Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 13.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Loupež v jihlavském obchodním domě kriminalisté objasnili, cizinci nepomohl ani útěk po činu za hranice
Mistrovskou práci odvedli jihlavští kriminalisté, když se jim podařilo objasnit loupež, při které si cizinec přišel letos v dubnu v Jihlavě na velkou částku peněz a zmizel za hranice. Jednačtyřicetiletý muž je už zpátky v naší republice, čelí obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu a byl vzat do vazby.
K loupeži došlo na začátku dubna v jihlavském obchodním domě. Do objektu prodejny přišel před šestou hodinou večer muž, který měl obličej zakrytý rouškou. Za použití lsti, kdy se vydával za jinou osobu, se mu podařilo dostat až do prostoru pro zaměstnance. V kanceláři donutil zaměstnankyni pod pohrůžkou použití zbraně, kterou měl u sebe, vydat finanční hotovost. S desítkami tisíc korun pak z obchodu utekl. Žena neutrpěla zranění.

Následně byla loupež oznámena na tísňovou linku 158.

Na místo ihned po přijetí oznámení vyjely dostupné policejní hlídky. Policisté zjistili přibližný popis pachatele a okamžitě po něm začali v lokalitě i širokém okolí pátrat, do hledání se zapojili také strážníci městské policie. Prověřování případu převzali jihlavští kriminalisté. Policisté intenzivně prověřovali všechny směry, kterými se pachatel mohl po činu vydat, a do pátrání se okamžitě zapojily také útvary policie v jiných krajích. Precizní práce kriminalistů přinesla úspěch v podobě získání poznatků velmi důležitých pro určení směru jeho útěku, kdy podle zjištěných informací po činu velmi rychle odjel z Vysočiny.

Kriminalisté prováděli další šetření, získávali poznatky a informace, které ihned prověřovali, a dál po pachateli pátrali. Maximální úsilí je přivedlo na stopu jednačtyřicetiletého muže, podezřelého ze spáchání loupeže. Jednalo se o cizince ze země Balkánu a kriminalisté zjistili, že se zřejmě vyhybuje na území Slovenska. Na muže vydal státní zástupce souhlas se zadržením a policisté po něm vyhlásili mezinárodní pátrání. Policisté na Slovensku byli úspěšní a hledaného muže zadrželi, tento týden si ho na hranicích jihlavští policisté od slovenských kolegů převzali. Zadrženého muže odvezli policisté zpět do Jihlavy a skončil v policejní cele.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání jednačtyřicetiletého muže. „Cizinec byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže,“ řekl plk. Ing. Martin Kratochvíl, zástupce ředitele územního odboru.

Obviněný muž se ke spáchání činu doznal. „V České republice v minulosti dlouhodobě pobýval a na Jihlavsku pracoval, při loupeži místní znalosti využil. V minulosti byl již opakovaně soudně trestán,“ dodal por. Bc. Martin Jůzl, komisař oddělení obecné kriminality s tím, že obviněný muž peníze, které při loupeži získal, použil pro vlastní potřebu. U zbraně se jednalo o plynovou pistoli.

Na obviněného muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchaný zvlášť závažný zločin loupeže lze uložit trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal policejní komisař.

„Tento případ svědčí o tom, že pachateli nepomohlo jeho maskování, které v tomto případě nahradila rouška, ani to, že naši republiku po činu rychle opustil. I v současné době vyhlášeného nouzového stavu pracují kriminalisté na maximální úrovni a, jak dokazuje tento případ, výborně funguje i mezinárodní spolupráce,“ zakončil zástupce ředitele územního odboru plk. Ing. Martin Kratochvíl.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Samoplátce testují na COVID-19 už všechny krajské nemocnice na Vysočině
Placené testování na přítomnost nového typu koronaviru se nyní spustilo také v nemocnicích v Novém Městě na Moravě a v Třebíči, od zítřka je doplní i poslední z krajských nemocnic v Pelhřimově. Dosud testování samoplátců probíhalo pouze v Jihlavě a Havlíčkově Brodě.
„Registrovat se k odběru v tamní nemocnici je ale možné už dnes,“ upozorňuje náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný a doplňuje: „Rozšířením nabídky testování samoplátců vycházíme vstříc velké poptávce ze strany žadatelů o tento typ testování. Služba dosud fungovala pouze v nemocnici v Jihlavě s aktuální denní kapacitou 44 testů a v havlíčkobrodské nemocnici, kde každý den provedou až 20 odběrů.“ Podle vyjádření náměstka Novotného je nyní Nemocnice v Novém Města na Moravě připravena provádět až 10 placených testů za den, v Třebíči je kapacita 4 samoplátci denně a v Pelhřimově je denní odběrová kapacita 12 lidí.

K vyšetření na COVID-19 pro samoplátce je možné se objednat pouze přes webovou stránku odbery.kr-vysocina.cz, kde si zájemci vyberou čas a místo odběru a zvolí si způsob platby. Bez předchozí registrace a platby nebude možné test provést. Veškeré instrukce k platbě i potvrzení termínu a času odběru přijdou registrovanému zájemci o testování v SMS a do e-mailu. Potvrzení o výsledku vyšetření na formuláři Ministerstva vnitra bude ve zmíněné aplikaci k dispozici zpravidla do 48 hodin po odběru. Odběrové kapacity jednotlivých nemocnic jsou průběžně sledovány a upravují se dle potřeby a momentální situace.
Podle krajské statistiky se od spuštění aplikace pro samoplátce v úterý 5. května zaregistrovalo už 231 uživatelů. Z nich: 113 čeká na odběr, 30 absolvovalo odběr a čeká na výsledek a 88 uživatelů bylo otestováno a jejich odběr byl vyhodnocen, tzn. mají k dispozici potvrzení o vyšetření.

Jak postupovat v případě zájmu o placené testování včetně možného času objednání v jednotlivých krajských nemocnicích najdou samoplátci na odbery.kr-vysocina.cz, případně na telefonním čísle 564 602 604.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté objasnili sérii případů vloupání do objektů, obviněný muž navíc distribuoval drogy
V rukou policistů skončil tento týden nebezpečný recidivista, který se na Jihlavsku dopouštěl majetkové a drogové trestné činnosti. Vloupal se do sedmi objektů, zejména prodejen, a celková škoda přesáhla částku 400 tisíc korun. Policejní komisař zahájil trestní stíhání devětatřicetiletého muže, který byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu, na podaný návrh byl vzat do vazby. V jednom případě se na vloupání do objektu podíleli ještě dva spolupachatelé, muž a žena. Také tito dva čelí obvinění ze spáchání trestného činu, muž je v současné době ve vězení.
Kriminalistům jihlavského územního odboru se na základě jejich výborné operativní činnosti podařilo dopadnout muže podezřelého z rozsáhlé trestné činnosti. Realizace proběhla v bytovém domě v Jihlavě. Policisté speciální jednotky Dukovany zadrželi muže v časných ranních hodinách v bytě, kde pobývá. Zadrženého odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. „V bytě jsme provedli domovní prohlídku, při které jsme zajistili věci pocházející z trestné činnosti,“ řekl npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Odcizené věci se tak budou moci vrátit zpět jejich majitelům.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání devětatřicetiletého muže. „Muž byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže a přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ upřesnil vedoucí jihlavských kriminalistů s tím, že obviněný muž byl již v minulosti opakovaně soudně trestán. Naposledy byl za majetkovou trestnou činnost odsouzen k trestu odnětí svobody a brány věznice opustil vloni v listopadu. Netrvalo ale dlouho a muž se začal opět dopouštět další trestné činnosti a větší část případů spáchal v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav, což je obzvláště přitěžující okolnost.

Muž je obviněn z toho, že se v sedmi případech vloupal do různých objektů, a to šesti v Jihlavě a jednoho v Telči, dále distribuoval v krajském městě pervitin. První krádeže se dopustil už přibližně měsíc po svém propuštění z vězení. V prosinci se totiž ještě se dvěma komplici vloupal do objektu firmy, kde způsobili škodu za více než 200 tisíc korun. Dva muži a žena tady odcizili peníze a nářadí. Dalších krádeží už se obviněný muž dopouštěl sám. V době od března do začátku května se vloupal celkem do pěti různých prodejen a jedné kavárny. Škody za ním v některých případech zůstávaly opět vysoké, v řádu několika desítek tisíc korun. Z objektů si odnášel zejména peníze, dále cenné věci a nabízené zboží. Z cenných věcí se jednalo o spotřebiče a elektroniku. Při posledním vloupání, ke kterému došlo na začátku května v Jihlavě, způsobil škodu za více než sto tisíc korun, kdy v obchodě odcizil peníze, dále stravenky, jízdenky, prodávané zboží a další věci. Celková škoda způsobená při krádežích se přiblížila částce 400 tisíc korun, další škoda vznikla majitelům poškozením.

Na obviněného muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice.

„Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ dodal npor. Radomír Němec.

V případě krádeže spáchané v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav, je totiž tento čin posuzován přísněji a pachatel tak může být postižen vyšším trestem.

Osmadvacetiletou ženu zadrželi policisté ve večerních hodinách, když jela s vozidlem Škoda Octavia v Jihlavě po ulici Brněnská. Automobil řídila, i když není držitelkou řidičského oprávnění. Dále policisté při provedeném testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou naměřili pozitivní hodnotu na amfetamin, lékařskému vyšetření se odmítla bezdůvodně podrobit. Dopustila se tak přestupků na úseku dopravy, které policisté také šetří. Dále vzhledem k tomu, že byl na ženu vydán státním zástupcem souhlas se zadržením v souvislosti s podezřením na spáchanou majetkovou trestnou činnost, policisté ženu zadrželi a skončila v policejní cele.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání zadržené. Osmadvacetiletá žena z Jihlavska byla obviněna ze spáchání přečinu krádeže, při které byla způsobena větší škoda. Také žena již byla v minulosti za spáchanou trestnou činnost opakovaně odsouzena a odpykala si i trest odnětí svobody, kdy z věznice byla propuštěna vloni v květnu.

Obviněná žena byla po provedení procesních úkonů ze zadržení propuštěna a je stíhána na svobodě.

Poslední z povedené trojice je aktuálně ve vězení, za spáchanou trestnou činnosti byl totiž odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který si v současné době odpykává. Také tento muž byl obviněn ze spáchání trestného činu krádeže, při které vznikla větší škoda.

Obviněné ženě a osmadvacetiletému muži hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Dukovanská sokolí čtyřčata dostala jména: Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie
Sokolí čtyřčata v Jaderné elektrárně Dukovany mají svá jména. Inspirací byli energetikům ledoví muži Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie, kteří právě v těchto dnech slaví svůj svátek. Kroužkování potvrdilo dobrý stav všech mláďat, která se před čtrnácti dny vylíhla jedinému sokolímu páru na Vysočině.
Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel. Před třemi lety se proto dukovanští energetici rozhodli připojit k programu ČEZ sokolí farmy na záchranu sokolů stěhovavých u nás. Zahnízdění sokolího páru zaznamenali ornitologové letos poprvé i v Jaderné elektrárně Temelín. Obě jaderné elektrárny se tak přidaly k elektrárnám Skupiny ČEZ, odkud v průběhu 9 let vzlétlo 84 mladých sokolů.

Dnešní kroužkování potvrdilo dobrý stav mláďat a při této příležitosti jim energetici dali jména ledových mužů Pankrác, Servác, Bonifác, kteří se dnes ve své plné síle projevili ranními mrazíky a také ženské jméno Žofie. Všichni tento týden slaví svůj svátek a také je vybrala komise ze zaslaných námětů od zaměstnanců a veřejnosti.

Jak se daří mláďatům, která Jaderné elektrárně Dukovany nadělila příroda k 35. výročí jejího bezpečného a spolehlivého provozu, můžete sledovat prostřednictvím fotografií zasílaných fotopastí průběžně na tomto webu.

Program hnízdění sokolů stěhovavých na elektrárnách

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. V celé České republice je sledováno cca 90 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. První sokolí budka byla na elektrárnách Skupiny ČEZ ve spolupráci s ornitology instalována v roce 2011. Impulsem pro instalaci byl neúspěšný pokus o zahnízdění sokolího páru v kabeláži komínu Elektrárny Tušimice o rok dříve.

Od té doby ČEZ instaloval desítky sokolích budek na komíny a výškové budovy po celé České republice. Během hnízdění sokolů jsou na těchto budovách pozastaveny práce, které by mohly sokoly vyrušit a mladí sokolíci jsou následně monitorování a kroužkování ornitology. Do konce roku 2019 sokoli v objektech ČEZ přivedli na svět minimálně 84 mláďat, z toho v samotném roce 2019 jich bylo 19. Jedná se o rekord a důkaz toho, že sokolí populace si v elektrárnách ČEZ postupně zvyká a rozšiřuje se.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   15. 7. 2020

• Tábory mohou pokračovat, ani veřejné akce v Jihlavě se neruší
• Policisté na silnici I/38 za dvě a půl hodiny odhalili třináct řidičů, kteří porušili pravidla silničního provozu
• Příroda v obležení: Jak a kam hlásit turistický vandalismus
• Devětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze čtyř trestných činů, například krádeže či vloupání do domu
• Retro jízda na všech možných bicyklech od Dolního mlýna v Balinách v sobotu
• Kamenný most z 18. století mezi Henčovem a Velkým Beranovem byl prohlášen za kulturní památku

Úterý   14. 7. 2020

• Malpa hnědá v táborské zoo je rozený hamoun!
• Město Jihlava rekonstruuje pomník na náměstí Svobody
• Nová laparoskopická věž umožní operatérům v třebíčské nemocnici operovat častěji a šetrněji

Pondělí   13. 7. 2020

• Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila tři nákladní auta, dálnice na Prahu je neprůjezdná
• U Ostrova nad Oslavou byly nalezeny dva dělostřelecké granáty a dělostřelecká mina
• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020