Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 31.3 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští profesionální hasiči pomáhají první den v domově seniorů v Břevnici
Úderem dnešní sedmé hodiny ráno začali pomáhat v Domově se zvláštním režimem v Břevnici příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Tříčlenná směna příslušníků bude sloužit do zítřejší sedmé hodiny ranní, pak ji vystřídá směna další.
„V průběhu rána a dopoledne jsme dezinfikovali vnitřní prostory domova, odnášeli jsme špinavé prádlo a přinášeli do domova prádlo čisté. V poledne jsme personálu domova pomáhali s roznosem stravy. Naše pomoc v domově je čistě nezdravotnická. Děláme opravdu vše potřebné, abychom odlevili personálu a ten se mohl plně věnovat zdravotnickým věcem a péči o klienty“, říká k práci hasičů velitel dnešní směny Roman Popík.

V odpoledních hodinách čekala na hasiče práce obdobná. Opět dezinfikovali prostory domova a pomáhali roznášet večeře.

„Nálada v domově je s přihlédnutím k dané situaci dobrá. Personál je usměvavý a k nám i ke klientům velice laskavý. Odvádějí naprosto profesionální práci. Trošku jsme se obávali toho, jak nás klienti domova přijmou. Vše ale probíhalo perfektně. Zatím se nevyskytl žádný problém,“ podotkl Roman Popík.
Petra MUSILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Prosím, nezachraňujte mláďata, pokud nejsou zraněná. Oni sami nebo jejich rodiče se postarají
Do lesů, lesoparků, ale i městských parků teď přichází mnohonásobně víc lidí než jindy, protože se při dlouhodobém pobytu v uzavřených prostorách zkrátka potřebují provětrat na čerstvém vzduchu. Je mezi nimi i velká část těch, kteří toho o přírodě mnoho nevědí, a tak se snadno může stát, že by se snažili pomáhat tam, kde to vůbec není zapotřebí. Mám na mysli především osud mláďat, která se právě teď na jaře rodí, a která se teprve učí samostatnosti. Neznalí lidé se snadno dojmou nad zdánlivě osiřelými tvory a v domnění, že je zachrání, je bohužel seberou a odnesou domů nebo do nejbližší záchranné stanice. Což je ale to nejhorší, co se může mláďatům stát, protože jim člověk sebere šanci stát se samostatnými, životaschopnými jedinci, kteří pak v přírodě obstojí!
Proto moc prosím všechny, kdo na procházce v přírodě uvidí třeba letos narozené zajíčky ležící na volném prostranství, aby je nechali osudu – pokud ovšem mláďata nejsou zjevně zraněná! Zajíci totiž nebudují pro své mladé žádná hnízda ani pelechy, takže to, že člověk vidí zdánlivě opuštěné zajíčky ležet někde na poli nebo na trávníku v parku, je naprosto přirozené. Malí zajíci zkrátka žádnou pomoc nepotřebují, naučí se samostatně žít i bez lidského zásahu. Díky zabarvení srsti a téměř žádnému pachu je mezi sídlištními domy jen tak nevyčmuchá kočka ani pes, takže člověk se o jejich osud vůbec nemusí bát!
Podobně budeme už za pár měsíců v přírodě pozorovat první mláďata srn a daněl, o kterých platí to samé. I když srnče nebo daňče leží v lese zdánlivě opuštěné a možná i hlasitě píská, nemusíte se o ně strachovat. Jejich matky mohou opouštět svá mláďata při shánění potravy i na relativně dlouhou dobu, ale vždy se k nim vrátí. Pokud ovšem člověk neudělá tu chybu, aby se malých tvorů dotkl! Lidský pach totiž bude pro srny i daněly varovným znakem a důvodem mládě opustit. To se však týká pouze savců.
Pozornost lidí mohou nyní upoutat také ptáčata, která se v tomto období v přírodě líhnou a postupně opouštějí svá hnízda. Člověk může vidět, jak sotva opeřené mládě na zemi bezmocně třepotá křídly, a proto snadno získá dojem, že malý tvor se bez lidské pomoci neobejde. Opak je ale pravdou! Bezpochyby někde nedaleko sedí na větvi ptačí rodiče, kteří se o své potomky postarají. Proto se nejprve dobře rozhlédněte po okolí a pokuste se takové ptáče nejprve vrátit do hnízda, jestliže není zjevně zraněné (křídla, nožičky). Jen v případě poranění by bylo lepší odnést mládě k veterináři nebo ještě lépe – do záchranné stanice, kde mu pomohou.
Děkuji všem, kdo teď chodí častěji do přírody a chovají se tam zodpovědně – tedy jen jako vnímaví pozorovatelé. Prosím, nestávejte se za každou cenu zachránci letos narozených mláďat, některým z nich byste mohli z neznalosti spíš ublížit než pomoci!
Evžen KOREC



Zpět nahoru na obsah...

V Rozsochatci byl nalezen dělostřelecký tříštivý granát
Podezřelý předmět připomínající munici byl nalezen na pozemku při úpravě terénu v pondělí 30. března před druhou hodinou odpoledne v Rozsochatci na Havlíčkobrodsku.
Přivolaní policisté místo zajistili proti vstupu nepovolaných osob, přivolán byl také policejní pyrotechnik českobudějovické expozitury.

"Pyrotechnik munici identifikoval jako dělostřelecký tříštivý granát ráže 75 mm z období druhé světové války. Poté ji zajistil a odvezl k dalšímu opatření", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Šmejdi se neštítí podvádět ani v této těžké době
I na Třebíčsku zaznamenala při poskytování služeb seniorům třebíčská Charita informace, že takzvaní „šmejdi“ využívají situace a snaží se zneužít důvěry zejména seniorů.
Aktuálně se „šmejdi“ vydávají v nejvíce případech za pracovníky distributorů energií. Využívají situace, kdy lidé jsou většinou doma, nechodí ven. Podvodníci pak tvrdí, že díky nákaze koronavirem klesají ceny energií a nutí hlavně seniory podepisovat nové smlouvy.

„Všem důrazně doporučujeme s těmito lidmi nemluvit a v žádném případě je nepouštět do domu a nepodepisovat žádné dokumenty. Pokud už se k vašim dveřím někdo takový vetře, nic mu rozhodně nepodepisujte. Tento krok pak bývá nevratný a spoustu lidí už tento šmejdí podvod stál moc peněz,“ doporučil místostarosta Miloš Hrůza.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vrchlického ulici v Jihlavě město zasadí stromy do speciálního substrátu
V jílovité půdě kolem ulice Vrchlického se nedaří stromům, proto zde pro ně město připraví ideálnější půdu pomocí takzvaného strukturálního substrátu.
Na zeleném pásu podél ulice Vrchlického, přesně v místech nad ulicí Halasova, nechtějí růst stromy. Problém je v jílovité půdě, která byla na místo dovezena pravděpodobně při výstavbě domů v ulicích F. X. Šaldy a Kainarova. Většina problémů ale má řešení – město zde stromořadí zasadí do takzvaného strukturálního substrátu, pro který je na místě již připravená výsadbová rýha. Strukturální substrát se na Vrchlického začne dovážet 6. dubna.

„Cílem je optimalizace vodního a vzdušného režimu v kořenové zóně stromů. Hlavní objem výsadbové rýhy bude tvořit strukturální substrát uložený po dvou vrstvách se zvýšeným hutněním. Svrchní vrstva bude ze štěrkového substrátu, který bude modelován s mírnou sníženinou ve středové části. Vrchní část pak bude oseta směsí pro štěrkové trávníky,“ přiblížila vedoucí oddělení správy zeleně Martina Gregorová.

Dosud město podél Vrchlického ulice sázelo platany javorolisté, mrazuvzdorné stromy vhodné do městského prostředí, které jsou velmi tolerantní k půdním podmínkám a dobře snášejí i pravidelné řezy.

Do strukturálního substrátu se nyní zasadí celkem 11 stromů – javory, lípy, habry, jasany i olše. Některé druhy budou vysazeny v různých velikostech, aby mohli pracovníci odboru životního prostředí sledovat, které sazenice v takto upraveném prostředí lépe prosperují.

