Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 19.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Magdalena Křenková uvede sbírku básní Měsíc nad Kladinou pod pamětní deskou Josefa Floriana ve Staré Říši
Uvedení sbírky básní Měsíc nad Kladinou od Magdaleny Křenkové pod pamětní deskou Josefa Floriana, vydavatele Dobrého díla, jejího dědečka, se bude konat v neděli 31. května od 14 do 18 hodin ve Staré Říši čp. 69 na Jihlavsku. Za příznivého počasí akci doprovodí obrazy autorky.
Sbírka básní Magdaleny Křenkové „Měsíc nad Kladinou“ dotváří předmluva Ivana Martina Jirouse, dvě ilustrace Michaely Křenkové a návrh obálky Vojtěcha Křenka.

Poezie Magdaleny Křenkové je žitá, nevykalkulovaná. Čtenáře vtáhne do jejího barevného světa protkaného staroříšským koloritem. I když básně jsou přikovány k jednomu místu, rodnému kraji Staré Říši, disponují duchovním prostorem s přesahem do věčnosti.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy se odkládá; kraj zrušil veřejnou zakázku
Plánovaná rekonstrukce mostu u Dvorců u Jihlavy na silnici II/602 z Jihlavy do Pelhřimova v nejbližších měsících nezačne. Stavební práce na mostě, který vede přes elektrifikovanou železniční trať Jihlava – Veselí nad Lužnicí i řeku Jihlavu se přitom měly původně rozběhnout už v dubnu a skončit na konci října letošního roku.
"Jeden z účastníků zadávacího řízení podal totiž návrh na přezkoumání úkonů zadavatele zadávacího řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a za těchto podmínek nebude možné dodržet stanovené termíny včetně sjednaných nepřetržitých výluk,“ vysvětluje hejtman Jiří Běhounek. Po mostě u Dvorců se nadále bude jezdit po zúžené vozovce se zachováním obousměrného provozu pro veškerou dopravu.

Stavební stav mostu u Dvorců u Jihlavy se nyní nachází v kategorii 5 ze sedmimístné škály. „Konstrukce mostu je zatím v dobrém stavu, což ale neplatí pro krajní nosníky. Z toho důvodu je už nyní doprava svedena betonovými monobloky do středu vozovky a je zde snížená rychlost. Máme k dispozici kompletní diagnostiku mostu a jeho stav budeme i nadále pečlivě sledovat, provedeme také další mimořádnou mostní prohlídku,“ nastínil další kroky krajský radní pro oblast dopravy a silničního hospodářství Jan Hyliš s tím, že se co nejrychleji začne připravovat nové výběrové řízení na dodavatele stavby. Určujícím faktorem, který bude mít největší vliv na termín zahájení prací v budoucnu, je následná dohoda se Správou železnic o stanovení nových výluk. „Pokud se podaří vše dojednat, mohli bychom most u Dvorců zrekonstruovat ve výhledu dvou let,“ uzavřel Jan Hyliš.

Ilustrační foto
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Vílance na silnici I/38 se čelně srazila dvě auta, zasahoval i vrtulník
Na silnici I/38 u Vílance na Jihlavsku se stala v úterý 19. května krátce po půl jedné odpoledne vážná dopravní nehoda.
"Operátorky na tísňové lince 155 přijaly informaci o čelním střetu dvou osobních aut u Vílance na Jihlavsku. Operační středisko vyslalo na místo události dvě pozemní posádky a vrtulník letecké záchranné služby. Zdravotníci ošetřili celkem tři lehce zraněné osoby, které následně převezli k dalšímu dovyšetření na urgentní příjem do nemocnice v Jihlavě", sdělil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Při nehodě unikly provozní kapaliny, hasiči únik zlikvidovali speciálním sorbentem. Zásah na místě stále probíhá.

Silnice je aktuálně neprůjezdná.
Příčinu a okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči v Dobroníně vyprostili čápa, který propadl komínem
Hasiči z Polné zachraňovali v úterý 19. května o půl jedenácté dopoledne čápa, který spadl do komína.
Čáp uvízl v komíně, který v Dobroníně na Jihlavsku zbyl v areálu bývalých skláren.

"Záchranná akce se zdařila, čáp neutrpěl žádné zranění a byl vypuštěn zpět do volné přírody", uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Foto: HZS Kraje Vysočina
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kriticky ohrožení vodouši rudonozí zahnízdili na polních mokřadech na jižní Moravě
Na 12 polních mokřadech jižní Moravy zaznamenali ornitologové právě probíhající hnízdění kriticky ohroženého vodouše rudonohého. Periodicky zaplavované tůně na polích pro něj představují ideální místo, podobně jako pro mnoho dalších vzácných živočichů vázaných na vodu. Nyní je ale ohrožuje cílené odvodňování kvůli obnovám starých melioračních systémů a snahám o jejich nové vytváření. Česká společnost ornitologická (ČSO) zdůrazňuje, že v období, kdy čelíme dlouhodobému suchu, je důležité vracet vodu do krajiny tam, kde dříve přirozeně byla a snažit se ji zde zadržovat.
Jihomoravská pobočka ČSO se dlouhodobě zabývá mapováním a výzkumem mokřadů vznikajících v zemědělské krajině jižní Moravy. „Mokřiny, které se díky dešti a tajícímu sněhu periodicky tvoří na orné půdě, jsou doslova ostrovy života a hostí pestrou škálu rostlin i živočichů, včetně mnoha ohrožených druhů ptáků. Kromě toho pomáhají zadržovat vodu v krajině a mají pozitivní vliv na mikroklima,“ vysvětluje předseda Jihomoravské pobočky ČSO Jan Sychra.

Vodouši rudonozí hnízdní na 12 polních mokřadech jižní Moravy
Ornitologové zjistili, že v těchto periodicky vytvářených mokřadech hnízdí i vodouš rudonohý, který patří v Česku ke kriticky ohroženým. „Vodouš k hnízdění potřebuje zaplavovaná území a polní mokřady pro něj představují ideální biotop. Letos jsme na jaře zaznamenali výskyt vodoušů na 17 lokalitách polních mokřadů. I přes pokračující silné sucho je ještě v průběhu května obsazených 12 z nich, přičemž 6 z nich jsou vysychavé mokřiny a 6 nevysychající polní mokřady,“ říká Sychra.

V České republice hnízdí podle odhadů ornitologů pouhých 25 až 40 párů vodoušů rudonohých. Již takto malé číslo ale může ještě poklesnout. „Mokřady v zemědělské krajině, kterých už je i tak málo, jsou stále pod velkým tlakem člověka. Jsou ohroženy zavážením zeminou, rušením, a především cíleným odvodňováním. Nedávným příkladem je zánik mokřadu u Uherčic, kde zprovozněním starého melioračního systému došlo k odtoku a vysušení vody z území 7 hektarů. I na tomto místě hnízdil vodouš rudonohý,“ připomíná Sychra.

Přežití druhů, jako je vodouš rudonohý, je silně závislé na vodě a člověk jim svou činností rozmnožování komplikuje. „I přes lamentaci veřejnosti nad extrémním suchem jsme stále svědky obnovy meliorací a snahy o jejich další budování. Kdysi rozsáhlé vlhké louky plné života, které bylo možné najít po celé jižní Moravě, jsme již kvůli masivním melioracím především v 70. a 80. letech minulého století ztratili. Je nepochopitelné, proč i v dnešní době boje proti suchu musíme dále čelit dalšímu vysoušení i těch posledních zbytků mokřadní krajiny,“ říká Sychra.

ČSO sleduje stavy ptactva detailně od roku 1982. Od té doby z našeho území zmizela třetina ptáků žijících v zemědělské krajině. „Na vině je člověk hospodařící příliš intenzivně, tedy na velkých polích bez remízků a dalších krajinných prvků. A také používání zemědělské chemie a záměrné odvodňování krajiny a vysušování mokřadů a pramenišť. V období, kdy čelíme velkému dlouhodobému suchu, bychom se měli snažit vracet vodu do krajiny tam, kde dříve přirozeně byla a snažit se ji zadržovat,“ říká Sychra.

Jihomoravská pobočka ČSO usiluje nedaleko Dubňan na Hodonínsku o vytvoření Ptačího parku Kosteliska. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a drobných vodních prvků a obnovou tradičního hospodaření se zde snaží o vznik pestrého a pro přírodu i lidi atraktivního území. „Aktuálně ve zdejším polním rozlivu hnízdí minimálně 2 páry vodoušů rudonohých. Vzácných druhů ptáků, obojživelníků i plazů je ale v tomto území mnohem víc,“ říká za Jihomoravskou pobočku ČSO Přemysl Heralt.

Více o ptačím parku na https://www.birdlife.cz/kost…

S obnovou a údržbou mokřadů už má ČSO zkušenost. V Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře se podařilo mokřad obnovit a odměnou bylo loňské úspěšné hnízdění vodoušů rudonohých, poprvé v historii parku.
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na budovu městského úřadu v Pacově na Pelhřimovsku se po téměř 100 letech navrátil nápis RADNICE
Trocha historie: Stará radnice vyhořela 25. ledna 1917. Nová radnice (také pozdější sídlo Městského národního výboru) byla společně se Spořitelnou vystavěna v letech 1921 – 1923 dle návrhu architekta Viktora Šulce. Starostou byl tehdy Vojtěch Janura. Pamětní desku naleznete přímo v radnici (vpravo od schodů do patra).
Radnice je jednopatrová budova – z průčelní strany do náměstí – s předsunutým středovým rizalitem s podloubím, balkonem a štítem (v trojúhelníkovém štítě reliéfně provedený znak města Pacova – lev vedle věže). Nad okny na balkon pod římsou dle dostupných fotografií býval nápis Radnice a spořitelna. Do roku 1930 bylo v objektu radnice umístěno Městské muzeum a archiv města. V objektu byly v minulosti také služební byty či obřadní síň.

Také zde sídlila Osvětová beseda (pozdější Městské kulturní středisko) a dokonce i Veřejná bezpečnost. Po zániku okresních úřadů a vzniku obcí s rozšířenou působností (205 obcí v rámci ČR) se část Městského úřadu, především vykonávající výkon státní správy, přesunula do objektu zámku. Objekt radnice slouží pro výkon samosprávy města Pacova a je zde sídlo České spořitelny. V objektu dále naleznete sídlo Svazku obcí mikroregionu Stražiště, MAS Via rustica a aktuálně také pracoviště Úřadu práce Pelhřimov.

Označení objektu pokládám nejen za vkusné, ale také za nutné z pohledu přehlednosti pro návštěvníky města Pacova.
Lukáš VLČEK



Zpět nahoru na obsah...

V Chotěboři staví nový domov pro seniory; přibude tak 122 nových míst
V Chotěboři vzniká nový moderní domov pro seniory, který nabídne pobytové sociální služby ve 26 jednolůžkových a 48 dvoulůžkových pokojích, každý s vlastním sociálním zařízením. Výstavba dvoupodlažní budovy byla zahájena loni v říjnu, nyní se dokončuje hrubá stavba a střecha, aby se naplno rozběhly interiérové práce.
„Budova se sedlovou střechou má tvar nepravidelného L a maximálně respektuje charakter okolní rezidenční zástavby. K objektu patří zahrada a parkovací stání. Pro interiéry využíváme v co největší míře přírodní materiály, které jsou odolné a snadno hygienicky udržovatelné. Vše bude laděno do teplých barevných odstínů,“ uvedl Jaroslav Novotný ze společnosti SeneCura. Celková využitelná plocha budovy přesáhne 4 200 m2 a klienti zde budou mít k dispozici společenské místnosti, ergoterapeutickou místnost, fitness centrum, vybavení pro terapie a masáže nebo kadeřnictví. Specifické bude uspořádání formou „domácností“, kde speciálně vybavené prostory obývají skupiny klientů, kteří se navzájem znají. Součástí domova bude i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami pro lepší orientaci klientů s demencí a také velký taneční sál, který bude sloužit nejen pro taneční klub města, ale také k pořádání kurzů, zájmových kroužků a dalších společenských aktivit.

Nová budova roste v lokalitě Koubek na pozemku o rozloze 7 500 m2. Aktuálně se zde dokončuje hrubá stavba, střecha a inženýrské sítě pod objektem, vylívají se základové desky a vyzdívají obvodové stěny. „Projekt je unikátní tím, že jsme kvůli rychlosti výstavby v maximální míře použili prefabrikovanou technologii výstavby. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet, který byl vyroben v betonárně a na staveništi se pouze složil do prostorové konstrukce. Současně jsme použili koupelnové buňky, které jsou kompletně vybaveny zařizovacími předměty a veškerými technologiemi, stačí je tedy jen napojit na hlavní rozvody,“ vysvětlil Jaroslav Novotný. Zahájena byla montáž střešních vazníků a jakmile bude do podkroví osazena klimatizační jednotka a uzavřen střešní plášť, rozběhnou se naplno veškeré interiérové práce.

SeniorCentrum Chotěboř bude nabízet služby Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem, který je zaměřený na péči o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. V plánu je rovněž denní stacionář a odlehčovací služba. Město Chotěboř nové zařízení potřebuje, protože nejbližší domov pro seniory v kraji Vysočina je až v Havlíčkově Brodě. SeneCura se stane také významným zaměstnavatelem, protože v domově najde práci zhruba 65 lidí – pečovatelů, sester, kuchařů a pomocného personálu. Jsou zde i prostory pro dětskou skupinu, tedy děti zaměstnanců a lidí z blízkého okolí.

Chotěboř bude druhým domovem skupiny SeneCura na Vysočině. V loňském roce bylo otevřeno SeniorCentrum v Telči. Společnost SeneCura je s více než 2 000 lůžky největší soukromý poskytovatel pobytových sociálních služeb v České republice, provozuje zde celkem 15 SeniorCenter.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

MHD v Jihlavě se vrátí do letního režimu
Od pondělí 25. května se městská hromadná doprava v krajském městě Vysočiny vrací k běžnému letnímu provozu. Končí tak omezení v dopravě zavedená v souvislostí s pandemií koronaviru a doprava bude zpátky v režimu, ve kterém jezdila loni touto dobou.
Dopravní podnik odhaduje ztráty způsobené úbytkem cestujících z důvodu pandemie čínského viru asi na 5,7 milionů korun bez DPH do konce května 2020. Úbytek cestujících byl ve druhé polovině března až šedesátiprocentní. A až od konce dubna začal počet cestujících pomalu znovu růst.

Ve srovnání s loňským rokem je současný počet cestujících asi na úrovni 2/3 loňského květnového průměru. Od 25. května se proto provoz vrací do letního režimu. „Budeme jezdit ve stejných intervalech jako loni touto dobou. Na páteřních linkách A, B a C budou trolejbusy odjíždět ze zastávek každých 15 minut. A až do prázdnin přidáváme i školní autobusy na linkách 5 a 8,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Radim Rovner. Podle jeho slov se další změny jízdních řádů dají čekat v průběhu září, kdy půjdou už snad všichni žáci a studenti opět do škol. Na případnou zvýšenou poptávku cestujících i během dalších týdnů nebo letních prázdnin je ale jihlavská MHD připravena pružně aktuálně zareagovat.

DPMJ se stále pečlivě stará o čistotu vozů a stále také každodenně dezinfikuje všechna vozidla. Od počátku roku se také výrazně zlepšilo dodržování jízdního řádu. Navíc 97% km MHD v Jihlavě je ekologických, u trolejbusů bezemisních čistě na elektřinu a u autobusů nízkoemisních na CNG. „Kdo chce tedy cestovat levně, bezpečně, ekologicky a včas, zvolí v Jihlavě MHD,“ uzavírá ředitel DPMJ Radim Rovner.

Od 25.5.2020 se zavádí v MHD v Jihlavě v pracovní dny tyto změny:

Linka A, B základní interval 15 minut od 05:00 do 19:00.
Linka C základní interval 15 minut od 05:00 do 16:00.
Linka E se vrací k původnímu jízdnímu řádu bez omezení.
Linka D a F základní interval 30 minut od 05:00 do 19:00.
Linka 5 je zaveden školní spoj s odjezdem 07:10 z konečné v Ráji a 07:35 s odjezdem ze Zborné.
Linka 8 pojede školní spoj s odjezdem 07:15 z Hybrálce, zajede k základním školám Jarní a Evžena Rošického.
Linka N – provoz bude obnoven z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Zoo Tábor posílá svého prvního zubřího odchovance samce Tábora do nové rezervace u Rokycan, kde založí vlastní stádo
Tábor odjede z Tábora pryč. Za touto zdánlivě banální větou se skrývá výrazný úspěch ZOO Tábor, která vůbec poprvé v historii českých zoologických zahrad pošle do přírodní rezervace v ČR vlastního odchovance zubra evropského, který se pyšní jménem Tábor. Ve středu 20. května naloží zkušení pracovníci zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem tříletého samce v táborské zoologické zahradě a odvezou ho do nově zřízené velkoplošné rezervace nedaleko Rokycan. Ta vznikla nedávno podle vzoru ojedinělé rezervace velkých kopytníků ze středočeských Milovic.
„Náš odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká pyšně ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Vyvrcholí tak několikaleté úsilí odchovat a vypustit do přírody prvního v Česku narozeného zubra.

Zubr evropský kdysi volně obýval území celé Evropy včetně české kotliny, ale na počátku 20. století byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit.
Táborská zahrada, jíž Korec vtiskl tvář místa zaměřeného na chov zvířecích druhů ohrožených vyhynutím, se připojila ke snahám o rozšíření počtu těchto impozantních kopytníků před čtyřmi lety. Původně pětičlenné stádo pocházející z Polska a Německa se rozrostlo již o čtyři mláďata.
„Z každého odchovaného mláděte máme pochopitelně velkou radost, ale ze samiček vždy o něco větší. Samci se totiž, na rozdíl od opačného pohlaví, nemohou připojit k jinému stádu a musí založit zcela nové. To také znamená zcela nový životní prostor a to bohužel není v hustě osídlené české krajině jednoduchý úkol,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.
Tábor se narodil jako vůbec první z odchovanců a jméno dostal na počest svého rodiště. Všichni zubři narození v ZOO Tábor jsou zapsáni v evropské plemenné knize, kde mají rezervovaná jména začínající slabikou Ta-.

„Letos v lednu odjely z milovické rezervace do Rokycan tři mladé zubří samice, které se v bývalém vojenském prostoru narodily. Díky získání nepříbuzného samce ze ZOO Tábor vznikne v Česku nový chov těchto vzácných kopytníků. To je pro záchranu ohroženého druhu nesmírně cenné. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce, až dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu. Proto je každá další chovná skupina nesmírně cenná,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec se výrazně podepsal pod úspěšný program návratu zubra do české přírody. Developerská společnost Ekospol, kterou založil a řídí, sponzorovala pořízení a přepravu skupiny pěti zubrů do rezervace ve středočeských Milovicích z nejslavnějšího národního parku na světě chovajícího tyto velké kopytníky – polské Bělověže. Ve spolupráci s Českou krajinou, která rezervaci vybudovala a stará se o ní, úzce spolupracuje i nadále, mimo jiné právě při umístění zubra Tábora do Rokycan.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od pondělí 27. dubna je otevřena každý den od 9:00 do 18:00. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je EKOSPOL, lídr developerské výstavby v ČR.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Polensko-přibyslavský panovník Viktorin je pohřben v Kladsku
Kromě 600. výročí narození Jiřího z Poděbrad si letos připomínáme 520. výročí úmrtí jeho syna Viktorina. Druhý potomek “husitského” krále významnou část svého života spojil s východními Čechami, kde jeho rod, i on sám, mimo jiné vlastnil Polnou, Přibyslav, hrady Ronov nad Sázavou a Litice nad Orlicí a Náchodský hrad, který pro Poděbrady představoval strategicky důležité spojení s Kladskem a slezskými državami. Pokud jde o Přibyslav, je třeba zdůraznit, že Viktorin 6. prosince 1465 potvrdil stará práva a výsady občanů města.
Kde přišel na svět?

Na místě Viktorinova narození se historikové neshodnou.

Polský genealog Stefan Glogowski v podrobné studii Genealogie Poděbradů vydané v Gliwicích v roce 1997 dospěl k závěru, že Viktorin se narodil ve středu 29. května 1443 v Těšíně.

Polský historik Jerzy Ciurlok v práci Ich książęce wysokości (Jejich knížecí výsost) vydané v roce 2015 v nakladatelství Silesia Progress, Opole, uvádí jiné datum narození - 11. července 1443 - ale také soudí, že Viktorinova kolébka stála v Těšíně.

V obsáhlé práci Poděbradové - Rod českomoravských pánů, kladských hrabat a slezských knížat (Ondřej Felcman a Radek Fukala s kolektivem) se dočteme, že “novopečený kníže Viktorin se narodil 29. května 1443 jako druhý syn Jiřího z Kunštátu a na Poděbradech a jeho manželky Kunhuty, dcery Smila ze Šternberka. Jméno dostal podle slavného děda z otcovy strany, Žižkova přítele a znamenitého husitského válečníka”. Místo narození autoři neuvádějí. Knihu v roce 2008 vydalo Nakladatelství Lidové noviny. Vebové stránky Lidových novin, ale také jiné, tvrdí, že Viktorin se narodil v Poděbradech.

Polský církevní portál www.wiara.pl se s českými prameny shoduje ve dni Viktorinova narození, ale také on porod a křest spojuje s Těšínem.

Od podobojí k víře katolické

Zlomovým okamžikem Viktorinova mnohdy dramatického života bylo jeho zatčení uherskými vojsky 29. července 1469.

Jako zajatec uherského krále Matyáše Korvína do rukou papežského legáta Vavřince Rovarella složil vyznání katolické víry, což se v Čechách tajilo.

Teprve 1. února 1472 vyhověl přání nového českého krále polsko-litevského původu Vladislava Jagellonského, aby konverzi veřejně přiznal. Vyzval své bratry, ať ho následují a učiní totéž, v čemž Viktorina podporovaly jejich manželky.

Třikrát ovdověl

Viktorin byl třikrát ženat. Právě prvním sňatkem v roce 1463 s Markétou (někdy mylně psanou Žofií), jedinou dcerou Hynka Ptáčka z Pirkštejna, vyženil Polnou, Přibyslav a hrad Ronov. Poprvé ovdověl v roce 1472.

Podruhé se oženil s kněžnou Žofií Těšínskou, dcerou Boleslava Těšínského z opolské linie Piastovců. Ta zemřela v roce 1479.

Třetí manželkou se stala Markéta Paleiologovna z Montferratu (historické území na severozápadě Itálie). Český dějepisec Augustin Sedláček této dceři byzantských císařů v Ottově slovníku naučném věnuje pouze šest slov: “Alena, jinak Markéta Paleiologovna, z císařské krve”.

Již citovaný Glogowski prozrazuje více: “Jediným mně známým zdrojem, dovolujícím mně přesněji určit datum uzavření sňatku Markéty, je dopis ze 4. února 1480, který v Ansbachu napsal Albrecht Achilles, brandeburský elektor, kněžně Uršule Ziembické, manželce Jindřicha Staršího, z něhož vyplývá, že dům Poděbradů horečně sháněl klenoty a garderobu na Viktorinovo svatební veselí”.

Ani Markéta Viktorina nepřežila, zemřela 25. července 1496 v Kladsku a byla tam pohřbena v knížecí kryptě klášterního kostela sv. Jiřího a Vojtěcha.

Byl otráven?

Vnuk jednoho ze tří nejbližších spolubojovníků Jana Žižky a syn krále Jiřího z Poděbrad v závěru života hledal místo, kde by v klidu dožil. Azyl našel v Těšíně u svého zetě Kazimíra II. Těšínského.

Na Těšínském zámku zemřel za blíže neznámých okolností v neděli 30. srpna 1500 ve věku 57 let. Polský zdroj Principatus Teschinensis za příčinu smrti považuje otravu. Jed prý podali Jagellonci, kteří se báli návratu Viktorina na českou politickou scénu.

Potomek panovníka evropského významu, český, římskoněmecký, minsterberský a opavský kníže a hrabě kladský, svého času majitel výnosného polensko-přibyslavského panství, skonal v naprosté chudobě.

Když Kladsko bylo součástí České koruny

Co se dělo s jeho tělesnými ostatky? Podle některých zdrojů byly nejdříve uloženy v kostele sv. Ducha v Opavě. O 58 let později (1558) byly přemístěny do farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladsku.

Podle jiných pramenů, především polských, byl zesnulý Viktorin bezprostředně uložen vedle své manželky v klášterním kostele sv. Jiří a Vojtěcha v Kladsku a v roce 1558 byly ostatky manželů přeneseny do knížecí hrobky ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou dodnes.

Kladsko bylo do roku 1742 součástí České koruny. Za vlády Marie Terezie se spolu s většinou Slezska ocitlo v Prusku a po porážce hitlerovského Německa v roce 1945 připadlo Polsku. Město Kladsko bylo dvakrát, v roce 1512 a 1518, dějištěm generálního sněmu zemí Koruny české.

Pohřben vedle prvního českého arcibiskupa

O pomoc v hledání Viktorinova hrobu jsem požádal komunitu jezuitů, která v Kladsku spravuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, požádal jsem o fotografii náhrobku. Od mnichů jsem se žádné odpovědi nedočkal. Zato obratem mně odepsala Irena Klimaszewská z vědecké knihovny Muzea kladské země:

“Obávám se, že Vám nebudu schopna pomoci. Přestože je podle dostupných zdrojů Viktorin spolu s manželkou Markétou Paleolog skutečně pohřben v kryptě kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladsku, fotografii jeho náhrobku nevlastníme, neboť takový náhrobek neexistuje (alespoň nic o něm nevíme a nic o něm neuvádí nám dostupná literatura). Podle informací, někdy nepřesných a někdy protichůdných, obsažených v různých pracích, krypta, v níž jsou uloženi zesnulí příslušníci rodu Poděbradů, zvaná knížecí, se nachází v severní chrámové lodi v úrovni prvního sloupu, počítaje od presbyteria. Podle shodných informačních zdrojů byla tato krypta vyhloubena a vyzděna v roce 1558, když byly tělesné ostatky Poděbradů přeneseny sem z kostela sv. Jiřího a Vojtěcha. Zdroje však mlčí o přemístění erbovních desek. V literatuře je uváděna pouze jedna - tumba z bílého mramoru ohraničená balustrádou patřící Jindřichu Staršímu a jeho manželce Uršule. Náhrobek měl stát mezi hlavním oltářem a náhrobkem Arnošta z Pardubic ze 14. století. Zlikvidován byl v roce 1637 a na jeho místo byla umístěna nová pamětní tabule z mosaze; píše o tom Boguslaw Czechowicz v práci Nagrobki późnogotyckie na Śląsku, Wrocław 2003”.

Pro méně zorientované čtenáře je vhodné uvést, že Jindřich starší byl třetím synem Jiřího z Poděbrad a Viktorinovým mladším bratrem.

Arnošt z Pardubic, v jehož blízkosti jsou sourozenci s manželkami pohřbeni, byl posledním pražským biskupem a prvním arcibiskupem a metropolitou českým. Zemřel v roce 1364 v Roudnici nad Labem a v souladu se svým přáním byl pohřben ve farním Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladsku. Ještě živý si pořídil náhrobní tumbu s tesanou figurou arcibiskupa s insigniemi a ležící figurou lva u nohou.

Otazník

O místě věčného spočinutí Viktorina 520 let po jeho smrti není pochyb. Otázkou zůstává, zda vedle své poslední manželky byl položen bezprostředně po smrti, tedy ještě v roce 1500, nebo zda jeho tělo nejdříve 58 let spočívalo v kostele sv. Ducha v Opavě a teprve v roce 1558 bylo převezeno do Kladska.

Pokud platí první verze, je třeba připomenout, že Viktorin zemřel v pozdním létě a jeho tělesné ostatky byly transportovány koňským potahem. Nejkratší cesta z Těšína do Kladska je dlouhá 220 kilometrů.

Součástí Těšínského zámku, v němž 30. srpna 1500 zemřel Viktorin, syn krále Jiřího z Poděbrad a majitel polensko-přibyslavského panství, je románská rotudna sv. Mikuláše a sv. Václava z druhé poloviny 11. století. První sakrální stavba na území Těšínského Slezska plnila funkci hradního kostela a zámecké kaple. V jejich zdech bylo nejdříve uloženo tělo zesnulého Viktorina. Otázkou je, zda odsud bylo přepraveno ihned do Kladska, nebo bylo nejdříve na 58 let uloženo v Opavě.

Foto: Ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladsku jsou uloženy ostatky dvou synů českého krále Jiřího z Poděbrad - Jindřicha staršího a Viktorina, který ve druhé polovině 15. století vlastnil polensko-přibyslavské panství. Charakter vnější architektury nejsilněji formovala pozdní gotika, v interiéru dnes dominuje baroko.

Foto: Tomasz Gmerek,
Muzeum kladské země
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024