Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 8.4 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Je pomoc vlády živnostníkům dostatečná?
Rozhovor s místopředsedou Trikolory Janem Tesařem.
Víte předně je zapotřebí říci, že s podobným problémem jako musí řešit vláda nemáme v naší zemi zkušenosti a bylo by tedy laciné kritizovat vládu za každou cenu. Naopak si myslím, že na začátku zareagovala rychle a udělala taková opatření, aby ochránila své občany a zabránila kolapsu zdravotnického systému. To je myslím správné ocenit. Původní předpoklady, které jsem z úst pana náměstka Prymuly slyšel byly 8tis. Nakažených do konce března a 15tis.nakažených do poloviny dubna. Nyní už slyšíme, že by mohlo být 15tis na konci dubna… Já nejsem epidemiolog, ale zdá se, že křivka se i při větším testování a určitě i díky opatřením podařila držet nízko a že tyto předpoklady se nyní zřejmě nenaplní. Mezery tedy jsou stále, zejména v zajištění ochranných pomůcek pro domovy důchodců, léčebny a další zařízení, které pečují o nejvíce ohrožené skupiny. To bych ovšem od dotazu utekl už příliš daleko, ale rozhodně je to slabá stránka vládních opatření a je potřeba to kriticky připomínat...
Nastal čas, kdy je nutné přestat řešit pouze zdravotní hledisko a začít problém řešit v dalších souvislostech. Ono totiž vše souvisí se vším a nelze vše podřídit pouze jednomu hledisku- zdravotnímu a republiku ekonomicky naprosto umrtvit.

Jak tedy může vláda či stát pomoci živnostníkům a podnikatelům?

V první řadě by měl stát prostřednictvím vlády začít sám u sebe. Je nutné začít dělat výrazné škrty a snížit výdaje na věci, které nejsou nutné. Například přehodnotit nákup bojových vozidel, zrušit dotace některým neziskovkám a všem těm politickým, zrušit některé úřady.., prostě začít obracet každou korunu a šetřit. Čeká nás to všechny a stát by v tomto měl určitě začít jako první. Bohužel tyto snahy jsem zatím nezaznamenal a je to má druhá velká kritika směrem k vládě. Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré a já jsem přesvědčen, že je dnes obrovská šance přistřihnout chapadla neustále byrokratičtějšímu systému. Pokud by se stát sám stal úspornějším a menším, pak by nepotřeboval nalévat do pokladny stále větší příjmy a mohl by snížit celkovou daňovou zátěž a pomoci firmám a živnostníkům se znovu postavit na nohy. Můžeme se bavit, které daně snížit, které zrušit, jak vysoké odvody za zaměstnance atd., ale principiálně je toto jediná cesta jak ozdravit veřejné finance a pomoci zároveň firmám a živnostníkům. Představa, že stát bude platit každému ušlé zisky je samozřejmě nesmysl. Další vhodnou pomocí je poskytnout bezúročné provozní úvěry k překlenutí období, kdy podnikatelé nevydělávají. Tyto úvěry sice stát realizovat začal, ale nejsou tak zcela bezúročné, spíš dotované a navíc není zcela jasné jestli se peníze dostanou k těm nejohroženějším menším firmám a živnostníkům. To uvidíme, ale směr je to správný.

Jaké vidíte dopady ekonomického koronaviru ve svém okolí?

Mám firmu, která se zabývá kompletním kávovým servisem pro restaurace, bary, kanceláře atd. Sám jsem tuto firmu s kolegou budoval jak se říká od píky. Na začátku bylo prvních pár prodaných kilogramů kávy a dnes jsme firma se servisním střediskem a největší specializovanou prodejnou kávovarů na Vysočině. Tato situace nás však posouvá o několik let zpět a má jediná snaha nyní je, abychom dokázali udržet všechny naše zaměstnance a poskytované služby.
Je smutné se do této situace bez vlastního přičinění dostat, ale bojujeme a zvítězíme.
Zároveň sledujeme naše zákazníky, kteří jsou mnohdy v ještě složitějších situacích. Například majitelé restaurací, kteří si vybudovali své podniky a mnohdy se kvůli nim zadlužili. Jsou v nájmech, mají zaměstnance a úplně stojí nebo jen prodávají z okénka pár jídel denně, což spíš činí pro dobrý pocit. Někteří už neotevřou a těm ostatním statečným bude trvat i několik let, než se znovu nastartují jako před koronavirem. Deset let jsem v minulosti provozoval restauraci a kavárnu a tak tento obor vnímám velmi citlivě. Takový výpadek tržeb v situaci kdy mnohdy točíte každou korunu a jdete od měsíce k měsíci je teda šílený. Opět platí, že pokud chce stát zachránit tyto drobné podnikatele, tak jim musí výrazně snížit daňovou zátěž, jinak se nemají šanci z takového výpadku vzpamatovat. Doufám, že si to naše vláda uvědomuje.

Dotkne se to i zaměstnanců nebo jsou v ohrožení jen podnikatelé?

Samozřejmě, že ano, ale je to dobrý dotaz, protože jsou lidé, kteří si bohužel stále myslí, že to jak se daří živnostníkům a podnikatelům na ně jako na zaměstnance nemá žádný vliv. V malých firmách o pár zaměstnancích je všem jasné, že pokud se firmě nebude dařit, tak bude propouštět. Zaměstnanci mají blíž „do kuchyně“ hospodaření svého zaměstnavatele a vidí, že jejich mzdy tvoří část z obratu firmy a peníze nepadají z nebe. Ve větších firmách už to tak zblízka sledovat zaměstnanci nemohou, ale je to pořád to stejné. Tam pak mohou mít lidé zkreslené představy. Nebude-li se firmám dařit, bude se propouštět všude. Úřady práce už se od konce března plní a pokud v nejbližších dnech neskončí většina opatření, které nyní neumožňují firmám pracovat a živit zaměstnance, tak nás místo hrozby přehlcení nemocnic čeká stejně kritická křivka přehlcení Úřadů práce.
Proto znovu říkám zcela vážně, že by podle mě stát měl udělat maximum k ochraně domovů, léčeben, nemocnic a míst kde probíhá péče o starší občany, ale ostatní omezení začít rušit v co nejkratší možné době. Postupné imunizaci společnosti se stejně nevyhneme a dopady na hospodářství a celkové životy lidí mohou být obrovské. Přestaňme se bát a začněme prosím přemýšlet.
-red-



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem pracuje na 250 dělníků
Bezmála 250 dělníků, strojníků, řidičů a přes 80 kusů těžké techniky stavební firmy pracuje v těchto dnech na modernizaci úseku 12 dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.
„Vybourali jsme stávající cementobetonový povrch, pracujeme na odvodnění, opravách kanalizace a rozšíření zemního tělesa,“ uvedl projektový manažer Michal Vozdecký.
Po odbourání staré betonové vozovky, na kterém pracovaly tři takzvané gilotiny a speciální frézy, pracovníci začali také připravovat rekonstrukci stávajících mostů a propustků.

Vybouraný materiál se na meziskládkách okamžitě zpracovává drcením a tříděním pro další využití. Přímo u stavby dvě mobilní betonárny budou vyrábět směsi pro cementovou stabilizaci a betonový povrch dálnice. Kromě recyklovaného betonu využijí stavebníci při modernizaci dálnice u Humpolce zpětně také většinu hmoty z asfaltových povrchů na dálnici.

„Pracujeme i v tomto čase téměř bez omezení. Stavíme na nejvytíženější dálnici, proto je maximum našich zaměstnanců soustředěno právě na této stavbě. Věříme, že při zavedení potřebných opatření souvisejících s koronavirem a respektování všech doporučení vlády situaci zvládneme. Prioritní je pro nás zdraví lidí, zároveň chceme pokračovat v projektech tak, abychom byli schopni dostát závazkům vůči klientovi a veřejnosti,“ dodal Michal Vozdecký.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Kvůli srážce s autem málem uhynula samice chráněného výra velkého. Apeluji na motoristy: řiďte ohleduplně a nevyhazujte odpadky do příkopů
Doslova husarský kousek se povedl dvěma ženám a pracovníkům Záchranné stanice živočichů Plzeň, kteří v těchto dnech zachránili život těžce zraněné samici výra velkého. Zubožené zvíře, které v ČR patří k chráněným druhům, spatřily ženy ve čtvrtek 2. dubna nejprve v příkopu u silnice, ale když se na místo později vrátily, už je nenašly. Naštěstí jim s hledáním v terénu pomohl zkušený znalec ptactva – Karel Makoň ze zmíněné záchranné stanice, a tak na louce u potoka Třemošná, tekoucího z Chotiné pod Kaceřovem až do Berounky, našli po delším hledání samici tohoto v ČR největšího druhu sov, která se před nimi i přes své těžce polámané křídlo dovedně maskovala.
Vyhladovělý pták, kterého podle Karla Makoně srazilo projíždějící auto, se pohyboval se svým těžkým zraněním bez možnosti letu a lovu zhruba dva až tři týdny. Naštěstí ale byl ještě natolik vitální, že prakticky okamžitě začal přijímat potravu. Zpočátku dostávala výřice kousky kuřecího masa namáčeného ve vodě, aby se její organismus rychleji zavodnil. Díky úspěšnému zotavování pak mohla samice v pondělí 6. dubna podstoupit amputaci křídla a podle slov svých ošetřovatelů se má čile k světu.

„Musím na tomto místě apelovat zejména na motoristy, aby se na silnicích chovali s ohledem na to, že ve volné krajině se mohou dostat do střetu se zvířaty. A to nejen v noci, ale i za bílého dne. Zatímco na silnicích se nyní, v době koronavirové nákazy pohybuje méně aut, zdá se, že tragických případů střetů zvířat s auty v celé republice nijak neubývá,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Děkuje proto aspoň na dálku všem, kdo se dokážou chovat v přírodě i na silnicích ohleduplně, a takovým lidem, kteří – stejně jako dvě nejmenované ženy z Plzeňska – dokážou ke zraněným zvířatům přivolat kvalifikovanou pomoc.

Slova o neubývajících kolizích motoristů se zvířaty potvrzuje také Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. „Ptáci, zejména dravci už se naučili létat k silnicím za potravou, protože zjistili, že se tam vyskytuje dostatek hrabošů a potkanů, kteří hodují na odpadcích nezodpovědně vyhazovaných z oken aut. Výjimkou nejsou ani srážky vozidel s většími dravci – s orly nebo luňáky – protože ti zase zjistili, že kolem příkopů mohou najít mršiny jiných zvířat sražených auty,“ popisuje ochránce přírody začarovaný kruh.

Stejně jako Evžen Korec z táborské zoo, také on apeluje na motoristy, aby rozhodně neodhazovali odpadky z aut. A vyzývá každého řidiče, kterému se stane, že jeho vůz srazí zvíře, aby o tom neprodleně informoval policii. Je to ve vlastním zájmu motoristů (kvůli případné pojistné události) ale i v zájmu záchrany poraněných zvířat. Místní policisté totiž zpravidla mají i kontakty na odborníky v okolí, kteří se o auty sražené tvory dokážou postarat.

Foto: Záchranná stanice živočichů Plzeň
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Agresivní šestadvacetiletý muž zbil v Havlíčkově Brodě jiného muže, podezřelý je ze dvou trestných činů
Kvůli fyzickému napadení je podezřelý ze dvou trestných činů šestadvacetiletý muž, který v únoru navečer v Havlíčkově Brodě na vlakovém nádraží v ulici Nádražní fyzicky napadl jiného muže.
"Agresivní útočník udeřil druhého muže pěstí do obličeje, srazil ho na zem, kde ho dále bil a kopal. Na místo byli přivoláni policisté, kteří fyzické násilí ukončili. Útočník měl přes dvě a půl promile alkoholu a skončil na protialkoholní záchytné stanici, kde střízlivěl. Napadený muž neměl zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření", popsala incident policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policisté provedli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté šestadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Ze žďárských ulic zmizí staré konstrukce i většina betonových květináčů
Různé vysloužilé konstrukce nebo zábradlí, sloupky, zbytky stánků, případně betonové květináče umístěné mimo náměstí, které často komplikují údržbu a hyzdí celkový vzhled prostoru, postupně zmizí z ulic ve Žďáře nad Sázavou.
„Není vždy pravda, že co je staré, je špatné, ale pokud je to navíc nefunkční, tak není jediný důvod, proč nechávat často desítky let staré sloupky, zábradlí a stánky hyzdit veřejný prostor. Ten má svoji hodnotu a nezastupitelný význam v charakteru města. Cokoliv jej degraduje a ničí, degraduje zároveň kvalitu života v něm,“ vyjádřil se žďárský starosta Martin Mrkos.

Kultivace veřejného prostoru bude pokračovat omezením a sjednocením přebujelých reklam a rovněž světelného smogu.
Reklamní smog je podle vedení žďárské radnice problémem například v části náměstí Republiky s obchodními domy, případně v blízkosti okružních křižovatek v Brněnské a Jihlavské ulici.
- akt -



Zpět nahoru na obsah...

Regionální stanice Českého rozhlasu spustily Xaverův veselý kvíz
Programovou řadu regionálních stanic Českého rozhlasu „Společně to zvládneme“ rozšířil nový, živě vysílaný kontaktně-zábavný pořad Xaverův veselý kvíz. Posluchači se mohou každý pátek mezi 13.00 a 14.00 zapojit do vysílání a soutěžit o zajímavé ceny.
Posluchači se mohou těšit na otázky z české historie, gastronomie, vlastivědy, kultury, přírodovědy nebo sportu. Vybrané soutěžní vstupy okoření i ukázky z českých filmů a archivu Českého rozhlasu. Posluchačům stačí vytočit telefonní číslo 731 800 900, čímž se zapojí do živého vysílání.

„Kdo si hraje, nezlobí a hlavně v našem případě alespoň na chvíli přijde na jiné myšlenky a vytěsní z hlavy současné skličující informace o koronaviru. Vždy je potřeba si uvědomit, že posluchači regionálních stanic Českého rozhlasu obecně patří do nejrizikovější skupiny stran koronaviru, proto se je snažíme zabavit, aby neměli černé myšlenky,“ uvedl ředitel Regionálního vysílání Českého rozhlasu Jan Menger.

Pro všechny, kteří chtějí prověřit svoje znalosti o České republice, jsou připraveny ceny v podobě hrnečků, triček, knížek a deštníků. Hlavní cenou je pak v každém dílu digitální rádio.

Po Velikonocích zároveň v rámci programové řady „Společně to zvládneme“ zařadí všechny regionální stanice Českého rozhlasu do svého ranního vysílání legendární rozhlasové rozcvičky, v rámci kterých se budou moci posluchači protáhnout a naplnit tak známé přísloví: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“

Optimismus do žil pak vlije posluchačům také nová rubrika S Humoriádou jde všechno líp, ve které se moderátoři pravidelného pořadu regionálních stanic Českého rozhlasu Humoriáda (po-pá 16:00-17:00) podělí o své zážitky z domácí karantény – mj. půjde o Jana Přeučila, Tomáše Töpfera, Naďu Konvalinkovou, Ivu Hüttnerovou, Ladislava Županiče, Uršulu Klukovou, Jiřího Ptáčníka, Ondřeje Kepku, Jitku Němcovou a další.
Blanka BUMBÁLKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Děti zdravotníků z jihlavské nemocnice se mohou těšit na oblíbené knížky
Zavřená škola a taťka nebo mamka od rána do večera v práci. I tak mohou vypadat dny dětí z rodin, kde je jeden z rodičů zaměstnán ve zdravotnictví. Se skvělým nápadem, jak dětem lékařů a sester zpříjemnit volný čas přišlo nakladatelství Euromedia a knihkupectví Luxor.
Volný čas dětí je aktuálně jedním z nejpalčivějších rodinných témat snad všech rodičů v České republice. Situace je samozřejmě složitější tam, kde pracuje jeden či dokonce oba rodiče ve zdravotnictví: „Práce u nás je momentálně pro zaměstnance velmi náročná. Pokud zdravotníci pracují v takzvaných červených zónách, musí mít na sobě ochranné obleky, ve kterých je práce mnohem těžší. Nejde přitom jen o fyzickou zátěž, ale i psychickou a samozřejmě i časovou. Možná je také fér říci, že také kolegové v nezdravotnických profesích u nás čelí většímu tlaku, který je spojen s vytvářením zázemí pro lékaře a sestry,“ popisuje aktuální situaci mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

S originálním nápadem, jak dětem lékařů a sester ukrátit volný čas přišlo knihkupectví Luxor a nakladatelství Euromedia, kteří v rámci dobročinného programu věnují knížky dle volného výběru právě těmto dětem. „Přemýšleli jsme, jak a komu bychom mohli pomoci a jelikož víme, jak těžké to zdravotníci v současné době mají, chtěli jsme udělat malou radost aspoň jejich dětem. Díky knížkám snad budou mít i sestřičky a lékaři (a další zdravotníci v první linii) méně starostí o své vlastní děti,“ přibližuje vznik celé myšlenky koordinátorka projektu z knihkupectví Barbora Šemberová. Že iniciativa padla na úrodnou půdu dokazuje fakt, že k dětem jihlavských zdravotníků putuje na 70 titulů. Celkem se podařilo už v rámci programu v celé České republice rozdat přes 1 000 knížek. Knižní dárek je podle Moniky Zachrlové pro její kolegy milou vzpruhou, která potěšila nejenom jejich děti ale i přímo je.

Z nájemců Cityparku rozběhl dobročinnou aktivitu kromě Luxoru také prodejce elektroniky Datart, který se zaměřuje na pomoc v nejen zdravotnických zařízeních, ale i v sociálních službách. Všude totiž téměř non stop jedou pračky a sušičky kvůli desinfekci roušek. Z každé objednávky na eshopu tak putuje 20 Kč na nákup pračky a sušičky do vybraných zařízení, kterých je aktuálně vytipováno 100 - nemocnicemi počínaje a domovy důchodců konče. Aktuálně se povedlo obdarovat už 45 zařízení.

Jana VRÁNOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je na denním pořádku
Policisté na Vysočině se kromě každodenních kontrol dodržování všech opatření souvisejících s vyhlášeným nouzovým stavem zaměřují od poloviny minulého týdne také na stále častější kontroly řidičů a na jejich chování v silničním provozu. I když vládními opatřeními omezený pohyb osob se projevuje v našem kraji ve snížení intenzity silničního provozu, silnice bez kolon lákají některé řidiče k příliš rychlé, agresivní a nebezpečné jízdě.
Proto policisté do silničních kontrol zapojili všechna vozidla pro skrytý dohled, která jsou vybavena radarem. Policisté dohlížejí na kázeň řidičů nejen na dálnici D1, kde v některých úsecích znovu začala modernizace, ale také na silnicích nižších tříd na území celého kraje. Kontroly se soustředí zejména v místech, kde dochází k častým dopravním nehodám a kde příliš rychlá a bezohledná jízda ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.

„Lze říci, že se po vyhlášení nouzového stavu každodenní provoz na silnicích z hlediska jeho intenzity výrazně snížil. Je to patrné zejména v době ranních a odpoledních špiček, kdy je na všech komunikacích slabší provoz. Bohužel v silničním provozu dnešních dnů se stále častěji setkáváme s řidiči, kteří nouzového stavu zneužívají a často nerespektují základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Proto na nadcházející prodloužený víkend připravujeme dopravně bezpečnostní opatření, v rámci něhož počítáme s nasazením vyššího počtu policistů,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Kromě překračování nejvyšší povolené rychlosti také stále častěji při kontrolách nebo šetření dopravních nehod zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu a že naměřené hodnoty přesahují často dvě i tři promile alkoholu. Na dálnici D1, kde se znovu rozjela v některých úsecích modernizace, je vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení.

Policejní hlídka před několika dny, v době platnosti nouzového stavu, měřila na dálnici v modernizovaném úseku v omezení na 88,5 kilometru ve směru jízdy na Prahu rychlost. Místem projelo osobní vozidlo tovární značky BMW 535 s českou registrační značkou a jeho řidič jel rychlostí 171 kilometrů v hodině, tedy nejvyšší povolenou „osmdesátku“ překročil o 91 kilometrů v hodině. Takový přestupek nelze projednat na místě, proto policisté přestupek zadokumentovali a předali do správního řízení příslušnému správními orgánu. Další řidič projížděl v úseku s dopravním omezením na 116. kilometru směrem na Prahu, kde je snížena rychlost na 80 km/h, rychlostí 120 km/h. I jeho přestupek policisté oznámili do správního řízení. V modernizovaných úsecích tito řidiči jedoucí tak vysokou rychlostí ohrožují nejen ostatní řidiče na dálnici, ale ohrožují také všechny stavební dělníky a pracovníky firem, které se na modernizaci podílejí.

Další vysoké překročení nejvyšší povolené rychlosti jsme zjistili v pondělí 6. dubna kolem půl jedné odpoledne Na 116,5 kilometru dálnice D1, kde je rychlost snížena na 80 km/h, dálniční policisté zaznamenali ve směru jízdy na Prahu průjezd osobního vozidla Škoda Fabia s českou registrační značkou, jehož rychlost výrazně přesahovala stanovenou osmdesátku. Osmadvacetiletý řidič místem projížděl rychlostí 136 km/h. Policisté vozidlo ke kontrole zastavili na 111. kilometru a s řidičem sepsali oznámení dopravního přestupku, který nebylo možné řešit na místě uložením pokuty. Přestupek v dopravě bude postoupen do správního řízení k příslušnému správnímu orgánu, který ve věci rozhodne.

Řidiči jezdí nepřiměřenou rychlostí i na ostatních silnicích celého kraje. Uplynulý víkend policisté zjistili několik desítek přestupků, které se týkaly překročení nejvyšší povolené rychlosti. Obcí Hubenov, kde je stanovená maximální povolená rychlost na 50 km/h, projížděl po silnici II/602 řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Na silnici I/38 v obci Radostín projížděl řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Všechny zjištěné přestupky, které nelze vyřešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení, policisté zadokumentují a předají do správního řízení příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností.

Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024