Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 4.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Třicetiletému muži z Třebíčska hrozí za krádež horského kola až osm let vězení
Třicetiletý muž z Třebíčska je trestně stíhán ze spáchání zločinu krádeže, když večer na konci dubna vnikl do bytového domu v Moravských Budějovicích, kde ze sklepa sebral horské kolo. Trestný čin spáchal v době, kdy byl v zemi vyhlášen nouzový stav.
"Majiteli jízdního kola vznikla škoda kolem deseti tisíc korun a další škodu způsobil pachatel poškozením dveří", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policistům se podařilo na základě šetření podezřelého muže dopadnout. "Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost. Kriminalisté na základě shromážděných důkazů zahájili jeho trestní stíhání, případ dále vyšetřují. Za zločin krádeže v době nouzového stavu hrozí muži trest odnětí svobody až na osm let", doplnila mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Portréty zvířat v jihlavské muzejní kavárně
V muzejní kavárně v Jihlavě bude ve středu 8. července zahájena výstava s titulem Portréty zvířat.
"Přijďte si prohlédnout kolekci snímků jihlavského fotografa Pavla Zacha, které pořídil převážně v jihlavské zoologické zahradě v průběhu posledních pěti let", pozvala zájemce o fotografické umění mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.

Výstava s názvem Portréty zvířat potrvá v kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě až do úterý 18. srpna.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
Za kraj Vysočina byla do sedmého ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro obnova krovu a střešního pláště kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Cílem ceny je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.
Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě je od roku 2008 národní kulturní památkou. Vlastník, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, se o stavbu příkladným způsobem stará. Zvláště náročná, finančně i organizačně, byla obnova středověkého krovu a střešní krytiny, která byla projekčně připravována již od roku 2012 a realizována od května 2017 do srpna 2019.

Kostel je zasvěcen patronu horníků sv. Jakubovi. Původní pozdně románskou baziliku ještě před dokončením zničil požár a další výstavba již probíhala v duchu gotiky. V květnu 1257 kostel vysvětil olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku a povýšil jej na farní. Tato monumentální sakrální památka je dominantou města a vykazuje památkové hodnoty přesahující rámec regionu. Památkově značně hodnotný krov vznikl v 16. století a představuje významný doklad dobového tesařského řemesla. Původní konstrukce byla v průběhu času až do 20. století rozšiřována a doplňována, ale i částečně měněna v závislosti na úpravách stavby a nutnosti oprav. Kompletní obnova střechy kostela v letech 2012–2019 tak navazovala na bohatou historii úprav a musela se vypořádat i s řadou dřívějších zásahů. Obnovy se dočkal krov nad trojlodím a presbytářem kostela, nad jeho sakristií a nad tzv. Sladovnickou kaplí.

Krov i krytina byly před opravou lokálně zásadním způsobem narušeny. V případě obnovy konstrukce krovu proběhlo zejména odstranění závad způsobených povětrnostními vlivy a dřevokazným hmyzem, ale také korekce dodatečných, částečně nevhodných zásahů do původní konstrukce. V místech konstrukčních defektů navrhl projekt nově vložené tesařské konstrukce. Původní části však zůstaly v maximální míře zachovány, byly vyspraveny a ošetřeny. I vzhledem k tomu, že značná část krovu pochází z doby okolo roku 1539, bylo rozhodnuto použít při opravách celodřevěné spoje s cílem zachování co největšího objemu původních konstrukcí, nahradit neodborné opravy z předchozích období a zejména vyřešit havarijní stav krovu v prostoru mezivěží.

„Samotná obnova proběhla na vysoké řemeslné úrovni, byly při ní ctěny původní tesařské postupy a případně shodně obnoveny původní tesařské spoje“, konstatuje Petr Severa z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, který nad obnovou této kulturní památky prováděl památkový dohled.

Součástí opravy střechy bylo i položení nové glazované krytiny. Před obnovou střechu kryla atypická glazovaná taška tzv. bobrovka (provenience Poštorná), pocházející z rozsáhlé obnovy kostela na přelomu 19. a 20. století. Pálené tašky byly v celém rozsahu nahrazeny, především s ohledem na jejich přichycení k latím hřebíky, kdy každá manipulace znamenala riziko poškození. Nová krytina byla jen pro tento účel vyrobena ve Slovinsku, neboť tamní dodavatel byl jako jediný schopen dodat bobrovku takřka shodného tvaru, velikosti a barevnosti glazury v několika odstínech. Aby byl zachován vliv poslední výrazné vývojové etapy kostela z přelomu 19. a 20. století, bylo zvoleno výrobní zreplikování atypické střešní tašky v maximální možné míře.

