Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 21.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava karet s dopravními prostředky v jihlavském muzeu
Výstava Dopravní prostředky - z místa na místo v balíčku karet připravená ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet bude zahájena v pátek 26. června ve velkém sále muzea v Jihlavě.
Díky spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet, konkrétně s jeho jihočeskou sekcí – s pány Milanem Bednářem a Jiřím Novotným – již měli návštěvníci jihlavského muzea možnost zhlédnout na začátku loňského roku výstavu Karty v Jihlavě. Ve sbírkách autorů výstavy se nachází stovky karetních sad, které jako hlavní téma obsahují obrázky dopravních prostředků, a další karetní hry, kde jsou dopravní prostředky také zachyceny.

Výstava přinese pohled do historie i současnosti dopravy i dopravních prostředků na kartách starých i těch nejnovějších. Příchozím poskytne téměř kompletní přehled o všech dopravních prostředcích, které člověk používal a používá k tomu, aby se dostal z místa na místo a aby mohl přepravovat i materiál, který ke svému životu potřebuje. Od kol, motorek, aut osobních i nákladních přes speciální vozidla sloužící k plnění pracovních úkolů ve stavebnictví, zemědělství i vozidla používaná k záchraně životů i majetku v rámci integrovaného záchranného systému.
I na kartách najdeme důkazy toho, že se člověk dokázal odpoutat od rodné hroudy a ovládl prostor ve vzduchu prostřednictvím balonů, vzducholodí, letadel, vrtulníků a vesmírných plavidel. Objekty umožňující člověku cestování po vodě i pod vodou taktéž nalezneme na kartách: vory a jiná primitivní plavidla, ale také plachetnice a parníky a dokonce i nejmodernější plavební prostředky.
Samostatnou kapitolou jsou kolejová vozidla, železnice a horské dopravní prostředky – od koněspřežné dráhy přes parní stroje k naftovým či elektrickým pohonným jednotkám. Výstava bude doplněna i řadou exponátů vážících se k tématu výstavy. Na své si přijdou děti i dospělí.

Výstava potrvá od 26. června do 6. září.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Opilý motorkář na Novoměstsku boural, zraněného jej našli až policisté
V sobotu 20. června před třiadvacátou hodinou v noci přijali policisté na Vysočině oznámení o pohřešování muže, který měl kolem osmnácté hodiny odjet z malé obce na Novoměstsku do místa svého trvalého bydliště. Tam ale nedojel a příbuzní se o něho obávali, a proto se obrátili o pomoc na policisty.
Do pátrání po možném pohybu muže na motocyklu se zapojili policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě, kteří pátrali v obci, kde se měla konat oslava, a také v okolí obce. Prověřili možné trasy, po nichž mohl muž na motocyklu jet. "Muže kolem půlnoci našli policisté těžce zraněného v lesním porostu mezi obcemi Míchov a Koníkov. Policisté muži na místě poskytli první pomoc a přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Muž byl převezen vozidlem zdravotnické záchranné služby do nemocnice Nové Město na Moravě. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 0,44 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dalším šetřením bylo zjištěno, že třiatřicetiletý řidič s motocyklem tovární značky Yamaha projížděl po místní komunikaci v lesním úseku ve směru od křižovatky se silnicí III/36034 směrem ke křižovatce. "Na přímém úseku komunikace ve stoupání nepřizpůsobil rychlost jízdy a nejel takovou rychlostí, aby mohl zastavit motocykl na vzdálenost, na kterou má rozhled. S motocyklem narazil do jehličnatého stromu ležícího přes komunikaci. Při dopravní nehodě se motocyklista zranil a i přes vážné poranění se snažil dostat se z místa a přivolat si pomoc. To se mu bohužel vzhledem k jeho poranění nepodařilo a našli ho až po několika hodinách od nehody policisté z obvodního oddělení Nové Město na Moravě", vysvětlila mluvčí.
Při nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu ve výši asi 30 000 korun. Provedeným šetřením na místě nehody bylo zjištěno, že řidič při jízdě v daném místě nerespektoval svislou dopravní značku zákaz vjezdu všech motorových vozidel.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Třebíčsku srazil vlak ženu, na místě zemřela
Rychlík v neděli 21. června v 7.37 hodin ráno na železnici mezi Studencem a Náměští nad Oslavou na Třebíčsku srazil člověka. Sražený na místě zemřel. Provoz na trati Jihlava - Brno byl zastavený přibližně do 10.15 hodin.
Tragická nehoda se stala kolem 7:30 v obci Zahrádka, místní části Častotice. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová informovala, že rychlík číslo 661 srazil člověka v kolejišti.

"Žena utrpěla zranění, kterému na místě podlehla. Na místě prováděli policisté šetření k okolnostem střetu, a také šetření ke zjištění totožnosti ženy. Prvotním ohledáním bylo vyloučeno cizí zavinění. K případu s ohledem na rodinu zemřelé ženy nebudeme poskytovat žádné bližší informace", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na zámku v Polici na Třebíčsku bude v sobotu 27. června otevřeno muzeum Waldemara Matušky
Do renesančních zámeckých prostor v Polici na Třebíčsku se stěhuje muzeum zpěváka Waldemara Matušky. Dosud bylo k vidění v městečku Josefov na Náchodsku, kde bylo otevřeno po dohodě s manželkou zpěváka Olgou u příležitosti nedožitých Matuškových 80. narozenin. Na zámku na Vysočině bude expozice otevřena v sobotu 27. června.
Expozici Waldemara Matušky bude věnovaný sál v horním patře zámku. Lidé si budou moci prohlédnout jeho vydané gramofonové desky, fotografie, plakáty a časopisy. Součástí muzea je zpěvákova kytara či vojenská lodička, s níž hrál ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.
Nebude chybět klavír, na který umělec hrál. K vidění bude budou i další zajímavosti, například kytary, banja, klarinet z filmu Kdyby tisíc klarinetů i Matuškův samopal a také třeba i oblek.

Pro otevření muzea v Josefově v roce 2012, jediného na světě, se tehdy po dohodě s manželkou zpěváka Olgou rozhodl Matuškův blízký přítel, Miroslav Frost, který v Josefově žije. Tam se však už na další spolupráci nedomluvil. „Slovo dalo slovo a dohodl se s Policí,“ uvedl polický starosta Karel Janoušek,

Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích, zemřel 30. května 2009 na Floridě. Od šedesátých let patřil k výrazným postavám československé hudební scény. Dvojnásobného vítěze ankety Zlatý slavík proslavily hity jako Tereza, Slavíci z Madridu či Růže z Texasu. V roce 1986 emigroval do USA a požádal o politický azyl, po pádu komunismu se do Česka pravidelně vracel.

Nejstarší zmínka o zámku v Polici pochází z roku 1358. Na přestavbě tvrze do dnešní podoby zámku se podíleli v 16. století Tavíkovští z Tavíkovic a v 17. a 18. století rod Berchtoldů z Uherčic. Do dějin zámku se pak nesmazatelně vepsal také šlechtický rod Segurů (19. Století) a Wraždů z Kunvaldu. Zámek Police byl v roce 1945 zkonfiskován a od roku 1996 je ve vlastnictví obce Police, v letních měsících je přístupný veřejnosti. K vidění jsou zde kvalitní štukové výzdoby stropů, části původního vybavení zámku a zcela zachovaná a neporušená zámecká kaple z 18. století. Součástí zámku je i vyhlídková pětipatrová hranolová věž. Goticko – renesanční zámek patří k nejvýznamnějším a nejvzácnějším v tomto stavebním stylu na Vysočině.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz