Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 4.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
Třicetiletý muž z Třebíčska je trestně stíhán ze spáchání zločinu krádeže, když večer na konci dubna vnikl do bytového domu v Moravských Budějovicích, kde ze sklepa sebral horské kolo. Trestný čin spáchal v době, kdy byl v zemi vyhlášen nouzový stav.
"Majiteli jízdního kola vznikla škoda kolem deseti tisíc korun a další škodu způsobil pachatel poškozením dveří", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policistům se podařilo na základě šetření podezřelého muže dopadnout. "Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost. Kriminalisté na základě shromážděných důkazů zahájili jeho trestní stíhání, případ dále vyšetřují. Za zločin krádeže v době nouzového stavu hrozí muži trest odnětí svobody až na osm let", doplnila mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
V muzejní kavárně v Jihlavě bude ve středu 8. července zahájena výstava s titulem Portréty zvířat.
"Přijďte si prohlédnout kolekci snímků jihlavského fotografa Pavla Zacha, které pořídil převážně v jihlavské zoologické zahradě v průběhu posledních pěti let", pozvala zájemce o fotografické umění mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.

Výstava s názvem Portréty zvířat potrvá v kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě až do úterý 18. srpna.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
Za kraj Vysočina byla do sedmého ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro obnova krovu a střešního pláště kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Cílem ceny je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.
Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě je od roku 2008 národní kulturní památkou. Vlastník, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, se o stavbu příkladným způsobem stará. Zvláště náročná, finančně i organizačně, byla obnova středověkého krovu a střešní krytiny, která byla projekčně připravována již od roku 2012 a realizována od května 2017 do srpna 2019.

Kostel je zasvěcen patronu horníků sv. Jakubovi. Původní pozdně románskou baziliku ještě před dokončením zničil požár a další výstavba již probíhala v duchu gotiky. V květnu 1257 kostel vysvětil olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku a povýšil jej na farní. Tato monumentální sakrální památka je dominantou města a vykazuje památkové hodnoty přesahující rámec regionu. Památkově značně hodnotný krov vznikl v 16. století a představuje významný doklad dobového tesařského řemesla. Původní konstrukce byla v průběhu času až do 20. století rozšiřována a doplňována, ale i částečně měněna v závislosti na úpravách stavby a nutnosti oprav. Kompletní obnova střechy kostela v letech 2012–2019 tak navazovala na bohatou historii úprav a musela se vypořádat i s řadou dřívějších zásahů. Obnovy se dočkal krov nad trojlodím a presbytářem kostela, nad jeho sakristií a nad tzv. Sladovnickou kaplí.

Krov i krytina byly před opravou lokálně zásadním způsobem narušeny. V případě obnovy konstrukce krovu proběhlo zejména odstranění závad způsobených povětrnostními vlivy a dřevokazným hmyzem, ale také korekce dodatečných, částečně nevhodných zásahů do původní konstrukce. V místech konstrukčních defektů navrhl projekt nově vložené tesařské konstrukce. Původní části však zůstaly v maximální míře zachovány, byly vyspraveny a ošetřeny. I vzhledem k tomu, že značná část krovu pochází z doby okolo roku 1539, bylo rozhodnuto použít při opravách celodřevěné spoje s cílem zachování co největšího objemu původních konstrukcí, nahradit neodborné opravy z předchozích období a zejména vyřešit havarijní stav krovu v prostoru mezivěží.

„Samotná obnova proběhla na vysoké řemeslné úrovni, byly při ní ctěny původní tesařské postupy a případně shodně obnoveny původní tesařské spoje“, konstatuje Petr Severa z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, který nad obnovou této kulturní památky prováděl památkový dohled.

Součástí opravy střechy bylo i položení nové glazované krytiny. Před obnovou střechu kryla atypická glazovaná taška tzv. bobrovka (provenience Poštorná), pocházející z rozsáhlé obnovy kostela na přelomu 19. a 20. století. Pálené tašky byly v celém rozsahu nahrazeny, především s ohledem na jejich přichycení k latím hřebíky, kdy každá manipulace znamenala riziko poškození. Nová krytina byla jen pro tento účel vyrobena ve Slovinsku, neboť tamní dodavatel byl jako jediný schopen dodat bobrovku takřka shodného tvaru, velikosti a barevnosti glazury v několika odstínech. Aby byl zachován vliv poslední výrazné vývojové etapy kostela z přelomu 19. a 20. století, bylo zvoleno výrobní zreplikování atypické střešní tašky v maximální možné míře.

Obnova byla podpořena z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu a zahrnovala také úpravy pro zpřístupnění krovu veřejnosti. V této souvislosti byly realizovány pochozí lávky a nové osvětlení s technologií LED, jehož ovládání je bezdrátové.

„Návštěvník má tedy možnost seznámit se s historickou konstrukcí, která pro svoji jedinečnost a také jako doklad mistrovské úrovně řemesla našich předků zasluhuje maximální obdiv“, dodává ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Za Kraj Vysočina nominovalo tuto příkladnou obnovu územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Na cenu NPÚ v kategorii obnova památky, restaurování byla navržena Královská kanonie premonstrátů na Strahově (vlastník, investor).

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro vyhlašuje Národní památkový ústav letos sedmým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků, která z řady akcí dokončených v roce 2019 v Kraji Vysočina vybrala jednu nejzajímavější a jako vítěze krajského kola ji nominovala do celostátního kola ceny NPÚ, zasedala na územním odborném pracovišti v Telči v dubnu t. r. Komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ vybraly do konce dubna 2020 krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií - obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky. Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. Generální ředitelka může rovněž udělit mimořádné ocenění, případně vyzdvihnout za přínos památkové péči výraznou osobnost. Cena má podobu diplomu a pamětní plakety, laureáti navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Počin, který získá nejvíc hlasů v on-line hlasování, obdrží cenu veřejnosti Památky děkují. On-line hlasování trvá do 15. srpna. Více informací naleznete na https://www.npu.cz/pamatky-d…
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou
Nově najdete v Turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou keramické hrnečky ze Sociálně terapeutické dílny při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. S nápadem rozšířit nabídku dárkových předmětů ledečského TIC přišla Jitka Burianová, která v centru pracovala.
„Letos v únoru jsem se v jednom článku dočetla, že tady ve městě máme Sociálně terapeutickou dílnu. Na fotce jsem viděla hrníčky, které v keramické dílně vyrábějí, a hned mě napadlo, že bychom je mohli v TIC prodávat,“ prozradila Jitka Burianová. Proto jsou od června v centru k zakoupení hrnečky s barevnými vážkami a andílky, do budoucna by však měli klienti dílny vyrábět hrnky přímo s městským znakem Ledče nad Sázavou. „Aktuálně řešíme výrobu raznice se znakem města a v budoucnu bychom mohli vyrábět nejen hrnečky, ale také třeba keramické placičky, srdíčka nebo jiné výrobky s městským znakem, podle potřeb turistického centra,“ uvedla vedoucí dílny Jana Koubková.

Navíc keramika z terapeutické dílny by mohla být hezkým dárkovým předmětem města. „S panem starostou Zdeňkem Tůmou i panem místostarostou Michalem Simandlem jsme možnosti probírali, a protože pořádáme nejrůznější sportovní, taneční, hudební nebo i výtvarné soutěže, byl by to hezký dárek pro vítěze, případně pro nejrůznější návštěvy, které do Ledče zavítají,“ přiblížila záměr Jitka Burianová, která si velmi pochvaluje fakt, že keramika vzniká přímo v Ledči nad Sázavou a navíc ji pomáhají vyrábět lidé s mentálním postižením, kteří se tak učí pracovním návykům a rozšiřují své kompetence a dovednosti.

Sociálně terapeutická dílna Ledeč nad Sázavou
Dílna funguje v rodinném domě na adrese Pivovarská 1223 v Ledči nad Sázavou. U domu je zahrada, která se využívá pro pracovní terapeutické činnosti. Klienti - osoby s lehkým nebo středním mentálním postižením, se sníženou soběstačností z důvodů zdravotního postižení – s přidruženou tělesnou vadou nebo s kombinovaným postižením, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce, tady pracují v několika dílnách. V gastronomické a obslužné dílně se učí pracovat v kuchyni, vařit nebo mýt nádobí, v šicí a textilní dílně háčkují, šijí a pracují také s žehličkou. O květiny, bylinky, ovoce a zeleninu a další rostliny pečují v rámci zahradnické dílny, originální výrobky pak vznikají v tvořivé dílně. V závěru loňského roku tady vznikla i keramická dílna, kde klienti a pracovníci dílny vytvářejí krásné dekorativní výrobky z hlíny, hrnečky, ale třeba i formu na bábovku. Všechny výrobky pak prodávají na nejrůznějších prodejních výstavách nebo trzích, kde si je můžete zakoupit a podpořit jejich činnost.
- akt -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024