Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 23.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Bouře nad Vysočinou: spadl s autem do rybníka, jeho štěstí, že byl vypuštěn
Téměř dvacetkrát vyjížděli hasiči během sobotní odpolední bouřky na Vysočině k popadaným stromům, dále čistili kanalizace, uklízeli vozovky od nánosů bahna a odčerpávali vodu ze sklepů. Nejvíce zasahovali v okresech Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava. V Telči spadlo auto do vypuštěného rybníka.
Zasahovali také krátce před osmnáctou hodinou u dopravní nehody u Štoků na Havlíčkobrodsku, při které utrpěla zranění jedna osoba.

Další dopravní nehoda během bouřky se stala v Telči v ulici Batelovská asi v 18.45 hodin, při které spadlo osobní auto do vypuštěného rybníka. "Devětasedmdesátiletý řidič vozu Renault se dostatečně nevěnoval řízení a v silném dešti s automobilem vyjel v zatáčce mimo komunikaci, kde havaroval v příkopu určeném na odtok vody z rybníka. Řidič byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na vyšetření do jihlavské nemocnice. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Hasiči auto z rybníka vyprostili pomocí jeřábu.
Na vozidle vznikla škoda přibližně třicet tisíc korun.

Přes sousední jižní Čechy postupovalo navečer pásmo bouřek provázené zejména přívalovým deštěm. Na stanici Temelín na Jindřichohradecku spadlo během 20 minut kolem 30 mm srážek.

V sobotu večer a v noci na neděli postoupí bouřky a fronta z území ČR k východu a vítr zvolna zeslábne.

Ilustrační foto HZS ČR
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Památky UNESCO v Třebíči se otevřou v pondělí 25. května, věž u kostela sv. Martina a Vodojem Kostelíček pak od 1. června
Bazilika svatého Prokopa, Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera v židovské čtvrti, památky zapsané na seznamu architektonického dědictví UNESCO v Třebíči, mohou zájemci navštívit od pondělí 25. května v běžné otevírací době. Od června budou moci zavítat i na Městskou věž u kostela svatého Martina a na Vodojem Kostelíček.
Před vstupem do objektů průvodce seznámí turisty s hygienickými pravidly, která bude nutné dodržovat během prohlídky. Tato pravidla budou také umístěna na jednotlivých informačních centrech. Samotní průvodci budou chráněni štíty na obličej. „Štíty jsou pro průvodce pohodlnější než roušky a také zamezí nesrozumitelnosti výkladu. Tuto skutečnost ocení zejména ti, kteří výklad odezírají ze rtů,“ informoval Václav Prchal, vedoucí turistických a informačních center.

Ve stejném termínu budou také otevřeny expozice Cesty časem a Děti Antonína Kaliny umístěné v přízemí židovského domu v sousedství Zadní synagogy. Třebíčský rodák Antonín Kalina zachránil v koncentračním táboře Buchenwald v letech 1944 – 45 před jistou smrtí více než devět set převážně židovských chlapců. Stálá výstava se věnuje kromě osudu samotného zachránce především životním příběhům těch zachráněných, z nichž vyrostly vynikající osobnosti, světově proslulé v mnoha oblastech lidského konání.
Ústředním exponátem výstavy je kovaný strom, jehož listy nesou autentická jména Kalinou zachráněných dětí. Toto originální umělecké dílo, vytvořené studenty a pedagogy Střední průmyslové školy Třebíč vzbuzuje zasloužený obdiv u všech návštěvníků.

Od 1. června své brány otevře Městská věž a Vodojem Kostelíček, ze kterých se návštěvníkům otevírají krásné pohledy na město Třebíč a okolí. „Obě vyhlídková místa bude možné navštívit po celý červen v odpoledních hodinách, věž od 13 do 18 hodin a vodojem od 13 do 17 hodin,“ dodal Prchal.
K obvyklé otevírací době se obě památky vrátí od 1. července.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Rybníčky u Moravských Budějovic překvapily výskytem ohroženého karase obecného
Několik malých lesních rybníčků u Moravských Budějovic se může pyšnit významným zoologickým nálezem - kriticky ohroženým karasem obecným.
Při průzkumu zanikajících lesních rybníčků čekalo pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) velké překvapení. Během monitoringu čolků totiž objevili i drobné rybky, které na první pohled nápadně připomínaly kriticky ohroženého karase obecného. Vzhledem k tomu, že determinace tohoto druhu není snadná, požádali jsme o názor specialisty, kteří určení druhu potvrdili. Jde o skutečně významný nález, tato ryba se totiž v posledních letech v České republice nebezpečně přibližuje k hranici vyhubení.  

Karas obecný býval běžnou rybou našich vod, byl dokonce považován za rybu plevelnou. Během velmi krátké doby však z naší krajiny prakticky vymizel, takže je nyní na červeném seznamu řazený mezi kriticky ohrožené živočichy. Příčinou je souběh hned několika škodlivých vlivů: regulace řek, vysychání tůní, intenzivní chov ryb, znečištění vody a v neposlední řadě zavlékání nepůvodních druhů ryb. Mezi nejnebezpečnější patří zejména blízce příbuzný, invazní karas stříbřitý, který dokáže karase obecného rychle vytlačit. Karas stříbřitý se s ním navíc v některých případech může i křížit a původní populace našich karasů obecných tak ohrožuje i po genetické stránce.

Foto: Karasi obecní nalezení v lesním rybníčku u Moravských Budějovic, Autor: Jana Matrková, AOPK ČR

Lokality karase obecného na Vysočině jsme mohli ještě začátkem května spočítat na prstech jedné ruky. V lesích u Moravských Budějovic jsme však nyní karase nalezli hned ve třech rybníčcích! Jde o první nález karase obecného z této části Vysočiny a zatím zůstává záhadou, zda jde o pozůstatky původní populace, nebo je na rybníčcích někdo vysadil úmyslně. Díky průzkumům však můžeme spolu s vlastníky rybníčků naplánovat chystanou rekonstrukci tak, aby zde karasi přežili a tato vzácná populace zde měla vhodné podmínky i do budoucna.

V následujících týdnech a měsících prověříme výskyt karase obecného na dalších rybníčcích v okolních lesích. Plánujeme také genetické testy, abychom měli jistotu, že jde skutečně o původní populace karase obecného, bez kříženců s nepůvodním karasem stříbřitým.

Tento výjimečný nález potvrzuje, že k zásahům do vodních biotopů je třeba přistupovat s velkou rozvahou. Zanedbané rybníčky a mokřady bývají cenným stanovištěm řady mokřadních živočichů i rostlin, které již v běžných rybnících s intenzivním rybářským hospodařením nenalézají vhodné podmínky. Vážky, čolci, rdesty a řada dalších vzácných druhů zde často nacházejí své poslední útočiště. Proto je důležité před jejich obnovou provést průzkum a rekonstrukci naplánovat citlivě, tak abychom zde vzácné druhy zachovali. 

"Pokud máte informace o dalších lokalitách karase obecného kdekoli v ČR, ozvěte se nám prosím. Ideální by bylo zaslat fotku ryby s místem nálezu na e-mail jana.matrkova@nature.cz. Naši pracovníci prověří, zda jde skutečně o karase obecného. Každá lokalita, kde se výskyt karase obecného potvrdí, pomůže se záchranou tohoto mizejícího druhu." Vyzývá Jana Matrková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zooložka z regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.

Ondřej DOČKAL



Zpět nahoru na obsah...

Pod Zelenou horou se pasou ovečky, na svahu bude vysázen i Černý les
Pětadvacet oveček se již vesele pase na svahu pod barokním chrámem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Letos se chystá také obnova části tamních luk pomocí dosevu a selektivních sečí a v průběhu dalších let i odclonění hřbitova pod Zelenou horou. Naposledy zmíněného se dosáhne výsadbou „nového“ Černého lesa na úpatí kopce. Stromy tak oddělí sakrální památku na vrcholu kopce od hřbitova pod ním.
"Ovečky, které se pod památkou pasou, jsou tiché, neútočné, psychicky odolné a věříme, že se jim u nás bude dobře dařit", uvedl chovatel pan Daďourek.

Doplnil, že lidé by zvířata vůbec neměli krmit, nesnesou žádný příkrm - chleba, rohlíky ani jablka. Zvyklé jsou pouze na trávu, seno, sůl a vodu, kterou od května do září na pastvě získávají také ze zeleného krmení. "Trávicí soustava tohoto plemene se přizpůsobila méně kvalitní pastvě. Ovečky si již prohlédly celý svůj rajon a nejprve zavítaly tam, kde je pro ně nejchutnější tráva, následně teprve půjdou hledat jinam", vysvětlil chovatel. Ovce budou spásat trávu zhruba od května do září, čímž se má zajistit porost v přirozené druhové rovnováze

Pohladit se od nikoho nenechají, je to polodivoké plemeno, ale zato zvládají dobře místní podmínky. Lidé, kteří chodí na procházku se psy, by si měli svoje zvířata hlídat, aby nevběhla do ohrady a ovečky zbytečně neděsila či aby nedošlo ke zranění ovce nebo i psa.

Na obnovu nového Černého lesa, který oddělí hřbitov od památky, žďárská radnice využije krajský příspěvek ve výši půl milionu korun.






Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede korejský černobílý snímek Parazit
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 25. května od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Parazit jihokorejského režiséra Džun-ho Pona. Film získal necelý rok po uvedení do kin 255 filmových cen včetně čtyř Oscarů a Zlaté palmy v Cannes. Chudá čtyřčlenná rodina Kimových, která den co den řeší problém jak získat peníze na obživu, se chytí šance pracovat pro bohatého podnikatele Parka a jeho rodinu. Aniž by prozradili své vzájemné rodinné vazby a bídné sociální postavení, postupně se všem čtyřem podaří proniknout do této rodiny a ukousnout si sousto z jejího bohatého krajíce.
Vychutnejte si jednu z největších filmových událostí roku 2019 ve speciální režisérské černobílé verzi. Geniální tvůrce Bong Joon-ho si plní svůj sen o černobílém filmu a vy máte možnost objevit další rozměr černé komedie, která získala Zlatou palmu, Zlatý glóbus a čtyři Oscary včetně kategorie pro nejlepší film. Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry. Sleduje sice chudou, ale vychytralou čtyřčlennou rodinu, která žije ode dne ke dni ve svém malém vlhkém podzemním bytě. Jednou ale přijde šance – nejdříve pro syna Ki-Woo, který díky doporučení kamaráda začne docházet do luxusní vily bohaté rodiny Parkových doučovat jejich dceru. V jeho hlavě se postupně zrodí smělý plán, jak zaměstnat i zbytek rodiny v Parkově domácnosti a přiživit se u jejich bohatého stolu. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? …

"Je mi jasné, že na tuto (černobílou) verzi bude spoustu různých názorů. Osobně si myslím, že jednotlivé postavy působí ještě pronikavěji a že díky odstínům šedi lépe vynikne tragický rozdíl v tom, jak odlišné prostory jednotlivé rodiny obývají,“ režisér Bong Joon-ho

Parazit
(Gisaengchung)
Jižní Korea, 2019, DCP, černobílý, korejsky, české titulky, 132 minut
Scénář a režie: Bong Joon-ho
Kamera: Kyeong-pyo Hong
Hudba: Jaeil Jung
Produkce: Young-Hwan Jang, Yang-kwon Moon
Hrají: Kang-ho Song, Seon-gyoon Lee, Yeo-jeong Jo, Hye-jin Jang, Woo-shik Choi, So-dam Park, Myeonghoon Park, Seung-min Hyeon, Keun-rok Park, Seo-joon Park a další.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Při požáru bytovky ve Žďáře nad Sázavou se jedna osoba zranila, 72 lidí hasiči evakuovali
O požáru bytového domu v ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou přijali v sobotu 23. května krátce před jednou hodinou v noci oznámení hasiči.
Podle webu hasičů při požáru utrpěla jedna osoba zranění, dalších 72 osob hasiči evakuovali.
Škoda se vyšplhala na tři miliony korun.
Příčina požáru je v šetření.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024