Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 29.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Magdalena Křenková představí ve Staré Říši svou sbírku básní
Uvedení sbírky básní Měsíc nad Kladinou od Magdaleny Křenkové pod pamětní deskou Josefa Floriana, vydavatele Dobrého díla, jejího dědečka, se bude konat v neděli 31. května od 14 do 18 hodin ve Staré Říši čp. 69 na Jihlavsku. Za příznivého počasí akci doprovodí obrazy autorky. Úvodní slovo přednese Karla Nixová.
Sbírku básní Magdaleny Křenkové „Měsíc nad Kladinou“ dotváří předmluva Ivana Martina Jirouse, dvě ilustrace Michaely Křenkové a návrh obálky Vojtěcha Křenka.

Poezie Magdaleny Křenkové je žitá, nevykalkulovaná. Čtenáře vtáhne do jejího barevného světa protkaného staroříšským koloritem. I když básně jsou přikovány k jednomu místu, rodnému kraji Staré Říši, disponují duchovním prostorem s přesahem do věčnosti.

Jako ve třinácti
zmuchlané slunce
padá za Jechovec

červenou pěnu večera
táhne za sebou
na provázku duši mou

spadla jsem do heřmánku
řekla jsem si
co to se mnou je

od těch dob
se to opakuje

Více básní ve sbírce poezie Měsíc nad Kladinou

- red -Zpět nahoru na obsah...

V pondělí začínají maturity, na Vysočině bude skládat zkoušku z dospělosti 3801 studentů
Podle platného harmonogramu čeká na maturanty 1. až 3. června zadání státních didaktických testů. Od 8. do 9. června čekají střední školy jednotné přijímací zkoušky a po nich začnou dny ústních a profilových maturitních zkoušek. Závěrečné zkoušky budou probíhat od 1. června (praktické mohly začít už po 11. květnu).
Společná část maturit proběhne stejně jako v minulosti formou didaktického testu z českého jazyka a literatury, matematika stále není povinná a tak je možné ji nahradit cizím jazykem. „Odpadla slohová práce z českého i cizího jazyka. Podle zvyklostí proběhne ústní část zkoušek. Pokud bych měla jedním slovem charakterizovat letošní maturity, dala bych jim přívlastek JINÉ", uvedla krajská radní Jana Fialová.

„Všechny krajské střední školy prošly v minulých dnech pečlivou přípravou, opravdu velká pozornost byla věnována hygieně. Ve školách je k dispozici dezinfekce. Platí, že po každém maturantovi bude místo nejen na potítku, ale i u zkušební komise ošetřeno předepsaným přípravkem. Důležité je rovněž zajistit každou hodinu náležité větrání. Každý žák vstupující do školy odevzdává čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění a seznámení s vymezením osob s rizikovými faktory. Takto přísná pravidla zatím nebylo nutné nikdy přijímat, doplnila radní.

Na Vysočině v posunutých termínech jarního zkušebního období odmaturuje celkem 3 801 žáků, z toho 3 151 v denní formě studia, 650 v ostatních formách. Na gymnáziích bude maturovat 1 063 žáků. Závěrečné zkoušky v rámci učňovských oborů bude konat v našem regionu 1 513 žáků, z toho 1 465 žáků denní formy studia. K absolutoriím na VOŠ se připravovalo 213 studentů, z toho 112 studentů denní formy studia.

Pokud jde o přítomnost veřejnosti u maturit, je povolena, ale sama Jana Fialová si ze své praxe středoškolské učitelky nepamatuje, že by byl mezi rodiči zájem o osobní účast při „zkoušce života“. Na případné návštěvy u maturit by se také vztahovala povinnost dodržovat všechna stanovená hygienická opatření stanovená školou, včetně podpisu čestného prohlášení.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Opilý řidič ve Žďáře nad Sázavou boural
Osmapadesátiletý řidič osobního auta Mitsubishi ve čtvrtek 28. května asi ve tři hodiny odpoledne ve Žďáře nad Sázavou u obchodního centra na parkovišti narazil nejprve do kovových sloupků a poté ještě do sloupu budovy. Při nehodě nedošlo ke zranění osob. Policistům muž nadýchal 2,14 promile alkoholu a podobně tak i při opakovaných zkouškách. Navíc muž nevlastní řidičský průkaz a má uložený zákaz řízení motorových vozidel. Muž je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hmotná škoda činí asi deset tisíc korun.
Střet vozidel na křižovatce
Ve čtvrtek 28. května došlo v Moravských Budějovicích na Třebíčsku na křižovatce v ulici Havlíčkova k dopravní nehodě. Kolem jedné hodiny odpoledne vjela s vozidlem Volvo do křižovatky dvaačtyřicetiletá řidička, která nedala přednost automobilu Citroen, a došlo ke střetu. Citroen byl po nárazu odhozen a narazil ještě do zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič automobilu Citroen, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice. Policisté provedli šetření. U řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda 125 tisíc korun. Místo dopravní nehody policisté ohledali a zadokumentovali, nehodu šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 28. května odhalili policisté v Humpolci na Pelhřimovsku řidiče, který usedl za volant opilý. Šestačtyřicetiletý muž jel před desátou hodinou večer s vozidlem Mitsubishi po ulici Dvorská, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,14 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté opilému muži zakázali pokračovat v další jízdě a přišel o řidičský průkaz. Je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž za volant usedl pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Havlíčkobrodští dopravní policisté zastavili ve středu 27. května kolem půl desáté dopoledne na ulici Riegrova v Golčově Jeníkově osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl sedmačtyřicetiletý muž. V rámci silniční kontroly se řidič podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,49 promile alkoholu. Také opakované měření bylo se stejným výsledkem. Dále policisté zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění a navíc k jízdě užil vozidlo, které má od prosince loňského roku propadlou technickou kontrolu. V další jízdě již pokračovat nesměl a z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Drogy za volantem
Třebíčští policisté kontrolovali ve středu 27. května kolem osmé hodiny večer na ulici Znojemská osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl třiadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal pozitivní výsledek na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Výsledek znaleckého zkoumání z oboru lékařství odvětví toxikologie urči, zda se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu.

Při havárii se řidič vozidla zranil
V úterý 26. května jel kolem šesté hodiny večer třiatřicetiletý řidič vozidla Hyundai po silnici mezi obcemi Nová Brtnice a Zašovice. V křižovatce dostal při odbočování smyk, který nevyrovnal, vjel do protisměru a dále mimo komunikaci, kde v silničním příkopu havaroval. Při dopravní nehodě se řidič zranil a musel být zdravotnickou záchrannou službou transportován na ošetření do nemocnice. Policisté místo havárie ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda 150 tisíc korun, další škoda byla způsobena na betonovém silničním propustku. Nehodu policisté šetří.

Muž řídil auto, i když to má zakázáno
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiatřicetiletý muž z Chrudimska, který řídil vozidlo, i přes uložený zákaz. V úterý 26. května jel po desáté hodině dopoledne s automobilem BMW po silnici ve směru od Stržanova na Světnov na Žďársku. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je muž, kterému byl před necelými třemi týdny na základě rozhodnutí městského úřadu uložen na půl roku zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič se snažil ujet
V úterý 26. května jel před jedenáctou hodinou večer ve Velkém Meziříčí po silnici ulice Novosady řidič vozidla Audi. Automobil chtěla zastavit policejní hlídka, na výzvu ale řidič nereagoval a snažil se ujet. Za vozidlem policisté vyjeli. Řidič při jízdě narazil do dopravního zařízení a pletiva, poté zastavil. Policisté zjistili, že řidičem je třicetiletý muž. Při dopravní nehodě ke zranění osob nedošlo. Na vozidle vznikla škoda přibližně dvacet tisíc korun, další škoda byla způsobena na dopravním zařízení a pletivu. Policisté provedli u řidiče test na zjištění přítomnosti návykových látek s pozitivním výsledkem na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Dále policisté zjistili, že řidič nemá řidičské oprávnění a vozidlo nemá platnou technickou prohlídku, ta skončila vloni v létě. Dále u automobilu není sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Řidič je podezřelý z řady přestupků na úseku dopravy, případ policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
V pondělí 25. května zastavili policisté před osmou hodinou ráno vozidlo Peugeot, které jelo v obci Košetice ve směru od Pelhřimova. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži další jízdu zakázali. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto, i když to má zakázáno
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětapadesátiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má soudem zakázáno. V pondělí 25. května jel před druhou hodinou odpoledne s automobilem Ford po silnici ve směru od Kojatic na Mladoňovice na Třebíčsku. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je muž, který má na základě rozhodnutí soudu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu tří let a řídit automobil by tak mohl až na jaře roku 2022. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 25. května odhalili policisté ve Velkém Meziříčí řidiče, který usedl za volant opilý. Čtyřiapadesátiletý muž jel po šesté hodině večer s vozidlem Peugeot po ulici Na Výsluní. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,38 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl opilý
Policisté odhalili řidiče, který usedl za volant s téměř jedním a půl promile alkoholu. Šestapadesátiletý muž jel v neděli 24. května před druhou hodinou v noci s vozidlem Volkswagen Golf v Havlíčkově Brodě po ulici Chotěbořská, kde automobil zastavili policisté. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,39 promile alkoholu. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu sedmadvacetiletému muži, který řídil v Ledči nad Sázavou auto, i když to má zakázáno. V neděli 24. května jel po deváté hodině večer s vozidlem po ulici Na Skalce. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od loňského léta mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Střet vozidla s cyklistou
V neděli 24. května došlo v obci Rančířov na Jihlavsku ke střetu vozidla s cyklistou. Po jedné hodině odpoledne jednadvacetiletý řidič automobilu Toyota při jízdě přehlédl v protisměru jedoucího cyklistu, přejel s vozidlem do protisměru, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče i cyklisty požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Škoda na jízdním kole a vozidle přesáhla devadesát tisíc korun.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V sobotu 23. května zastavili policisté v Náměšti nad Oslavou před třetí hodinou odpoledne vozidlo Hyundai, jehož řidič jel po ulici Brněnská. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dále zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku, která skončila přibližně před dvěma měsíci. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, por. Mgr. Stanislava MiláčkováZpět nahoru na obsah...

Patronka hospice v Třebíči svatá Zdislava slaví 800 let od narození a 25 let od svatořečení
V sobotu 30. května uplyne 800 let od narození a 25 let od svatořečení sv. Zdislavy, která pocházela z Křižanova. Její otec změnil tvář Vysočiny a ona proslula svou obětavou péčí o nemocné a potřebné navzdory svému vysokému postavení.
„Ať na ni budeme vzpomínat jako na významnou historickou postavu, která se s manželem zasadila o výstavbu klášterů v Jablonném i v Turnově, nebo jako na křesťanskou osobnost, která na chudé a nemocné nahlížela očima víry jako by to byl samotný Ježíš, my věříme, že nám v naší službě pomáhá a vede nás,“ říká vedoucí služeb sv. Zdislavy Mgr. Eva Vráblová.

Pod jejím patronátem se v Oblastní charitě Třebíč podařilo vytvořit ojedinělou síť propojených na sebe navazujících zdravotně-sociálních služeb v domácím prostředí, která pokrývá celý okres Třebíč. „To znamená, že jsme připraveni nabídnout a poskytovat pomoc lékařů, zdravotních sester, pečovatelek, psychologa a spirituální podporu lidem, kteří to potřebují. Za měsíc naše týmy vykonají téměř 16 tisíc návštěv v domácnostech a měsíčně po našem okrese najezdí skoro 61 000 km,“ vysvětluje Mgr. Eva Vráblová.

Svatá Zdislavo, buď s námi i nadále.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy slaví jubileum, lidé mohou jít na vycházku
Při veřejné akci k 50. výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, která se uskuteční v sobotu 30. května v době od 10 do 16 hodin v pralese na Žákově hoře, se mohou všichni příchozí pustit po tamní naučné stezce. Ta bude tentokrát lidem přístupná včetně komentáře.
Na zhruba 2,6 kilometru dlouhou trasu se lze dostat z pěti směrů, přičemž na křižovatkách příchozích cest s vytyčeným okruhem budou umístěna stanoviště s dalšími instrukcemi, případně mapka stanovišť se směrovou šipkou k dalšímu z nich.

K vyhlášení CHKO Žďárské vrchy došlo v květnu roku 1970 u Stříbrné studánky, která leží půl kilometru pod vrcholem Žákovy hory, a to za osobní účasti tehdejšího československého prezidenta Ludvíka Svobody. Událost do dnešní doby připomíná kamenný památník s reliéfem stojící poblíž studánky.
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy leží na území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy. Její rozloha činí 70 940 hektarů. CHKO se rozkládá v nadmořských výškách od 490 do 836,3 metrů, s nejvyšším vrcholem Devět skal.

Foto: Stříbrná studánka na Žákově hoře (810 m.n.m.)

- red -Zpět nahoru na obsah...

Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově
Minulý týden jsme jeli s Mírou Markem na Vyšehrad, do baziliky sv. Petra a Pavla, na zádušní mši za pana doktora Stingla. Věhlasný český cestovatel, jehož knižní dílo vyšlo po celém světě v celkovém rekordním nákladu 16 919 000 ks (!), zemřel 11. 5. 2020. Na mši nás pozvali naši přátelé, cestovatelé Ruda Švaříček a Štěpán Rusňák. Důstojný obřad byl i podle pana faráře pro Vyšehradskou baziliku prvním rozloučením s indiánským náčelníkem.
Ano. Miloslav Stingl byl čestným náčelníkem indiánského kmene Kickapoo. Za svůj život navštívil 151 zemí na všech kontinentech, přičemž měl zvláštní rituál. Kufry ze svých cest nevybaloval. V jeho pozůstalosti jich zůstalo téměř 280. No, a protože muž s indiánským jménem Okima je členem Rekordmanské síně slávy pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, požádali jsme Štěpána Rusňáka, jestli by nám některý z kufrů nezapůjčil do naší expozice. Stalo se.
Kufry jsme z Prahy přivezli hned dva. Jeden byl prázdný (naši přátelé už ho otevřeli), ale ten druhý byl dosud neotevřený s neznámým obsahem. Podle zřejmých indicií se domníváme, že ten první kufr byl němým svědkem cesty pana Stingla na Kubu a do Mexika v letech 1964 a 1965. Ten druhý jsme se také rozhodli otevřít. Položili jsme ho na stůl a přemýšleli, co je jeho obsahem. Cvak, cvak … Tepláky, svetr, noční košile, čokolády z osmdesátých let, baterka, dámské brýle, podprsenky, … Byli jsme trochu zklamaní. Byl to evidentně kufr nějaké starší dámy… Pak to ale přišlo.
Na dně ležela obálka adresovaná na jméno Heda Stinglová, Praha 10. Uvnitř byl telegram s textem… Drahá maminko k tvým dnešním narozeninám Ti přeji mnoho lásky a abys byla ještě mnoho let s námi. Líbá tě tvůj Míla.
Zatajil se nám dech. Před nám ležel kufr maminky jednoho z největších českých cestovatelů všech dob.
Obě unikátní zavazadla se stanou novými exponáty našeho Muzea. Budou pro nás vzpomínkou na neuvěřitelně bystrého, malého velkého muže, JUDr. PhDr. Miloslava Stingla.
Čest jeho památce.
Luboš RAFAJZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020

• Přátelé podlipnických kostelů chystají týden pro kostely a Svatomarkétskou pouť v Loukově

Sobota   27. 6. 2020

• Senoseč, ruční sklizeň máku či děti koupající se v rybníce na fotografiích v muzeu v Třešti
• U Nového Veselí zemřel v lese muž, spadl na něj strom

Pátek   26. 6. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
• Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
• Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
• Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
• Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
• Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob

Čtvrtek   25. 6. 2020

• Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
• Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
• Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
• Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
• Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
• Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
• Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
• Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj

Středa   24. 6. 2020

• Puma americká v zoologické zahradě v Táboře je ztělesněním stoického klidu
• Národopisná výstava v havlíčkobrodském muzeu Bejvávalo, bejvávalo dobře potrvá až do konce prázdnin
• Ji.hlava představila letošní plakát: dominuje mu motiv světla
• Muzeum rekordů v Pelhřimově vítá prázdniny výstřelem z nejmenšího funkčního děla!
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozorní na roztroušenou sklerózu
• Muž platil cizí kartou, je podezřelý ze spáchání tresstného činu
• Smrky ve Světlé nad Sázavou napadla zřejmě mšice smrková

Úterý   23. 6. 2020

• Spory se SVAK spějí ke konci, jihlavští zastupitelé schválili dohodu
• Odběrové místo se stěhuje, parkoviště u nemocnice v Jihlavě je volné
• Konzumace psího masa je prasárna hodná jen barbarů!
• U Račic na Třebíčsku se střetl osobní vůz s nákladním, zasahoval vrtulník
• Novoměstská nemocnice ukončuje v sobotu 27.června provoz třídícího stanu; do nemocnice zase bude zajíždět autobus

Pondělí   22. 6. 2020

• Na Jihlavsku se nakazil jeden člověk nemocí Covid-19
• Najdou poslanci odvahu konečně omezit týrání zvířat v zemědělských chovech a v cirkusech?
• Denní stacionář pro seniory a osoby se zdravotním postižením Domovinka v Třebíči obnovila provoz
• Do krajských expozic, například na hrad Roštejn či Kámen, po celé prázdniny za dvacku
• Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou se oháněla agresivní žena nožem

Neděle   21. 6. 2020

• Výstava karet s dopravními prostředky v jihlavském muzeu
• Opilý motorkář na Novoměstsku boural, zraněného jej našli až policisté
• Na Třebíčsku srazil vlak ženu, na místě zemřela
• Na zámku v Polici na Třebíčsku bude v sobotu 27. června otevřeno muzeum Waldemara Matušky

Sobota   20. 6. 2020

• Zraněného cyklistu z Telče transportoval do nemocnice vrtulník
• Hasiči na Vysočině odčerpávají vodu a uklízejí popadané stromy
• Výstava Gustav Mahler – Naslouchání v Jihlavě u příležitosti 160. výročí skladatelova narození
• U rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče budou pro výletníky a turisty čtyři nové odpočívky

Pátek   19. 6. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz