Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 1.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Návštěvníci Autokina pod chladicími věžemi zažili o víkendu živý přenos startu raketoplánu Crew Dragon i premiéru krátkého filmu k 35. výročí JE Dukovany
Jedinečnou příležitost pro návštěvníky autokina v Jaderné elektrárně Dukovany přinesl sobotní start amerického raketoplánu Crew Dragon, jehož živý přenos návštěvníci sledovali živě na promítacím ploše a jen o pár minut později i přímo na obloze nad elektrárnou. Druhou premiérou byl nový krátký film týkající se 35. výročí provozu elektrárny. Posun startu první komerční kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX možná přidělal vrásky kolegům jejího zakladatele Elona Muska, zároveň ale poskytl příležitost organizátorům největšího českého autokina v elektrárně Dukovany. Ti využili příležitosti a před film Jumanji zařadili živou projekci jejího startu. O pouhých několik desítek minut nato se objevily světla vysoko na obloze přímo nad elektrárnou.
„Kontaktovali jsme zástupce Hvězdárny a planetária Brno, pana Píšalu, který potvrdil, že raketoplán Crew Dragon s dvoučlennou posádkou přelétal po večerní obloze několik minut po půl desáté, kterému předcházel přelet vesmírné družici,“ sdělil Josef Čadík ml., provozovatel Kinematografu.

Druhou premiérou sobotního večera byl krátký, asi dvouminutový film, který energetici o uplynulém víkendu poprvé představili návštěvníkům autokina. Vypovídá o tom, jak zaměstnanci elektrárny vnímají cestu, kterou elektrárna ušla od jejich začátků až k dnešním dnům. Energetici film natočili u příležitosti 35. výročí zahájení jejího provozu a návštěvníci ho shlédli v Autokině pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany před filmovou projekcí. Vedle autentických výpovědí a vzpomínek současných zaměstnanců, kteří v elektrárně začali pracovat ještě před zahájením jejího provozu, je film proložen záběry a obrazy z její výstavby. Film je také možné shlédnout na: https://youtu.be/ftb6vCvGCN4 .

Autokino pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany bude letos v provozu od poloviny května do konce srpna. Během 16 víkendů tak budou moci diváci shlédnout 32 domácích i zahraničních filmů. S velikostí projekční plochy 13x7 metrů a kapacitou aut pro diváky v řádu několika set parkovacích míst se řadí mezi největší autokina u nás. Díky stabilitě promítací plochy, která je pevně ukotvena v zemi, program neomezí vítr ani déšť. Během uplynulých tří víkendů navštívilo autokino asi 6 tisíc návštěvníků, kteří přispěli formou dobrovolného příspěvku Nadaci policistů a hasičů částku 64 tisíc korun.

Už příští víkend nabídne autokino americkou komedii Tenkrát v Hollywoodu (4.6.) a české drama z roku 2019 Na střeše (6.6.). Další informace k programu a provozu jsou dostupné na www.cez.cz/dukovany, www.aktivnizona.cz a FB profilu Infocentrum EDU.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Ve Vílanci na Jihlavsku zemřela při požáru kuchyně jedna osoba
Při požáru kuchyně, který vzplál v rodinném domě ve Vílanci na Jihlavsku v pondělí 1. června krátce po půl druhé odpoledne, zemřela jedna osoba. Uvedli to hasiči na svém webu.
Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Jihlava.

Škoda se pohybuje okolo půl milionu korun.

Příčinou požáru je nedbalost.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Všech dvanáct domácností z projektu Housing First v Jihlavě je již ubytováno
První den v červnu se do nového bytu z projektu Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě nastěhovala poslední vylosovaná rodina. Nový domov díky projektu našlo 28 dospělých osob a 20 nezletilých dětí s dlouhodobou zkušeností s bytovou nouzí.
Domácnostem je od vstupu do projektu poskytována terénními pracovníky Oblastní charity Jihlava podpora formou sociální práce. Dodržování povinností, ke kterým se nájemci zavázali v nájemní smlouvě, průběžně ověřuje majetkový odbor Magistrátu města Jihlavy.

„Od zabydlení první rodiny uběhlo pět měsíců a nemůžeme říct, že bychom se potýkali s výraznějšími problémy nebo, že by nás nějaká situace vyloženě překvapila. Po vstupu do projektu samozřejmě některým domácnostem chvíli trvalo, než se jim podařilo stabilizovat svou finanční situaci a nájem hradili se zpožděním. Je ale potřeba dodat, že i toto se podařilo vyřešit a aktuálně neevidujeme u žádné ze zabydlených rodin dluh na nájemném. Několika osobám se i v době vládních opatření a omezení činnosti úřadu práce podařilo nalézt zaměstnání a začali splácet dluhy, které mají z minulosti,“ uvedl radní pro sociální oblast Daniel Škarka.

„Naopak u dvou domácností evidujeme problémy v sousedském soužití a v nakládání s majetkem města. Výzvou proto pro nás zůstává nastavení spolupráce s nájemci nebo vlastníky bytů v domech, kam se stěhují zejména vícečetné rodiny a ověřování stavu bytů. Celkově jsme s průběhem projektu spokojeni. Zabydleným rodinám se díky podpoře i jejich vlastnímu přičinění daří zvyšovat životní standard i rodinnou pohodu,“ doplnil radní.

Aktuálně probíhá vyhodnocování zpětné vazby od účastníků, kteří jsou v projektu již tři měsíce. Zde několik citací od účastníků projektu:

„Projekt mi strašně moc pomohl. Život se mně i dětem obrátil o 180 stupňů. Mám teď klidný spánek a nebojím se, že skončíme na ulici nebo že nebudeme mít na jídlo. Všechny výdaje si hlídám a hradím všechno včas - moc mi záleží na tom, aby vše bylo v pořádku. Za příležitost jsme moc rádi a všem děkujeme,“ uvedla paní S.

„Za projekt jsem vděčná. Děti mají konečně svůj pokoj, přítel má práci a žijeme v pohodě. Kdybych projektu mohla dát milion bodů, tak je dám,“ doplnila paní L.

„Co mi projekt dal? To je jednoduché - domov, teplo, světlo a pohodu. Nevím, jestli si dovedete představit, co všechno to je. Moc bych si přál, aby takovou příležitost dostali i ostatní,“ dokončil pan Z.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V domově pro seniory v Břevnici jsou všichni zdraví, těší se na návštěvy
Zlomové datum v provozu Domova se zvláštním režimem v Břevnici na Havlíčkobrodsku bylo 29. května 2020, kdy opakované COVID testy potvrdily negativní výsledek u poslední léčené klientky domova. Oznámení o karanténě z brány domova zmizelo už dnes, v pondělí 1. června po obědě, jen pár hodin poté, co krajská hygienická stanice ukončila oficiálně karanténu. Podle ředitelky zařízení Hany Hlaváčkové se všech současných dvacet klientů těší na povolení návštěv.
"Potěšitelná zpráva je i ta, že všichni zaměstnanci z Břevnice jsou také zdraví, a domov tak zajišťuje provoz opět pouze vlastními silami", uvedl náměstek vysočinského hejtmana Pavel Franěk. Do karantény přešel provoz Domova Břevnice 29. března na dobu neurčitou. Šlo o opatření následující po oznámení nákazy u 20 z 22 klientů domova.

Pracoviště Domova Břevnice je kompletně vydezinfikováno. Klienti se při příznivém počasí mohou pohybovat v zahradě zatím ještě uzavřeného areálu. „Radost mi dělá nyní opět kompletní tým zaměstnanců, v úterý nastoupila poslední kolegyně. Všichni jsme netrpělivě očekávali potvrzení konce karantény a klienti se těší na slíbenou návštěvu svých blízkých – první hosté a příbuzní budou moci přijít už ve středu", informovala ředitelka domova Hana Hlaváčková.
Režim návštěv v zařízení bude kopírovat stejnou, už osvědčenou praxi, která je uplatňována na hlavní budově domova v Havlíčkově Brodě. Návštěvy i v Břevnici budou umožněny třikrát v týdnu v konkrétních hodinách. Každý klient bude moci přijmout návštěvu jedné osoby po dobu půl hodiny. Vzhledem k tomu, že v Břevnici není k dispozici návštěvní místnost, budou návštěvy probíhat za příznivého počasí v zahradě domova, v opačném případě bude vždy dbáno na to, aby v pokoji byl vždy jen jeden klient. Podle Hany Hlaváčkové půjde o logisticky složitější proces vyžadující jisté kompromisy.

Podle P. Fraňka vedení domova již zahájilo jednání o přijímání nových klientů a je tedy pravděpodobné, že do několika týdnů bude opět doplněna kapacita zařízení, která je 25 klientů.

Vedení Kraje Vysočina i touto cestou adresuje obrovské uznání všem zaměstnancům i dobrovolníkům domova se zvláštním režimem v Břevnici, speciálně pak směřuje poděkování ředitelce Haně Hlaváčkové za zvládnutí mimořádně náročné situace, stejně jako náměstkovi pro léčebnou péči nemocnice v Havlíčkově Brodě Aleši Bílkovi a jeho týmu za péči o klienty domova.S péčí o staré lidi pomáhali v době koronakrize dobrovolníci z řad zdravotníků, mediků, a krajští profesionální hasiči.

V domově v Břevnici se nákaza projevila u všech klientů, dva zemřeli; koronavirem se nakazil i někteří pracovníci zařízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vycházka k Chotárům, tůním a rybníkům ve Žďárských vrších v sobotu
Botanicko-zoologická vycházka pro všechny zájemce se uskuteční se v sobotu 6. června od půl desáté dopoledne. Cílem procházky se tentokrát stane lokalita zvaná Chotáry poblíž obce Chlumětín na Žďársku.
Sraz zájemců o zhruba pět a půl kilometru dlouhou komentovanou procházku, díky níž se dozví, kde co zajímavého roste a žije, bude na prostranství za autobusovou zastávkou na konci Chlumětína (GPS 49.7312653N, 15.9985642E).
Společně se pak lidé vydají k Chotárům, prohlédnou si nedaleké rybníčky, revitalizovanou tůň zvanou Cihelna a tůň Paseky.
Chotáry - v okolí Volákova kopce se zachoval krajinářsky hodnotný komplex společenstev s převahou rašelinných luk a s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jedná se o přírodě blízká lučních společenstva s vlhkomilnými a rašeliništními druhy rostlin. Na loukách rostou mj. prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), suchopýrek alpský (Trichophorum alpinum), mochna bahenní (Potentilla palustris), klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), všivec lesní (Pedicularis sylvatica), ostřice blešní (Carex pulicaris), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), tolije bahenní (Parnassia palustris) či hadí mord nízký (Scorzonera humilis). Rašelinné louky jsou biotopem řady bezobratlých, v posledních letech zde byla prokázána relativně početná a prosperující populace kriticky ohroženého vrkoče Geyerova (Vertigo Geyeri), což je velmi drobný suchozemský plž s ulitou dosahující v dospělosti výšky pouhých 1,9mm. Výskyt vrkoče Geyerova je vázán pouze na bezlesá bazická slatiniště, která jsou v naší současné krajině velmi vzácným a mizejícím biotopem. Pro zachování lokality je nezbytná obnova dlouhodobě přerušeného tradičního obhospodařování, které zároveň zabrání dalšímu zarůstání lokality náletem dřevin.

Organizátoři akce doporučují oblečení vhodné do přírody a nejlépe nepromokavou obuv. Celá trasa je vyznačena v přiložené mapce.

Vycházka se koná u příležitosti padesátého výročí vyhlášení chráněné oblasti CHKO Žďárské vrchy.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ve sklepení zámku v Přibyslavi v noci hořelo
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v pondělí 1. června krátce před čtvrtou hodinou ráno ve sklepě zámku v Přibyslavi. Uvádějí to hasiči na svém webu.
Jednotky prováděly hašení pomocí vysokotlakého proudu a nasadily přetlakovou ventilaci na odvětrání zakouřeného objektu. Škoda na majetku je 30 tisíc korun, uchráněny jsou tři miliony korun.
Příčinou požáru je nedbalostní jednání.

Na místě zasahovali hasiči z Polné, Žďáru, Havlíčkova Brodu a Přibyslavi.

V renesančním zámku v Přibyslavi sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami. V patnácti sálech zámku je dokumentována problematika požární ochrany i poslání hasičů v České republice. K vidění je zde expozice praporů, čtyřkolové koňské stříkačky, telefonní ústředna nebo staré hasičské automobily. Jsou zde vystaveny exponáty připomínající nejen bohatou historii hasičů, ale i současně používanou techniku, pomůcky sloužící k hašení požárů a k protipožární prevenci.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   12. 7. 2020

• Přibyslav zakoupila novou techniku na úklid města a okolí
• Vlak u Pacova srazil ženu, vrtulník ji transportoval do nemocnice
• Opilá řidička zavinila na Třebíčsku nehodu
• Naučné stezky v Balinském a Nesměřském údolí budou obnoveny
• Prior je jako brambora ve šperkovnici, řekl Jiří Bartoška při návštěvě Jihlavy

Sobota   11. 7. 2020

• Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova v neděli 26. července
• Před jihlavskou nemocnicí opět stojí kvůli koronaviru červený stan, od pondělního rána se v něm začne testovat
• Jihlavský magistrát od pondělí 13. července zavádí povinné roušky na úřadě
• Na Vysočině řádila bouřka, u Rantířova najel vlak do padlého stromu v kolejišti

Pátek   10. 7. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede finský snímek Psi nenosí kalhoty
• Na Jihlavsku má dalších devět lidí pozitivní testy na covid-19
• Policisté pátrají po zlodějích, kteří se pohybovali kolem Luk nad Jihlavou a Poděšínem, veřejnost prosí o pomoc
• Na přejezdu v Lukách uvízl dálkový autobus a jen o vlásek nedošlo k tragedii!
• Mezi Golčovým Jeníkovem a osadou Frýdnava probíhá rekonstrukce silnice I/38, doprava je řízena kyvadlově
• V Jihlavě platí od dnešního dne zákaz návštěv v nemocnici a v domově seniorů na Lesnově
• Policisté pátrají po zlodějích betonových svodidel v Jihlavě - Pávově, veřejnost prosí o pomoc
• V Pacově hořel objekt na výrobu nábytku, škoda je asi dva miliony korun
• Trasa budoucího obchvatu Salačovy Lhoty na Pelhřimovsku už je v terénu jasně viditelná

Čtvrtek   9. 7. 2020

• Na dálnici D1 bouraly kamiony, kvůli zácpě uvízl dálkový autobus v Lukách nad Jihlavou na přejezdu
• Město Třebíč vyhlašuje další soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu
• Policisté prosí svědky nehody v Třebíči, při které se zranil devatenáctiletý motorkář, o pomoc
• Zoologická zahrada v Táboře oslaví 5. narozeniny komentovaným krmením sedmi druhů zvířat; pro děti uspořádá Velkou vědomostní hru
• V Ledči nad Sázavou se střetlo auto s osobním vlakem, nikdo nebyl zraněn
• Prázdniny v Telči hlásí první vyprodané večery; na řadu dalších výjimečných koncertů vstupenky rychle ubývají
• V pelhřimovském Muzeu rekordů mají obraz z motýlích křídel, představuje Madonu s Jezulátkem

Středa   8. 7. 2020

• Nenechávejte psy zavřené v autě. Nikdy! Z pouhých pár minut nepřítomnosti se může stát utrpení a mučivá smrt
• Promoce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě budou poprvé v nové aule
• Policisté pátrají po Janu Myslivcovi z Brna, naposledy byl viděn u elektrárny v Dukovanech
• Na Moravskobudějovicku se pobili opilí muži, jeden utrpěl vážné zranění
• Počet insolvenčních návrhů v červnu vzrostl o čtvrtinu, skutečný náraz krize se však teprve projeví
• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 413 přestupků v dopravě

Úterý   7. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
• Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
• Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
• Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
• Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž

Pondělí   6. 7. 2020

• Na Vysočině začalo opatření Bezpečně u vody; policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí potrvají celé léto
• V klášteře v Nové Říši byl otevřen třetí prohlídkový okruh, ukazuje klášterní klenoty i unikátní předměty z hrobů měšťanů
• V Třebíči v rybníce Kuchyňka utonul osmnáctiletý mladík

Neděle   5. 7. 2020

• Ve Větrném Jeníkově onemocněl muž koronavirem, další lidé mají příznaky nemoci
• Opilý cyklista musel dojít domů po svých, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun
• V Jihlavě u Lyžaře boural motocyklista na Simsonu, utrpěl lehké zranění
• Život jedné louky ve fotografiích Karly Nixové v Bítově - Kopaninkách

Sobota   4. 7. 2020

• Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
• Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
• Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
• Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou

Pátek   3. 7. 2020

• Třináctiletá dívka, která vylezla jihlavském nádraží na vagon, zemřela
• Kadeřnický kurs pro odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou pokračuje, závěrečné zkoušky je čekají v září
• Jiří Suchý bude v Pelhřimově uveden do Rekordmanské síně slávy
• Recidivistka si v obchodě schovala do kapsy kosmetiku a nezaplatila

Čtvrtek   2. 7. 2020

• Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
• Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
• Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
• V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
• Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
• Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
• Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
• Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
• Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob

Středa   1. 7. 2020

• Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
• Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
• Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
• Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
• Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
• Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
• Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
• Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
• Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule

Úterý   30. 6. 2020

• Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
• Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
• Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
• Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu

Pondělí   29. 6. 2020

• Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
• S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
• V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
• V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
• Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
• Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
• V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
• Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
• Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž

Neděle   28. 6. 2020