Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 15.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jak pomoci mláďatům dravců, která vypadla za bouřek z hnízda
Po bouřkách, které se vyskytovaly v posledních dnech, potřebují pomoc mláďata většiny dravců. Z hnízd podle informací ze záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou vypadnou mláďata luňáků, orlů mořských nebo káněte lesního. Pokud má na sobě více chmýří nežli peří, doporučuji zavolat do záchranné stanice.
Nálezce se nemusí bát na malá a mladá ptáčata sáhnout, protože ptákům pachy nevadí a neřeší je. Takže lze zvednout zvířátko ze země a vysadit je třeba na zídku nebo římsu. U mláděte, které je opeřené a má už jen zbytky prachového chmýří, už není třeba zasahovat. Pokud je chmýří na většině tělíčka "prachové", je potřeba zavolat záchrannou stanici.

Na stránkách https://www.zvirevnouzi.cz/ jsou k dispozici veškeré informace a kontakty na záchranné stanice v Česku.

Foto záchranná stanice Pavlov: mladé káně lesní
- red -Zpět nahoru na obsah...

Příčinou vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy, přilba je důležitá
Policisté z Vysočiny se každoročně zaměřují zejména v letních měsících na zvýšenou kontrolu dodržování zásad bezpečné jízdy u cyklistů. Cyklisté by měli dodržovat základní pravidla související především se svojí bezpečností. Od začátku letošního roku do konce května evidovali policisté v kraji 37 dopravních nehod, při kterých měl účast cyklista, což je o osm nehod více než loni za stejné období. Při těchto dopravních nehodách byl jeden cyklista usmrcen stejně jako v minulém roce. Pět cyklistů utrpělo letos těžké zranění a 28 cyklistů se zranilo lehce. U celkem pěti cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu.
První letošní dopravně bezpečnostní akce zaměřená na bezpečnost cyklistů bude probíhat 16. června od 9:00 do 12:00 hodin na cyklostezce ul. Romana Havelky (poblíž Alzheimer centrum) za účasti Týmu silniční bezpečnosti.

Program Týmu silniční bezpečnosti s názvem „Na kole je s přilbou“ zahrnuje ukázky reflexních materiálů, viditelnost chodce a cyklisty, školení povinné výbavy na kole, informace o správném výběru cyklistické přilby, její správné nasazení a užívání. Dále budou cyklistům distribuovány materiály související s projektem (reflexní prvky, cyklomapy či letáky).

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 2000 korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz.

S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou na hlavě. Ochranná přilba musí mít odpovídající velikost. Cyklisté starší 18 let nechtějí hazardovat v dnešní době se svým zdravím, a proto většina z nich užívá ochrannou přilbu také.

Při šetření dopravních nehod nebo při běžné silniční kontrole se policisté setkávají také s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla, nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun.
nprap. Bc. Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Kontaktní Centrum U Větrníku bude zdarma testovat zájemce na infekční nemoci HIV, syfilis a žloutenku typu B a C
Centrum U Větrníku (CUV) - kontaktní a poradenské centrum pro osoby ohrožené drogovou závislostí při Oblastní charitě Jihlava – nově nabídne v rámci terénní práce screeningové testování na infekční nemoci pro veřejnost. Uskuteční se v lokalitách, které navštěvuje pravidelně každý týden v rámci terénního programu v Jihlavě, Pelhřimově, Humpolci, Telči a Třešti.
Pracovníci kontaktního centra budou veřejnosti k dispozici v týdnu od 29. 6. do 2. 7. 2020, a to v těchto městech:
29. června: Pelhřimov, parkoviště u Sportovní haly, Nádražní ulice: 16 – 18 hodin,
+420 607 755 776

30. června: Humpolec, park Stromovka – parkoviště na ul. Rašínova: 16 – 18 hodin,
+420 607 755 776

1. července: Třešť, parkoviště u autobusového nádraží: 15 – 16.30 hodin,
+420 606 318 353

1. července: Telč, bývalý zimní stadion, Hradecká ulice: 17 – 18.30 hodin,
+42 606 318 353

2. července: Jihlava, park Smetanovy sady – parkoviště na ul. Jana Masaryka: 16 – 18 hodin,
+420 606 318 353

Na testování není nutné se nijak objednávat, stačí přijít v daný čas na uvedenou adresu k autu, u kterého budou pracovníci CUV. S testovaným bude vyplněn krátký dotazník, který vyhodnotí rizika a potřebnost testu. Dále již proběhne samotný test, který se provádí z kapilární krve, tzn. píchnutí do prstu. Celý proces trvá cca 20 minut a bude probíhat v terénním vozidle CUV.

Screeningové testování je zcela zdarma a anonymní. Nechat se otestovat či se jen informovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku přenosu infekce HIV, syfilis či hepatitidy typu B a C, například prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog.

Tato akce je hrazena z dotačního programu Ministerstva zdravotnictví ČR; Národní program řešení problematiky HIV/AIDS, dále je finančně podpořena Krajem Vysočina a městy Jihlava, Humpolec, Pelhřimov, Telč a Třešť.
Michaela VITMAJEROVÁ, Gabriela BLÁHOVÁZpět nahoru na obsah...

Muže chytili policisté přímo v chatě, do které se vloupal
Třiačtyřicetiletý muž z Náchodska se násilím vloupal do chaty v Jemnici na Třebíčsku, ve které následně pobýval až do doby, kdy jej odvezli policisté na služebnu a obvinili.
"V sobotu 13. června přijali policisté před polednem oznámení, že chata v rekreační oblasti vykazuje známky násilného vniknutí, že jsou rozbité dveře a okno. Policejní hlídka na místě zadržela podezřelého muže, kterého odvezla oddělení policie", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Majiteli vznikla poškozením věcí škoda kolem šesti tisíc korun. "Policisté shromáždili důkazy a poté sdělili třiačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu poškození cizí věci", dodala mluvčí.
Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Krajkářky ze Žďárska darovaly zdravotníkům v novoměstské nemocnici srdíčka pro radost
Dvanáct krajkářek ze žďárského Activu - střediska volného času během nouzového stavu v České republice upaličkovalo 152 srdíček pro zdravotníky v novoměstské nemocnici. Všechna krajková srdíčka v nemocnici zástupkyně žďárského střediska pro volný čas předaly v uplynulém týdnu. 152 kusů krajkových srdcí a dvacet keramických, které vyrobily děti z keramického kroužku, předaly zástupkyně příspěvkové organizace Activ ve středu v nemocnici v Novém Městě na Moravě.
„Když jsem se o akci, kterou za podpory muzea krajky ve Vamberku rozjely kolegyně krajkářky z Litvínova, dozvěděla, okamžitě jsem oslovila naše děvčata a začaly jsme paličkovat. K akci Srdíčka pro zdravotníky se připojily krajkářky z celé České republiky a také v zahraničí. Podobná srdíčka díky tomu potěší i zdravotníky ve Španělsku, Itálii, Francii. Každá máme nějakou kamarádku, tak se myšlenka Srdíček pro zdravotníky rozšířila docela rychle po Evropě,“ říká lektorka výtvarných a estetických kroužků ve žďárském Activu Jaroslava Lánová.

Některé krajky vznikaly i sedm hodin. „To podle zkušeností krajkářek. Začátečnice nad jedním srdcem strávily i sedm hodin. Ty zkušenější tohle srdce upaličkují tak za tři hodiny,“ vysvětluje Jaroslava Lánová.

„Srdíčka pro zdravotníky jsou krásný nápad, jsou nádherná a je cítit, kolik práce za každým jedním krajkovým srdcem stojí. Taková zpětná vazba a poděkování nás vždy moc potěší a zahřeje u srdce,“ usmívala se náměstkyně ošetřovatelské péče novoměstské nemocnice Bohdana Marečková.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020

• Návštěvy v havlíčkobrodské nemocnici jsou od 22. července zakázány, povolena je přítomnost otců u porodu
• Osobnosti Nového Města na Moravě mají u Milovského rybníka pamětní strom
• Na silnici I/34 mezi Pravíkovem a Božejovem na Pelhřimovsku probíhá oprava, provoz je řízen kyvadlově
• Muž nalezený bez známek života na Staré plovárně v Jihlavě byl zavražděn, policie prosí o pomoc svědky

Pondělí   20. 7. 2020

• Hygienici ve Větrném Jeníkově zrušili přísná opatření; počet testovaných lidí na Vysočině stoupl
• Zemřela ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě Zdeňka Drlíková
• Na vysokou školu do Jihlavy zavítají mladí vědci z Vysočiny
• V opravené ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou bude odhaleno osmnáct kamenů zmizelých
• Cizinec jel po dálnici v silně podnapilém stavu; všímavá řidička včas upozornila na nebezpečně jedoucí kamion
• Výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře v havlíčkobrodském muzeu provoní květiny z českých zahrádek
• Senzací pro návštěvníky táborské zoo je mládě klokana, které matka nosí v kapse!

Neděle   19. 7. 2020