Obnova byla podpořena z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu a zahrnovala také úpravy pro zpřístupnění krovu veřejnosti. V této souvislosti byly realizovány pochozí lávky a nové osvětlení s technologií LED, jehož ovládání je bezdrátové.

„Návštěvník má tedy možnost seznámit se s historickou konstrukcí, která pro svoji jedinečnost a také jako doklad mistrovské úrovně řemesla našich předků zasluhuje maximální obdiv“, dodává ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Za Kraj Vysočina nominovalo tuto příkladnou obnovu územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Na cenu NPÚ v kategorii obnova památky, restaurování byla navržena Královská kanonie premonstrátů na Strahově (vlastník, investor).

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro vyhlašuje Národní památkový ústav letos sedmým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků, která z řady akcí dokončených v roce 2019 v Kraji Vysočina vybrala jednu nejzajímavější a jako vítěze krajského kola ji nominovala do celostátního kola ceny NPÚ, zasedala na územním odborném pracovišti v Telči v dubnu t. r. Komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ vybraly do konce dubna 2020 krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií - obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky. Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. Generální ředitelka může rovněž udělit mimořádné ocenění, případně vyzdvihnout za přínos památkové péči výraznou osobnost. Cena má podobu diplomu a pamětní plakety, laureáti navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Počin, který získá nejvíc hlasů v on-line hlasování, obdrží cenu veřejnosti Památky děkují. On-line hlasování trvá do 15. srpna. Více informací naleznete na https://www.npu.cz/pamatky-d…
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Hrníčky z terapeutické dílny rozšiřují sortiment dárkových předmětů v turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou
Nově najdete v Turistickém informačním centru v Ledči nad Sázavou keramické hrnečky ze Sociálně terapeutické dílny při Oblastní charitě Havlíčkův Brod. S nápadem rozšířit nabídku dárkových předmětů ledečského TIC přišla Jitka Burianová, která v centru pracovala.
„Letos v únoru jsem se v jednom článku dočetla, že tady ve městě máme Sociálně terapeutickou dílnu. Na fotce jsem viděla hrníčky, které v keramické dílně vyrábějí, a hned mě napadlo, že bychom je mohli v TIC prodávat,“ prozradila Jitka Burianová. Proto jsou od června v centru k zakoupení hrnečky s barevnými vážkami a andílky, do budoucna by však měli klienti dílny vyrábět hrnky přímo s městským znakem Ledče nad Sázavou. „Aktuálně řešíme výrobu raznice se znakem města a v budoucnu bychom mohli vyrábět nejen hrnečky, ale také třeba keramické placičky, srdíčka nebo jiné výrobky s městským znakem, podle potřeb turistického centra,“ uvedla vedoucí dílny Jana Koubková.

Navíc keramika z terapeutické dílny by mohla být hezkým dárkovým předmětem města. „S panem starostou Zdeňkem Tůmou i panem místostarostou Michalem Simandlem jsme možnosti probírali, a protože pořádáme nejrůznější sportovní, taneční, hudební nebo i výtvarné soutěže, byl by to hezký dárek pro vítěze, případně pro nejrůznější návštěvy, které do Ledče zavítají,“ přiblížila záměr Jitka Burianová, která si velmi pochvaluje fakt, že keramika vzniká přímo v Ledči nad Sázavou a navíc ji pomáhají vyrábět lidé s mentálním postižením, kteří se tak učí pracovním návykům a rozšiřují své kompetence a dovednosti.

Sociálně terapeutická dílna Ledeč nad Sázavou
Dílna funguje v rodinném domě na adrese Pivovarská 1223 v Ledči nad Sázavou. U domu je zahrada, která se využívá pro pracovní terapeutické činnosti. Klienti - osoby s lehkým nebo středním mentálním postižením, se sníženou soběstačností z důvodů zdravotního postižení – s přidruženou tělesnou vadou nebo s kombinovaným postižením, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce, tady pracují v několika dílnách. V gastronomické a obslužné dílně se učí pracovat v kuchyni, vařit nebo mýt nádobí, v šicí a textilní dílně háčkují, šijí a pracují také s žehličkou. O květiny, bylinky, ovoce a zeleninu a další rostliny pečují v rámci zahradnické dílny, originální výrobky pak vznikají v tvořivé dílně. V závěru loňského roku tady vznikla i keramická dílna, kde klienti a pracovníci dílny vytvářejí krásné dekorativní výrobky z hlíny, hrnečky, ale třeba i formu na bábovku. Všechny výrobky pak prodávají na nejrůznějších prodejních výstavách nebo trzích, kde si je můžete zakoupit a podpořit jejich činnost.
- akt -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024