Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 8.4 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Je pomoc vlády živnostníkům dostatečná?
Rozhovor s místopředsedou Trikolory Janem Tesařem.
Víte předně je zapotřebí říci, že s podobným problémem jako musí řešit vláda nemáme v naší zemi zkušenosti a bylo by tedy laciné kritizovat vládu za každou cenu. Naopak si myslím, že na začátku zareagovala rychle a udělala taková opatření, aby ochránila své občany a zabránila kolapsu zdravotnického systému. To je myslím správné ocenit. Původní předpoklady, které jsem z úst pana náměstka Prymuly slyšel byly 8tis. Nakažených do konce března a 15tis.nakažených do poloviny dubna. Nyní už slyšíme, že by mohlo být 15tis na konci dubna… Já nejsem epidemiolog, ale zdá se, že křivka se i při větším testování a určitě i díky opatřením podařila držet nízko a že tyto předpoklady se nyní zřejmě nenaplní. Mezery tedy jsou stále, zejména v zajištění ochranných pomůcek pro domovy důchodců, léčebny a další zařízení, které pečují o nejvíce ohrožené skupiny. To bych ovšem od dotazu utekl už příliš daleko, ale rozhodně je to slabá stránka vládních opatření a je potřeba to kriticky připomínat...
Nastal čas, kdy je nutné přestat řešit pouze zdravotní hledisko a začít problém řešit v dalších souvislostech. Ono totiž vše souvisí se vším a nelze vše podřídit pouze jednomu hledisku- zdravotnímu a republiku ekonomicky naprosto umrtvit.

Jak tedy může vláda či stát pomoci živnostníkům a podnikatelům?

V první řadě by měl stát prostřednictvím vlády začít sám u sebe. Je nutné začít dělat výrazné škrty a snížit výdaje na věci, které nejsou nutné. Například přehodnotit nákup bojových vozidel, zrušit dotace některým neziskovkám a všem těm politickým, zrušit některé úřady.., prostě začít obracet každou korunu a šetřit. Čeká nás to všechny a stát by v tomto měl určitě začít jako první. Bohužel tyto snahy jsem zatím nezaznamenal a je to má druhá velká kritika směrem k vládě. Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré a já jsem přesvědčen, že je dnes obrovská šance přistřihnout chapadla neustále byrokratičtějšímu systému. Pokud by se stát sám stal úspornějším a menším, pak by nepotřeboval nalévat do pokladny stále větší příjmy a mohl by snížit celkovou daňovou zátěž a pomoci firmám a živnostníkům se znovu postavit na nohy. Můžeme se bavit, které daně snížit, které zrušit, jak vysoké odvody za zaměstnance atd., ale principiálně je toto jediná cesta jak ozdravit veřejné finance a pomoci zároveň firmám a živnostníkům. Představa, že stát bude platit každému ušlé zisky je samozřejmě nesmysl. Další vhodnou pomocí je poskytnout bezúročné provozní úvěry k překlenutí období, kdy podnikatelé nevydělávají. Tyto úvěry sice stát realizovat začal, ale nejsou tak zcela bezúročné, spíš dotované a navíc není zcela jasné jestli se peníze dostanou k těm nejohroženějším menším firmám a živnostníkům. To uvidíme, ale směr je to správný.

Jaké vidíte dopady ekonomického koronaviru ve svém okolí?

Mám firmu, která se zabývá kompletním kávovým servisem pro restaurace, bary, kanceláře atd. Sám jsem tuto firmu s kolegou budoval jak se říká od píky. Na začátku bylo prvních pár prodaných kilogramů kávy a dnes jsme firma se servisním střediskem a největší specializovanou prodejnou kávovarů na Vysočině. Tato situace nás však posouvá o několik let zpět a má jediná snaha nyní je, abychom dokázali udržet všechny naše zaměstnance a poskytované služby.
Je smutné se do této situace bez vlastního přičinění dostat, ale bojujeme a zvítězíme.
Zároveň sledujeme naše zákazníky, kteří jsou mnohdy v ještě složitějších situacích. Například majitelé restaurací, kteří si vybudovali své podniky a mnohdy se kvůli nim zadlužili. Jsou v nájmech, mají zaměstnance a úplně stojí nebo jen prodávají z okénka pár jídel denně, což spíš činí pro dobrý pocit. Někteří už neotevřou a těm ostatním statečným bude trvat i několik let, než se znovu nastartují jako před koronavirem. Deset let jsem v minulosti provozoval restauraci a kavárnu a tak tento obor vnímám velmi citlivě. Takový výpadek tržeb v situaci kdy mnohdy točíte každou korunu a jdete od měsíce k měsíci je teda šílený. Opět platí, že pokud chce stát zachránit tyto drobné podnikatele, tak jim musí výrazně snížit daňovou zátěž, jinak se nemají šanci z takového výpadku vzpamatovat. Doufám, že si to naše vláda uvědomuje.

Dotkne se to i zaměstnanců nebo jsou v ohrožení jen podnikatelé?

Samozřejmě, že ano, ale je to dobrý dotaz, protože jsou lidé, kteří si bohužel stále myslí, že to jak se daří živnostníkům a podnikatelům na ně jako na zaměstnance nemá žádný vliv. V malých firmách o pár zaměstnancích je všem jasné, že pokud se firmě nebude dařit, tak bude propouštět. Zaměstnanci mají blíž „do kuchyně“ hospodaření svého zaměstnavatele a vidí, že jejich mzdy tvoří část z obratu firmy a peníze nepadají z nebe. Ve větších firmách už to tak zblízka sledovat zaměstnanci nemohou, ale je to pořád to stejné. Tam pak mohou mít lidé zkreslené představy. Nebude-li se firmám dařit, bude se propouštět všude. Úřady práce už se od konce března plní a pokud v nejbližších dnech neskončí většina opatření, které nyní neumožňují firmám pracovat a živit zaměstnance, tak nás místo hrozby přehlcení nemocnic čeká stejně kritická křivka přehlcení Úřadů práce.
Proto znovu říkám zcela vážně, že by podle mě stát měl udělat maximum k ochraně domovů, léčeben, nemocnic a míst kde probíhá péče o starší občany, ale ostatní omezení začít rušit v co nejkratší možné době. Postupné imunizaci společnosti se stejně nevyhneme a dopady na hospodářství a celkové životy lidí mohou být obrovské. Přestaňme se bát a začněme prosím přemýšlet.
-red-Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem pracuje na 250 dělníků
Bezmála 250 dělníků, strojníků, řidičů a přes 80 kusů těžké techniky stavební firmy pracuje v těchto dnech na modernizaci úseku 12 dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.
„Vybourali jsme stávající cementobetonový povrch, pracujeme na odvodnění, opravách kanalizace a rozšíření zemního tělesa,“ uvedl projektový manažer Michal Vozdecký.
Po odbourání staré betonové vozovky, na kterém pracovaly tři takzvané gilotiny a speciální frézy, pracovníci začali také připravovat rekonstrukci stávajících mostů a propustků.

Vybouraný materiál se na meziskládkách okamžitě zpracovává drcením a tříděním pro další využití. Přímo u stavby dvě mobilní betonárny budou vyrábět směsi pro cementovou stabilizaci a betonový povrch dálnice. Kromě recyklovaného betonu využijí stavebníci při modernizaci dálnice u Humpolce zpětně také většinu hmoty z asfaltových povrchů na dálnici.

„Pracujeme i v tomto čase téměř bez omezení. Stavíme na nejvytíženější dálnici, proto je maximum našich zaměstnanců soustředěno právě na této stavbě. Věříme, že při zavedení potřebných opatření souvisejících s koronavirem a respektování všech doporučení vlády situaci zvládneme. Prioritní je pro nás zdraví lidí, zároveň chceme pokračovat v projektech tak, abychom byli schopni dostát závazkům vůči klientovi a veřejnosti,“ dodal Michal Vozdecký.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kvůli srážce s autem málem uhynula samice chráněného výra velkého. Apeluji na motoristy: řiďte ohleduplně a nevyhazujte odpadky do příkopů
Doslova husarský kousek se povedl dvěma ženám a pracovníkům Záchranné stanice živočichů Plzeň, kteří v těchto dnech zachránili život těžce zraněné samici výra velkého. Zubožené zvíře, které v ČR patří k chráněným druhům, spatřily ženy ve čtvrtek 2. dubna nejprve v příkopu u silnice, ale když se na místo později vrátily, už je nenašly. Naštěstí jim s hledáním v terénu pomohl zkušený znalec ptactva – Karel Makoň ze zmíněné záchranné stanice, a tak na louce u potoka Třemošná, tekoucího z Chotiné pod Kaceřovem až do Berounky, našli po delším hledání samici tohoto v ČR největšího druhu sov, která se před nimi i přes své těžce polámané křídlo dovedně maskovala.
Vyhladovělý pták, kterého podle Karla Makoně srazilo projíždějící auto, se pohyboval se svým těžkým zraněním bez možnosti letu a lovu zhruba dva až tři týdny. Naštěstí ale byl ještě natolik vitální, že prakticky okamžitě začal přijímat potravu. Zpočátku dostávala výřice kousky kuřecího masa namáčeného ve vodě, aby se její organismus rychleji zavodnil. Díky úspěšnému zotavování pak mohla samice v pondělí 6. dubna podstoupit amputaci křídla a podle slov svých ošetřovatelů se má čile k světu.

„Musím na tomto místě apelovat zejména na motoristy, aby se na silnicích chovali s ohledem na to, že ve volné krajině se mohou dostat do střetu se zvířaty. A to nejen v noci, ale i za bílého dne. Zatímco na silnicích se nyní, v době koronavirové nákazy pohybuje méně aut, zdá se, že tragických případů střetů zvířat s auty v celé republice nijak neubývá,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Děkuje proto aspoň na dálku všem, kdo se dokážou chovat v přírodě i na silnicích ohleduplně, a takovým lidem, kteří – stejně jako dvě nejmenované ženy z Plzeňska – dokážou ke zraněným zvířatům přivolat kvalifikovanou pomoc.

Slova o neubývajících kolizích motoristů se zvířaty potvrzuje také Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. „Ptáci, zejména dravci už se naučili létat k silnicím za potravou, protože zjistili, že se tam vyskytuje dostatek hrabošů a potkanů, kteří hodují na odpadcích nezodpovědně vyhazovaných z oken aut. Výjimkou nejsou ani srážky vozidel s většími dravci – s orly nebo luňáky – protože ti zase zjistili, že kolem příkopů mohou najít mršiny jiných zvířat sražených auty,“ popisuje ochránce přírody začarovaný kruh.

Stejně jako Evžen Korec z táborské zoo, také on apeluje na motoristy, aby rozhodně neodhazovali odpadky z aut. A vyzývá každého řidiče, kterému se stane, že jeho vůz srazí zvíře, aby o tom neprodleně informoval policii. Je to ve vlastním zájmu motoristů (kvůli případné pojistné události) ale i v zájmu záchrany poraněných zvířat. Místní policisté totiž zpravidla mají i kontakty na odborníky v okolí, kteří se o auty sražené tvory dokážou postarat.

Foto: Záchranná stanice živočichů Plzeň
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Agresivní šestadvacetiletý muž zbil v Havlíčkově Brodě jiného muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
Kvůli fyzickému napadení je podezřelý ze dvou trestných činů šestadvacetiletý muž, který v únoru navečer v Havlíčkově Brodě na vlakovém nádraží v ulici Nádražní fyzicky napadl jiného muže.
"Agresivní útočník udeřil druhého muže pěstí do obličeje, srazil ho na zem, kde ho dále bil a kopal. Na místo byli přivoláni policisté, kteří fyzické násilí ukončili. Útočník měl přes dvě a půl promile alkoholu a skončil na protialkoholní záchytné stanici, kde střízlivěl. Napadený muž neměl zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření", popsala incident policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policisté provedli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté šestadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ze žďárských ulic zmizí staré konstrukce i většina betonových květináčů
Různé vysloužilé konstrukce nebo zábradlí, sloupky, zbytky stánků, případně betonové květináče umístěné mimo náměstí, které často komplikují údržbu a hyzdí celkový vzhled prostoru, postupně zmizí z ulic ve Žďáře nad Sázavou.
„Není vždy pravda, že co je staré, je špatné, ale pokud je to navíc nefunkční, tak není jediný důvod, proč nechávat často desítky let staré sloupky, zábradlí a stánky hyzdit veřejný prostor. Ten má svoji hodnotu a nezastupitelný význam v charakteru města. Cokoliv jej degraduje a ničí, degraduje zároveň kvalitu života v něm,“ vyjádřil se žďárský starosta Martin Mrkos.

Kultivace veřejného prostoru bude pokračovat omezením a sjednocením přebujelých reklam a rovněž světelného smogu.
Reklamní smog je podle vedení žďárské radnice problémem například v části náměstí Republiky s obchodními domy, případně v blízkosti okružních křižovatek v Brněnské a Jihlavské ulici.
- akt -Zpět nahoru na obsah...

Regionální stanice Českého rozhlasu spustily Xaverův veselý kvíz
Programovou řadu regionálních stanic Českého rozhlasu „Společně to zvládneme“ rozšířil nový, živě vysílaný kontaktně-zábavný pořad Xaverův veselý kvíz. Posluchači se mohou každý pátek mezi 13.00 a 14.00 zapojit do vysílání a soutěžit o zajímavé ceny.
Posluchači se mohou těšit na otázky z české historie, gastronomie, vlastivědy, kultury, přírodovědy nebo sportu. Vybrané soutěžní vstupy okoření i ukázky z českých filmů a archivu Českého rozhlasu. Posluchačům stačí vytočit telefonní číslo 731 800 900, čímž se zapojí do živého vysílání.

„Kdo si hraje, nezlobí a hlavně v našem případě alespoň na chvíli přijde na jiné myšlenky a vytěsní z hlavy současné skličující informace o koronaviru. Vždy je potřeba si uvědomit, že posluchači regionálních stanic Českého rozhlasu obecně patří do nejrizikovější skupiny stran koronaviru, proto se je snažíme zabavit, aby neměli černé myšlenky,“ uvedl ředitel Regionálního vysílání Českého rozhlasu Jan Menger.

Pro všechny, kteří chtějí prověřit svoje znalosti o České republice, jsou připraveny ceny v podobě hrnečků, triček, knížek a deštníků. Hlavní cenou je pak v každém dílu digitální rádio.

Po Velikonocích zároveň v rámci programové řady „Společně to zvládneme“ zařadí všechny regionální stanice Českého rozhlasu do svého ranního vysílání legendární rozhlasové rozcvičky, v rámci kterých se budou moci posluchači protáhnout a naplnit tak známé přísloví: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“

Optimismus do žil pak vlije posluchačům také nová rubrika S Humoriádou jde všechno líp, ve které se moderátoři pravidelného pořadu regionálních stanic Českého rozhlasu Humoriáda (po-pá 16:00-17:00) podělí o své zážitky z domácí karantény – mj. půjde o Jana Přeučila, Tomáše Töpfera, Naďu Konvalinkovou, Ivu Hüttnerovou, Ladislava Županiče, Uršulu Klukovou, Jiřího Ptáčníka, Ondřeje Kepku, Jitku Němcovou a další.
Blanka BUMBÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

Děti zdravotníků z jihlavské nemocnice se mohou těšit na oblíbené knížky
Zavřená škola a taťka nebo mamka od rána do večera v práci. I tak mohou vypadat dny dětí z rodin, kde je jeden z rodičů zaměstnán ve zdravotnictví. Se skvělým nápadem, jak dětem lékařů a sester zpříjemnit volný čas přišlo nakladatelství Euromedia a knihkupectví Luxor.
Volný čas dětí je aktuálně jedním z nejpalčivějších rodinných témat snad všech rodičů v České republice. Situace je samozřejmě složitější tam, kde pracuje jeden či dokonce oba rodiče ve zdravotnictví: „Práce u nás je momentálně pro zaměstnance velmi náročná. Pokud zdravotníci pracují v takzvaných červených zónách, musí mít na sobě ochranné obleky, ve kterých je práce mnohem těžší. Nejde přitom jen o fyzickou zátěž, ale i psychickou a samozřejmě i časovou. Možná je také fér říci, že také kolegové v nezdravotnických profesích u nás čelí většímu tlaku, který je spojen s vytvářením zázemí pro lékaře a sestry,“ popisuje aktuální situaci mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

S originálním nápadem, jak dětem lékařů a sester ukrátit volný čas přišlo knihkupectví Luxor a nakladatelství Euromedia, kteří v rámci dobročinného programu věnují knížky dle volného výběru právě těmto dětem. „Přemýšleli jsme, jak a komu bychom mohli pomoci a jelikož víme, jak těžké to zdravotníci v současné době mají, chtěli jsme udělat malou radost aspoň jejich dětem. Díky knížkám snad budou mít i sestřičky a lékaři (a další zdravotníci v první linii) méně starostí o své vlastní děti,“ přibližuje vznik celé myšlenky koordinátorka projektu z knihkupectví Barbora Šemberová. Že iniciativa padla na úrodnou půdu dokazuje fakt, že k dětem jihlavských zdravotníků putuje na 70 titulů. Celkem se podařilo už v rámci programu v celé České republice rozdat přes 1 000 knížek. Knižní dárek je podle Moniky Zachrlové pro její kolegy milou vzpruhou, která potěšila nejenom jejich děti ale i přímo je.

Z nájemců Cityparku rozběhl dobročinnou aktivitu kromě Luxoru také prodejce elektroniky Datart, který se zaměřuje na pomoc v nejen zdravotnických zařízeních, ale i v sociálních službách. Všude totiž téměř non stop jedou pračky a sušičky kvůli desinfekci roušek. Z každé objednávky na eshopu tak putuje 20 Kč na nákup pračky a sušičky do vybraných zařízení, kterých je aktuálně vytipováno 100 - nemocnicemi počínaje a domovy důchodců konče. Aktuálně se povedlo obdarovat už 45 zařízení.

Jana VRÁNOVÁZpět nahoru na obsah...

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je na denním pořádku
Policisté na Vysočině se kromě každodenních kontrol dodržování všech opatření souvisejících s vyhlášeným nouzovým stavem zaměřují od poloviny minulého týdne také na stále častější kontroly řidičů a na jejich chování v silničním provozu. I když vládními opatřeními omezený pohyb osob se projevuje v našem kraji ve snížení intenzity silničního provozu, silnice bez kolon lákají některé řidiče k příliš rychlé, agresivní a nebezpečné jízdě.
Proto policisté do silničních kontrol zapojili všechna vozidla pro skrytý dohled, která jsou vybavena radarem. Policisté dohlížejí na kázeň řidičů nejen na dálnici D1, kde v některých úsecích znovu začala modernizace, ale také na silnicích nižších tříd na území celého kraje. Kontroly se soustředí zejména v místech, kde dochází k častým dopravním nehodám a kde příliš rychlá a bezohledná jízda ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.

„Lze říci, že se po vyhlášení nouzového stavu každodenní provoz na silnicích z hlediska jeho intenzity výrazně snížil. Je to patrné zejména v době ranních a odpoledních špiček, kdy je na všech komunikacích slabší provoz. Bohužel v silničním provozu dnešních dnů se stále častěji setkáváme s řidiči, kteří nouzového stavu zneužívají a často nerespektují základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Proto na nadcházející prodloužený víkend připravujeme dopravně bezpečnostní opatření, v rámci něhož počítáme s nasazením vyššího počtu policistů,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Kromě překračování nejvyšší povolené rychlosti také stále častěji při kontrolách nebo šetření dopravních nehod zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu a že naměřené hodnoty přesahují často dvě i tři promile alkoholu. Na dálnici D1, kde se znovu rozjela v některých úsecích modernizace, je vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení.

Policejní hlídka před několika dny, v době platnosti nouzového stavu, měřila na dálnici v modernizovaném úseku v omezení na 88,5 kilometru ve směru jízdy na Prahu rychlost. Místem projelo osobní vozidlo tovární značky BMW 535 s českou registrační značkou a jeho řidič jel rychlostí 171 kilometrů v hodině, tedy nejvyšší povolenou „osmdesátku“ překročil o 91 kilometrů v hodině. Takový přestupek nelze projednat na místě, proto policisté přestupek zadokumentovali a předali do správního řízení příslušnému správními orgánu. Další řidič projížděl v úseku s dopravním omezením na 116. kilometru směrem na Prahu, kde je snížena rychlost na 80 km/h, rychlostí 120 km/h. I jeho přestupek policisté oznámili do správního řízení. V modernizovaných úsecích tito řidiči jedoucí tak vysokou rychlostí ohrožují nejen ostatní řidiče na dálnici, ale ohrožují také všechny stavební dělníky a pracovníky firem, které se na modernizaci podílejí.

Další vysoké překročení nejvyšší povolené rychlosti jsme zjistili v pondělí 6. dubna kolem půl jedné odpoledne Na 116,5 kilometru dálnice D1, kde je rychlost snížena na 80 km/h, dálniční policisté zaznamenali ve směru jízdy na Prahu průjezd osobního vozidla Škoda Fabia s českou registrační značkou, jehož rychlost výrazně přesahovala stanovenou osmdesátku. Osmadvacetiletý řidič místem projížděl rychlostí 136 km/h. Policisté vozidlo ke kontrole zastavili na 111. kilometru a s řidičem sepsali oznámení dopravního přestupku, který nebylo možné řešit na místě uložením pokuty. Přestupek v dopravě bude postoupen do správního řízení k příslušnému správnímu orgánu, který ve věci rozhodne.

Řidiči jezdí nepřiměřenou rychlostí i na ostatních silnicích celého kraje. Uplynulý víkend policisté zjistili několik desítek přestupků, které se týkaly překročení nejvyšší povolené rychlosti. Obcí Hubenov, kde je stanovená maximální povolená rychlost na 50 km/h, projížděl po silnici II/602 řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Na silnici I/38 v obci Radostín projížděl řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Všechny zjištěné přestupky, které nelze vyřešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení, policisté zadokumentují a předají do správního řízení příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností.

Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020

• Policisté vypátrali ve Žďáře nad Sázavou celostátně hledaného muže, byl silně opilý
• Meteorologové varují: na Vysočině má od půlnoci do rána mrznout
• Samoplátci, kteří se nechají vyšetřit na COVID-19, nově zaplatí 1674 korun
• Čištění vody v rybníku Stráž v Pelhřimově pomůže jejímu rekreačnímu využití
• Letní toulání s Chaloupkami

Čtvrtek   14. 5. 2020

• Záchranáři na Vysočině mají sedm nových sanitek
• Elektrárna v Dukovanech oslaví své 35. narozeniny největším autokinem v Česku; divákům nabídne pod věžemi 32 projekcí
• Muž a žena v Havlíčkově Brodě napadli další osoby, jsou podezřelí z trestného činu
• Radnice ve Žďáře nad Sázavou díky dotačnímu programu získala dva mladé stomatology
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě otevírá ambulanci paliativní medicíny
• Řidič dodávky měl dvojnásobně přetížený náklad; pokuta v příkazním řízení pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká i dopravce

Středa   13. 5. 2020