Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 24.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Puma americká v zoologické zahradě v Táboře je ztělesněním stoického klidu
Klid přímo stoický, který vyzařuje z pumy americké v ZOO Tábor, možná budou už tento víkend potřebovat rodiče některých žáků, kteří si v pátek přinesou domů vysvědčení.
Na některých školách totiž díky ředitelskému volnu rozdají dětem vysvědčení už v pátek 26. června, což bude v některých rodinách důvod k malé oslavě, zatímco jinde by měli rodiče školáků spíš podržet své nervy na uzdě.

Podobně jako to umí samice pumy americké Líla v táborské zoo, kterou charakterizuje obdivuhodně ladný pohyb, nesmírně ušlechtilý výraz a bohorovný klid. Táborskou pumu zkrátka nic nerozhází, i když není v žádném případě flegmatická. Tato kočkovitá šelma s výrazem královny nikdy neztrácí přehled o okolním dění.

Puma americká patří k ohroženým druhům, na jejichž chov se táborští chovatelé zaměřují – tento živočišný druh je zapsán na světovém seznamu CITES (Mezinárodní úmluva o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). V přírodě žije v rozsáhlých oblastech od severní Kanady až po jih Jižní Ameriky, díky své odolnosti se vyskytuje až do výšky 4 500 metrů nad mořem. Puma americká je po jaguárovi druhou nejtěžší kočkovitou šelmou Ameriky. Přesto patří k vynikajícím skokanům, z místa dokáže doskočit až do vzdálenosti šesti metrů – s rozběhem zvládne dokonce až dvojnásobek.

Foto: Jiří Kvasnovský
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Národopisná výstava v havlíčkobrodském muzeu Bejvávalo, bejvávalo dobře potrvá až do konce prázdnin
Výstava s názvem Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Vesnický život na přelomu 19. a 20. století potrvá v muzeu v Havlíčkově Brodě až do konce prázdnin. Expozice mapuje každodenní život na Německobrodsku před více než sto lety.
Většina vystavených předmětů pochází z původně soukromé sbírky nadšeného sběratele Dušana Naňáka. Ten se již od svých 15 let zajímá o lidové kroje, zvyky a stavby. Za téměř 40 let se mu podařilo shromáždit nepřeberné množství kuchyňských předmětů, řemeslných nástrojů, drobného zemědělského náčiní a textilu z 18. až první poloviny 20. století. Z prostorových důvodů nabídl před dvěma lety podstatnou část svojí jedinečné sbírky do Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, a to celkem 2 237 kusů. Nyní je vystavena první část, která připomíná dřívější život včetně významných církevních a světských svátků a jiné důležité životní momenty.

Proto zde nechybí ani vánoční stromeček nebo velikonoční pomlázky. Mezi předměty denní potřeby jsou k vidění máselnice včetně méně tradiční kolíbkové, máslové formy, lis na tvaroh zvaný šráček, dětské hračky, dýmky, kroje, kropenky, obrázky svatých, valchy na praní, žehličky a další předměty, které dodnes můžete spatřit zejména u starší generace.
Přijďte se dozvědět více např. o formě ve tvaru dítěte, a co se k ní tradovalo. Nebo si porovnat kroje. Schválně, jak na vás působí ten místní? Jistě vás také překvapí, že německé nevěsty z oblasti Štoků a Jihlavy nosily tmavé oděvy a bílá byla pouze zástěrka. Řemeslný um potom dokládá horácká svatební koruna z Dlouhé Vsi. A věděli byste, k čemu sloužil srostlík neboli dvoják? A také si pamatujete na vyšívané nástěnky, na kterých byla nejenom rčení, ale i různé citáty a veršíky? A které byly pověšeny třeba v kuchyni či světnici? Mezi vystavenými je dokonce výšivka zachycující loučení Karla Havlíčka Borovského se svojí rodinou, která tematicky výborně zapadá do havlíčkobrodského muzea. Nejenom při pohledu na instalaci přibližující praní prádla si člověk uvědomí, o co jednodušší to oproti tehdejším hospodyňkám máme. A u jednoho exponátu žádá muzeum o součinnost veřejnost, neboť se odborným pracovníkům prozatím nepodařilo přesně identifikovat, k čemu sloužil. Pokud pomůžete s určením, drobná odměna vás rozhodně nemine.

K výstavě je připraven i edukační program zaměřený mimo jiné na zpracování lnu. V případě zájmu je možné pro větší skupinu individuálně domluvit termín.
Vstupné na výstavu bude po celé prázdniny až do konce září pro dospělé ve výši 20 korun; pro děti, studenty a seniory pak zdarma.
Dle reakcí návštěvníků si řadu věcí také vybavili ze svého mládí nebo se jim k nim pojí vzpomínky například na prázdniny u babičky a dědy.


- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Ji.hlava představila letošní plakát: dominuje mu motiv světla
Letošní Ji.hlava má svůj vizuál! Tradičně v podání zkušeného výtvarníka a ceněného knižního grafika Juraje Horvátha, s nímž festival spolupracuje dlouhodobě. „Přichystat vizuální styl pro čtyřiadvacátou Ji.hlavu pro nás byla výzva. Nechceme se tvářit, že chystáme festivalový ročník jako každý jiný. Ale jak výtvarně reflektovat současný stav, jehož jsme všichni součástí a který ještě neskončil?“ ptá se ředitel festivalu Marek Hovorka, který dnes plakát představil v jihlavském Kině Dukla.
Dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu, bude výjimečný, jiný než ty předchozí. A to odráží i letošní plakát. V kontrastu černé a bílé, i v konceptu černé a ještě černější, vytváří mnohoznačné metaforické prostředí. „Lehce si představíš: / měsíc v úplňku, / díru v gramofonové desce, / světlo na konci tunelu,“ píše Horváth v tradiční básni k plakátu.

Ředitel festivalu Marek Hovorka v možném čtení letošního vizuálu pokračuje: „Bílá v ostrém kontrastu s černou může být jak světlem projektoru ozařujícím plátno kina, tak průhledem ,za‘, do prostoru, který je obvykle skrytý. A kruh samotný může být i symbolem naší planety a odkazovat k ekologické misi festivalu.“

Není jedno správné čtení, ale zároveň platí: Jsme v tom společně. To potvrdil i předprodej letošních Early bird akreditací, z nějž šla část peněz na vybrané projekty: 40.000 Kč putovalo jihlavské nemocnici na nákup plicních ventilátorů, 24.000 Kč neúplným rodinám, které přišly vinou karantény o příjmy, a ocitly se tak ve finanční tísni. Na vědecký výzkum v rámci ČVUT pak Ji.hlava poslala 19 600 Kč. „Zatímco loni jsme stejnou dobou měli prodaných osm stovek, letos je to k dnešnímu dni téměř dvanáct set prodaných akreditací. Ji.hlava se blíží, v dobách jistějších i těch méně jistých. Těšíme se na společné setkání,“ říká Marek Hovorka. 24. MFDF Ji.hlava 27. 10. – 1. 11. 2020, www.ji-hlava.cz, zvýhodněné akreditace za 600 Kč je možné koupit do 21. září

Juraj Horváth k plakátu letošní Ji.hlavy

Ve skutečnosti to není černá. Zastav se a uvidíš.

Nepatrný rozdíl.

Chvíle usebrání na nečekaném místě.

V dálce bílý bod.

Přibližuje se.

Vidíš skrz stránku.

Skrz plátno.

Skrz tělo

.

Vlajou vlajky s vyrvanou dírou.

Z tašek vypadávají drobné předměty.

Svět se promítá hlavou dolů

.

Lehce si představíš:

měsíc v úplňku,

díru v gramofonové desce,

světlo na konci tunelu.

.

Zuzana KOPÁČOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muzeum rekordů v Pelhřimově vítá prázdniny výstřelem z nejmenšího funkčního děla!
Nejmenší dělo vyrobil pan František Garčic, bohužel jej ale již nestihl vyzkoušet, protože zemřel. Mezi jeho poslední přání patřilo i předání děla do Muzea rekordů v Pelhřimově.
"Rodinu pana Garčice jsme přivítali v Pelhřimově a domluvili jsme se, že dědečkovo přání zkusíme dovést k úspěšnému závěru", informoval Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den.

Dělo je 36 centimetrů dlouhé (délka hlavně 22 cm, ráže 12 mm) a díky členům Spolku přátel dělostřelby se podařilo dvěma výstřely ověřit i jeho plnou funkčnost. "Páni dělostřelci nám poté do expozice věnovali i maketu historické houfnice, kterou stvořili pro natáčení historického filmu", dodal J. Vaněk.

Na videa z kontroly děla, nabíjení a výstřelu se můžete podívat:
Video z rozborky a sborky:
https://www.youtube.com/watc…

Video nabíjení a výstřel:
https://www.youtube.com/watc…

Na oba krásné řemeslné výrobky (a stovky dalších exponátů) se turisté mohou do Pelhřimova přijet podívat každý den od 9 do 17 hodin, podrobnosti na www.muzeumrekorduaku…

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sázení slunečnic v Jihlavě upozorní na roztroušenou sklerózu
Poruchy hybnosti, citlivosti a rovnováhy, postižení zraku, únava a bolest. To jsou projevy roztroušené sklerózy (RS) – zákeřné nemoci, jíž v tuzemsku trpí odhadem 22 000 lidí. Jihlavští pacienti na ni upozorní sázením slunečnic, které v rámci akce Rozsviťme Českou republiku naplánovali na úterý 30. června do parku za jihlavskou radnicí. Žluté květiny si může přijít vysadit každý, kdo by pacienty rád podpořil.
„Slunečnice každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději – stejně jako lidé s roztroušenou sklerózou. Pacienti na nemoc, která je stále opředena řadou mýtů, upozorňují v rámci akce Rozsviťme Českou republiku,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž projekt organizuje s podporou regionálních organizací Unie ROSKA.

Sázení slunečnic odstartuje v parku za jihlavskou radnicí v úterý 30. června v 9.30 hodin. Pacienty přijdou podpořit zástupci města a kraje, lékaři z jihlavského MS centra či fyzioterapeuti. O hudební vložku se postará místní saxofonové kvarteto. „Zasadit slunečnici a vyjádřit podporu může přijít každý, komu není osud pacientů s roztroušenou sklerózou lhostejný. Na místě se lidé dozví více nejenom o této závažné nemoci, ale také o činnosti naší organizace a projektech na podporu pacientů,“ vysvětluje Jitka Večeřová, předsedkyně spolku Roska Jihlava, která se do akce Rozsviťme Českou republiku zapojuje letos již počtvrté. Na sázení slunečnic na podzim naváže tradiční výtvarná soutěž, které se každoročně účastní i děti z jihlavské mateřské školky Mašinka.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, obvykle již kolem 30. roku života. Častěji postihuje ženy. Projevy RS jsou různorodé, nejčastěji se objevují poruchy hybnosti a citlivosti, postižení zraku, poruchy rovnováhy, únava a bolest. Typické je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je těžká i léčba či prevence. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D. V Česku se odhaduje počet pacientů s RS na 22 tisíc.
Veronika OSTRÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muž platil cizí kartou, je podezřelý ze spáchání tresstného činu
Čtyřiatřicetiletý muž platil cizí platební kartou, o kterou v dubnu přišel opilý majitel. Muž kartu opakovaně použil při placení za nákupy v obchodech a způsobil tak škodu přes dva tisíce korun.
"O další finanční transakce se pokoušel i dál, platební karta byla ale již zablokována a zaplatit jejím prostřednictvím už se muži nepodařilo", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Po přijetí oznámení o zneužití platební karty začali policisté případ prověřovat. Podezřelého muže se jim podařilo vypátrat a na základě shromážděných důkazů mu poté sdělili podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Smrky ve Světlé nad Sázavou napadla zřejmě mšice smrková
Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku eviduje odbor životního prostředí na území města poměrně rozsáhlá napadení smrkových výsadeb. S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce - mšice smrková (Elatobium abietinum). Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé (Picea pungens - častěji se užívá název „smrk stříbrný“), výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech.
Napadení se projevuje barevnými změnami na jehličí - jehlice začnou mít nažloutlé a černé skvrnky až postupně celé změní barvu na rezavě hnědou. Takto zahnědlé jehlice následně masivně opadávají. Změny se projevují od kmene ke špičkám větví, jako první jsou likvidovány nejstarší jehlice. Ty jsou navíc pokryty medovicí, které mšice vylučují. Na první pohled je tedy napadení mšicí možné zaměnit za „obyčejné“ uschnutí dřeviny.

Přestože některé stromy mohou být postiženy velmi masivně, smrky pichlavé mají velmi dobré regenerační schopnosti a nemusí se jednat o nevratné poškození. Samotné poškození dřeviny způsobené mšicemi tedy není důvodem k pokácení. Odborná literatura v tomto směru radí provést jako první opatření proti dalšímu šíření mšic, a to postřikem proudovou vodou, čímž se napadené jehlice s mšicemi odstraní z dřeviny nebo přímo aplikovat chemický postřik na postiženou dřevinu. Možnost chemického ošetření připadá v úvahu hlavně u mladých, nižších stromů, zpravidla v období od března do dubna. Následně se doporučuje podpořit napadenou dřevinu dostatečnou závlahou, a to především v době srážkově deficitní (konec léta). V současné době je tak postřik na mšice neúčinný a může zlikvidovat jen predátory mšic.

Posoudit stav dřeviny a probíhající regeneraci po napadení je možné až s odstupem času. Lze předpokládat, že většina dřevin se s tímto poškozením vyrovná a i nadále bude na stanovišti prospívat.
Lucie KOVAŘÍKOVÁ, Gabriela POULOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024