Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 1.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jóga na Skalce v Jihlavě každou neděli po celé prázdniny zdarma
Přijďte protáhnout své tělo na akci, které dala záštitu primátorka města Karolína Koubová. Jóga zpevňuje tělo a uklidňuje mysl. V Jihlavě se až do 30. srpna cvičí jóga zdarma. Podložky si mohou začátečníci, ale i pokročilí jógíni položit každou neděli pod stromy v parku Skalka. Nedělními sestavami bude provázet Michaela Novotná ze studia Joganomi, každé cvičení začíná v 16 a trvá do 17.30 hodin.
„Jóga je o poznání vlastního těla, proto v ní neexistují žádná omezení a je pro lidi všech forem. Na nedělním cvičení se vždy zaměříme spíš na sestavy pro narovnání zad a protažení končetin, které bude vždy zakončené krátkou meditací. Jedna lekce potrvá hodinu a půl, ale jak již bylo řečeno, meze se nekladou ani času, kdy přijdete nebo odejdete. A kdo nemá podložku, ať se mi ozve přes kontakt, který naleznete na joganomi.cz, můžu jich několik donést k zapůjčení,“ doplnila Michaela Novotná.

Cvičení zdarma pod širým nebem probíhá v rámci projektu Cvičte jógu s námi v Jihlavě 2020, kterou pořádá Evropská federace jógy. Partnerem projektu je Mezinárodní jógová Akademie a záštitu nad akcí poskytla primátorka statutárního města Jihlavy Karolína Koubová.

„Sama už dlouhá léta jóguju a je to opravdu jedno z nejpříjemnějších cvičení pro každého. Pomáhá po dlouhých dnech sezení u počítače či diskuzního stolu, je ale dobrá i na protažení po těžších fyzických výkonech, třeba po běhání. Nejradši cvičím pod širým nebem, protože se kromě těla protáhne i tělo, duše a na čerstvém vzduchu i plíce. Přijďte na Skalku, třeba se tam potkáme,“ doplnila primátorka.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Jedničkáři, hurá za zvířaty do táborské zoo zcela zdarma!
Praktickou ukázku, jak snadno lze zhodnotit celoroční píli ve škole a směnit ji ve výhodu, připravila ZOO Tábor pro školáky na první prázdninový víkend. Od pátku 3. července až do neděle 5. července budou mít školáci za samé jedničky na vysvědčení vstup do zoologické zahrady zcela zdarma! A ti, kdo mají na závěrečném vysvědčení v právě ukončeném školním roce vyznamenání, zaplatí jen poloviční vstupné. Co je zapotřebí k získání této výhody? Stačí u pokladny předložit čitelnou kopii závěrečného vysvědčení, případně i originál vysvědčení.
„Je to naše tradiční akce, jejímž prostřednictvím dáváme školákům najevo, že dávat ve škole pozor a dosahovat výborných výsledků se jim vyplatí nejen později v životě, ale že to může přinést drobné zvýhodnění už nyní, tedy v dětském věku,“ říká ředitel táborské zahrady Evžen Korec. Pracovníci zoo považují vzdělání za jednu z nejdůležitějších investic do budoucího života a jsou rádi, že tato akce má velký ohlas. „Přichází k nám hodně chytrých školáků nejen z Táborska ale i z jiných oblastí republiky, kteří už o naší akci dopředu vědí a berou si kopii vysvědčení na prázdniny s sebou,“ podotýká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Kromě mnoha druhů chráněných zvířat, na jejichž chov se táborská zoo zaměřuje, se návštěvníci mohou těšit například na letošní mláďata klokana rudokrkého, bernešky bělolící, emu hnědého a také na jehňata ovce ouessantské (tzv. bretaňské skřítky). Rozhodně by ale neměli vynechat ani vzácnou fosu madagaskarskou, kterou v ČR chovají pouze dvě zoologické zahrady, z nichž jedna je právě ta v Táboře. Nadšení dětí vzbuzuje i neúnavná kolonie surikat vlnkovaných, lev pustinný Simba s lvicí Luenou a stranou zájmu nezůstávají ani vlci arktičtí, medvědi baribalové a medvědi hnědí či maskot táborské zoo – tygr ussurijský Rocky, který si v horkých dnech s chutí užívá ochlazující koupel v bazénku.
- fš -Zpět nahoru na obsah...

Na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči jsou zakázány návštěvy, je tam nemocný s covidem z Dukovan
Na infekčním oddělení v třebíčské nemocnici platí od středy 1. července jsou zakázány návštěvy a to až do odvolání. Důvodem je hospitalizace pacienta pozitivního na COVID-19, zaměstnance jaderné elektrárny Dukovany.
Nemocný muž se nechal vyšetřit sám; pozitivní test zaměstnavateli nahlásil. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk uvedl, že elektrárna zavádí doporučená preventivní opatření. Muž pracuje v administrativě jako technický pracovník. Jeho pracoviště není přímo v areálu elektrárny, ale v jejím širším perimetru, kde ještě nyní řada lidí pracuje v režimu home office. Do styku se směnovými pracovníky nepřicházejí.

„Nyní se trasuje, s kým se nakažený zaměstnanec potkal. Opět jsme začali měřit teplotu při vstupu. Roušky se musejí nosit v objektech v areálu i ve vnějším prostoru. Znovu je všude dezinfekce, dodržují se rozestupy a řada lidí, kterým to pracovní zařazení umožňuje, zůstala doma v režimu homeoffice,“ informoval J. Bezděk.
V elektrárně dosud platila některá preventivní opatření, v souvislosti s výskytem nákazy zavádějí ve spolupráci s krajskými hygieniky další. Zatím na následujících 14 dnů elektrárna zrušila všechny ohlášené akce včetně autokina, zavřená jsou obě elektrárenská infocentra (v Dukovanech i v Dalešicích).

Krajští hygienici podle zveřejněných údajů doporučili testování za posledních 24 hodin 79 lidí. Nemocných s covidem-19 je na Vysočině šest.

Na Vysočině aktuálně fungují čtyři místa pro odběr vzorků na onemocnění covid-19 v nemocnici v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Třebíči a v Novém Městě na Moravě. Netestuje se pouze v Pelhřimově.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 194
z toho v okrese Jihlava: 16
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 98
z toho v okrese Pelhřimov: 3
z toho v okrese Třebíč: 35
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 42

Z nemoci se uzdravilo 184 lidí, čtyři lidé zemřeli.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Turisté, kteří se na Vysočině zdrží aspoň tři noci, získají od kraje slevu tisíc korun
Mimořádnou finanční podporou chce Kraj Vysočina pomoci regionálnímu cestovnímu ruchu poškozenému koronavirovou pandemií. Od 1. července proto otevřel pro hromadná ubytovací zařízení v regionu portál slevy.vysocina.eu, kde se mohou registrovat a nabídnout své volné kapacity veřejnosti.
„Pro veřejnost bude systém generující slevový poukaz otevřen 13. července 2020. Slevu 1 000 korun dostane turista starší 15 let, pokud se v ubytovacím zařízení na území kraje zdrží alespoň tři noci,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Informace pro majitele hromadných ubytovacích zařízení:

Zapojení do systému poskytování slev na ubytování kompenzované Krajem Vysočina je dobrovolné, základní informace již nyní najdete na webu slevy.vysocina.eu. Pokud se rozhodnete do projektu zapojit, klikněte na stránkách slevy.vysocina.eu na Registrace ubytovacího zařízení a vyplňte všechny povinné údaje. Pokud máte více provozoven v Kraji Vysočina, které splňují podmínku hromadného ubytovacího zařízení (min. 5 pokojů a zároveň min. 10 lůžek), můžete a doporučujeme registrovat do systému všechny. Na každé IČO je možno provést POUZE jednu registraci, ke které se bude následně vázat jedna smlouva mezi Vámi jakožto zástupcem ubytovacího zařízení a Krajem Vysočina. Detaily podmínek spolupráce s Krajem Vysočina jsou uvedeny v obchodních podmínkách, které jsou na stránkách zveřejněny. Po Vaší registrace proběhne kontrola uvedených údajů, až poté bude Vaše ubytovací zařízení zveřejněno na webových stránkách slevy.vysocina.eu. Základní informace k registraci jsou zveřejněny v sekci Jak to funguje.
Uplatnění voucherů ze strany turistů bude muset ubytovací zařízení v systému na výzvu turistů potvrdit a při příjezdu skupiny do ubytovacího zařízení zkontrolovat pravdivost údajů dle průkazů totožnosti, až poté bude voucher pro turisty finálně aplikován. Ubytovací zařízení slevu promítne do ceny za ubytování, Kraj Vysočina dle smluvních podmínek do 14 dnů proplatí cenu odpovídající poskytnuté slevě.

Vzhledem k tomu, že se nyní jedná o první fázi projektu, tedy zatím pouze registraci ubytovacího zařízení do systému, žádáme zájemce z řad turistů o trpělivost. Část systému generující slevový poukaz pro veřejnost bude spuštěna od 13. 7. 2020.

Informace pro zájemce o slevu 1 000 Kč na tří a vícedenní ubytování na Vysočině:

Potenciální turisté, zájemci o slevy na ubytování, si budou moci na webových stránkách slevy.vysocina.eu od 13. 7. 2020 do 31. 10. 2020 vygenerovat voucher v hodnotě 1 000 Kč, který mohou uplatnit pouze v registrovaném ubytovacím zařízení. Podmínkou je provedení nové rezervace v registrovaném zařízení v termínu od 13. 7. 2020 na pobyt do 31. 10. 2020, a to ve skupině 2-6 osob (nejčastěji rodina), přičemž min. 1 osoba musí být starší 18 let, délka pobytu musí být min. 3 noci. Na voucher bude mít nárok pouze osoba starší 15 let, která je schopna se prokázat občanským průkazem či jiným průkazem totožnosti. Hodnota voucheru je fixní, tedy 1 000 Kč na osobu, o slevu bude možné požádat pouze jednou v aktuální turistické sezóně. Sleva na ubytování se netýká dětí, které mají obvykle ubytování zdarma nebo běžně zvýhodněné.

Podrobné informace k získání slevových poukazů budou zveřejněny v následujících dnech.

„Na tyto zvýhodněné pobyty vyčlenil Kraj Vysočina deset milionů korun, to znamená, že to je v podstatě voucher pro 10 000 osob,“ uvedla Jana Fischerová s tím, že slevy budou poskytovány až do chvíle vyčerpání této alokace. Kraj pro letošní léto také mimořádné snížil vstupné do svých muzeí a galerií, a také na hrady Roštejn a Kámen, které spravuje. Jednotné základní vstupné 20 korun platí od července do konce září.

Na Vysočině je podle kraje 434 hromadných ubytovacích zařízení, kromě hotelů, penzionů a ubytoven i kempy a chatové osady. Turisté přijíždějí hlavně kvůli přírodě a památkám, ale nezůstávají dlouho. Podle analýzy zbytkových dat mobilního operátora stráví turista na Vysočině nejčastěji jednu až dvě noci.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Mladý opilý muž kopal do dveří a sprostě nadával, skončil na záchytce
V bytovém domě v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v úterý 30. června před půl jedenáctou večer kopal do vchodových dveří, slovně napadal a vulgárně nadával jiným osobám opilý muž.
Devatenáctiletý muž, na kterého zavolali lidé z domu policisty, nadýchal 1,62 promile alkoholu.

"Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Dále se muž bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku proti občanskému soužití", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Některé ambulance v jihlavské nemocnici budou zavřené, odběrové místo na covid-19 je v ambulanci infekčního oddělení
V červenci a srpnu dochází ke změnám ordinačních hodin ambulancí jihlavské nemocnice. Některé odborné poradny přes léto přeruší provoz úplně, jiné omezí. Uvedla to mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
"Přes prázdniny jsou mimo provoz například všechny chirurgické odborné ambulance. Změny se týkají také rehabilitačního, neurologického nebo dětského oddělení. Poradenství ohledně výživy omezí na celé léto také nutriční terapeutky. Některé ambulance jsou omezené částečně kvůli dovolené, jiné mimo provoz celé léto", doplnila mluvčí.

Kromě ambulancí dochází ke změnám také například u cvičení pro těhotné, které se během července a srpna nekoná. Veškeré aktuální informace najdou pacienti na webových stránkách www.nemji.cz, kde jsou vyvěšené ambulantní hodiny a přesné informace o změnách.

"Prosíme také všechny, kteří míří do naší nemocnice, aby nosili roušky, děkujeme", dodala M. Zachrlová.

Odběrové místo na Covid 19 je nově v MRSA ambulanci Infekčního oddělení jihlavské nemocnice (nový pavilon PUIP, zadní strana budovy).

Provozní doba:
Po – 12.30 hod. – 15.00 hod.
St - 8. 00 hod. – 12.00 hod.
So – 8.00 hod. – 12.00 hod.

"Prosíme, do ambulance MRSA choďte na odběr zvenku budovy, neprocházejte nemocnicí. Zaparkovat můžete na našem parkovišti, kde jsou vjezdy z ulic Rantířovská a U Cvičiště. Vchod do ambulance je ze zadní části nového Pavilonu urgentní a intenzivní péče (PUIP), vstup je na dohled od sousední Zdravotnické záchranné služby a za pavilonem stravovacího provozu, který se nyní opravuje", doplnila M. Zachrlová.- red -Zpět nahoru na obsah...

Svatoprokopská pouť zahájí kulturní léto v Třebíči
První červencovou sobotu ožije areál Baziliky sv. Prokopa a zámku v Třebíči každoroční Svatoprokopskou poutí. Těšit se můžete na zajímavý kulturní program, obohacený o tradiční pouťové atrakce a občerstvení. Vstupné je zdarma.
V dopolední části programu od 10 hodin proběhne v Bazilice sv. Prokopa slavnostní sváteční bohoslužba. Otevřeno bude mít i místní farní kavárna a vstup do interaktivní expozice Cesty časem a expozice Za řemesly minulosti bude zdarma.

V odpolední části programu od 14 hodin jsou pro malé návštěvníky připraveny zábavné hry a pohádková představení pod širým nebem od činoherně loutkového divadla eMILLIon. K poslechu zahraje písničkář a harmonikář Petr Gross. Zaznějí také kramářské písně a balady. Na závěr akce vystoupí jihlavská swing jazzová kapela Bee Band.

Nebývale široká nabídka prodejních stánků nabídne typické pochutiny jako bramboráky, klobásky, trdelníky, turecký med, perník, pivo, medovinu a jiné. K zakoupení budou i ocelové šperky nebo dřevěné hračky. Mezi atrakcemi nebude chybět ani malý koníčkový kolotoč.

Program

10.00 Slavnostní sváteční bohoslužba v bazilice sv. Prokopa
14.00 TŘI PŘADLENY – Divadlo eMILLIon
15.00 Harmonikář PETR GROSS
16.00 KRAMÁŘSKÉ PÍSNĚ A BALADY
16.30 Harmonikář PETR GROSS
17.00 SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ – Divadlo eMILLIon
18.00 BEE BAND – koncert jihlavské kapely hrající jazz & swing

Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa v Třebíči byla vybudována na místě původní mariánské kaple při benediktinském klášteře přibližně v letech 1240 až 1280. Jako součást objektu „kláštera s kostelem sv. Prokopa“ se stala roku 2002 národní kulturní památkou a o rok později se společně s židovskou čtvrtí dostala na Seznam světového dědictví UNESCO.
Původním patrociniem baziliky bylo Nanebevzetí Panny Marie. Svatý Prokop se stal patronem baziliky v roce, kdy se připomínalo pětisté výročí jeho svatořečení, tedy roku 1704; v tomto roce nechal Jan Karel hrabě z Valdštejna zřídit z presbytáře baziliky zámeckou kapli sv. Prokopa.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí oslavila páté narozeniny
Dechberoucí výhled, vzhled šroubovice DNA, 175 schodů. To je typická charakteristika pro rozhlednu na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Výstavbu zahájilo, jak jinak, než položení základního kamene 13. června 2014, o rok později 19. června 2015 slavnostně rozhlednu přítomní otevřeli.
„Tato stavba je unikátní, navrhl ji významný architekt Václav Hlaváček a Jáchym Pešek ze Studia Acht, s.r.o. Vybudování rozhledny se na základě výsledku výběrového řízení chopila místní firma Atika – Lisý s.r.o.," vzpomíná Jiří Pálka ze Ski klubu Velké Meziříčí. Pět let již slouží mnohým turistům, kteří zdatně překonávají oněch zmíněných 175 schodů a vystoupají do nadmořské výšky 584 metrů, ze které se jim naskytne neskutečný pohled na město Velké Meziříčí, proslulý dálniční most, komíny elektrárny Dukovany nebo vysílačů Cyrilov a Ambrožný.

„Rozhledna stojí na železobetonových pilotech zapuštěných do hloubky až 16 metrů. Váha ocelové konstrukce, kterou dodala brněnská firma Zámečnictví Jiří Caska, je 42 tun. Přízemí rozhledny tvoří kruhová a obdélníková stavba, v níž se nachází pokladna lyžařského vleku, toalety pro veřejnost a úschovna sportovních a turistických potřeb. Na stěně visí šestistránková tabule dárců," specifikoval Pálka.

Noční pohled na rozhlednu je díky jejímu osvětlení pomocí LED systému jedinečný. Chlouba Fajtova kopce získala i různá ocenění, v roce 2015 se stala rozhlednou roku, v roce 2017 nejoblíbenější rozhlednou v republice a také je součástí Guinnessovy knihy rekordů. Zápis do knihy rekordů se podařil, když nahoru na vyhlídku pomohli místní profesionální hasiči vystoupat hendikepované osobě na vozíku.

Kovová konstrukce, která umožňuje zážitek v podobě výhledu, je často vyhledávaným cílem různých skupin nadšenců. Novomanželé volí velkomeziříčskou rozhlednu, aby si „v oblacích" mohli říct své ano. Adrenalinoví příznivci během závodu Spartacus avengers pravidelně zdolávají všechny schody téhle šroubovice. Kapely z hudebního festivalu Fajtfest, včetně těch zahraničních, se na kopec vracejí, aby na vrcholu rozhledny mohly natočit videoklip ke svým písním.

„Provoz rozhledny jsme za celou její historii museli přerušit asi jen pětkrát. Buď opravdu nepřálo počasí a nebo se prováděla technická kontrola rozhledny. Pokud se budete chtít přijít pokochat výhledy na naše krásné město a okolí, máte tedy možnost. Je otevřeno každý den od 5 do 22 hodin," zve Pálka.
Zuzana NAJTOVÁZpět nahoru na obsah...

Na chladící věž elektrárny v Dukovanech bude promítnut film Bobule
Pozvánka pro obyvatele i všechny návštěvníky regionu na další promítání letního kina a autokina pod chladicími věžemi JE Dukovany. Projekce budou probíhat i během prázdnin každý víkend. Od července již bude možné sledovat projekci i z připravených židliček a využít i nabídky občerstvení. Začátky představení jsou různé a jsou uvedeny vždy u konkrétního filmu. Program v pátek 3. července bude výjimečný – promítat se bude od 22 hodin nejen klasicky na plátno, obří „obrazovkou“ se stane i chladicí věž, diváci si tak budou moci vybrat, kde budou film Bobule, první část trilogie z vinařského prostřední, sledovat. Účast přislíbili i hlavní protagonisté filmu, určitě je na co se těšit!
Filmová projekce na chladicí věže vyžaduje maximální kvalitu a klade tak vysoké nároky na světelné parametry projektoru.

Díky společnosti Panasonic a jejich nejvýkonnějšímu 4K laserovému projektoru PT-RQ50K, bude možné v pátek 3. čerevence poprvé v historii promítat na betonový povrch chladicí věže. „Je to pro nás dvojnásobná premiéra. Poprvé bude tento projektor použitý v České republice a současně poprvé pro projekci filmu v takto obřím poměru na chladicí věž,“ prozradil zástupce společnosti Panasonic Marketing Europe, Zdeněk Krýsl.

Projektor má světelný výkon 50.000 ANSI lumen a je primárně určen pro obří projekce, video mapping nebo pro nasvícení velkoplošných pozadí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 5. 2021

• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021

• Nejlepší filmotéku naprogramovali informatici z jihlavské polytechniky
• Pískovcová kašna na pelhřimovském náměstí se probudila se zimního spánku
• Řidič dodávky sjel na dálnici mimo vozovku, utrpěl zranění
• Z náklaďáku vyšlehly plameny, škoda je půl milionu korun
• V jihlavské zoo přibyl sameček alpaky a narodila se vzácná babirusa
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu v lese; krádež dřeva za 30 tisíc; vypátrání celostátně hledaného muže
• Lidé v Jihlavě darovali přes tunu potravin a drogerie na pomoc v nouzi
• U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých
• K ranní nehodě u Batelova letěl vrtulník
• Zaměstnanci VŠPJ si úklidem okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina připomněli Den Země

Neděle   25. 4. 2021

• Z policejního deníku: srážka auta s chodkyní na přechodu; nehoda se stala kvůli špatnému výhledu z auta; řidič poškodil železniční závoru
• Z radniční věže v Jihlavě zmizí hodiny; opravené získají podobu z časů první republiky

Sobota   24. 4. 2021

• V Samšíně na Pelhřimovsku hořela stodola s truhlárnou
• Perutě větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči se poprvé roztočí na prvního máje

Pátek   23. 4. 2021

• Na dvoře Lannerova domu v Telči probíhá výstava Má vlast Cestami proměn
• Sdružení Krajina hledá dobrovolné okukovače luk i tůní
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce vlezl do cizího bytu; krádež hovězí kůže a pily; vandal poškrábal auto

Čtvrtek   22. 4. 2021

• Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
• Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
• Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
• Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz