Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 20.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zraněného cyklistu z Telče transportoval do nemocnice vrtulník
Vážné zranění utrpěl cyklista při nehodě, která se stala v pátek 19. června patnáct minut po dvacáté hodině v Telči - Starém Městě.
"Z důvodu nutnosti transportu pacienta na specializované pracoviště musel ve večerních hodinách vzlétnout na místo události i vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Doplnil, že v příštím týdnu by se mělo do Česka vrátit teplé počasí, proto záchranáři apelují na všechny cyklisty, aby byli při svých cestách maximálně obezřetní, používali doporučené ochranné prostředky a v neposlední řadě se vyhnuli konzumaci alkoholu, který riziko úrazu mnohonásobně zvyšuje.

Na místě nehody zasahovali i hasiči z Telče, kteří místo události zajistili a po nehodě očistili vozovku.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině odčerpávají vodu a uklízejí popadané stromy
Hasiči na Vysočině kvůli intenzivním dešťům od pátečního večera do sobotního rána odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu ze sklepů. Nejvíc práce měli na Jihlavsku.
V sobotu 20. června dopoledne odčerpávali vodu ve Svratce na Žďársku i Černovicích na Pelhřimovsku.

Kvůli dešťům v pátek i dnes hlavně odstraňovali stromy, které popadaly na silnice a překážely v provozu. Stromy uklízeli v Bransouzích, Přibyslavicích či na Moravskobudějovicku, dále pak na Chotěbořsku nebo na Jihlavsku v Dobroníně a Bílém Kameni.

„V několika případech tam bylo odčerpání vody u zatopených objektů. Nejvíc práce měli na Jihlavsku. V kraji Vysočina ale není situace nijak dramatická", uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Foto: HZS Kraje Vysočina
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Gustav Mahler – Naslouchání v Jihlavě u příležitosti 160. výročí skladatelova narození
V Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici 4 v Jihlavě bude od úterý 23. června do neděle 6. září instalována výstava s titulem Gustav Mahler – Naslouchání. Studentský projekt připravila ke 160. výročí narození skladatele Gustava Mahlera Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín.
Studenti oboru Design interiéru a bytových doplňků vytvořili užitné objekty a dekorativní interiérové doplňky (lampy, dózy, vázy) na téma „Píseň v korunách stromů“ na motivy III. části „Co mi vypráví zvířata v lese“ Symfonie č. 3 Gustava Mahlera. Zvolené téma, vedle volné inspirace Mahlerovou hudbou, odkazuje na v současnosti tolik potřebnou obnovu českých lesů. Další tvůrčí podněty studentům přineslo blízké přátelství Gustava Mahlera s Josefem Hoffmannem, příznivcem uměleckého směru Arts & Crafts (Hnutí uměleckých řemesel). Studenti oboru Reklamní tvorba se nechali inspirovat životem a dílem Gustava Mahlera pro tvorbu vizuální propagace výstavy.

Výstava je součástí programu Mahler s gustem 2020/21: https://www.jihlava.cz/mahle… statutárního města Jihlavy a také součástí doprovodných akcí hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců 2020: https://www.mahler2000.cz/

Vernisáž se z důvodu aktuální epidemiologické situace nekoná.
Jana SOUČKOVÁZpět nahoru na obsah...

U rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče budou pro výletníky a turisty čtyři nové odpočívky
U rozhledny na Pekelném kopci 572 metrů nad mořem nedaleko Třebíče si turisté od letošního roku odpočinou na čtyřech nových dřevěných odpočívkách. Současné lavičky už nedostačují a jsou na hraně životnosti, proto se město Třebíč rozhodlo toto oblíbené místo vybavit novými pohodlnými odpočívkami.
„Budou sloužit nejen Třebíčákům, kteří sem hojně chodí na procházky, ale také turistům, kteří přicházejí nebo přijíždějí do našeho regionu,“ říká starosta Třebíče Pavel Pacal. Rozhledna vysoká 26,5 metru na Pekelném kopci se stala vyhledávanou atraktivitou a také místem setkání při nejrůznějších akcí. Nachází se poblíž oblíbené cyklostezky Jihlava – Třebíč – Raabs, která je dlouhá 138 kilometrů a propojuje Vysočinu s Dolním Rakouskem. Také proto jsou mezi návštěvníky rozhledny rakouští cyklisté. Třebíč poskytuje cyklistům zázemí v TouristPointu, který se nachází v informační centrum na Karlově náměstí v Třebíči. Je vybaven uzamykatelnými skříňkami, stojany na kola, samoobslužným místem pro opravy kol, sprchou i toaletami. „Cestovní ruch je pro město i okolí důležitý i z pohledu ekonomiky. Proto se snažíme vytvářet kvalitní zázemí pro návštěvy a turisty, aby se k nám rádi vraceli,“ míní starosta Pavel Pacal.

Autorem architektonického návrhu rozhledny je brněnskyě architekt Pavel Jura. Radnice proto požádalo tohoto autora o architektonickyě návrh rozšíření míst pro posezení. Podle starosty je důležitá nejenom funkčnost a praktičnost, ale také estetické ztvárnění v souladu s architekturou rozhledny. S prací se začne v červenci a odpočívky budou osazeny na podzim letošního roku. Budou sloužit všem, kteří vyrazí na procházku nebo na vyjížďku, a budou si chtít posedět a odpočinout na klidném místě s výhledem do širokého okolí.

Znovuobnovená stezka po památných domech v Třebíči

Na třiadvaceti významných domech především v židovské čtvrti, ale i na Karlově náměstí jsou umístěny obnovené informační cedulky. Díky nim se zájemci dozví o historii a účelu těchto domů. Texty jsou vedle češtiny také v angličtině a němčině. Cedulky jsou vyrobené z lehkého plastového materiálu imitující kov tak, aby výrazně nerušily fasádu domů. K cestě po památných domech bude vydána mapa s vyznačenými místy domů. Jedná se například o Malovaný dům na Karlově náměstí, kostel sv. Martina, rabínský dům, bývalou židovskou nemocnici a chudobinec nebo o dům Subakovy koželužny. V Třebíči se nachází spousta zajímavých míst, mnohdy kolem nich chodíme každý den a ani si neuvědomíme, jaké příběhy se odehrávaly před těmito domy nebo za jejich dveřmi a okny. A tak třeba vás znovuobnovená cesta po památných domech inspiruje k poznávání našeho města. Informační cedulky jsou určeny nejen turistům, ale také Třebíčákům a jejich návštěvám. Navíc to může být i velmi zajímavá a zároveň vzdělávací aktivita pro děti v době, kdy je většina škol zavřených.

Název Pekelného kopce se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil právě na Pekelný kopec. Jiná pověst uvádí, že na vrcholu žil čert, který sem unikl před sv. Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve Středních Čechách. Samotná rozhledna má kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě zakomponovaný prvek z židovské kultury - půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz