Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 2.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nervovým jedem otrávil kriticky ohroženého luňáka; přispějí pozorní lidé k odhalení nebezpečného traviče?
Nesmyslné, zrůdné, odporné. Další lidská bestie řádí tentokrát v okrese Nymburk. S použitím velmi nebezpečného jedu karbofuranu přivodil tento vyšinutý jedinec zcela zbytečnou a trýznivou smrt luňáku červenému, který u nás patří ke kriticky ohroženým druhům ptáků. Po pozření nervového jedu ze stejné otrávené návnady položené u polní cesty (!) uhynul na tomtéž místě také krkavec velký, který je v ČR ohroženým druhem. Zabití kriticky ohrožených zvířat je přitom trestným činem, za který pachateli hrozí až několika let vězení.
Karbofuran se sice v minulosti používal v zemědělství jako pesticid, ale už od roku 2007 je v celé Evropské unii zakázáno nejen obchodování a jeho používání, ale také pouhé přechovávání této nebezpečné látky.
Nebudu na tomto místě kohokoliv obviňovat, přestože fakt, že otrávenou návnadou na Nymbursku bylo tělo bažanta nacpané jedem, přesvědčivě ukazuje, kdo u nás snadno uloví bažanta a pak použije zakázaný a velmi nebezpečný jed. Jed, kterým se v přírodě mohou snadno otrávit i lidé! Ostatně jiný případ z Pelhřimovska starý několik let moje podezření jen zesiluje – děti na procházce našly křídlo opeřence a začaly z něj vytrhávat pestrobarevné peří, aby si vyrobily indiánskou čelenku. Jenže na ně vyběhl myslivec s pokřikem, aby na to nesahaly, že křídlo pochází z otrávené návnady…

Bohužel dospělý doprovod dětí tenkrát udělal chybu a naprosto jasný případ travičství neoznámil policii nebo ornitologům či ochráncům zvířat. Pachatel tedy zůstal neodhalen a nepotrestán stejně jako desítky dalších lidských zrůd, které dodnes používají zakázaný karbofuran. Jen letos se jím v ČR otrávilo několik desítek kriticky ohrožených ptáků, nejčastěji luňáků červených a orlů mořských.

A protože policie dosud žádného pachatele těchto zrůdných činů nedokázala vypátrat, apeluji na každého, kdo v přírodě najde uhynulé zvíře s podezřením na otravu, aby neprodleně přivolal policii, případně ochránce přírody. Jen pro připomenutí: karbofuran je nervový jed, který způsobuje ochrnutí svalstva včetně svalů dýchacích, takže otrávená zvířata zpravidla umírají v krutých křečích udušením. Možnou otravu karbofuranem naznačí nálezci křečovitě zaťaté pařáty a roztažená křídla mrtvého zvířete. Spolehlivým ukazatelem je podle odborníků i mrtvý hmyz, který se při hodování na mršině rovněž otrávil.

Můj apel ovšem směřuje i k zákonodárcům. Už příští týden Poslanecký sněmovna rozhodne ve třetím čtení o podobě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. A právě tam je prostor, aby policie a veterinární správa konečně získaly možnost dostat se na kobylku i nezodpovědným jedincům, kteří zakázaný karbofuran byť jen přechovávají. Jeden z pozměňovacích návrhů totiž dává policii možnost vstoupit do obydlí, kde je podezření na týrání zvířat nebo na existenci tzv. množírny psů či koček. A vhodnou úpravou textu by bylo možné využít tento pozměňovací návrh i proti těm, kdo dosud unikají spravedlnosti, protože není jednoduché travičství jim prokázat. Ale protože už jen to, že traviči mají kdesi ve stodole, v kůlně nebo ve sklepě karbofuran, je zakázáno, využijme novelu zákona a postihujme aspoň přechovávání této zakázané a velmi nebezpečné látky.

Ilustrační foto: příroda.cz
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna do 11 hodin zavřený, klienti se musí přeobjednat
Odbor dopravy na jihlavském magistrátu bude v pondělí 10. srpna od 8 do 11 hodin pro veřejnost uzavřen. Důvodem je odstávka přívodu elektřiny.
Odbor dopravy bude 10. srpna 2020 uzavřen všem návštěvníkům, a to od 8 do 11 hodin dopoledne. Po 11 hodině již budou moci návštěvníci úřad u jihlavského autobusového nádraží navštívit. Důvodem je podle dodavatele - společnost E.ON Distribuce, a. s. plánovaná práce na zařízení distribuční soustavy - rekonstrukce, opravy a údržbová a revizní práce.

„O této skutečnosti jsme byli informováni teprve nyní a prosím všechny návštěvníky o pochopení, a to hlavně ty, kteří si již na tento termín zarezervovali návštěvu úřadu přes objednávkový systém. V takovém případě si budou muset změnit rezervaci nebo přijít ten stejný den v jiný čas,“ informoval Lubomír Dohnal, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pokud naleznete mládě poštolky, které má více chmýří jak peří, kontaktujte záchrannou stanici
Pokud najdete na zemi mládě poštolky v prachovém peří jako je na fotce v popředí, či menší je nejlépe kontaktovat nejbližší záchrannou stanici. Když se takhle malé mládě nevrátí do hnízda má velmi malou šanci na přežití.
"Mládě které má již na sobě více peří nežli chmýří, tak jako druhé mládě na fotce, snažíme se udělat vše proto, aby na dané lokalitě mohlo zůstat. To znamená vysadit ho co nejvýše, ideálně na rovnou střechu poblíž místa nálezu", uvádějí pracovníci záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou.

Spousta mláďat se v této době učí lítat a probíhající deště jim to dosti komplikují. Vždy když si nebudete vědět rady kontaktujte nejbližší záchrannou stanici, ideální je pokud jim zašlete i fotku nalezeného mláděte.

Vždy když si nebudete vědět rady kontaktujte nejbližší záchrannou stanici, ideální je pokud jim zašlete i fotku nalezené ho mláděte.
www.zvirevnouzi.cz
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V jaderné elektrárně Dukovany platí přísná hygienická pravidla, v karanténě je dvacet zaměstnanců
Na základě doporučení krajských hygieniků jsou v jaderné elektrárně Dukovany znovu zavedena přísnější hygienická opatření - nošení roušek, dodržování rozestupů, neshromažďování se a používání desinfekce.
Proto elektrárna od pátku 3. července, prozatím na první dva červencové víkendy, přerušuje plánované projekce filmů v rámci Letního kina a Autokina. Infocentra v Dukovanech i v Dalešicích také prozatím zůstávají uzavřena.

Jeden pracovník společnosti onemocněl covidem a nyní je hospitalizován na infekčním oddělení v nemocnici v Třebíči. Muž se nechal testovat sám; pozitivní test zaměstnavateli obratem nahlásil. Kvůli němu je v preventivní karanténě dalších asi 20 zaměstnanců. Podstoupí testy na koronavirus. Stejně jako nakažený pracovník nepracují ve střeženém prostoru elektrárny. Uvedl to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Provoz elektrárny přerušen ani omezen nebyl, elektřinu vyrábějí všechny čtyři bloky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Prázdniny na Roštejně plné divadel, navíc prohlídky hradu za snížené vstupné
Letní prázdniny budou na hradě Roštejn nedaleko Telče plné kulturních zážitků, v první polovině července především ve formě divadelních prohlídek a představení. K dispozici budou návštěvníkům rovněž všechny interiérové prohlídkové trasy a výstup do věže za zvýhodněné vstupné a mimo ojedinělých situací znovu již i parkování přímo před budovou hradu.
Hlavní hradní sezonu, která bude pomyslně zahájena prodlouženým prvním červencovým víkendem, odstartují populární divadelní prohlídky „Se zlatou růží v erbu“ v podání DS Karla Čapka z Třeště. Během hodinové prohlídky se návštěvníci spolu s průvodcem podívají do středověku, konkrétně do doby založení hradu a potkají některého z roštejnských pánů spolu s celou jeho rodinou. Spolu s nimi pak zažijí různá další zajímavá setkání s hradními obyvateli.
Prohlídky se budou odehrávat po tři dny 4. – 6. 7., odcházet budou po půl hodinách s tím, že vynechán je prostor na polední pauzu. V uvedené dny nebude v provozu klasická historická prohlídka na trase A, která bude obsazena právě divadelními prohlídkami. Plné vstupné na prohlídku je 200,- Kč, snížené (děti, studenti, senioři) 100,- Kč. Doporučena je předchozí rezervace vstupenky na telefonu +420 733 161 817, který je dostupný v otevírací době hradu, nicméně vstupenky budou k mání i na místě.

Již o týden později ožije roštejnské nádvoří dalším zajímavým divadelním příběhem, tentokrát v podání Horáckého divadla Jihlava, které odehraje v pátek 10. a v sobotu 11. 7. na nádvoří představení „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Akce se koná v rámci projektu Divadelní (Ne)prázdniny a opakovat se bude ještě i o týden později 17. a 18. 7. Začátek představení je stanoven vždy na 19.00 hodin, na nádvoří hradu budou první diváci vpuštěni v 18.30. Plné vstupné činí 250,- Kč a vstupenky je možné objednávat přes online objednávkový systém Horáckého divadla, případně je omezené množství vstupenek k dispozici na pokladně hradu. Vstupenky budou dle kapacity dostupné i těsně před vlastním představením na hradě.

Od počátku letních prázdnin, tedy od 1. 7., se navíc v souladu s platnými nařízeními ruší povinnost nosit roušky v interiérech hradu, přesto však správa hradu doporučuje návštěvníkům, aby dbali hygienických pokynů umístěných na webových stránkách a informačních letácích v areálu. Od stejného data se Roštejn, stejně jako celé Muzeum Vysočiny Jihlava, připojuje ke krajské akci na podporu turismu spočívající ve snížení vstupného.
Kateřina ROZINKOVÁZpět nahoru na obsah...

Napadený muž v Třebíči utrpěl vážné zranění, se kterým skončil v nemocnici
Třebíčští kriminalisté objasnili případ fyzického napadení, při kterém byl vážně zraněn napadený muž. Dva muži, oba cizinci, se potkali v pátek 26. června v dopoledních hodinách v areálu firmy v Třebíči, kam přijeli každý zvlášť v souvislosti se zaměstnáním. Mladší z mužů ale nečekaně navázal na jejich konflikt z předchozího dne, ke kterému došlo na ubytovacím zařízení, a na sedmatřicetiletého muže náhle zaútočil. Srazil ho k zemi a tloukl pěstmi zejména do oblasti hlavy, poté odešel. Napadený cizinec utrpěl při útoku zranění, která si vyžádala lékařské ošetření s následnou hospitalizací v třebíčské nemocnici.
Policisté následně přijali oznámení o napadení a případ začali prověřovat. Zjistili veškeré dostupné informace o podezřelém a začali po něm okamžitě pátrat. Zároveň provedli ohledání, zadokumentování místa činu, zajistili stopy a výslechy osob. Podezřelého cizince vypátrali ještě ten den kolem páté hodiny večer na ulici v části Horka – Domky. Muže zadrželi a odvezli ho na oddělení policie. Zadržený muž skončil v policejní cele.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání cizince. „Čtyřiadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Napadený muž utrpěl při útoku mimo jiné zlomeninu v oblasti obličeje. S ohledem na způsob a razanci útoku mohlo ale dojít k ještě vážnějšímu zranění, ke kterému nedošlo jen shodou skutečností nezávislých na vůli obviněného muže.

Na obviněného muže byl podán návrh na vzetí do vazby. Poté, co soud rozhodl o jeho vzetí do vazby, eskortovali policisté muže do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchaný trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na deset let,“ zakončil npor. Milan Špaček.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Léto ve znamení filmu; Jihlavu navštíví i Jiří Bartoška
Na jihlavském amfiteátru se rozzáří světla projektorů 11. a 17. července. Těsně předtím však Jihlava pocítí na vlastní kůži kus Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Srpen strávíme na Masarykově náměstí při Létě s gustem a na červenec jsou připravena výjimečná filmová promítání, která do Jihlavy přivedou i herce Jiřího Bartošku.
„Nejvýznamnější filmový festival v Karlových Varech byl, stejně jako další skvělé akce, kvůli Covidu zrušen. Všichni ale hledají, co se dá a tak se velmi rychle vymyslel i projekt „Tady Vary“, v rámci kterého se budou ve všech významných kinech po celé republice doslova na červeném koberci promítat festivalové filmy. A Kino Dukla má nejen tu čest se tohoto programu zúčastnit, ale předběžně přislíbil svou účast na projekci i prezident festivalu Jiří Bartoška,“ uvedl Jiří Šamonil ze společnosti D-cinema, která pořádá mimo jiné také červencové promítání na jihlavském letním kině.

Jiří Bartoška se do Kina Dukla podívá 10. července při příležitosti promítání dokumentu Tajný agent, který vypráví o vyšetřovateli, který na inzerát sežene za společníka třiaosmdesátiletého vdovce, jehož úkolem je stát se špionem v domově důchodců.

Při návštěvě se Jiří Bartoška setká například s radní města Jihlavy pro oblast kultury Silvií Čermákovou. „Jsem nadšena a moc děkuji za to úsilí, s jakým se filmaři perou se současnou situací. Doufám, že se podaří všechno dobře zvládnout a kina nejen, že nezahynou, ale ožijí s ještě větší vervou,“ uvedla radní.

Na jihlavském „letňáku“ se bude v sobotu 11. července promítat obnovená premiéra filmu Samotáři režiséra Davida Ondříčka, o týden déle se na plátno uprostřed lesoparku Heulos promítne nejúspěšnější komedie loňského roku Ženy v běhu režiséra Martina Horského. Více najdete na www.kinodukla.cz.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Festivalová přehlídka filmů TADY VARY v jihlavském kině Dukla
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který se letos nekoná v obvyklém dějišti tohoto filmového svátku - v Karlových Varech, ale v necelé stovce vybraných kin v celé České republice. Mezi tato kina patří i jihlavské kino Dukla. Přehlídka šestnácti festivalových titulů s názvem TADY VARY proběhne ve dnech 3. až 11. července.
Pátek 3. července ve 20 hodin
Než skončí léto
(Babyteeth)
Austrálie, 2019, komedie/drama, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 117 minut, režie: Shannon Murphy
Láska si nevybírá. Šestnáctiletá Milla ze spořádané rodiny se zamiluje do pochybné existence Mosese. Milliny rodiče v tom vidí těžký problém, Milla je totiž nemocná. Přesto přezevšechno dostává Milla obrovskou chuť do života – nejen chuť, ale i novou energii a touhu objevovat nové, nepoznané – a to s takovou intenzitou, že to zaběhnuté pořádky v její rodině otočí o sto osmdesát stupňů.
Australské drama se stalo diváckým hitem na festivalu v Benátkách 2019. Není divu - tak lehký, citlivý, humorný, originální a přitom nijak laciný snímek tady už dlouho nebyl.

Sobota 4. července v 17 hodin
Jalda, noc odpuštění
(Yalda/Yalda, la nuit du pardon/Yalda, a Night for Forgiveness), Írán/Francie/Německo/Švýcarsko/Lucembursko, 2019, drama, DCP, barevný, české titulky, 89 minut, scénář a režie: Massoud Bakhshi, Čas: současnost, místo: Írán.
Hlavní postava: Maryam, dvaadvacetiletá žena. Je obviněna ze smrti svého manžela Nassera (65 let) a je odsouzena k smrti. Jediný, kdo ji může zachránit, je Mona, Nasserova dcera. Vše, co Mona musí udělat, je objevit se v populární živé televizní show a odpustit Maryam. Odpuštění se však ukazuje jako obtížné, když jsou nuceny znovu prožít minulost.
Pro někoho možná trochu absurdní příběh, avšak pro hlavní aktéry smutná realita.

Sobota 4. července ve 20 hodin
Luxor
(Luxor)
Egypt/Velká Británie /Spojené arabské emiráty, 2020, drama/romantický, DCP, barevný, anglicky, arabsky, české titulky, 85 minut
Hana je britská lékařka a nemá vůbec jednoduchou práci – pracuje totiž ve válečné zóně. Po psychicky náročných měsících odjíždí načerpat síly do egyptského Luxoru. Po mnoha letech zde potkává starého známého – archeologa Sultana. Ve starověkém městě, kde se minulost jeví stejně živá jako přítomnost, přichází konfrontace s dávnými rozhodnutími i dlouho potlačovanými emocemi.

Neděle 5. července v 17:00 hodin
Mogul Mauglí
(Mogul Mowgli)
Velká Británie/USA, 2020, drama, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 90 minut
Cesta hledání vlastních kořenů může být různá. Mladý raper Zed se chystá na své první mezinárodní turné. Před odjezdem se rozhodne strávit několik dnů se svou pákistánskou rodinou. Návrat do tradiční pákistánské kultury ho zaskočí svou intenzitou, navíc se s mladým hudebníkem začne dít něco záhadného - u doposud zdravého mladíka se začnou objevovat podivné zdravotní problémy…

Neděle 5. července ve 20 hodin
Jsme jedné krve
(Kød & blod/Wildland)
Dánsko, 2020, drama/krimi/thriller, DCP, barevný, dánsky, české titulky, 90 minut
Ida ztratí jedinou blízkou bytost, když jí zemře matka. Vzhledem k tomu, že ještě není zletilá, je svěřena do péče své tety Bodil, do rodiny, kde žijí ještě tři tetiny dospělí synové. Na první pohled je nový domov prosvětlen štěstím, láskou, vzájemnou soudržností, snahou si pomáhat. Avšak postupem času se začíná vynořovat mrak zločinnosti, který tuto prosluněnou rodinnou idylku tak trochu kazí.

Pondělí 6. července v 17 hodin
Kubrick o Kubrickovi
(Kubrick par Kubrick / Kubrick by Kubrick)
Francie/Polsko, 2020, dok. tv film, DCP, bar./čb, české titulky, 73 minut, Režie: Gregory Monro
Světoznámý filmový tvůrce Stanley Kubrick měl jako dítě špatné školní výsledky, přesto byl považován za velice inteligentního. Proto ho otec naučil hrát šachy. Z Kubricka se stal vynikající hráč. A jeho filmy skutečně připomínají partii šachů. Vše je důkladně a pečlivě promyšleno dopředu. O tomto filmovém géniovi toho bylo už mnoho napsáno a mnoho natočeno, sám byl však na poskytování interview velmi skoupý. Výjimkou jsou rozhovory s význačným francouzským kritikem Michelem Cimentem - výsledkem byly hodiny audionahrávek, které tvoří základ Monroova originálního portrétu Stanleyho Kubricka.

Pondělí 6. července ve 20 hodin
Ema
(Ema)
Chile, 2019, drama, DCP, barevný, španělsky, české titulky, 102 min, režie: Pablo Larraín
V rámci přípravy na důležitou roli se Ema (Mariana di Girolamo) účastní lekcí tance. Také chodí na hodiny baletu a pilates, aby zlepšila své držení těla a vypadala jako profesionální tanečnice. Jenže do hry vstupují ještě další silní hráči - láska k dítěti, láska k partnerovi. Ema je přinucena se pozastavit nad povahou lásky i nad tím, co od života očekává. Pak se rozhodne a nic ji nezastaví - její srdce jí pevně určuje směr a tak se vydává na cestu - pro diváka nebezpečně smyslnou, vzdorně emancipovanou i poutavě taneční.

Úterý 7. července v 17 hodin
Zlovolné historky z předměstí
(Favolacce)
Itálie / Švýcarsko, 2020, drama, DCP, barevný, italsky, české titulky, 98 minut
Možná jste to zažili sami. V úhledné čtvrti s udržovanými živými ploty, zastřiženými trávníky, opečovávanými květinovými záhony by se dala očekávat harmonická rodinná i sousedská idyla. Za těmito kulisami se však skrývají hluboké problémy v podobě neurotických otců, lhostejných matek a také dětství, které rozhodně není nevinné. Je zde skryté napětí, které může kdykoliv explodovat. Roznětkou této zahnívající bomby se nakonec stanou děti. Sžíravá vize zkaženého lidství získala Stříbrného medvěda za nejlepší scénář na Berlinale.

Úterý 7. července ve 20 hodin
Proxima
(Proxima)
Francie/Německo, 2019, akční/drama, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 107 minut
Francouzské akční drama Proxima v režii Alice Winocour s Evou Green v hlavní roli je příběhem ženy, snažící se zkombinovat roli matky s náročnou profesí astronautky, připravující se na roční pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. „Fenomenální Eva Green je v hlavní roli astronautky Sarah strhující a naprosto uvěřitelná. I díky jejímu skvělému výkonu se režisérce Alici Winocour daří vyprávět příběh soustředěné profesionálky i milující matky s nebývalou citlivostí a autenticitou. Kromě režie a herectví je ale nutné zmínit ještě jednu věc – fascinující prostředí. Tvůrci dostali přístup přímo do nejslavnějšího astronautského výcvikového střediska v ruském Hvězdném městečku i do útrob kosmodromu Bajkonur. Divák tak dostává nejen intimní a dojemný příběh o rodičovské lásce a snaze najít rovnováhu mezi rodinou a kariérou, ale i velmi věrnou a vizuálně působivou ukázku toho, co takový let do kosmu obnáší. Filmů o objevování vesmíru se už natočilo hodně. Takový, jako Proxima, jste ale ještě neviděli.“

Středa 8. 7. v 17:00 hod.
Teplouš
(Moffie)
Jihoafrická republika/Velká Británie, 2019, drama, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 104 minut
Píše se rok 1981, jsme v Jižní Africe, zemi vládne apartheid, konzervativní řád, který přísně dělí společnost podle barvy kůže. Země je v mezinárodní izolaci a momentálně řeší především ochranu své hranice s „černou“ Angolou, kterou zmítá občanská válka a zároveň je pod vlivem komunistického Sovětského svazu.
Mladík Nicholas je jedním z těch, kteří musí povinně na dvouletou vojenskou službu s tím, že bude strážit angolskou hranici. Nicholase čeká nejprve tvrdý výcvik, který ho má naladit na křesťanskou, antikomunistickou, rasistickou, homofobní a nacionalistickou notu. Kromě kliků a nekonečných nočních pochodů bez vody v torně k tomu slouží i povinná propagandistická videa.
Nejtěžší zkouška však přijde, když se Nicholasovi začne líbit jeden z jeho spolubojovníků, což je něco, co se v daném prostředí neodpouští…

Středa 8. července ve 20 hodin
Meky
ČR/Slovensko, 2020, dok., DCP, barevný, česky, 80 minut, režie: Šimon Šafránek
Film Meky mapuje dlouhou životní a uměleckou dráhu československého hitmakera Mira Žbirky. V Praze žijící Slovák, jehož hudebním vzorem byl vždy Paul McCartney, napsal některé z nejlepších písní 70. a 80. let. Žbirka nikdy nebyl bulvární figurkou a o jeho životě se toho příliš neví. Podle tvůrců filmu má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Žbirkovu zpověď doplňují současné záběry koncertu v Londýně i rozsáhlý archivní materiál. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

Čtvrtek 9. července v 17 hodin
Na palubu!
(À L'abordage)
Francie, 2020, komedie, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 95 minut
Letní romance, která se vyhýbá klišé a banalitám. Režisér Guillaume Brac s lehkostí propojuje tradici francouzské nové vlny s americkou buddy komedií. Na začátku je spousta očekávání a snů - např. jízda s krásnými mladými slečnami z Paříže na jih Francie. Místo toho jejich místa v autě shodou nečekaných okolností obsadí zavalitý dobrák Chérif a hovorný frajírek Félix. Po prvopočátečním zklamání tady uzraje něco, co nikdo nepřepokládal - nečekané přátelství, porozumění a konec konců i nepředvídatelná poetika, která vypráví o čase dospívání, o plachých romancích, bolestivých ranách, které se žáru horkého léta buď rychle zahojí, nebo už nikdy nezmizí.

Čtvrtek 9. července ve 20 hodin
Zumiriki
(Zumiriki)
Španělsko, 2019, dok./drama, DCP, barevný, španělsky, české titulky, 122 minut
Uprostřed řeky kdesi v Baskicku byl ostrov, místo nezapomenutelných dětských zážitků filmaře Oskara Alegrii. Bájný prostor spojený s jeho blízkými, především otcem, který jej zachytil na rodinný film. Originální tvůrce s šarmantní živočišností a specifickým smyslem pro humor se po několika desítkách let vrátil na břeh řeky a v dobrovolné samotě dřevěné boudy strávil čtyři měsíce natáčením fascinujícího dokumentárního deníku poustevníka toužícího zastavit čas a zhmotnit nostalgii po dávných letech.

Pátek 10. července 17 hodin
Tajný agent
(El agente topo) Chile, 2020, dok., DCP, barevný, 84 minut
Stát se špionem - mnohý dětský sen. Sergiovi se to splnilo až v jeho osmdesáti třech letech. Je vdovec a jeho úkolem je stát se špionem v domově důchodců, kde na základě stížnosti má dohlížet na starou matku Rómulovy klientky, která zaměstnance ústavu podezřívá z týrání. Chilský dokument se pohybuje na pomezí špionážní komedie a intimní observace stáří - dokument, který je plný soucitu, nadějí, ale i osamění.

Pátek 10. července 20 hodin
Bez zvláštních znamení
(Sin Señas Particulares)
Mexiko/Španělsko, 2020, drama, DCP, barevný, Španělsky, české titulky, 95 minut
Na cestě z Mexika do Spojených států se může přihodit cokoliv. Magdalena se obává nejhoršího, když její syn Jesús se z této cesty dlouho neozývá. Rozhodne se zjistit, co se s jejím synem stalo a vydá se na stovky kilometrů dlouhou pouť do oblasti, kde panuje samovláda kartelů a často rozhoduje o bytí či nebytí jednotlivců. Tento mysteriózní thriller o násilím zmítané zemi získal na MFF v Sundance 2020 Zvláštní cenu poroty pro světový hraný film za nejlepší scénář a Cenu diváků za nejlepší světový hraný film.

Sobota 11. července 20 hodin
Honey Boy
(Honey Boy)
USA, 2019, drama, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 93 minut
Americký herec Shia LaBeouf je skvělý, ale chová se odjakživa divně, idiotsky až zvráceně - dnes už víme proč. Film je terapií pro něj samého – vyrovnává se zde s traumaty způsobenými jeho násilnickým otcem a posléze i užíváním drog. Držme mu tedy pěsti, aby mu tato autobiografická art-terapie, v které hraje hlavní roli, opravdu pomohla.

Program festivalu TADY VARY na stránkách kina Dukla:
www.kinodukla.cz/kli…

Informace o přehlídce TADY VARY na oficiálních stránkách festivalu:
https://www.kviff.com/cs/tad…

Foto z filmu: Meky
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava věnovaná československým letcům RAF na zámku ve Větrném Jeníkově
Na zámku ve Větrném Jeníkově byla otevřena výstava s titulem Na křídlech za lva - Větrný Jeníkov, která má přiblížit návštěvníkům odkaz 2500 československých letců a vojáků, jenž za II. světové války bojovali za naši svobodu v řadách britského královského letectva RAF a kterým se poúnorový režim odvděčil kriminály a uranovými doly.
Exponáty jsou rozděleny do 15 sekcí. Zájemci zde naleznou například sekce: první republika, protektorát, záchrana na moři, pozemní personál, ochrana obyvatel, život v RAF, Operations room, Anthropoid, radiostanice, apod.

Je zde vystavena také rozsáhlá sbírka plastikových, kovových i dřevěných modelů letadel z období kolem druhé světové války.
Na obřím obraze je na tři sta pětašedesát tisíc československých obětí druhé světové války. Expozice představuje na 150 modelů letadel, autentické čluny, které používali letci v Anglii, či plynovou masku pro novorozence.

Výstava je umístěna v přízemí zámku ve Větrném Jeníkově, vchod je z nádvoří. Od čtvrtka 2. července po celé prázdniny, vždy ve čtvrtek až neděli, bude otevřeno pro veřejnost. První komentovaná prohlídka začíná v 9 hodin, poslední prohlídka pak začíná v 16 hodin. Délka prohlídky je asi 45 minut. Počet osob je omezen prostory, proto pořadatelé žádají návštěvníky, aby využívali celý den a nedocházelo ke kumulaci v poledních hodinách.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny zemřelo letos za půl roku při nehodách dvacet osob
V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 2 110 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně snížil, a to o 181 dopravních nehod, což představuje snížení o osm procent.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly již dvacet obětí – osmnáct účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a dva účastníci podlehli vážným zraněním později ve zdravotnickém zařízení. Loni při dopravních nehodách v našem kraji zemřelo za první pololetí 23 osob, takže letošní úmrtí představují pokles o tři oběti, což představuje pokles o třináct procent.

Celkem 42 dalších účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mírný pokles o pět procent – loni se těžce zranilo 44 osob. Dalších 512 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červen roku 2019 o 86 lehce zraněných nižší, což představuje snížení o čtrnáct procent. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se letos vyšplhala na částku převyšující 140 650 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 je o dvě procenta nižší.

V 76 případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a v třech případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně zvýšil o deset procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celé období letních dvouměsíčních prázdnin. V létě se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů, cyklistů i chodců.

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

Foto: HZS Kraje Vysočina
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   7. 5. 2021

• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021

• Nejlepší filmotéku naprogramovali informatici z jihlavské polytechniky
• Pískovcová kašna na pelhřimovském náměstí se probudila se zimního spánku
• Řidič dodávky sjel na dálnici mimo vozovku, utrpěl zranění
• Z náklaďáku vyšlehly plameny, škoda je půl milionu korun
• V jihlavské zoo přibyl sameček alpaky a narodila se vzácná babirusa
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu v lese; krádež dřeva za 30 tisíc; vypátrání celostátně hledaného muže
• Lidé v Jihlavě darovali přes tunu potravin a drogerie na pomoc v nouzi
• U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých
• K ranní nehodě u Batelova letěl vrtulník
• Zaměstnanci VŠPJ si úklidem okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina připomněli Den Země

Neděle   25. 4. 2021

• Z policejního deníku: srážka auta s chodkyní na přechodu; nehoda se stala kvůli špatnému výhledu z auta; řidič poškodil železniční závoru
• Z radniční věže v Jihlavě zmizí hodiny; opravené získají podobu z časů první republiky

Sobota   24. 4. 2021

• V Samšíně na Pelhřimovsku hořela stodola s truhlárnou
• Perutě větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči se poprvé roztočí na prvního máje

Pátek   23. 4. 2021

• Na dvoře Lannerova domu v Telči probíhá výstava Má vlast Cestami proměn
• Sdružení Krajina hledá dobrovolné okukovače luk i tůní
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce vlezl do cizího bytu; krádež hovězí kůže a pily; vandal poškrábal auto

Čtvrtek   22. 4. 2021

• Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
• Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
• Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
• Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz