Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 31.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
Úderem dnešní sedmé hodiny ráno začali pomáhat v Domově se zvláštním režimem v Břevnici příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Tříčlenná směna příslušníků bude sloužit do zítřejší sedmé hodiny ranní, pak ji vystřídá směna další.
„V průběhu rána a dopoledne jsme dezinfikovali vnitřní prostory domova, odnášeli jsme špinavé prádlo a přinášeli do domova prádlo čisté. V poledne jsme personálu domova pomáhali s roznosem stravy. Naše pomoc v domově je čistě nezdravotnická. Děláme opravdu vše potřebné, abychom odlevili personálu a ten se mohl plně věnovat zdravotnickým věcem a péči o klienty“, říká k práci hasičů velitel dnešní směny Roman Popík.

V odpoledních hodinách čekala na hasiče práce obdobná. Opět dezinfikovali prostory domova a pomáhali roznášet večeře.

„Nálada v domově je s přihlédnutím k dané situaci dobrá. Personál je usměvavý a k nám i ke klientům velice laskavý. Odvádějí naprosto profesionální práci. Trošku jsme se obávali toho, jak nás klienti domova přijmou. Vše ale probíhalo perfektně. Zatím se nevyskytl žádný problém,“ podotkl Roman Popík.
Petra MUSILOVÁZpět nahoru na obsah...

Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
Do lesů, lesoparků, ale i městských parků teď přichází mnohonásobně víc lidí než jindy, protože se při dlouhodobém pobytu v uzavřených prostorách zkrátka potřebují provětrat na čerstvém vzduchu. Je mezi nimi i velká část těch, kteří toho o přírodě mnoho nevědí, a tak se snadno může stát, že by se snažili pomáhat tam, kde to vůbec není zapotřebí. Mám na mysli především osud mláďat, která se právě teď na jaře rodí, a která se teprve učí samostatnosti. Neznalí lidé se snadno dojmou nad zdánlivě osiřelými tvory a v domnění, že je zachrání, je bohužel seberou a odnesou domů nebo do nejbližší záchranné stanice. Což je ale to nejhorší, co se může mláďatům stát, protože jim člověk sebere šanci stát se samostatnými, životaschopnými jedinci, kteří pak v přírodě obstojí!
Proto moc prosím všechny, kdo na procházce v přírodě uvidí třeba letos narozené zajíčky ležící na volném prostranství, aby je nechali osudu – pokud ovšem mláďata nejsou zjevně zraněná! Zajíci totiž nebudují pro své mladé žádná hnízda ani pelechy, takže to, že člověk vidí zdánlivě opuštěné zajíčky ležet někde na poli nebo na trávníku v parku, je naprosto přirozené. Malí zajíci zkrátka žádnou pomoc nepotřebují, naučí se samostatně žít i bez lidského zásahu. Díky zabarvení srsti a téměř žádnému pachu je mezi sídlištními domy jen tak nevyčmuchá kočka ani pes, takže člověk se o jejich osud vůbec nemusí bát!
Podobně budeme už za pár měsíců v přírodě pozorovat první mláďata srn a daněl, o kterých platí to samé. I když srnče nebo daňče leží v lese zdánlivě opuštěné a možná i hlasitě píská, nemusíte se o ně strachovat. Jejich matky mohou opouštět svá mláďata při shánění potravy i na relativně dlouhou dobu, ale vždy se k nim vrátí. Pokud ovšem člověk neudělá tu chybu, aby se malých tvorů dotkl! Lidský pach totiž bude pro srny i daněly varovným znakem a důvodem mládě opustit. To se však týká pouze savců.
Pozornost lidí mohou nyní upoutat také ptáčata, která se v tomto období v přírodě líhnou a postupně opouštějí svá hnízda. Člověk může vidět, jak sotva opeřené mládě na zemi bezmocně třepotá křídly, a proto snadno získá dojem, že malý tvor se bez lidské pomoci neobejde. Opak je ale pravdou! Bezpochyby někde nedaleko sedí na větvi ptačí rodiče, kteří se o své potomky postarají. Proto se nejprve dobře rozhlédněte po okolí a pokuste se takové ptáče nejprve vrátit do hnízda, jestliže není zjevně zraněné (křídla, nožičky). Jen v případě poranění by bylo lepší odnést mládě k veterináři nebo ještě lépe – do záchranné stanice, kde mu pomohou.
Děkuji všem, kdo teď chodí častěji do přírody a chovají se tam zodpovědně – tedy jen jako vnímaví pozorovatelé. Prosím, nestávejte se za každou cenu zachránci letos narozených mláďat, některým z nich byste mohli z neznalosti spíš ublížit než pomoci!
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
Podezřelý předmět připomínající munici byl nalezen na pozemku při úpravě terénu v pondělí 30. března před druhou hodinou odpoledne v Rozsochatci na Havlíčkobrodsku.
Přivolaní policisté místo zajistili proti vstupu nepovolaných osob, přivolán byl také policejní pyrotechnik českobudějovické expozitury.

"Pyrotechnik munici identifikoval jako dělostřelecký tříštivý granát ráže 75 mm z období druhé světové války. Poté ji zajistil a odvezl k dalšímu opatření", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
I na Třebíčsku zaznamenala při poskytování služeb seniorům třebíčská Charita informace, že takzvaní „šmejdi“ využívají situace a snaží se zneužít důvěry zejména seniorů.
Aktuálně se „šmejdi“ vydávají v nejvíce případech za pracovníky distributorů energií. Využívají situace, kdy lidé jsou většinou doma, nechodí ven. Podvodníci pak tvrdí, že díky nákaze koronavirem klesají ceny energií a nutí hlavně seniory podepisovat nové smlouvy.

„Všem důrazně doporučujeme s těmito lidmi nemluvit a v žádném případě je nepouštět do domu a nepodepisovat žádné dokumenty. Pokud už se k vašim dveřím někdo takový vetře, nic mu rozhodně nepodepisujte. Tento krok pak bývá nevratný a spoustu lidí už tento šmejdí podvod stál moc peněz,“ doporučil místostarosta Miloš Hrůza.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
V jílovité půdě kolem ulice Vrchlického se nedaří stromům, proto zde pro ně město připraví ideálnější půdu pomocí takzvaného strukturálního substrátu.
Na zeleném pásu podél ulice Vrchlického, přesně v místech nad ulicí Halasova, nechtějí růst stromy. Problém je v jílovité půdě, která byla na místo dovezena pravděpodobně při výstavbě domů v ulicích F. X. Šaldy a Kainarova. Většina problémů ale má řešení – město zde stromořadí zasadí do takzvaného strukturálního substrátu, pro který je na místě již připravená výsadbová rýha. Strukturální substrát se na Vrchlického začne dovážet 6. dubna.

„Cílem je optimalizace vodního a vzdušného režimu v kořenové zóně stromů. Hlavní objem výsadbové rýhy bude tvořit strukturální substrát uložený po dvou vrstvách se zvýšeným hutněním. Svrchní vrstva bude ze štěrkového substrátu, který bude modelován s mírnou sníženinou ve středové části. Vrchní část pak bude oseta směsí pro štěrkové trávníky,“ přiblížila vedoucí oddělení správy zeleně Martina Gregorová.

Dosud město podél Vrchlického ulice sázelo platany javorolisté, mrazuvzdorné stromy vhodné do městského prostředí, které jsou velmi tolerantní k půdním podmínkám a dobře snášejí i pravidelné řezy.

Do strukturálního substrátu se nyní zasadí celkem 11 stromů – javory, lípy, habry, jasany i olše. Některé druhy budou vysazeny v různých velikostech, aby mohli pracovníci odboru životního prostředí sledovat, které sazenice v takto upraveném prostředí lépe prosperují.

„Autorem projektu je David Hora, který má zkušenosti s touto technologií např. z výsadeb před Národním Muzeem v Praze. Práce bude realizovat pod jeho dohledem Správa městských lesů Jihlava. K realizaci projektu pomohla i ochota společnosti STORMWARE s. r. o., která bezplatně poskytla svoji plochu v ulici Za Prachárnou na namíchání strukturálního substrátu,“ doplnil náměstek pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu krádeže zboží v jihlavské prodejně v ulici Chlumova v neděli 22. března před sedmou hodinou večer. Pátrají po muži, kterého zachytila v obchodě kamera, a jehož totožnost by policisté v zájmu prověřování případu potřebovali zjistit. V obchodě došlo ke krádeži herní konzole s ovladači a vznikla tak škoda za necelých devět tisíc korun.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Policisté dále provedli šetření, vyhodnotili záznamy z kamer, shromažďovali a vyhodnocovali získané informace. V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže zachyceného na videozáznamu (fotografii).

Žádáme občany, kteří muže na kamerovém záznamu (fotografii) poznají nebo mají informace o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
Znojemská firma PFNonwovens Czech s.r.o. pomáhá chránit zdravotní i sociální služby v Třebíči i dalších regionech.
„V době, kdy nejsou k dispozici účinné roušky a respirátory, jsme zdarma pro naše lékaře, sestřičky i pečovatelky dostali velmi vzácný dar. Textilii, kterou si každý pracovník vloží do své ústenky, bude účinně chráněn. Ceníme si jí v tuto chvíli víc než zlato. Opravdu jsme velmi vděční a děkujeme,“ říká Mgr. Eva Vráblová, vedoucí zdravotně sociálních služeb Oblastní charity Třebíči.

PFNonwovens Czech s.r.o. s Vodáckým centrem Znojmo vytvořilo distribuční místo pro výdej netkané textilii pro celou Jižní Moravu a dnes již i část Vysočiny. „Jde o látku přirozeně hydrofobní povahy použitého polymeru spolu s velmi jemnými póry ve vnitřní vrstvě vláken, ty vytváří negativní kapilární efekt, který významně napomáhá k zastavení vydechovaných či vykašlávaných kapének,“ popisuje vlastnosti darované látky Pavlína Kašpárková z formy PFNonwovens Czech s.r.o.

„Rozhodli jsme se šít s našimi dobrovolníky z této textilie jednorázové roušky, které budou sloužit zaměstnancům Domácího hospice sv. Zdislavy, Domácí zdravotní péče, Osobní asistence a Pečovatelské služby. Chceme chránit více než 150 zaměstnanců Oblastní charity Třebíč, kteří zůstávají v terénu, aby zabezpečili služby pro seniory, nemocné a umírající pacienty všech věkových skupin,“ vysvětluje, jak s látkou naloží Mgr. Eva Vráblová.
Barbora ŽIVNÁZpět nahoru na obsah...

Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
Letošních 500 tisíc korun, tedy o 130 tisíc korun více než v minulém roce, poskytnutých Krajem Vysočina pomůže Klubu českých turistů s obnovou značení tras pro pěší i cyklisty. V kraji je aktuálně vyznačeno téměř 2450 km cyklotras a 3200 km pěších a lyžařských tras.
„S přispěním Kraje Vysočina se každoročně daří systém značení v regionu udržovat funkční. Dotace pomůže nejen s úhradou kůrovcovou kalamitou poškozených tras, ale především s výměnou poškozených rozcestníků, map, dále s instalací nových značek a směrovníků,“ popisuje účel podpory náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast památkové péče, kultury a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že Klub počítá s vyznačením alespoň jednoho okruhu vhodného pro rekreační běžce.

Pokud jde o pěší a lyžařské trasy je podle Jaroslava Šlechty, předsedy oblasti Vysočina KČT každoročně kompletně obnovena – přetřena třetina značek, provedeno vynucené doznačení nebo přeložky tras v důsledku např. již zmíněné nucené těžby dřeva kvůli kůrovcové kalamitě nebo jiného zničení značek, natírají se stojany a rámy nástěnných turistických map, ty se pravidelně aktualizují. V důsledku zániku lesa a při absenci nedostatku objektů vhodných pro běžné značení tras musí školení značkaři využívat méně obvyklé a finančně náročnější způsoby značení tras. Využívané jsou plechové turistické značky, které se umisťují na pařezy nebo velice ohleduplně a citlivě na jiné objekty. V případě nouze, především pak na významných křižovatkách, je podle Jaroslava Šlechty možno využít značkařský kolík, na který se připevní pomocí trubkových držáků plechové směrové šipky. Tak se děje, pokud není v místě vhodný strom. Obnovu kalamitou poškozených tras nebude KČT schopen zajistit v pravidelném tříletém cyklu.

Kraj Vysočina obnovu turistického značení podporuje od roku 2003, do současné doby přispěl více než 5,1 miliónů korun. Značení, kontrole a obnově se věnuje více než stovka kvalifikovaných značkařů pěších a lyžařských tras a 27 kvalifikovaných cykloznačkařů.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
On-line lékařskou poradnu mohou nově využít obyvatelé Vysočině. Důvodem je ulevit zdravotnickým a ambulantním zařízením, jež se nyní potýkají s problémy způsobenými onemocněním COVID-19, a zároveň poskytnout lidem možnost poradit se s lékařem o svém zdravotním stavu na dálku, aniž by se vystavovali riziku nákazy virovým onemocněním.
Zájemci se mohou poradit on-line s lékaři poradny prostřednictvím webu www.ulekare.cz/vysoc… Na dotazy, které jejím prostřednictvím lidé položí, odpovídají lékaři do šesti hodin; v případě, že dotaz musí ještě doplnit specialista, je to do 48 hodin. Odpověď tazateli přijde do jeho e-mailové schránky a v případě, že je dále nutné fyzické vyšetření lékařem, se mu ozvou sestry z poradny uLékaře.cz a nabídnou mu možnost objednání. Vzhledem ke stávající situaci v zemi se však toto objednání řídí aktuálními podmínkami.

Specialisty má internetová poradna nasmlouvané ze všech lékařských oborů. Obyvatelé Kraje Vysočina nic neplatí, konzultaci za ně hradí kraj. Kromě on-line lékařské služby zřídil Kraj Vysočina v souvislosti s pandemií také telefonní linku 564 602 602, která funguje nepřetržitě. Lidé, kteří odpovídají na dotazy, nejsou lékaři, ale mohou poskytnout volajícím informace, které jim pomohou zorientovat se v aktuální situaci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid
Za roční nájemné ve výši padesát tisíc korun si chtěl zájemce od bystřické radnice pronajmout areál zříceniny hradu Zubštejn nad místní částí města Pivonice na Žďársku. V průběhu letní sezony by tam pořádal různé kulturně-společenské akce, současně by areál rovněž upravil, což znamená zřízení toalet pro návštěvníky, postavení pódia a podobně. Turisté, kteří si míří zříceninu v majetku Bystřice nad Pernštejnem prohlédnout, by i nadále neplatili žádné vstupné.
Proti záměru se postavili pivoničtí obyvatelé, kteří se obávají zejména častého rušení nočního klidu a obecně přílivu lidí do osady. Vedení města proto záležitost odložilo s tím, že zájemce o pronájem se má nejdříve pokusit dohodnout se starousedlíky.

Volně přístupnou a turisticky atraktivní zříceninu pocházející z první třetiny 14. století ročně navštíví odhadem kolem dvaceti až třiceti tisíc lidí. V roce 2011 bylo dokončeno její statické zajištění včetně přístupové trasy, aby návštěvníci neničili zdivo a nehrozilo jim nebezpečí úrazu. Tradičně se na louce pod hradem již dlouhou řadu let koná červencový festival historického šermu, hudby a tance – dříve Bitva o Zubštejn.

Zubštejn, nazývaný latinsky Lapis (Kámen), se tyčí na strmém kopci jihovýchodně od obce Pivonice. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla. Zprávy o dřívějším založení Zubštejna lze pak zřejmě připsat pozdějším falzům bystřického archiváře A. Bočka. V roce 1358 získal Zubštejn moravský markrabě Jan Jindřich. Za jeho éry byl hrad rozšířen a opevněn. V roce 1446 se Zubštejn navrátil do rukou pánů z Pernštejna a v nich už zůstal. Za husitských válek byl určitě vážně poškozen, protože v dobových zprávách se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu). Ale Pernštejnové jej obnovili. Vilém z Pernštejna přistoupil k modernizaci hradu a ke stavbě pořádného opevnění; tehdy vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Osudnou se hradu stala finanční krize Pernštejnů v 16. století, kdy od roku 1547 se hrad uvádí jako pustý.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020

• Policisté vypátrali ve Žďáře nad Sázavou celostátně hledaného muže, byl silně opilý
• Meteorologové varují: na Vysočině má od půlnoci do rána mrznout
• Samoplátci, kteří se nechají vyšetřit na COVID-19, nově zaplatí 1674 korun
• Čištění vody v rybníku Stráž v Pelhřimově pomůže jejímu rekreačnímu využití
• Letní toulání s Chaloupkami

Čtvrtek   14. 5. 2020

• Záchranáři na Vysočině mají sedm nových sanitek
• Elektrárna v Dukovanech oslaví své 35. narozeniny největším autokinem v Česku; divákům nabídne pod věžemi 32 projekcí
• Muž a žena v Havlíčkově Brodě napadli další osoby, jsou podezřelí z trestného činu
• Radnice ve Žďáře nad Sázavou díky dotačnímu programu získala dva mladé stomatology
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě otevírá ambulanci paliativní medicíny
• Řidič dodávky měl dvojnásobně přetížený náklad; pokuta v příkazním řízení pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká i dopravce

Středa   13. 5. 2020