Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 22.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice pro návštěvy se otevřou v pondělí 25. května, platit budou přísná omezení
Krajské nemocnice na Vysočině umožní od pondělí 25. května návštěvy svých pacientů. Je ale nutné se připravit na řadu striktních omezení, která budou s návštěvou zdravotního zařízení spojená.
„V první řadě by každý měl zvážit, zda opravdu musí za příbuzným nebo známým do nemocnice jít. Riziko, že se nákaza COVID-19 do zařízení zavleče, s každým příchozím roste. V případě, že by se po některé z návštěv musely zdravotní týmy odebrat do karantény, by to provoz v nemocnicích značně zkomplikovalo,“ upozorňuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví. Návštěvními dny budou zatím jen středa a neděle.

Návštěvy v krajských nemocnicích budou probíhat za velmi přísných podmínek. Za každým pacientem bude moci přijít pouze jedna osoba, a to na dobu maximálně 30 minut. Pokud by šla s doprovodem, musí s tím vždy předem souhlasit ošetřující lékař. Souhlas lékaře je nutný také v případě, že osoba chce vstoupit na oddělení ARO, JIP, ODN a LDN.

Kromě toho umožnění návštěv se bude týkat pouze pacientů, kteří v nemocnici stráví více než pět dnů. Toto konkrétní omezení se nevztahuje na Nemocnice Pelhřimov, kde je podle statistik nejlepší epidemiologická situace v celém kraji. „Opačným případem je nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde i s ohledem na nedávnou situaci v Kynicích a v Domově se zvláštním režimem v Břevnici bude povoleno navštívit pacienta na všech lůžkových odděleních pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Stejný přísnější postup bude platit také v jihlavské nemocnici, a to hlavně z důvodu, že se zde v rámci kraje soustředí péče o pacienty s vážnými onkologickými, kardiologickými a dalšími onemocněními,“ vysvětluje náměstek Vladimír Novotný a doplňuje, že výše uvedená omezení se netýkají návštěv pacientů v terminálních stádiích, tam budou platit pravidla jako doposud.

Všechny krajské nemocnice stanovily návštěvní dobu na středu od 15 do 17 hodin a v neděli od 14 do 16 hodin. Každý, kdo se chystá na lůžkové oddělení, musí vyplnit triážový dotazník a musí mít aktuálně naměřenou teplotu nižší než 37 °C. Samozřejmostí je používání roušek, dodržování doporučené vzdálenosti i zvýšená hygiena. Obecná pravidla platí pro celý Kraj Vysočina, ale jednotlivé nemocnice si mohou organizování návštěv přizpůsobit konkrétní situaci a místním podmínkám v zařízení. „Po týdnu vše vyhodnotíme a není vyloučeno, že se uvedená pravidla budou ještě měnit, tak aby to vyhovovalo jak nemocnicím, tak i návštěvám a pacientům,“ uzavřel náměstek Novotný.

Před každou návštěvou se doporučuje sledovat webové stránky jednotlivých krajských nemocnic:

Nemocnice Havlíčkův Brod www.onhb.cz

Nemocnice Jihlava www.nemji.cz

Nemocnice Nové Město na Moravě www.nnm.cz

Nemocnice Pelhřimov www.hospital-pe.cz

Nemocnice Třebíč www.nem-tr.cz
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po muži, který se v obci na Bystřicku vloupal do budovy a sebral vruty
Žďárští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při objasňování případu vloupání do objektu v katastru obce na Bystřicku. Pachatel se pohyboval po budově, kde byl ale přistižen a spěšně ji opustil. Podezřelého muže se ještě snažila zastavit náhodná osoba, sama se ale stala terčem agresivního vyhrožování. Pachatel z místa utekl. Policisté by v zájmu prověřování potřebovali zjistit totožnost muže, který je zachycen na fotografii a sestaveném identikitu.
K vloupání do objektu došlo v sobotu 16. května kolem jedné hodiny odpoledne. Odcizeno bylo několik vrutů, drobná škoda vznikla také poškozením.

Po přijetí oznámení o vloupání do objektu vyjeli na místo policisté a po podezřelém muži v lokalitě pátrali. Prověřování případu převzali žďárští kriminalisté. Provedli ohledání místa činu a důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu nebezpečného vyhrožování. Případ kriminalisté dále prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky. V současné době se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže, který je zachycen na fotografii a identikitu.

Jednalo se o muže střední postavy, vysokého kolem 180 centimetrů. Měl velmi krátce střižené vlasy. Na sobě měl oblečené černé tepláky s nápisem na zadní straně jedné nohavice, dále tmavou mikinu a na krku měl silnější řetízek z bílého kovu.

Žádáme občany, kteří muže na fotografii a identikitu poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V pondělí se otevírají brány Jihlavského podzemí
Po více než dvouměsíční vynucené přestávce otevírá v pondělí 25. května pro turisty své brány Jihlavské podzemí. Přístupné budou všechny tři okruhy, tedy společně s historickým podzemím i okruh Alfa – kryt civilní obrany a Jihlavské kolektory. Návštěvníci budou muset dodržovat všechna hygienicko-bezpečnostní opatření.
„V květnu začínáme v 9 hodin a poslední prohlídka se koná v 16 hodin. Od června skočíme hned do prázdninového provozu, který bude trvat do srpna, otevřeno budeme mít po všechny dny v týdnu od 9 do 17 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v každou celou hodinu, kromě 13. hodiny, kdy máme polední pauzu. V případě zájmu turistů jsme však připraveni otevírací dobu rozšířit,“ uvedla Martina Zachová, provozní prohlídkového okruhu.

Zatímco první dvě trasy jsou otevřeny denně, Jihlavské kolektory lze navštívit pouze v sobotu po předchozí rezervaci v rezervačním systému na našich webových stránkách www.jihlava.cz/podzemi v sekci pro návštěvníky, rezervační systém se uzavírá vždy ve čtvrtek o půlnoci.

Pro bezpečnost návštěvníků jsou v podzemí nastavena opatření, která je třeba důsledně dodržovat. Samozřejmostí je zakrytí nosu a úst, dezinfekce rukou u vstupu a dodržování bezpečného odstupu. Po každé prohlídce bude podzemí ventilováno. Na polovinu bude snížena kapacita osob na okruhu historického podzemí. „Je žádoucí, aby návštěvníci po zakoupení vstupenky čekali na zahájení prohlídky na nádvoří před vstupem do objektu, průvodci si je před každou prohlídkou vyzvednou,“ doplnila Martina Zachová.

Vznik jihlavského podzemí je možné datovat až někam do čtrnáctého století. Prostory sloužily jako sklepení domů a ke skladování potravin. Pětadvacet kilometrů dlouhé podzemí je druhé nejrozsáhlejší pod městskou zástavbou v Česku. Je rozdělené do tří pater. První patro je v hloubce do čtyř, druhé do šesti a třetí až do čtrnácti metrů.

Foto: Svítící chodba - záhadu zeleného světélkování na jejích stěnách si odborná i laická veřejnost vysvětlovala různě. Objevily se názory o vstupní bráně do čtvrté dimenze, navrácení panenskosti nebo dokonce i o duchovi a strašidlech. Svítící chodba je dlouhá 12 metrů a je v hloubce 11,6 metru pod úrovní venkovního terénu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody
V dubnu letošního roku byl u obce Světnov na Žďársku nalezen čerstvě uhynulý bažant obecný. Vzhledem k tomu, že na v lokalitě byl v předchozích dnech použit přípravek Stutox II k trávení hrabošů polních, byl bažant převezen do Státního veterinárního ústavu Jihlava ke stanovení příčiny úhynu. Vyšetření prokázalo přítomnost fosfidů v zažívacím traktu jedince a tedy vysoce pravděpodobnou intoxikaci přípravkem Stutox II.
Ten lze aplikovat na pole a louky při dodržení podmínek nařízení vydaných Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a současně nesmí být prováděna v rozporu s dalšími obecně závaznými právními předpisy, například zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. K aplikaci Stutox II je proto vždy třeba povolení orgánu ochrany přírody, což je na území Chráněných krajinných oblastí místně příslušné Regionální pracoviště Správy CHKO a na ostatním území příslušný krajský úřad.

Účinnou látkou přípravku Stutox II je fosfid zinečnatý, z něj se za přítomnosti vody (nebo žaludečních kyselin po pozření) uvolňuje fosfan, což je silně toxický plyn, který ve volném prostředí unikne a rozptýlí se do ovzduší, v trávicím traktu hraboše způsobí žádanou reakci a to usmrcení jedince. Zinkfosfát, který je účinnou látkou Stutoxu II, může způsobovat jak primární otravy necílových býložravých druhů – koroptve, křepelky, holuby, tak sekundární otravy predátorů – čápi, volavky, sovy, dravci, kteří se živí přiotrávenými a mrtvými hraboši. Tyto otravy byly v minulosti zdokumentovány. Primární otravy prokázaly testy vzorků uhynulých zajíců a bažantů na Brněnsku. Sekundární otravu fosfidem zinku potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci také u dvou čápů na Opavsku.

Riziko otravy necílových druhů nelze zcela eliminovat při jakémkoli způsobu aplikace, včetně aplikace do nor. Při aplikaci rozhozem na povrch půdy je však toto riziko mnohonásobně vyšší, k návnadě se mohou dostat všechny druhy býložravců, kteří získávají potravu na zemi. Pokud je použita aplikace do nor, je zásadní krokem průběžné odstraňování uhynulých hrabošů, kteří po požití granulí v norách často umírají na povrchu a jsou dostupní pro predátory.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině bude v sobotu foukat silný severozápadní vítr, hrozí také silné bouřky
Meteorologové vydali pro Vysočinu výstrahu před silným větrem, který by měl foukat v sobotu 23. května od 14 do 23. hodin. Silný severozápadní vítr s nárazy až 90 km/h se vyskytne přechodně na studené frontě. Před frontou a na frontě se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm a kroupami.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Výstraha před silnými bouřkami je platná od 14 hodin v Jihočeském kraji, částech Plzeňského kraje (Horažďovice, Sušice) a v Jihomoravském kraji. Bouřky by měly řádit až do 22 hodin, pak by se měla začít situace uklidňovat.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Roční vstupenka do zoologické zahrady v Táboře se vyplatí už při druhé návštěvě
Novinkou letošní sezóny v ZOO Tábor je kromě narozených mláďat také snaha vyjít vstříc návštěvníkům, kteří chtějí ušetřit nějakou tu korunu. Zoologická zahrada zvýhodňuje vstupné zejména pro ty návštěvníky, kteří se rádi procházejí v rozsáhlém areálu a čerpají jedinečné zážitky z pozorování zvířat.
„Přesně na míru takovým milovníkům zvířat je ušitý program zvýhodněného ročního vstupného, které se zájemcům vyplatí už při druhé návštěvě u nás,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Jednorázová vstupenka pro dospělého návštěvníka stojí 110 korun, při druhé návštěvě by tedy z peněženky vydal celkem 220 korun. Ovšem když si namísto jednorázové vstupenky pořídí vstupenku roční, zaplatí za ni jen 210 korun a může chodit do zoologické zahrady v Táboře až do konce roku kdykoliv se mu zachce – třeba každý den!

Zoologická zahrada myslí i na rodiny s dětmi, kterým nabízí podobně zvýhodněnou rodinnou vstupenku. Její zakoupení se také vyplatí už při druhé návštěvě zoo. Jednorázová rodinná vstupenka přijde na 280 korun, což by při opakované návštěvě odčerpalo z rodinného rozpočtu 560 korun. Ovšem roční rodinnou vstupenku si mohou rodiče se dvěma dětmi ve věku do 15 let pořídit jen za 530 korun. Už při druhé návštěvě ZOO Tábor tedy ušetří 30 korun a po celý zbytek roku pak může tato rodina chodit do zoo vlastně zdarma.

A protože se lidé snaží šetřit zejména nyní v časech koronavirové krize, kdy rostou ceny zejména potravin, padá nabídka zvýhodněných vstupenek na úrodnou půdu. Zájem o roční vstupenky je posledních slunečních týdnech značný a s blížícím se létem ještě stoupá. Jen za poslední čtyři týdny prodala táborská zoo 20x víc ročních vstupenek než za stejné období na začátku roku. Mnoha zájemcům vyhovuje, že si nemusí kupovat roční vstupenky přímo na pokladně, ale snadno je pořídí i prostřednictvím e-shopu (https://eshop.zootabor.eu/vstupne/).

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od pondělí 27. dubna je otevřena každý den od 9 do 18 hodin. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je EKOSPOL, lídr developerské výstavby v ČR.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na dálnici D1 na denním pořádku
Denně policisté z dálničního oddělení Velký Beranov při výkonu služby řeší dopravní přestupky řidičů, kteří v modernizovaných úsecích překračují nejvyšší povolenou rychlost. Na dálnici D1, kde pokračuje v některých úsecích její modernizace, je většinou vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení.
Policejní hlídka dálničního oddělení ve čtvrtek 21. května v odpoledních hodinách - kontrolovala na dálnici v modernizovaném úseku v omezení na 117. kilometru ve směru jízdy na Prahu dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Místem projelo krátce před čtrnáctou hodinou osobní vozidlo Audi s českou registrační značkou a jeho čtyřiačtyřicetiletý řidič jel rychlostí 161 kilometrů v hodině, tedy nejvyšší povolenou „osmdesátku“ překročil dvojnásobně. Takový přestupek nelze projednat na místě, proto policisté přestupek zadokumentovali a předali do správního řízení příslušnému správními orgánu. A podobně vysokých překročení nejvyšší povolené rychlosti v úsecích, kde probíhá modernizace, zjišťujeme denně několik.

Právě v těchto úsecích policisté denně šetří zcela zbytečné dopravní nehody, které mají ve většině případů po dobu vyšetřování a dokumentování nehody a odstraňování havarovaných vozidel, za následek úplné uzavření dálnice. To pak s sebou přináší tvorbu zbytečných kolon, v nichž jsou čekající řidiči často nervózní a nepozorní a hrozí tak nebezpečí, že při rozjezdu kolony může dojít k další zbytečné dopravní nehodě. Příčiny těchto nehod jsou vždy stejné – řidič se plně nevěnuje řízení vozidla a nedokáže adekvátně a včas zareagovat na dopravní situaci, která vznikla před ním. Když se na dálnici v místě dopravního omezení náhle z důvodu vyšší intenzity provozu zpomalí provoz a vozidla jedou pomaleji v koloně, tito nepozorní řidiči často v plné rychlosti narazí do vozidla na konci pomalu jedoucí nebo již stojící kolony.

K takové dopravní nehodě, která se stane v opravovaném úseku, kde je provoz veden v provizorních zúžených jízdních pruzích, se velmi obtížně dostávají složky integrovaného záchranného systému, protože bývá z důvodu zúžení technicky složité vytvořit dostatečně širokou záchranářskou uličku. Stejně obtížně k místu přijíždí odtahové služby, které musí do úseku často nacouvat nebo najíždět za asistence policejní hlídky z protisměru.

„Na denním pořádku jsou přestupky spočívající v dvojnásobném překročení nejvyšší povolené osmdesátky v modernizovaných úsecích. Řidiči kamionů využívají k jízdě levý jízdní pruh v místech, kde jim to zakazuje dopravní značka, předjíždějí v místech, kde je pro ně stanoven zákaz předjíždění, parkují s vozidly v připojovacích a odstavných pruzích. Proto na tyto úseky denně zaměřuje náš výkon služby,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a s tím, že v žádném případě nebudeme tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.

Modernizované úseky na dálnici D1 s dopravním omezením:

Úsek 11 – Koberovice (81) – Humpolec (90) – délka 8,8 km

Úsek 12 – Humpolec (90) – Větrný Jeníkov (104) – délka 13,6 km

Úsek 16 – Velký Beranov (119) – Měřín (134) – délka 14,7 km

Úsek 19 – Velké Meziříčí západ (141) – Velké Meziříčí východ (146) – délka 5,9 km
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Cyklostezka v centru Havlíčkova Brodu podél Sázavy poslouží od června pěším i cyklistům
Nová cyklostezka podél levého břehu řeky Sázavy v Havlíčkově Brodě nabízí v zastavěném území města ucelenou trasu pro pěší a cyklisty. Nový úsek dlouhý asi 300 metrů spojuje stávající cyklostezku podél řeky za katastrálním úřadem a cyklotrasu vedoucí po místní komunikaci od kostela sv. Kateřiny k mostu u Rica.
Součástí stavby jsou dvě mostní konstrukce. Kromě dřevěné lávky přes potok Žabinec je na trase stezky u kostela sv. Kateřiny most nad řekou Sázavou, který je svým řešením unikátem. „Jde o samostatný most z předpjatého betonu, který je veden pod kamenným obloukem silničního mostu. Dá se tedy nazvat mostem pod mostem, protože oba mosty nejsou propojeny. Most cyklostezky je uložen na konzolách umístěných mimo koryto Sázavy. To bylo podmínkou Povodí Vltavy, protože standardní opěry by zmenšily průtočný profil řeky", vysvětlil Pavel Sláma z odboru rozvoje havlíčkobrodské radnice.

Stezku pro pěší a cyklisty doplní veřejné osvětlení, odpočívadla a nově vysázená zeleň.

„Při cestě městem již cyklisté ani chodci nemusí překonávat frekventovanou Dolní ulici. Vybudováním cyklostezky došlo ke zvýšení bezpečnosti v této oblasti“, doplnil místostarosta Libor Honzárek.

Celkové náklady na stavbu činily zhruba 24 milionů korun, polovinu částky uhradila dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Alena DOLEŽALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Telči v pondělí otevřou univerzitní knihovnu a připravuje se výstava Telč a jezuité
Univerzitní knihovna v Telči se pro veřejnost znovu otevře v pondělí 25. května. V úplném provozu bude také kavárna a cukrárna Haas v univerzitním centru, která v tuto chvíli funguje pouze jako výdejní okénko s možností posezení na nádvoří v areálu univerzitního centra. A na červen se chystají i první akce pro veřejnost.
"Přesto se nevyhneme některým opatřením či omezením, které se ale mohou dále upravovat podle vývoje vládních či univerzitních protivirových opatření. Návštěvníci univerzitního centra jsou tak povinni v prostorách knihovny nosit roušku a při vstupu použít připravený dezinfekční prostředek na ruce. V knihovně či výstavních prostorech je stanoven maximální počet návštěvníků ve stejném okamžiku na 15 osob, které mají povinnost dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vrácené knihovní jednotky budou deponovány ve dvoudenní karanténě a teprve poté bude možno si je znovu půjčit", informoval ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec.

„Letošní turistická sezona zatím samozřejmě vypadá hodně špatně, přesto věříme, že je to zároveň příležitost pro úplnou proměnu celého oboru cestovního ruchu. V kurzu by měly být výlety za domácími atraktivitami. Je určitě řada míst, které si takové objevení či znovuobjevení zaslouží. A naše univerzitní jezuitské koleje k takovým místům patří zcela určitě", doplnil J. s tím, že společně s kolegy z NPÚ a Muzea Vysočiny chystají v centru velkou letní jezuitskou výstavu.

Na začátku června plánují vernisáž společné výstavy prací moravského sochaře Nikose Armutidise a jeho dcery Ireny. A pokud to jen trochu půjde, bude už v červnu i koncert.
"Už se zkrátka těšíme na normální činnost, která do našeho centra v létě patří“ dodává J. Makovec.

Expozice Telč a jezuité představí jezuitský řád, který ve městě působil mezi léty 1651 až 1773. Díky jeho činnosti se v této době z Telče stalo významné regionální centrum. Návštěvníci výstavy se dozvědí, jak jezuité ovlivňovali nejen náboženský život ve městě i okolí. Na jednom místě a ve vzájemných souvislostech si budou moci prohlédnout vzácně dochované předměty, které byly dříve využívány při liturgii, v průběhu duchovních slavností, při školní výuce či v jezuity provozované lékárně. Architekturu, mobiliář kostelů i drobnou sakrální architekturu vám přiblíží reprodukce dobových plánů, fotografie dnešního stavu a také jedinečné 3D vizualizace bývalé jezuitské koleje, řádového kostela Jména Ježíš a farního kostela sv. Jakuba.

A na co se například mohou návštěvníci expozice těšit?
- Na nově zrestaurovanou sochu apoštola Petra z cyklu sousoší Krista na hoře Olivetské z roku 1773 ze sbírek telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava. Autorem je František Josef Hamb. Původní soubor dřevořezeb v mírně podživotní velikosti byl určen pro venkovní přístavek při presbytáři děkanského kostela sv. Jakuba Většího. Objednavatelem celého souboru byl pravděpodobně některý z movitých telčských měšťanů. Údaj v kostelních výdajích prozrazuje, že autor za svou práci dostal zaplaceno celkem 381 zl.

- Kalich s nástroji Kristova umučení (Arma Christi) patří k nejstaršímu stříbrnému souboru spjatému s darem fundátorky hraběnky Františky Slavatové, jež opatřila nově vystavěné koleji cenné liturgické předměty. Kromě tohoto kalichu k nim patří konvičky na vodu a víno, pacifikál a nedochovaná monstrance. Kalich vystihuje zlatnickou tvorbu poloviny 17. století a sleduje její stylové požadavky, pro dataci je však určující především zlatnická značka piniové šišky města Augsburg doplněné signaturou mistra „FW“, jehož lze identifikovat jako George Wilhelma Fesenmayera.

- Na zrestaurovaný obraz zakladatele jezuitského řádu sv. Ignáce z Loyoly a nejslavnějšího misionáře sv. Františka Xaverského uctívajících Pannu Marii. Neznámý autor namaloval plátno didaktickým způsobem. V souladu s požadavky kladenými jezuity na umělecké dílo jsou obrazy chápány jako médium umožňující duchovní vztah mezi věřícími a Bohem. Obraz o rozměrech 1,5 x 2 m pocházející nepochybně z některé moravské jezuitské koleje (podle místní tradice je původem z Brna) se po zrušení řádu dostal do majetku premonstrátské kanonie v Nové Říši.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024