Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 23.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Spory se SVAK spějí ke konci, jihlavští zastupitelé schválili dohodu
Po osmi letech sporů o vodohospodářskou infrastrukturu Jihlava schválila dohodu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Pokud dohodu tento týden schválí také SVAK, začne místo soudů vzájemná spolupráce. K ukončení sporů a k narovnání vztahů dojde od začátku roku 2021. Dohoda by se měla podepisovat ještě tento týden.
Zastupitelé města Jihlavy schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) na svém zasedání 23. června 2020. Pro bylo 23 zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.

Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasí. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl např. zastupitel Jiří Pokorný /ANO/.

V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou tzv. společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč. Nadále spornou zůstane už pouze otázka vlastnictví nedělitelného majetku, tj. zejména úpravny vody Hosov.

„Nemůžeme si dovolit už déle čekat a dál se soudit, utíkají nám miliony korun,“ zamyslel se během jednání náměstek primátorky Vít Zeman /Žij/. Doplnil ho náměstek Petr Ryška /ODS/: “Bez dohody a bez narovnání vztahů bychom nejenom nezískali peníze za vodu, ale nemohli bychom žádat ani o evropské dotace a tím bychom nemohli investovat do majetku.

Podle zastupitele Miroslava Tomance /Fórum/ získá město 190 km vodovodního potrubí, z čehož 57% je starší než 50 let a 165 km kanalizačních trubek, kde je 48% starších 50 let.

Novým provozovatelem budou Služby města Jihlavy

Vodárenskou infrastrukturu by měla provozovat společnost Služby města Jihlavy. Pro tuto společnost hlasovalo 29 z 37 přítomných zastupitelů. Proti byl pouze Miroslav Tomanec /Fórum/, který představil zastupitelům, jak by restrukturalizoval společnost JVAK, aby mohla bez problémů provozovat vodohospodářský majetek Jihlavy. Primátorka Karolína Koubová i odpovědní pracovníci magistrátu ale upozornili na problémy společnosti a na to, že společnost JVAK byla založena a působila jako servisní organizace, která měla za úkol vybrat v koncesním řízení nového provozovatele vodárenského majetku.

„Lepší by byl JVAK, ale bezpečnější jsou SMJ, i proto, aby odborníci chtěli pro Jihlavu pracovat. Raději totiž podepíší pracovní smlouvu se zavedenou firmou, kterou SMJ bezpochyby jsou,“ myslí si náměstek primátorky Vít Zeman /Žij/.

Historie sporu

Jihlava byla v roce 1993 jedním ze zakládajících členů SVAK. V roce 2009 zastupitelé rozhodli, že by město mělo z toho svazku odejít. Své členství ve SVAK Jihlava ukončila po jednoletém odkladu v roce 2012 a uložila zástupcům města ve SVAK navrhnout změnu stanov tak, aby garantovaly městu ochranu majetku a majetkových práv. V tuto chvíli však vznikl spor – zástupci města a SVAK nebyli schopni najít vzájemnou shodu. První soudní spor se otevřel v roce 2013.

Od té doby se počty sporných řízení a nejasností ohledně majetkoprávních vztahů a finančního vypořádání neustále zvyšovaly. Změna přišla až v roce 2019, kdy město zvolilo smírnou cestu za vzájemnou dohodou.

„Snahy o vzájemnou domluvu byly již dříve. Jenže pokud oběma stranám při vyjednávání chodí na stůl i další soudní oznámení, tak je těžké se uklidnit a s čistou hlavou si promluvit. Proto se město se SVAK dohodlo na memorandu, prostřednictvím kterého se všechny soudní spory na určitou dobu pozastavily. Bylo to prospěšné, protože se snaha dojít k vzájemné dohodě naplnila,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová

Online přenos/záznam z jednání jihlavských zastupitelů můžete sledovat:
https://tv.kr-vysocina.cz/?article=/vysilani/internetova-televize-kraj-vysocina/mesto-jihlava.html
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Odběrové místo se stěhuje, parkoviště u nemocnice v Jihlavě je volné
Po více než třech měsících se dnes uvolnilo parkoviště před hlavním vchodem do jihlavské nemocnice. Stání zabíralo odběrové místo na Covid 19, které se přemístilo. Těžká technika odvezla betonové zátarasy i mobilní buňku.
„Parkoviště jsme začali využívat jako odběrové místo 20. března. Situace se stabilizovala a kapacitně vystačí pro odběry MRSA ambulance infekčního oddělení. Parkoviště se tak celé znovu otevřelo pro auta. Mobilní buňka a zátarasy zabíraly desítky míst,“ vysvětluje provozně technický náměstek Alexander Filip.

V jihlavské nemocnici již také skončila triáž u hlavního vchodu pro všechny příchozí. Znovu otevřené jsou také všechny vchody do nemocnice.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Konzumace psího masa je prasárna hodná jen barbarů!
Zvrhlé, barbarské, zavrženíhodné! Část Číňanů právě nyní, ve dnech letního slunovratu dokazuje světu, že tato asijská velmoc má ještě hodně daleko k tomu, aby se mohla počítat k civilizovaným zemím. Ve městě Jü-lin na jihozápadě země uspořádali tradiční festival psího masa, při kterém Číňané na místním tržišti krutě týrají ve stísněných klecích a bez přísunu vody a jídla tisíce psů. Na přání zákazníků je pak přímo před jejich zraky vraždí a kuchají, aby mohli zájemcům prodat čerstvé psí maso. Jak odporné, jak hnusné a trestuhodné!
Důrazně protestuji proti těmto středověkým zvykům, které rozhodně nemají v civilizovaném světě místo! Vůbec neuznávám argumenty, že jíst psí maso patří k tradicím některých asijských zemí včetně Číny. Jsou totiž stejně falešné, jako kdybychom na některých ostrovech tolerovali kanibalismus jenom proto, že to po staletí patří k místním zvyklostem. Konzumovat psí maso a týrat psy a další zvířata si zasluhuje důrazné odsouzení. Asiatům asi nezbude nic jiného než zavést tvrdé tresty, aby dokázali zlomit zatuhlé myšlení trhovců a konečně učinili přítrž prodeji psího masa. Pokud ovšem čínské úřady skutečně chtějí s tímto barbarským zvykem skoncovat, jak občas tvrdí.

Je zřejmé, že alespoň část Číňanů už si uvědomuje nepřijatelnost trhů se psím masem a s masem volně žijících zvířat, která jsou před usmrcením celé dny vystavena krutému trýznění. Kampaně místních aktivistů brojících proti konzumaci masa zvířat z divočiny a také domácích mazlíčků totiž v Číně zaznívají stále hlasitěji. A například město Šen-čen se letos stalo vůbec prvním, které se rozhodlo zakázat konzumaci psů a koček. Bylo to však jen opatření v rámci ochrany obyvatel před nákazou koronavirem, který se údajně rozšířil z podobného tržiště ve městě Wu-chan. Za možného přenašeče viru SARS-CoV2 je přitom považován v divočině lovený a na trzích prodávaný luskoun.

Po restrikcích kvůli omezení šíření tohoto viru ale nyní čínské úřady nečinně přihlížejí uspořádání krvavého festivalu psího masa. Zřejmě je jim lhostejné, že na relativně malou plochu se nahrnou davy lidí a výrazně tak stoupne riziko šíření jakékoli nákazy. I proto mě vůbec neuklidňuje tvrzení čínských úřadů, že vláda údajně připravuje zákony, které mají učinit přítrž obchodování s volně žijícími zvířaty a chránit ta domácí. Jestliže místní úřady k uspořádání festivalu psího masa mlčí, lze to považovat za signál, že něco se mluví a něco úplně jiného se dělá. Slova přece místní autority vůbec nic nestojí.

O to silněji musí znít hlasy ze zahraničí, které dají nejen Číně, ale i dalším zemím jasně najevo, že kruté týrání a pojídání psů a dalších zvířat je pro civilizované lidi nepřijatelné. A že už konečně musí takové zacházení se zvířaty zastavit. Svůj odpor k bestiálnímu týrání a vraždění psů a dalších zvířat můžeme dát najevo třeba i tím, že zemím, které připouštějí barbarské zacházení se zvířaty, se napříště obloukem vyhneme. Absence zážitků podobných těm z festivalu psího masa rozhodně nemůže znamenat nějaké cestovatelské ochuzení pro ty turisty, kteří se považují za civilizované obyvatele této planety.

Foto ilustrační
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

U Račic na Třebíčsku se střetl osobní vůz s nákladním, zasahoval vrtulník
K vážné dopravní nehodě osobního a nákladního vozidla na komunikaci u obce Račice na Třebíčsku vyjela v úterý 23. června před osmou hodinou ráno jednotka profesionálních hasičů ze stanice Hrotovice společně s jednotkou hasičů ČEZ a.s. Dukovany.
"Z osobního vozidla vyprostili hasiči hydraulickým nářadím zraněného zaklíněného řidiče. Zdravotníci zraněného muže letecky transportovali k dalšímu ošetření do brněnské nemocnice. Řidič nákladního vozidla vyvázl z nehody bez zranění", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Na havarovaných vozidlech hasiči provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla komunikace neprůjezdná.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice ukončuje v sobotu 27.června provoz třídícího stanu; do nemocnice zase bude zajíždět autobus
Od soboty 27. června otevírá nemocnice v Novém Městě na Moravě všechny své vchody a ukončuje provoz triážního stanu, přes který se do nemocnice vstupovalo od 17. března.
Třídění pacientů a návštěvníků novoměstské nemocnice bude probíhat i nadále. Poslouží k tomu speciální Dotazník rizika infekce COVID-19 . Ten je pacientům a návštěvníkům k dispozici na internetových stránkách nemocnice. „Rádi bychom, aby si dotazník lidé přinesli už vyplněný, pokud takovou možnost nemají, vyplní ho v čekárnách na oddělení,“ upřesňuje tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

https://www.nnm.cz/_uploads/…

V novoměstském zdravotnickém zařízení bude nadále probíhat měření teplot, tato povinnost se přesouvá do ambulancí nebo přímo na oddělení.

Od pondělí 29. června bude do areálu nemocnice opět zajíždět autobus novoměstské dopravy podle platného jízdního řádu.

Návštěvní doba se v novoměstské nemocnici nemění

Nadále zůstávají dva návštěvní dny. Ve středu nemocnice povoluje návštěvy od 15 do 17 hodin, v neděli pak od 14 do 16 hodin. Návštěvy jsou povoleny jenom u pacientů, kteří jsou v nemocnici hospitalizování pět dní a více. Návštěva musí mít po celou dobu roušku, musí si dezinfikovat ruce před vstupem i po odchodu z nemocnice. „Věříme, že pacienti i jejich blízcí tato opatření pochopí a budou je respektovat. Byla přijata hlavně pro zajištění bezpečnosti našich pacientů a zároveň i zaměstnanců. Pokud návštěva dorazí, doporučujeme za příznivého počasí využít pro setkání náš rozsáhlý nemocniční park,“ dodává ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Návštěvy u pacientů hospitalizovaných na ARO, JIP a ODN jsou umožněny pouze po individuální domluvě s ošetřujícím lékařem.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020