Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 29.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině zjistili o víkendu 483 přestupků v dopravě
Poslední červnový víkend probíhala v Kraji Vysočina dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce pak budou pokračovat po celé letní prázdniny. Do kontrol se zapojili policisté dopravní a pořádkové, kteří v průběhu víkendu zkontrolovali celkem 2 180 vozidel a zjistili 483 dopravních přestupků.
Celkem 461 přestupků v dopravě vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení. Dvaadvacet zjištěných přestupků bude odevzdáno do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Ve 124 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost jízdy, kdy 114 přestupků vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení a zbývající přestupky policisté zadokumentovali a předají je k vyřešení do správního řízení. Na silnici II/602 v obci Hubenov hlídka zastavila řidiče, který obcí projížděl rychlostí 96 kilometrů v hodině. Vzhledem k tomu, že se jednalo o cizince, policisté mu uložili kauci ve výši 7000 korun.

V deseti případě policisté zjistili, že řidič byl v podnapilém stavu – v pěti případech naměřená hodnota byla nad jedno promile alkoholu, takže se jednalo o podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V pěti případech naměřené hodnoty nepřesáhly hodnotu jednoho promile, a tak se jedná o přestupkové jednání ze strany řidiče. V 88 případech policisté zjistili, že řidiči nebo jejich spolujezdci nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy a v sedmi případech nebyly převážené děti umístěny v dětských zádržných systémech. V šestadvaceti případech neměli řidiči v pořádku technický stav svého vozidla a osmnáct řidičů jelo po dálnici D1 bez platné dálniční známky. Čtyři řidiči při kontrole nepředložili řidičský průkaz a pět řidičů nepředložilo doklad o zákonném pojištění vozidla – tzv. povinné ručení. Jeden přestupek byl zjištěn u cyklisty a tři přestupky u motocyklistů. Všechny byly vyřešeny uložením pokuty v příkazním řízení.

„V rámci dopravně bezpečnostní akce jsme měli v terénu také speciální kamion tým, kdy policisté kontrolovali řidiče nákladních a dodávkových vozidel. V pěti případech jsme zjistili překročení nejvyšší povolené hmotnosti kontrolovaného vozidla. Za tato porušení uložili policisté pokuty v příkazním řízení a v případě cizince policisté uložili kauci, neboť hrozilo nebezpečí, že by se cizinec vyhýbal projednání ve správním řízení v České republice. V jednom případě jsme řidiči nákladního vozidla, který převážel na návěsu dřevní kulatinu, uložili pokutu v příkazním řízení ve výši 30 000 korun. Tento řidič odmítl najet na kontrolní váhy a policisté tak nemohli zjistit aktuální hmotnost naložení soupravy,“ doplnil plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Období dvouměsíčních letních prázdnin s sebou tradičně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji pro celé dva prázdninové měsíce. Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdninové období mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité dodržovat všechna základní pravidla bezpečné jízdy a především používat bezpečnostní pásy a dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko vážných dopravních nehod.

Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto nutné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

S prázdninami obnovují provoz Infocentra elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice; připraveny mají novinky
S prvním prázdninovým dnem otevře ČEZ znovu pro návštěvníky svá infocentra Jaderné elektrárny Dukovany a nedaleké Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Několikaměsíční pauzu, která byla jedním z mnoha preventivních opatření pro zajištění bezpečné a spolehlivé výroby elektrické energie z těchto bezemisních zdrojů, energetici využili k údržbě i rozšíření rozsahu nabízených služeb. Návštěvníci budou moci využít novou dobíjecí stanici pro elektrokola, zakoupit turistické známky a samolepky nebo si zasoutěžit na skákacím panákovi.
Zájemci o prohlídky infocentra JE Dukovany anebo PVE Dalešice se již nyní mohou hlásit prostřednictvím objednávkového rezervačního systému na www.cez.cz/dukovany, kde najdou i časy prohlídek a další doplňující informace potřebné k jejich návštěvě. „Těší nás možnost znovu otevřít naše Infocentrum návštěvníkům, ale stále musíme být obezřetní. Proto budou muset návštěvníci i nadále dodržovat nařízení vlády, to znamená používat desinfekci, dodržovat bezpečné rozestupy a u lidí z určených lokalit dál platí i povinnost nosit roušky,“ sdělil ředitel elektrárny Roman Havlín. Během vynuceného volna energetici doplnili jednotlivá zastavení o výklad v anglickém a německém jazyce a dokončili model aktivní zóny, který návštěvníky nově ponoří do samotného nitra reaktoru a tajů řízené štěpné reakce.

