Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 3.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Krov střechy kostela svatého Jakuba Většího v Jihlavě se otevírá veřejnosti
V kostele sv. Jakuba Většího se bude opět provázet. Zrekonstruovaný krov kostela se návštěvníkům otevře poprvé v úterý 9. června. Přístupný bude vždy od úterý do soboty, v neděli a v pondělí bude kostel zavřený.
Zrekonstruovaný krov střechy kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě se otevírá veřejnosti. Oprava trvala 28 měsíců a stála 31 milionů korun, které byly podpořeny dotací 25 milionů. Na nový krov tesaři použili 120 kubíků dřeva a pokrývači umístili na střechu 82 tisíc bobrovek, které přibili 164 tisíci měděnými hřeby. Krov bude přístupný od úterý 9. června.

"Jsme moc rádi, že má Jihlava další turistické lákadlo, kromě ZOO nebo jihlavského podzemí a Brány Matky Boží budou moci turisté zavítat i do naprosto unikátního podkroví, které je opravdu jedinečné," uvedla k otevření památky primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Město Jihlava majiteli kostela a investorovi celé rekonstrukce, Královské kanonii premonstrátů na Strahově, vycházelo maximálně vstříc, když odpustilo např. i poplatky za zábor veřejného prostranství.

„Se stavební společností, která rekonstrukci prováděla, máme dobré zkušenosti. Při rekonstrukci respektovala starý krov a zachovala maximální možný počet původních prvků. Oprava se prováděla náročnou technikou pomocí celodřevěných spojů, které stavbě tolik neubližují. Vyměnila se krytina střechy z roku 1904, která sice z venku vypadala pěkně, ale zevnitř bylo již patrné, že dožila,“ uvedl Norbert Dostál, vedoucí investičního oddělení Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba.

Severní vyhlídková věž kostela zůstává zavřená. „Na ochozu je ve špatném stavu zábradlí. Uvažujeme ale o tom, že bychom ji otevřeli v příštím roce, ale zatím bez přístupu ven, návštěvníci by si mohli prohlédnout jenom interiér věže nebo vyhlédnout ven okny. Restaurování zábradlí máme samozřejmě také v plánu, zatím na to ale nejsou peníze, proto nelze říct, kdy by se mohlo začít,“ doplnil Norbert Dostál.

28. dubna 2008 byl kostel sv. Jakuba Většího prohlášen za národní kulturní památku. Jeho dvě věže jsou zdaleka viditelnou dominantou Jihlavy. Jedná se o trojlodní halový kostel s dlouhým presbytářem a dvěma věžemi v průčelí.

Stavba kostela byla zahájena před polovinou 13. století. V květnu 1257 byl kostel vysvěcen a zároveň sem byla přenesena fara. Počátkem 14. století byla postavena severní věž. Sloužila a měla by i v budoucnu opět sloužit jako věž vyhlídková. Její výška je 63 metrů.

Přibližně o sto let později byla postavena věž jižní - zvonová. Zakrátko však musela být o celých 9 metrů snížena, neboť se vlivem příliš nestabilního podloží začala vyklánět od své osy. V roce 1563 byl do věže zavěšen zvon, tradičně nazývaný "Zuzana". Je druhým největším zvonem na Moravě (hned po Olomouci) - je vysoký 1,82 metru a váží 7086 kg.

Kostel je pokladnicí uměleckých předmětů. Unikátní Pieta pochází z 2. poloviny 14. století, překrásná socha sv. Kateřiny patří do okruhu krásných českých madon. Pozdně gotické plastiky sv. Jakuba a Boha otce jsou připisovány jihlavské řezbářské dílně. Tepaná zlacená renesanční křtitelnice byla zhotovena norimberským zlatníkem Hansem Hirtem v roce 1599. Obrazy, sochy a fresková výzdoba kaple pocházejí z doby baroka.

Do obvodových zdí kostela je vsazeno několik náhrobních kamenů pocházejících ze zrušeného hřbitova.

Foto: Trám s letopočtem stavby historického krovu

Video na: https://www.jihlava.cz/krov-…
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě a Praze byl zaznamenám výskyt žlabatky, škůdce kaštanovníku
V Jihlavě a Praze zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na mladých rostlinách kaštanovníku jedlého po nějakém čase opět žlabatku Dryocosmus kuriphilus. Tento škodlivý organismus je původem z Číny. U silně napadených stromů dochází k postupnému žloutnutí koruny a oslabení růstu, ojediněle mohou stromy až odumřít.
Naposledy byl výskyt tohoto škůdce zjištěn na našem území v roce 2012 na rostlinách kaštanovníku původem z Itálie. Většina napadených rostlin byla tehdy dohledána a zničena. Při následném intenzivním průzkumu nebyl výskyt žlabatky na území ČR zjištěn.

V prvním roce napadení žlabatkou nejsou na rostlinách viditelné příznaky. Samičky kladou vajíčka do pupenů, vylíhlé larvy v pupenech přezimují. Vajíčka a larvy prvního vývojového stupně (instaru), ukryté uvnitř pupenů nejsou běžnou prohlídkou zjistitelné. Larvy žlabatky vytváří v jarním období hálky (útvar vznikající na rostlinách působením škodlivého organismu) charakteristického tvaru, zeleně nebo růžově zbarvené, o průměru 5–20 mm. Žlabatka se šíří přeletem dospělých samic v období jejich letu, tedy od konce května do konce července, a to na kratší vzdálenosti.

U silně napadených stromů kaštanovníku dochází k postupnému žloutnutí a řídnutí koruny a zároveň k celkovému oslabení jejich růstu. Při opakovaném silném napadení stromy chřadnou a ojediněle mohou i odumřít, vznikají také velké ztráty na produkci plodů.

Případné rozšíření žlabatky na území ČR, kde se kaštanovníky pěstují hlavně v zeleni mimo lesy, může mít dopad zejména na estetickou hodnotu napadených stromů. U menších stromků je možné provádět mechanické odstraňování listů a letorostů s hálkami v období před vylíhnutím dospělců, u vzrostlých stromů je možné provést insekticidní ošetření proti dospělcům.

Žlabatka sice není na území EU, a tedy ani v ČR, fytosanitárně regulována, avšak vzhledem k riziku značných ztrát na plodech nebo riziku úhynu celého stromu, není vhodné její výskyt podceňovat. K preventivním opatřením proti zavlečení žlabatky patří především zabránění přemísťování rozmnožovacího materiálu kaštanovníku z území, kde se tento škůdce vyskytuje. V případě podezření na její výskyt se můžete na nás obrátit, prostřednictvím emailu, nejlépe s přiloženou fotografií.

Více informací o škůdci na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ
eagri.cz/public/app/…

ilustrační foto
Ivana KRŠKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Neznámý vandal nařízl u Havlíčkovy Borové kmeny lip
Kmeny dvou vzrostlých lip nařízl v čase od pátku 29. května do pondělí 1. června u obce Havlíčkova Borová na Havlíčkobrodsku neznámý vandal. Svým jednáním způsobil škodu kolem deseti tisíc korun.
"Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Tomu za uvedenou trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Foto: ilustrační
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Rekordy v karanténě aneb připomínka odsunutého 30. festivalu Pelhřimov - město rekordů
V Pelhřimově v zahradě Muzea kuriozit, městě rekordů se bude ve dnech 9. - 14. června konat akce Rekordy v karanténě, jako připomínka o rok odsunutého jubilejního 30. festivalu Pelhřimov – město rekordů. Půjde o to nejzajímavější (a současně realizovatelné v nových podmínkách) z ¾ roku připravovaného festivalu.
Akce proběhne ve městě, které se stalo známým díky rekordům a českým NEJ… a paradoxně i tentokrát je Pelhřimov a okolí regionem s NEJmenším výskytem nakažených koronavirem (pouhé 2 případy na okrese – oba vyléčení, přičemž jeden z nemocných zde vůbec nepobýval, pouze tu má trvalé bydliště, proto jej statistika řadí na Pelhřimovsko).

Místo konání: Nábřeží rekordů a kuriozit 811, Pelhřimov, Zahrada Muzea rekordů a kuriozit. V zahradě je mimo jiné vystaveno několik rekordních exponátů (největší ježek v kleci, dvoumetrová poštovní schránka, největší mamut upletený z březového proutí, obří kuchyně muzea rekordů i s třímetrovým příborem a prostor přímo navazuje na expozici Zlaté české ručičky.

Pořadatelé připravili přerážení obrubníků držených v zubech-muž zasypaný kostkami ledu-nejvíc portrétů (karikatur) lidí v roušce-nejvíc tupláků v jedné ruce-nejvíc „angličáků“ (kliků na jedné ruce s výskokem) v 75 letech-psaligrafický rekord (vystřihování portrétů nůžkami)-1. létající toaleta (balón, který má místo koše mobilní toaletu s posádkou uvnitř)-nejdéle v gymnastické pozici zvané „provaz“.

Součástí projektu bude:
Velká exteriérová výstava 30 let pelhřimovských rekordů – fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990 – 2020 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů. Tato výstava bude prolínat celou akcí „Rekordy v karanténě“ a bude v Pelhřimově k vidění až do 28. června. Následně od 30. června bude instalována na hradě v Lipnici nad Sázavou.

Program akce REKORDY V KARANTÉNĚ:
9. června – úterý, 13.00 – René Golem Richter – úvodní pokus o světový rekord vyhlášeného siláka bude součástí projektu „Golem proti dopingu“) – přerážení betonových obrubníků (80 kg) na rychlost. Obrubník upoutaný do popruhů silák zvedne v zubech (bez pomoci rukou) a asistent betonový dílec (100 x 25 x 15 cm) úderem ocelové palice přerazí (postupně 6 ks v co nejkratším čase). Tento muž s extrémní silou v čelistech se už v minulosti na festivalu Pelhřimov - město rekordů několikrát do České knihy rekordů zapsal, např. v délce držení vrtáku spuštěné vrtačky v zubech. Vrták (šířka 1 cm, délka 60 cm, určen k vrtání betonu) zapnuté příklepové vrtačky typu C-1103 o výkonu 1050 w udržel v zubech 38,69 vteřiny, tj. do okamžiku, kdy došlo ke spálení jejího motoru.
Zároveň vystoupí silákův syn, který v 11 letech bude zvedat 35kilogramové závaží v zubech.

10. června – středa, 13.00 – Petr David zvaný „Velká ruka“ – muž s největší dlaní a nejdelšími prsty v České republice se pokusí o zvednutí rekordního počtu tupláků s pivem (objem 1 litr) - jednou rukou. Dosavadní rekord: 12 tupláků

+ od 12.00 - gymnastický rekord Kláry Michlové – pokus o překonání světového rekordu ve výdrži v pozici zvané „provaz“

11. června – čtvrtek, 13.00 – Bob Divílek – průkopník československé kulturistiky, 75letá legenda tohoto sportu, propagátor pravidelného cvičení, které vede k všeobecné pohodě a zdraví, čehož je sám příkladem (rekord v počtu tzv. angličáků = klik a následný výskok z dřepu s tím, že kliky bude rekordman dělat na jedné ruce!!)
Držitel několika rekordů, např.: nejvíc kliků s partnerkou na zádech - Bohumil Bob Divílek dokázal v průběhu 31,85 vteřiny udělat 19 kliků, přičemž po celou dobu pokusu stála na rekordmanovi asistentka Dominika Benešová vážící 52 kg.

12. června – pátek, 13.00 – Raka Miličevič – psaligrafický rekord (= vystřihování siluet-portrétů známých osobností nůžkami na rychlost, včetně ukázek portrétů přítomných diváků)
Raka je držitelem rekordu:
100 psaligrafických portrétů vytvořených v nejkratším čase
technikou psaligrafie (vystřihování siluet nůžkami) vytvořil siluety (portréty) 99 návštěvníků akce probíhající v Liberci, a to za 58:14,29 min.

+ První létající toaleta (start cca 19.00 – 20.00 hod). Pozoruhodný a současně recesně laděný pokus o zápis do České knihy rekordů spočívající ve vzletu balónu, který místo tradičního koše bude mít kabinku mobilního WC (v případě nepříznivých povětrnostních podmínek bude start odložen na sobotní ráno – cca 6.00, popř. sobotní večer). Místo startu bude upřesněno.

13. června – sobota, 13.00 - Muž v ledu – otužilecký rekordman se pokusí překonat světový rekord 2:08:15 hod (ve stoje, uzavřen v proskleném boxu, zasypán co nejdéle ledem). O rekord se pokusí Petr Kocián, který je zapsán v České knize rekordů tímto výkonem:
Muž v ledu – ledové kostky
Petr Kocián vydržel 1:01:50,60 h v chladícím boxu zasypán 130 kg ledových kostek. Do boxu byl ponořen celým tělem s výjimkou hlavy. Rekordman měl po dobu pokusu na sobě jen plavky a zimní čepici.

14. června – neděle, 13.00 - Lubomír Vaněk, nejrychlejší karikaturista (rekordních 382 portrétů za 3 hodiny), výtvarník mnohokrát zapsaný v České knize rekordů, který má v expozici pelhřimovského Muzea kuriozit i vlastní Nejmenší galerii na světě s názvem LEHNI. Rekord: „karikatury s rouškami“ na rychlost v časovém limitu 60 minut! Výtvarník bude kreslit návštěvníky Muzea rekordů a kuriozit tak, že v duchu aktuální situace a pro vzpomínku na „dobu koronavirovou“ budou mít portrétovaní navíc dokreslenou roušku (jakoby průhlednou, takže jejich obličej bude vypodobněn celý). Přijďte si pro svou podobiznu zdarma (ostatně – kdy se člověku poštěstí, aby ho někdo portrétoval?)

