Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.4 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jarní úklid Jihlavy probíhá v omezeném režimu
Jarní blokové čištění města Jihlavy letos probíhá v nouzovém stavu a omezeném režimu. O Velikonocích se uklízet nebude. Dnešní čištění města skončí a znovu začne až po Velikonocích v úterý 14. dubna.
Odbor dopravy jihlavského magistrátu letos objednává u SMJ úklid ulic a chodníků aktuálně a jen s několikadenním předstihem. Značky zákazu stání se proto v ulicích prakticky neobjevují. Pomohly částečně jen s vyčištěním centra města.

Letos probíhá jarní blokové čištění Jihlavy až do skončení nouzového stavu a nařízených vládních omezení bez odtahů aut a za špatné parkování nehrozí ani pokuta. Přesto stále platí výzva, pokud si všimnete čištění vaší ulice a vaše auto brání plynulému úklidu, prosíme, přeparkujte.

„Už je vyčištěné prakticky celé centrum města, dnes se uklízelo na další části Hradební ulice, na sídlišti Nad Plovárnou a také na ulicích Kosovská nebo Tylova, dál bude úklid pokračovat v úterý 14. dubna ve Srázné ulici, na ulicích Gorkého, Třebízkého nebo Úvoz,“ uvedl vedoucí oddělení vnějších vztahů Radovan Daněk.

Aktuální mapa blokového čištění je na webu města Jihlavy:
https://experience.arcgis.com/experience/2622b339a83e48d1b284a36e32d14dec

Pracovníci Služeb města Jihlavy začali letos s jarním úklidem v omezeném režimu v pondělí 30. března, probíhat bude až do poloviny května. Dočištění města, hlavně špíny a zimního posypového materiálu pod zaparkovanými auty, bude pokračovat, až se situace s nouzovým stavem kvůli šíření nemoci COVID-19 uklidní. Úklid některých vytipovaných samostatných chodníků v sídlištích probíhá v závislosti na počasí. Rovněž některé cyklostezky a vybrané komunikace se čistí v předstihu a to především v místních částech města.

„Blokové čištění ve standardním režimu nelze uskutečnit, a to hlavně proto, že lidé auty skoro nikam nejezdí a je nesmysl po nich chtít, aby přeparkovali. Všichni se ani nemusí ze značek dozvědět, že má právě v jejich ulici čištění proběhnout. Proto postupně vytipováváme lokality, ve kterých proběhne čištění v rámci daných možností, tedy strojně nebo ručně. Poté budeme dál postupovat městem, a předem na blokové čištění upozorňovat v rámci našich možností. Vše se pak bude muset dočistit po uklidnění současné situace. Je tedy možné, že bude úklid Jihlavy probíhat až do léta. Bude to náročnější a dražší, prosíme proto Jihlavany o toleranci a schovívavost,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Provoz stacionárních odběrových míst u nemocnic na Vysočině v době Velikonoc
Přehled provozních časů stacionárních odběrových míst v nemocnicích Jihlava, Havlíčkův Brod, Třebíč, Pelhřimov a Nové Město na Moravě. Odběr vzorku je prováděn pouze pacientům indikovaným epidemiologem nebo praktickým lékařem. Při příjezdu na pracoviště prosím dbejte důsledně pokynů zdravotníků. Mějte nasazenou roušku, nevystupujte z vozu.
V nemocnici v Jihlavě bude po celé svátky, tedy pátek až pondělí odběrné místo k dispozici: 7 - 12 hodin.

V nemocnici v Havlíčkově Brodě od v sobotu a v neděli: 7 - 12 hodin

V nemocnici v Třebíči v sobotu: 8 - 13 hodin

V nemocnici v Pelhřimově v pátek: 9.30 - 13.30 hodin

V nemocnici v Novém Městě na Moravě pátek až neděle: 9 - 13 hodin

Na Vysočině se koronavirem nakazilo 144 lidí, tři se uzdravili a tři zemřeli.
Potvrzené nákazy na Vysočině
Havlíčkobrodsko 73
Jihlavsko 10
Pelhřimovsko 2
Třebíčsko 26
Žďársko 33
Celkem 144

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nehoda na Třebíčsku si vyžádala čtyři zranění, třiaosmdesátiletý řidič zemřel v nemocnici
Vážná dopravní nehoda, která se stala ve středu 8. dubna mezi Náměští nad Oslavou a Kralicemi nad Oslavou na Třebíčsku, si vyžádala čtyři zranění, z toho jedno vážné. Třiaosmdesátiletý řidič osobního auta na následky těžkého zranění zemřel v nemocnici.
"Třiaosmdesátiletý řidič vozidla Renault při průjezdu zatáčky nezvládl řízení, s autem dostal smyk, který nevyrovnal, a střetl se s protijedoucím vozidlem VW Golf. Po nárazu byl renault odhozen mimo komunikaci, kde se přetočil a dopadl na střechu. Golf byl také odražen mimo vozovku a skončil v silničním příkopu. Při dopravní nehodě se zranil řidič vozidla Renault, který byl transportován do brněnské nemocnice. Řidička automobilu VW a její dva spolujedoucí byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni do nemocnice v Třebíči", popsala nehodu policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Třiaosmdesátiletý řidič, kterého záchranáři transportovali do Brna, na následky těžkých zranění zemřel.

Požití alkoholu policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou vyloučili. U vážně zraněného řidiče být provedena nemohla, byl nařízen odběr krve. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali.
Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Co všechno právě řeší Oblastní charita Třebíč?
Oblastní charita Třebíč poskytující v našem okrese sociální, zdravotní a další služby se snaží i v současné situaci být svým klientům stále nablízku, jak to jen jde. Řada z nich upravila režim poskytování služby a přešla k bezkontaktní on-line komunikaci a vede s klienty telefonní, e-mailové či FB konzultace.
Terénní služby však jedou ve vysokém nasazení stále naplno. Klientů v domácí péči přibylo, protože nemocnice uvolnily kapacity pro nemocné s koronavirem, a tak jsou zdravotní sestry, lékaři, sociální pracovníci, asistentky i pečovatelky v této době vystaveni větší pracovní zátěži, než to bývá běžně. Vyjížděním do terénu za návštěvami klientů denně také čelí nebezpečí nákazy. Pokud by se v jejich řadách začala nemoc šířit, hrozí kolaps zdravotně-sociálního systému. Proto se stále a s důsledností v Oblastní charitě Třebíč řeší vybavení pracovníků dezinfekcí a ochrannými pomůckami, k nimž patří roušky, ústenky, ochranné štíty, respirátory, ochranné pláště, návleky, rukavice, brýle, aby se jim zajistilo co největší bezpečí.

Kromě toho, že si tyto prostředky třebíčská Charita sama nakupuje, dostala některé i darem, např. MONTI systém daroval 50 l dezinfekce na ruce. Z Diecézní charity Brno, Města Třebíč a z Kraje Vysočina přes Českou lékařskou komoru přišly zásilky s dezinfekcí, rouškami, jednorázovými ústenkami, respirátory, rukavicemi, pláštěnkami, ochrannými štíty, aj.

Na dodání ochranných štítů se podíleli také místní SPŠT Třebíč, SOŠ řemesel a služeb Mor. Budějovice: Firma ALFA in navázala s třebíčskou Charitou spolupráci a štíty bude pro ni i nadále vyrábět a dodávat.

Finanční injekci ve výši 50 000 Kč na nákup dalších ochranných pomůcek, jejichž spotřeba je veliká, promptně poskytla Skupina ČEZ, která v této situaci vypsala a nabídla speciální grant Krizová pomoc.

Nedostatek roušek na trhu vyvolal okamžitou reakci – šití látkových roušek v domácnostech i v charitních službách. Středisko sv. Zdislavy bylo první, kde je začali šít a vybavovat jimi svých 109 pracovníků, což je víc jak třetina všech pracovníků celé třebíčské Charity. Právě terénní pracovníci hospicových, zdravotních, pečovatelských i asistenčních služeb vyjíždějící denně za klienty jsou vystaveni největšímu ohrožení nákazy a bylo nutné právě je v prvé řadě začít chránit. Brzy zde bylo svépomocně ušito kolem 800 kusů roušek, po 6 kusech se dostalo terénním pracovníkům, aby jich měli dost i na výměnu během práce, a ještě zbylo i na rozdávání dalším lidem. Potřeba roušek prudce narůstala, bylo třeba jimi zabezpečit další pracovníky, klienty, seniory v terénu, lidi kontaktované přes Charitní záchrannou síť, kteří by si je sami nedokázali opatřit. K jejich šití se přidali i pracovníci z Domovinky, Centra Ruth, Paprsku naděje, rané péče, Ambrely, Klubíčka i azylových domů a k tomu ještě i bezpočet ochotných pomocníků v domácnostech. Našili jich celkem na 2 500!

Jak se situace mění, daří se terénní pracovníky vybavovat k návštěvám klientů v domácnostech účinnějšími jednorázovými ústenkami. Jejich potřeba čítá asi 10 000 ks za měsíc. Obdobné je to i u rukavic. Možná se ta čísla mohou zdát vysoká, ale v zájmu bezpečnosti je to nevyhnutelné.

„V tuto chvíli se již ve Středisku sv. Zdislavy šijí za pomoci dobrovolníků nové roušky z nanovláken. Tato speciální netkaná textilie díky svým vlastnostem naše zdravotní sestřičky a pečovatelky ochrání před koronavirem ještě lépe. Nabídla ji darem znojemská firma PFNonwovens Czech s.r.o. a máme jí tolik, že z ní našijeme ústenky pro všechny,“ s potěšením o novince informuje vedoucí terénních služeb Eva Vráblová a dodává: „Vodácké centrum Znojmo vytvořilo distribuční místo pro výdej netkané textilie pro celou Jižní Moravu a dnes již i část Vysočiny. Děkujeme!“

„O mimořádnou službu nákupů osamělým seniorům z třebíčského okresu zájem rozhodně je,“ říká její koordinátorka Jana Mušková a pokračuje: „Evidujeme víc jak 60 zájemců, ponejvíc z Třebíče a Hrotovic, jezdíme však i do několika nedalekých obcí. Požadavky zvlášť teď, před svátky, vzrostly co do počtu i do objemu. Na Zelený čtvrtek nás čeká 32 nákupů. Objednávky přijímáme v pracovní dny dopoledne, z nich sestavím rozpis a podle něj tým mých kolegyň a dobrovolníků nákupy uskuteční. Obstaráváme i léky. Situace se nejednou nečekaně zkomplikuje, např. někdy sami musíme za lékařem do ordinace a počkat si na vypsání receptu, jindy sice vystaví a pošle e-recept, ale ne všichni senioři s tím umí pracovat, a tak musíme dojet za nimi na místo a problém vyřešit. Pak následuje cesta zpět, nato fronta v lékárně. S lékárníky máme dobrou zkušenost, ochotně nám vybaví více receptů najednou. Chvíli to však trvá. Lidem, kteří zrovna stojí za námi a čekají, jsme velmi vděční, mají-li s námi trpělivost. Stalo se, že to museli vydržet i 20 minut! Děkujeme také vstřícným prodavačům v blízkém supermarketu, kde nakupujeme, kteří nám pomáhají vyhledávat konkrétní zboží, poradí, ukážou… Oceňuji i to, že mám velmi dobrý tým spolupracovníků, který slouží s vysokým nasazením. Těžké nákupy nosí bez reptání třeba i do 4. patra bez výtahu, na prosby seniorů pomohou i navíc – vynesou smetí, vyberou schránku, … Je to náročná služba, ale má i pěkné chvíle, setkáváme se často s projevy upřímné vděčnosti, a to nám dodává chuť pokračovat dál,“ hodnotí Jana Mušková.

Informace z dalších služeb…

Pavlína Kovářová, koordinátorka rané péče sdělila: „Snažíme se být s našimi klientskými rodinami stále v kontaktu aspoň po telefonu či e-mailu. Rodiče nám volají, potřebují poradit, vysvětlit, zasíláme jim materiály, ze kterých si informace mohou nastudovat a mít je doma po ruce. Vyhledáváme jim a doporučíme vhodné pomůcky, které mohou při terapii s jejich dítětem použít. Takováto komunikace však má svá omezení, je časově i psychicky mnohem náročnější. Není nad to přijet přímo do rodiny, ukázat názorně to, co se slovy na dálku dlouho a nesnadno vysvětluje, přivézt příslušnou pomůcku či knihu, poradit, odpovědět hned v té konkrétní situaci na otázky,“ dodává koordinátorka.

Koordinátor K-centra Noe Ivo Vítek přibližuje situaci ve své službě: „Výměnný program, který chrání osoby závislé, a také veřejnost, je v tomto období daleko větší než dřív. Klienti nemají práci, a tak se vrací k drogám a alkoholu…,“ konstatuje a současně přidává i informaci o fungování další své služby – Probačních programů MOST: „Klientům za nastalé situace zadáváme jako alternativu trestu odnětí svobody náhradou jiné úkoly, kdy se z důvodu přenosu infekce snažíme vyloučit kontakty. Píší tedy různé referáty, které pak on-line odevzdávají ke kontrole. Tento nezvyklý způsob komunikace a práce s klienty je náročný a plný úskalí.“

„Naší snahou je být v kontaktu s obyvateli vyloučené lokality a působit zejména na rodiče. Ti mají tendenci zanedbávat domácí školní přípravu svých dětí, což by zanedlouho znamenalo podstatnou ztrátu v tomto školním roce dosažených znalostí a dovedností a propad proti svým vrstevníkům,“ říká za sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi – Klubíčko Třebíč vedoucí Marie Pořízová.

„V současné době v azylových domech řešíme zabezpečení ochrany ubytovaných i zaměstnanců s omezením jejich vzájemného kontaktu. Společné aktivity se nekonají. Návštěvy nejsou povoleny,“ informuje vedoucí střediska Jaroslav Fr. Žák.

Třebíčská Charita pomáhá, potřebuje však i sama pomoci?

„Zajišťovat naše vlastní služby, a přitom reagovat na potřeby a úkoly, které přinesla aktuální doba, není vůbec jednoduché, odpovídá ředitel Petr Jašek. „Nabízíme lidem nové formy pomoci. Kromě již zmíněných nákupů, je to i POMOC PO TELEFONU, kdy lidé mohou zavolat našim vybraným psychoterapeutům, sociálním pracovníkům, kněžím, kteří je vyslechnou a pomohou jim jejich problém a obavy řešit. Jsem rád, že toho lidé využívají. Za krátký čas jsme zaznamenali již několik desítek telefonátů. Některé rozhovory jsou jednoduché, na pár minut, ale jsou i složitější konzultace přesahující půl hodiny. Potěšilo mne, že se na nás lidé obracejí s důvěrou a my jim i tímto způsobem pomáháme nést těžkosti života, které je v této momentální situaci znejisťují a omezují,“ vysvětluje ředitel a pokračuje dále: „V našich službách jsme zpracovali krizové plány pro případ rozšíření nákazy. Permanentně řešíme nedostatek ochranných pomůcek ve službách. Např. v azylových domech i terénních službách chybí jednorázové ochranné oděvy a brýle, ochranných pomůcek se nedostává také K-centru i Doléčovacím centru. Chtěl bych apelovat na firmy i jednotlivce, kdo máte možnost darovat tyto věci, budeme velmi rádi. Uvítáme také finanční příspěvky, které nám umožní podle potřeby si konkrétní ochranné pomůcky nakoupit, ale i uhradit provozní náklady související např. s rozvozem nákupů pro seniory. Děkuji vám, kteří se rozhodnete pomoci, i vám, kteří nám již pomáháte. Přeji Vám i Vašim blízkým pevné zdraví a všechno dobré,“ uzavírá ředitel třebíčské Charity Petr Jašek.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Oplocená uzamykatelná hřiště a sportoviště města Jihlavy zůstávají většinou zavřená
Město Jihlava zpřístupnilo s omezením a jen za podmínky splnění vládního nařízení pouze dvě hřiště u základních škol Seifertova a Nad Plovárnou. Ostatní hřiště a sportoviště Krajská hygienická stanice městu nedoporučila otevřít. Proti byli i právníci, protože není v silách pracovníků města zajistit všechna vládou nařízená opatření.
"Kontrolovat jestli k sobě např. dva hráči nepřiběhnou blíž než na dva mety anebo zjišťovat, zda například trojice sportovců na hřišti patří do jedné domácnosti, to není vůbec proveditelné. Kdo a jak by to kontroloval?" krčí rameny mluvčí města Jihlavy Radovan Daněk.

Z nařízení vlády citujeme:

Zákaz volného pohybu osob se nevztahuje na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech za splnění těchto podmínek:

* nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, a to s výjimkou venkovních sportovišť, kdy jsou sportující osoby, popř. skupina společně sportujících osob, odděleny od jiných osob fyzickou překážkou (např. stěna nebo plot) nebo vzdáleností nejméně 2 metry,

* společně sportují jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, popřípadě při sportování od jiných osob zachovávají odstup nejméně 2 metry,

* nejsou využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení, ve kterých by nebyly plněny shora uvedené podmínky.

Město Jihlava je zodpovědné za provoz svých uzamykatelných hřišť a sportovišť a na všech 150 takových plochách nedokáže zajistit dodržování vládního opatření.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Ruské společnosti v čele s Rosatomem předaly věcný dar kraji Vysočina
V Jihlavě byl ve středu 8. dubna předán Kraji Vysočina věcný dar v hodnotě 100 tisíc korun. Jednalo se o dar zástupců ruských společností v čele se Státní korporací pro jadernou energii Rosatom.
Součástí daru byla například balená voda Fromin, prostředky osobní hygieny společnosti Natura Siberica, čaje od společnosti White Peony také český prostředek Enterosgel od společnosti Bioline s.r.o, který je Ministerstvem zdravotnictví RF doporučován při střevních problémech, které doprovází koronavirovou infekci.

"Korporace Rosatom, která byla iniciátorem tohoto daru, dlouhodobě s krajem Vysočina spolupracuje, a proto se rozhodla směřovat svou pomoc v době koronavirové krize právě sem. Jsme rádi, že můžeme regionu pomoci alespoň takto," řekl Zdeněk Šíma, jednatel společnosti Rosatom Central Europe.
Zuzana SOMMEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 5. 2020

• Přetížený náklad museli přeložit; přísné pokuty pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
• Jihlavští zdravotníci pomáhají ve školách, rozvážejí dezinfekce a ukazují správné mytí rukou
• Kino ve Velkém Meziříčí bude po koronavirové pauze promítat na novém plátně
• Rušení nočního klidu v Pelhřimově skončilo napadením policisty
• Nemocnice v Třebíči bude mít opravené operační sály
• Kompenzace pro OSVČ připraví Jihlavu o dalších asi 50 milionů korun

Středa   27. 5. 2020

• V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
• Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
• Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
• Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
• Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou

Úterý   26. 5. 2020

• Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
• Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
• Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
• Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
• Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
• Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
• Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
• Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
• Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

Pondělí   25. 5. 2020

• U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil
• Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto
• Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte
• Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři
• Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou
• Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

Neděle   24. 5. 2020

• Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
• Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
• Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
• Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou

Sobota   23. 5. 2020

• Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
• Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
• Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
• Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
• Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
• Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali

Pátek   22. 5. 2020

• Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
• Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
• V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
• Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
• Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
• Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
• Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
• Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
• V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité

Čtvrtek   21. 5. 2020

• Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
• Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
• Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
• Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
• Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
• V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
• Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
• Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
• V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
• Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba

Středa   20. 5. 2020

• Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
• V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
• Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
• U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
• Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
• Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
• Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
• Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
• „Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
• V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti

Úterý   19. 5. 2020

• Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
• Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
• U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
• Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
• Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
• Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
• V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
• MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
• Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
• Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku

Pondělí   18. 5. 2020

• Město Třebíč má druhý nejlepší facebook v republice
• Tygřice Mau z Jihlavy našla nový domov v německé zoologické zahradě Krefeld
• V Jihlavě začala oprava mostu přes Koželužský potok
• Na silnici I/38 v Jihlavě se převrátil na bok kamion plný klád, řidič utrpěl zranění
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli pachatele vloupání
• Dopravní nehoda na dálničním přivaděči u Jihlavy si vyžádala tři zraněné osoby
• Jihlavská nemocnice má nový přístroj, který pomůže odhalit nádory na slinivce
• Regionální stanice Českého rozhlasu oslaví 20. narozeniny krajů České republiky

Neděle   17. 5. 2020

• Hygienici na Třebíčsku v neděli zjistili jednoho nakaženého koronavirem
• Neznámý pachatel se vloupal do sklepní kóje a sebral elektrokolo, hrozí mu až osm let vězení
• Na Novoměstsku bourala motorkářka, řidiči jednostopých strojů by měli být při jízdě opatrní
• Řidička osobního auta u Petrovic na Třebíčsku po srážce s náklaďákem utrpěla těžké zranění
• Vjezd na náměstí ve Velkém Meziříčí bude opět zpoplatněn
• Barokní sochy z mostu u zámku v Náměšti nad Oslavou restaurují na jihu Čech
• Vstup do jihlavského muzea bude u příležitosti Mezinárodního dne muzeí v pondělí zdarma

Sobota   16. 5. 2020

• Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
• Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska

Pátek   15. 5. 2020

• Policisté vypátrali ve Žďáře nad Sázavou celostátně hledaného muže, byl silně opilý
• Meteorologové varují: na Vysočině má od půlnoci do rána mrznout
• Samoplátci, kteří se nechají vyšetřit na COVID-19, nově zaplatí 1674 korun
• Čištění vody v rybníku Stráž v Pelhřimově pomůže jejímu rekreačnímu využití
• Letní toulání s Chaloupkami

Čtvrtek   14. 5. 2020

• Záchranáři na Vysočině mají sedm nových sanitek
• Elektrárna v Dukovanech oslaví své 35. narozeniny největším autokinem v Česku; divákům nabídne pod věžemi 32 projekcí
• Muž a žena v Havlíčkově Brodě napadli další osoby, jsou podezřelí z trestného činu
• Radnice ve Žďáře nad Sázavou díky dotačnímu programu získala dva mladé stomatology
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě otevírá ambulanci paliativní medicíny
• Řidič dodávky měl dvojnásobně přetížený náklad; pokuta v příkazním řízení pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká i dopravce

Středa   13. 5. 2020