Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 28.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
Zatímco psi vrtí ocasem, když například projevují radost, „kačena“ – tedy správně se toto plemeno tura domácího píše „cachena“ – používá svoji oháňku z úplně jiných důvodů.
Tento sudokopytník, který se vyskytuje především ve Španělsku a v Portugalsku, mává svou oháňkou především proto, aby od sebe odehnal obtížný hmyz. Plemeno je velmi vzácné, na celém světě žije jen kolem dvou tisíc jedinců.
Matilda ze ZOO Tábor se tváří velmi důležitě možná i proto, aby zakryla fakt, že cachena patří k vůbec nejmenším plemenům skotu na celé planetě. Dorůstá výšky zhruba jen 110 cm, ovšem jeho majestátní rohy mohou dosahovat délky až 75 cm.
Má fantastický čich, díky kterému dokáže mlsné zvíře vyhledat v porostu ty nejvzácnější bylinky, které pak dávají jeho mléku specifickou chuť.

Foto: archiv ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
Krajská hygienická stanice se sídlem v Jihlavě informovala o deseti pozitivních testech u klientů a dvou pozitivních testech u zaměstnanců Domova pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Aktuálně je průběh onemocnění u většiny pozitivních klientů doprovázen celkem mírnými příznaky s výjimkou dvou klientek, u nichž se připravuje hospitalizace. V sobotu 28. března ráno byly odebrány k testování vzorky od všech ostatních dvanácti klientů a 22 zaměstnanců domova. Vedení DD Břevnice prosí o shovívavost a klid, aby se mohlo věnovat zvládnutí aktuální situace.
Už od začátku března jsou přijata v DD Břevnice mimořádná hygienická opatření, která jsou průběžně zpřísňována, všichni zaměstnanci jsou vybaveni ochrannými osobními pomůckami a v péči o klienty bude postupováno v souladu s nařízeními ministerstva zdravotnictví. Pozitivní klienti jsou izolováni v jiných pokojích, než klienti zatím čekající na výsledky testů.

Není jasné, jak se senioři a personál nakazili, domov velice přísně dodržuje všechna doporučená hygienická nařízení. Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly.

V domově během víkendu proběhne kompletní opakovaná dezinfekce. Vedení domova je v kontaktu se svým zřizovatelem a pracovníky Krajské hygienické stanice, se kterými koordinuje další postup. Péče o všech 22 klientů je v tuto chvíli zajištěna.


- tz -Zpět nahoru na obsah...

Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
Nemocnice v Novém Městě na Moravě od pátku 27. března dopoledne znovu spustila provoz urgentního příjmu částečně v původním režimu. Pacienty s obtížemi, které nejsou respiračního charakteru, nevyžadují pobyt na expektačních lůžkách, jejich stav je neohrožuje na životě a za normálních okolností by navštívili svého praktického lékaře, ošetří v rámci prostor urgentního příjmu. Pro tuto službu ale nyní není vyčleněna samostatná lékařská služba, proto musí počítat s čekáním na ošetření.
Pro pacienty, kteří mají podezření na infekci COVID a jejich symptomy nevyžadují akutní lékařské ošetření, platí, že mají primárně kontaktovat svého praktického lékaře nebo hygienickou stanici. Ti rozhodnou, zda je indikován odběr a kam se mají dostavit. V současné době jsou odběrová místa ve stanech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Vyšetření je nutno předem telefonicky domluvit.

Pacienti s respiračními obtížemi, teplotami, kašlem, bolestí v krku – jsou podezřelí z onemocnění COVID -19, proto budou v pracovní dny ošetřeni na infekční ambulanci, o víkendech a o svátcích ve stejných prostorách pouze v době 9 - 17 hodin, kdy tam je lékařská pohotovostní služba k tomu určená. Mimo tuto ordinační dobu se pacienti hlásí na urgentním příjmu, kde jim bude sdělen další postup.

Příjem všech chirurgických pacientů bez respiračních potíží bude na původní chirurgické ambulanci (vedlejší vchod hlavního chirurgického pavilonu).

Informace vám poskytnou zdravotníci, kteří jsou od 6.30 - 19 hodin u triážního stanu u hlavního vjezdu do nemocnice.

Stále ale platí, abyste jakoukoliv návštěvu u lékaře rozumně uvážili. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
Celkový počet osob s prokázanou nákazou koronavirem na Vysočině je aktuálně 76. Nejvíce nemocných, celkem šest, přibylo na Havlíčkobrodsku.
Na Žďársku je prokázána nákaza u 16 lidí, na Třebíčsku u 15 a na Jihlavsku u devíti lidí. Na Havlíčkobrodsku se prokazatelně nakazilo již 36 lidí.
Dosud nebyl koronavirus prokázán na Pelhřimovsku.


Celkový počet osob s prokázanou nákazou - 76
z toho v okrese Jihlava - 9
z toho v okrese Havlíčkův Brod - 36
z toho v okrese Pelhřimov - 0
z toho v okrese Třebíč - 15
z toho v okrese Žďár nad Sázavou - 16

V domově důchodců v Havlíčkově Brodě - Břevnici se podle hygieniků potvrdila nákaza u 10 klientů a dvou zaměstnanců. Dalších 22 lidí z řad klientů i personálu hygienici testují. Zařízení je v karanténě. Nemocní senioři zatím zůstávají v domově, který se stará především o klienty s demencemi.

V celém Česku je prokázaných lidí nakažených koronavirem celkem 2 422. Devět osob zemřelo a jedenáct se uzdravilo. Těžký průběh nemoci má 34 pacientů. Celkový počet provedených testů bylo 36 374.

Společnost Dawell ze Třebíče začne vyráběr plicní ventilátor CoroVent. Na jeho výrobu se během jediného dne vybralo přes 10 milionů korun. Firma je schopna vyrobit týdně desítky ventilátorů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
Požár, který vypukl ve firmě Enviropol v Jihlavě - Hruškových Dvorech v pátek 27. března okolo půl páté odpoledne, se podařilo hasičům lokalizovat před půlnocí a úplně zlikvidovat dnes, v sobotu 28. března, před pátou hodinou ranní.
Do ovzduší unikaly z hořícího elektroodpadu toxické látky. Nyní už by mělo být zažehnáno.

Na likvidaci požáru se podílelo šest hasičských jednotek z Jihlavy, Jihlavy - Bedřichova, Polné, Luk nad Jihlavou, Třeště a Zhoře.
Na místo události si velitel zásahu prostřednictvím operačního střediska vyžádal chemickou laboratoř z Tišnova. „U požáru hasiči zasahují se sedmi cisternovými automobilovými stříkačkami a další technikou. Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů", informovala mluvčí
hasičů Petra Musilová.

Podle předběžných informací se škoda způsobená požárem vyšplhala na pět milionů korun. Příčina vzniku požáru se šetří.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
Obec Kynice nedaleko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, která je od pondělí 16. března uzavřená kvůli nákaze novým typem koronaviru, se otevře ve středu 1. dubna. Opatření uzavírající obec bylo původně vydané do odvolání, minimálně však na 14 dnů. V obci je osm případů potvrzené nákazy nemocí COVID-19. Některé rodiny však zůstanou i po otevření obce dál v karanténě.
Hygienici Kynice uzavřeli poté, co se tam na hasičské oslavě MDŽ v sobotu 7. března nakazilo několik lidí, nejen místních. Nákazu do obce zavlekl jeden z návštěvníků.

V obci je 87 obyvatel, v karanténě kvůli nemoci či kontaktu s nemocným zůstává 26 lidí. Obec bez obchodu i další občanské vybavenosti je v době uzavření závislá na dodávkách zvenčí.

V obci podle starostky dobře funguje sousedská a rodinná výpomoc. Nutné nákupy je možné doručovat na předávací stanice na kraji obce.

Opatření o uzavření obce nepřetržitě kontroluje policie ze čtyř stanovišť.
Po uvolnění karantény se na dezinfekci v obci budou podílet hasiči.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte
Jarní blokové čištění proběhne v omezeném režimu. Značky budou na čištění upozorňovat osm dní předem, auta se ale odtahovat nebudou, nehrozí ani pokuta. Přesto vyzýváme Jihlavany: Pokud si výzvy všimnete, přeparkujte.
Během víkendu rozmístí pracovníci Služeb města Jihlavy (SMJ) cedule, které upozorní na blokové čištění ulic. První proběhne kolem Masarykova náměstí a centra města. Cedule při jarním úklidu nebudou nutit obyvatele, aby přejížděli s auty na jiná parkovací místa. „Přesto, pokud máte šanci a bude k tomu vhodná situace, zkuste je respektovat a zaparkovat jinde,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.

Pracovníci Služeb města Jihlavy začínají s jarní očistou města v omezeném režimu v pondělí 30. března. Dočištění města bude pokračovat, až se situace kolem šíření nemoci COVID-19 uklidní. Úklid některých vytipovaných samostatných chodníků v sídlištích a v pěších zónách proběhne v závislosti na počasí. Rovněž některé komunikace budou čištěny v předstihu, a to například v příměstských oblastech.

„Blokové čištění ve standardním režimu nelze uskutečnit, a to hlavně proto, že lidé nesmějí vycházet ven. Všichni se nemusí ze značek dozvědět, že má právě v jejich ulici čištění proběhnout. Budeme postupně vytipovávat lokality, ve kterých proběhne čištění v rámci daných možností, tedy strojně nebo ručně. Poté budeme dál postupovat městem, a předem na blokové čištění upozorňovat. Vše se pak dočistí po uklidnění současné situace. Je tedy možné, že bude čištění probíhat až do léta. Bude to náročnější a dražší, prosíme proto Jihlavany o toleranci a schovívavost,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.

Dne 30. 3. 2020, proběhne čištění v těchto lokalitách:

Znojemská

Kosmákova

Smetanova

Mrštíkova

Matky Boží

Minoritské náměstí

Věžní (část)

Benešova

Palackého

U Brány

Židovská (chodník)

Masarykovo náměstí (část)

Hradební (chodník)

Dne 31.3.2020 proběhne v těchto lokalitách:

Úlehlova

Masarykovo náměstí (část)

Palackého

Věžní (část)

Husova

Křížová

Tolstého

Škrétova

Bezručova

Komenského

Dominikánská

Jana Masaryka

třída Legionářů (část)

náměstí Svobody

Úlehlova

Křivá

U Kasáren

Slepá

Úzká

Chodník pod VŠPJ

Divadelní

Tyršova

Jiráskova (část)

Příjezd k Policejní škole

Dvořákova (chodníky)

Dne 1.4.2020 proběhne v těchto lokalitách:

Čajkovského

Farní

Hluboká

Joštova

U Mincovny

Březinovy sady

Jakubské náměstí

Lazebnická

Na Kopci

Březinova (část)

Dne 2.4.2020 proběhne v těchto lokalitách:
Březinova (část)

Dne 3.4.2020 proběhne v těchto lokalitách:
Březinova (část)

Případné změny a další ulice se budou operativně doplňovat a měnit
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 6. 2020

• Krov střechy kostela svatého Jakuba Většího v Jihlavě se otevírá veřejnosti
• V Jihlavě a Praze byl zaznamenám výskyt žlabatky, škůdce kaštanovníku
• Neznámý vandal nařízl u Havlíčkovy Borové kmeny lip
• Rekordy v karanténě aneb připomínka odsunutého 30. festivalu Pelhřimov - město rekordů
• Ve věku 95 let zemřel badatel a genealog Vladimír Makovský
• Policisté pátrají po třech mužích z fotografie kvůli posprejovanému vagonu na jihlavském nádraží

Úterý   2. 6. 2020

• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve čtvrtek u Sudic na Třebíčsku
• Pár bernešky bělolící vyseděl v táborské zoologické zahradě šest nových přírůstků
• Dnes poprvé otevírá „Kukang Coffee“ – v Česku unikátní kavárna, která pomáhá chránit outloně na Sumatře!
• Jihlavští policisté obvinili dvaapadesátiletého muže ze spáchání tří trestných činů
• Kriminalisté objasnili případy vloupání na Pelhřimovsku
• Pár vzácných jeřábů popelavých přilákal k hnízdění opravený rybník v Černíči poblíž Telče
• Na silnicích Vysočiny zemřelo od začátku roku sedmnáct osob; nehod bylo 1676

Pondělí   1. 6. 2020

• Návštěvníci Autokina pod chladicími věžemi zažili o víkendu živý přenos startu raketoplánu Crew Dragon i premiéru krátkého filmu k 35. výročí JE Dukovany
• Ve Vílanci na Jihlavsku zemřela při požáru kuchyně jedna osoba
• Všech dvanáct domácností z projektu Housing First v Jihlavě je již ubytováno
• V domově pro seniory v Břevnici jsou všichni zdraví, těší se na návštěvy
• Vycházka k Chotárům, tůním a rybníkům ve Žďárských vrších v sobotu
• Ve sklepení zámku v Přibyslavi v noci hořelo

Neděle   31. 5. 2020

• Na Žďársku boural opilý cyklista
• Návštěvy v jihlavské nemocnici jsou povolené v neděli a ve středu na třicet minut
• Zámecký sklářský den ve Světlé nad Sázavou představí umění sklářů
• Kulturní léto v univerzitním centru v Telči odstartuje vernisáží a koncertem mužského pěveckého sboru
• Nejstarší muž, který pokořil oba póly byl zapsán v Pelhřimově do České databanky rekordů

Sobota   30. 5. 2020

• Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se od pondělí otevře pro veřejnost
• V novoměstském Horáckém muzeu probíhá výstava Život v přírodě
• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Neznámý voják
• Studie revitalizace jihlavského náměstí posbírala přes 80 podnětů
• Na Vysočině na Žďársku přibyl jeden nový případ nemoci covid-19

Pátek   29. 5. 2020

• Magdalena Křenková představí ve Staré Říši svou sbírku básní
• V pondělí začínají maturity, na Vysočině bude skládat zkoušku z dospělosti 3801 studentů
• Opilý řidič ve Žďáře nad Sázavou boural
• Patronka hospice v Třebíči svatá Zdislava slaví 800 let od narození a 25 let od svatořečení
• Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy slaví jubileum, lidé mohou jít na vycházku
• Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz