Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 27.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě vyletěly z okna na osobní auto pivní lahve
Dvaačtyřicetiletý muž hodil v půlce dubna asi v šest večer z domu nedaleko centra v Jihlavě z okna dvě skleněné pivní lahve na zaparkované auto Dacia a poškodil čelní sklo, kapotu a střechu.
"Když majitel vozidla zjistil jeho poškození, oznámil případ policii, které se podařilo podezřelého muže vypátrat. Na základě shromážděných důkazů mu následně policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Táboře se vzpamatovává ze ztrát kvůli svému nucenému uzavření
Přesně jeden měsíc od znovuotevření má za sebou ZOO Tábor, která musela být uzavřena 15. března v souvislosti s koronavirovými restrikcemi nařízenými vládou nebo ministerstvem zdravotnictví. Nucené uzavření, které stát nařídil kvůli koronavirové pandemii, způsobilo zoologické zahradě ztráty přesahující půl milionu korun, a to zejména kvůli výpadku příjmů ze vstupného, z prodeje suvenýrů a za zážitkové programy den ošetřovatelem a noc v zoo.
Bohužel bylo nutné kvůli tomu omezit všechny výdaje s jedinou výjimkou: péče o zvířata a jejich strava omezena nebyla. Pro lepší představu, jak nákladná je jen samotná potrava, pomůže informace, že jen v loňském roce zkonzumovala zvířata v táborské zoo téměř 15,4 tuny masa, přes 60 tun ovoce a zeleniny, skoro 230 balíků sena a více než 100 balíků slámy. Jak zvířatům chutná, už mohou sledovat i návštěvníci zoo.

„Provoz se pomalu začíná vracet do obvyklých kolejí, ošetřovatelé i další pracovníci zoologické zahrady už zase pracují v obvyklém směnném provozu, což ale běžný návštěvník vůbec nezaznamená,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec. Zejména děti opět s nadšením a dlouho pozorují početnou skupinu velmi činorodých surikat vlnkovaných, jejichž celodenní aktivita se snad každému zdá až neskutečná. Návštěvníci se s velkým zájmem také ujišťují, že maskot zoologické zahrady – tygr ussurijský Rocky – neztratil nic ze svého šarmu a nadále blahosklonně projevuje vstřícnost k některým příchozím, když je třeba i provází na cestě zpoza plotu svého výběhu.

Oproti předcházejícím týdnům už je také znovu možné zakoupit si vstupenku do ZOO Tábor přímo u pokladny a ne jen prostřednictvím e-shopu jako v minulosti. E-shopový nákup zůstává i nadále zachován, vstupenka zakoupená přes internet je dokonce cenově výhodnější – konkrétně o pět procent.

Zvýhodněnou cenu lze získat také u pokladen. Konkrétně jde o roční vstupenky, jejichž koupě se návštěvníkům vyplatí už při druhé návštěvě zoo. Jednorázová vstupenka pro jednotlivce stojí 110 korun, za roční zaplatí jen 210 korun a její držitel může přijít do táborské zoo, kolikrát se mu zachce. Ještě více ušetří dospělí se dvěma dětmi do 15 let věku, protože dva vstupy vyjdou rodinu na 560 korun, zatímco roční rodinná vstupenka je bude stát 530 korun. A opět přitom platí, že počet návštěv v otevírací době je i u ročních rodinných vstupenek neomezený.

Zoologická zahrada také uvítá jakékoliv příspěvky na svůj provoz. Ať už formou sponzoringu či adopce vybraného zvířete. Přesné podmínky adopce zvířat či sponzorování zoo včetně množství benefitů pro podporovatele lze nalézt na webových stránkách zoologické zahrady.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Jihlavská radnice ukončila provoz Mapy nouzového stavu
Mapa nouzového stavu byla aktivní přesně 74 dní a navštívilo ji téměř 13 a půl tisíce lidí. Přinášela informace ohledně restaurací, obchodů, ale i úřadů či kulturních nebo sociálně zaměřených organizací. Nyní se skrývá a odkaz jihlava.cz/nouzovystav zůstává neaktivní.
Statutární město Jihlava ukončilo provoz Mapy nouzového stavu. Ta vznikla bezprostředně po vyhlášení nouzového stavu v České republice, a to za účelem informování Jihlavanů ohledně provozu restaurací, obchodů, potravin, úřadů, sociálních i zdravotnických zařízení, MHD a parkování, kulturních center i sportovišť či dětských hřišť a základních i mateřských škol.

„Mapa byla pravidelně aktualizována podle aktuálních vládních opatření, návštěvníci ji však předně využívali kvůli přehledu restaurací, které i za přísných podmínek zůstávaly otevřené, ať již díky výdeji přes okénko nebo rozvozu jídel. Postupně začala být mapou, která přinášela aktuální přehled o mnohdy komplikovaných povoleních v rámci dlouhého uvolňování bezpečnostních opatření,“ uvedl mluvčí města Radovan Daněk.

Aktualizace a následně i provoz mapy byl přerušen po skončení nouzového stavu a zpřístupnění většiny provozoven. Mapu celkem navštívilo 13 446 lidí. Nejvíce byla vytížena v prvních dnech po spuštění, v sobotu 14. března ji například navštívilo 1 137 lidí, během prvního týdne ji navštívilo celkem sedm tisíc lidí. Její součástí byl i formulář, prostřednictvím kterého se mohly do mapy zapsat jednotlivé provozovny. Přes něj se přihlásilo celkem 39 restaurací. Při uvolňování vládních opatření reaguje návštěvnost mapy na data, ke kterým vláda ČR opatření uvolňovala.

„Přestože je odkaz na mapu neaktivní, není definitivně smazána. Máme zde posbírána cenná data a navíc ani odborníci nevyloučili nástup další vlny koronaviru, kdy by se opět mohla hodit. A pokud už je opravdu to nejhorší za námi, tak bychom ji mohli v budoucnu opět využít,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Dva muži zaplatili za věci, které si objednali, nedostali nic
Mladý muž z Třebíčska si v květnu na internetovém portálu objednal mobilní telefon za částku necelých deset tisíc korun, zboží však po zaplacení neobdržel. Poté s ním prodávající přestal komunikovat a peníze zpět již nevrátil. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.
"Policisté také řeší případ opačného způsobu podvodu. Jiný muž chtěl totiž prodat zboží, které ale po jeho zaslání nedostal zaplacené. Na jeho inzerát nabízející prodej bezdrátových sluchátek zveřejněný na internetovém portálu zareagoval zájemce. Dohodli se na zaplacení částky necelých pět tisíc korun a muž zboží poslal. Peníze ale neobdržel a kupující s ním přestal komunikovat", popsala další případ policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila,. že oba případy policisté řeší a opětovně apelují na občany, aby byli při prodeji a nakupování zboží obezřetnější a zvažovali rizika, která mohou nastat.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě přibude jazyková učebna, škola se navíc stane bezbariérovou
Na základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě vznikne z půdních prostor nová multifunkční učebna. V rámci stavby dojde i k vybudování výtahu, díky kterému se škola stane bezbariérovou.
„Naším cílem je vytvořit nové multifunkční jazykové centrum pro 28 žáků s moderními počítačovými sestavami a řídícím učitelským pultem. Vzhledem ke svému vybavení bude učebna vhodná i pro výuku informačních a komunikačních technologií. Nově zbudovaný výtah navíc zajistí bezbariérovost školy,“ přiblížila ředitelka základní školy Štáflova Veronika Prchalová a doplnila, že ve školní budově vznikne i samostatné sociální zařízení s bezbariérovou toaletou. Základní škola Štáflova se tak po základní škole Wolkerova stane třetím bezbariérovým školním pracovištěm ve městě.

Dělníci začnou ve škole pracovat v červnu, práce by měly potrvat do konce roku 2020. Podle projektové dokumentace je odhadovaná cena stavby 11 milionů korun. Díky 90 procentní dotaci město ze svého rozpočtu doplatí zhruba jeden milion korun.
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020

• Puma americká v zoologické zahradě v Táboře je ztělesněním stoického klidu
• Národopisná výstava v havlíčkobrodském muzeu Bejvávalo, bejvávalo dobře potrvá až do konce prázdnin
• Ji.hlava představila letošní plakát: dominuje mu motiv světla
• Muzeum rekordů v Pelhřimově vítá prázdniny výstřelem z nejmenšího funkčního děla!
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozorní na roztroušenou sklerózu
• Muž platil cizí kartou, je podezřelý ze spáchání tresstného činu
• Smrky ve Světlé nad Sázavou napadla zřejmě mšice smrková

Úterý   23. 6. 2020

• Spory se SVAK spějí ke konci, jihlavští zastupitelé schválili dohodu
• Odběrové místo se stěhuje, parkoviště u nemocnice v Jihlavě je volné
• Konzumace psího masa je prasárna hodná jen barbarů!
• U Račic na Třebíčsku se střetl osobní vůz s nákladním, zasahoval vrtulník
• Novoměstská nemocnice ukončuje v sobotu 27.června provoz třídícího stanu; do nemocnice zase bude zajíždět autobus

Pondělí   22. 6. 2020

• Na Jihlavsku se nakazil jeden člověk nemocí Covid-19
• Najdou poslanci odvahu konečně omezit týrání zvířat v zemědělských chovech a v cirkusech?
• Denní stacionář pro seniory a osoby se zdravotním postižením Domovinka v Třebíči obnovila provoz
• Do krajských expozic, například na hrad Roštejn či Kámen, po celé prázdniny za dvacku
• Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou se oháněla agresivní žena nožem

Neděle   21. 6. 2020

• Výstava karet s dopravními prostředky v jihlavském muzeu
• Opilý motorkář na Novoměstsku boural, zraněného jej našli až policisté
• Na Třebíčsku srazil vlak ženu, na místě zemřela
• Na zámku v Polici na Třebíčsku bude v sobotu 27. června otevřeno muzeum Waldemara Matušky

Sobota   20. 6. 2020

• Zraněného cyklistu z Telče transportoval do nemocnice vrtulník
• Hasiči na Vysočině odčerpávají vodu a uklízejí popadané stromy
• Výstava Gustav Mahler – Naslouchání v Jihlavě u příležitosti 160. výročí skladatelova narození
• U rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče budou pro výletníky a turisty čtyři nové odpočívky

Pátek   19. 6. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz