Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 30.6 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Gustav Mahler (1860 – 1911) a Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) připomínají svá jubilea
V úterý 7. července ve 14.30 hodin v Kalištích u Humpolce v rodném domě Gustava Mahlera a od 19 hodin v gotické síni Jihlavské radnice, proběhnou slavnostní „narozeninové koncerty v den 160. výročí narození Gustava Mahlera.
Celou událost budou prostřednictvím streamingu části koncertu vysílat on line všechny světové společnosti Gustava Mahlera ve speciálním programu „Mahler Hour“.

Na programu koncertů budou písně Gustava Mahlera a Sonáta pro klavír Ludwiga van Beethovena , účinkovat budou pěvec Jiří Rajniš a klavírista Miroslav Sekera,

Koncerty jsou prologem 19. ročníku festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2020.

Vstup na oba koncerty je volný.
Jiří ŠTILECZpět nahoru na obsah...

Podpořte jihlavské podniky a sbírejte Účty s gustem!
Léto je doba zaslouženého odpočinku a k tomu patří i dobrá knížka, jídlo a pití. Město Jihlava proto podpoří zákazníky místních knihkupectví, antikvariátů, restaurací a pohostinství. Podpořte jihlavské podniky také a město zaplatí vaše Účty s gustem!
Podmínkou soutěže je odevzdat v turistickém informačním centru (dále TIC) na Masarykově náměstí 2 v provozní době nejméně dvě účtenky v celkové hodnotě minimálně 500 Kč (v součtu, vč. DPH), které nesou datum od 1. července 2020. Na TIC poté vyplníte formulář (ten si lze donést již vlastní, viz příloha této zprávy), který bude vhozen do zapečetěné urny. Z té se bude losovat jeden výherce, kterému město soutěžní účty zaplatí, a to každý srpnový pátek od 17 hodin v rámci akce Léto s gustem na Masarykově náměstí.

„Můžete si koupit knihu v knihkupectví nebo antikvariátu, dát si dobré jídlo v restauraci nebo provozovně se stravovacími službami a libovolně tyto účty kombinovat. Podmínkou je, aby vaše útrata byla provedena na území města Jihlavy. Cílem je podpořit místní podniky po nedávné krizi a připomenout návštěvníkům, že jsou v Jihlavě i kromě obrovských obchodních center i malebné kamenné podniky, které stojí zato navštívit,“ uvedla iniciátorka soutěže Silvie Čermáková.

Soutěže se lze účastnit opakovaně a je možné vyplnit více formulářů s dodáním účtenek – zvýšit si tím šanci na výhru. Statutární město Jihlava do soutěže vložilo 20 tisíc korun a každý srpnový pátek se bude losovat výhra maximálně do pěti tisíc korun. V případě, že by částka nebyla týdně vylosována, bude se do celkové výše vložené částky losovat v pátek 28. srpna.

Formulář soutěže a podrobná pravidla najdete na:
https://www.jihlava.cz/ucty-…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Samice rysa karpatského v táborské zoo se mazaně schovává a z výšin ráda pozoruje návštěvníky
K nejmazanějším zvířatům v ZOO Tábor jednoznačně patří samice rysa karpatského, které ošetřovatelé říkají Aisha. Když návštěvníci přijdou k jejímu výběhu, obvykle očima zkoumají křoviny, aby zjistili, kde se právě ukrývá.
Jenže! Aisha je natolik chytrá, že si užívá klidu ve vrcholu jediného z mnoha stromů, na který je jí dovoleno lézt (kmen není oplechovaný, takže se po něm dá šplhat). Vydrží ležet bez hnutí zavěšená ve větvích a z výšin celé hodiny pozoruje příchozí u všech výběhů v této části zoologické zahrady. Aishe zkrátka nic neunikne!

Rys karpatský je poddruhem rysa ostrovida, který je největší kočkovitou šelmou Evropy. Ještě koncem 19. století žil rys téměř na celém území kontinentu. Kvůli masivnímu kácení lesů a nekontrolovanému lovu byl ale během několika desetiletí prakticky vyhuben. Návrat do přírody se daří díky speciálním reintrodukčním programům – v ČR nyní žije ve volné přírodě několik desítek kusů – rys byl vysazen na Šumavě, v Beskydech a daří se mu také v Jeseníkách. Živí se zejména lovem malých a středně velkých savců – hlodavců, zajíců a lišek, ale troufne si i na srnčí zvěř a divoká prasata.

Rys ostrovid je zapsán na světovém seznamu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). V ČR patří k druhům silně ohroženým vyhynutím, zákon jeho lov zakazuje – za upytlačení rysa hrozí až tři roky vězení.

Foto: Václav Kučera, ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Sázení slunečnic v Jihlavě upozornilo na roztroušenou sklerózu
Lidé v Jihlavě vysázeli v parku za radnicí slunečnice jako symbol naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Akci uspořádal spolek Roska Jihlava ve spolupráci s Nadačním fondem IMPULS. Nemocné přišli podpořit jejich blízcí, lékaři, zástupci města a kraje i široká veřejnost.
„Jednou z myšlenek letošního Světového dne roztroušené sklerózy, k jehož příležitosti akci Rozsviťme Českou republiky pořádáme, je, že s roztroušenou sklerózou život nekončí. To se týká nejenom pacientů, kteří se s nemocí musí naučit žít a nevzdávat to, ale také lidí v jejich okolí,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. „Slunečnice každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději – stejně jako lidé s roztroušenou sklerózou. Děkujeme proto všem, kteří nás přišli vysazením těchto žlutých květin podpořit. Díky nim víme, že v tom nejsme sami,“ dodává Jitka Večeřová, předsedkyně spolku Unie Roska Jihlava.

V parku za jihlavskou radnicí vysadili pacienti a jejich podporovatelé slunečnice už počtvrté. Na podzim na sázení žlutých květů naváže tradiční výtvarná soutěž, které se každoročně účastní i děti z jihlavské mateřské školky Mašinka.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, obvykle již kolem 30. roku života. Častěji postihuje ženy. Projevy RS jsou různorodé, nejčastěji se objevují poruchy hybnosti a citlivosti, postižení zraku, poruchy rovnováhy, únava a bolest. Typické je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je těžká i léčba či prevence. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D. V Česku se odhaduje počet pacientů s RS na 22 tisíc.

Veronika OSTRÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   11. 8. 2020

• V Kronospanu v Jihlavě zemřel na následky úrazu pracovník úklidové firmy
• Neznámý pachatel sebral v Pacově nákupní tašku, hledá ho policie
• Baribal žere hlavně rostliny a plody, ale masem v ZOO Tábor nepohrdne
• Na Vysočině se epidemiologická situace ustálila
• Jihlavský půlmaraton letos nebude, organizátoři jej přeložili na neděli 12. září 2021
• Botanici v Podyjí našli vzácnou orchidej; naposledy ji tu viděli před sedmdesáti lety
• Výstava fotografií Vlasty Böhmové v muzejní kavárně v Jihlavě
• V Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou, provoz do Luk nad Jihlavou stojí

Pondělí   10. 8. 2020

• Kde číst v létě knihu? Třeba v letní čítárně ZOO Tábor!
• Řidič osobního auta ze Zlínska na dálničním přivaděči v Jihlavě nadýchal více jak dvě promile alkoholu
• Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní miniinvazivní operace
• Sdružení Krajina seče louky, pečuje o tůně a sbírá bylinky

Neděle   9. 8. 2020

• Neznámý zloděj napáchal vloupání do stavební buňky škodu za více jak padesát tisíc korun, hrozí mu trest až dva roky vězení
• Výstava Tělo obrazu autora Patrika Hábla v jihlavské galerii Vysočiny
• V galerii Alternativa v Jihlavě bude zahájena výstava TECHNO-COLOR

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020