Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 24.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nešťastník se zřítil ze skály na Žďársku, letěl pro něj vrtulník
Mladý horolezec se volným pádem zřítil asi z desetimetrové výšky a zůstal viset na laně v pátek 22. května odpoledne při slézání Drátenické skály u Sněžného na Žďársku. Při pádu utrpěl zranění.
Na místo nehody vyjela pozemní posádka z Nového Města na Moravě a vrtulník z Jihlavy. "Zásah se naštěstí obešel bez nutnosti použití lanových technik leteckých záchranářů. Zraněná osoba skončila v péči zdravotníků, kteří ji ve stabilizovaném stavu letecky transportovali do Traumacentra v Brně - Bohunicích", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Doplnil, že tento měsíc řešili záchranáři na Vysočině již tři podobné případy. "U dvou z nich bylo dokonce nutné vyzvednout zraněného pacienta z místa události v podvěsu. Nehody se staly v sobotu 9. května na Lisovské skále u Devíti skal a o den později, v neděli 10. května v obci Cikháj", dodal P. Janáček.
Všechny události se staly v Chráněné krajinné oblasti na Žďársku.

Foto ilustrační: Drátenická skála
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidiči usedají za volant opilí, zdrogovaní i bez řidičáků
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřicetiletý muž, který řídil auto, i když to má zakázáno. V pátek 22. května jel po desáté hodině večer s vozidlem Ford Mondeo v Tasově. Policisté, kteří jej zastavili, zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od konce loňského roku mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v polovině roku 2021. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Řidič byl opilý
V pátek 22. května odhalili policisté řidiče, který usedl za volant s více než jedním a půl promile alkoholu. Šestatřicetiletý muž jel po jedenácté hodině večer s vozidlem Mitsubishi po silnici u obce Slavětice na Třebíčsku, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,54 promile alkoholu. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič měl přes dvě a půl promile alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž, který jel s vozidlem opilý a havaroval. V sobotu 23. května řídil automobil Ford v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Po šesté hodině večer na přímém úseku komunikace přejel do protisměru a dále mimo vozovku, kde narazil do dřevěných ohradníků a vzrostlého stromu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, která u něho ukázala hodnotu 2,55 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz, je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dopravní nehodu šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
Ve čtvrtek 21. května jel před osmou hodinou ráno v Novém Hubenově na Jihlavsku řidič vozidla Škoda, který překročil nejvyšší povolenou rychlost v obci. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u muže pozitivní na amfetamin, požití drog před jízdou řidič i přiznal. Podrobit se lékařskému vyšetření bezdůvodně odmítl. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič pod vlivem drog
Pod vlivem drog usedl včera, ve čtvrtek 21. května, za volant sedmadvacetiletý muž a přišel tak o řidičský průkaz. Po třetí hodině odpoledne jel s vozidlem Škoda Fabia v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku po ulici Brněnská, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu, požití drog před jízdou řidič přiznal. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
Pod vlivem drog usedl včera za volant třicetiletý muž a přišel tak o řidičský průkaz. Ve středu 20. května jel s vozidlem Peugeot v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku po ulici K Ráji, kde ho před devátou hodinou večer zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu, požití drog před jízdou řidič přiznal. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 20. května odhalili policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku řidiče, který usedl za volant opilý. Navíc muž řídil, i když to má zakázáno. Osmapadesátiletý muž jel po desáté hodině večer s vozidlem Škoda Octavia po ulici Poličská. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,89 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále policisté zjistili, že řidičem je muž, který řídit vozidla nesmí, neboť mu byl vloni na jaře uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do léta roku 2022. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž, který řídil auto i přes soudem
uložený zákaz. V úterý 19. května jel před jedenáctou hodinou dopoledne s vozidlem Citroen v Humpolci na Pelhřimovsku po ulici Nerudova. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí soudu od loňského léta uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do začátku příštího roku. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem drog
Policisté odhalili ve Žďáru nad Sázavou řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Osmadvacetiletý muž jel v úterý 19. května s vozidlem Nissan po ulici Sychrova, kde ho před jednou hodinou v noci zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin, lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Opilý muž se snažil s vozidlem ujet
V pondělí 18. května prováděli policisté po čtvrté hodině odpoledne dohled nad bezpečností silničního provozu v Lukách nad Jihlavou. Když chtěli zastavit vozidlo jedoucí po ulici Osvobození, řidič pokyn nerespektoval a v jízdě zvýšenou rychlostí pokračoval. Za automobilem policisté vyjeli. Na výzvy k zastavení řidič nereagoval a jel dále ve směru do chatové oblasti, odkud pokračoval po louce. Jeho jízda ale v krátké době skončila a policisté ho zajistili. Záhy zjistili, že řidičem je opilý jednatřicetiletý muž, který není držitelem řidičského oprávnění. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku a naměřili řidiči hodnotu 1,89 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Opilého muže odvezli policisté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dále se dopustil dopravních přestupků.

Opilý řidič havaroval
V pondělí 18. května jel před půlnocí v Dalešicích řidič vozidla VW ve směru od obce Stropešín. Po projetí zatáčky vyjel na rovném úseku mimo komunikaci, kde narazil nejprve do betonového sloupku a poté do zděného pilíře brány. Ke zranění osob při havárii nedošlo. Policisté provedli na místě nehody ohledání a zadokumentování. U osmnáctiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 1,74 promile alkoholu, také opakované zkoušky u něho ukázaly obdobnou hodnotu. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda dvacet tisíc korun a přibližně stejná škoda byla způsobena poničením sloupku a pilíře. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 18. května odhalili policisté ve Žďáru nad Sázavou řidiče, který usedl za volant opilý. Dvaapadesátiletý muž jel před polednem s vozidlem Opel po ulici Haškova, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,9 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Navíc usedl za volant, i když řidičské oprávnění nevlastní. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se řidič dopustil přestupku na úseku dopravy.

Žena za volant usedla pod vlivem alkoholu
Havlíčkobrodští dopravní policisté kontrolovali v sobotu 16. května kolem jedné hodiny ráno v Ledči nad Sázavou vozidlo Škoda. Řidičkou byla třiačtyřicetiletá žena z Havlíčkobrodska, která se v rámci silniční kontroly podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,84 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Muž za volantem byl opilý a nevlastní řidičák
Dvacetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili policisté v sobotu 16. května v Telči na Jihlavsku. Automobil Volkswagen zastavila policejní hlídka na ulici Masarykova krátce před jedenáctou hodinou večer. První dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 1,60 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,72 a 1,57 promile. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Navíc vozidlo k jízdě užil bez souhlasu vědomí jeho majitele. Policisté mu zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Dvacetiletý muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Případ policisté nadále prověřují.

Řidič pod vlivem drog
V sobotu 16. května kolem desáté hodiny večer zastavili pelhřimovští policisté na ulici Tylova osobní automobil Opel, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek ukázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie určí, zda se řidič bude zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Třebíčští policisté v neděli 17. května odhalili řidiče, který nadýchal přes jedno promile. Osobní automobil Toyota zastavili policisté krátce před půl jednou ráno na ulici Míčova v Třebíči. Devatenáctiletý muž, který vozidlo řídil, se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl 1,53 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě muž pokračovat nesměl a policisté vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel.


por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Lenka Klofáčová představí svá díla pro děti v jihlavské muzejní kavárně
Výstava Lenky Klofáčové Pavézkové s titulem Dětskýma očima představí poprvé od úterý 26. května svoji tvorbu pro děti v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
"Po koronavirové pauze se jistě těší tradiční návštěvníci jihlavské Kavárny Muzeum, že budou opět moci vyrazit na dobrou kávu a zároveň se potěšit pohledem na novou výstavu v jejím interiéru. Vzhledem k předchozím neveselým týdnům si určitě všichni zasloužíme trochu barev, hravosti a radosti a pro ně i pro všechny nově příchozí jsme připravili půvabnou výstavu obrazů Lenky Klofáčové Pavézkové", uvedla Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Autorka se sice narodila v Bruntále, ale žije a pracuje v Jihlavě. V Kavárně Muzeum jsme se mohli s její tvorbou potkat již třikrát, nikdy to ale nebyla tvorba určená dětem. Přitom, jak říká sama autorka, k dětské ilustrativní tvorbě tíhla odjakživa:
„Vždy mě bavila ta barevnost a hravost. Malovala jsem obrázky do dětských pokojíčků, veselá trička a pohlednice. Ovšem vždy mi tyto obrázky připadaly málo „umělecké“ na to, abych je přizvala na nějakou moji výstavu. Postupem času jsem si snad více a více uvědomovala, že si chci v dnešním uspěchaném světě toto dětské snění užívat. Zastavit se a dovolit si hrát. Hravýma očima zkoumat zvířecí svět. Dětská tvorba se tak stala pro mě důležitější.“

O tom, že i obrázky pro děti mohou být uměleckým dílem, se můžete přijít přesvědčit do kavárny muzeum do 6. července.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kvůli bateriím ve firmě Enviropol v Jihlavě požáry neustanou
Po velkém březnovém požáru a následných jednáních s městem Jihlava, informuje firma Enviropol o přijatých nápravných opatřeních. Zcela zabránit požárům v provozu ale nepůjde především kvůli bateriím. Právě tento týden museli hasiči v Enviropolu opět likvidovat požár. Jednalo se ale o mnohem menší, kratší a méně náročnější hašení, než které zaměstnalo hasiče na konci března.
Jak se z obřího požáru 27. března firma poučila a na čem se dohodla s městem Jihlava? Odpovídá Pavla Marušová, manažerka závodu Enviropol-Jihlava

Jaká nápravná opatření Enviropol-Jihlava už udělal nebo se chystá v rámci omezení vzniku požáru udělat?

Nejvýznamnějším opatřením je investice za cca 25 milionů korun. Jde o samostatnou technologickou linku pro tzv. předtřídění elektroodpadu. Tato linka nahradí současný, jednoduchý způsob přebírky elektroodpadu na jednom manuálním pracovišti před tím, než vstoupí do drtiče separační linky.

V těchto dnech probíhá předání linky od dodavatele a spouštění testovacího provozu. Umožní to mnohem efektivnější kontrolu a vybírání baterií z odpadu, odprášení materiálu a také to přinese lepší komfort zaměstnancům.

Proč vzniká v Enviropolu požár častěji než v jiných provozech?

Protože stále víc výrobců přistupuje k zabudovávání lithium-iontových akumulátorů přímo do elektrospotřebičů. Pokud u takových baterií dojde k narušení jejich obalu, dochází často k jejich samovznícení. Lithium hoří na vzduchu, velmi těžko se hasí a hoří velmi silným plamenem až do chvíle než zcela vyhoří. To způsobuje rychlé šíření požáru i na další spotřebiče.

V jihlavském závodě se může denně zpracovat až 150 tun drobného elektroodpadu, tzn. veškerého „domácího“ elektra - od mobilů, varných konvic, holicích strojků až například po sekačky nebo tiskárny. K požárům nedochází z důvodů porušování předpisů nebo nařízení, ale pouze z povahy elektroodpadu, k jehož zpracování byl závod postaven a všemi příslušnými úřady schválen k provozu.

Přijímáte také nová protipožární opatření?

Nová linka na předtřídění už disponuje vlastním protipožárním zařízením, které je schopno uhasit samovznícené baterie už ve chvíli, kdy je elektroodpad rozbíjen a který velmi dobře při posledním malém požáru zafungoval. Dalším opatřením, které by se mělo realizovat v létě tohoto roku, je dostavba protipožárních příček mezi všemi skladovacími kójemi. To by mělo zamezit rozšíření požáru na větší množství skladovacího materiálu. Dále zvažujeme přemístění ostrahy areálu před skladovací boxy v nočních hodinách, tak aby byl případný požár co nejdříve zpozorován.

A na závěr zmíním opatření, které jsme zavedli okamžitě po březnovém požáru a to, že se snažíme v jednotlivých kójích skladovat materiál rovnoměrně, aby v každé z nich bylo v jednu chvíli co nejmenší možné množství materiálu.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021