Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Vidíš měsíc, Danieli natočený podle skutečné události
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 22. června od 19.30 hodin v kině Dukla snímek natočený podle skutečné události Vidíš měsíc, Danieli. Kdo sleduje světové dění, jistě mu neunikl smutný osud amerického novináře Jamese Foleyho, kterého popravili teroristé Islámského státu. Jeho spoluvězněm byl mladý dánský fotoreportér Daniel Ray. Film vypráví o jeho zajetí, mučení, útrapách ve vězení, o téměř bezvýchodné snaze jeho rodiny zachránit ho. Snímek Vidíš měsíc, Danieli má v sobě pozitivní poslání - ve chvíli, kdy se vše zdá být beznadějné, je důležitá soudržnost a solidarita rodiny i přátel a také snaha zajatců udržet si víru a naději v dobrý konec.
„Do města Azazel můžete, to je spolehlivá a bezpečná zóna“, říká průvodkyně mladému dánskému
fotografovi Danielovi, který přijel do Turecka a posléze i Sýrie fotografovat nikoli válečné dění, ale život obyčejných lidí. A tak Daniel překročí hranice Sýrie – až tam zjišťuje, jak se průvodkyně těžce zmýlila. Daniela zajmou bojovníci Islámského státu, převezou ho do Aleppa a podrobí krutým výslechům. Život Daniela visí na vlásku a vše závisí na tom, kolik dokáže rodina za něj zaplatit. Je to tak závratná částka, že je to nad síly a možnosti jeho blízkých. A tak je Daniel odsouzen na téměř jistou smrt, jak tomu bylo u mnoho zajatců před ním. Danielovy příbuzné však napadne spásná myšlenka – uspořádat sbírku na jeho záchranu…

Důležitým motivem tohoto snímku je téma nenávisti. Knižní předlohy od novinářky Puk Damsgård si všiml herec (a v tomto případě i druhý režisér) Anders Berthelsen - fascinovalo ho, jak málo zášti cítili zajatci ke svým fanatickým věznitelům. Právě z nenávisti a strachu totiž útvary jako Islámský stát vznikají a z nich také čerpají svou sílu. To si zajatci nečekaně silně uvědomovali, a tak se snažili udržovat ve víře a naději v dobrý konec a navzdory těžkým podmínkám se snažili zachovat si co nejlepší tělesný i duševní stav.

Vidíš měsíc, Danieli
(Ser du månen, Daniel)
Dánsko/Norsko/Švédsko, 2019, DCP, barevný, dánsky, české titulky, 135 minut
Režie: Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen
Předloha: Puk Damsgård (kniha)
Scénář: Anders Thomas Jensen
Kamera: Eric Kress
Hudba: Johan Söderqvist
Producenti: Morten Kaufmann, Signe Leick Jensen
Hrají: Esben Smed, Toby Kebbell, Anders W. Berthelsen, Sofie Torp, Christiane Gjellerup Koch, Ellaha Lack, Charlie Carrick, Sara Hjort Ditlevsen, Amir El-Masry, Fady Elsayed, Jens Jørn Spottag a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vysoká škola v Jihlavě představí výukovou továrnu pro průmysl 4.0
V pondělí 22. června proběhne slavnostní představení výukové továrny pro průmysl 4.0 v prostorách nově vybudovaného Výukového centra Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ). Akce je určena zástupcům gymnázií a technicky zaměřených středních škol Kraje Vysočina a také zástupcům firem využívajících prvky konceptu průmyslu 4.0. Následné neformální setkání a diskuze umožní návštěvníkům navázat s VŠPJ spolupráci a využít tak vybavení v unikátních prostorách Výukového centra, které bylo nominováno na Českou cenu za architekturu 2020.
Akci zahájí v 9.30 rektor VŠPJ Václav Báča spolu s prorektorem pro tvůrčí a projektovou činnost a zároveň vedoucím Katedry technických studií Zdeňkem Horákem. Dále promluví zástupci Kraje Vysočina − hejtman kraje Jiří Běhounek a radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Řečníky doplní vedoucí oddělení vzdělávání firmy Festo, s.r.o., Filip Škeřík. Firma Festo je dodavatelem unikátní technologie CP Factory – univerzální výzkumné a výukové platformy pro průmysl 4.0, kterou je vybavena nově vybudovaná Laboratoř průmyslové automatizace a robotiky v objektu Výukového centra VŠPJ.

Detailní seznámení s touto technologií, a to včetně plánu jejího využití ve výuce a pro partnery z aplikační sféry, proběhne formou prezentace ve velkokapacitní posluchárně Výukového centra a následně akademičtí pracovníci názorně předvedou funkčnost výrobní linky. „V rámci představení linky bude předveden nejen samotný výrobní proces, ale také jeho počítačová simulace tzv. virtuálním dvojčetem. Počítačovým modelem, který umožňuje snadno a bez velkých nákladů simulovat libovolné konfigurace dané linky a který se v budoucnu stane nedílnou součástí každé průmyslové výroby,“ upřesňuje Jan Jirsa z Katedry technických studií.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.

Foto ilustrační

Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Sečení trávy podél krajských silnic je v plném proudu; deštivé počasí přidělává silničářům práci
Na silnice Vysočiny denně vyjíždějí nákladní automobily a traktory se sekacími rameny, aby odstranily v obou směrech přebytečnou silniční vegetaci na téměř 4 500 kilometrů silnic druhých. a třetích tříd ve vlastnictví Kraje Vysočina.
„Už v průběhu května zahájili naši zaměstnanci sečení trávy na krajnicích a přilehlých svazích silničních příkopů a práce by měly být hotové do poloviny července,“ přibližuje ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid a dodává, že letos mají silničáři se sekáním vegetace mnohem více práce.

„Kvůli deštivému počasí roste tráva doslova před očima. Druhou seč bychom měli provádět v srpnu po sklizních, je ale možné, že to bude dříve nebo budeme muset sekat průběžně,“ dodává ředitel Necid.

Krajská správa a údržba silnic každoročně strojově upraví plochy o výměře přesahující 46 milionů m2, dalších více než 145 tisíc m2 zvládnou podsvodidlové sekačky a dalších téměř 500 tisíc m2 dosekávají silničáři ručně křovinořezy. „Vedle traktorů se sekacím ramenem využíváme také Mercedesy Unimogy, na které lze umístit až tři sekací ramena naráz. Nezbytnou součástí vybavení jsou zmíněné křovinořezy a více než 70 sekaček,“ popisuje ředitel KSUSV Radovan Necid.

Samotné sečení podél krajských komunikací je rozděleno do dvou etap – sečí. V první etapě se sečou dva klady, tzn. krajnice a přilehlý svah příkopu. V nepřehledných vnitřních obloucích se seče krajnice a k tomu také celý příkop. Rychlost sečení závisí na členitosti a náročnosti terénu, při dvou kladech zvládnou silničáři posekat za den až 10 km. Druhá seč začíná obvykle koncem srpna, kdy je možné ze sklizených polí posekat také náspy.

„Řidiči sekaček musí být při práci obzvlášť opatrní, protože příkopy bývají často plné odhozených věcí. To seč velmi zdržuje a navíc hrozí poškození sekacích ramen. Velmi často se setkáváme také s neukázněnými a netrpělivými řidiči, kteří naše sekačky riskantně předjíždějí. Tento týden nám „zboural“ traktor nezodpovědný řidič, který se nevěnoval řízení, narazil do traktoru zezadu a urazil nám rameno, bez kterého nemůže síct příkopy. Práci nám také komplikují i vyšší zemědělské plodiny vyseté v blízkosti křižovatek, kde zhoršují rozhledové poměry,“ přibližuje každodenní realitu práce krajských cestářů Radovan Necid. Ten podle svých slov chápe všechny řidiče, kteří by chtěli, aby se nejdříve upravil „jejich“ úsek silnice, po kterém pravidelně jezdí do práce nebo na nákupy. Ale máme zákonodárné možnosti a povinnosti a budeme dbát na to, aby naši inspektoři silnic kontrolovali zejména křižovatky, kde zemědělci vysází plodiny, které v rozhledovém trojúhelníku řidičům vadí, takzvaně nevidí a vznikají poměrně nebezpečné situace na komunikacích, někdy to dopadne i tragicky. Což si nikdo nepřeje.

Je třeba si uvědomit, že jednotlivá cestmistrovství disponují stále stejným počtem techniky, kterou obsluhuje stejný počet zaměstnanců, do toho se naplno rozběhla stavební sezóna a část pracovní kapacity se přesunula na opravy silnic II. a III. tříd. „Schválený plán sečení termínově splníme. První seč u krajských silnic by měla být kompletně hotová do 15. července,“ podotýká Radovan Necid.

K dnešnímu dni Krajská správa posekla přibližně 55 % celkového objemu těchto prací. Krajská správa a údržba vzhledem k současnému vývoji počasí a růstu vegetace usiluje o zkrácení termínu pro dokončení sečení před zákonným termínem pro celou síť silnic na Vysočině. „Věřte, že děláme vše, co je v našich silách, termín splníme a chceme ho i zkrátit," dodává ředitel Necid.

Pravidelně aktualizovaný průběh sečení po jednotlivých cestmistrovstvích je k dispozici na webových stránkách Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

https://www.ksusv.cz/seceni-…

Foto: ilustrační
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V posledním týdnu přibyli na Vysočině čtyři lidé nakaženi novým typem Covidu-19
Čtyři lidé se v tomto týdnu na Vysočině nakazili novým typem koronaviru. V kraji se od března nakazilo celkem 191 lidí; z toho se vyléčilo 182 osob, čtyři lidé zemřeli.
Ve dvou případech to byli cizinci, kteří na Vysočinu přijeli, na Žďársku se nakazil místní a zřejmě bude nakažený i jeho rodinný příslušník. Podle hygienika Jiřího Kosa byl jeden z rodiny v Praze, takže tam někde mohl nákazu chytit.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou na Vysočině: 191
z toho v okrese Jihlava: 15
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 98
z toho v okrese Pelhřimov: 3
z toho v okrese Třebíč: 33
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 42

Hygienici otestovali celkem 10847 lidí. Odběrů podle J. Kosa není až tak moc, protože se aplikují pouze v případě klinických příznaků a u kontaktů.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Farář požehnal opravené štole sv. Jana Nepomuckého
Pracovníci oddělení vodního hospodářství a správy podzemí jihlavského magistrátu opravili štolu sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce nedaleko od rybníka Borovinka. Štole poté požehnal farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba Většího.
Po loňské renovaci důlní šachty na kutišti Rounek se pracovníci jihlavského magistrátu pustili do opravy zajištění vstupu a okolí štoly sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce. Štola byla vyčištěna a dostala novou ručně kovanou mříž s vrátky. Novému poutnímu místu, které připomíná důlní minulost Jihlavy, požehnal farář Marian Jiří Husek.

„Štola byla otevřena v roce 1776 a dosáhla délky 330 metrů. Důlní dílo však bylo v roce 1780 opuštěno, protože zde byla malá výtěžnost rudy, navíc se při ražbě narazilo na velké množství podzemní vody a náklady na udržení těžby byly velmi vysoké. Do štoly se dá dostat přibližně dva a půl metru hlubokou šachticí, v samotné štole už je voda a ve vytvořené dutině před průlezem do štoly je vidět zasypaný průlez do bývalého vstupu, který se nachází ve vzdálenosti tří metrů na úpatí svahu,“ uvedl Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství a správy podzemí, který je zároveň iniciátorem oprav důlních děl na Jihlavsku.

„Statutární město Jihlava se bude v budoucnosti snažit vyšetřit finance na vyzmáhání zasutého ústí, jeho statického zajištění a následně snad i zpřístupnění štoly pro širokou veřejnost. Jsem přesvědčený, že investice do projektů, které připomínají hornickou minulosti Jihlavy, se vyplatí, renovovaná místa přilákají více turistů a také zvýšený příjem do městské kasy,“ uvedl náměstek primátorky pro obnovu městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Všechna důlní díla jsou součástí Hornické naučné stezky vedoucí kolem vrchu Rudný, popis míst na stezce lze najít zde a její trasu najdete pod stejnojmennou záložkou na mapě:
jihlava.maps.arcgis.…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Pavlově mají přes 400 zvířat v nouzi, může za to i koronavirus
V evidenci záchranné stanice Pavlov je od začátku roku do června už více než 400 nově přijatých živočichů v nouzi. To je podle informací ředitele stanice Zbyška Karafiáta vyšší číslo, než které Stanice vykázala za stejné období loni.
„Lidé byli v minulých měsících více doma, pozorovali okolí a také hojněji vyráželi samostatně do přírody, kde si všímali abnormalit v životě zvířat. A tak nám do stanice denně přibývali noví obyvatelé z celého území Kraje Vysočina, ale i za sousedních regionů – veverky, netopýři, kuny a mláďata ptáků např. kalous ušatý, puštík obecný, káně rousné, strakapoud malý. Je to důsledek především kalamitní těžby,“ říká Zbyšek Karafiát s tím, že nejdojemnější příběh se váže k sýkorkám nalezeným v Jihlavě.

Na okraji obce Pavlov u Ledče nad Sázavou upoutá každého návštěvníka u odbočky na Stanici Pavlov výtvor vydry v nadživotní velikosti ze slámy. Přijedete do údolí, kde protéká Pavlovský potok, v jehož blízkosti jsou tůně pro obojživelníky, rybníček pro vodní ptactvo a severní okraj Stanice je lemován lesem. Dýchne na Vás genia loci a každý vnímavý návštěvník pocítí souznění s přírodou, kde nalezená a odchovaná mláďátka nebo poraněná volně žijící zvěř dostává druhou šanci na nový život. Příběh, nad kterým zůstává rozum stát se začal psát v dubnu v Jihlavě, kde těsně za brankou rodinného domu někdo odložil budku se sedmi mláďaty sýkory koňadry. Ptáčata se díky rozhodnosti majitelů domu dostala rychle do záchranné stanice Pavlov, kde se podařilo čtyři sýkorky zachránit, vykrmit a připravit na návrat do přírody. Tento týden se jejich vypuštění ujal Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí. Příběhů s dobrým koncem píše stanice Pavlov nepočítaně. Denně sem lidé nosí nalezená mláďata nebo zraněné živočichy, většina případů je však ohlášena jen telefonicky a přes síť spolupracovníků stanice a dobrovolníků se dostávají do „rehabilitace“ v Pavlově. Tak tomu bude i v případě dvou srnčat Dary a Dáši, která zde nově přebývají, když jim matku srnu srazilo auto. Většina zvěře je hned po uzdravení a povinné karanténě nebo po zesílení a získání samostatnosti vypouštěna zpět do volné přírody – např. byl vypuštěn kriticky ohrožený druh lelka lesního nebo silně ohrožený včelojed lesní. Ve Stanici zůstává pouze ta zvěř, která by kvůli zdravotním a dalším handicapům ve volné přírodě nepřežila. A tak se v Pavlově zabydleli například vydra Mája, liška obecná Lukáš, kuna Libuška, výr velký Kuba, káně rousné Hugo, orel královský Karel, sova pálená Žofka, luňák červený Pepina nebo krkavec Ruby. Některé živočichy si Stanice vyměňuje v rámci chovu se ZOO – např. bukáčka malého, který měl zlomené nohy využili v ZOO Praha, ale i mládě muflona využili v obůrce. V rámci Evropského záchranného programu (EAZA) se podařilo odchovat už čtyři mláďata norka evropského, z nichž dva jsou ve Finsku a jeden v Polsku.

Kraj Vysočina podporuje dlouhodobě fungování Stanice Pavlov ročně částkou 1,3 miliónů korun. I díky krajské podpoře může být modernizováno zázemí pro záchranu zvířat – nyní např. stanice dokončuje čtyři nové voliéry s umělými tůňkami, v minulosti se podařilo rekonstruovat školicí environmentální centrum. „Naším cílem je prostřednictvím krajské podpory umožnit stanici bezproblémově fungovat a umožnit jí připravovat vzdělávací a výukové programy pro mládež. Mezi nejoblíbenější zastavení patří mezi dětmi babiččin dvoreček s vodním ptactvem, vydří domeček, žabí hrad a doskočiště, broukoviště a hmyzí hotel nebo hadí líheň. Téměř každý den pak nechybí diváci při krmení největších dravců,“ popisuje Martin Hyský s tím, že podpora Kraje Vysočina Stanici Pavlov je v krajském rozpočtu vyčleněna i na letošní rok. O výukové programy ve Stanici Pavlov je zájem, což potvrzuje úctyhodná účast 1 667 dětí v roce 2019.

V době návštěvy Martina Hyského ve Stanici Pavlov byl dopraven do péče záchranářů malý netopýr hvízdavý s poraněným křídlem, nalezený ve Světlé nad Sázavou a mláďata veverky obecné. Podle informací Zbyška Karafiáta si za pár dní bude moci vyléčený netopýr opět vyletět na lov. Pokud by zůstal poraněný v přírodě, patrně by se stal lehkou kořistí predátorů.

Více informací o Stanici Pavlov na www.stanicepavlov.eu

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči pomohli ornitologům okroužkovat čápy na Velkomeziříčsku
Profesionální hasiči z Velkého Meziříčí pomáhali České společnosti ornitologické v pondělí 15. června v okolí města s kroužkováním čápů.
Čápi byli kroužkováni ve Stránecké Zhoři, Netíně, Křižanově, Dolní Libochové, Měříně, Heřmanově, Skřinářově, Osové a v obci Lavičky.

Kroužkováním čápů se ornitologové pokoušejí odpovědět na otázky, zda se vracejí mláďata čápů bílých, která se vylíhla na Vysočině, zpátky do svého rodiště, zda tam hnízdí, kolika let se dožívají či kudy a kam přesně létají přečkat zimu.

Tažní čápi bílí se v Česku objevují na hnízdech okolo půlky března, první přilétá zpravidla samec. Hnízda si budují na střechách budov, komínech či sloupech elektrického vedení. Poprvé hnízdí čápi kolem pátého roku věku a zaznamenána byla hnízdění i dvacet let starých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na dvou až pěti vejcích sedí čápi v průměru třiatřicet dní a mláďata krmí další dva měsíce. V ­péči i krmení se partneři střídají.

Koncem července většina čápů svá hnízdiště opouští, shromažďují se na loukách a koncem srpna se vydávají na cestu do Afriky. V posledních letech často zimují na jihu či jihovýchodě Evropy, zejména ve Španělsku a Izraeli. A ojediněle někteří zůstávají v českých zemích.
Potravou čápa bílého je hmyz, žáby, myši a drobní plazi, ryby i mláďata jiných ptáků.


- red -Zpět nahoru na obsah...

O víkendu v době uzavírek na dálnici D1 budou na plynulost provozu dohlížet policisté
V souvislosti s víkendovými krátkodobými úplnými uzavírkami dálnice D1 ve stavebním úseku 11 - Koberovice (EXIT 81) – Humpolec (EXIT 90) jsme připravili bezpečnostní opatření, v rámci něhož budeme dohlížet na plynulost provozu. O víkendu bude stavební firma instalovat nové nosníky mostů, a to na dvou místech – na 83,2 kilometru a na 88,4 kilometru dálnice D1.
Tyto stavební práce si vyžádají ve dnech 20. června v době od 20.00 hodin do 10.00 hodin druhého dne – tedy 21. června deset krátkodobých kompletních uzavření dálnice D1, a to vždy po dvaceti minutách. Bude se jednat vždy o pět uzavírek v každém směru jízdy. V této době se bude série úplných uzavírek týkat kilometru 88,1 – 88,7 v místě mostu SO 11-223. Při uzavření dálnice nebudou vozidla odkloněna na objízdnou trasu, ale budou ponechána na dálnici D1. Policisté v daných dobách vždy provoz nejdříve zpomalí a poté zcela zastaví. Do akce budou nasazeni policisté z dálničního oddělení z Velkého Beranova, kteří budou hlídkovat celkem na šesti stanovištích.

Ve dnech 21. června v době od 22.00 hodin do 22. června do 6.00 hodin bude stavební firma instalovat nové nosníky na mostě SO 11-221 na 83,2 kilometru. V tomto místě se bude jednat celkem o šest krátkodobých dvacetiminutových uzavírek - vždy tři v každém směru jízdy. Při uzavření dálnice nebudou vozidla odkloněna na objízdnou trasu, ale budou ponechána na dálnici D1. I tyto uzavírky budou koordinovat policisté z dálničního oddělení z Velkého Beranova, kteří budou po celou noc hlídkovat na čtyřech stanovištích.

I když zhotovitel pro instalaci nových nosníků mostu zvolil noci ze soboty na neděli a z neděle na pondělí, kdy bývá na dálnici D1 skutečně výrazně slabší provoz, nelze nikdy přesně stanovit kolik vozidel v průběhu série uzavírek po dálnici pojede. Policisté budou monitorovat provoz a v případě potřeby budeme provoz v místě, kde by vznikly nějaké problémy, okamžitě usměrňovat. Chceme apelovat na všechny řidiče, aby zbytečně neriskovali a chovali se ukázněně. Největší komplikaci, která by mohla nastat, by byla zbytečná dopravní nehoda mezi vozidly ve stojící koloně, protože pak by mohlo hrozit nebezpečí, že se na dálnici D1 doprava zcela zastaví a zkomplikuje plynulý provoz.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Barokním chrámem na Zelené hoře se rozezní písně z historických poutních kancionálů i lidové popěvky z Horácka
Premiéru komponovaného pořadu s titulem Pocta svatému Janu Nepomuckému připravuje zámecká farnost ve Žďáře nad Sázavou na čtvrtek 25. června na 19 hodinu v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Barokním chrámem se rozezní tóny hudby i zpěvem v podání žďárské Horácké muziky a jejích hostů.
V hudebním pořadu uvedeném k 300. výročí výstavby poutního kostela, jenž je dílem významného architekta a současně i zakladatele takzvané barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichla z let 1719 - 1722, se mohou posluchači těšit na písně vybrané z historických poutních kancionálů.
Zazní však rovněž skladby ze sbírek lidových popěvků pocházejících z oblasti Horácka.

Chrám byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Záměr na stavbu poutního kostela pojal žďárský opat Václav Vejmluva v roce 1719 po otevření hrobu sv. Jana Nepomuckého. Stavba probíhala na jeho náklad. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého jako mocného patrona a světce. Základní kámen stavby byl položen 16. května 1720, chrám byl vysvěcen 27. září 1722.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz