Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 26.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede islandsko-britský snímek Everest
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 29. června od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Everest islandského režiséra Baltasara Kormákura. Film diváka zavede daleko od svého rodného ostrova. A také hodně vysoko. Stane se účastníkem komerční expedice na nejvyšší horu světa, která byla uspořádána jako turistická atrakce vedená zkušenými a velmi dobře připravenými horskými vůdci. Ostatní účastníci expedice už mají také ledacos za sebou. Někdy však stačí málo, aby se boj o zdolání vrcholu změnil na boj o přežití.
islandský režisér Baltasar Kormákur nás tentokrát zavede daleko od svého rodného ostrova. A také hodně vysoko. Staneme se účastníky komerční expedice na nejvyšší horu světa, která byla uspořádána jako turistická atrakce vedená zkušenými a velmi dobře připravenými horskými vůdci. Ostatní účastníci expedice už mají také ledacos za sebou. Někdy však stačí málo, aby se boj o zdolání vrcholu změnil na boj o přežití.

Rob Hall nechává doma těhotnou manželku a vydává se za svým cílem. Třicátého března 1996 se ocitá v Káthmándú. Zde se setkává se svými lidmi. Mají čtyřicet dní k útoku na vrchol. Vrtulník je dopraví do Lukly (2860 m n.m.). Odtud jdou pěšky do Namche Bazaaru (3440 m). Stoupají ke klášteru Tengboche (3867 m). Projdou kolem horolezeckého památníku Thok La ve výšce 4877 metrů, až se konečně dostanou do základního tábora. Ten je ve výšce 5364 metrů. Zde se Rob setkává se Scottem. Lékařka lidem vysvětluje systém trojnásobné aklimatizace. Musí vystoupit do tábora číslo jedna ve výšce 5944 metrů a pak do druhého, který už je nad šest kilometrů (6492m). Objevují se první potíže, pošťák Doug má problémy s dechem. A navíc se začíná zhoršovat počasí…

Everest
(Everest)
Velká Británie/USA/Island, 2015, Blu-ray, barevný, anglicky, české titulky, 121 minut
Režie: Baltasar Kormákur
Scénář: William Nicholson, Simon Beaufoy
Předloha: Väinö Linna
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Dario Marianelli
Producenti: Tim Bevan, Nicky Kentish Barnes, Eric Fellner, Brian Oliver, Tyler Thompson
Hrají: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes, Sam Worthington, Robin Wright, Michael Kelly, Keira Knightley, Emily Watson, Thomas M. Wright, Martin Henderson, Elizabeth Debicki a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Do jihlavského muzea přes léto za dvacku
Rada Kraje Vysočina u příležitosti 20. výročí založení krajů schválila mimořádnou plošnou úpravu vstupného do všech stálých expozic a na výstavy ve svých sbírkotvorných organizacích na období od 1. července do 30. září. Plné vstupné do jihlavského a třešťského muzea, ale i na hrad Roštejn je stanoveno ve výši 20 korun. Snížené vstupné je zrušeno, proto tyto objekty děti, žáci, studenti a handicapovaní mohou zhlédnout bezplatně.
Také v letošním roce bude mít jihlavské muzeum v době letních prázdnin otevřeno po celý týden. I v pondělí si tedy návštěvníci budou moci prohlédnout stálé expozice jihlavského muzea a právě probíhající výstavy:

- Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii výstava představuje výsledky archeologických výzkumů na Jihlavsku v uplynulých třiceti letech

- „75“ fotograf Antonín Chloupek průřez celoživotní tvorbou v autorově jubilejním roce, výstava končí 2. srpna

- 100 let skautingu v Jihlavě připomínka výročí založení jihlavského střediska organizace rozšířené po celém světě
- Dopravní prostředky – z místa na místo v balíčku karet letní cestovatelská výstava připravená ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet

- Jiří Brodina – obrazy od 6. srpna budou v prostoru muzejních arkád k vidění obrazy Jiřího Brodiny, návštěvníci se mohou těšit na svět něhy, ticha a pastelových barev.

Změna v otevírací době se týká pouze Jihlavy
- OTEVÍRACÍ DOBA POBOČEK ZŮSTÁVÁ BEZE ZMĚN.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté na dálnici zvážili dodávku přetíženou o 430 kilogramů
Přetíženou dodávku o 430 kilogramů objevili policisté při kontrole na dálnici D1 na 117. kilometru ve směru na Brno. Cizinci, který auto řídil uložili za přetížení policisté kauci ve výši 5000 korun. Auto bylo zváženo v rámci bezpečnostní akce, která na Vysočině probíhá.
"Velkým problémem je v poslední době, zejména na dálnici D1, jízda s přetíženým dodávkovým vozidlem. S tím souvisí také riziko vyššího počtu vážných dopravních nehod, které způsobí řidiči dodávek. Přetěžování dodávek výrazně zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla, takže na silnici nemusí být spolehlivě ovladatelné a má výrazný dopad také na délku brzdné dráhy", informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Doplnila, že policisté na Vysočině se na důkladné kontroly dodávkových vozidel a kamionů zaměřují dlouhodobě. Speciálně vyškolení policisté nejdříve zkontrolují, zda má řidič v pořádku doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a doklady související s přepravovaným nákladem. "Zjišťují, zda profesionální řidiči dodržují pravidla, která se běžných řidičů netýkají – tedy zda dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují zákonem stanovenou dobu jízdy. Současně s tím probíhá vážení vozidla, kontroluje se jeho technický stav i správné uložení nákladu", dodala mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne o prázdninách kromě běžných prohlídek i tři výstavy
V gotických prostorách hradu Lipnice nad Sázavou mohou návštěvníci o prázdninách shlédnout tři výstavy a to v rámci prohlídkového okruhu.
První výstava se věnuje rytířským ctnostem a je určena především dětem. Výstavu připravila ve spolupráci s národním památkovým ústavem Nadace Pangea v rámci projektu Výchova ke ctnostem. Výstava navazuje na vzrušující život středověkých rytířů. Je inspirována rytířským ideálem "sedmera ctností", ve kterých byl každý z budoucích rytířů cvičen a posilován. Rádi bychom prostřednictvím této výstavy poukázali na to, že i v dnešní společnosti mají ctnosti své místo.

Druhá výstava, která bude instalována v druhém jinak nepřístupném patře věže Samson a představí semestrální studentské práce Ateliéru velkých měřítek Salzmann. Studenti Fakulty architektury ČVUT se ve svých pracech zabývali městem a krajinou v katastru města Lipnice nad Sázavou. Výstava byla ve spolupráci s NPÚ připravena Fakultou architektury ČVUT a Městem Lipnice nad Sázavou.

Do třetice si návštěvníci mohou od úterý 30. června do konce prázdnin prohlédnout výstavu "30 let pelhřimovských rekordů", která představí aktivity Muzea rekordů a kuriozit z nedalekého Pelhřimova. I tato výstava proběhne v nově opravených a zpřístupněných prostorách 2.patra Thurnovského paláce. Výstavu ve spolupráci s NPÚ připravila agentura Dobrý den.

Strážný hrad Lipnice v krajině údolí řeky Sázavy byl založen roku 1310 rodem pánů z Lichtenburka a přestavěn na počátku šestnáctého století za Trčků z Lípy.
Prohlídka hradu nabízí zejména monumentální hradní architekturu, vyhlídku do dalekého kraje, mimořádnou sbírku gotických kamnových kachlů, gotickou i barokní hradní kapli svatého Vavřince a mohutné hradní sklepení se zbytky středověké hodovní síně, hlubokou hradní studnou a bývalé vězení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté dnes odstartují letní dopravně bezpečnostní akce; nasadí i vrtulník
Pro období konce školního roku a začátku letních dvouměsíčních prázdnin bude v Kraji Vysočina vyhlášena série dopravně bezpečnostních akcí. Akce bude zahájena dnes. Policisté se zaměří na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce pak budou postupně pokračovat po celé letní prázdniny.
„Konec června stejně jako začátek letních prázdnin s sebou tradičně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti, ale také na dalších místech na území celého kraje. Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci běžného výkonu služby. Do akcí budeme nasazovat také policejní vrtulník.

Také v letošním roce se na mnoha místech našeho kraje opravují pozemní komunikace, doprava je vedena po objízdných trasách, kde je z tohoto důvodu silnější provoz než obvykle. To stejné platí pro průjezdy městy v našem kraji, kde se modernizují silnice. Provoz ještě zesílí v době, kdy budou lidé odjíždět na dovolené. Na mnoha místech se řidiči nevyhnou delšímu čekání v kolonách, proto je důležité, aby se při jízdě chovali ohleduplně a dodržovali dopravní značení. Jde zejména o dálnici D1, kde se v současné době modernizuje na Vysočině ve čtyřech úsecích, kde je omezena nejvyšší povolená rychlost a provoz je vedený v omezeném režimu systémem 2+2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu.

Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdninové období mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.

Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto nutné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.

V Kraji Vysočina došlo během loňských dvouměsíčních prázdnin celkem k 832 dopravním nehodám. Při těchto dopravních nehodách zemřelo celkem patnáct osob - čtrnáct zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a jedna osoba zemřela na následky zranění později ve zdravotnickém zařízení. Loni bylo v průběhu měsíců července a srpna při nehodách na silnicích Vysočiny dalších 21 osob zraněno těžce a 265 osob se zranilo lehce. Přítomnost alkoholu v dechu byla při dopravní nehodě zjištěna u 36 účastníků.

Dvě dopravní nehody měly mimořádně tragické následky – dopravní nehoda u obce Čenkov, kde zemřeli po střetu s vozidlem dva mladí chodci, a dopravní nehoda u Radostína na silnici I/38, kde při hromadné nehodě čtyř vozidel zemřeli dva lidé – řidič v osobním vozidle a osoba, která byla převážená v sanitním vozidle.

Výše hmotné škody způsobené při loňských prázdninových nehodách byla vyčíslena na 65 912 000 korun. Nejčastější příčinou dopravních nehod o letních prázdninách v roce 2019 v Kraji Vysočina byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ze zpronevěry bylo obviněno šest osob
Kriminalistům oddělení hospodářské kriminality se tento týden podařilo rozkrýt skupinu osob podezřelých ze zpronevěry, které se obohacovaly poměrně netradičním způsobem. Při práci v obchodním domě vymyslely jak neoprávněně získávat peníze a jedna z žen si navíc ještě odnášela prodávané zboží. Také složení celé skupiny je neobvyklé, ze spáchání trestného činu bylo obviněno celkem pět žen a jeden mladistvý hoch. Čtyři z žen byly zaměstnankyně prodejny, jedna pracovala jako ostraha a mladistvý chlapec je bývalý brigádník obchodu.
V úterý 23. června zadrželi kriminalisté ve večerních hodinách při rozsáhlé realizaci na různých místech Jihlavy i mimo ni celkem sedm osob. „Zajistili jsme zboží, které chtěla jedna z podezřelých žen ten den z obchodního domu odvézt v šesti pytlích, jednalo se o množství různých druhů pečiva, zeleninu a ovoce,“ přiblížil por. Mgr. Juraj Papiež, komisař oddělení hospodářské kriminality. Kriminalisté zajistili také další věci, včetně finanční hotovosti. Druhý den přibyly k zadrženým ještě tři další osoby.

U čtyř z osob, které skončily na oddělení policie, kriminalisté následně nezjistili, že by se na trestné činnosti podílely, a po provedení příslušných úkonů odešly.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání pěti žen ve věku od pětadvaceti do pětapadesáti let. „Ženy byly obviněny z pokračujícího přečinu zpronevěry, při které vznikla větší škoda, čtyři z nich spáchaly čin ve spolupachatelství a jedna formou pomoci,“ řekl npor. Mgr. Miloš Dáňa, vedoucí oddělení hospodářské kriminality. Jak dále dodal, mladistvý hoch byl obviněn z provinění zpronevěry spáchané formou pomoci. Dvě z obviněných žen byly v minulosti již za spáchanou trestnou činnost odsouzeny, ostatní soudně trestáni ještě nebyli.

Všech pět žen a mladistvý hoch byli obviněni z toho, že v obchodním domě zpronevěřili finanční prostředky v hodnotě necelých sedmdesát tisíc korun. Princip spočíval v tom, že si nechávali proplácet lístky z automatu na výkup lahví, které získávali podvodným způsobem. Podařilo se jim totiž nasimulovat přepravku s prázdnými lahvemi, lístky vydané automatem si předávali mezi sebou a nechávali si peníze proplatit. Finanční hotovost používali pro svoji potřebu. Jedna z obviněných, dvaačtyřicetiletá žena, si navíc kromě peněz odnášela z obchodního domu zboží. Využila přitom své vedoucí pozice. Ve více než desítce případů si žena přisvojila zboží, které dala do krabic nebo pytlů, odnesla na nákladovou rampu a odvezla autem. Během června získala zboží za více než padesát tisíc korun.

Obviněné ženy byly po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěny a jsou stíhány na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchanou trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal vedoucí kriminalistů.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020