„Autorem projektu je David Hora, který má zkušenosti s touto technologií např. z výsadeb před Národním Muzeem v Praze. Práce bude realizovat pod jeho dohledem Správa městských lesů Jihlava. K realizaci projektu pomohla i ochota společnosti STORMWARE s. r. o., která bezplatně poskytla svoji plochu v ulici Za Prachárnou na namíchání strukturálního substrátu,“ doplnil náměstek pro oblast životního prostředí Vít Zeman.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté žádají o pomoc při prověřování krádeže v obchodě v ulici Chlumova v Jihlavě
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu krádeže zboží v jihlavské prodejně v ulici Chlumova v neděli 22. března před sedmou hodinou večer. Pátrají po muži, kterého zachytila v obchodě kamera, a jehož totožnost by policisté v zájmu prověřování případu potřebovali zjistit. V obchodě došlo ke krádeži herní konzole s ovladači a vznikla tak škoda za necelých devět tisíc korun.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Policisté dále provedli šetření, vyhodnotili záznamy z kamer, shromažďovali a vyhodnocovali získané informace. V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže zachyceného na videozáznamu (fotografii).

Žádáme občany, kteří muže na kamerovém záznamu (fotografii) poznají nebo mají informace o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Firma PFNonwovens Czech s.r.o. chrání speciální textilií zdravotní i sociální služby v Třebíči
Znojemská firma PFNonwovens Czech s.r.o. pomáhá chránit zdravotní i sociální služby v Třebíči i dalších regionech.
„V době, kdy nejsou k dispozici účinné roušky a respirátory, jsme zdarma pro naše lékaře, sestřičky i pečovatelky dostali velmi vzácný dar. Textilii, kterou si každý pracovník vloží do své ústenky, bude účinně chráněn. Ceníme si jí v tuto chvíli víc než zlato. Opravdu jsme velmi vděční a děkujeme,“ říká Mgr. Eva Vráblová, vedoucí zdravotně sociálních služeb Oblastní charity Třebíči.

PFNonwovens Czech s.r.o. s Vodáckým centrem Znojmo vytvořilo distribuční místo pro výdej netkané textilii pro celou Jižní Moravu a dnes již i část Vysočiny. „Jde o látku přirozeně hydrofobní povahy použitého polymeru spolu s velmi jemnými póry ve vnitřní vrstvě vláken, ty vytváří negativní kapilární efekt, který významně napomáhá k zastavení vydechovaných či vykašlávaných kapének,“ popisuje vlastnosti darované látky Pavlína Kašpárková z formy PFNonwovens Czech s.r.o.

„Rozhodli jsme se šít s našimi dobrovolníky z této textilie jednorázové roušky, které budou sloužit zaměstnancům Domácího hospice sv. Zdislavy, Domácí zdravotní péče, Osobní asistence a Pečovatelské služby. Chceme chránit více než 150 zaměstnanců Oblastní charity Třebíč, kteří zůstávají v terénu, aby zabezpečili služby pro seniory, nemocné a umírající pacienty všech věkových skupin,“ vysvětluje, jak s látkou naloží Mgr. Eva Vráblová.
Barbora ŽIVNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Obnova turistického značení bude letos náročnější, i třeba kvůli kůrovcové kalamitě
Letošních 500 tisíc korun, tedy o 130 tisíc korun více než v minulém roce, poskytnutých Krajem Vysočina pomůže Klubu českých turistů s obnovou značení tras pro pěší i cyklisty. V kraji je aktuálně vyznačeno téměř 2450 km cyklotras a 3200 km pěších a lyžařských tras.
„S přispěním Kraje Vysočina se každoročně daří systém značení v regionu udržovat funkční. Dotace pomůže nejen s úhradou kůrovcovou kalamitou poškozených tras, ale především s výměnou poškozených rozcestníků, map, dále s instalací nových značek a směrovníků,“ popisuje účel podpory náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast památkové péče, kultury a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že Klub počítá s vyznačením alespoň jednoho okruhu vhodného pro rekreační běžce.

Pokud jde o pěší a lyžařské trasy je podle Jaroslava Šlechty, předsedy oblasti Vysočina KČT každoročně kompletně obnovena – přetřena třetina značek, provedeno vynucené doznačení nebo přeložky tras v důsledku např. již zmíněné nucené těžby dřeva kvůli kůrovcové kalamitě nebo jiného zničení značek, natírají se stojany a rámy nástěnných turistických map, ty se pravidelně aktualizují. V důsledku zániku lesa a při absenci nedostatku objektů vhodných pro běžné značení tras musí školení značkaři využívat méně obvyklé a finančně náročnější způsoby značení tras. Využívané jsou plechové turistické značky, které se umisťují na pařezy nebo velice ohleduplně a citlivě na jiné objekty. V případě nouze, především pak na významných křižovatkách, je podle Jaroslava Šlechty možno využít značkařský kolík, na který se připevní pomocí trubkových držáků plechové směrové šipky. Tak se děje, pokud není v místě vhodný strom. Obnovu kalamitou poškozených tras nebude KČT schopen zajistit v pravidelném tříletém cyklu.

Kraj Vysočina obnovu turistického značení podporuje od roku 2003, do současné doby přispěl více než 5,1 miliónů korun. Značení, kontrole a obnově se věnuje více než stovka kvalifikovaných značkařů pěších a lyžařských tras a 27 kvalifikovaných cykloznačkařů.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lidé se mohou o svém zdravotním stavu poradit on-line
On-line lékařskou poradnu mohou nově využít obyvatelé Vysočině. Důvodem je ulevit zdravotnickým a ambulantním zařízením, jež se nyní potýkají s problémy způsobenými onemocněním COVID-19, a zároveň poskytnout lidem možnost poradit se s lékařem o svém zdravotním stavu na dálku, aniž by se vystavovali riziku nákazy virovým onemocněním.
Zájemci se mohou poradit on-line s lékaři poradny prostřednictvím webu www.ulekare.cz/vysoc… Na dotazy, které jejím prostřednictvím lidé položí, odpovídají lékaři do šesti hodin; v případě, že dotaz musí ještě doplnit specialista, je to do 48 hodin. Odpověď tazateli přijde do jeho e-mailové schránky a v případě, že je dále nutné fyzické vyšetření lékařem, se mu ozvou sestry z poradny uLékaře.cz a nabídnou mu možnost objednání. Vzhledem ke stávající situaci v zemi se však toto objednání řídí aktuálními podmínkami.

Specialisty má internetová poradna nasmlouvané ze všech lékařských oborů. Obyvatelé Kraje Vysočina nic neplatí, konzultaci za ně hradí kraj. Kromě on-line lékařské služby zřídil Kraj Vysočina v souvislosti s pandemií také telefonní linku 564 602 602, která funguje nepřetržitě. Lidé, kteří odpovídají na dotazy, nejsou lékaři, ale mohou poskytnout volajícím informace, které jim pomohou zorientovat se v aktuální situaci.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zříceninu hradu Zubštejn město Bystřice nad Pernštejnem nepronajme, osadníci z Pivonic nechtějí přijít o klid
Za roční nájemné ve výši padesát tisíc korun si chtěl zájemce od bystřické radnice pronajmout areál zříceniny hradu Zubštejn nad místní částí města Pivonice na Žďársku. V průběhu letní sezony by tam pořádal různé kulturně-společenské akce, současně by areál rovněž upravil, což znamená zřízení toalet pro návštěvníky, postavení pódia a podobně. Turisté, kteří si míří zříceninu v majetku Bystřice nad Pernštejnem prohlédnout, by i nadále neplatili žádné vstupné.
Proti záměru se postavili pivoničtí obyvatelé, kteří se obávají zejména častého rušení nočního klidu a obecně přílivu lidí do osady. Vedení města proto záležitost odložilo s tím, že zájemce o pronájem se má nejdříve pokusit dohodnout se starousedlíky.

Volně přístupnou a turisticky atraktivní zříceninu pocházející z první třetiny 14. století ročně navštíví odhadem kolem dvaceti až třiceti tisíc lidí. V roce 2011 bylo dokončeno její statické zajištění včetně přístupové trasy, aby návštěvníci neničili zdivo a nehrozilo jim nebezpečí úrazu. Tradičně se na louce pod hradem již dlouhou řadu let koná červencový festival historického šermu, hudby a tance – dříve Bitva o Zubštejn.

Zubštejn, nazývaný latinsky Lapis (Kámen), se tyčí na strmém kopci jihovýchodně od obce Pivonice. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla. Zprávy o dřívějším založení Zubštejna lze pak zřejmě připsat pozdějším falzům bystřického archiváře A. Bočka. V roce 1358 získal Zubštejn moravský markrabě Jan Jindřich. Za jeho éry byl hrad rozšířen a opevněn. V roce 1446 se Zubštejn navrátil do rukou pánů z Pernštejna a v nich už zůstal. Za husitských válek byl určitě vážně poškozen, protože v dobových zprávách se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu). Ale Pernštejnové jej obnovili. Vilém z Pernštejna přistoupil k modernizaci hradu a ke stavbě pořádného opevnění; tehdy vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Osudnou se hradu stala finanční krize Pernštejnů v 16. století, kdy od roku 1547 se hrad uvádí jako pustý.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024