Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 30.5 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se od pondělí otevře pro veřejnost
Věž kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí bude od pondělí 1. června otevřená pro veřejnost. Přístupná bude denně po dobu tří měsíců. Provozní doba je až do závěrečného dne 31. srpna stanovená vždy od pondělí do soboty od 9 do 18 hodin, v neděli pak až od 12 do 18 hodin.
"K vidění bude, mimo výjimečného pohledu na město z ochozu věže, expozice o městě s 3D modelem centra nebo replika bytu zvoníka. Chloubou věže je největší osvětlený ciferník ve střední Evropě. Za jednotné vstupné 20 korun, které budou vybírat bývalí studenti místního gymnázia, uvidí návštěvníci celé město z ptačí perspektivy", informovala mluvčí velkomeziříčské radnice Zuzana Najtová.

Historie věže patrně sahá až do středověku. Od počátku sloužila kostelu pro umístění zvonu a městu jako strážná věž. Pro tyto účely byl v šestém patře zbudován menší byt s ochozem pro zvoníka a ponocného v jedné osobě. Je přístupná vnějším točitým schodištěm situovaným při styku věže se severní stranou kostela. Věžní hodiny s prosvětleným ciferníkem o průměr 4,20 metrů a jsou největší v České republice. Zhotovila je v roce 1949 firma Václav Dvořák z Vyškova. Na věži je šest zvonů se jmény Svatý Mikuláš (váha 2180 kg), Svatý Cyril a Metoděj (váha 1150 kg), Panna Maria (váha 850 kg), Svatý Josef (váha 550 kg), Svatý František (váha 127 kg) a Umíráček (váha 33 kg). Polovina z nich má výzdobu ve formě vegetabilních symbolů. Zvony byly ulity v nedalekých Martinicích.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V novoměstském Horáckém muzeu probíhá výstava Život v přírodě
U příležitosti 50. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy probíhá v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě výstava Život v přírodě.
Ve vestibulu muzea si zájemci mohou prohlédnout fotografie vedoucího Správy CHKO ve Žďáře, pana Zdeňka Záliše.

Ve výstavním sále je putovní výstava Ptáci v krajině, na které si návštěvníci prohlédnou ptáky vyfocené v jejich životní velikosti a dozví se o nich základní informace.
Výstavu doplňují vycpaní opeřenci typičtí pro vysočinský region. Exponáty zapůjčilo Moravské zemské muzeu a Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou, několik je ze sbírky Horáckého muzea.

Výstava bude k vidění do 15. června.

Lidé mohou do muzea zavítat také na muzejní noc 12. června , kdy bude vstupné do muzea volné a budou moci si projít trasu po ptačích budkách, kterou pracovníci muzea připravují od 16 do 20 hodin.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Neznámý voják
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 1. června od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Neznámý voják. I malá země jako je Finsko dokáže natočit výpravný válečný film. Píše se rok 1941. Na osudech kulometné roty můžeme sledovat postup bojů proti lépe vyzbrojenému agresorovi s cílem dobýt zpět obsazená území.
Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během druhé světové války na obranu své vlasti proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, které pevně spojila válka. Děj sleduje průběh tzv. Pokračovací války v podobě osudů kulometné roty, složené z mužů z nejrůznějších koutů Finska, kteří zastupují i různé společenské vrstvy. Hrdinové procházejí těžkými boji v počáteční ofenzivě roku 1941, při které finská vojska postoupila na historické hranice. Snímek vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro své poutavé příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti.

„Válka byla, je a vždy bude svinská hra, kterou vyvolávají „nemocní“ mocní. Hra, v které bojují, nasazují životy, trpí a umírají většinou ti obyčejní, nevinní, kteří s válkou nesouhlasí, ale často také ti hloupí či zfanatizovaní, kteří věří tomu, že bojují za správnou věc. Takových je mnoho na obou stranách fronty a je tam po nich i mnoho hrobů.“

Neznámý voják
(Tuntematon sotilas/Unknown Soldier)
Finsko/Belgie/Island, 2017, DCP, barevný, finsky, české titulky, 135 minut
Režie: Aku Louhimies
Scénář: Jari Rantala, Aku Louhimies
Předloha: Väinö Linna
Kamera: Mika Orasmaa
Hudba: Lasse Enersen
Producenti: Miia Haavisto, Aku Louhimies, Mikko Tenhunen
Hrají: Eero Aho, Marketta Tikkanen, Johannes Holopainen, Samuli Vauramo, Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Joonas Saartamo, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Andrei Alén, Severi Saarinen a další
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Studie revitalizace jihlavského náměstí posbírala přes 80 podnětů
Sběr podnětů ke studii Revitalizace Masarykova náměstí byl minulý týden ukončen. Představení studie a sběr podnětů proběhly on-line a jak bude studie na podněty reagovat, magistrát zveřejní během druhé poloviny června.
Statutární město Jihlava 20. května ukončilo sběr podnětů ke studii Revitalizace Masarykova náměstí. Sběr proběhl kvůli pandemii koronaviru on-line. Návrh revitalizace je představen na webu jihlava.cz/namesti a sběr podnětů probíhal dva týdny prostřednictvím webové aplikace. Zároveň proběhla přes sociální síť Facebook on-line prezentace návrhu od autorů z MCA atelieru, kterou zhlédly necelé dva tisíce lidí, video však oslovilo téměř 16 a půl tisíce lidí.

„Podnětů přišlo přes 80 a my za všechny velice děkujeme. Pokud bychom to měli srovnat s předchozími setkáními, která probíhala ještě naživo, tak je podnětů stejné množství a mnoho lidí kvitovalo on-line živou prezentaci návrhů, díky které se podrobnosti návrhu dostaly mezi větší spektrum lidí. Přesto je osobní diskuze lepší, protože se můžeme díky ní dostat k větší specifikaci podnětu. Až se pandemická situace uklidní, bude nejlepší obě možnosti kombinovat – osobní plánovací setkání, kterému bude předcházet on-line prezentace návrhu,“ uvedla Tereza Kafková z útvaru městského architekta.

Mezi 80 podněty bylo také mnoho pochval. Nejvíce se lidé vyjadřovali k zeleni a podmínkám pro pohyb na náměstí. Podle mapy níže lze také zjistit, že největší počet podnětů byl směřován na horní část Masarykova náměstí, a okolí Mariánského sloupu. Nechyběly však ani další podněty směřované k Obchodnímu domu Jihlava nebo stromové aleji, kterou architekti navrhují umístit u západní strany.

„Nyní budeme všechny podněty vyhodnocovat a následně v červnu 2020 zveřejníme na webu https://www.jihlava.cz/namesti/ informaci, jak budeme v projektu na podněty reagovat. Všechny, kteří zadali podnět a kontakt, informujeme o zveřejnění reakce e-mailem,“ doplnila Tereza Kafková.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině na Žďársku přibyl jeden nový případ nemoci covid-19
Na Vysočině přibyl jeden nový případ nemoci covid-19 a to na Žďársku. Oznámili to hygienici na svých webových stránkách. Předchozí nový případ zaznamenali 22. května. Od začátku koronavirové pandemie v kraji onemocnělo 186 lidí.
Vyléčených je k dnešnímu dni 169 lidí. V souvislost s covidem-19 zemřeli na Vysočině čtyři lidé.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou je 186

okres Jihlava: 14
okres Havlíčkův Brod: 97
okres Pelhřimov: 2
okres Třebíč: 33
okres Žďár nad Sázavou: 40

Prvního nakaženého pacienta s covidem-19 na Vysočině zaznamenali hygienici na Žďársku 10. března. Nejvíce lidí onemocnělo na Havlíčkobrodsku. Prakticky bez nákazy je Pelhřimovsko, kde onemocněli dva lidé; oba už jsou vyléčení.

V České republice se onemocnění covid-19 prokázalo u 9200 lidí, vyléčených je 6502. V souvislosti s nemocí zemřelo 319 lidí.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024