Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 21.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Více pestré krajiny, méně intenzivního zemědělství; Evropská komise vydala strategii k záchraně planety
Evropská komise včera po několika odkladech zveřejnila velmi očekávanou strategii v oblasti biodiverzity a strategii pro zemědělství a potravinářství Farm to Fork. Oba dokumenty jsou klíčovými součástmi aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Komise například navrhuje snížit spotřebu pesticidů a vyhradit na desetině zemědělské půdy prostor pro remízky a další krajinné prvky. Česká společnost ornitologická rozhodnutí Evropské komise vítá.
BirdLife International, přední společenství ochranářských organizací, dlouhodobě upozorňuje, že intenzivní zemědělství vyhání z krajiny život, způsobuje vymírání druhů na planetě a má negativní vliv na klima. Evropská komise nyní v návrhu dvou strategií odborníky i ochránce přírody vyslechla a představila plán, který má ochránit zemědělskou krajinu a život v ní.

Šance pro skřivany, sýčky či koroptve? Věříme, že ano
Česká společnost ornitologická, partnerská organizace BirdLife International, rozhodnutí komise vítá. „Strategie přináší naději, že se podaří zvrátit dosavadní negativní dopady zemědělství na živou přírodu a lépe připravit naši krajinu na dopady klimatických změn. Už teď si přitom veřejnost uvědomuje, že česká krajina není v dobré kondici, jak dokládá více než 56 000 podpisů pod peticí Vraťme život do krajiny, kterou jsme v prosinci předali ministrovi zemědělství. Těší nás, že její hlavní požadavky, jako například 10 % zemědělské půdy pro přírodu, jsou přímo obsaženy v těchto návrzích dlouhodobých evropských strategií,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Mezi zásadní kroky, které Komise v rámci strategií navrhuje, patří zejména:

Zvětšit plochu přírodních chráněných oblastí na pevnině i na moři o 30 %. Třetina z těchto chráněných oblastí bude v nejvyšším stupni ochrany, tedy v čistě přírodní podobě.

Snížit spotřebu chemických pesticidů o 50 %, pokud jde o množství i toxicitu.

Navýšit plochu ekologického zemědělství až na čtvrtinu zemědělské půdy.

Obnovit na 10 % zemědělské půdy prvky biologické rozmanitosti, jako jsou remízky, meze nebo květnaté pásy tak, aby se zemědělství stalo dlouhodobě udržitelným.

Zavést závazné cíle v oblasti obnovy přírody a zajistit tak obnovu zásadních ekosystémů, jako jsou rašeliniště, mokřady, lesy a mořské ekosystémy, které jsou životně důležité pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu.

Minimalizovat spalování biomasy, jak např. dřeva, k výrobě energie

Obě strategie budou hrát klíčovou roli i při reformě Společné zemědělské politiky (SZP) EU s rozpočtem téměř 60 miliard EUR, o které se bude rozhodovat později v tomto roce. „Návrhy Evropské komise jsou vykročením správným směrem, ale až následující měsíce ukážou, zda zájem o změnu hospodaření směrem k větší udržitelnosti mají i zodpovědní politici, kteří nás zastupují na evropské i národní úrovni. Věříme, že se poučíme z pandemie COVID-19 a že environmentální krizi naší krajiny začneme řešit ještě před tím, než se vymkne kontrole,“ říká Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.

Foto: Ludmila Korešová: Podle návrhu Evropské komise má být 10 % zemědělské půdy vyhrazeno pro remízky, meze, květnaté pásy a další prvky neobdělávané zeleně.
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hygienici odhalili ve čtvrtek na Jihlavsku jednu osobu nakaženou koronavirem
Na Jihlavsku přibyl ve čtvrtek 21. května jeden nový případ koronaviru. Naposledy přibyl před třemi dny jeden případ na Třebíčsku. Na Vysočině je to 182. případ od počátku testování.
Z nákazy se na Vysočině vyléčilo již 158 lidí, čtyři zemřeli.

Během čtvrtka bylo nově otestováno 151 lidí.

Nejvíce nakažených koronavirem je na Havlíčkobrodsku - 96; následuje Žďársko - 38; pak Třebíčsko - 33; Jihlavsko - 13 a na Pelhřimovsku se nakazili dva lidé, kteří se již uzdravili.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině obnovují vozový park; letos pořídili sedm nových sanitek, příští rok chystají nákup dalších osmi vozů
I letos čeká Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina pravidelná obnova vozového parku. V těchto dnech už je IT technologiemi vybavováno prvních sedm nových vozů typu rychlá zdravotnická pomoc/rychlá lékařská pomoc, které budou co nevidět zařazeny do ostrého provozu.
„Budou sloužit na výjezdových základnách ve Žďáře nad Sázavou, Velkém Meziříčí, Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Třebíči, Moravských Budějovicích a v Pelhřimově. Celková cena sedmi nových sanitek se podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vyšplhala na více než 19 milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Vozy VW Transporter 4motion jsou vybaveny vznětovými, dvoustupňovým turbodmychadlem přeplňovanými motory o výkonu 146 kW, díky kterým mohou dosáhnout rychlosti až 184 km/hod. S ohledem na zkušenosti a nutnost dojet v rámci regionu kamkoli, a to i v zimě, mají pohon obou náprav, sedmistupňovou DSG automatickou převodovkou a klimatizaci ambulantního prostoru. Velkou výhodou automatické převodovky je především bezpečnost posádky při ostré jízdě k zásahu, jelikož má řidič neustále obě ruce na volantu.

Obměna části zásahového vozového parku Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina probíhá každoročně, naposledy bylo nasazeno osm nových sanitek v červnu loňského roku. V ostrém provozu zdravotnické záchranné služby budou zásahové sanitky sloužit zhruba 8 let. Nejde však o jedinou novinku v garážích výjezdových stanovišť krajské záchranky. Už na přelomu loňského a letošního roku byla z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů zakoupena dvě nová vozidla pro zajišťování lékařské přednemocniční neodkladné péče v setkávácím systému, tzv. Rendez-Vous. Vozy značky KIA Sportage jsou vybaveny vznětovými motory o výkonu 136 kW, mají dvě hnané nápravy a mohou dosáhnout rychlosti až 201 km/hod. Obě vozidla jsou osazena světelným a zvukovým výstražným zařízením a jejich barva a reflexní polepy odpovídají platné vyhlášce. Vozy, jejichž pořizovací cena včetně zdravotnické zástavby činí více než 2,6 milionu korun, už od začátku dubna pomáhají na výjezdových základnách v Jihlavě a v Pelhřimově.

Průměrné stáří současného vozového parku zásahových vozů je zhruba čtyři roky. V současné době ZZS Kraje Vysočina vlastní 82 vozidel, z toho 67 sanit (včetně Rendez-Vous). V loňském roce (2019) sanitní vozy najely 1,73 miliónu kilometrů, před dvěma lety (2017) bylo toto číslo zhruba o 40 tisíc kilometrů nižší, v loňském roce (2019) záchranka vyjela k 47 158 výjezdům, o dva roky dříve (2017) jich bylo 45 662. Křivka výjezdů ZZS Kraje Vysočina rok od roku roste.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po motorkářích, kteří jezdili přírodní rezervací v lokalitě Divoká Oslava a Vlčí kopec na Třebíčsku
Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po motorkářích, kteří jezdili na terénních strojích v národní přírodní rezervaci na Náměšťsku. Policisté by potřebovali zjistit informace k osobám na motocyklech zachycených na fotografii a obracejí se proto na veřejnost.
V neděli 3. května přijali policisté v odpoledních hodinách oznámení o osobách pohybujících se na motocyklech v katastru obce Sedlec. Motocyklisté jezdili v lokalitě Národní přírodní rezervace Divoká Oslava a pokračovali ve směru na Vlčí Kopec v katastru obce Kladeruby nad Oslavou. Na místo vyjeli policisté a po motocyklistech pátrali, v lokalitě už ale nebyli.

Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Zajistili také fotografie, které pořídila náhodná osoba. Případ policisté šetří jako porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, jehož ustanovení zakazuje vjíždění motorových vozidel do národních přírodních rezervací.

Žádáme občany, kteří by mohli poskytnout informace k osobám na fotografii, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ze žďárského náměstí zmizelo téměř sto betonových květináčů
Z náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou po letech zmizely betonové květináče, jenž celá léta lemovaly jeho jednu stranu. Pokud v nich byly vysazené životaschopné stromky a keře, radnice je hodlá přesadit jinam.
„Květináče byly už dávno přežitkem, ale to že je odstraníme, neznamená, že nemohou nalézt své další využití. Stejně tak by byla škoda ničit vzrostlé keře a stromky, které v květináčích byly, a jejich záchrana byla samozřejmostí. Ostatně to není poprvé, například za městským úřadem stojí odnedávna strom, který musel být ze svého původního místa odstraněn,“ sdělila místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

O zhruba stovku květináčů projevili lidé zájem, tudíž si je převzali, dvě desítky nejvíce poškozených nádob čeká likvidace. Zájemcům se hodily nejenom květináče, ale i některé dřeviny v nich, přičemž zbývající rostliny zkrášlí různé části Žďáru, například i průmyslovou zónu. Lavičky a koše u květináčů nahradí dočasné z městského mobiliáře, a to do doby, než dojde k rekonstrukci inkriminované části náměstí.


- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V Kamenici nad Lipou utrpělo při nehodě zranění pět lidí
Při střetu dvou osobních aut před obchodním domem v Kamenici nad Lipou, ke kterému došlo ve čtvrtek 21. května po desáté hodině dopoledne, utrpělo zranění pět lidí.
Podle mluvčího krajských záchranářů Petra Janáčka si nehoda vyžádala zásah dvou záchranářských posádek a jedné lékařské výjezdové skupiny. "V péči našich zdravotníků skončilo celkem pět lehce zraněných osob, z nichž byly tři, po prvotním ošetření na místě události, transportovány do nemocnice v Pelhřimově", uvedl P. Janáček.

"Po nehodě skončilo v péči zdravotníků pět zraněných osob. Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných a s jejich transportem do sanitních vozů. Na havarovaných vozidlech hasiči provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili", informovala krajská mluvčí hasičů Petra Musilová.

Doplnila, že při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Hasiči únik zlikvidovali speciálním sorbentem.
Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Kamenice nad Lipou.

Příčinu dopravní nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Mimořádná služba nákupů seniorům skončila, přinesla nové zkušenosti, zážitky a poznání nelehkých osudů lidí
V období pandemie koronaviru se pracovníci Stacionáře Úsměv Třebíč zapojili do pomoci s nákupy pro seniory a další potřebné spoluobčany, aby odlehčili pečovatelské službě Oblastní charity Třebíč. S nákupy pomáhali i pracovníci služeb TaxiS, AL PASO, Rané péče a Paprsku naděje.
„Pro všechny z nás to byla nová zkušenost, do které jsme se pustili s vervou a nadšením, ale také s počátečními obavami,“ říká koordinátorka nákupů Jana Mušková a pokračuje: „Bez předchozích zkušeností a během krátké doby, jsme se snažili vytvořit systém, jak nejlépe poskytovat tuto službu. Celkem jsme uskutečnili 674 nákupů, z toho 92 v lékárnách, a najelo se při nich přes 2 600 km.“

„Setkali jsme se s více jak 70 lidmi a někteří se nám vryli do paměti i do srdce,“ přidává se pracovnice realizující nákupy Zdeňka Hobzová, „své služby jsme poskytovali na Třebíčsku, Náměšťsku a v okolí Hrotovic. Při cestách do Hrotovic nám pomáhali celkem 4 dobrovolníci. Zážitků bylo opravdu mnoho.“

„Nejednalo se, jak by se mohlo zdát, jen o pouhé nakupování. Mnohdy kontakt s námi znamenal pro naše klienty jediné pojítko s okolím. Snažili jsme se jim kromě nákupu přinést dobrou náladu, povzbudit je, usmát se na ně alespoň očima a odlehčit jejich obavám,“ uvedla další nakupující pracovnice Lenka Smrčková a dále doplňuje: „Samotné nakupování v sobě často skrývalo různé záludnosti, které jsme postupně odhalovali. Prvním krokem vždy bylo získat telefonicky nebo e-mailem nákupní seznam. Učili jsme se postupně, jak získat dostatek správných informací. Jeden z úsměvných příkladů, kdy jsme zaměnili název tatranka na seznamu za tatarku, kterou pak paní s překvapením nalezla 5x ve svém nákupu, vypovídá o úskalích nakupování,“ s úsměvem dodává pracovnice.

„Omezením pro naše klienty bylo to, že jsme z časových důvodů nakupovali pouze v jednom obchodě, což přinášelo pro obě strany další komplikace. Také jsme se potýkali s různými pro nás neznámými názvy potravin. Na začátku nám naši službu ztěžoval i nedostatek některých základních potravin, léků, dezinfekčních prostředků a roušek. Díky pomoci dobrovolníků, kteří šili a darovali roušky, bylo brzy možné je rozdávat seniorům,“ vzpomíná koordinátorka.

„Postupem času kromě běžných nákupů, vyzvedávání léků a kontaktů s lékaři nás lidé prosili o další specifické činnosti: doprovod k bankomatům, na poštu, shánění semen a rostlinek v zahradnictví, vynášení odpadů, vybírání schránky, kopírování dokumentů a jejich doručení lékařům, a nakonec i návštěva knihovny,“ společně vypočítávají pracovnice uskutečňující nákupy.

„S prodlužujícím se nouzovým stavem se nákupy zvětšovaly a často se nám tak tak vešly do auta,“ říká Z. Hobzová.

„Někteří lidé využili tuto nabízenou službu pouze v období nouzového stavu, jiní ji znali z dřívějška. Objevilo se i několik lidí, kteří díky nouzovému stavu objevili výhody pečovatelské služby, která jim začala ulehčovat život,“ říká Jana Mušková a uzavírá: „V těchto dnech jsme ukončili službu a rozloučili se s našimi klienty. Jsme vděční za možnost, že jsme se mohli na pomoci seniorům podílet, často nám to přinášelo radost, mnoho zážitků, nových zkušeností, poznali jsme různé často nelehké osudy. Při posledním kontaktu mnozí klienti hodnotili tuto službu. I přes některé nedostatky vyjadřovali často spokojenost, vděčnost, někteří i lítost nad tím, že naše služba končí. Chtěli bychom tímto poděkovat všem dárcům roušek, ochranných pomůcek, a také dobrovolníkům, kteří ve svém volném čase a zdarma nám pomáhali vykonávat tuto službu.“

Mimořádná bezplatná charitní služba nákupů osamělým seniorům z okresu Třebíč skončila. Nyní si tuto službu lze objednat a zajišťuje ji pro seniory a další potřebné lidi v rámci svých standardních činností a na základě uzavřené smlouvy Charitní pečovatelská služba Třebíč.

Služba pomoci po telefonu postupně doznívá. Pokud teď lidé chtějí řešit své konkrétní problémy, obracejí se ponejvíce přímo na psychoterapeutku Centra Ruth.

Služby Oblastní charity Třebíč, které měly dosud omezený či zrušený provoz, postupně rozvolňují podle krizového plánu. Od on-line formy přechází ke klasické formě poskytování služeb v zařízeních, ovšem stále za zpřísněných hygienických pravidel a předchozí domluvy návštěvy na určitý den a čas. Tento týden se tak děje individuální formou, od příštího týdne začnou setkávání i ve skupinách s omezeným počtem lidí.

Od 25. 5. 2020 se opět otevírá Stacionář Úsměv Třebíč pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Platí zde ještě omezení – může přijít max 15 klientů denně, kterým není víc jak 50 let věku. Starší zatím ne.

Stacionář Domovinka pro seniory a osoby s tělesným postižením zůstává vzhledem ke své nejvíce rizikové cílové skupině stále ještě uzavřen.
Marie PALOČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Krytá část Vodního ráje v Jihlavě by se mohla veřejnosti otevřít 30. května; venkovní část pak 6. června
Vodní ráj v Jihlavě, který byl z důvodu pandemie koronaviru a nařízení vlády ČR od 13. března pro veřejnost zcela uzavřen, se bude opět otvírat. V pondělí 18. května nastoupili pracovníci provozujících Služeb města Jihlavy aquaparku zpátky do zaměstnání. V kryté části se nyní provádí práce jako při technologické odstávce. Otevření kryté části Vodního ráje je naplánováno na sobotu 30. května v obvyklé provozní době od 10 do 21 hodin.
Pro provoz kryté části Vodního ráje budou platit pravidla nastavená Ministerstvem zdravotnictví ČR. Bude omezená kapacita na 120 osob (max. kapacita je 240 lidí). Některé atrakce nebudou v provozu. Jedná se o parní kabinu, divokou řeku, chrliče a vodopády. V provozu naopak zůstane sauna, tobogán a napůl snížená kapacita vířivky. Návštěvníci se budou muset řídit provozní řádem vydaným MZČR pro přírodní a umělá koupaliště (krytá i nekrytá). Budou mimo jiné povinni před vstupem do areálu provést dezinfekci, dodržovat mimořádná hygienická opatření, distanční vzdálenosti při odpočinku, zvýšenou osobní hygienu a další nařízení. Všechny tyto pokyny najdou pověšené na nepřehlédnutelných místech v kryté části areálu aquaparku.

Venkovní část Vodního ráje bude připravena k provozu od soboty 6. června od 10 do 20 hodin s omezením kapacity, dle v té době povoleného počtu současně přítomných osob na jednom místě a se stanovenými pravidly MZČR. Ovšem záleží také na tom, jak budou přesně nastavena pravidla a to včetně kapacity venkovního areálu, do kterého se vejde naráz až 2 400 lidí. "Pokud by měl být stanovený stejný počet návštěvníků jako u kryté části, tak to bude pro nás velmi ekonomicky nevýhodné a technicky náročné. V tu chvíli budeme zvažovat jestli vůbec zahájíme 20. letní sezónu Vodního ráje v Jihlavě", uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Plavecký a výukový bazén E. Rošického v Jihlavě nebude z důvodu posunutí plánované rekonstrukce vzduchotechniky v celém objektu na 1. června už po nucené odstávce vůbec otevřen.
V provozu bude pouze od 26. května do 28. června sauna a to v normální provozní době. Ovšem opět s omezenou kapacitou na polovinu a se stanovenými pravidly ministerstva zdravotnictví", doplnil M. Málek.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava ilustrací Renáty Fučíkové v havlíčkobrodské galerii
Autorská výstava Renáta Fučíková - Svět ilustrací bude zahájena v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě v pátek 22. května. K vidění bude do 6. července.
Naše v současnosti nejúspěšnější ilustrátorka střední generace- Renáta Fučíková – se narodila v roce 1964 v Praze. Pochází z rodiny s uměleckými a historickými sklony. Její dědeček byl historik, babička malířka, maminka sochařka, což společně s docházkou do Lidové školy umění na hudební obory bylo pro zformování její osobnosti a profesního záběru, tak jak jej v současné době známe, zásadní. V Praze po absolvování gymnázia nastoupila na obor ilustrace a užité grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Byť nebyla úplně spokojena s průběhem a formou výuky, pilně kreslila a pomalu si klestila cestu všemi úskalími, která jí přinášela škola i vstup na profesionální scénu na konci totality a v prvních letech svobody. Pro ilustrátora to byl vstup ne úplně snadný, protože rozdíl obou období byl propastný. Řada prestižních nakladatelství krachovala, knižní úroveň přívalem levného braku ze zahraničí šla prudce dolů, tlak na ilustrátory od nových podnikatelů v knižním průmyslu na rychlou práci bez preciznějšího studia byl velký a prosadit „krásnou knihu“ byl úkol nelehký. Tohle všechno formovalo Renátu Fučíkovou a zocelovalo její tvůrčí osobnost. První knihy, které přinesly i následné zahraniční zakázky autorku posílily, neboť našla takovou výtvarnou formu, která jí byla nejen vlastní, ale zároveň obstála i v mezinárodním měřítku. Což dokládají nejen české (Zlatá stuha), ale i mezinárodní úspěchy na zahraničních ilustrátorských přehlídkách, namátkou jmenujme např. hlavní cena v Teheránu (1997), pětinásobné získání ocenění White Raven v Mnichově, trojnásobná nominace na prestižní Astrid Lindgren Memorial Award (2011-13) nebo Grand Prix na bienále ilustrace v Záhřebu (2018). Právě tyto úspěchy byly pro Renátu Fučíkovou motorem k realizaci vlastních knižních projektů, jež obohatily českou dětskou literaturu nejen o knihy krásné, ilustrační, ale především o knihy populárně naučné, s pedagogickým podtextem, které v té době na trhu citelně chyběly. Tak vznikly takové knižní projekty jako např. „Největší Češi“, v jehož rámci prozatím vyšly čtyři knihy – Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský a Antonín Dvořák, nebo monumentální dílo „Historie Evropy“. Všemi těmito aktivitami Renáta Fučíková otevřeně říká: „Jsem duší pedagog, chci svými ilustracemi vyprávět dětem příběhy, které by měly znát, a které by je měly doprovázet životem…“ Není tedy náhoda, že jejího všestranného talentu již čtvrtým rokem využívá Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde ve zdejším atelieru didaktické ilustrace působila nejprve jako vyučující, a který od loňského roku též vede.

Její ilustrace vyprávějí známé příběhy, ale ať už se věnují jakémukoliv tématu, vycházejí z hlubokých základů evropské civilizace a jejího kulturního a myšlenkového bohatství. Ne náhodou se hned několik jejích knih věnuje srozumitelnému převyprávění biblických příběhů viz („Obrazy ze St. Zákona, Obrazy z N. zákona, Vyprávění Starého zákona, Vyprávění Nového zákona“). Svými ilustracemi k historickým tématům pak uvádí dětského čtenáře do dějinných souvislostí. Autorka využívá v ilustracích nejrůznějších výtvarných technik a jejich kombinací. Nejčastější akvarely a kvaše často v současnosti střídá s grafiku evokující technikou proškrabávané kresby. Výběr techniky k danému knižnímu titulu je jen na citu autorky, jejím práci s textem a v neposlední řadě i na spolupráci s autorem textu. Tímto způsobem vznikly knihy jako např. „Krajiny domova“ s geologem Václavem Cílkem, „Příběhy dvanácti měsíců“ a „Vánoce“ s muzikologem Josefem Krčkem. Samostatnou kapitolou jsou její knihy věnované Praze, milovanému městu, v jehož centru autorka žije a tvoří, a jež je pro ni mnohdy inspirací, mnohdy však při jejím současném turistickém „přeplnění“ překážkou v tvůrčí práci. Snad i pro tuto její dvoustrannou tvář se autorka rozhodla své dvě nejkrásnější knihy věnované pražským tématům, tedy „Franz Kafka“ a „Praha v srdci“ realizovat výše zmíněnou černobílou technikou proškrabávané kresby.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě spolupracuje s Renátou Fučíkovou již dlouhá léta.
Autorskou výstavu jí připravila již v roce 2004. V následujících letech byly její práce často součástí tematických či skupinových výstav v této galerii specializující se svými sbírkovými fondy a výstavami na českou ilustraci. V roce 2020 opět realizujeme Renátě Fučíkové autorskou výstavu, jejíž rozsah je spíše menší, tematický a postihuje jen část z rozsáhlého autorčina díla. Jak název napovídá, tematickou inspirací nám byly ilustrace z knihy „Jan Amos Komenský“ a dalších knih, jež se nějakým způsobem dotýkají myšlenkového odkazu tohoto jedinečného českého myslitele, prvního Evropana mezi českými intelektuály raného novověku, jehož 350. výročí úmrtí si letos připomínáme. Jeho nejen pedagogický, ale všeobecný humanismus je vysoce aktuální i v současné době.

Téma této výstavy ve spojení díla Renáty Fučíkové a idejí J. A. Komenského považuji za více než příznačné, neboť autorka intuitivně kráčí ve šlépějích velkého pedagoga, realizujíce svůj vlastní „Orbis pictus“ – Svět v ilustracích.
Daniela RŮŽIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči se srazila tři auta, nikdo neutrpěl zranění
Ve čtvrtek 21. května 2020 v 7.10 hodin ráno vyjeli třebíčští profesionální hasiči k ohlášené dopravní nehodě tří osobních vozidel v ulici Hrotovická v Třebíči.
"Nehoda se obešla bez zranění osob. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření, místo události technicky zabezpečili a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě dvou aut v Blatnici na Třebíčsku se zranila jedna osoba
Při dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek 21. května v 6.41 hodin ráno v Blatnici na Třebíčsku, se zranila jedna osoba.
"Při nehodě dvou osobních automobilů se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků, kteří ji po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice", uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová
Doplnila, že hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
Na místě nehody zasahovala jednotka hasičů z Moravských Budějovic.

Příčinu, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024