Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 20.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
V květnu se v doprovodu pracovníka vydal jeden z klientů Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč při Oblastní charitě Jihlava rozveselit a potěšit svým hudebním vystoupením klienty ze Specializovaného domova pro seniory SeneCura Telč.
S nápadem uskutečnit hudební vystoupení přišla bývalá pracovnice zařízení, v současné chvíli pracující ve zmiňovaném SeniorCentru, Bc. Monika Smejkalová. Ta si uvědomuje, že současná opatření, vztahující se k výskytu onemocnění Covid-19, mohou mít i neblahý vliv na zástupce z řad seniorů. Obzvláště pak zákaz návštěv v zařízeních, poskytujících sociální služby, a chybějící kontakt s blízkými, a to nejen rodinnými příslušníky. Proto oslovila své bývalé kolegy s nabídkou navázání spolupráce.

„Všechny nás tento nápad nadchnul a vzhledem k tomu, že se spousta z našich klientů ve volném čase věnuje hudbě, neváhali jsme s realizací vystoupení ani vteřinu,“ uvedla pracovnice zařízení Hana Zahradníčková. Zájem o účast na připravovaném programu projevil klient Vašek, kterého si lze bez kytary a mikrofonu již jen těžko představit. Zařízení již reprezentoval na několika významných akcích, za sebou má dokonce také účast v nejrůznějších pěveckých soutěžích.

Vašek si pro klienty SeneCury Telč připravil set 10 písní. Lehkou počáteční nervozitu překonal i díky tomu, že si plně uvědomoval smysl svého vystoupení. „Když jsem uviděl všechny ty babičky a dědečky, jak se pomalu začínají objevovat v oknech svých pokojů, nervozita mě opustila, věděl jsem, že dělám správnou věc,“ uvedl Vašek.

Svým vystoupením potěšil Vašek nejen klienty, ale i pracovníky ze SeniorCentra. Také jim bylo zástupci zařízení vystoupení věnováno s cílem ocenění jejich náročné, ale i velmi záslužné práce.

Celé vystoupení, trvající přibližně hodinu, splnilo svůj účel do posledního puntíku. Dle slov pracovníků se ve tvářích některých z klientů SeneCury objevil v průběhu „koncertu“ nejen úsměv, ale i drobné slzy dojetí.

„Za všechny pracovníky ZASTÁVky nás velmi těší, že jsme v této nelehké době mohli přispět k šíření dobré nálady mezi ostatní. Věříme, že se nejedná o poslední příležitost podobného typu. Děkujeme všem zúčastněným a přejeme mnoho sil potřebných k překonání současné situace,“ řekla závěrem Hana Zahradníčková.
Martin LACINAZpět nahoru na obsah...

V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
O požáru v průmyslové zóně v Jihlavě - Hruškových Dvorech přijali hasiči hlášení ve středu 20. května ve 14.44 hodin
Podle informací hasičů hořel v přepravní firmě Geis přístřešek a část haly. Škoda je 420 tisíc korun. Příčinou požáru byla nedbalost.

Na místě zasahovali jihlavští profesionální hasiči a hasiči z Jihlavy - Bedřichova.
Příčiny a okolnosti požáru jsou v šetření.

V průmyslové zóně byli k vidění hasiči také včera, v úterý 19. května o půl deváté večer, kde hořelo ve firmě Enviropol. Hořela technologie, příčinou požáru byla podle informací od hasičů technická závada. Hasiči provedli lokalizaci a likvidaci požáru.
Předpokládaná škoda na majetku ve firmě Enviropol je asi půl milionu korun.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
Přelomový krok, který se výrazně zapíše do její historie, učinila ve středu 20. května ZOO Tábor. Svého vůbec prvního odchovance zubra evropského nechala převézt do velkoplošné přírodní rezervace v ČR. Na samce Tábora, který je pojmenovaný na počest svého rodiště, už čekaly v západních Čechách tři samice, které tam přepravila společnost Česká krajina z rezervace u středočeských Milovic, kde se narodily.
„Jsem pyšný, že se nám podařilo úspěšně završit mnohaletou práci desítek lidí, kteří se o návrat zubra evropského do přírody zasloužili. Náš vůbec první odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Táborská zoo je jedinou zoologickou zahradou v ČR, která realizuje program reintrodukce, tedy návratu zubra evropského o přírody v České republice. Právě Evžen Korec se výrazně podepsal pod tento úspěšný program, když developerská společnost Ekospol, kterou založil a řídí, sponzorovala pořízení a přepravu skupiny pěti zubrů do rezervace v Milovicích z národního parku chovajícího tyto velké kopytníky v polské Bělověži.
Ve spolupráci s Českou krajinou, která milovickou rezervaci vybudovala a stará se o ni, úzce spolupracuje i nadále, mimo jiné právě při umístění zubra Tábora do Rokycan.

Zcela ojedinělý úspěch táborské zoo zdůrazňuje také hlavní zoolog Ondřej Kott. „Vypuštění samce Tábora do velkoplošné rezervace vnímám jako završení pětiletého úsilí v rámci našeho projektu, které zahrnovalo výstavbu výběhu a sestavení chovného stáda, při kterém jsme po Evropě najezdili stovky kilometrů. Zubři jsou součástí historické paměti naší krajiny a jsem rád, že díky podobným projektům mohou opět tvořit i její současnost,“ říká.

Zubrovi Táborovi je teprve 2,5 roku a v současnosti dosahuje hmotnosti kolem tří metrických centů, přičemž samci v dospělosti váží kolem jedné tuny. Táborský dorostenec nyní dostává jedinečnou šanci stát se vůdcem stáda ve velkoplošné přírodní lokalitě, což se podle Ondřeje Kotta každému zubrovi rozhodně nepoštěstí. „Město Tábor letos slaví 600 let od svého založení a myslím, že toto je náš velmi originální příspěvek k oslavám,“ doplňuje Ondřej Kott.

Zubr evropský volně žil na území Evropy včetně české kotliny až do počátku 20. století, kdy byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky úsilí soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Založení další chovné skupiny zubra evropského proto kvituje i ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. „Každá další chovná skupina je nesmírně cenná. Zubrů žije na celém světě zhruba sedm a půl tisíce a teprve dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu,“ zdůrazňuje.

Úspěšný program návratu impozantního kopytníka do přírody bude nadále pokračovat. Dalšími odchovanci ZOO Tábor jsou samička Tara narozená v červnu 2018 a dále samička Taura a samec Taran, kteří se narodili vloni v létě. Všichni zubři narození v táborské zoo jsou zapsáni v evropské plemenné knize, kde mají rezervovaná jména začínající slabikou Ta-. „Z narození samiček míváme vždy o něco větší radost, protože u nich nebývá problém, aby se připojily k nepříbuznému stádu. Na rozdíl od samců nepotřebují zakládat stádo zcela nové,“ vysvětluje hlavní zoolog Ondřej Kott.Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
Na silnici z Brtnice do Bransouz boural v úterý 19. května krátce po šesté hodině večer pětapadesátiletý muž na kole.
"Při jízdě dostal cyklista smyk, havaroval a utrpěl zranění, se kterým ho zdravotnická záchranná služba převezla na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Provedenou dechovou zkouškou u muže policisté požití alkoholu vyloučili.
Místo nehody ohledali, zadokumentovali a provedli šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
Pokutu ve výši 108 tisíc korun dostalo od České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě město Počátky za nezajištění včasného zpracování nebo asanaci 216 m3 smrkové dřevní hmoty napadané kůrovcem, tak, aby nemohl dokončit svůj vývoj, nenamnožil se a nerozšířil do okolních lesních porostů v lesích u obce Veselá u Častrova na Pelhřimovsku. Informovala o tom mluvčí ČŽIP Radka Nastoupilová
Uvedla, že inspekce obdržela během let 2018 až 2019 celkem tři podněty na zanedbání povinností při zabezpečení ochrany lesa. "Upozorňovaly na šíření hmyzích škůdců v důsledku nezpracovaného dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem severským. Jednalo se o kůrovcové souše a čerstvě napadené stromy", vysvětlila.

„Na základě těchto podnětů jsme provedli tři inspekční šetření a město Počátky jsme opakovaně vyzvali ke zpracování napadené dřevní hmoty. Několikrát jsme také upozornili na fakt, že pokud se tak nestane, dojde k úplnému vývoji a výletu brouků nové generace do okolních stojících stromů. Město však apelu nedbalo,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě. Inspektoři ČIŽP v srpnu 2019 opakovaně zahájili kontrolu a zjistili, že celkové množství stojících sterilních kůrovcových souší nezpracovaných zlomů a vývratů činilo na daných lesních pozemcích minimálně 216 m3.

„Město ohrozilo svým jednáním životního prostředí v lesích. Bylo námi včas upozorněno a mohlo efektivně zasáhnout. Působení tohoto hmyzu vede k předčasnému smýcení porostů, které pak nemohou odpovídajícím způsobem plnit funkce lesa. Dochází také k ohrožení okolních lesních porostů u jiných vlastníků. Kalamitní stav je zapříčiněn nepřipraveností, často i laxností a nedůsledností, vyhodnotili jsme to jako zanedbání přes znalost věci,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Město Počátky se proti rozhodnutí neodvolalo, pokuta 20. února 2020 nabyla právní moci.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
Do půlnoci 18. května se mohli žáci prvního stupně nebo devátých tříd základních škol přihlašovat k opětovnému nastoupení do výuky. Ta oficiálně začíná v pondělí 25. května, do jednotlivých tříd nastoupí polovina všech registrovaných žáků. Výuka bude probíhat ve skupinách po 15 dětech, žáci budou muset držet rozestupy a dodržovat základní hygienická opatření.
Výuka bude probíhat ve třídách, kde budou skupiny po maximálně 15 žácích. Každý bude mít svou lavici, samozřejmostí budou i roušky a dodržování hygienických opatření.

„Skupiny zůstanou neměnné a žáci budou v lavicích sedět po jednom, aby měli od sebe větší odstup. Roušky se budou muset nosit ve společných prostorách, jako jsou chodby, toalety nebo šatny. Ideální je, aby děti nosily do školy dvě roušky na vystřídání. Výuka bude naplánována individuálně, zrušena bude tělesná výchova,“ upřesnil vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal.

Mateřské školy

Dveře mateřských škol se otevírají rovněž v pondělí 25. května. Nastoupit do nich mohou všechny přihlášené děti, podle vlády se omezení do 15 dětí ve třídě na školky nevztahuje a třídy lze spojovat do větších skupin. Zároveň nemají děti ani pedagogové povinnost nosit při vyučování roušky, povinná je však důkladná hygiena a dezinfekce prostor a vyučovacích pomůcek.

„Do mateřských škol se již přihlásila více než polovina zapsaných dětí. Vedoucí učitelky však mají za povinnost v pondělí 25. května přijmout každé dítě, které přijde a je v dané školce zapsané. Výuka by měla probíhat z větší části venku, na zahradách školek. Ve školách je zajištěno dostatečné množství dezinfekce a dalších prostředků pro každodenní důkladný úklid,“ doplnil Tomáš Koukal.

Jediná změna bude v Mateřské škole a Speciálním pedagogickém centru Demlova, které mají stravování v jídelně Na stoupách provázané s blízkou střední školou. Aby dětem bylo stravování zajištěno, budou mít děti z této školky dočasný azyl v provozovně Mašinka (Demlova 34a), a to se svojí paní učitelkou, na kterou jsou zvyklí.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil ve středu 20. května dopoledne první „poCoronavirový“ senior! Výlet do města rekordů si nadělil ke svým 75 narozeninám a z muzea míří přímo na ryby.
"Gratulujeme ke krásnému věku a hlásíme, že výkony zdatných seniorů naleznete i v České knize rekordů. Například prvním českým plavcem ve vodách Arktidy (teplota mínus 1,4°C) se v 69 letech stal pan Václav Zeman, který se zúčastnil expedice na Severní pól", uvedl Josef Vaněk z agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Muzeum rekordů je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a jeho provozovatelé děkují, že svojí návštěvou podpoříte jediné muzeum tohoto druhu ve střední Evropě. www.muzeumrekorduaku…
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
Rozmohl se nám tu takový nešvar, říká herečka Eva Holubová ve slavné scéně filmu Pelíšky. Tuto repliku bych si dovolil použít také pro nepříliš medializovanou praxi, na kterou poukázala až vyhrocená diskuze na sociálních sítích. Díky ní se ukázalo, že zoologické zahrady stále častěji množí i zvířata, u nichž nemají zajištěné umístění očekávaných mláďat. Tato nechtěná mláďata pak musí usmrcovat, což se bohužel týká i vzácných a chráněných druhů. Tento nehumánní postup se však v konečném důsledku může obrátit proti všem zoologickým zahradám.
Na začátek musím připomenout, že základním posláním zoologických zahrad je ochrana a chov ohrožených druhů zvířat. Světové zoologické zahrady fungují jako jakási Noemova archa, díky které přežívají živočišné druhy, které jsou ve volné přírodě na hranici vyhynutí. V některých případech dokonce dokáží zvrátit běh času a z přírody vyhubené zvíře do ní dokáží opět dostat. Typickým příkladem je návrat zubra do volné přírody, který se podařil jen díky soukromým chovům a zoologickým zahradám. Kromě toho zoologické zahrady plní také vzdělávací funkci a umožňují návštěvníkům obdivovat i taková zvířata, která by ve volné přírodě běžně nezahlédli. Proto se zoologické zahrady po celém světě těší obrovské popularitě.

Bohužel některé jejich kroky je mohou o tuto dobrou pověst rychle připravit. Takovým příkladem je například rozšířený management chovů. Hrozný termín, že? A ještě horší je to, co se pod ním skrývá. Pod záminkou co nejpřirozenějšího chování zvířat je některé zahrady nechávají volně množit a mláďata, která nikam neudají, bez skrupulí nechávají utratit. Eufemisticky tomu říkají managementová eutanazie. Já to nazývám zbytečnou vraždou.
Je zcela nesmyslné a barbarské množit zvířata jen proto, že je to jejich přirozenost. Jasně, ani v přírodě nepřežije každé mládě. Ale každé má šanci. V kontrolovaném chovu, kde vzývají managementovou eutanazii, pardon vraždu, však nikoli. Zoologické zahrady tak jsou krutější než sama příroda.

Jen zcela bezcitný chovatel umožní zvířatům množit se, když pro mláďata nemá zajištěné umístění. Řešit se to dá i v případě, že se mládě narodí nedopatřením. Vždy se najde nějaká zoologická zahrada či soukromý chov s vhodnými podmínkami, kde se o mládě dokáží postarat. Problémem však je rozšířený přístup zoologických byrokratů z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Někteří koordinátoři evropského záchovného programu EEP totiž často slepě vyžadují zachovat reprodukční aktivitu zvířat i za cenu nuceného vraždění narozených mláďat. O ta by často zájem byl. Bohužel někteří koordinátoři EEP raději než aby povolili umístění mláděte do dobře vedené soukromé zoologické zahrady, která není členem EAZA, volí jeho usmrcení. Opravdu přístup, který je v souladu se základním posláním zoologických zahrad. Co myslíte?

Tento postup je běžnější, než by se zdálo. Jen se o něm příliš nemluví. Ono ani není divu. Samy zoologické zahrady jsou si dobře vědomy, jaké kontroverzní a odsuzující reakce veřejnosti i ochránců zvířat by otevřené přiznání k pravidelnému usmrcování chovaných zvířat vyvolalo. Mnoho lidí by je začalo srovnávat například s týranými zvířaty v cirkusech a stále častěji by zaznívaly dotazy, zda i zoologické zahrady chovaná zvířata netýrají. Vždyť jaký je rozdíl v tom, jestli zvíře zabije někdo v zoologické zahradě nebo obchodník s masem a kostmi šelem, mohla by se ptát veřejnost. Usmrcení zvířete ohroženého druhu může být dokonce trestným činem.
Ještě více by se dostalo ohlasu názorům radikálních ochránců zvířat, kteří už nyní požadují úplné zrušení zoologických zahrad. Všechny pozitivní přínosy zoo včetně přežití mnoha živočišných druhů mohou přijít velmi rychle vniveč.

