Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Jihlavsku se nakazil jeden člověk nemocí Covid-19
Na Vysočině, konkrétně na Jihlavsku, přibyl jeden člověk nakažený nemocí Covid-19. V kraji je v tento čas nemocných koronavirem pět lidí.
Od začátku propuknutí pandemie koronaviru se tak nakazilo 192 lidí; z toho se 183 lidí již z nemoci vyléčilo. Čtyři lidé, u kterých se Covid-19 potvrdil, zemřeli.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 192
z toho v okrese Jihlava: 16
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 98
z toho v okrese Pelhřimov: 3
z toho v okrese Třebíč: 33
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 42

- red -Zpět nahoru na obsah...

Najdou poslanci odvahu konečně omezit týrání zvířat v zemědělských chovech a v cirkusech?
Už možná v úterý se v Poslanecké sněmovně rozhodne o podobě novely zákona na ochranu zvířat. Členové zákonodárného sboru budou mít jedinečnou příležitost dát svým hlasováním ve třetím čtení jasně najevo, zda před produkcí upřednostňují kvalitu života zvířat nejen v živočišné výrobě, ale také cirkusech. Nebo jestli zastávají „východní přístup“ a naopak souhlasí s tím, v jak odpudivých podmínkách přežívají tvorové, z nichž si člověk udělal užitková zvířata – tedy lépe řečeno otroky. Pevně věřím, že zákonodárný sbor si dobře uvědomí, že právě projednávaná novela se týká zákona na ochranu zvířat a nikoliv zákona na ochranu zemědělců.
Pokud návrh projde, bude postupně zakázán chov a drezúra volně žijících zvířat v cirkusech. Jejich majitelé a provozovatelé navíc nebudou smět volně žijící zvířata nakupovat ani množit, a co víc – jeden z pozměňovacích návrhů chce i to, aby cirkusům bylo zakázáno také kočování se zvířaty, protože ta při opakovaných dlouhých přesunech v nevhodných podmínkách značně strádají.

Takové kroky jsou zcela na místě a vypovídají o vyspělosti společnosti, která k nim v zájmu zdraví zvířat přistoupí. Dlouhodobě poukazuji na to, že zvířata v cirkusech jsou týrána. Trvám na tom, že volně žijící zvířata do cirkusů prostě nepatří. Čtyřnohá zvířata oblečená v lidských šatech nebo chodící po dvou nohách, nesmyslně přeskakující na pokyn z místa na místo, ale i podmínky, v jakých zvířata v cirkusech žijí, jednoznačně naplňují definici týrání. Velké šelmy tam často žijí v malý prostorech a o nějakém výběhu mohou jen snít. Také vhodná strava a kvalitní veterinární péče jsou při častých přesunech cirkusů ze štace na štaci takřka nemožné.

Ještě hůře než zvířata v cirkusech jsou na tom nosnice v klecových chovech. Nebudu zabíhat do přílišných podrobností, protože o tom už bylo napsáno a odvysíláno dostatečné množství informací, aby si soudný člověk udělal názor. Pokud přece jen má někdo zájem nakouknout do žalostného světa průmyslové velkovýroby vajec (ano, opravdu nelze mluvit o chovu, ale velkovýrobě), doporučuji navštívit internetové stránky Společnosti pro zvířata, která bojuje za ochranu zvířat před důsledky negativního chování lidí, pomáhá zvířatům v nouzi a snaží se zabránit jejich strádání. K jejím dlouholetým podporovatelům patří i developerská společnost Ekospol.

Nemohu ale mlčet k některým argumentům, které zazněly minulý týden na plénu sněmovny. Odpůrci zákazu klecových chovů se snížili k tomu, že straší veřejnost tím, že po zákazu by následovalo zdražení vajec. Zamlčují však, zda vůbec (a o kolik) stoupla cena vajec v Rakousku a ve spolkových zemích Německa, kde už klecové chovy zakázali dávno před námi.

I kdyby cena za vejce stoupla v ČR dejme tomu o 50 haléřů, pak při roční průměrné spotřebě cca 270 vajec na jednoho člověka by to pro spotřebitele znamenalo vytáhnout z peněženky 135 korun navíc. Za celý rok. Je to hodně nebo málo? Pokud lidé budou skutečně kupovat o trochu dražší vejce z podestýlkových a volných chovů, bude pro ně opravdu tak nepřekonatelné vykouřit pak za rok o 1,5 krabičky cigaret méně, nebo si dát za celý rok v hospodě o čtyři piva méně? Případně ušetřit tu částku na něčem jiném, stejně postradatelném?

Jestliže se trh už v minulosti postaral o to, aby se například u pečiva objevovalo upozornění, že jde o výrobek „z mraženého polotovaru“, dovedu si představit, že podobně se dříve či později bude u všech výrobků z vajec včetně pečiva povinně objevovat informace pro spotřebitele, zda byla při výrobě použita klecová vejce odněkud z nevyspělého Východu. Když totiž velké obchodní řetězce dokázaly dát stop prodeji klecových vajec od roku 2025, jistě nebude problém, aby si ohlídaly pečivo a další zboží vyráběné z vajec. I to je jedna z možností jak omezit dovoz údajně levnějších klecových vajec ze zahraničí. Sám spotřebitel pak svým chováním rozhodne, jestli už jsme dozráli k vyspělým zemím třetího tisíciletí, nebo jestli nadále setrváváme u pohodlnějších přežitků z dávné minulosti.

Foto: obrancizvirat.cz
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Denní stacionář pro seniory a osoby se zdravotním postižením Domovinka v Třebíči obnovila provoz
Domovinka Třebíč – denní stacionář pro seniory a osoby se zdravotním postižením – obnovila svou činnost v pondělí 22. června po třech měsících přerušení provozu, které nařídila vláda kvůli koronavirové infekci.
"Jsme moc rádi, že se opět můžeme setkávat a navzájem si sdílet své zážitky a zkušenosti z tohoto náročného období", informovala koordinátor - sociální pracovník Anna Strnadová.

Uvedla, že péče o klienty je nyní zajištěna v režimu zvýšených hygienických opatření, ke kterým patří i omezení kapacity, roušky, rozestupy, používání ochranných pomůcek a dezinfekce.

"Děkujeme firmě ALFA IN za ochranné štíty vyrobené na 3D tiskárně, které používají pracovníci při podávání stravy a pomoci při osobní hygieně. Přes všechna nutná omezení jsme se do Domovinky těšili. Už nám chyběly naše oblíbené písničky, procházky, cvičení, trénování paměti, ale hlavně přátelé, se kterými se po měsících opět uvidíme", doplnila A. Strnadová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Do krajských expozic, například na hrad Roštejn či Kámen, po celé prázdniny za dvacku
Vstupné do všech stálých krajských expozic a na výstavy v sbírkotvorných organizacích bude od 1. července až do konce září za dvacet korun. Za tuto prakticky symbolickou částku budou moci lidé navštívit například hrad Kámen, hrad Roštejn nebo zámek v Třebíči. Schválila to krajská rada.
„Bezplatně budou moci expozice všech krajských kulturních institucí navštívit žáci, děti, studenti, senioři a handicapovaní. Cenu základního vstupného jsme upravili i s ohledem na skutečnost, že Kraj Vysočina si letos připomíná 20 let od svého založení,“ informoval hejtman Jiří Běhounek.

Podle hejtmana by mělo mimořádné zavedení plošné slevy napomoci i ke zvýšení návštěvnosti, která se v současné době pohybuje v průměru na cca ¼ zájmu v porovnání s předchozím rokem. Předpokládané zvýšení zájmu o muzejní a galerií expozice a výstavy ze strany veřejnosti bude stále doprovázeno doporučenými hygienickými standardy. U nejexponovanějších objektů budou v případě nutnosti přijata organizační opatření včetně případného zavedení elektronického rezervačního systému.

V roce 2019 činily celkové příjmy ze vstupného do expozic a na výstavy za všechny krajské sbírkotvorné organizace asi čtyři miliony korun, z toho hrady Roštejn a Kámen generovaly příjmy 2,8 milionu korun. „Kompenzace ztráty z tržeb ze vstupného bude krajským sbírkotvorným organizacím přiznána dle počtu skutečně prodaných nebo vydaných vstupenek. Kraj Vysočina, jako jejich zřizovatel, následně zvýší konkrétním organizacím příspěvek na provoz. Využijeme k tomu úspory na kapitole kultura, případně rezervní fond,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a financí Martin Kukla.

Úprava vstupného se nebude vztahovat na speciální akce – představení, koncerty, přednášky, kostýmované nebo cizojazyčné prohlídky, výtvarné dílny apod.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou se oháněla agresivní žena nožem
V sobotu 20. června odpoledne po půl čtvrté byli policisté z obvodního oddělení ze Žďáru nad Sázavou na základě přijatého oznámení na linku 158 vysláni do prostor železniční stanice ve Žďáře nad Sázavou. V prázdném kupé odstavené vlakové soupravy se nacházela žena, která držela v ruce nůž a odmítala vagón opustit, a to i přes opakované výzvy pracovníka nádraží.
Policisté po příjezdu na místo ženu vyzvali, aby z odstaveného vagónu vystoupila, ale ona na jejich výzvy nereagovala. K zasahujícím policistům se snažila přiblížit a zaútočit na ně s nožem v ruce. Policisté použili donucovací prostředky - hrozbu namířenou střelnou zbraní. Vzhledem k tomu, že žena nereagovala a stále postupovala s nožem v ruce proti zasahujícím policistům, kteří se tak ocitli v bezprostředním ohrožení zdraví a života, jeden z policistů použil služební zbraň. Poté policista využil okamžiku překvapení a za použití hmatů a chvatů ženu zajistil.

Žena při zákroku utrpěla zranění. Na místě ji nejdříve ošetřili policisté a přivolali posádku zdravotnické záchranné služby. Vzhledem k ženině špatnému psychickému stavu, ji záchranáři za asistence policistů převezli nejdříve na ošetření do zdravotnického zařízení a poté do psychiatrické nemocnice v Jihlavě, kde zůstala hospitalizovaná. Dalším šetřením policisté zjistili, že se jedná o čtyřiadvacetiletou ženu s trvalým pobytem v Severních Čechách.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě a trestného činu nebezpečného vyhrožování. Případem se zabývají kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Žďár nad Sázavou.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020

• Sokolovská ulice v Jihlavě už je opravená
• V Havlíčkově Brodě skončí několik dopravních omezení, MHD se vrátí na původní zastávky
• Ochrana hnízdících čejek na Vysočině před zemědělskými stroji
• Rekordní noc na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě; všech devět lůžek bylo obsazených
• Jak se v deštivém roce seče v zelené Jihlavě?

Středa   22. 7. 2020

• Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
• Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
• Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
• Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
• Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
• Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
• Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
• Třebíč si znovu zahraje ve filmu

Úterý   21. 7. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz