Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 30.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se od pondělí otevře pro veřejnost
Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí bude od pondělí 1. června otevřená pro veřejnost. Přístupná bude denně po dobu tří měsíců. Provozní doba je až do závěrečného dne 31. srpna stanovená vždy od pondělí do soboty od 9 do 18 hodin, v neděli pak až od 12 do 18 hodin.
"K vidění bude, mimo výjimečného pohledu na město z ochozu věže, expozice o městě s 3D modelem centra nebo replika bytu zvoníka. Chloubou věže je největší osvětlený ciferník ve střední Evropě. Za jednotné vstupné 20 korun, které budou vybírat bývalí studenti místního gymnázia, uvidí návštěvníci celé město z ptačí perspektivy", informovala mluvčí velkomeziříčské radnice Zuzana Najtová.

Historie věže patrně sahá až do středověku. Od počátku sloužila kostelu pro umístění zvonu a městu jako strážná věž. Pro tyto účely byl v šestém patře zbudován menší byt s ochozem pro zvoníka a ponocného v jedné osobě. Je přístupná vnějším točitým schodištěm situovaným při styku věže se severní stranou kostela. Věžní hodiny s prosvětleným ciferníkem o průměr 4,20 metrů a jsou největší v České republice. Zhotovila je v roce 1949 firma Václav Dvořák z Vyškova. Na věži je šest zvonů se jmény Svatý Mikuláš (váha 2180 kg), Svatý Cyril a Metoděj (váha 1150 kg), Panna Maria (váha 850 kg), Svatý Josef (váha 550 kg), Svatý František (váha 127 kg) a Umíráček (váha 33 kg). Polovina z nich má výzdobu ve formě vegetabilních symbolů. Zvony byly ulity v nedalekých Martinicích.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V novoměstském Horáckém muzeu probíhá výstava Život v přírodě
U příležitosti 50. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy probíhá v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě výstava Život v přírodě.
Ve vestibulu muzea si zájemci mohou prohlédnout fotografie vedoucího Správy CHKO ve Žďáře, pana Zdeňka Záliše.

Ve výstavním sále je putovní výstava Ptáci v krajině, na které si návštěvníci prohlédnou ptáky vyfocené v jejich životní velikosti a dozví se o nich základní informace.
Výstavu doplňují vycpaní opeřenci typičtí pro vysočinský region. Exponáty zapůjčilo Moravské zemské muzeu a Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou, několik je ze sbírky Horáckého muzea.

Výstava bude k vidění do 15. června.

Lidé mohou do muzea zavítat také na muzejní noc 12. června , kdy bude vstupné do muzea volné a budou moci si projít trasu po ptačích budkách, kterou pracovníci muzea připravují od 16 do 20 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Neznámý voják
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 1. června od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Neznámý voják. I malá země jako je Finsko dokáže natočit výpravný válečný film. Píše se rok 1941. Na osudech kulometné roty můžeme sledovat postup bojů proti lépe vyzbrojenému agresorovi s cílem dobýt zpět obsazená území.
Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během druhé světové války na obranu své vlasti proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, které pevně spojila válka. Děj sleduje průběh tzv. Pokračovací války v podobě osudů kulometné roty, složené z mužů z nejrůznějších koutů Finska, kteří zastupují i různé společenské vrstvy. Hrdinové procházejí těžkými boji v počáteční ofenzivě roku 1941, při které finská vojska postoupila na historické hranice. Snímek vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro své poutavé příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti.

„Válka byla, je a vždy bude svinská hra, kterou vyvolávají „nemocní“ mocní. Hra, v které bojují, nasazují životy, trpí a umírají většinou ti obyčejní, nevinní, kteří s válkou nesouhlasí, ale často také ti hloupí či zfanatizovaní, kteří věří tomu, že bojují za správnou věc. Takových je mnoho na obou stranách fronty a je tam po nich i mnoho hrobů.“

Neznámý voják
(Tuntematon sotilas/Unknown Soldier)
Finsko/Belgie/Island, 2017, DCP, barevný, finsky, české titulky, 135 minut
Režie: Aku Louhimies
Scénář: Jari Rantala, Aku Louhimies
Předloha: Väinö Linna
Kamera: Mika Orasmaa
Hudba: Lasse Enersen
Producenti: Miia Haavisto, Aku Louhimies, Mikko Tenhunen
Hrají: Eero Aho, Marketta Tikkanen, Johannes Holopainen, Samuli Vauramo, Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Joonas Saartamo, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Andrei Alén, Severi Saarinen a další
- red -Zpět nahoru na obsah...

Studie revitalizace jihlavského náměstí posbírala přes 80 podnětů
Sběr podnětů ke studii Revitalizace Masarykova náměstí byl minulý týden ukončen. Představení studie a sběr podnětů proběhly on-line a jak bude studie na podněty reagovat, magistrát zveřejní během druhé poloviny června.
Statutární město Jihlava 20. května ukončilo sběr podnětů ke studii Revitalizace Masarykova náměstí. Sběr proběhl kvůli pandemii koronaviru on-line. Návrh revitalizace je představen na webu jihlava.cz/namesti a sběr podnětů probíhal dva týdny prostřednictvím webové aplikace. Zároveň proběhla přes sociální síť Facebook on-line prezentace návrhu od autorů z MCA atelieru, kterou zhlédly necelé dva tisíce lidí, video však oslovilo téměř 16 a půl tisíce lidí.

„Podnětů přišlo přes 80 a my za všechny velice děkujeme. Pokud bychom to měli srovnat s předchozími setkáními, která probíhala ještě naživo, tak je podnětů stejné množství a mnoho lidí kvitovalo on-line živou prezentaci návrhů, díky které se podrobnosti návrhu dostaly mezi větší spektrum lidí. Přesto je osobní diskuze lepší, protože se můžeme díky ní dostat k větší specifikaci podnětu. Až se pandemická situace uklidní, bude nejlepší obě možnosti kombinovat – osobní plánovací setkání, kterému bude předcházet on-line prezentace návrhu,“ uvedla Tereza Kafková z útvaru městského architekta.

Mezi 80 podněty bylo také mnoho pochval. Nejvíce se lidé vyjadřovali k zeleni a podmínkám pro pohyb na náměstí. Podle mapy níže lze také zjistit, že největší počet podnětů byl směřován na horní část Masarykova náměstí, a okolí Mariánského sloupu. Nechyběly však ani další podněty směřované k Obchodnímu domu Jihlava nebo stromové aleji, kterou architekti navrhují umístit u západní strany.

„Nyní budeme všechny podněty vyhodnocovat a následně v červnu 2020 zveřejníme na webu https://www.jihlava.cz/namesti/ informaci, jak budeme v projektu na podněty reagovat. Všechny, kteří zadali podnět a kontakt, informujeme o zveřejnění reakce e-mailem,“ doplnila Tereza Kafková.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině na Žďársku přibyl jeden nový případ nemoci covid-19
Na Vysočině přibyl jeden nový případ nemoci covid-19 a to na Žďársku. Oznámili to hygienici na svých webových stránkách. Předchozí nový případ zaznamenali 22. května. Od začátku koronavirové pandemie v kraji onemocnělo 186 lidí.
Vyléčených je k dnešnímu dni 169 lidí. V souvislost s covidem-19 zemřeli na Vysočině čtyři lidé.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou je 186

okres Jihlava: 14
okres Havlíčkův Brod: 97
okres Pelhřimov: 2
okres Třebíč: 33
okres Žďár nad Sázavou: 40

Prvního nakaženého pacienta s covidem-19 na Vysočině zaznamenali hygienici na Žďársku 10. března. Nejvíce lidí onemocnělo na Havlíčkobrodsku. Prakticky bez nákazy je Pelhřimovsko, kde onemocněli dva lidé; oba už jsou vyléčení.

V České republice se onemocnění covid-19 prokázalo u 9200 lidí, vyléčených je 6502. V souvislosti s nemocí zemřelo 319 lidí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020