkou ústředního štábu krizového, teď podle nového schváleného není. A teď k těm věcem, které jsou zde napsány.

Krizový štáb má zabezpečovat jednu věc, mluvila o tom paní starostka Chmelová. Čl. 2 bod 3. Štáb zabezpečuje operativní koordinaci, část vynechávám a čtu konec, a poskytuje podporu činnosti orgánům krizového řízení územních samosprávných úřadů a orgánům územních samosprávných celků. Už prosím, páni starostové a paní starostky, víte, proč jste neměli informace? Protože nebyl zřízen ústřední krizový štáb, protože ten má ve svém statutu jasně popsáno, jakým způsobem, když vzniká krizová situace a je řešena krizová situace, mají být informováni územní správní úřady a orgány územních samosprávných celků. Pokud ale ústřední krizový štáb nefunguje a není zřízen, tak se to nějak lepí. A když se to nějak lepí, tak je velmi pravděpodobné, že se na něco zapomene. Jinými slovy, teprve po zřízení ústředního krizového štábu vám začaly chodit informace. Je to logické, protože teprve k tomu byl v tom okamžiku důvod daný zákonem, resp. podzákonnou normou, což je statut.

Čl. 3 Aktivace štábu. O aktivaci štábu rozhoduje předseda vlády, v době jeho nepřítomnosti v ČR, nebo z jiných závažných důvodů první místopředseda vlády, nebo jiný předsedou vlády pověřený místopředseda. Návrh na aktivaci štábu může podat člen vlády. Jinými slovy, to, že nebyl ústřední krizový štáb zřízen ani 1. března ani 3. března ani 12. března, je něčí odpovědnost. Čí je to odpovědnost, plyne z čl. 3. A to je odpovědnost člověka, který také může za to, že vy, starostové a starostky, jste neměli informace. Protože nedal žádný jiný pokyn z úrovně bezpečnostní rady nebo vlády, aby vy jste je dostávali. Ten pokyn je v tom statutu. Ale pokud ten statut nemohl být funkční, protože nebyl ústřední krizový štáb, tak informace nemohly být.

Složení štábu. Ty úžasné změny. Normálně, a má to hlubokou logiku, já se k tomu dostanu, podle starého statutu, ne toho nově schváleného, je předsedou krizového štábu buď ministr vnitra, v případě ohrožení státu ministr obrany. A místopředsedou logicky je potom náměstek ministra vnitra, nebo náměstek ministra obrany, aby to fungovalo a mohli to řídit, když se bráníme, obrana, když řešíme nějakou vnitrostátní situaci, vnitro. Z důvodu, domyslete sami, se stalo to, že se změnil čl. 4 odst. 1 tak, že předsedou štábu jmenuje předseda vlády podle charakteru situace některého z členů vlády, nebo členů štábu. Bylo to proto, aby se předsedou ústředního krizového štábu mohl stát náměstek, a tím náměstkem je pan náměstek Prymula. On za to nemůže, stal se jím. Ale tím, že se jím stal, tak se například stalo, že v čl. 8 Odborné pracovní skupiny a operační centra je napsáno, že při štábu se zřizují následující odborné pracovní skupiny, které jsou aktivovány vždy, když je aktivován štáb, a že tyto skupiny zřizuje některý z ministrů. A teď například, pane ministře Vojtěchu, jak jste zde říkal, jak teď funguje ten tým, tak jednou z odborných pracovních skupin, která je automaticky zřízena v případě ústředního krizového štábu, kdyby krizový štáb fungoval normálně, je ta skupina v čl. 8 odst. 1 písm. a), je to skupina pro koordinaci zabezpečení věcnými zdroji, jejímž vedoucím je pověřený zaměstnanec Správy státních hmotných rezerv a členy pověření zaměstnanci ministerstev, jejichž náměstci jsou členy štábu. Takže tak to je.

Kdyby existoval ústřední krizový štáb od začátku, tak samozřejmě automaticky vzniká skupina pro koordinaci zabezpečení věcnými zdroji a nemusí pan ministr zdravotnictví speciálně dělat skupinu, která zabezpečuje zabezpečení ochrannými pomůckami, protože na to ten statut myslí, protože naše krizové řízení a náš krizový zákon a náš statut je jeden z nejlepších v Evropě. Opravdu o tom něco vím jako hejtman. Jeden z nejlepších. Naše integrované složky záchranného systému patří k nejlepším v Evropě a ví přesně, co mají dělat. Akorát potřebují, aby mohly ty věci dělat, aby byl zřízen ústřední krizový štáb a aby byl dodržován ten starý statut. Kdyby tomu tak bylo, tak by věci normálně, standardně běžely. Nazpátek. Dalšími členy štábu jsou... O tom, co si mám myslet o tom, že v rámci změny statutu došlo k vyškrtnutí z krizového štábu předsedy státního Úřadu pro jadernou bezpečnost a ředitele sekretariátu bezpečnostní rady, nebo že došlo k vyškrtnutí vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, prezident republiky je nejvyšší velitel ozbrojených sil v ČR, jeho zástupce byl vyškrtnut z jako účastník ústředního krizového štábu, já tomu nerozumím. Nevím, proč se tak stalo. Byli přidáni jiní, možná oprávněně, možná ne, já to nenapadám. Akorát fakt těmto věcem nerozumím.

Co se týká vlastního složení krizového štábu, tak samozřejmě pro pana senátora Horníka a pro pana místopředsedu, pan Prymula neřekl všechno. Čl. 4 odst. 4. V případech, kdy za c) je z důvodu řešení výskytu závažných infekčních onemocnění vyhlášen krizový stav, což je náš případ, je vyhlášen z důvodu závažných infekčních onemocnění vyhlášen krizový stav... A kdy je zároveň aktivován štáb, on byl toho 16., stávají se ústřední, teď vynechávám, stává se ústřední epidemiologická komise součástí štábu. Ústřední epidemiologická komise je dohledatelná na webových stránkách. Jsou tam odborníci na epidemie a šíření epidemií. Kdyby byl aktivován ústřední krizový štáb, tito odborníci se automaticky stali členy ústředního krizového štábu, automaticky, protože to umí, jsou k tomu nadáni, začnou věci řešit, normálně, standardně, tak, jak je nastaveno krizové řízení v ČR. Tohle všechno se rozběhlo 16. března. My prvního března jsme měli první koronavir tady.

Jinak, další věci, které tam jsou, povinnosti členů štábu, možná tady o tom potom bude mluvit můj kolega Zdeněk Nytra, který je více v obraze z hlediska toho, jak fungují jednotlivé složky IZS. Ale další článek 6. Povinnosti členů štábu. Členové štábu zajišťují součinnost, zajišťují odpovědné zástupce do odborných pracovních skupin atd. Jsou tady věci o externí spolupráci, nebudu vás tím unavovat, jenom... O odborných pracovních skupinách, o jejich roli, jsem už mluvil. Důležitá věc, která také byla vynechána, nechápu proč, nebude to teď fungovat. Náměstek ministra vnitra a náměstek ministra obrany a předseda Správy státních hmotných rezerv měli nominovat vedoucí odborných pracovních skupin. To se teď nestane. Já nevím, kdo ty vedoucí odborných pracovních skupin bude nominovat. Rozumíme si. Dříve tam bylo, že to dělal náměstek ministra vnitra nebo náměstek ministra obrany. To jsou místopředsedové ústředního krizového štábu. Dneska jsou zrušeni, protože tam je jiný předseda, tak vlastně není jak zřídit odborné pracovní skupiny. Jinými slovy, tím, že se v některých místech statut změnil, se vlastně znehybnila, respektive stala impotentní jiná místa v tom statutu, protože nemohou fungovat, neboť ti, co to měli řídit, už nejsou na těch pozicích, na kterých měli být, protože se statut změnil. To znamená, když zrušíte ředitele, nahradíte ho místoředitelem, tak pokud někde jinde v tom má ředitel nějaký úkol, tak on ho nemůže plnit, protože už není na té pozici, na které měl být. A to se stalo, to znamená, když to zjednoduším, změny nejsou ani kompatibilní. To znamená, kdyby dnes přišla nějaká jiná krizová situace, tak by nebylo řešitelné za této situace, protože statut je napsaný takhle špatně. V tomto okamžiku. Zajímavá věc je potom, že se stálá dosažitelnost členů štábu snížila ze 180 minut na 120 minut, což je zvlášť pikantní v případě, když se stalo to, že v statutu je pro ústřední krizový štáb vyhrazeno místo jednání. Místo jednání je ve speciální místnosti, která je zařízena na videokonference, na spojení se světem, na ochranu lidí, kteří rozhodují o našich životech. A tohle všechno je buď na ministerstvu vnitra, nebo na ministerstvu obrany. A to je tam proto, protože předsedou má být buď ministr vnitra nebo ministr obrany. Tito lidé nejsou předsedy, čili to místo neexistuje, resp. není důvod tam chodit, oni dělají videokonference, nevím odkud. Protože místa a místnosti, které jsou k tomu připraveny za naše peníze, nemohou být aktivovány, protože předsedou ústředního krizového štábu je náměstek ministra zdravotnictví, nikoli buď ministr vnitra, nebo ministr obrany. Taková je situace. Takhle je to složité. A takhle těžko potom se rozhoduje. Já nechci napadat a nebudu říkat, jestli někdo rozhodoval špatně nebo dobře, já chci jenom říct, že tady my děláme nějaké zákony a existují potom nějaké normy, v tomto případě dokonce osvědčené normy. A že by bylo dobré, i když si člověk myslí, že je sebelepší, aby se tím řídil.

Protože když se tím neřídí, tak hrozí, že bude chaos, že vznikne chaos, a to neznamená, že ty věci nebudou fungovat, to neznamená, že budeme nejhorší, to neznamená, že tu věc nepřekonáme, že to nezdoláme, ale samozřejmě to bude stát více úsilí, více peněz, více námahy a více strachu. Protože ty věci, které byly vymyšlené, někdo odmítl používat. Odmítl je používat a šel si svojí vlastní cestou. V případě krizového řízení jít vlastní cestou je chyba. Je to obrovská chyba. Je otázkou, jak draze za ni zaplatíme. Nikdo to nespočítá. Nikdy! Protože my nevíme, jak bychom překonali ten problém, kdybychom šli tou správnou, zákonnou cestou. My jsme tou zákonnou cestou a správnou cestou nešli do 16. března. A od 16. března se to pomalu začíná zlepšovat. Ještě k tomu něco řeknu. Závěry. Závěry mám z toho tři. Najdu si je...

První, vláda, resp. premiér nepochopitelně, pro mě nepochopitelně, odkládali zřízení ústředního krizového štábu, pro mě nepochopitelně, tím se stalo, že koordinace a součinnost vázla, tím se stalo, že návrhy na opatření, které byly dělány, nebyly dělány koncepčně, chybí plexiskla atd. To má dělat úplně někdo jiný než premiér. To má dělat jedna ze skupin. A chyběla odbornost. To znamená, chyběla koordinace a součinnost, chyběly správné návrhy na opatření, které byly provázány a chybělo odborné rozhodování, protože byl pozdě zřízen ústřední krizový štáb. To je závěr jedna. To neznamená, že ty věci nefungují. Fungují. Víme to všichni, my jsme mistři improvizace. Díky tomu takhle dobře fungujeme. Ne díky tomu, kdo to řídí. Díky tomu, že ti lidé jsou odpovědní, že dělají sami, co můžou, že starostové si zřídili krizové štáby, že kraje si zřídily krizové štáby, že všichni makali, dělali, co uměli. Díky tomu to funguje. A díky tomu jsme lepší než Itálie a jiné země. Zejména díky tomu! Za to patří velké poděkování těm lidem. A velká úcta.

Druhý závěr. Účelové a některé obtížně pochopitelné změny statutu. Nerozumím těm změnám statutu, ať to někdo zanalyzuje a vysvětlí mi, proč ty změny byly udělány, můj názor je, že to způsobí v současnosti problémy, např. v případě odborných skupin, a hlavně když vznikne nějaká jiná situace, jiná situace, tak budou veliké problémy, protože ten statut byl udělán jakoby na jednu situaci, ten není dělán na jednu situaci, ten statut je dělán na to, aby fungoval kdykoliv, ať je to povodeň, ať je to havárie, dopravní nějaká, ať je to třeba nějaká infekce. A takhle to nemůžeme udělat, teď se nám hodí, aby to bylo pro tu infekci, protože pak to nebude fungovat někdy jindy. A my to zase budeme měnit. Tak se nedělají přece zákony. To nikdo z nás nechce.

A třetí závěr je pro mě obrovským zklamáním, obrovským zklamáním, a to je, že ze všeho, co jsem prostudoval, co jsem si přečetl, tak mi to vychází tak, že tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy řešení krizového stavu. Někdo nadřadil tu svoji prezentaci a to, jak je výkonný, jak je dobrý, jak je efektivní, jak to všechno umí, neříkám, že se nesnažil, možná, že spal fakt jenom jednu hodinu denně, klidně je to možné, ale tuto prezentaci, když nadřadíte optimálním postupům, což znamená ústřední krizový štáb, což znamená to všechno, co jsem říkal, tak v tom okamžiku je to průšvih. Je to průšvih! Nikdo nikdy by to neměl dělat, zejména by to neměl dělat politik, protože v tom okamžiku si hraje s osudy nás všech. A to prostě není dobře. A pokud my máme dnes něco udělat, tak musíme vyzvat pana premiéra, vládu, pana ministra, aby s tou improvizací přestali, aby se začali řídit normálními pravidly, aby nechali mluvit odborníky, aby nechali jednat lidi, kteří jsou v tom statutu k tomu určeni, aby začali normálně pracovat a třeba tu část toho času v televizi nechali někomu jinému. Věřte, že to všem nejvíc pomůže. Je pravdou, že v tom případě může některá strana přijít o nějaká procenta, já si myslím, že dneska nejde o procenta, dneska jde o naše zdraví a o naše životy. Děkuji za pozornost."

Podkladové materiály:
Statut Ústředního krizového štábu (s vyznačenými úpravami přijatými 15. 3. 2020)
Ústavní zákon 110/1998 Sb. o bezpečnosti ČR (nouzový stav) + zákon 240/2000 Sb. o krizovém řízení (krizový zákon)
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   3. 4. 2020

• Karanténa dává šampionovi F1 pořádně zabrat; nezodpovědně doporučuje lidem, aby nechodili do zoo
• Městská hromadná doprava v Jihlavě začne jezdit jako v létě o víkendu

Čtvrtek   2. 4. 2020

• Velbloud dvouhrbý se chodí podrbat ke „kartáčovníku“
• Osmnáctiletý motorkář utrpěl při nehodě na Pelhřimovsku zranění
• U Kochánova začal z nedbalosti hořet lesní porost
• Auto srazilo v Havlíčkově Brodě chodkyni, ta utrpěla zranění
• Neukázněné řidiče kamionů, kteří projíždějí provizorní most u Velkého Beranova policisté přísně pokutují
• Stavební práce na silnicích probíhají téměř po celé Vysočině
• Špatné časy restaurací: Tržby s koronavirem klesly o 83 procent; čtyři z deseti se navíc bojí, že je skolí stravovací paušál
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou svítit modře, vyjádří tak podporu lidem s autismem
• Kvůli náporu lidí bude otevřený sběrný dvůr na Ratířovské v Jihlavě

Středa   1. 4. 2020

• Nejvzácnější druh v táborské zoo umí mňoukat „jako na lesy“
• Kronospan žádá o povolení nadlimitního zdroje hluku
• Vysoká škola polytechnická v Jihlavě pomáhá v boji s koronavirem
• Od neděle 5. dubna bude fungovat na Vysočině víkendová zubní pohotovost v centrální ordinaci v Jihlavě
• Muzeum Vysočiny Jihlava vydalo mimořádné číslo muzejního časopisu speciálně pro seniory, s on-line prezentací nezůstávají pozadu ani další muzea
• Pacienty jihlavské nemocnice snímá termokamera
• Živnostenský úřad žádá: Nechoďte k nám žádat o ošetřovné, je to zbytečné, volejte nebo pište e-mail
• Termín zápisů do škol zůstává, proběhnou on-line
• Reakce RNDr. Evžena Korce, CSc., na vyjádření ÚKZÚZ k jeho komentáři „Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?“

Úterý   31. 3. 2020

• Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
• Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
• V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
• Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
• Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
• Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
• Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
• Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
• Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
• Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid

Pondělí   30. 3. 2020

• Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
• Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
• Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
• Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
• Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
• Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
• Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
• Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
• Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
• Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
• Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol

Sobota   28. 3. 2020

• Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
• V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
• Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
• Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
• Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
• Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
• Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte

Pátek   27. 3. 2020

• Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
• Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
• U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
• Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
• Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
• Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
• Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude

Čtvrtek   26. 3. 2020

• Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
• Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
• Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
• V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
• V gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou tisknou štíty pro zdravotníky
• Návštěvy veterináře, které nejsou nezbytné, odložte; psa nechte naočkovat raději venku, přeplněným čekárnám se vyhněte
• Dopravní podnik města Jihlavy zahájil dezinfekci zastávek
• Na Vysočině je koronavirem nakaženo 44 osob
• Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila k otázce nouzového stavu v ČR (19.03.2020)

Středa   25. 3. 2020

• Sovice sněžní v táborské zoologické zahradě je rozená modelka
• Nakažených koronavirem na Vysočině je devětadvacet lidí
• ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech
• Na Vysočině je v karanténě dvacet policistů; nejvíce práce mají v Kynicích
• Jihlava nebude udělovat sankce za pozdní zaplacení odpadů, složenku nečekejte
• Potýkáte se s gamblingem, sázením či závislostí na sociálních sítích? Od dubna bude na Vysočině poradna
• Opilá mladá žena na Telčsku si chtěla ublížit
• V jihlavské nemocnici dnes spustili testování
• Ošetřovné platí pro děti do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol
• Kdo rychle dává, dvakrát dává – 1000 roušek pro Charitu přišlo z Třeště

Úterý   24. 3. 2020

• Na Vysočině je nakažených 26 lidí, uzavřena je část interního oddělení novoměstské nemocnice
• Na tlačítka semaforů pouze loktem, ramenem nebo kolenem
• Tuzemské restaurace mají za sebou černý týden; jejich prodeje klesly o plné čtyři pětiny
• Počet smutečních hostů na pohřbech není vládou omezen
• Jihlavští policisté dopadli hledaného muže z Polenska v zahrádkářské kolonii
• Českým rozhlasem se rozezní píseň Není nutno
• Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

Pondělí   23. 3. 2020

• V Pacově byla nalezena dělostřelecká protipancéřová střela
• Český rozhlas bude během mimořádných opatření bavit i vzdělávat
• Jihlava o víkendu přivítala stého dobrovolníka, dnes přišel sto sedmnáctý
• Propadlé občanky a řidičáky ve stavu nouze platí dál
• Mladík bez řidičského průkazu se projížděl Třebíčí a havaroval, naštěstí neutrpěl zranění
• V Jihlavě a Havlíčkově Brodě rozšířena možnost testování na onemocnění Covid-19, spuštěna je laboratoř Státního veterinárního ústavu
• Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř čtyři procenta
• Jarní sběr diakonie Broumov v Jihlavě nebude

Neděle   22. 3. 2020

• Na Vysočině je pozitivně testováno již třiadvacet lidí
• Osmadvacetiletý motorkář utrpěl při nehodě u Dalešic zranění
• Ministerstvo zdravotnictví dodalo na Vysočinu respirátory, nano ústenky a dezinfekci
• Smrtelný úraz v areálu jihlavské firmy
• Město Žďár nad Sázavou shání zubaře; nabízí dotace

Sobota   21. 3. 2020

• Další, již patnáctý člověk, nemocný koronavirem na Vysočině, je z Jihlavska
• Za přibyslavskými humny: V Louvru visí obraz svaté Anny samotřetí; v kostele Dlouhé Vsi stojí její socha
• Zákaz vycházení? Připravte zahradu na jaro
• Statečný policista zachránil psa, ale málem sám utonul v bahně
• Do centrálního skladu v jihlavské nemocnici bylo doručeno 21 600 respirátorů
• Vysočina má čtrnáct nakažených koronavirem
• Česku kvůli koronaviru hrozí výrazné prodloužení insolvenčních procesů; kromě nárůstu počtu dlužníků se v krizi naplno projeví i nedostatečná elektronizace systému

Pátek   20. 3. 2020

• Hejtman Vysočiny vyzývá: Chataři a chalupáři odložte cesty na Vysočinu
• Při šití roušek se snoubí zlaté české ručičky s moderní technologií
• Za krádež muži z Jihlavy hrozí až osmiletý trest
• Město Havlíčkův Brod pomáhá obyvatelům distribuovat do domácností roušky
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo již dvanáct lidí
• Nouzové hlášení v městském rozhlase v Jihlavě bude připomínat hygienická opatření

Čtvrtek   19. 3. 2020

• Zachovejte klid, radí lvice Luena ze zoologické zahrady v Táboře
• Čápi se vrátili z teplých krajin; v Tasově a v Novém Veselí mohou jejich život sledovat lidé on-line
• Kraj Vysočina vyzývá veřejnost: Zrušte návštěvy bledulišť!
• Před jihlavskou nemocnicí bylo zřízeno odběrné místo pro testování koronaviru
• Dopravní podnik města Jihlavy ruší noční spoje; každou noc procházejí všechny vozy důkladnou očistou
• Na Vysočině loni klesl počet lidí s tuberou
• Muži, který kradl v drogerii v Pelhřimově v době nouze, hrozí až osmiletý trest
• V obci Štěměchy byly nalezeny nebezpečné dělostřelecké střely z konce druhé světové války
• Diabetici jsou koronavirem ohroženi více – na Vysočině jich je přes 51 tisíc
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo deset lidí
• Česká pošta od čtvrtka 19. března přepravuje roušky zdarma

Středa   18. 3. 2020

• Čistá Vysočina se letos konat nebude, kraj dobrovolnickou akci zrušil
• Advokátní kancelář zřídila v souvislosti s covidem bezplatné právní poradenství pro občany, podnikatele i samosprávy
• V Předboři na Jihlavsku hoří truhlárna; škoda se vyšplhala na pět milionů korun
• Jihlavská nemocnice má kritický nedostatek ochranných pomůcek a prosí o pomoc české firmy

Úterý   17. 3. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou je první potvrzený případ koronaviru, oznámil to starosta města
• Evropským stromem roku je Chudobínská borovice z Vysočiny
• Pro zvířata v ZOO Tábor se jejích denní režim nezměnil
• Na Vysočině je osm lidí nakažených koronavirem, noví dva jsou opět z uzavřených Kynic na Havlíčkobrodsku
• Do trolejbusu v Jihlavě ode dneška nelze nastoupit bez roušky!
• Požár seníku na Jihlavsku za sebou zanechal škodu téměř šest milionů korun
• FN Brno: Stěr z nosohltanu provádíme lidem s horečkou nad 38 stupňů Celsia

Pondělí   16. 3. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz