Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky
Na střechu úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě byla dnes, v úterý 26. května, umístěna nově tři včelstva, tedy přibližně 200 tisíc včel. Mladým chovatelům včel z jihlavského včelařského spolku při umísťování asistoval náměstek hejtmana Martin Kukla, který se chovu včel už roky věnuje. O chov ve třech úlech se budou starat právě mladí jihlavští včelaři Ondra a Patrik, s péčí o včely mají zkušenosti z vlastního chovu a jejich práci můžeme znát z chovatelského koutku v jihlavské ZOO.
„Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.

Včely opylují rostliny obvykle až v tříkilometrovém okruhu. Je tedy pravděpodobné, že ty krajské budou prospěšné v přilehlých zahrádkářských koloniích. Podle Františka Meduny z jihlavské organizace včelařů si tento pracovitý hmyz dokáže najít potravu i v zastavěné aglomeraci. „Osobně jsem zvědavý na kvalitu našeho krajského medu. Po prvním medobraní musíme zjistit, jak si stojíme kvalitativně a kvantitativně. Nepočítáme s jeho prodejem, ale nevylučuji, že KRAJSKÝ med budou moci ochutnat v budoucnu i návštěvníci krajských akcí,“ doplňuje Martin Kukla. Včelstva se měla do nových úlů na střeše sídla Kraje Vysočina stěhovat už koncem dubna. Tehdy museli včelaři akci odložit kvůli hlášenému výskytu včelího moru v katastru Jihlavy a přilehlých obcí.

Samo přemístění včel na střechu sídla Kraje Vysočina se obešlo bez jediného „uštědřeného“ žihadla. Podle Martina Kukly bude první krajský med k dispozici už koncem letošního léta. „Jsme domluvení, že každoročně bude 150 kg medu k dispozici Kraji Vysočina, zbytek připadne jihlavským mladým včelařům. Pokud bude dobrá sezóna budeme spokojeni všichni,“ upřesnil Martin Kukla.

Na území Kraje Vysočina působí aktuálně 5026 včelařů, kteří se starají o 62 776 včelstev. Jejich počet za posledních pět let mírně vzrostl. Kraj Vysočina na činnost včelařů přispívá ročně 400 tisíci korun, další dva milióny korun letos kraj vynaloží na vyšetření plodu na včelí mor.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči
Muzeum Vysočiny v Třebíči, které každoročně vystavuje betlémy, hodlá letos zapojit i tvořící návštěvníky - betlémáře. Téma pro nadcházející vánoční výstavu zní „regionální betlémáři“ a muzeum si touto cestou dovoluje oslovit umělce i amatéry z třebíčského regionu, kteří se v jakékoli formě věnují zpodobnění Kristova narození a mají zájem o vystavení svého díla na výstavě, aby o sobě dali pracovníkům muzea vědět. Uvedl to kurátor vánoční výstavy betlémů Tomáš Hartman.
Kontaktní osoba: Tomáš Hartman, kurátor vánoční výstavy betlémů Muzea Vysočiny Třebíč, tel. 568 441 078, e-mail: t.hartman@muzeumtr.cz.
Výstava se bude konat v termínu 26. listopadu 2020 – 17. ledna 2021.

"Muzeum Vysočiny Třebíč pořádá pravidelně dnes již tradiční vánoční výstavu betlémů od roku 2013. Původní proslulá expozice betlémů byla v muzeu na zámku v Třebíči k vidění bez zásadních zásahů dlouhých 45 let. V roce 2013, po tříleté rekonstrukci budovy zámku, došlo ke koncepční obměně expozic, která se dotkla i historické kolekce vystavených betlémů. Dnes je menší ukázka třebíčského betlémářství součástí rozsáhlé expozice s regionální vlastivědnou tematikou Lidé. Místa. Osudy.", informoval T. Hartman.

Pořádáním každoročních zimních výstav betlémů vyšlo muzeum vstříc nesčetným přáním především z řad místních návštěvníků, kteří mají po generace vánoční období spojeno s návštěvou jesliček. Současné výstavy betlémů toho ale přinášejí mnohem více – návštěvníci již mohli zhlédnout betlémy nejen z různých betlémářských oblastí naší vlasti (Příbram, Ústí nad Orlicí, Tišnovsko atd.) nebo ze sousedního Rakouska, ale třeba i betlémy z různých tradičních i netradičních materiálů. "Stálý zájem veřejnosti o toto téma potvrzuje, že vánoční výstavy patří k těm nejoblíbenějším", doplnil.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově
Od krajských nemocnic na Vysočině budou postupně mizet triážní (rozřazovací) červené stany. Jako první zruší triážní, ale i odběrový stan nemocnice v Pelhřimově. Je to pochopitelné, jelikož její spádová oblast měla dlouhodobě minimální počty indikovaných i samoplátcovských odběrů, epidemiologická situace v této části regionu je klidná - příznivá a pracoviště nebylo dlouhodobě vytěžováno. Testování klientů z Pelhřimovska je připravena primárně pokrýt jihlavská nemocnice. K dispozici jsou však i kapacity ostatních zařízení. Podle informací hygieniků na Vysočině se na celém Pelhřimovsku během nouzového stavu nakazili dva lidé, kteří se již vyléčili. Poslední odběry v Pelhřimově proběhnou ve středu 26. května.
Triáž příchozích klientů/pacientů nebo návštěv budou nemocnice řešit individuálně. Kraj je připraven instalovat do každé z pěti krajských nemocnic termokamery, které budou všem příchozím automaticky měřit tělesnou teplotu. Počítá se s instalací 15 kusů kamer v krajských nemocnicích, pět kusů bude umístěno do vybraných sociálních zařízení. S postupnou změnou organizace triáže v jednotlivých krajských nemocnicích na Vysočině zmínil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný i množící se případy agresivity při třídění příchozích.

„Důvodem je rostoucí nervozita klientů nemocnic, náročnější postupy při identifikaci pacientů, především pak nutné vyplnění zdravotních dotazníků při příchodu do nemocnice, což některé osoby špatně snáší. Bohužel, stále platí, že musíme být velice ostražití. Přistoupili jsme opět ve všech nemocnicích k plánování operačních výkonů, rozvolňujeme přísná omezení, ale pokud chceme docílit běžného provozu, potřebujeme k tomu zdravé zaměstnance a zdravotníky. Musíme tedy stále předcházet možnému riziku šíření COVID,“ upozorňuje Vladimír Novotný.

Kraj Vysočina, jako zřizovatele pěti krajských nemocnic, zároveň žádá veřejnost, aby se před návštěvou nemocnice seznámila s platnými pravidly, která se mohou zařízení od zařízení lišit. Zároveň touto cestou děkuje za jejich dodržování.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let
Vlci arktičtí Argo, Bard a Matěj ze ZOO Tábor slaví tento měsíc půlkulatiny – narodili se přesně před pěti lety v květnu. Přestože toto výročí nebude spojeno s bujarou oslavou jako v případě „lidských“ oslavenců, vyřádí se vlčí sourozenci do sytosti při každodenní zábavě, kterou si sami organizují.
Zpravidla jde o honičku v prostorném výběhu, které obvykle předchází to, že jeden vlků zpozorní a pak tryskem vyrazí za vyhlédnutým cílem. Ostatní jej horempádem následují a tu a tam na sebe neškodně dorážejí. Této zábavy si s chutí užívá i jejich o rok starší bráška Jack, který je součástí čtyřhlavé táborské smečky.

Vlk arktický má sněhobílou srst a patří k největším poddruhům vlka na světě. A protože jejich původní domovinou je drsné prostředí nejsevernější oblast Kanady a také severovýchodní, severní a severozápadní pobřeží Grónska, vyznačují se také neobyčejně hustou srstí.

Foto: Václav Kučera, ZOO Tábor
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava má prvních 870 akreditovaných návštěvníků. To je téměř o dvě stovky více než ve stejný čas loni. „Zrušení nebo odsunutí letošního ročníku pro nás nebyla a není varianta,“ říká ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka. Festival je připravován v původním termínu 27. října až 1. listopadu.
Pandemie Covid-19 zasáhla celou společnost a ovlivňuje i přípravy 24. ročníku MFDF Ji.hlava. „Pracujeme s různými verzemi, kterými zareagujeme na situaci v Česku i ve světě na konci října,“ říká Marek Hovorka. „Pokud to bude kvůli omezené kapacitě sálu nutné, otevřeme během festivalu více kinosálů, než je obvyklých osm a budeme filmy ještě více reprízovat, aby festivaloví diváci měli možnost snímky vidět na velkém plátně. Hledáme také nová řešení pro ty diváky, kteří v této situaci patří mezi ohrožené skupiny, například seniory nebo vážně nemocné,“ dodává.

Letošní program představí tradičně nejnovější dokumentární filmy z domova i zahraničí. „Nechceme, aby byl letošek zapsaný jako rok ‚opuštěných‘ filmů, na které se kvůli pandemii zapomnělo, které měly smůlu, a nedostaly se tak k divákům. Už proto je naším závazkem festival uspořádat. A jsme rádi, že jsme součástí dokumentární komunity, která napříč Evropou aktivně hledá způsoby, jak i za změněných podmínek propojit filmy s diváky,“ říká Hovorka. Přihlašování filmů na festival končí 31. května.

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků. To je o téměř 200 víc než ve stejný čas loni. Z každé zakoupené akreditace věnoval festival 50 korun na dobročinné účely. Cenově nejvýhodnější akreditace vyjde na 350 Kč a každý čtvrtý návštěvník za ni zaplatil víc. 40.000 Kč šlo jihlavské nemocnici na nákup plicních ventilátorů, 24.000 Kč pak neúplným rodinám, které přišly vinou karantény o příjmy, a ocitly se tak ve finanční tísni. Ještě do 31. května je možné podpořit vědecký výzkum v rámci ČVUT. „Poprvé v historii jsme spojili prodej akreditací s donátorstvím, i když jsme o tom přemýšleli již v předchozích letech. Jsem moc rád, jak dobře tento první pokus dopadl. Moc všem děkuji,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. 24. MFDF Ji.hlava 27. 10.–1. 11. 2020, www.ji-hlava.cz Facebook, Instagram

Screenshot Inspiračního fóra Ekologický aktivista a spisovatel Bill McKibben, norský sociolog a odborník na čínskou politiku Stein Ringen, bývalý člen americké pohraniční stráže Francisco Cantú, afghánská politička Fawzia Koofi nebo bývalý neonacista Christian Weissgerber. To jsou hosté podcastu Inspiračního fóra, které je možné poslechnout si vždy jednou za dva týdny na webu www.inspiracniforum.… a na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify. Průvodcem podcastu je Ivo Bystřičan.

Pátrání po Evě nyní na DAFilms.cz Provokativní dokument Pátrání po Evě (2019) německé režisérky Pii Hellenthal, který uvedla loňská Ji.hlava, je od 25. do 31. května možné zhlédnout na DAFilms.cz. Online premiéru snímku doplní live stream diskuse Šimona Holého s Johannou Nejedlovou, zástupkyní organizace Konsent.

Pátrání po Evě je příběhem ženy, která vyrůstala a dodnes žije ve světě internetu. Soukromí označila za přežitý koncept, proto příspěvky na jejím Instagramu a blogu šokují naprostou otevřeností. Německá režisérka Pia Hellenthal staví diváky do pozice followerů, kteří sledují a komentují Evin alternativní život. Snímek byl úspěšně uveden na MFDF Ji.hlava a dalších mezinárodních festivalech jako Berlinale, Hot Docs, Sheffield Doc Fest, cenu zvláštního uznání si pak odnesl z kodaňského CPH:DOX.

Ve středu 27. května ve 20 hodin se uskuteční online diskuse moderátora, filmaře a hudebníka Šimona Holého s Johannou Nejedlovou, spoluzakladatelkou organizace Konsent, která se věnuje prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování. Tématem diskuse bude: hledání ženské identity a prezentace na sociálních sítích. Více informací naleznete na facebookové události.
Zuzana KOPÁČOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla
Turistická hra Vysočinou za skleněnkou, která startuje 1. června na Mezinárodní den dětí, provede děti po sklářských místech. Nabídne jim spoustu skvělých zážitků i nových poznatků o prastarém sklářském řemesle. Třeba z čeho se sklo vyrábí, jak z něj vznikne sklenička nebo lahev, jak se skleněný výrobek zdobí. Navštíví přitom historickou sklářskou Huť Jakub v Tasicích z 18. století, ale i současné sklárny v Karlově a Škrdlovicích, kde uvidí práci se sklem na vlastní oči. Zavede děti na výstavy skleněných skvostů na hradě v Ledči nad Sázavou, na zámku ve Světlé nad Sázavou či v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.
"Příjemným zpestřením v celém tom putování po sklářských místech bude jistě i rodinná procházka po naučné stezce malebnou krajinou pod Čtyřmi palicemi. Odměnou za snahu budou dětem nejen pestrobarevné skleněnky, ale i deskové hry Vysočina", informovala mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Doplnila, že pravidla hry a podrobné informace najdou zájemci na turistickém portále Vysočina.eu.

„Hra Vysočinou za skleněnkou nabízí dětem i dospělým krom soutěžení také možnost pozorovat skláře při práci přímo v huti. A to je opravdový zážitek. Mnohé přitom popadne chuť vyzkoušet si nějaké ty sklářské techniky vlastnoručně. První příležitostí k tomu jsou výtvarné dílny, které pořádáme 13. června během Zámeckého sklářského dne na zámku ve Světlé nad Sázavou. Zájemci budou moci malovat na sklo nebo přímo malovat sklem a dokonce i foukat či vinout skleněné perly,“ zve Magda Svatoňová z pořádající organizace Vysočina Tourism k návštěvě atraktivní sklářské akce.

Foto: huť Tasice na Havlíčkobrodsku
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice
Výstava s titulem Zůstal nám po nich jen název ulice, která bude zahájena v úterý 2. června v muzeu v Třešti, představí osud jedné třešťské rodiny na konci války. Součástí výstavy jsou i obrazy, kresby a malbou zdobené předměty Miloše Vozába.
Vozábovi měli dva syny, Jaroslava a Miloše. Bydleli ve Farní ulici v domě s číslem 317. Otec Jaroslav byl učitelem, 1. září 1939 byl v rámci Akce Albrecht I. zatčen gestapem a až do konce července roku 1943 vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po propuštění nesměl učit a byl pod policejním dozorem. Ve volných chvílích se věnoval malování a zdobení drobných dekoračních předmětů, své práce vystavoval v roce 1944 spolu se svým mladším synem Milošem.

Miloš Vozáb, stejně jako jeho o pět let starší bratr, vystudoval gymnázium v Telči a vyrůstal v atmosféře učitelské rodiny. Miloš byl citlivý a hloubavý mladík, který se učil hře na housle a klavír a hodně maloval. Rozhodoval se, zda se profesně věnovat hudbě, či výtvarnému umění, nakonec se rozhodl pro to druhé. Zatímco pracoval jako pomocný dělník v továrně Alexanderwerke v Třešti, snil o studiu výtvarného umění v Praze po skončení války.

Učitel Vozáb se do květnového povstání roku 1945 aktivně zapojil – převzal vedení stráže ve vězení, kam sváželi zatčené Němce. Když 7. května město znovu obsadili Němci, snažil se se svými syny zachránit útěkem, byli dopadeni a všichni tři popraveni. V říjnu téhož roku dobrovolně ze života odešla i učitelka Marie Vozábová, manželka a matka rodiny. V sousedství místa, kde Vozábovi bydleli, je dodnes ulička pojmenovaná po této rodině. Stali se jakýmsi symbolem květnových událostí roku 1945.

Po Miloši Vozábovi se jak ve sbírkách muzea, tak i v osobním vlastnictví dochovalo poměrně velké množství kreseb, obrazů, náčrtků a drobných dřevěných předmětů zdobených jeho malbou. Věnoval se nejrůznějším motivům – přírodě, architektuře, maloval zátiší, portréty, figurální malbu, ex libris, častým námětem mu byla rodná Třešť.

Práce Miloše Vozába a jeho otce Jaroslava budou k vidění do 28. června.
Milina MATULOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin
Třebíčským kriminalistům se na základě vynikající práce podařilo odhalit v Třebíči varnu pervitinu. Minulý týden zadrželi podezřelého muže přímo při výrobě psychotropní látky a zajistili předměty určené k výrobě drog. Kromě výroby muž pervitin také distribuoval, nyní čelí obvinění ze spáchání trestného činu.
Zákrok, při kterém kriminalisté dopadli muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti, proběhl o uplynulém víkendu v Třebíči. Šestačtyřicetiletého muže zadrželi kriminalisté ve večerních hodinách ve sklepních prostorech bytového domu, kde v tu dobu aktuálně probíhala výroba pervitinu. Kriminalisté odvezli zadrženého na oddělení policie.

„Provedli jsme prohlídku jiných prostor, jednalo se o sklep v suterénu domu,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že na místě kriminalisté nalezli a zajistili kompletní varnu pervitinu. Zajištěné předměty a látky budou zaslány na odborné policejní pracoviště k provedení expertízy.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Šestačtyřicetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů. Obviněný muž byl již v minulosti soudně trestán, sám je uživatelem drog.

Muž je obviněn z toho, že přibližně od druhé poloviny loňského roku ve sklepním prostoru bytového domu a na dalších místech vyráběl pervitin. Opatřil si předměty určené k nedovolené výrobě drog, chemikálie a léky a opakovaně vyrobil pervitin. Drogu poskytoval dalším osobám, převážně zdarma, nebo například za spolupráci při obstarání léků nutných pro výrobu.

Na základě výborné operativní činnosti se ale třebíčským kriminalistům podařilo muže vypátrat, dopadnout a jeho závažnou drogovou trestnou činnost ukončit.

Po provedení všech nezbytných úkonů byl muž ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ zakončil npor. Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl
Na nádvoří Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetly kopretiny a vlčí máky. Návštěvníci kulturního střediska, knihovny, muzea a informačního centra se nemohou vynadívat na pestře barevnou loučku, která až do odkvětu nebude posečena.
Jedna z prvních zmínek o tomto měšťanském domu, který do staré středověké zástavby města, pochází z roku 1654 a ještě z roku 1675, ale základy domu patrně pamatují husitské obléhání města v roce 1424 a jeho pozdější rabování Švédy. V 17. století dům vlastnil řezník Tomáš Bělský. Pozdějšími vlastníky byli statkář Jakub Varhánek, jirchář Václav Ráček, Smejkalové - „železník” František, krupař František Alois a obchodník Jindřich.

Jméno Kurfürst se v Přibyslavi objevilo v roce 1888, kdy na zdejší školu nastoupil jako učitel Jan Kurfürst. V roce 1901 se stává majitelem již zmíněného domu. Třebaže se později odstěhoval do nedalekého Krucemburku, dům zůstal i nadále v jeho majetku. V areálu domu a prostorného dvora mělo mezi dvěma válkami více živnostníků své provozovny. – v roce 1919 zde měla Barbora Macháčková „Nákup a prodej tuků“, kolem roku 1928 Jan Kell provozovnu na výrobu textilií, Marie Smejkalová „Výrobu umělých květin“, v roce 1946 zde sídlil i povozník Václav Zábrana. Po povoznictví je dosud patrná památka - kamenný patník, který chránil nároží domu před jeho otlučením koly povozů.
V roce 1996 se do opraveného domu přestěhovala městská knihovna a v létě roku 2005 se sem ze Starého špitálu stěhuje i městské muzeum a informační centrum.

Na nádvorní zdi je umístěna kamenná skulptura od akademického sochaře Romana Podrázského, jenž zobrazuje známého knižního nakladatele Jana Ottu, který se 8. listopadu 1841 v Přibyslavi narodil.

Foto: Ivo Havlík
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024