Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 16.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Stavba sjezdu z přivaděče na Romana Havelky v Jihlavě oddálena nebude
Přestože vedení jihlavské radnice na počátku dubna oznámilo, že kvůli úsporám přesune na příští rok mimoúrovňovou křižovatku – sjezd z přivaděče I/38 na ulici Romana Havelky. zastupitelstvo tento týden zmíněný záměr neschválilo.
Zastupitelé diskutovali o nutných úsporách v městském rozpočtu kvůli pandemii. Potřebují ušetřit asi 100 milionů korun.

Návrh na úsporu 33 milionů odložením stavby sjezdu z dálničního přivaděče do obchodní zóny na ulici Romana Havelky ale zavrhli. „Deset let se tady o to usilovně snažíme a teď bychom to měli těsně před cílem odložit? To je nepřijatelné!“, rozzlobil se například bývalý primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.
Také zastupitelé z hnutí ANO jednohlasně podpořili co nejrychlejší zahájení stavby sjezdu z přivaděče.
Většina zastupitelů to vnímá jako velice prospěšný krok, který pomůže lidem cestujícím za nákupy a zároveň uleví jiným silnicím v centru.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě velemyši největší
Mládě velemyši největší spatřilo v jihlavské zoologické zahradě světlo světa ve středu 1. dubna. Pohlaví zatím není známo.
"K chovu velemyší obláčkových jsme po několikaleté přestávce opět během loňského podzimu přidali jejich sesterský taxon, velemyš největší. O tom, že nový pár se u nás již dobře zabydlel, svědčí i první odchovávané mládě těchto stromových tvorů z filipínských ostrovů", uvádí zoologická zahrada v Jihlavě na svých fb stránkách.

Velemyš největší (Phloeomys cumingi), dříve zvaná také jako krysa největší má robustní tělo, krátké nohy, okrouhlé ušní boltce a dlouhý ocas. Žije pouze na filipínském ostrově Luzon. Váží 1,4 až 2,1 kg. Je podobná o trochu větší příbuzné velemyši obláčkové – oproti ní má jednobarevnou hnědošedě zbarvenou srst bez světlých ploch.

Žije v korunách stromů, je aktivní v noci. Žije samotářsky, jen občas se sdružuje do malých skupin. Rodí jedno mládě, které je oproti menším myším dobře vyvinuté. Matka jej nosí pevně přisáté na břiše.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení u dopravní nehody v Petrovicích
Hasiči z Okříšek poprvé použili vyprošťovací zařízení v pátek 15. května u dopravní nehody za Petrovicemi. Na křižovatce silnice II/405 s odbočkou na Petrovice došlo ke střetu nákladního a osobního auta a řidičku osobního vozu bylo nutné z vraku vystříhat. Následně ji transportoval vrtulník do brněnské nemocnice.
Vyprošťovací zařízení, které Okříšky pořídily pro zásahovou jednotku SDH loni, zatím sloužilo pouze pro hasičský trénink. Zásahová jednotka je od nového roku předurčená pro výjezdy k dopravním nehodám, dosavadní dva výjezdy se ale obešly bez nůžek a heverů.

Hasiči se těžkého úkolu u nehody v Petrovicích - kromě velitele R. Bachera absolvovali takový zásah poprvé - zhostili na jedničku a zaslouží si ocenění za pomoc při záchraně lidského života. HOŠI, DĚKUJEME!

Zároveň apelují při této příležitosti na řidiče, aby si uvědomili, že i v případě uzavírek zůstávají v platnosti dopravní pravidla a přednosti v jízdě (pokud nejsou dopravním značením jasně změněné), takže v tomto místě stále platí, že hlavní silnice je II/405 a projíždějící vozidla mají přednost před těmi, které přijíždí po objížďce od Petrovic. To samé platí pro hlavní křižovatku - zákaz vjezdu na Masarykově ulici má výjimku dopravní obsluhy, tím pádem z Masarykovy mohou do křižovatky vjíždět vozidla a ta mají přednost před všemi ostatními. Bohužel zaznamenáváme situace, kdy automobily přijíždějící od Jihlavy nebo Přibyslavic přednost nedávají a riskují tak střet s vozidlem na hlavní. Naši hasiči sice zvládají práci s vyprošťovacím zařízením perfektně, ale lepší bude, když ho nebudou muset používat moc často!

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Dálava o cestě z Brna do Ruska
Filmový klub v Jihlavě uvede po nucené korono pauze dokument Dálava v pondělí 18. května od 19.30 hodin v kině Dukla. Nejlepší český dokumentární film roku 2019, ověnčený čerstvým Českým lvem 2020, je dokumentární road movie o cestě otce a syna z Brna do ruského města Divějevo, kde bydlí matka s dcerou. O cestě plné odcizení, poznávání a sblížení. Pro návštěvníky kina platí zpřísněná hygienická pravidla.
Martin Mareček nejprve uvažoval natočit příběh otce a syna na cestě jako hraný film. Nakonec tuto
road movie ztvárnil jako dokumentární film s prvky filmu hraného. Inspirací mu byl skutečný životní příběh Víta a Gríši Kalvodových. Ti se rozhodli před koncem prázdnin zdolat cestu z Brna do Divějeva v Rusku a potkat se tam po letech opět s matkou a dcerou. Při jízdě autem na otce a syna tvrdě dopadá zjištění, že nemůžou najít společnou řeč. Dělí je propast mezi generacemi, ale také vzájemné odcizení. Nicméně se v průběhu cestování a pátrání vlastně dost sbližují a uvědomují si, že i když se na hodně věcech neshodnou a mnohdy spolu neumí moc dobře komunikovat, jsou spolu propojeni důležitým poutem. Společnou řeč otec a syn najdou až v cíli cesty, kdy vzhledem k okolnostem musí v pravoslavné vesnici hledat okamžitá řešení a na chvilku se stávají téměř akčními hrdiny. Svůj pobyt v Rusku si ale rozhodně oba dva představovali jinak…
Mareček diváky nechává nahlédnout opravdu do nejintimnějších zákoutí Vítovy mysli i srdce, když road trip ještě prokládá sekvencemi z domácích videí této česko-ruské rodiny.
Film je velmi upřímnou zpovědí, která dokáže už během prvních deseti minut diváky zaujmout a vtáhnout do děje. Najdeme zde humor, napětí, dramatické situace, citové prožitky i křehkou intimitu rodinných vztahů. Dálava přináší originální a neotřelý styl vyprávění - pro diváky, kteří hledají filmové dílo, které má hloubku a které nutí k přemýšlení, je tento snímek tou správnou volbou.
„Člověk má vždy napravit to, co pokazí.“

Dálava
Česká republika, 2019, DCP, barevný, česky/ukrajinsky/rusky, české titulky, 76 minut
Režie: Martin Mareček
Scénář: Martin Mareček, Tomáš Bojar
Kamera: Jiří Málek
Produkce: Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
Hrají: Vít Kalvoda, Grigorij Kalvoda

Zpřísněná hygienická a organizační opatření k provozu kina:

Divákům bez průkazu AČFK doporučujeme upřednostnit elektronické zakoupení vstupenek.
Členové Filmového klubu Jihlava si vstupenky zakoupí standardně v pokladně kina - při předložení průkazu AČFK mají samozřejmě nárok na zlevněné vstupné.
V případě zakoupení vstupenek u pokladny dodržujte předepsaný bezpečný odstup.
Také na filmové projekce platí při pobytu v sále povinnost zakrýt si nos a ústa rouškou nebo jiným vhodným způsobem.
V kinosále bude možno obsadit jen sedadla v každé druhé řadě, povoleno je obsadit max. dvě sedadla vedle sebe, mezi diváky/dvojicemi musí být minimálně jedno sedadlo volné.
V kině platí zpřísněná hygienická pravidla - dezinfekce kinosálu a jeho odvětrání, dezinfekce vstupních prostor, sociálních zařízení - dbejte i vy na pečlivou hygienu v prostorách kina.
V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží návštěvu kina raději odložte.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   15. 7. 2020

• Tábory mohou pokračovat, ani veřejné akce v Jihlavě se neruší
• Policisté na silnici I/38 za dvě a půl hodiny odhalili třináct řidičů, kteří porušili pravidla silničního provozu
• Příroda v obležení: Jak a kam hlásit turistický vandalismus
• Devětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze čtyř trestných činů, například krádeže či vloupání do domu
• Retro jízda na všech možných bicyklech od Dolního mlýna v Balinách v sobotu
• Kamenný most z 18. století mezi Henčovem a Velkým Beranovem byl prohlášen za kulturní památku

Úterý   14. 7. 2020

• Malpa hnědá v táborské zoo je rozený hamoun!
• Město Jihlava rekonstruuje pomník na náměstí Svobody
• Nová laparoskopická věž umožní operatérům v třebíčské nemocnici operovat častěji a šetrněji

Pondělí   13. 7. 2020

• Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila tři nákladní auta, dálnice na Prahu je neprůjezdná
• U Ostrova nad Oslavou byly nalezeny dva dělostřelecké granáty a dělostřelecká mina
• Jiří Suchý: Často jsem své texty napsal ve svých snech
• Krajské nemocnice na Vysočině jsou připraveny operativně navýšit kapacity odběrových míst
• V Jihlavě od úterý roušky v MHD, ve službách, v sociálních službách i ve velkých obchodech
• V Brtnici nadýchal šestnáctiletý chlapec přes dvě promile alkoholu
• Registrace na Jihlavský půlmaraton je otevřena!
• Letní promoce absolventů Vysoké školy polytechnické Jihlava se ruší

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020