Hned při vstupu do Infocentra je pro příznivce elektrokol připravena nová dobíjecí stanice, díky které si mohou návštěvníci v průběhu prohlídky dobít svá elektrokola stoprocentně ekologickou energií z jaderné elektrárny. „Dobíjení elektrokol u elektrárny je zcela zdarma včetně zapůjčení dobíjecích kabelů, kterých máme připraveno sedm druhů, tak aby pokryly většinu typů na trhu. Kabely jsou připraveny k zapůjčení na recepci budovy Infocentra,“ doplnil ředitel elektrárny Roman Havlín.

Nově si zájemci budou moci zakoupit oblíbené turistické známky a deníky. Pro děti a žáky jsou připraveny pracovní listy s hádankami, křížovkami, osmisměrkami a dalšími kvízy a soutěžemi, které zábavnou formou ověří vědomosti nabyté při prohlídce. Motivací ke správným odpovědím jsou připravené odměny s vyobrazením skřítků Enerů. Pro nejmenší jsou připraveny dětské omalovánky.

ednou z prvních objednaných návštěv je skupina cyklistů, která během akce „Křížem krážem Vysočinou na kole“ v průběhu závěrečné etapy pětidenního putování navštíví v úterý 7. července také Jadernou elektrárnu Dukovany. „Jedná se už o třináctý ročník této cyklistické akce, kterou pořádá krajská organizace Vysočina Tourism. Po několikaleté pauze povede trasa také přes elektrárnu Dukovany, která letos slaví 35 let svého provozu a která je naším dlouholetým partnerem,“ říká Tomáš Čihák, ředitel Vysočina Tourism. Účastníci akce budou moci během svého putování přispět šlapáním na kole prostřednictvím aplikace EPP Pomáhej pohybem na projekt Inkluzivní terapeutické zahrady Domova Kamélie Křižanov.

Ve druhé polovině prázdnin pak připravila infocentra ČEZ pro rodiny s dětmi zábavnou soutěž. Pokud navštíví alespoň dvě expozice, získají originální nálepky a plyšáky oblíbených energetických postaviček Watíka či Joulinky.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V infocentru ve Žďáře nad Sázavou mají igráčky, k vidění je i stavitel Santini a opat Vejmluva
Pro pobavení dětí, které s rodiči zamíří do nového informačního centra ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou, slouží ikonická figurka panáčka Igráčka.
Mimo jednotlivé figurky jsou v nabídce infocentra i celé sady a také bílí Igráčci, kterým děti mohou dát pomocí permanentních fixů barevný kostým podle svých představ. „Kromě speciálních fixů na malování máme i sadu nalepovacích dekorací, kterými lze figurky také ozdobit“, přiblížil jeden z pracovníků informačního centra Václav Košťál.

Ve žďárském infocentru zaujmou čestné místo také dvě nové postavičky, a to Igráčci v podobě stavitele poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře Jana Blažeje Santiniho Aichla a opata někdejšího žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy, iniciátora stavby svatostánku zapsaného na seznamu UNESCO. Tyto figurky budou neprodejné, vyrobené pouze po jednom kusu po potřeby Žďáru nad Sázavou.

Tuto dětskou hračku s kořeny v sedmdesátých letech minulého století, ovšem postupně zmodernizovanou a rozšířenou, již desetiletí vyrábí firma Efko z nedalekého Nového Veselí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Kněži na Havlíčkobrodsku hořel náklaďák
Dvě jednotky profesionálních hasičů z Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou vyjížděly v pondělí 29. června po 14. hodině k požáru nákladního auta u obce Tis v místní části Kněž.
Podle informací od mluvčí krajských hasičů Petry Musilové se přivolaným hasičům podařilo požár velmi rychle lokalizovat.

Komunikace je v tuto chvíli neprůjezdná.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při nehodě u Polesí na Pelhřimovsku se zranil řidič
Zranění řidiče osobního auta si vyžádala nehoda, která se stala v pondělí 29. června v 10.14 hodin obce Polesí na Pelhřimovsku. Zraněný řidič vozu skončil po nehodě v péči zdravotníků.
"Zraněného řidiče převezli zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice. Na havarovaném vozidle provedli hasiči protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Komunikace zůstala v místě po nehodě neprůjezdná. K částečnému obnovení provozu došlo před polednem", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Po zadokumentování dopravní nehody policisty pomohli hasiči s naložením havarovaného vozidla na odtah.

Na místě nehody zasahovali profesionální hasiči z Pelhřimova společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Počátek.

V 12. 19 hodin byly následky dopravní nehody odstraněny a provoz na komunikaci plně obnoven.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Odběrový stan před nemocnicí v Havlíčkově Brodě bude fungovat i v červenci
Nemocnice v Havlíčkově Brodě původně plánovala zrušit odběrový stan na Covid-19 na Rozkošské ulici ke konci června 2020. Nakonec se vedení nemocnice rozhodlo jej ponechat. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo.
"Odběrové místo je stále, poměrně intenzivně, využíváno, proto jsme se rozhodli ponechat stan i přes měsíc červenec," sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče PhDr. Lada Nováková.

Doplnila, že klienti se nyní mohou dostavovat do odběrového stanu autem i pěšky.

ODBĚROVÉ místo na Covid-19 pro INDIKOVANÉ pacienty a SAMOPLÁTCE funguje od 1. července v nemocnici v Havlíčkově Brodě - pondělí, úterý a pátek od 8 do 10 hodin na parkovišti nemocnice v Rozkošské ulici.

"V pondělí 6. července na svátek Jana Husa odběry dělány nebudou", doplnila P. Černo

Kapacita je 30 odběrů za den.

Ve většině krajských nemocnic již byl odběrový stan zrušen.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě o prázdninách komentované krmení, fotosoutěž či letové ukázky dravců a sov
Skvělý tip na první červencovou sobotu bude návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo bude bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Ti se mohou těšit také na novou fotosoutěž a samoobslužnou hru v zoo. Probíhat budou i komentovaná krmení doplněná o nový druh zvířat a letové ukázky dravců a sov.
V sobotu 4. července od 10 do 16 hodin začnou v Zoo Jihlava oficiálně prázdniny programem „Prázdniny začínají v zoo“. V parčíku u pavilonu šelem bude pro rodiny s dětmi připravena zábavná stezka nazvaná se Zvířaty do celého světa. U výběhu žiraf u afrického džípu bude mít společnost Derbianus, zachraňující antilopu Derbyho, připraveny soutěže a malování na obličej. Prvních sto dětí bude moci získat dětskou vstupenku zdarma v rámci projektu „S vysloužilci do zoo“ od společnosti Elektrowin. Stačí donést na dočasné odběrové místo na hlavním parkovišti vysloužilý elektrospotřebič.

Poprvé o tomto víkendu a pak celoročně mohou lidé soutěžit a hrát si v zoo prostřednictvím nové samoobslužné procházky po zoo plné aktivit pro děti. Hra se jmenuje Rodinka v zoo a bude k vyzvednutí na hlavní pokladně.

Od 1. července do konce srpna vyhlašuje Zoo Jihlava také novou fotosoutěž s názvem „Jak si kdo ustele, tak si i lehne“. Cílem je vyfotit zvířata při spánku, nebo nějaké aktivitě se spánkem související. Každá osoba může poslat maximálně jednu fotku na e-mail: soutez@zoojihlava.cz a poté počkat na potvrzení o přijetí fotografie. Fotky lze posílat do 14. září, do konce září 2020 bude na facebooku zoo hlasování s na Den zvířat 3. října bude vyhlášení výsledků. Do fotosoutěže věnuje ceny společnost Nikon a Zoo Jihlava.

