Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 8.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Travič zabil na Královéhradecku orla mořského; zahynula i nevylíhnutá mláďata
Ve středu 25. března 2020 byl v katastru obce Roudnice na Královéhradecku nalezen otrávený orel mořský. Pták pocházel z nedalekého hnízdiště vzdáleného 6 kilometrů. Případ vyšetřuje policie, která v minulých dnech potvrdila otravu karbofuranem. Druhý pták z páru nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
„Při kontrole hnízda 27. března 2020 se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Travič tak zmařil tři orlí životy.

Klára Hlubocká, specialistka na otravy ptáků z České společnosti ornitologické (ČSO), pomocí speciálně cvičeného psa nalezla v blízkosti nálezu uhynulého orla ještě otrávenou káni lesní a sele jako otrávenou újeď. Případ vyšetřuje kriminální policie Hradec Králové, která v minulých dnech potvrdila otravu karbofuranem.

„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, v roce 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda. V letošní sezóně se státní ochrana přírody, Východočeská pobočka ČSO a lesníci dohodli na opatřeních, které měly zdejším orlům zajistit klid při hnízdění. O hnízdě od jeho postavení věděli i myslivci z místního mysliveckého sdružení. Je to paradox – zatímco v jedné honitbě orel nevadí, v sousední ho někdo otráví,“ říká Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.

Držení karbofuranu je v celé EU zakázané už od roku 2008, dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. „V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí „manažeři přírody“, aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Tyto návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,“ upozorňuje Lukáš Kadava.

Česká společnost ornitologická připravuje na 20. května speciální vysílání pořadu Ornitolog na drátě: https://www.birdlife.cz/orni… k tématu otrav ptáků. Představíme, jak vypadá pátrání v terénu po otrávených návnadách a jejich obětech a jsme připraveni na dotazy veřejnosti.

Česká společnost ornitologická se v mezinárodním projektu LIFE PannonEagle zaměřuje na potírání ptačí kriminality. Psí jednotka vedená psovodkou Klárou Hlubockou vyhledává v terénu zvířecí oběti otrav a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.

- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Zálivka v Jihlavě každý den: třikrát denně až 3,5 kubíků vody
V posledních dvou až třech letech není po zimě půda v Jihlavě kvůli minimu sněhových srážek dostatečně prosycená vodou. Proto se musí už časně na jaře zalévat zeleň. Letos vyjíždějí zalévací vozy do ulic Jihlavy už od dubna. Navíc se situace každým rokem zhoršuje, protože zásoba půdní vody klesá a čím dál níž se posouvá i hladina spodní vody.
Jak na sucho reaguje město Jihlava, to v rozhovoru popisuje Martina Gregorová , vedoucí oddělení správy zeleně jihlavského magistrátu.


Jak často se teď jezdí se zalévacím vozem, kolik a kde nabere vody a kolik ji vylije k rostlinám?

Pokud neprší, jezdí se každý pracovní den. V době sucha červen – srpen pak jezdí dvě multikáry. Jedna má kapacitu 1,5 m3 a druhá 2 m3 . Za pracovní den v běžném provozu se otočí pro vodu třikrát. Stromy a keře se zalévají jednou za čtrnáct dní, závěsné květináče a mobilní truhlíky se zalévají každý týden. Výsadby macešek a následně letničkové výsevy se zalévají pokud neprší alespoň jedenkrát za týden. Voda pro zálivku se bere z odběrného místa z řeky Jihlavy.

Jaké další metody zalévání a zavlažování rostlin v Jihlavě používáte a jak fungují?

Závěsné květináče pro muškáty byly pořízeny jako tzv. samozavlažovací, tzn. že truhlík je vybaven zásobním prostorem pro vodu a není potřeba ho zalévat tak často. Další metodou jsou vaky u stromů. Při vysokých teplotách při zalévání stromů na povrch totiž nelze kvůli výparu a povrchovému odtoku zaručit, že se požadované množství vody dostane ke kořenům zalévaného stromu. Proto jsme v Jihlavě začali používat zavlažovací vaky. Vak o objemu 50 l je naplněn asi za 2 až 3 minuty. Voda z vaku se pak postupně vsakuje do půdy skrze perforované dno v průběhu 8 až 10 hodin. Dochází tedy k pozvolnému a cílenému zasakování. Letos má Jihlava k dispozici 270 zavlažovacích vaků. V době celkového nedostatku vody nezavádíme nově žádné automatické zavlažovací systémy. Jediná plocha v Jihlavě, kde je automatická závlaha, je park Gustava Mahlera.

Mění se kvůli suchu druhová skladba rostlin ve městě? Jak konkrétně?

Pro to aby město bylo dlouhodobě obyvatelné, je nutné, aby v něm rostly stromy. Tudíž jsme si na správě zeleně jako prioritu stanovili strom. Z pohledu zálivky tudíž upřednostňujeme stromy před květinovými záhony. Navíc jsme redukovali plochy s výsevem letniček. V Legio parku a v parku při ul. Jiráskova jsme veseli polní plodiny s dekorativními květy, které by měly nahradit na vodu náročné letničky. Polovina kruhového objezdu na ul. Havlíčkova a Pražská byla osázena keři. Druhová skladba stromů a keřů se s ohledem na sucho zatím nedá v Jihlavě moc měnit. Stromy, u kterých se uvádí, že jsou odolnější vůči suchu než běžné druhy, jsou málo mrazuvzdorné a u nás na Vysočině vymrzají.

Změnil se kvůli suchu způsob péče o stromy a květiny v Jihlavě?

Kromě redukce ploch s výsevem letniček, jsme výrazně omezili počet vysazovaných stromů v jarním období. Většinu stromů vysazujeme především na podzim, kdy je předpoklad, že přes zimní období ještě nějaké vodní srážky přijdou a sazenice se v tomto období alespoň trochu zadaptuje na nové prostředí. Dále na rozdíl od předchozích let zaléváme výsadby z předchozích tří let, doposud jsme běžně zalévali maximálně rok staré výsadby.


Souvisí realizace výsadby do substrátu na Vrchlického ulici také se suchem? Jak je tam řešeno zalévání, jsou tam vidět trubky ze země. Jimi se stromy zalévají?

Nesouvisí. Na Vrchlického se stromy vysazovaly do speciálního substrátu proto, že vedle cyklostezky je historicky navezena jílovitá výkopová zemina, ve které dřeviny nedokážou dlouhodobě růst. Podobné podmínky jsou i na většině území ve městě především v zastavěném prostředí. Pokud se tento způsob výsadby na ulici Vrchlického osvědčí, budeme ho praktikovat právě v zastavěných plochách s velkým množstvím zpevněných ploch, kde stromům chybí vzduch, živiny a voda – podobně jako v jílovité navážce. Stromy na Vrchlického se zalévají běžným způsobem tj. na povrch. Trubky, které jsou vidět, jsou kontrolní šachty. Ty jsou ve výkopu umístěny z důvodu možnosti sledování výšky hladiny vodního sloupce ve výsadbovém substrátu a možnosti odběru případného dlouhodobého přebytku vody.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Geoexpozice i dendrologická stezka v Týnském údolí v Třebíči
V Týnském údolí v Třebíči byla letos na jaře instalována geoexpozice, jinými slovy výstava souboru osmnácti bloků hornin z Vysočiny, Znojemska a Pardubicka. Každý blok má na sobě opracovanou, vybroušenou a vyleštěnou plošku, aby bylo patrné, jak vypadá v ušlechtilém stavu. Zhruba kubíkové bloky byly na místo výstavy dováženy nákladními auty, vyložily je bagry, nakladače a jeřáby.
„Expozice pod širým nebem mohou využít základní i střední školy z Třebíče a okolí i veřejnost. O každém kameni se dozvíte více pomocí QR kódu, který je včetně popisu lokality výskytu horniny a druhem horniny umístěn na popiskách. Lidé zde najdou také informační tabuli s mapou exponátů. Geoexpozice zároveň doplní nabídku turisticky zajímavých míst v Třebíči. Nechybí v ní totiž horniny, ze kterých je postavena třebíčská Bazilika sv. Prokopa, sochy, náhrobky a pomníky na území města,“ popsal venkovní výstavu kamenů starosta Pavel Pacal.

Jednotlivé exponáty jsou na stezce uspořádány podle vzniku – vyvřelé, usazené a přeměněné. Nejtěžší kámen výstavy váží 3,7 tuny a jedná se o žulu (granit) z Bílého kamene u Jihlavy. Nejmenší je půltunový hadec z Hrubšic u Oslavan. Realizace výstavy stála město 321 tisíc korun.

Stromová stezka s tajenkou

Dalším zajímavým projektem je dendrologická stezka, nebo také Keltský stromový kalendář. Ten je také v Týnském údolí vybudován jako stezka asi dva kilometry dlouhá a je na ní 21 zastavení, 21 stromů. U každého stromu je cedulka s číslem a QR kódem, po jehož načtení se zobrazí zajímavosti o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu. Na hrázi Vodovodního rybníka je umístěna informační tabule.

Na stezce, kterou realizovala ZŠ Kpt. Jaroše a Chaloupky ve spolupráci s městem nechybí ani parkové lavičky.

Ke stezce patří zábavná hledačka (quest) Stromy v hádankách. Ke každému zastavení – stromu - je vytvořena veršovaná hádanka. Odpovědí na hádanku získají návštěvníci název stromu a vyřešením všech 21 hádanek vyluští celou tajenku. Ke questu je zhotovena hrací karta, kde jsou uvedeny všechny důležité informace.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Prohlášení Institutu Václava Klause po dvou měsících od zavedení karantény a nouzového stavu
V měsících únoru, březnu a dubnu roku 2020 nastala událost, která radikálně změnila obvyklý způsob života lidské společnosti. Prvotní hybatel této události, koronavirus SARS-CoV-2, je jen jednou složkou toho, co se stalo. Ze společenského hlediska je daleko vážnější reakce států téměř celého světa na tuto zdravotní hrozbu, na kterou u nás do konce dubna zemřelo 0,0022 % našich spoluobčanů (a to abstrahujeme od toho, že všichni zemřelí měli další vážné zdravotní problémy. Zařazovat je mezi oběti Covid-19 je proto sporné). Přesto se něco zásadního změnilo.
Vlády mnoha zemí světa v prvotní panice – sice nekoordinovaně, přesto v podstatě stejně (nebo velmi podobně) – vyhlásily karantény a nouzové stavy, kterými omezily svobody občanů a paralyzovaly život na celém světě. Setrvávají u toho i přesto, že je čím dále tím více zřejmé, že nemoc Covid-19 neprobíhá jako velké pandemie minulosti. Její epidemie zcela evidentně a bez jasných příčin odchází. Nedomníváme se, že lze přijmout argument, že jsou toho jedinou příčinou prováděná restriktivní opatření. Nemalý vliv má i sám charakter nemoci.

Reakce na šíření nákazy Covid-19 ukázala sílu dnešního státu i nebezpečnou snadnost mediální manipulace. Obojí považujeme pro budoucnost za nebezpečnější než samotnou pandemii. Podařilo se vyvolat strach a ten je velkým pomocníkem států v ovládání občanů. Potvrdilo se i to, že přežití politické demokracie a lidské svobody závisí na rozumném fungování médií.

Dosavadní průběh epidemie naznačuje, že Covid-19 svými zdravotními důsledky není takovou hrozbou, jak byl (a do jisté míry stále ještě je) médii a některými epidemiology líčen a jak se ho zmocnila politika. O této nemoci (je-li to vůbec jedna, standardně definovatelná nemoc) nemáme dostatečné znalosti. Chování viru v těle nemocných a způsoby jeho šíření vykazují řadu zvláštností, které dosud nebyly objasněny. Nejsou jasné jeho rozdílné dopady na pohlaví, věkové skupiny, rasy, národy, země. Není jasný (přes prohlášení WHO z 20. dubna 2020) ani původ viru, ani skutečná míra jeho nakažlivosti a smrtnosti. Úmrtnost je v každém případě velmi nízká, tisíciny procenta. Je potřebné chránit rizikové skupiny občanů, zejména seniory, ale teze, že je tato nemoc nebezpečná právě pro ně, je falešná – tak nebezpečné pro ně jsou přece všechny nemoci.

Společnost musí začít rychle normálně fungovat. Další udržování plošných restrikcí přestalo být únosné nejen obřími ekonomickými ztrátami, rozpočtovými deficity všech států světa (jejichž nebezpečí je zesilováno v minulosti neznámou „nárokovou“ mentalitou dnešního Západu), výrazným poškozováním zdravotnictví samotného (a tedy i tisíců našich spoluobčanů), ale v neposlední řadě i frustrací obrovského množství lidí, kterým jejich odloučenost, osamocenost a izolovanost škodí, i zdravotně.

Tak vysoká cena za snadno vyhlásitelné plošné karantény není přijatelná. Nepřepočítáváme lidské životy na peníze. Na rozdíl od jiných „přepočítáváme“ důsledky v krátkém období na důsledky v období dlouhém, bereme v úvahu nejen důsledky snadno viditelné, ale i skryté v šeru budoucnosti, vidíme důsledky nejen hmatatelné, ale i nehmatatelné.

Za nejnebezpečnější důsledky pandemie považujeme její dopady na lidskou společnost. Znepokojuje nás to, že někteří naši spoluobčané začínají pobyt doma – za finančně přijatelných podmínek a při stále dobře zásobovaných obchodech – považovat za únosnou alternativu plného života. Není jich málo. Varovné je jejich smíření se se stavem karantény, se zůstáváním doma, s nepodáváním žádného pracovního výkonu. Varovná je jejich spokojenost s tím, že pořád ještě dostávají téměř stejný příjem, jako kdyby pracovali. Nedojdou k názoru, že je chození do práce vlastně zbytečné?

Ze dne na den byla suspendována mnohá občanská práva, která jsme až dosud považovali za nezpochybnitelný základ fungování svobodné demokratické společnosti – svoboda pohybu uvnitř i vně státních hranic, svoboda shromažďovací, svoboda výkonu vlastnických práv a další. Byla umrtvena celá hospodářská odvětví a obory. Byly ohroženy tisíce malých (i větších) podniků, služby, hotely, maloobchod. Soustředěním se na Covid-19 bylo zkomplikováno fungování zdravotnictví jako celku (ač i za tyto tři měsíce zemřelo nesrovnatelně více lidí na jiné nemoci než na Covid-19).

Zvítězilo krátkozraké uvažování politiků. I při zjevném výpadku příjmů státního rozpočtu byly populisticky spuštěny rozsáhlé sociální programy, které vyvolají obrovské problémy státního rozpočtu a nárůst státních dluhů. Může nastat inflace pro dnešní generace neznámého rozsahu. Dlouhodobé uvažování zcela chybí nejen o ekonomice a financích, ale i ohledně podstaty demokratického fungování společnosti. Zapomíná se na to, že chudá a nesvobodná společnost nemůže být zdravá.

Přes zcela jiné informace než jaké měli politici počátkem března, plošná omezení a karantény zůstávají, resp. jsou odstraňovány jen pomalu. Obnova bude těžká a zdlouhavá. Ekonomika není na vypínač. Stejně tak nebude možné rychle a snadno zrušit dnes zaváděné posilování pravomocí státu. Nelze přijmout ambice některých politiků a vlád zavést jakýsi trvalý výjimečný stav a pod záminkou ochrany zdraví suspendovat občanská práva a na společnost uvalit trvalou mocenskou kontrolu, dohled a sledování.[1]

Na co bychom se měli soustředit?

1. Základním úkolem musí být obnova ekonomiky a návrat k normálnímu svobodnému životu společnosti. Nikoli zneužívání dnešní situace k přebudovávání světa podle představ módních pokrokářských ideologií.

2. Pandemie prokázala nenahraditelný význam a smysl národních států pro existenci demokratické společnosti. Odhalila malý význam nadnárodních organizací (v našem případě zejména Evropské unie). Uznání této teze by mělo být podmínkou naší další účasti na pokračování evropského integračního procesu. Evropská unie musí začít považovat národní státy a jejich mezistátní spolupráci za základní formu svého fungování. U nás doma by mělo být přijato za samozřejmost, že je nutné zachovat českou korunu (nezávislou na problémech eurozóny).

3. Prioritou musí být obnova normálních státních hranic jako záruky integrity a bezpečnosti státu. Schengenská smlouva musí být modifikována. Státy a jejich vlády se musí soustředit na skutečná bezpečnostní rizika a nepokračovat v nesmyslných zbrojních výdajích.

4. Mezinárodní společenství musí zásadně změnit svůj přístup k masové migraci. Nelze brát občanům evropských zemí pod záminkou ochrany zdraví právo cestovat do zahraničí a současně hlásat politiku otevřených hranic pro masovou migraci z rizikových oblastí mimo Evropu.

5. Opustit nesmyslné a finančně (a ekonomicky) devastující plány na manipulaci s klimatem, stejně jako společnost rozkládající pokrokářské genderové představy. Česká vláda musí vzít zpět svůj souhlas s tzv. Zeleným údělem EU a nesmí se zúčastňovat plnění jeho pochybných a hlavně zbytečných cílů.

6. Podrobit přísné regulaci technické prostředky umožňující kontrolu chování a smýšlení lidí, jejichž rozšíření a využívání dostalo bojem proti této epidemii ohromný impuls. Nesmíme se smiřovat s hodnocením a trestáním lidí na základě jejich sledování, neboť v tom cítíme zárodky sociálního scoringu občanů, který známe z Číny.

7. Provést zásadní změny naší údajně protikorupční legislativy v oblasti veřejných zakázek. Její vznik měl za následek neakceschopnost státních orgánů v přípravě na boj s nastupující epidemií a dlouhodobě vedl k přesunu strategicky významných výrob mimo území našeho státu.

8. Požadujeme od vlády odvahu odolávat tlaku zájmových a lobbistických skupin na veřejné rozpočty, který hrozí rozvratem státních financí. Stejně tak musí být vláda schopna vzepřít se mezinárodnímu politickému mainstreamu ohrožujícímu demokratický politický systém a tržní hospodářství.

9. Rychlá pomoc nejvíce poškozeným ekonomickým subjektům (jednotlivcům i firmám) je potřebná. Dnes uskutečňovaná expanze rozpočtových výdajů státu však musí být doprovázena masivními výdajovými škrty, např. radikálním snížením státní administrativy a byrokracie, omezením mandatorních výdajů, snížením výdajů pro politické NGO, atd.

Očekáváme od vlády rychlá řešení témat tohoto typu, nikoli jen pomalé či rychlejší uvolňování dnešních restrikcí. V koncepční rovině je třeba udělat daleko více než dosud a to dříve, než bude pozdě. Není třeba každodenně řídit boj s pandemií, což stejně běžně dělají ti, jejichž je to zaměstnáním. Starejme se o budoucnost, která je nejen pandemií, ale i metodami boje s ní vážně ohrožena. Následující měsíce (a zejména roky) už nebudou primárně o zdravotnictví a epidemiologii, ale o obnově svobody a trhu.

[1] Tomu všemu jsme se podrobně argumentačně věnovali v našem dvanáctidílném seriálu článků na serveru iDnes, který koncem dubna 2020 vyšel knižně pod názvem „Karanténa“ (IVK, Praha, publikace č. 49/2020).

5. května 2020
Foto. IVK

Václav KLAUS a kolektiv autorů IVK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024