Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 24.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
Mladý horolezec se volným pádem zřítil asi z desetimetrové výšky a zůstal viset na laně v pátek 22. května odpoledne při slézání Drátenické skály u Sněžného na Žďársku. Při pádu utrpěl zranění.
Na místo nehody vyjela pozemní posádka z Nového Města na Moravě a vrtulník z Jihlavy. "Zásah se naštěstí obešel bez nutnosti použití lanových technik leteckých záchranářů. Zraněná osoba skončila v péči zdravotníků, kteří ji ve stabilizovaném stavu letecky transportovali do Traumacentra v Brně - Bohunicích", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Doplnil, že tento měsíc řešili záchranáři na Vysočině již tři podobné případy. "U dvou z nich bylo dokonce nutné vyzvednout zraněného pacienta z místa události v podvěsu. Nehody se staly v sobotu 9. května na Lisovské skále u Devíti skal a o den později, v neděli 10. května v obci Cikháj", dodal P. Janáček.
Všechny události se staly v Chráněné krajinné oblasti na Žďársku.

Foto ilustrační: Drátenická skála
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřicetiletý muž, který řídil auto, i když to má zakázáno. V pátek 22. května jel po desáté hodině večer s vozidlem Ford Mondeo v Tasově. Policisté, kteří jej zastavili, zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od konce loňského roku mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v polovině roku 2021. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič byl opilý
V pátek 22. května odhalili policisté řidiče, který usedl za volant s více než jedním a půl promile alkoholu. Šestatřicetiletý muž jel po jedenácté hodině večer s vozidlem Mitsubishi po silnici u obce Slavětice na Třebíčsku, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,54 promile alkoholu. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič měl přes dvě a půl promile alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž, který jel s vozidlem opilý a havaroval. V sobotu 23. května řídil automobil Ford v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Po šesté hodině večer na přímém úseku komunikace přejel do protisměru a dále mimo vozovku, kde narazil do dřevěných ohradníků a vzrostlého stromu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, která u něho ukázala hodnotu 2,55 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz, je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dopravní nehodu šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
Ve čtvrtek 21. května jel před osmou hodinou ráno v Novém Hubenově na Jihlavsku řidič vozidla Škoda, který překročil nejvyšší povolenou rychlost v obci. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u muže pozitivní na amfetamin, požití drog před jízdou řidič i přiznal. Podrobit se lékařskému vyšetření bezdůvodně odmítl. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič pod vlivem drog
Pod vlivem drog usedl včera, ve čtvrtek 21. května, za volant sedmadvacetiletý muž a přišel tak o řidičský průkaz. Po třetí hodině odpoledne jel s vozidlem Škoda Fabia v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku po ulici Brněnská, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu, požití drog před jízdou řidič přiznal. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
Pod vlivem drog usedl včera za volant třicetiletý muž a přišel tak o řidičský průkaz. Ve středu 20. května jel s vozidlem Peugeot v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku po ulici K Ráji, kde ho před devátou hodinou večer zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu, požití drog před jízdou řidič přiznal. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 20. května odhalili policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku řidiče, který usedl za volant opilý. Navíc muž řídil, i když to má zakázáno. Osmapadesátiletý muž jel po desáté hodině večer s vozidlem Škoda Octavia po ulici Poličská. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,89 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť mu byl vloni na jaře uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do léta roku 2022. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž, který řídil auto i přes soudem
uložený zákaz. V úterý 19. května jel před jedenáctou hodinou dopoledne s vozidlem Citroen v Humpolci na Pelhřimovsku po ulici Nerudova. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí soudu od loňského léta uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do začátku příštího roku. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem drog
Policisté odhalili ve Žďáru nad Sázavou řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Osmadvacetiletý muž jel v úterý 19. května s vozidlem Nissan po ulici Sychrova, kde ho před jednou hodinou v noci zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin, lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Opilý muž se snažil s vozidlem ujet
V pondělí 18. května prováděli policisté po čtvrté hodině odpoledne dohled nad bezpečností silničního provozu v Lukách nad Jihlavou. Když chtěli zastavit vozidlo jedoucí po ulici Osvobození, řidič pokyn nerespektoval a v jízdě zvýšenou rychlostí pokračoval. Za automobilem policisté vyjeli. Na výzvy k zastavení řidič nereagoval a jel dále ve směru do chatové oblasti, odkud pokračoval po louce. Jeho jízda ale v krátké době skončila a policisté ho zajistili. Záhy zjistili, že řidičem je opilý jednatřicetiletý muž, který není držitelem řidičského oprávnění. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku a naměřili řidiči hodnotu 1,89 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Opilého muže odvezli policisté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dále se dopustil dopravních přestupků.

Opilý řidič havaroval
V pondělí 18. května jel před půlnocí v Dalešicích řidič vozidla VW ve směru od obce Stropešín. Po projetí zatáčky vyjel na rovném úseku mimo komunikaci, kde narazil nejprve do betonového sloupku a poté do zděného pilíře brány. Ke zranění osob při havárii nedošlo. Policisté provedli na místě nehody ohledání a zadokumentování. U osmnáctiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 1,74 promile alkoholu, také opakované zkoušky u něho ukázaly obdobnou hodnotu. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda dvacet tisíc korun a přibližně stejná škoda byla způsobena poničením sloupku a pilíře. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 18. května odhalili policisté ve Žďáru nad Sázavou řidiče, který usedl za volant opilý. Dvaapadesátiletý muž jel před polednem s vozidlem Opel po ulici Haškova, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,9 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Navíc usedl za volant, i když řidičské oprávnění nevlastní. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se řidič dopustil přestupku na úseku dopravy.

Žena za volant usedla pod vlivem alkoholu
Havlíčkobrodští dopravní policisté kontrolovali v sobotu 16. května kolem jedné hodiny ráno v Ledči nad Sázavou vozidlo Škoda. Řidičkou byla třiačtyřicetiletá žena z Havlíčkobrodska, která se v rámci silniční kontroly podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,84 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Muž za volantem byl opilý a nevlastní řidičák
Dvacetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili policisté v sobotu 16. května v Telči na Jihlavsku. Automobil Volkswagen zastavila policejní hlídka na ulici Masarykova krátce před jedenáctou hodinou večer. První dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 1,60 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,72 a 1,57 promile. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Navíc vozidlo k jízdě užil bez souhlasu vědomí jeho majitele. Policisté mu zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Dvacetiletý muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Případ policisté nadále prověřují.

Řidič pod vlivem drog
V sobotu 16. května kolem desáté hodiny večer zastavili pelhřimovští policisté na ulici Tylova osobní automobil Opel, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek ukázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se řidič bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Třebíčští policisté v neděli 17. května odhalili řidiče, který nadýchal přes jedno promile. Osobní automobil Toyota zastavili policisté krátce před půl jednou ráno na ulici Míčova v Třebíči. Devatenáctiletý muž, který vozidlo řídil, se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl 1,53 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě muž pokračovat nesměl a policisté vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.


por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
Výstava Lenky Klofáčové Pavézkové s titulem Dětskýma očima představí poprvé od úterý 26. května svoji tvorbu pro děti v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
"Po koronavirové pauze se jistě těší tradiční návštěvníci jihlavské Kavárny Muzeum, že budou opět moci vyrazit na dobrou kávu a zároveň se potěšit pohledem na novou výstavu v jejím interiéru. Vzhledem k předchozím neveselým týdnům si určitě všichni zasloužíme trochu barev, hravosti a radosti a pro ně i pro všechny nově příchozí jsme připravili půvabnou výstavu obrazů Lenky Klofáčové Pavézkové", uvedla Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Autorka se sice narodila v Bruntále, ale žije a pracuje v Jihlavě. V Kavárně Muzeum jsme se mohli s její tvorbou potkat již třikrát, nikdy to ale nebyla tvorba určená dětem. Přitom, jak říká sama autorka, k dětské ilustrativní tvorbě tíhla odjakživa:
„Vždy mě bavila ta barevnost a hravost. Malovala jsem obrázky do dětských pokojíčků, veselá trička a pohlednice. Ovšem vždy mi tyto obrázky připadaly málo „umělecké“ na to, abych je přizvala na nějakou moji výstavu. Postupem času jsem si snad více a více uvědomovala, že si chci v dnešním uspěchaném světě toto dětské snění užívat. Zastavit se a dovolit si hrát. Hravýma očima zkoumat zvířecí svět. Dětská tvorba se tak stala pro mě důležitější.“

O tom, že i obrázky pro děti mohou být uměleckým dílem, se můžete přijít přesvědčit do kavárny muzeum do 6. července.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou
Po velkém březnovém požáru a následných jednáních s městem Jihlava, informuje firma Enviropol o přijatých nápravných opatřeních. Zcela zabránit požárům v provozu ale nepůjde především kvůli bateriím. Právě tento týden museli hasiči v Enviropolu opět likvidovat požár. Jednalo se ale o mnohem menší, kratší a méně náročnější hašení, než které zaměstnalo hasiče na konci března.
Jak se z obřího požáru 27. března firma poučila a na čem se dohodla s městem Jihlava? Odpovídá Pavla Marušová, manažerka závodu Enviropol-Jihlava

Jaká nápravná opatření Enviropol-Jihlava už udělal nebo se chystá v rámci omezení vzniku požáru udělat?

Nejvýznamnějším opatřením je investice za cca 25 milionů korun. Jde o samostatnou technologickou linku pro tzv. předtřídění elektroodpadu. Tato linka nahradí současný, jednoduchý způsob přebírky elektroodpadu na jednom manuálním pracovišti před tím, než vstoupí do drtiče separační linky.

V těchto dnech probíhá předání linky od dodavatele a spouštění testovacího provozu. Umožní to mnohem efektivnější kontrolu a vybírání baterií z odpadu, odprášení materiálu a také to přinese lepší komfort zaměstnancům.

Proč vzniká v Enviropolu požár častěji než v jiných provozech?

Protože stále víc výrobců přistupuje k zabudovávání lithium-iontových akumulátorů přímo do elektrospotřebičů. Pokud u takových baterií dojde k narušení jejich obalu, dochází často k jejich samovznícení. Lithium hoří na vzduchu, velmi těžko se hasí a hoří velmi silným plamenem až do chvíle než zcela vyhoří. To způsobuje rychlé šíření požáru i na další spotřebiče.

V jihlavském závodě se může denně zpracovat až 150 tun drobného elektroodpadu, tzn. veškerého „domácího“ elektra - od mobilů, varných konvic, holicích strojků až například po sekačky nebo tiskárny. K požárům nedochází z důvodů porušování předpisů nebo nařízení, ale pouze z povahy elektroodpadu, k jehož zpracování byl závod postaven a všemi příslušnými úřady schválen k provozu.

Přijímáte také nová protipožární opatření?

Nová linka na předtřídění už disponuje vlastním protipožárním zařízením, které je schopno uhasit samovznícené baterie už ve chvíli, kdy je elektroodpad rozbíjen a který velmi dobře při posledním malém požáru zafungoval. Dalším opatřením, které by se mělo realizovat v létě tohoto roku, je dostavba protipožárních příček mezi všemi skladovacími kójemi. To by mělo zamezit rozšíření požáru na větší množství skladovacího materiálu. Dále zvažujeme přemístění ostrahy areálu před skladovací boxy v nočních hodinách, tak aby byl případný požár co nejdříve zpozorován.

A na závěr zmíním opatření, které jsme zavedli okamžitě po březnovém požáru a to, že se snažíme v jednotlivých kójích skladovat materiál rovnoměrně, aby v každé z nich bylo v jednu chvíli co nejmenší možné množství materiálu.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020

• Návštěvy v havlíčkobrodské nemocnici jsou od 22. července zakázány, povolena je přítomnost otců u porodu
• Osobnosti Nového Města na Moravě mají u Milovského rybníka pamětní strom
• Na silnici I/34 mezi Pravíkovem a Božejovem na Pelhřimovsku probíhá oprava, provoz je řízen kyvadlově
• Muž nalezený bez známek života na Staré plovárně v Jihlavě byl zavražděn, policie prosí o pomoc svědky

Pondělí   20. 7. 2020