Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 20.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Klient z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč zpíval pro seniory v Telči
V květnu se v doprovodu pracovníka vydal jeden z klientů Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč při Oblastní charitě Jihlava rozveselit a potěšit svým hudebním vystoupením klienty ze Specializovaného domova pro seniory SeneCura Telč.
S nápadem uskutečnit hudební vystoupení přišla bývalá pracovnice zařízení, v současné chvíli pracující ve zmiňovaném SeniorCentru, Bc. Monika Smejkalová. Ta si uvědomuje, že současná opatření, vztahující se k výskytu onemocnění Covid-19, mohou mít i neblahý vliv na zástupce z řad seniorů. Obzvláště pak zákaz návštěv v zařízeních, poskytujících sociální služby, a chybějící kontakt s blízkými, a to nejen rodinnými příslušníky. Proto oslovila své bývalé kolegy s nabídkou navázání spolupráce.

„Všechny nás tento nápad nadchnul a vzhledem k tomu, že se spousta z našich klientů ve volném čase věnuje hudbě, neváhali jsme s realizací vystoupení ani vteřinu,“ uvedla pracovnice zařízení Hana Zahradníčková. Zájem o účast na připravovaném programu projevil klient Vašek, kterého si lze bez kytary a mikrofonu již jen těžko představit. Zařízení již reprezentoval na několika významných akcích, za sebou má dokonce také účast v nejrůznějších pěveckých soutěžích.

Vašek si pro klienty SeneCury Telč připravil set 10 písní. Lehkou počáteční nervozitu překonal i díky tomu, že si plně uvědomoval smysl svého vystoupení. „Když jsem uviděl všechny ty babičky a dědečky, jak se pomalu začínají objevovat v oknech svých pokojů, nervozita mě opustila, věděl jsem, že dělám správnou věc,“ uvedl Vašek.

Svým vystoupením potěšil Vašek nejen klienty, ale i pracovníky ze SeniorCentra. Také jim bylo zástupci zařízení vystoupení věnováno s cílem ocenění jejich náročné, ale i velmi záslužné práce.

Celé vystoupení, trvající přibližně hodinu, splnilo svůj účel do posledního puntíku. Dle slov pracovníků se ve tvářích některých z klientů SeneCury objevil v průběhu „koncertu“ nejen úsměv, ale i drobné slzy dojetí.

„Za všechny pracovníky ZASTÁVky nás velmi těší, že jsme v této nelehké době mohli přispět k šíření dobré nálady mezi ostatní. Věříme, že se nejedná o poslední příležitost podobného typu. Děkujeme všem zúčastněným a přejeme mnoho sil potřebných k překonání současné situace,“ řekla závěrem Hana Zahradníčková.
Martin LACINAZpět nahoru na obsah...

V průmyslové zóně v Hruškových Dvorech hoří přístřešek
O požáru v průmyslové zóně v Jihlavě - Hruškových Dvorech přijali hasiči hlášení ve středu 20. května ve 14.44 hodin
Podle informací hasičů hořel v přepravní firmě Geis přístřešek a část haly. Škoda je 420 tisíc korun. Příčinou požáru byla nedbalost.

Na místě zasahovali jihlavští profesionální hasiči a hasiči z Jihlavy - Bedřichova.
Příčiny a okolnosti požáru jsou v šetření.

V průmyslové zóně byli k vidění hasiči také včera, v úterý 19. května o půl deváté večer, kde hořelo ve firmě Enviropol. Hořela technologie, příčinou požáru byla podle informací od hasičů technická závada. Hasiči provedli lokalizaci a likvidaci požáru.
Předpokládaná škoda na majetku ve firmě Enviropol je asi půl milionu korun.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Zubří dorostenec už opustil Tábor a u Rokycan okukuje tři zubří slečny
Přelomový krok, který se výrazně zapíše do její historie, učinila ve středu 20. května ZOO Tábor. Svého vůbec prvního odchovance zubra evropského nechala převézt do velkoplošné přírodní rezervace v ČR. Na samce Tábora, který je pojmenovaný na počest svého rodiště, už čekaly v západních Čechách tři samice, které tam přepravila společnost Česká krajina z rezervace u středočeských Milovic, kde se narodily.
„Jsem pyšný, že se nám podařilo úspěšně završit mnohaletou práci desítek lidí, kteří se o návrat zubra evropského do přírody zasloužili. Náš vůbec první odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Táborská zoo je jedinou zoologickou zahradou v ČR, která realizuje program reintrodukce, tedy návratu zubra evropského o přírody v České republice. Právě Evžen Korec se výrazně podepsal pod tento úspěšný program, když developerská společnost Ekospol, kterou založil a řídí, sponzorovala pořízení a přepravu skupiny pěti zubrů do rezervace v Milovicích z národního parku chovajícího tyto velké kopytníky v polské Bělověži.
Ve spolupráci s Českou krajinou, která milovickou rezervaci vybudovala a stará se o ni, úzce spolupracuje i nadále, mimo jiné právě při umístění zubra Tábora do Rokycan.

Zcela ojedinělý úspěch táborské zoo zdůrazňuje také hlavní zoolog Ondřej Kott. „Vypuštění samce Tábora do velkoplošné rezervace vnímám jako završení pětiletého úsilí v rámci našeho projektu, které zahrnovalo výstavbu výběhu a sestavení chovného stáda, při kterém jsme po Evropě najezdili stovky kilometrů. Zubři jsou součástí historické paměti naší krajiny a jsem rád, že díky podobným projektům mohou opět tvořit i její současnost,“ říká.

Zubrovi Táborovi je teprve 2,5 roku a v současnosti dosahuje hmotnosti kolem tří metrických centů, přičemž samci v dospělosti váží kolem jedné tuny. Táborský dorostenec nyní dostává jedinečnou šanci stát se vůdcem stáda ve velkoplošné přírodní lokalitě, což se podle Ondřeje Kotta každému zubrovi rozhodně nepoštěstí. „Město Tábor letos slaví 600 let od svého založení a myslím, že toto je náš velmi originální příspěvek k oslavám,“ doplňuje Ondřej Kott.

Zubr evropský volně žil na území Evropy včetně české kotliny až do počátku 20. století, kdy byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky úsilí soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Založení další chovné skupiny zubra evropského proto kvituje i ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. „Každá další chovná skupina je nesmírně cenná. Zubrů žije na celém světě zhruba sedm a půl tisíce a teprve dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu,“ zdůrazňuje.

Úspěšný program návratu impozantního kopytníka do přírody bude nadále pokračovat. Dalšími odchovanci ZOO Tábor jsou samička Tara narozená v červnu 2018 a dále samička Taura a samec Taran, kteří se narodili vloni v létě. Všichni zubři narození v táborské zoo jsou zapsáni v evropské plemenné knize, kde mají rezervovaná jména začínající slabikou Ta-. „Z narození samiček míváme vždy o něco větší radost, protože u nich nebývá problém, aby se připojily k nepříbuznému stádu. Na rozdíl od samců nepotřebují zakládat stádo zcela nové,“ vysvětluje hlavní zoolog Ondřej Kott.Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

U Bransouz boural pětapadesátiletý cyklista, skončil v nemocnici
Na silnici z Brtnice do Bransouz boural v úterý 19. května krátce po šesté hodině večer pětapadesátiletý muž na kole.
"Při jízdě dostal cyklista smyk, havaroval a utrpěl zranění, se kterým ho zdravotnická záchranná služba převezla na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Provedenou dechovou zkouškou u muže policisté požití alkoholu vyloučili.
Místo nehody ohledali, zadokumentovali a provedli šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Město Počátky dostalo pokutu 108 tisíc korun za nedostatečná opatření proti kůrovci
Pokutu ve výši 108 tisíc korun dostalo od České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě město Počátky za nezajištění včasného zpracování nebo asanaci 216 m3 smrkové dřevní hmoty napadané kůrovcem, tak, aby nemohl dokončit svůj vývoj, nenamnožil se a nerozšířil do okolních lesních porostů v lesích u obce Veselá u Častrova na Pelhřimovsku. Informovala o tom mluvčí ČŽIP Radka Nastoupilová
Uvedla, že inspekce obdržela během let 2018 až 2019 celkem tři podněty na zanedbání povinností při zabezpečení ochrany lesa. "Upozorňovaly na šíření hmyzích škůdců v důsledku nezpracovaného dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem severským. Jednalo se o kůrovcové souše a čerstvě napadené stromy", vysvětlila.

„Na základě těchto podnětů jsme provedli tři inspekční šetření a město Počátky jsme opakovaně vyzvali ke zpracování napadené dřevní hmoty. Několikrát jsme také upozornili na fakt, že pokud se tak nestane, dojde k úplnému vývoji a výletu brouků nové generace do okolních stojících stromů. Město však apelu nedbalo,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě. Inspektoři ČIŽP v srpnu 2019 opakovaně zahájili kontrolu a zjistili, že celkové množství stojících sterilních kůrovcových souší nezpracovaných zlomů a vývratů činilo na daných lesních pozemcích minimálně 216 m3.

„Město ohrozilo svým jednáním životního prostředí v lesích. Bylo námi včas upozorněno a mohlo efektivně zasáhnout. Působení tohoto hmyzu vede k předčasnému smýcení porostů, které pak nemohou odpovídajícím způsobem plnit funkce lesa. Dochází také k ohrožení okolních lesních porostů u jiných vlastníků. Kalamitní stav je zapříčiněn nepřipraveností, často i laxností a nedůsledností, vyhodnotili jsme to jako zanedbání přes znalost věci,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Město Počátky se proti rozhodnutí neodvolalo, pokuta 20. února 2020 nabyla právní moci.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do jihlavských škol se 25. května vrátí polovina žáků, otevřou se i mateřské školy
Do půlnoci 18. května se mohli žáci prvního stupně nebo devátých tříd základních škol přihlašovat k opětovnému nastoupení do výuky. Ta oficiálně začíná v pondělí 25. května, do jednotlivých tříd nastoupí polovina všech registrovaných žáků. Výuka bude probíhat ve skupinách po 15 dětech, žáci budou muset držet rozestupy a dodržovat základní hygienická opatření.
Výuka bude probíhat ve třídách, kde budou skupiny po maximálně 15 žácích. Každý bude mít svou lavici, samozřejmostí budou i roušky a dodržování hygienických opatření.

„Skupiny zůstanou neměnné a žáci budou v lavicích sedět po jednom, aby měli od sebe větší odstup. Roušky se budou muset nosit ve společných prostorách, jako jsou chodby, toalety nebo šatny. Ideální je, aby děti nosily do školy dvě roušky na vystřídání. Výuka bude naplánována individuálně, zrušena bude tělesná výchova,“ upřesnil vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal.

Mateřské školy

Dveře mateřských škol se otevírají rovněž v pondělí 25. května. Nastoupit do nich mohou všechny přihlášené děti, podle vlády se omezení do 15 dětí ve třídě na školky nevztahuje a třídy lze spojovat do větších skupin. Zároveň nemají děti ani pedagogové povinnost nosit při vyučování roušky, povinná je však důkladná hygiena a dezinfekce prostor a vyučovacích pomůcek.

„Do mateřských škol se již přihlásila více než polovina zapsaných dětí. Vedoucí učitelky však mají za povinnost v pondělí 25. května přijmout každé dítě, které přijde a je v dané školce zapsané. Výuka by měla probíhat z větší části venku, na zahradách školek. Ve školách je zajištěno dostatečné množství dezinfekce a dalších prostředků pro každodenní důkladný úklid,“ doplnil Tomáš Koukal.

Jediná změna bude v Mateřské škole a Speciálním pedagogickém centru Demlova, které mají stravování v jídelně Na stoupách provázané s blízkou střední školou. Aby dětem bylo stravování zajištěno, budou mít děti z této školky dočasný azyl v provozovně Mašinka (Demlova 34a), a to se svojí paní učitelkou, na kterou jsou zvyklí.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil „poCoronavirový“ senior!
Do Muzea rekordů v Pelhřimově dorazil ve středu 20. května dopoledne první „poCoronavirový“ senior! Výlet do města rekordů si nadělil ke svým 75 narozeninám a z muzea míří přímo na ryby.
"Gratulujeme ke krásnému věku a hlásíme, že výkony zdatných seniorů naleznete i v České knize rekordů. Například prvním českým plavcem ve vodách Arktidy (teplota mínus 1,4°C) se v 69 letech stal pan Václav Zeman, který se zúčastnil expedice na Severní pól", uvedl Josef Vaněk z agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Muzeum rekordů je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a jeho provozovatelé děkují, že svojí návštěvou podpoříte jediné muzeum tohoto druhu ve střední Evropě. www.muzeumrekorduaku…
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zodpovědný chovatel množí zvířata jen tehdy, pokud pro ně má zajištěné umístění
Rozmohl se nám tu takový nešvar, říká herečka Eva Holubová ve slavné scéně filmu Pelíšky. Tuto repliku bych si dovolil použít také pro nepříliš medializovanou praxi, na kterou poukázala až vyhrocená diskuze na sociálních sítích. Díky ní se ukázalo, že zoologické zahrady stále častěji množí i zvířata, u nichž nemají zajištěné umístění očekávaných mláďat. Tato nechtěná mláďata pak musí usmrcovat, což se bohužel týká i vzácných a chráněných druhů. Tento nehumánní postup se však v konečném důsledku může obrátit proti všem zoologickým zahradám.
Na začátek musím připomenout, že základním posláním zoologických zahrad je ochrana a chov ohrožených druhů zvířat. Světové zoologické zahrady fungují jako jakási Noemova archa, díky které přežívají živočišné druhy, které jsou ve volné přírodě na hranici vyhynutí. V některých případech dokonce dokáží zvrátit běh času a z přírody vyhubené zvíře do ní dokáží opět dostat. Typickým příkladem je návrat zubra do volné přírody, který se podařil jen díky soukromým chovům a zoologickým zahradám. Kromě toho zoologické zahrady plní také vzdělávací funkci a umožňují návštěvníkům obdivovat i taková zvířata, která by ve volné přírodě běžně nezahlédli. Proto se zoologické zahrady po celém světě těší obrovské popularitě.

Bohužel některé jejich kroky je mohou o tuto dobrou pověst rychle připravit. Takovým příkladem je například rozšířený management chovů. Hrozný termín, že? A ještě horší je to, co se pod ním skrývá. Pod záminkou co nejpřirozenějšího chování zvířat je některé zahrady nechávají volně množit a mláďata, která nikam neudají, bez skrupulí nechávají utratit. Eufemisticky tomu říkají managementová eutanazie. Já to nazývám zbytečnou vraždou.
Je zcela nesmyslné a barbarské množit zvířata jen proto, že je to jejich přirozenost. Jasně, ani v přírodě nepřežije každé mládě. Ale každé má šanci. V kontrolovaném chovu, kde vzývají managementovou eutanazii, pardon vraždu, však nikoli. Zoologické zahrady tak jsou krutější než sama příroda.

Jen zcela bezcitný chovatel umožní zvířatům množit se, když pro mláďata nemá zajištěné umístění. Řešit se to dá i v případě, že se mládě narodí nedopatřením. Vždy se najde nějaká zoologická zahrada či soukromý chov s vhodnými podmínkami, kde se o mládě dokáží postarat. Problémem však je rozšířený přístup zoologických byrokratů z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Někteří koordinátoři evropského záchovného programu EEP totiž často slepě vyžadují zachovat reprodukční aktivitu zvířat i za cenu nuceného vraždění narozených mláďat. O ta by často zájem byl. Bohužel někteří koordinátoři EEP raději než aby povolili umístění mláděte do dobře vedené soukromé zoologické zahrady, která není členem EAZA, volí jeho usmrcení. Opravdu přístup, který je v souladu se základním posláním zoologických zahrad. Co myslíte?

Tento postup je běžnější, než by se zdálo. Jen se o něm příliš nemluví. Ono ani není divu. Samy zoologické zahrady jsou si dobře vědomy, jaké kontroverzní a odsuzující reakce veřejnosti i ochránců zvířat by otevřené přiznání k pravidelnému usmrcování chovaných zvířat vyvolalo. Mnoho lidí by je začalo srovnávat například s týranými zvířaty v cirkusech a stále častěji by zaznívaly dotazy, zda i zoologické zahrady chovaná zvířata netýrají. Vždyť jaký je rozdíl v tom, jestli zvíře zabije někdo v zoologické zahradě nebo obchodník s masem a kostmi šelem, mohla by se ptát veřejnost. Usmrcení zvířete ohroženého druhu může být dokonce trestným činem.
Ještě více by se dostalo ohlasu názorům radikálních ochránců zvířat, kteří už nyní požadují úplné zrušení zoologických zahrad. Všechny pozitivní přínosy zoo včetně přežití mnoha živočišných druhů mohou přijít velmi rychle vniveč.

Foto: ilustrační
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

„Prázdniny v Telči letos budou!“ Festival spouští předprodej a láká na české hudební hvězdy
Sedmnáct dní plných koncertů a divadelních představení slibuje festival Prázdniny v Telči, který letos odstartuje v pátek 24. července. Na čtyřech festivalových scénách vystoupí téměř stovka hudebníků, především kultovních folkových jmen jako je Druhá Tráva, Hradišťan nebo Vlasta Redl. Scéna na Panském dvoře zase ožije koncerty Anety Langerové, Báry Polákové nebo Monkey Business. Epidemie koronaviru by podle pořadatelů již neměla mít na konání festivalu zásadní vliv.
Rodinný festival Prázdniny v Telči je v současnosti jako mnoho dalších akcí v ohrožení. Jeho organizátoři ale obavy z aktuální situace mírní. „Pevně věříme, že Prázdniny v Telči letos budou. A nejsme v tom sami. Věří tomu i naši fanoušci. Dnes jsme spustili předprodej a za jediný den jsme prodali několik set vstupenek na jednotlivé koncerty,“ říká za pořadatele Vojtěch Kolář. „Samozřejmě ale aktuální vývoj sledujeme s pokorou a doufáme, že situace se bude pořád vyvíjet pozitivně a povolení pro akce do tisíce účastníků přijde podle plánu,“ očekává Kolář.

Třicátý osmý ročník festivalu letos bude v cirkusovém duchu a zahájí ho se svým novým putovním představením Cirk La Putyka, nejznámější český nový cirkus. Ten během koronavirové krize rozhodně neusnul a naopak se pustil do nových ambiciózních projektů, jako byla pojízdná trampolína brázdící ulice Prahy i s hudebním doprovodem, představení odehrávající se na Vltavě nebo divadla na pražských i mimopražských dvorcích.

Po cirkusovém zahájení pak Telč na následujících šestnáct dní naplno ožije hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Ten má na programu nejen koncerty na nádvoří, ale také pohádky v parku, koncerty na náměstí, tvůrčí dílny, klubové koncerty na Panském dvoře a další bohatý doprovodný program.

Tak jako každý rok v Telči vystoupí přední jména české hudební, především folkové scény. „V neopakovatelné atmosféře na nádvoří zámku zahrají mimo jiné Jiří Pavlica a Hradišťan, Vladimír Mišík s Etc. nebo Ondřej Havelka s Melody Makers,“ vyjmenovává jména Milan Kolář, hlavní pořadatel Prázdnin v Telči a dodává: „Rozhodli jsme se také zopakovat společný koncert Bratří Ebenů a Druhé trávy, který měl minulý rok obrovský ohlas. Velkou radost máme také z toho, že do Telče po letech opět přijede zahrát Iva Bittová.“

O víkendech Lenny, Poláková a Monkey Business

„Zajímavých večerů máme letos celou řadu. Vedle Ebenů a Druhé Trávy, kteří se budou vzájemně předhánět, kdo zahraje lépe písně toho druhého, je to třeba koncert Anety Langerové, která na Panském dvoře vystoupí společně se skvělou slovenskou kapelou Korben Dallas. Vzhledem k řadě odložených koncertů bude jejich vystoupení v Telči jedním z prvních v České republice,“ prozrazuje Vojtěch Kolář a dodává: „Také se těšíme, že Telč bude jedním z míst, kde legendární Monkey Business oslaví 20 let od založení kapely.“

Koncerty Anety Langerové a Monkey Business se odehrají na Panském dvoře, kde se ve festivalové pátky a soboty již potřetí otevře open-air scéna. „Každý den tu proběhnou čtyři koncerty, které začnou již odpoledne a trvají až dlouho do noci. Opět tu pojede venkovní bar, pojízdná kavárna, ledová čajovna a samozřejmě své speciality tu nabídnou ty nejlepší lokální streetfoody a minipivovary,“ popisuje doprovodný program Vojtěch Kolář. Dalšími headlinery na Panském dvoře jsou písničkářka Lenny a Barbora Poláková.

Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce. Chybět nebude ani tradiční dobročinný Běh Telčí pro Sdílení a Závod dračích lodí. Pro fanoušky nočních koncertů chystají pořadatelé každodenní koncerty na klubové scéně na Panském dvoře. Téměř hotový program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na www.prazdninyvtelci.cz.
Vojtěch KOLÁŘZpět nahoru na obsah...

V Jaderné elektrárně Dukovany rozšířili službu lékařské pohotovosti
Od tohoto týdne se v Jaderné elektrárně Dukovany rozšířily poskytované lékařské služby noční a víkendové pohotovosti. Vedle provozu ordinací praktických lékařů a Oranžových zubních ordinací, optiky, gynekologie, rehabilitace nebo krevní laboratoře mohou nově využívat i lékařskou službu první pomoci obyvatelé regionu pojištění u VZP.
Doposud mohli službu lékařské pohotovosti využívat vedle zaměstnanců elektrárny jen obyvatelé regionu, kteří byli pojištěnci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, Oborové zdravotní pojišťovny a RBP. Díky nedávnému uzavření dohody o úhradě zdravotních výkonů mezi VZP a firmou SADOP DZS, spol. s r. o. Ivančice, která provozuje tuto lékařskou pohotovostní službu na Zdravotním středisku JE Dukovany, mohou již tyto služby využívat i její pojištěnci.

„O uzavření této dohody jsme usilovali od začátku, kdy jsme tuto službu začali poskytovat. Jsem velice rád, že se nám to po dvouletém úsilí podařilo a nyní již můžeme naše služby poskytované v Jaderné elektrárně Dukovany umožnit většímu počtu obyvatel,“ sdělil provozovatel služby na ZS JE Dukovany Ing. Karel Klíma.

Jaderná elektrárna Dukovany tak obyvatelům regionu nabízí široké lékařské služby. V jejich objektech v předzávodní části elektrárny fungují vedle pohotovostní lékařské služby také dvě ordinace praktických lékařů, od loňského října dvě nové moderní zubní ordinace, dále pak krevní laboratoř, optika, gynekologie, rehabilitace a lékárna.

Provoz lékařské pohotovostní služby na Jaderné elektrárně Dukovany je každý pracovní den od 15 do 6 hodin a o víkendech a svátcích celých 24 hodin.

Telefon na lékařskou pohotovostní službu je: 561 104 823.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021