Akce "Rekordy v karanténě" je na webu: nejvic.top/rekordyvkarantene

Facebook událost: facebook.com/events/570923657168014/

Foto: M. Jackson – Václav Havel - siluety





Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Ve věku 95 let zemřel badatel a genealog Vladimír Makovský
V úterý 2. června ráno zemřel ve věku 95 let vlastivědný badatel, genealog, zakladatel Vlastivědné genealogické společnosti (VGS), autor mnoha knih, držitel Skleněné medaile Kraje Vysočina a čestný občan rodné obce Věcov pan Vladimír Makovský. Díky zájmu Vladimíra Makovského o genealogii a vlastivědu vznikla ve Velké Meziříčí Genealogická a vlastivědná společnost již před více jak pětadvaceti lety. Jako její zakladatel se pan Makovský stal také čestným členem Moravské genealogické a heraldické společnosti.
Vladimír Makovský se narodil ve Věcově u Jimramova v rodině venkovského obuvníka. Pocházel z prostých poměrů, s rodiči se často stěhoval z místa na místo poté, kdy rodině shořela střecha nad hlavou. Vyučil se mlynářskému a pilařskému řemeslu a absolvoval dvouletou všeobecnou Živnostenskou školu pokračovací v Jimramově. V lednu 1944 byl odeslán na práci do Rakouska. Pracoval v letecké továrně v malém městečku Oberwaltersdorfu, severozápadně od Vídně. Odtud byl v září odeslán na zákopové práce na maďarsko-rakouské hranice. V říjnu dostal několik dní volno k návštěvě těžce nemocné matky, využil situace a do Rakouska se již nevrátil. Po válce pracoval ve státních službách, dálkově vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu ve Žďáru nad Sázavou.

Vladimír Makovský se po celý život zajímá o historii a přírodu. V roce 1981 vstoupil do Svazu ochránců přírody, tehdy nepopulární organizace, která byla většinou vnímána jako překážka průmyslovému rozvoji společnosti. Založil pobočku ve Velkém Meziříčí a stal se jejím předsedou, později předsedou okresního výboru ve Žďáru nad Sázavou a v roce 1989 členem předsednictva ústředního výboru svazu a čestným členem.

Když po roce 1989 začal pociťovat silnou politizaci ekologie, od ochránců přírody odešel a začal se věnovat regionální historii a genealogii. Ve spolupráci s Jarmilou Prudíkovou založil ve Velkém Meziříčí Vlastivědnou a genealogickou společnost při Jupiter clubu. Přes počáteční obavy o uplatnění a životaschopnost takové organizace na malém městě si vytvořila stálou členskou základnu s více než desetiletou tradicí a její činnost má dobrou úroveň. Vladimír Makovský byl po několik let jejím jednatelem.

Publikoval v různých periodikách několik desítek tematických článků a pojednání, byl předsedou redakční rady týdeníku Velkomeziříčsko, po desetiletí psal kroniku města Velké Meziříčí.

Helena ŠVECOVÁ, předsedkyně VGS



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po třech mužích z fotografie kvůli posprejovanému vagonu na jihlavském nádraží
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu, při kterém došlo k posprejování vagonu na jihlavském hlavním vlakovém nádraží. V lokalitě se pohybovali tři muži, zachycení na fotografii, jejichž totožnost by policisté v zájmu probíhajícího prověřování potřebovali zjistit.
Ke spáchání trestného činu došlo v první polovině února, o víkendu ze soboty na neděli. Pachatel na vlakovém nádraží na ulici Havlíčkova poškodil sprejovými nápisy železniční vůz stojící na odstavné koleji.

Místo činu policisté po přijetí oznámení ohledali a zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Dále policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací a poznatků k pachateli. Zajistili a vyhodnotili také záznamy z kamer v dané lokalitě. V areálu vlakového nádraží se pohybovali tři muži, po kterých policisté v současné době pátrají a v zájmu probíhajícího prověřování by potřebovali zjistit jejich totožnost.

Žádáme občany, kteří některého z mužů (případně všechny tři) zachyceného na fotografii poznají nebo mají informace, kde se v současné době nachází nebo pohybuje, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli další informace směřující k objasnění případu a vypátrání pachatele.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024