Od 1. července do 31. srpna 2020 se můžete těšit i na oblíbená komentovaná krmení zvířat v Zoo Jihlava.
V 10:30 začne komentované krmení surikatami, poté budou následovat v 11:30 žirafy, v 12:00 lamy guanako. V 12:30 bude komentované krmení pokračovat babirusami, v 13:00 medvědy malajskými a v 13:30 lemury kata. Novinkou bude komentované krmení tapírů jihoamerických v 14:00 a na závěr bude krmení surikat v 14:30.

Letové ukázky sov a dravců budou každý den mimo pondělí v 11:00 a v 15:00 hodin celé letní prázdniny a až do konce září.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině stále hodně prší, řeka Svratka je na prvním povodňovém stupni, jsou nehody
Hasiči na Vysočině od rána kvůli vydatnému dešti čerpají vodu ze sklepů a odklízejí popadané stromy, nejvíce na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Od rána se také stalo několik dopravních nehod.
Zvedají se také hladiny řek. První povodňový stupeň překročila po osmé hodině ráno Svratka v Dalečíně a v Borovnici. Uvedl to na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

V Havlíčkově Brodě zase zatopila voda tunel pod železniční tratí.

V Dešově na Třebíčsku se vylil rybník, hasiči vyčistili kanály v obci, rybník odpustili a uklidili komunikace od bahna.

Kvůli stoupající hladině Doubravy hasiči preventivě evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, jsou v pořádku, o jejich ubytování se postaral městys. Děti z tábora začali dobrovolní hasiči odvážet před 10. hodinou, evakuaci ukončili asi po hodině. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
„Děti byly promáchané za tu noc, jak tady pršelo. Tak aby se mohly usušit,“ podotkl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Uvedl, že jde o skautský tábor, který se koná pravidelně. Přechodné zázemí našli táborníci v obecní ubytovně a ve škole.

V Jihlavě je zaplavená cyklostezka.

Výstraha před silným deštěm platí na Vysočině podle meteorologů až do 12 hodin. Stále hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Na Vysočině se od rána stalo několik nehod, z toho jedna - ve Velkém Meziříčí - tragická.

Po osmé hodině ráno také vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pelhřimov k ohlášené dopravní nehodě osobního auta na silnici u obce Strměchy, kde skončil vůz převrácený na boku.
Nehoda se obešla bez zranění osob. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Z havarovaného vozidla unikly po nehodě provozní kapaliny. Hasiči únik zlikvidovali speciálním sorbentem.

Foto: HZS Kraje Vysočina, nehoda na Pelhřimovsku
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ve Velkém Meziříčí zemřel po srážce dodávky a osobního auta jednapadesátiletý muž
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 29. června asi v 6.30 hodin ráno v Jihlavské ulici ve Velkém Meziříčí, zemřel řidič osobního auta, řidič dodávky utrpěl vážná zranění.
Na místě se srazilo osobní auto s dodávkou. "Osobní vůz Škoda Fabia, které řídil jednapadesátiletý muž, jelo po silnici II/602 ve směru od Stránecké Zhoře. Řidič osobního vozidla z dosud nezjištěných příčin náhle vyjel do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucí dodávkou Peugeot Boxer", popsala nehodu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, kterým podlehl. Dvaašedesátiletý řidič dodávkového vozidla byl s těžkým zraněním převezen do zdravotnického zařízení. Na místo nehody vyjel kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Žďár nad Sázavou. Další okolnosti nehody jsou předmětem policejního vyšetřování. Místo nehody je po dobu vyšetřování neprůjezdné.

"Z havarovaných vozidel museli hasiči za použití hydraulického nářadí vyprostit zaklíněné zraněné řidiče. I přes veškerou snahu záchranářů řidič osobního vozidla střet nepřežil. Řidič dodávky byl zdravotníky transportován do brněnské nemocnice", uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Zásah na místě stále probíhá. Komunikace v místě nehody je neprůjezdná (odhadem na 2-3 hodiny). Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.

Na místo události vyjeli profesionální hasiči z Velkého Meziříčí s rychlým zásahovým automobilem a cisternovou automobilovou stříkačkou.

Foto: HZS Kraje Vysočina

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020