Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 30.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pravidelné zkoušky sirén ve středu 1. dubna budou zrušeny
Pravidelná měsíční zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, bude ve středu 1. dubna 2020 zrušena z důvodu mimořádného stavu vyhlášeného vládou v souvislosti s koronavirem.
Podle informací tiskové mluvčí hasičů Nicole Studené o zrušení akustické zkoušky koncových prvků varování a vyrozumění rozhodl generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

"Není to poprvé, kdy se zkouška sirén ruší. Bylo tomu tak například při povodních v roce 2009 a 2013 nebo při návštěvě amerického a ruského prezidenta v roce 2010. Cíl je jediný, nevyvolávat paniku", informovala N. Studená.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč vyvěsila státní vlajku, ke stým narozeninám a jako projev soudržnosti
30. března 2020 slaví česká vlajka kulaté, sté narozeniny. Zákon o užívání státních symbolů říká, že státní vlajku vyvěšují samosprávy u příležitosti státních svátků či dnů státního smutku.
Radnice se rozhodla jako projev soudržnosti, solidarity a národní hrdosti vyvěsit státní vlajku České republiky na obou budovách Městského úřadu, tedy na Karlově i Masarykově náměstí, právě 30. března, v 15 hodin.

„Vyvěšenou vlajkou dáváme najevo soudržnost s celým národem, v těchto těžkých časech, a také národní hrdost, která se v posledních dnech plně projevila, když se celá země zapojila do nezištné pomoci svým bližním, sousedům, seniorům, ale i neznámým lidem,“ okomentoval vyvěšení státního symbolu starosta Pavel Pacal.

Českou vlajku nechá Třebíč vyvěšenou do konce dubna letošního roku.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Profesionální hasiči budou od úterního rána pomáhat v Břevnici na Havlíčkobrodsku
Od úterní sedmé hodiny ranní začnou pomáhat profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v Domově se zvláštním režimem v Břevnici. Po neúspěšném vyjednávání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka s Armádou ČR vyšli hasiči vstříc a reagují tak na požadavek hejtmana. V domově budou k dispozici zdravotnickému personálu a klientům vždy tři příslušníci v nepřetržité službě. Střídání směny bude po 24 hodinách. Sestaveny jsou tři směny. Hasiči na místě nebudou zajišťovat zdravotnickou péči, bude se výhradě jednat o pomoc zdravotnickému personálu s chodem domova spočívající například v dezinfikování prostor, roznášení stravy, běžné údržbě v domově atd.
„Uvědomuji si, že naši příslušníci budou ve 100% infekčním prostředí. V této situaci chceme dostát svému slibu, kdy i s nasazením vlastního života zasahujeme při záchraně života, zdraví a majetku, a to bez ohledu na finanční náročnost zásahu. Přijali jsme celou řadu opatření, abychom eliminovali možnost nákazy příslušníků. Kromě ochranných prostředků a pomůcek budou mít hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan. V týlovém kontejneru mají hasiči veškeré vybavení, které jim umožní být zcela soběstační. Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí za splnění všech podmínek, které hasičům nařizuje soubor typových činností IZS k této problematice,“ uvedl ředitel HZS Kraje Vysočina plk. Jiří Němec.

Na profesionální hasiče se Kraj Vysočina obrátil s prosbou o pomoc poté, co neuspěl se svou žádostí o nasazení sil a prostředků u Armády České republiky. „Fakt, že v řádech několika hodin byl schopen Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina vyslat do Břevnice své síly, situaci v domově zásadně pozitivně posunul. Především personál domova má nyní v zádech jistotu pomoci. Profesionální hasiči Kraje Vysočina a zaměstnanci domova v Břevnici jsou dnes absolutně největšími hrdiny. Jim, ministerstvu vnitra a Generálnímu ředitelství HZS patří obrovské poděkování, že v tom klienty domova a tudíž i Vysočinu nenechali,“ vzkázal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle něj bylo toto nejpřijatelnější řešení z mnoha zvažovaných.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Žena seděla v Telči na silnici, nadýchala téměř čtyři promile, v Jihlavě se motal po ulici agresivní opilec
V ulici Hradecká v Telči seděla na silnici v sobotu 28. března asi ve čtyři hodiny odpoledne třicetiletá žena. Policisté naměřili ženě při dechové zkoušce hodnotu 3,65 promile alkoholu. Značně opilou ženu odvezli na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Policisté v Jihlavě zajistili šestadvacetiletého muže, který se choval agresivně a měl přes tři promile alkoholu. V neděli 29. března byli před sedmou hodinou večer přivoláni na ulici Sokolovská, kde se choval agresivně vůči svému okolí opilý muž. Byl na ostatní útočný a arogantní, odmítal spolupracovat a na výzvy policistů nereagoval.
Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Podnapilý muž putoval na protialkoholní záchytnou stanici
Policisté z policejní stanice Ledeč nad Sázavou přijali v pátek 27. března večer oznámení, že v Ledči nad Sázavou leží na kapotě jednoho zaparkovaného vozidla neznámý muž, který je zřejmě opilý. Na místo vyjela policejní hlídka a policisté zjistili, že silně podnapilý muž je opřený o zaparkované vozidlo, kdy v důsledku opilosti není schopen chůze a není schopen komunikace. Dechovou zkouškou u něj bylo naměřeno 3,10 promile alkoholu v dechu. Vzhledem k tomu, že muž ohrožoval svůj život a zdraví, byl zajištěn a převezen k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Dalším šetřením policisté zjistili, že se jedná o dvaatřicetiletého muže.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Jihlavě spustila na webu NouZOOvku!
Již druhý týden platí v celé České republice přísná bezpečnostní opatření a již druhý týden je zavřená i Zoo Jihlava pro všechny návštěvníky, tedy i děti. Ty jsou ze škol doma a mají určitě dost práce, aby zvládly náročný režim domácí výuky. A právě proto, aby si odpočinuly, něco se dozvěděly a mohly si zasoutěžit a vzpomenout na jihlavskou zoo, je tu pro všechny děti NouZOOvka!
NouZOOvka je soutěž pro děti, žáky, studenty, školáky, záškoláky i poškoláky všech věkových kategorií. Najdete ji na webových stránkách www.zoojihlava.cz ve složce Děti a skupiny – NouZOOvka, i přímo na hlavní stránce webu jihlavské zoo.

Soutěž bude rozdělena do několika kol. První kolo bylo spuštěno v pátek 27. března a každých 14 dnů v pátek přibude na webu další nové kolo. Zapojit se může každý kdykoliv po dobu trvání celé soutěže, protože jednotlivá kola budou stále zveřejněna na stránkách Zoo Jihlava.

Soutěž NouZOOvka obsahuje poznávačku, doplňovačku a další různé úkoly. Za každé kolo budou soutěžící sbírat body, po ukončení všech kol soutěže, budou vyhodnoceni nejlepší soutěžící a dostanou od Zoo Jihlava ceny (drobné dárky, dětskou permanentku, speciální rodinnou prohlídku po zoo s průvodcem, …). Každý účastník soutěže dostane jako drobný dárek naše nové karty Poklady jihlavské zoo.

NouZOOvka bude trvat po dobu nouzového stavu a uzavření škol pro žáky a studenty. Takže délka soutěže i počet kol je neznámý jak pro Vás děti, tak pro náš realizační tým ze Zoo Jihlava.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Tatínci mohou od pondělí 30. března navštívit rodičky v jihlavské porodnici; musí však dodržet určité podmínky
Jihlavská porodnice od pondělí 30. března umožní tatínkům návštěvy u rodičky po porodu za následujících podmínek:
- otec je zdráv, nemá příznaky onemocnění Covid-19, otci změříme teplotu
- otec není v karanténě
- otec musí mít na sobě ochranné pomůcky (2 roušky a ochranný oděv, který čítá ochranný plášť, čepici a návleky). Ochranné pomůcky jsou k zakoupení v lékárně
- návštěvu umožňujeme POUZE na porodním pokoji po fyziologickém vaginálním porodu, a to maximálně dvě hodiny od ošetření porodních poranění
- návštěvy na oddělení šestinedělí ani přítomnost u samotného porodu umožněna není. Prosíme, nepřemlouvejte náš personál, nařízení je zcela jednoznačné
- při nadměrném provozu na porodním sále si vedení porodního sálu vyhrazuje možnost zákazu vstupu otců na porodní sál

Zaměstnanci porodnice pevně věří, že nové vstřícné opatření přispěje ke krásnějšímu prožití Vašeho porodu a upevní vazby ve Vaší rodině.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury i nudu archivními poklady
V období, kdy není možné se scházet, chodit do divadel a na koncerty, nabídne Rádio Retro Zlatý fond nejlepší nahrávky od šedesátých do devadesátých let z archivu Českého rozhlasu. Vysílání startuje o půlnoci z pondělí 30. března na úterý 31. března. Posluchači se mohou těšit na životní příběhy v pořadech A léta běží, vážení či Sedmilháři, semaforské záznamy nebo imaginární cestování s Meteorem.
„Český rozhlas chce v situaci, kdy jsou omezené kulturní a společenské akce, nabídnout posluchačům prostřednictvím speciálního vysílání Rádia Retra Zlatý fond nejlepší zábavné pořady z archivu Českého rozhlasu. Jednotlivé bloky budou moderovat osobnosti, které stály u zrodu těchto pořadů, případně s nimi měly něco do činění,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Po týdnech opakování programu Pocta H+Z oceněného jako audiopočin roku 2019 Cenou Hanzelky a Zikmunda, se od půlnoci z pondělí na úterý mohou posluchači v digitálním éteru postupně těšit na čím dál více zábavy a legendárních jmen nebo titulů nejenom pro seniory. První blok bude příznačně patřit cyklu Všichni jsou doma z přelomu tisíciletí, kterým bude posluchače provázet jeho autor Vladimír Bernášek. Dlouholetý redaktor neděli co neděli na stanici Praha kolem roku 2000 navštěvoval populární osobnosti a povídal si i s jejich partnery a dětmi. Posluchači se mohou těšit například na Hanu Gregorovou, Radoslava Brzobohatého a Ondřeje Gregora Brzobohatého, Věru Galatíkovou a Ladislava Freje, rodinný klan Brouskových, Matuškovi, Helenu a Jiřího Růžičkovi.

Každý týden pak bude Český rozhlas přidávat nové bloky s legendárními pořady, mezi které patří A léta běží, vážení, Sedmilháři, imaginární cestování s Meteorem, semaforské záznamy, zvukové výpravy na neobvyklá místa v seriálech Svědectví z podzemí a Reportérům vstup povolen, či ukázky z někdejší produkce redaktorů Miloně Čepelky a Zdeňka Svěráka s jejich vlastním komentářem. „Od roku 2013, kdy jsme Rádio Retro spustili jako digitální stream Českého rozhlasu, jsme posluchačům nabídli bezmála třicet tematických vydání s mnoha stovkami historických zvukových dokumentů. V posledních dnech média reagují na náhlou změnu našeho životního rytmu a my v tom nezůstáváme pozadu,“ doplnil ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček.

Nahrávkami s hlasy prvorepublikových filmových hvězd, které vystupovaly v rozhlase například v šedesátých letech i později, provede posluchače Aleš Cibulka. Nabídkou reportáží a pásem přispěly i regionální stanice Českého rozhlasu. Pořady Apetýt, Host do domu nebo záznamy někdejších přímých přenosů o moravských tradicích nabídne Dagmar Misařová z Českého rozhlasu Ostrava. Nálada se prolíná s poznáním a vědomím, že bavit znamená hlavně zabavit, ne jen pobavit.

Posluchači naladí Rádio Retro Zlatý fond na webu Českého rozhlasu, v mobilním telefonu v aplikaci mujRozhlas nebo na digitálním rádiu v síti DAB+, která aktuálně pokrývá 80 % populace v ČR.
Blanka BUMBÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

Armáda Vysočině nepomůže; převoz klientů z Břevnice do Lázní Toušeň padl; kraj požádá o pomoc studenty, dobrovolníky, hasiče
Armáda prostřednictvím generálního štábu odmítla poslat pomoc středního zdravotnického personálu do Domova se zvláštním režimem Břevnice. Jako důvod byly uvedeny nedostačující kapacity. Klienti domova Břevnice nemohou být převezeni k péči ani do Lázní Toušeň, jehož kapacity za tímto účelem nabídlo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je specifický charakter diagnóz klientů domova se zvláštním režimem, jejich celkový zdravotní stav, který neumožňuje transport, a jiný typ péče, který je zařízením v Toušeni poskytován.
Provoz Domova se zvláštním režimem Břevnice je nyní zajišťován vlastním personálem zařízení a zatím i jedním dobrovolníkem. Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek uložil náměstkovi pro oblast sociálních věcí Pavlu Fraňkovi a jím řízenému odboru sociálních věcí jednat o zajištění provozních sil s dobrovolníky hasičského záchranného sboru a sboru dobrovolných hasičů. Jejich klíčovým úkolem by měla být pomoc v domově se zajištěním nezdravotnických profesí. Stejná naléhavá prosba bude směřována i k aktivním zálohám.

Vedení Kraje Vysočina společně s odborem sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina a ředitelstvím Domova Břevnice vyhodnocují všechny možné varianty zajištění provozu zařízení, a to včetně kontaktování Vysoké školy polytechnické Jihlava s prosbou o zprostředkování dobrovolníků ze seznamu nabídnutých sil.

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Děkuji nejen tisícovkám ošetřovatelů zvířat, ale třeba i popelářům, kteří při své těžké práci denně riskují nákazu
Každý den sleduji aktuální dění kolem pandemie a musím smeknout pomyslný klobouk před všemi, kdo v těchto dnech přímo v terénu riskují své zdraví a nasazují životy, aby co nejvíc uchránili společnost před masivním šířením nebezpečné nákazy. Každý víme, že jde především o lékaře a desítky dalších zdravotnických profesí, o policisty a hasiče – bez ohledu na to, jestli pracují v první linii přímo s nemocnými COVID-19 nebo se starají o další potřebné. K těmto profesionálům patří také dobrovolníci, kteří po celé republice nezištně roznášejí seniorům nákupy až domů, aby tato nejvíce ohrožená skupina obyvatel nemusela vycházet z domu a riskovat, že se nakazí. Stejně tak i prodavačky v obchodech, díky kterým jsou dostupné základní věci běžné denní spotřeby.
Myslím ale, že se v těchto nepříznivých časech tak trochu zapomíná na další důležité profese. Jde například o tisíce bezejmenných lidí, kteří se starají o chovy zvířat, již se bez lidské péče neobejdou. Kromě velkochovů hospodářských zvířat jde především o ošetřovatele v zoologických zahradách, kteří každý den včetně víkendů a svátků odchází z relativního bezpečí domovů, aby se postarali o tvory, které člověk chová ve snaze zachránit vymírající druhy zvířat a zároveň přinášet poznání a nevšední zážitky milionům návštěvníků. Patří jim můj velký obdiv a také poděkování. I když vím, že právě oni žádné díky neočekávají, protože ošetřovateli se zpravidla stávají tzv. srdcaři, kteří pro zvířata udělají všechno a za všech okolností, bez ohledu na svoje vlastní nepohodlí. A já jim za jejich velmi cennou práci ze srdce DĚKUJI!

Na tomto místě bych ale rád zmínil ještě jednu profesi, která stojí tak trochu stranou zájmu médií, i když se bez ní lidstvo neobejde. Tisíce popelářů v těchto neradostných dnech riskují své životy, protože denně odvážejí odpad, ve kterém jsou možná kontaminované zbytky, a to včetně použitých roušek či respirátorů. Ke svému velkému překvapení zjišťuji, že na tuto profesi nejen média, ale také stát a obce jaksi zapomínají – možná si jen neuvědomují, že popeláři stojí po celý den na stupátkách v zadní části vozů s odpadem a vdechují vzduch proudící kolem možná kontaminovaného nákladu. Aniž by byli vybaveni nejúčinnějšími maskami s ventilátory! Třeba takovými, jaké rychle vyvinuli šikovní odborníci z ČVUT v Praze, protože ty zřejmě dokážou těsně držet na obličeji i při fyzicky náročné práci popelářů, která je spojena s neustálým pohybem.

Důrazně apeluji na přestavitele tohoto státu, aby se přičinili o to, že i popelářům se při jejich těžké práci dostane dostatečné ochrany před možnou nákazou virem SARS-CoV-19. Je to v zájmu nás všech, tedy i těch, kdo mají pravomoc rozhodovat.

Ilustrační foto
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině má prokázanou nákazu koronavirem 98 osob
Podle krajské hygienické stanice je k dnešnímu, pondělnímu ránu 30. března, na Vysočině 98 lidí s prokázanou nákazou na koronavirus. Za posledních čtyřiadvacet hodin stoupl počet nakažených lidí o šest.
Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 98 6
z toho v okrese Jihlava: 9 0
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 55 4
z toho v okrese Pelhřimov: 0 0
z toho v okrese Třebíč: 16 0
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 16 2

Nejvíce se nakazilo lidí na Havlíčkobrodsku, kde také jedna klientka domova pro seniory v Břevnici zemřela.
Na Pelhřimovsku se dosud nenakazil nikdo, na Jihlavsku a Žďársku je shodně 16 nakažených osob.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Za porušování opatření hrozí vysoké pokuty; policisté denně provedou více než jeden tisíc kontrol
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci běžného výkonu služby denně provádějí kontroly dodržování všech opatření, která souvisejí se současným nouzovým stavem. Kontroly z naší strany se týkají všech oblastí dotčených karanténními nebo mimořádnými opatřeními – kontroly provozoven, nošení roušek, dodržování karantény, volný pohyb osob na veřejných prostranstvích.
Jen během sobotního dne a noci jsme provedli v kraji 1 269 takových kontrol. Na integrovaném operačním středisku přijímáme také denně různá oznámení, která se týkají možného porušení mimořádných opatření, včetně podezření na nedodržování karantény. Všechny oznámení policisté důkladně prověřují. V sobotu jsme přijali třináct oznámení na možné porušení karantény a nenošení roušky – v sedmi případech byla po prověření tato oznámení negativní. V pěti případech policisté zjistili porušení krizových nebo mimořádných opatření. Všechna tato protiprávní jednání jsme zadokumentovali jako přestupek a oznámili příslušným správním orgánům.

V pátek 27. března kolem půl desáté večer prováděla hlídka z obvodního oddělení Hrotovice kontrolu plnění mimořádných opatření v chatové oblasti na Hrotovicku. V okolí obce Kramolín při kontrole policisté zjistili, že je v této lokalitě otevřena jedna provozovna, uvnitř které se nacházejí čtyři osoby a konzumují zde alkohol. Na místě policisté všechny osoby ztotožnili a další provoz zařízení okamžitě zakázali. Osoby výzvu policistů uposlechly a svého jednání zanechaly. Policisté protiprávní jednání těchto osob zadokumentovali a věc oznámili správnímu orgánu.

V případě, že policisté během preventivního dohledu zjistí porušování nařízení vlády v souvislosti s karanténou, tak využijí svých zákonných oprávnění – mohou přikázat konkrétním osobám dodržování tohoto zákazu, mohou je vykázat z místa. Každý je povinen bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy anebo pokynu policisty.

Neuposlechnutí výzvy je pak kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku a lze za něj uložit sankci až do výše 10 000 korun.

Pokud osoba poruší povinnosti uložené krizovými opatřeními vlády nebo porušením mimořádných opatření ministerstva, dopouští se přestupku. Policie České republiky tyto přestupky nemůže řešit uložením pokuty příkazem na místě. Zjištěné přestupky jsou oznámeny příslušnému správnímu orgánu, kterým může být úřad obce s rozšířenou působností nebo krajská hygienická stanice.

Podle krizového zákona mohou fyzické osoby v nejzávažnějších případech dostat od správního orgánu pokutu až do výše dvou milionů korun. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby až do tří milionů. Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, přičemž její porušení může být postihováno i zpětně. Takže sankce jsou opravdu velmi přísné. Pokud policisté během preventivního dohledu zjistí porušování nařízení vlády a přikáží konkrétním osobám dodržování tohoto zákazu a vykáží je z místa, popřípadě použijí jiná oprávnění podle právních předpisů. Každý je povinen bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy anebo pokynu policisty.

Důležité je také připomenout že právní kvalifikace u některých trestných činů v době nouzového stavu země je okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. Naši policisté již využívají a i nadále budou tento institut využívat. Jednotlivé případy jsme již medializovali, abychom dali pachatelům jasný signál, že jejich protiprávní činnost je v současné době zcela nepřípustné a proto se bude přísněji posuzovat. Pokud se pachatel dopustí krádeže vloupáním například do prodejny a odcizí zboží například v hodnotě 500 korun, hrozí mu nyní trest odnětí svobody v sazbě až osm let.

Více než kdy jindy je nyní potřeba apelovat na všechny občany, aby měli v současné době na paměti, že je velice důležitá jejich osobní zodpovědnost a disciplinovanost, protože dodržováním karantény a všech opatření nechrání jen sami sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost. Policejní kontroly proto budou pokračovat i v dalším období a lidé porušující opatření musí počíst s vysokými sankcemi.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020

• Policisté vypátrali ve Žďáře nad Sázavou celostátně hledaného muže, byl silně opilý
• Meteorologové varují: na Vysočině má od půlnoci do rána mrznout
• Samoplátci, kteří se nechají vyšetřit na COVID-19, nově zaplatí 1674 korun
• Čištění vody v rybníku Stráž v Pelhřimově pomůže jejímu rekreačnímu využití
• Letní toulání s Chaloupkami

Čtvrtek   14. 5. 2020

• Záchranáři na Vysočině mají sedm nových sanitek
• Elektrárna v Dukovanech oslaví své 35. narozeniny největším autokinem v Česku; divákům nabídne pod věžemi 32 projekcí
• Muž a žena v Havlíčkově Brodě napadli další osoby, jsou podezřelí z trestného činu
• Radnice ve Žďáře nad Sázavou díky dotačnímu programu získala dva mladé stomatology
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě otevírá ambulanci paliativní medicíny
• Řidič dodávky měl dvojnásobně přetížený náklad; pokuta v příkazním řízení pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká i dopravce

Středa   13. 5. 2020