Foto: ilustrační
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

„Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
Sedmnáct dní plných koncertů a divadelních představení slibuje festival Prázdniny v Telči, který letos odstartuje v pátek 24. července. Na čtyřech festivalových scénách vystoupí téměř stovka hudebníků, především kultovních folkových jmen jako je Druhá Tráva, Hradišťan nebo Vlasta Redl. Scéna na Panském dvoře zase ožije koncerty Anety Langerové, Báry Polákové nebo Monkey Business. Epidemie koronaviru by podle pořadatelů již neměla mít na konání festivalu zásadní vliv.
Rodinný festival Prázdniny v Telči je v současnosti jako mnoho dalších akcí v ohrožení. Jeho organizátoři ale obavy z aktuální situace mírní. „Pevně věříme, že Prázdniny v Telči letos budou. A nejsme v tom sami. Věří tomu i naši fanoušci. Dnes jsme spustili předprodej a za jediný den jsme prodali několik set vstupenek na jednotlivé koncerty,“ říká za pořadatele Vojtěch Kolář. „Samozřejmě ale aktuální vývoj sledujeme s pokorou a doufáme, že situace se bude pořád vyvíjet pozitivně a povolení pro akce do tisíce účastníků přijde podle plánu,“ očekává Kolář.

Třicátý osmý ročník festivalu letos bude v cirkusovém duchu a zahájí ho se svým novým putovním představením Cirk La Putyka, nejznámější český nový cirkus. Ten během koronavirové krize rozhodně neusnul a naopak se pustil do nových ambiciózních projektů, jako byla pojízdná trampolína brázdící ulice Prahy i s hudebním doprovodem, představení odehrávající se na Vltavě nebo divadla na pražských i mimopražských dvorcích.

Po cirkusovém zahájení pak Telč na následujících šestnáct dní naplno ožije hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Ten má na programu nejen koncerty na nádvoří, ale také pohádky v parku, koncerty na náměstí, tvůrčí dílny, klubové koncerty na Panském dvoře a další bohatý doprovodný program.

Tak jako každý rok v Telči vystoupí přední jména české hudební, především folkové scény. „V neopakovatelné atmosféře na nádvoří zámku zahrají mimo jiné Jiří Pavlica a Hradišťan, Vladimír Mišík s Etc. nebo Ondřej Havelka s Melody Makers,“ vyjmenovává jména Milan Kolář, hlavní pořadatel Prázdnin v Telči a dodává: „Rozhodli jsme se také zopakovat společný koncert Bratří Ebenů a Druhé trávy, který měl minulý rok obrovský ohlas. Velkou radost máme také z toho, že do Telče po letech opět přijede zahrát Iva Bittová.“

O víkendech Lenny, Poláková a Monkey Business

„Zajímavých večerů máme letos celou řadu. Vedle Ebenů a Druhé Trávy, kteří se budou vzájemně předhánět, kdo zahraje lépe písně toho druhého, je to třeba koncert Anety Langerové, která na Panském dvoře vystoupí společně se skvělou slovenskou kapelou Korben Dallas. Vzhledem k řadě odložených koncertů bude jejich vystoupení v Telči jedním z prvních v České republice,“ prozrazuje Vojtěch Kolář a dodává: „Také se těšíme, že Telč bude jedním z míst, kde legendární Monkey Business oslaví 20 let od založení kapely.“

Koncerty Anety Langerové a Monkey Business se odehrají na Panském dvoře, kde se ve festivalové pátky a soboty již potřetí otevře open-air scéna. „Každý den tu proběhnou čtyři koncerty, které začnou již odpoledne a trvají až dlouho do noci. Opět tu pojede venkovní bar, pojízdná kavárna, ledová čajovna a samozřejmě své speciality tu nabídnou ty nejlepší lokální streetfoody a minipivovary,“ popisuje doprovodný program Vojtěch Kolář. Dalšími headlinery na Panském dvoře jsou písničkářka Lenny a Barbora Poláková.

Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce. Chybět nebude ani tradiční dobročinný Běh Telčí pro Sdílení a Závod dračích lodí. Pro fanoušky nočních koncertů chystají pořadatelé každodenní koncerty na klubové scéně na Panském dvoře. Téměř hotový program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na www.prazdninyvtelci.cz.
Vojtěch KOLÁŘZpět nahoru na obsah...

V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti
Od tohoto týdne se v Jaderné elektrárně Dukovany rozšířily poskytované lékařské služby noční a víkendové pohotovosti. Vedle provozu ordinací praktických lékařů a Oranžových zubních ordinací, optiky, gynekologie, rehabilitace nebo krevní laboratoře mohou nově využívat i lékařskou službu první pomoci obyvatelé regionu pojištění u VZP.
Doposud mohli službu lékařské pohotovosti využívat vedle zaměstnanců elektrárny jen obyvatelé regionu, kteří byli pojištěnci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, Oborové zdravotní pojišťovny a RBP. Díky nedávnému uzavření dohody o úhradě zdravotních výkonů mezi VZP a firmou SADOP DZS, spol. s r. o. Ivančice, která provozuje tuto lékařskou pohotovostní službu na Zdravotním středisku JE Dukovany, mohou již tyto služby využívat i její pojištěnci.

„O uzavření této dohody jsme usilovali od začátku, kdy jsme tuto službu začali poskytovat. Jsem velice rád, že se nám to po dvouletém úsilí podařilo a nyní již můžeme naše služby poskytované v Jaderné elektrárně Dukovany umožnit většímu počtu obyvatel,“ sdělil provozovatel služby na ZS JE Dukovany Ing. Karel Klíma.

Jaderná elektrárna Dukovany tak obyvatelům regionu nabízí široké lékařské služby. V jejich objektech v předzávodní části elektrárny fungují vedle pohotovostní lékařské služby také dvě ordinace praktických lékařů, od loňského října dvě nové moderní zubní ordinace, dále pak krevní laboratoř, optika, gynekologie, rehabilitace a lékárna.

Provoz lékařské pohotovostní služby na Jaderné elektrárně Dukovany je každý pracovní den od 15 do 6 hodin a o víkendech a svátcích celých 24 hodin.

Telefon na lékařskou pohotovostní službu je: 561 104 823.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   7. 3. 2021

• Z regionálního deníku: krádež smrkového dřeva; žena kradla zboží; opilci skončili na záchytce

Sobota   6. 3. 2021

• Václav Klaus ukončil nařízenou karanténu

Pátek   5. 3. 2021

• Kvůli poklesu počtu cestujících omezí od pondělí 8. března jihlavský dopravní podnik provoz
• Lvice Luena vyhlíží sluníčko a návštěvníky
• Ve FN Brno léčí covid-19 u závažně nemocných pacientů vysoce účinnou kombinovanou léčbou, lékaři v ní vidí velký potenciál
• Při nehodě u Kralic nad Oslavou utrpěli zranění dva policisté a řidič náklaďáku
• Z policejního deníku: muž vlezl násilím do domu své známé, skončil v cele; muž vyhrožoval rodině likvidací
• Na celé Vysočině hrozí při poklesu teplot ledovka
• V havlíčkobrodské nemocnici je nově otevřená dětská foniatrická ambulance
• Kvůli počasí se stalo na Vysočině ráno třináct nehod, nejvážnější na Třebíčsku

Čtvrtek   4. 3. 2021

• Který film získá nejvíce Českých lvů? Dozvíme se již v sobotu v přímém přenosu České televize
• Policisté pátrají po šestačtyřicetiletém muži z Třebíčska
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě, opilá žena rušila noční klid, řidiči pod vlivem amfetaminu

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz