Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 25.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Třebíčsku vypátrali distributory drog, dva muže a jednu ženu
Třebíčští kriminalisté zadrželi tento týden tři distributory pervitinu a zajistili kolem deseti gramů drogy. Jedná se o dva muže a ženu, kteří pervitin poskytovali dalším lidem na Třebíčsku i sobě navzájem. Všichni tři byli obviněni ze spáchání trestného činu a hrozí jim až pětiletý trest odnětí svobody.
Vypátrat osoby podezřelé ze spáchání drogové trestné činnosti se kriminalistům podařilo na základě jejich výborné operativní činnosti. Dva muže ve věku třiadvacet a osmatřicet let a ženu zadrželi v pondělí 22. června v časných ranních hodinách na Moravskobudějovicku. Muže na ulici ve městě, kde se v tu dobu nacházel, a staršího muže se ženou zadrželi kriminalisté v obci, kde oba bydlí. Všechny tři zadržené odvezli na oddělení policie, kde byli umístěni do policejních cel. Žena vydala krystalickou látku, kterou přechovávala, a kriminalisté ji zajistili. Další látku, v menším množství, měl také zadržený muž. Zajištěné drogy budou podrobeny expertíze na odborném policejním pracovišti.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání obou mužů a šestatřicetileté ženy. „Všichni tři zadržení byli obviněni ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Mladší z obviněných mužů ještě nebyl soudně trestán, stejně jako obviněná žena. Osmatřicetiletý muž již v minulosti odsouzen byl.

Všichni tři jsou obviněni z toho, že distribuovali dalším lidem pervitin. Drogy poskytovali na Moravskobudějovicku i dalších místech Třebíčska. Třiadvacetiletý muž distribuoval pervitin přibližně od loňského podzimu. Prodával ho nebo drogy poskytoval zdarma. Druhý muž začal s distribucí dříve a pervitin poskytl dalším osobám v desítkách případů. Také žena drogu prodávala nebo ji poskytla za protislužbu, kromě toho u sebe přechovávala kolem deseti gramů pervitinu. Drogy měly být určeny pro jejich vlastní spotřebu a k další distribuci, psychotropní látku ale kriminalisté zajistili a drogovou trestnou činnost ukončili.

Všichni tři obvinění byli po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za drogovou trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice má pro miminka dvacet nových monitorů dechu
Dětské oddělení jihlavské nemocnice dostalo nové přístroje pro novorozence. Celkem dvacet monitorů dechu bude sloužit těm nejmenším pacientům. Na oddělení je darovala Nadace Křižovatka. Uvedla to mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
Monitory dechu sledují dechovou aktivitu novorozence a včas upozorní na poruchu dechu. Výrazně tak ovlivní možné následky SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojence). Celkem dvacet kusů věnovala Nadace Křižovatka, která pomáhá ohroženým dětem a spoluobčanům již 25 let. „Moc děkujeme, dar nám pomůže, protože monitory a další přístroje potřebujeme pravidelně obměňovat,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

„Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy.“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Na dětském oddělení se na šesti odděleních stará o pacienty zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou na oddělení hospitalizovány více než čtyři tisíce dětí a zhruba osmnáct set doprovodů. "Za loňský rok se narodilo v jihlavské nemocnici 1307 dětí a počty každý rok stoupají", uvedla mluvčí M. Zachrlová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině končí školní rok pro více jak 67 tisíc dětí
Gymnázium v Třebíči je jednou z prvních krajských středních škol na Vysočině, která předáním vysvědčení už začátkem týdne ukončila oficiálně školní rok 2019/2020. Během posledních červnových dnů převezme vysvědčení na Vysočině celkem 67 435 žáků základních, středních a vyšších odborných škol.
„Pro všechny bylo druhé pololetí letošního školního roku jiné. Kvůli vážné epidemiologické situaci jsme si všude vyzkoušeli varianty náhradní výuky. Při rozhodování o závěrečné klasifikaci letos učitelé brali v úvahu i výsledky a aktivitu vzdělávání na dálku. Velkou výzvou bylo plánování a příprava maturit, závěrečných i přijímacích zkoušek,“ uvedla Jana Fialová, krajská radní oblast školství.

Dřívější ukončení školního roku avizují také Gymnázium Velké Meziříčí, VOŠ a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou, Gymnázium Nové Město na Moravě, Havlíčkův Brod, Jihlava i Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice. Důvodem pro předání vysvědčení ještě tento týden a vyhlášení dvou dnů ředitelského volna je ve většině případů příprava na stavební akce, které jsou na školách Krajem Vysočina dlouhodobě naplánovány.

- Ve školách v Kraji Vysočina převezme vysvědčení celkem 67 435 žáků a studentů (z toho 65 427 v denní formě a 2 008 v ostatních formách vzdělávání). V základních školách převezme vysvědčení 45 343 žáků, ve středních školách 21 275 žáků a ve vyšších odborných školách 817 studentů.

- Ve školním roce 2019/2020 je v prvních třídách ZŠ v Kraji Vysočina celkem 5 004 žáků, v prvních ročnících SŠ pak 5 968 žáků (5 397 v denní, 571 v ostatních formách studia).

- Ve školním roce 2019/2020 je v Kraji Vysočina celkem 3 801 maturantů (z toho 3 151 v denní formě studia), v gymnáziích maturuje 1 063 žáků. Závěrečné zkoušky v rámci učňovských oborů koná 1 513 žáků (z toho 1 465 žáků denní formy studia), absolutoria na VOŠ 213 studentů (z toho 112 studentů denní formy studia).

- V 9. ročnících ZŠ je nyní v Kraji Vysočina 4 381 dětí.

- Dle statistických výkazů z podzimu 2019 působí v Kraji Vysočina 265 právních subjektů vykonávajících činnost základní školy nebo základní školy speciální na 283 pracovištích; 61 právnických osob vykonávajících činnost středních škol (bez škol při zdravotnických zařízeních, ústavech sociální péče a výchovných ústavech – zřizovatel MŠMT); 14 vyšších odborných škol.

- Ve školách (MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ) v Kraji Vysočina je celkem 7 743 učitelů, z toho 290 začínajících učitelů (praxe do 1 roku).

„Všem žákům a studentům přeji klidné prázdniny. Byla bych moc ráda, kdyby je děti mohly prožít společně se svými rodiči na výletech po Česku, objevovat spolu nová místa, přírodu, památky, sportovat a bavit se. Velké poděkování za zvládnutí mimořádných událostí patří mým kolegům – učitelkám a učitelům. Byli jste v minulých měsících pro naše děti důležitými partnery nejen v oblasti vzdělávání, ale mnohdy i jediným spojením se školou a spolužáky. Děkuji vám za trpělivost i ochotu hledat nové cesty ke svým žákům. Přeji i vám dva měsíce zaslouženého odpočinku,“ vzkazuje Jana Fialová.

Školní rok 2020/2021 bude zahájen v úterý 1. září 2020.

Ilustrační foto

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech
Údržba zeleně pracuje v Jihlavě každý den a velmi intenzivně. V permanenci jsou všechny stroje, sekačky i mulčovače. Vláha pomohla i rozkvetlým loukám v Jihlavě. Medardova kápě se letos vyplňuje. Za posledních 40 kalendářních dnů v Jihlavě pršelo 25 dní a napršelo už přes 211 litrů vody na m2, což je třetina dlouhodobého ročního úhrnu srážek. Pomáhá to přírodě a veškerá zeleň ve městě bujně roste. Trávníky a všechny zelené plochy je proto letos potřeba mnohem intenzivněji udržovat.
První sečení na ploše přesahující 210 ha dokončila Správa městských lesů (SML) 12. června a ihned zahájila druhé kolo. „K dnešku je hotová skoro třetina druhé seče a do konce června posečou naši správci zeleně trávníky na celkem 80 hektarech,“ uvedl Vladimír Másilko z odboru životního prostředí jihlavské radnice. Jeho slova doplnil mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk: „Správci zeleně ze SML letos musí intenzivně udržovat také okolí silnic, aby ve výhledu řidičům nebránila vzrostlá tráva.“ Podle jeho slov se v Jihlavě starají o 20 km silnic se zelenými příkopy. „Vzhledem k tomu, že u každé silnice se udržují na každé straně 2 metry zeleně, sekáme proto podél komunikací 8 hektarů trávy. Používá se na to rotační mulčovač tažený traktorem, takzvaný cepák,“ doplnil Daněk.

Dostatek vláhy má ale hlavně své pozitivní stránky. Deštivý červen byl příznivý nejen pro zaseté letničky, ale i pro keře a stromy. Vyprahlá půda mohla alespoň z části doplnit zásoby vláhy. „Deficit vody v půdě se určitě mírně snížil. Je však otázkou, v jaké je půda kondici a kolik spadlé vody je schopná pojmout. U zhutněné půdy s poškozenou strukturou, která v zastavěném území většinou převažuje, nedochází k vytváření zásob, ani když prší,“ uvedla pracovnice z odboru životního prostředí Martina Gregorová.

Kromě vysetých letniček na mnoha místech po městě máme letos i novinky ve formě zasetého jetele, máku a chrpy např. v parku Legionářů i na záhonech v parku podél ulice Jiráskova. Tradičně pestré jsou také květnaté louky ve městě, které se nesečou. Jedna taková je například na břehu řeky Jihlavy u památníku 17. listopadu 1989. Další louky lze obdivovat i Na Člunku nebo na Václavském parkánu, kde kvetou kopretiny. V porostu lze najít i smolničku, štírovník růžkatý, šalvěj nebo krvavec. Na kvetení se chystají také vikve, jetel a řebříček.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Na dálnici u Stránecké Zhoře zemřely při nehodě dvě osoby
Dvě osoby zemřely ve čtvrtek 25. června krátce před desátou hodinou při dopravní nehodě, která se stala na 138. kilometru dálnice D1 mezi Velkým Meziříčím a Měřínem ve směru na Prahu. Obě osoby při nehodě zůstaly ve vozidle zaklíněny, utrpěly vážná zranění, kterým na místě podlehly.
"Na 138. km ve směru na Prahu se srazila dodávka s nákladním vozidlem. Na místo události vyslaly operátorky tísňové linky lékařskou posádku z Velkého Meziříčí a také vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. Bilance nehody je bohužel fatální. Dvě osoby utrpěly zranění neslučitelná se životem, kterým na místě nehody podlehly", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Řidič dodávky narazil do do tahače s návěsem, který byl před ním.

Pravý jízdní pruh je neprůjezdný. Policisté vyšetřují příčiny a okolnosti nehody.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Děti, které letos slaví páté narozeniny, mají vstup do Robinsona v Jihlavě za pět korun
Rodinný park Robinson v Jihlavě u příležitosti svých pátých narozenin nabízí dětem, které letos dovrší nebo dovršily pátý rok věku, vstupné za symbolických pět korun. Majitelé připravují pirátské diskotéky, chybět nebude živý dinosaurus Valík; chystají se akce pro tatínky či čtvrtky pro maminky. Uvedl to majitel Robinsona Jaroslav Hrdlička, zpěvák známý pod pseudonymem Jarda Hypochondr.
„Jsem rád, že Robinson funguje a přeji mu, aby sem chodilo hodně spokojených rodičů s ještě spokojenějšími dětmi,“ uvedl při pátých narozeninách zábavního parku předseda senátu Miloš Vystrčil, mimo jiné první návštěvník, který při slavnostního otevření zkusil jízdu po prudké skluzavce.

V Robinsonu jsou na ploše 2500 metrů čtverečních desítky originálních atrakcí, všechny přístupné pro děti i dospělé. Dominantou ostrova zábavy je obří vulkán, ke kterému vede stezka přidrzlých opic, z venku viditelné lepkavé pavoučí kokony, bludný Bermundský labyrint nebo žravá lebka hladového piráta Johna. Na ostrově je také oáza klidu plná sedacích pytlů a masážních křesel, místo sportovních výzev v airhokeji, fotbálku nebo na střílně, ale i labyrint či kuličkový bazén pro ta nejmenší pirátská miminka. Samozřejmostí je restaurace s nabídkou jídel pro malé i velké, vždy s bezmasou variantou.

"V se dají slavit i narozeniny – pro malé princezny je připravena růžová komnata, piráti zase mohou zalézt do nadzemní chýše. O dort, oslavence i všechny jeho hosty se postarají zkušení animátoři, kteří zajistí několik hodin zábavy bez nutné účasti rodičů,“ informovala provozní rodinného parku Lucie Hrdličková.

Základní kámen rodinného parku byl poklepán v srpnu roku 2014. Brány prvním návštěvníkům otevřel přesně o rok později, narozeniny tedy park slaví vždy v srpnu – a letos to bude již po páté. Kavárna Budík se stala součástí parku před třemi lety. V areálu před rodinným parkem se po dva ročníky pořádal také festival pod širým nebem Den pirátů. Na jeho pódiu vystoupil například Adam Mišík, Michal Nesvadba nebo populární české skupiny Mirai, Slza či Buchty a loutky.

A jak to vypadá s parkem do budoucna? Na to opět odpovídá Jaroslav Hrdlička: „Chtěli bychom jej více zpřístupnit návštěvníkům blízké cyklostezky a zároveň přizpůsobit sortiment kavárny se zahrádkou požadavkům zdejších sportovců. Tvoří se také nové originální dárkové předměty, mezi kterými bude i komiksový gamebook o Pátkovi, kterého znáte z magazínu Robinson. Snažíme se také vyvolat bližší jednání s radnicí a sledujeme směřování Jihlavy i plány současného politického zastoupení ve vedení města, které je na Stříbrné údolí, kterého jsme součástí, zaměřeno. Nebráníme se ani obnovení festivalu pod širým nebem. Robinson to prostě znova rozjede na plné pecky!“

Café Budík

První Café Budík bylo založeno v roce 2013 v Černovicích, malé obci u Tábora. V zábavním parku Robinson vznikla první franchize těchto originálních kaváren, které se brzo dostaly i do dalších koutů České republiky. Kavárna Budík je místem, kde mají hosté dost času – interiér zdobí bohatá sbírka budíků ze všech koutů světa i časových období, v jihlavské kavárně jsou navíc unikátní kousky, které sem věnovali věrní zákazníci z Jihlavy a okolí.

„Hlavní novinkou ve znovu otevřeném Robinsonu je propojení areálu parku s kavárnou Budík. Hosté si tedy mohou kromě jídel a nápojů ze zdejší restaurace dát i kvalitní kávu, horkou čokoládu, domácí limonádu nebo něco sladkého na zub. Navíc si všechny dobroty mohou přenést do parku a dál sledovat své nejbližší,“ doplnil Jaroslav Hrdlička.

Kromě horké čokolády nabízí Café Budík čerstvě praženou kávu, která je zrnem vzájemné spolupráce lokálních dodavatelů. Dobroty z dezertního pultu jsou vyráběny pod českou značkou Bon-Bon. Vlastníkem této značky je společnost Kovandovi s.r.o., jejíž majitelka Petra Kovandová, je spolumajitelkou sítě kaváren Café Budík.

Kovandovi vyrábí originální ručně tvarovanou čokoládu, pralinky a speciality z nugátu i z marcipánu. „Používáme jen ten nejlepší výrobní materiál: čokoláda je z Itálie, marcipán a kakao vozíme z Holandska, nugát nám dodává německá společnost a k tomu nakupujeme mnoho poctivých českých surovin, jako je máslo, smetana, rum, mandle a lískové či vlašské ořechy,“ dodala Petra Kovandová.

Naloďte se na pirátskou bárku a doplujte s celou rodinou na ostrov zábavy Robinson. Rodinný park plný originálních atrakcí po povinné pauze opět otevírá své brány. Během tří měsíců bez návštěvníků zde nezůstal kámen na kameni. Park změnil provozovatele a piráti pod novým kapitánem využili dlouhé pauzy ke generálnímu úklidu, revizi všech atrakcí i propojení hrací plochy s kavárnou Café Budík.
Lucie MORAVCOVÁZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou je otevřena věž kostela svatého Prokopa pro veřejnost, má 103 schodů
Vyhlídka z věže farního kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená pro veřejnost denně kromě pondělí a deštivého počasí. Zájemcům, kteří vystoupají 103 schodů, se naskytne parádní výhled po celém okolí.
„Prohlídky začínají v budově muzea ve tvrzi a probíhají od 9 do 11 a od 13 do 16.30 hodin, případně podle domluvy. Ve skupině musí být minimálně pět osob nebo rodina s dětmi, maximálně však patnáct lidí,“ uvedla Kamila Dvořáková z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, které za podpory místní římskokatolické farnosti výstupy na věž pro veřejnost zajišťuje.

Prohlídky čtyřiapadesát metrů vysoké hranolové věže, v níž jsou mimo jiné k vidění i žďárské zvony, jsou zdarma, trvají zhruba pětadvacet minut a v případě zájmu průvodce poskytne podrobný výklad.
Věž kostela bude zpřístupněná až do konce října.

V Tvrzi probíhá výstava s titulem Plamenům navzdory, jenž připomíná minulost a přítomnost obrazů a grafiky na žďárské tvrzi, která vyhořela v noci z 9. na 10. května 1945. Po požáru trvalo takřka půl století, než se muzeum do budovy vrátilo.
Výstava ukazuje obrazy starých mistrů i žijících moderních umělců, díla z muzejních sbírek i jen zapůjčená. 75. výročí konce druhé světové války a zničujícího požáru tvrze připomínají díla Josefa Kosinky, který byl sám spolupracovníkem račínských partyzánů. Vystaveny jsou i jeho práce z Bödefeldovy pozůstalosti. Válku připomíná i obraz sv. Wolfganga, pocházející patrně ze Sudet z objektu po odsunutých Němcích, i díla žďárského rodáka Antona Johanna Ferenze, která měla v péči restaurátorka Hedvika Böhmová-Hájková, která, ačkoliv byla jako Němka nucena po válce republiku opustit, se na četné přímluvy kolegů vrátila zpět na Moravu.
Část výstavy je věnována hudebnímu skladateli Františku Drdlovi včetně jeho portrétu od Toma von Dregera.
Nechybí ani malíři Vysočiny – Odvárka, Kopáček, Lukášek, Valdhans, Zezula; díla těchto umělců jsou u nás veřejně vystavena poprvé, jde o nejnovější přírůstky do muzejní sbírky. Některá z vystavených děl jsou také nově popsána – v neznámém řeholníkovi byl odhalen sv. Bernard z Clairvaux, tři králové se nakonec ukázali být zcela jinými biblickými postavami, navíc velmi zajímavými a bezejmenný vojevůdce na obraze Bitva se nově pyšní jménem Napoleon Bonaparte.
A protože se letos nemohl konat v tradičním termínu Den Žďáru, připomíná výročí povýšení Žďáru na město portrét kardinála Ditrichštejna z poloviny 17. století. Výstavu doplňují také sochy Julia Pelikána, Jana Růžičky, Jana Štursy a Antonína Kotrby. Zlatým hřebem je torzo houslí, údajně z dílny slavného Antonia Stradivariho.
Výstava potrvá do 2. srpna.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dívka lezla v Jihlavě na vagon, zasáhl ji elektrický výboj
Třináctiletá dívka utrpěla velmi vážná zranění ve středu 24. června krátce před devatenáctou hodinou, když na městském vlakovém nádraží v Jihlavě vyšplhala na vagon s cementem. Z trolejí přeskočil silný elektrický výboj a děvče zasáhl.
Vážně zraněnou dívku museli záchranáři letecky transportovat na popáleninovou kliniku do Brna.

Nebezpečné zábavě se na jihlavském městském nádraží měla snad věnovat parta dětí.

Na místě zasahovali záchranáři, policisté i hasiči.

Nejde o první podobný případ, často navíc podobné incidenty končí smrtí.

Policisté nehodu vyšetřují a zjišťují veškeré okolnosti.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020