Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 9.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Sýčků je letos více než loni; pomohla mírná zima i dostatek hrabošů
Kriticky ohrožených sýčků obecných žije letos v Česku více než loni. Ornitologové z České společnosti ornitologické, Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Muzea města Ústí nad Labem spočítali v jádrové oblasti v severních Čechách 62 volajících samečků, v roce 2019 to bylo 56. Každý nově zjištěný sýček je velký úspěch. Intenzivní zemědělství a s ním spojený úbytek hmyzu je hlavní příčinou toho, že nyní u nás zbývá asi stovka párů této dříve běžné sovy. Sýčci nyní hnízdí a v červnu začnou vyvádět mláďata.
Ochránci sýčků letos zkontrolovali v severních Čechách, kde žije nejsilnější česká populace sýčků, 418 lokalit. Na 45 lokalitách zaznamenali přítomnost celkem 62 samečků této kriticky ohrožené sovy. „Loni to bylo 56 samečků. Meziroční nárůst o 6 se může zdát malý, ale u tak malé populace jako je ta v Česku, je důležitý každý jedinec a každý nový je zároveň důvodem k radosti,“ říká Miroslav Bažant, terénní pracovník ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Při monitoringu sýčka ornitologové zaznamenali i další druhy sov. Nalezli 14 teritorií podobně ohrožených sov pálených, 7 teritorií puštíků obecných, 2 teritoria výra velkého a 88 teritorií kalouse ušatého. „V případě kalousů se jedná o náš historicky nejvyšší zaznamenaný počet. Například loni to bylo 39 zaznamenaných teritorií. Vyšší počet samečků sýčků i kalousů může svědčit o tom, že mláďata i dospělci lépe přežívali díky mírné zimě, která byla zároveň bohatá na potravu v podobě hrabošů,“ vysvětluje Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Velmi pravděpodobně sýčkům pomohla i opatření, která pro ně ornitologové dělají. „Jde například o speciální budky zabezpečené proti predátorům, jako jsou kuny nebo kočky. Z nich loni vylétlo 29 mláďat, což je přes 40 % ze všech, o kterých víme. Kromě toho také spolupracujeme s farmáři a na louky s pásovou sečí umisťujeme bidýlka, ze kterých mohou sýčci lovit. Zároveň zabezpečujeme technické pasti, jako jsou napáječky pro dobytek, okapy, roury či sudy s vodou, kde se mohou sýčci utopit. V takových pastech hyne třetina sýčků, u kterých známe příčinu úmrtí,“ doplňuje Šálek.

Při letošním monitoringu ornitologové sýčky také kroužkovali a u již dříve okroužkovaných jedinců kroužky odečítali. „Odchytli jsme ke kroužkování 25 dospělých sýčků, přičemž 7 z nich už kroužky mělo – jednalo se o mláďata z minulých let, která jsme okroužkovali my. Díky tomu víme, že jeden sameček se přesunul jen do vedlejší vesnice, zatímco jiného jsme zaznamenali o 26 kilometrů dále od místa, kde se narodil,“ sděluje Bažant.

Díky soustavnému kroužkování sýčků mají ochránci velkou prokroužkovanost celé populace a mohou zjistit víc o tom, kam se mláďata vydávají po opuštění hnízda a také o teritoriích dospělých, což mohou využít při ochraně sýčků. „V jedné vesnici jsme několik let pozorovali 3 samostatné samce. Letos všichni tito 3 zmizeli a objevil se jeden mladý houkající ze stejného statku jako jeho předchůdce. Bez kroužkování bychom tuto informaci nezjistili a mysleli bychom, že jde pořád o stejného samečka,“ vysvětluje Šálek.

Počet volajících samců sýčků obecných v jednotlivých letech:
2017: 65
2018: 57
2019: 56
2020: 62

Foto: Sýček je u nás vázán na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu. Foto: Jiří Hornek
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Za čtyřmi požáry v Batelově stojí stejný žhář; jednadvacetiletý muž byl obviněn a v sobotu 9. května putoval do vazební věznice
V Batelově na Jihlavsku došlo v pátek 8. května časně ráno – patnáct minut před půl jednou – k požáru rekreační chaty. Hned od počátku prověřování okolností vzniku požáru vše nasvědčovalo tomu, že chatu někdo zapálil úmyslně. Policisté z obvodního oddělení v Třešti, kteří byli na místě krátce po oznámení požáru, měli důvodné podezření, že by pachatelem mohl být stejný muž, který založil v Batelově i tři předchozí požáry. Za tyto tři požáry si již pachatel vyslechl obvinění ze spáchání dvou přečinů, ale jeho trestní stíhání probíhalo na svobodě.
Na místo požáru vyjeli také jihlavští kriminalisté a v místě začalo intenzivní šetření. Po třech hodinách policisté zadrželi jednadvacetiletého muže, kterého podezřívali, že oheň založil. V době zadržení byl muž pod vlivem alkoholu, kdy dechová zkouška vykázala hladinu téměř jedno promile alkoholu. Policisté s předchozím souhlasem muže zadrželi a převezli do policejní cely, aby mohli pokračovat v dalších úkonech v trestním řízení. Ráno ještě probíhalo důkladné ohledání místa požáru a okolí. Kriminalisté si na základě všech nashromážděných důkazů byli jistí, že i čtvrtý požár v Batelově má na svědomí stejný muž. Ten se nakonec ke svému činu doznal.

Vyšetřovatel služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava zahájil jeho trestní stíhání. Jednadvacetiletého muže obvinil z přečinu poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Vzhledem k tomu, že obviněný muž založil požár opakovaně a hrozilo, že by v trestné činnosti mohl pokračovat, vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k vypracování návrhu na mužovo vazební stíhání. Státní zástupce podal návrh na vzetí obviněného muže do vazby a okresní soud v Jihlavě návrh akceptoval a dnes poslal muže do vazby. Policisté ho tak přímo od soudu eskortovali do vazební věznice v Brně. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody v trvání až tří let.

V Batelově během pěti týdnů hořelo opakovaně. Všechny čtyři požáry má na svědomí stejný muž. Muž se k činům doznal. Svým jednáním způsobil majitelům nemovitostí škodu v celkové výši 4 000 000 korun. Motiv pachatele je ve všech případech stále předmětem šetření.

K prvnímu požáru došlo 4. dubna kolem druhé hodiny v noci, kdy někdo úmyslně založil požár v neobývaném rodinném domě na ulici U kulturního domu v Batelově. Požár poškodil celou nemovitost a majitelce vznikla škoda ve výši 950 tisíc korun. Při šetření okolností požáru existovalo důvodné podezření, že jej má na svědomí žhář. Ve stejný den, tedy 4. dubna krátce po třetí hodině ranní, začalo hořet zádveří rekreační chaty v Batelově v lokalitě Ve Vršku. Oheň se rychle rozšířil na celý objekt a majiteli vznikla požárem škoda ve výši 1 450 000 korun. I v tomto případě existovalo důvodné podezření, že požár někdo založil úmyslně. Ke třetímu požáru došlo 18. dubna kolem sedmé hodiny ranní v Batelově na ulici Rácovská. I zde tehdy neznámý pachatel založil uvnitř neobývané chalupy požár, který zasáhl i vnitřní část nemovitosti a vzniklá škoda dosáhla částka 50 tisíc korun. Čtvrtý požár vypukl v pátek 8. května, když začala hořet rekreační chata. Škoda v tomto případě dosáhla částky 1 500 000 korun.

Foto: HZS Kraje Vysočina, požár domu v Batelově 18. dubna
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Krasonic hořelo klestí s trávou, v Pelhřimově shořely túje od zábavní pyrotechniky
U obce Krasonice na Třebíčsku vzplála v pátek 8. května krátce po půl osmé večer tráva a klestí.
Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Krasonic,
"Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Úplná likvidace požáru proběhla po deváté hodině večer", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.
Doplnila, že při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil a majetková škoda požárem nevznikla.

A přestože je jaro v plném proudu, v Pelhřimově shořely v pátek večer čtyři túje od ohně, který vznikl od zábavní pyrotechniky. "Pelhřimovští profesionální hasiči vyjeli k ohlášenému požáru tújí v ulici Smrková v pátek před půl desátou večer. Požár se obyvatelům ulice podařil uhasit ještě před příjezdem jednotky na místo události. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na 2 tisíce korun. Při požáru se nikdo nezranil", doplnila mluvčí.

A požáry lesního porostu či hrabanky pokračují i dnes, v sobotu 9. května. Například krátce před polednem hořel lesní porost v Horním Smrčném na Třebíčsku, po poledni pak hořelo klestí a hrabanka v Jihlávce na ploše 20 x 10 metrů, přičemž jedna osoba utrpěla zranění, kterou odvezli záchranáři k dalšímu ošetření.
Před půl čtvrtou odpoledne vzplála lesní hrabanka na ploše 40x30 metrů a včelího úlu v Radějově u Pacova na Pelhřimovsku. Škoda je 12 tisíc korun, uchráněno půl milionu korun.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na sídlišti Březinky v Jihlavě začala rekonstrukce chodníků
Na největším jihlavském sídlišti už týden probíhá rekonstrukce chodníků, v plánu je během letošní stavební sezóny opravit chodníky, zpevněné cesty a nájezdy do garáží na ulici Březinova. Chodníky se teď opravují také Na Slunci, kde město postaví i nové parkoviště.
Od 30. dubna probíhá rekonstrukce zpevněných ploch před bytovým domem Březinova 20-29. Jedná se o rekonstrukci chodníků vždy u vstupů do domů a o položení nového asfaltového povrchu na betonových a popraskaných asfaltových plochách, které slouží jako parkoviště a nájezdy do garáží. „Dále stavební firma položí nový povrch i na části průběžné komunikace,“ uvedl Jaroslav Vymazal, radní Jihlavy pro oblast dopravy.

„Obyvatele prosíme o spolupráci a o trpělivost, v době rekonstrukce je omezen vjezd do lokality a parkování před domy. Informace o opravách jsme nechali vyvěsit i na všechny vchody do domů,“ uvedl Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu s tím, že na informačním dopise lidé najdou základní informace o stavbě i kontakty na stavbyvedoucího a příslušného referenta odboru dopravy.

„Termín dokončení podle projektové dokumentace a smlouvy o dílo je 90 dnů, ale pokud nenastane něco mimořádného, práce budou podle stavební firmy hotové mnohem dříve. Zhruba do poloviny června“, uvedl Karel Trojan, vedoucí oddělení komunálních služeb jihlavského odboru dopravy.

Obdobně se bude postupovat i na dalších plochách sídliště. Další na řadě je plocha před domy Březinova 32-41, kde je rozsah prací obdobný. O zahájení prací u této plochy bude magistrát opět informovat.

Zároveň se nyní v Jihlavě opravují také další chodníky, konkrétně na sídlišti Na Slunci v ulicích Nad Plovárnou a Hany Kvapilové. V chodnících teď dělníci společnosti e-on vyměňují vysokonapěťové kabely. V nejbližší době začne i stavba nového parkoviště v této lokalitě.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Záchranáři zasahovali ve špatně přístupném terénu ve skalách na Žďársku u člověka, který spadl z výšky
Záchranáři zasahovali v pátek 8. května krátce po půl čtvrté odpoledne na Lískovské skále na Žďársku, kde ve špatně přístupném terénu spadla osoba z výšky více jak desetimetrové výšky. Vzlétnout musel i vrtulník.
Podle mluvčího záchranářů Petra Janáčka bylo nutné vážně zraněného pacienta vyzvednout z místa události v podvěsu a na bezpečném místě ho za spolupráce s hasiči připravit k transportu do Traumacentra v brněnských Bohunicích.

"Při práci v podvěsu hraje roli každý centimetr a je nesmírně důležitá souhra mezi pilotem a zdravotníky, kteří včera odvedli skvělou práci! O to více si zaslouží kvalitní školicí prostory, které jim už brzy nabídne vznikající Výcvikové a vzdělávací středisko v Jihlavě. Práci v podvěsu budou moci trénovat na simulátoru vrtulníku, který je jediný svého druhu v České republice", konstatoval P. Janáček.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Moravce na Žďársku narazilo auto do stromu, řidička utrpěla zranění; v Jihlavě se srazila dvě osobní auta a tři lidé se zranili
Řidička osobního auta narazila v pátek 8. května krátce před osmnáctou hodinou v Moravci na Žďársku do stromu. Při nehodě utrpěla zranění, navíc ji hasiči museli vyprostit speciálním hydraulickým nářadím. V Jihlavě přibližně ve stejný čas se srazila dvě auta. Při nehodě utrpěli zranění tři lidé.
V pátek 8. května v 17.50 hodin vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Křižanova k ohlášené dopravní nehodě osobního vozidla na komunikaci u obce Moravec.
"Z havarovaného vozidla vyprostili hasiči zraněnou řidičku za použití speciálního hydraulického nářadí. Ihned po vyproštění byla zraněná žena předána do péče zdravotníkům, kteří ji po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.
Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byl provoz na komunikaci omezen.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.

Prakticky ve stejný čas se v ulici Jasmínová v Jihlavě srazila dvě osobní auta, při nehodě se zranili tři lidé a skončili v péči zdravotníků.
Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.

Foto: HZS Kraje Vysočina, nehoda v Moravci
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Horní Cerekvi hořel rodinný dům, škoda se vyšplhala na dva miliony korun
V pátek 8. května v 18.21 hodin přijali hasiči na Vysočině oznámení o požáru rodinného domu na nám. T. G. Masaryka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Ještě před příjezdem hasičů stihli tři lidé hořící dům bezpečně opustit.
"Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. Uhasit požár se zasahujícím jednotkám podařilo po hodině intenzivního hašení. Po uhašení požáru hasiči z domu vynesli požárem zasažené věci. Zásah na místě trval až do deváté hodiny večerní", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Na místě požáru zasahovali profesionální hasiči z Pelhřimova společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Horní Cerekve, Počátek a Batelova.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině zemřel čtvrtý člověk nakažený covidem, v regionu se nakazilo 180 lidí
Na Vysočině se aktuálně covidem nakazilo 180 lidí. Nejvíce nemocných je na Havlíčkobrodsku - 95; nejméně na Pelhřimovsku - dva. V pátek 8. května zemřel na Vysočině čtvrtý pacient z Třebíče, ročník 1954.
Podle krajského hygienika Jiřího Kosa byl dlouhodobě hospitalizovaný a případ byl komplikovaný od samého začátku.

Na Třebíčsku se nakazilo 33 lidí, na Žďársku 38 a na Jihlavsku 12.

Vyléčilo se 138 lidí a zemřeli čtyři nemocní. Testováno bylo 5686 lidí.

Vysočina patří mezi kraje s nejnižším počtem potvrzených případů.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře se otevře veřejnosti
Komentované prohlídky žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou zahájeny v pondělí 11. května, ovšem do pondělí 25. května pouze v omezeném režimu.
To znamená, že od pondělí do pátku bude možné absolvovat prohlídku památky zapsané na seznamu UNESCO pouze na základě předchozí rezervace prostřednictvím rezervačního formuláře na webu památky, případně telefonního čísla 724 758 993, a to minimálně den předem. Důležité je přitom vyčkat na potvrzení provedené rezervace.

O sobotách a nedělích se pak prohlídky poutního kostela na Zelené hoře s průvodcem uskuteční od 10 do 16 hodin – poslední návštěvníci se do svatostánku vydají v 15 hodin. Od pondělí 25. května bude kostel pro turisty otevřen podle běžné otevírací doby, tedy vždy od pondělí do pátku od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne.

Poutní barokní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Záměr na stavbu poutního kostela pojal žďárský opat Václav Vejmluva v roce 1719 po otevření hrobu sv. Jana Nepomuckého. Stavba probíhala v letech 1720–1722 na jeho náklad. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého jako mocného patrona a světce. Základní kámen stavby byl položen 16. května 1720, chrám byl vysvěcen 27. září 1722.

Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024