Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 7.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ve Větrném Jeníkově je čtrnáct lidí pozitivně testováno na covid-19
Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku je na koronavirus pozitivně testováno čtrnáct lidí. Je to na Vysočině nové velké ohnisko nákazy.
Kvůli prvnímu nakaženému, u kterého se pozitivní test potvrdil 3. července, se testovalo asi 30 lidí, 19 z nich bylo z obce, další byli ti, kteří se s nemocným setkali v nemocniční čekárně. Nákaza se potvrdila jen u obyvatel obce.

Do městyse se vrátila koronavirová opatření. Obyvatelé opět musí povinně nosit roušky a dodržovat rozestupy. Obec plošně uzavřena zatím nebude. „Nyní dáváme dohromady jejich kontakty s kým a kde se setkali a zda se nenakazili,“ informoval hygienik Jiří Kos.

Pro veřejnost se uzavřel obecní úřad, pošta, knihovna, hostinec U Draka i výstava RAF Czech Spitfire Club v budově zámku.
Mateřská škola a školní družina v městysu zůstávají v běžném letním provozu. Záleží na rodičích, zda děti do zařízení umístí.
Také průmyslové zboží i oba obchody s potravinami v obci mají otevřeno beze změny.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Hrob významných starostů v Bystřici nad Pernštejnem prohlášen čestným nebude, jejich potomci by v něm nemohli být pohřbeni
Úlevu z nájemného za hrobové místo, kde jsou pohřbeni i dva významní starostové Bystřice nad Pernštejnem - Peregrin Fiša (1828 – 1892) a jeho syn Edmund Fiša (1857 – 1942), schválila rada města.
V původním návrhu stálo, že hrob, kde spočívají dva čestní občané města, bude trvale zbaven nutnosti jeho uživatelů platit za něj nájem prohlášením za čestný hrob.

Radní se však vyjádřili v tom smyslu, že hrob není možné prohlásit čestným, protože by tak byli poškozeni potomci rodiny Fišovy, kteří by do něj nemohli dále pohřbívat své rodinné příslušníky.

Voskař Peregrin Fiša zastával post bystřického purkmistra v letech 1867 až 1886 a čestným občanem města se stal v roce 1981.
Jeho syn Edmund, který byl předsedou Hasičské pojišťovny, bystřickým obyvatelům starostoval v letech 1899-1927 a čestné občanství mu bylo uděleno již v roce 1915.

V hrobě je pohřbený taktéž Stanislav Staněk Doubravský, zeť Edmunda Fiši a významný dirigent, jenž byl v letech 1917 – 25 kapelníkem Národního divadla v Brně a v letech 1925 – 31 šéfem Státní opery v rumunské Kluži. Později v Bystřici nad Pernštejnem zastával funkci sbormistra a korepetora sokolského pěveckého sboru.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od podzimu otevřená pro veřejnost
Stavba krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě by měla být během července zkolaudovaná. Ještě o prázdninách nastoupí dodavatelé interiérů a následně i knihovníci, kteří musí do nových prostor postupně přestěhovat z dosavadních prostor na havlíčkobrodském náměstí a od partnerů veškerý inventář a knihy. Už během podzimu by knihovna měla fungovat v běžném režimu, a to včetně digitalizační jednotky a nabídnout veřejnosti plnohodnotnou provozní dobu.
Budova knihovny za 174 milionů korun včetně DPH, které Kraj Vysočina jako investor uhradí ze svého rozpočtu, nabídne více než 3,5 tisíce m2 užitné plochy ve třípodlažní budově navržené architektem Milanem Stejskalem. Železobetonový skelet je velkoryse prosklen. Betonové sendvičové probarvené fasádní panely jsou už nyní kryty celoroční zelení na západní a východně stěně objektu. „Vegetace na stěnách objektu je zavlažována automaticky přes počítač, v tuto chvíli je v panelech kombinováno sedm druhů odolných trvalek, jejich osazení a vzrůst je sledován i pracovníky Mendlovy univerzity Brno,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Jako vegetační je řešena i část střechy knihovny a malá studijní terasa. Celý objekt je klimatizován.

Knihovníkům budou k dispozici tři podlaží, přičemž nejspodnější z nich bude sloužit jako depozitář pro tisíce publikací. V depozitu budou umístěny kompaktní regály s celkovou délkou polic 8 226 metrů a kapacitou přes 300 tisíc knižních jednotek. V prostoru veřejného fondu bude uloženo dalších cca 125 tisíc knižních jednotek. Kapacita úložného prostoru byla naplánována tak, aby disponovala dostatečnou rezervou na řádově desítky let dopředu.

Těsně před dokončením je i část interiéru budovy, jehož akustika je řešena plovoucími panely, které v kombinaci s dřevěnou podlahou vytváří nevšední vnitřní prostor nejen ve veřejné čítárně, tam je mimochodem umístěna další plošná zelená stěna. Na následné vybavení a obložení dřevem čeká multifunkční sál s variabilními možnostmi promítání, autorského čtení atd.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Muž v Jihlavě skončil po brutálním útoku opilého cizince v nemocnici; agresora policisté dopadli
Ze spáchání tří trestných činů byl obviněn cizinec, který v Jihlavě napadl a vážně zranil muže. Konflikt agresivní cizinec vyprovokoval, vyhrožoval použitím různých předmětů v jeho dosahu, a když napadený muž upadl, opakovaně dupnul na jeho horní polovinu těla. Zraněný muž skončil v nemocnici. Podezřelého cizince policisté zadrželi a policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání, na podaný návrh byl vzat do vazby. Obviněnému muži hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
K případu došlo v polovině minulého týdne v prostoru u ubytovacího zařízení, kde bylo ve večerních hodinách na pozemku před domem několik osob. Byl mezi nimi také pětatřicetiletý cizinec, který byl pod vlivem alkoholu. Opilý muž se choval agresivně a slovně začal napadat jednoho z přítomných mužů. Mezi muži došlo k rozepři, během níž vzal cizinec větev a poté ještě dlaždici, které v obou případech zdvihl nad hlavu směrem k druhému muži, takto mu vyhrožoval a následně předměty odhodil. Konflikt tím ale neskončil. Cizinec začal opět se slovním napadáním, které rychle přerostlo ve fyzický útok. Do druhého muže silně strčil, ten upadl, a když zůstal po pádu ležet na zemi, cizinec opakovaně dupl směrem na jeho hlavu. Pokračování útoku zabránil další přítomný, svědci přivolali pomoc a násilník z místa utekl.

Zraněného šedesátiletého muže odvezla zdravotnická záchranná služba do nemocnice, kde byl hospitalizován. Podezřelého muže policisté vypátrali v ubytovacím zařízení, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Policisté opilého cizince odvezli na protialkoholní záchytnou stanici a po vystřízlivění putoval do policejní cely.

Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté. Místo činu ohledali, zadokumentovali a zajistili stopy, dále provedli výslechy, šetření a vyžádali si také lékařské zprávy.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého cizince. „Pětatřicetiletý muž byl obviněn z pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví, dále přečinu nebezpečného vyhrožování spáchaného se zbraní a přečinu výtržnictví,“ řekl npor. Ing. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Napadený muž utrpěl mimo jiné otřes mozku, jeho zranění si vyžádalo několikadenní hospitalizaci v nemocnici a následnou další léčbu. S ohledem na způsob napadení a jeho intenzitu mohlo ale dojít k ještě vážnějšímu zranění, zejména v oblasti hlavy, nebo mohl být ohrožen na životě, přičemž k tomuto nedošlo jen shodou skutečností nezávislých na vůli obviněného muže,“ dodal por. Mgr. Michal Olejníček, komisař oddělení obecné kriminality.

Na obviněného muže byl podán návrh na vzetí do vazby. Poté, co soud rozhodl o jeho vzetí do vazby, eskortovali policisté muže do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let,“ zakončil vedoucí jihlavských kriminalistů.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice si připomíná jubilea primářů otce a syna Pavla Trnky staršího a mladšího
Nemocnice v Havlíčkově Brodě si v těchto dnech připomíná dvě významná výročí - 135 let od narození vládního rady prim. MUDr. Pavla Trnky, DrSc. st. a sté výročí od narození prim. MUDr. Pavla Trnky ml.
Před 135 lety se v Havlíčkově Brodě narodil vládní rada, prim. MUDr. Pavel Trnka, DrSc., st. (29.6. 1885 - 19.9.1973), primářem chirurgického oddělení se stal v roce 1926, o dva roky později současně ředitelem nemocnice. Pro své odborné kvality, autoritu a povahové vlastnosti byl oblíbený u široké veřejnosti a respektovanou osobností na všech úrovních politických i úředních sfér. Přes nepříznivou situaci v době hospodářské krize ve třicátých letech dokázal obdivuhodně rozvíjet a budovat nemocnice. Jeho odborná činnost zasahovala do všech oborů chirurgie. Vyhlášené byly jeho operace břišní, štítné žlázy a kýly novorozenců.
Mimořádným zákrokem v roce 1940 bylo vyjmutí jehly, kterou si pacient zabodl do srdce, což vzbudilo ohlas v celé Evropě. Vždy pracoval klidně a bez obav, bez klasického láteření chirurgů. Po ukončení pracovního poměru v roce 1956 nadále vykonával až do svých 85 let ve své vile soukromou praxi. Všechny jeho dny byly plodné a naplněné službou potřebným. Jeho památka přetrvává v srdcích pamětníků do dnešních dnů.

A před sto lety se narodil Prim. MUDr. Pavel Trnka ml. (5.7. 1920 - 30.11. 1989), syn věhlasného brodského chirurga měl medicínu takříkajíc v krvi. Díky vrozenému nadání, velkému citu a trpělivosti měl předpoklady a vlohy pro jemnou oční operativu. Byl vynikajícím chirurgem a vykonával široké spektrum očních operací. Zavedl nové metody a společně s techniky zkonstruoval některé přístroje. Zavedl používání operačního mikroskopu. Jeho osobnost byla vždy v odborných kruzích vnímána s velkým respektem. Primářem očního oddělení byl v letech 1973 - 1985.

Podrobný životopis pana rady Trnky i jeho předchůdce a učitele prof. Františka Zahradnického naleznete na webových stránkách nemocnice - www.onhb.cz/…D=1

Foto: Primář Dr. Trnka st. na operačním sále (uprostřed v brýlých)
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Stavba lůžkového hospice pro Vysočinu v Havlíčkově Brodě je zase o krok blíž
Výstavba lůžkového hospice na Vysočině směřuje k realizaci a to v Havlíčkově Brodě, kde v roce 2019 zastupitelstvo města jednohlasně schválilo darování pozemku pro zařízení.
V průběhu let se projekt přesunul z Jihlavy, kde nezískal dostatečnou podporu představitelů města, do Havlíčkova Brodu. Zde mu na jaře roku 2018 zastupitelé vyjádřili důvěru a v únoru 2019 zastupitelstvo Havlíčkova Brodu jednohlasně schválilo darování pozemku pro hospic v případě, že spolek získá finanční prostředky na jeho výstavbu. Následovala podpora Kraje Vysočina, který v červnu 2019 deklaroval 30% finanční spoluúčast na výstavbě ve výši 20 milionů korun, pokud spolek získá zbývající částku skrze dotaci Ministerstva zdravotnictví. Na začátku roku 2020 Ministerstvo zdravotnictví žádost o dotaci schválilo. Dalším zásadním krokem pro stavbu hospice bylo v červnu vydané stavební povolení.

„Chtěla bych velice poděkovat vedení Města Havlíčkův Brod, pracovníkům městského úřadu Havlíčkova Brodu a vedení Kraje Vysočina, kteří nám v uplynulých měsících velice pomáhali a bez jejichž pomoci bychom nezvládli naplnit doplňující administrativní požadavky ze strany Ministerstva zdravotnictví. Nesmírně si jejich pomoci a podpory cením,“ uvedla Ludmila Novotná, předsedkyně Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy. „Před námi je další etapa realizace projektu. V tuto chvíli se dokončuje prováděcí projektová dokumentace, bude následovat výběrové řízení na dodavatele stavby a půjde-li vše podle plánů, na jaře 2021 by se mělo začít stavět.“

„Jsem moc ráda, že se projekt hospice stává stále hmatatelnějším, a že se můžeme těšit na to, že i na Vysočině budeme mít mimo domácích hospiců také lůžkový hospic. Většina z nás si přeje trávit závěr svého života v důstojném prostředí se svými nejbližšími. Někteří z nás z různých důvodů nemohou tento čas trávit v domácím prostředí. Pokud nechceme zemřít v nemocnici či léčebně dlouhodobě nemocných, měli bychom mít možnost využít péči v lůžkovém hospici, kde je o umírající pečováno na základě principů paliativní péče,“ doplnila Ludmila Novotná.

Dotace Kraje Vysočina a Ministerstva zdravotnictví pokryjí samotnou výstavbu hospice. Zůstává však stále mnoho dalších nákladů, které spolek hradí z vlastních zdrojů. Těmi jsou z velké části dary fyzických a právnických osob. Aktuálně je třeba uhradit především dokončení projektové dokumentace, náklady spojené s výběrovým řízením, následně stavební dozor a další přípravné práce. Na to všechno v tuto chvíli stále chybí okolo 1,7 milionu korun.

Ludmila Novotná ze Spolku pro lůžkový hospic se závěrem obrací na veřejnost s prosbou: „Pokud chcete a můžete, podpořte vznik lůžkového hospice Mezi stromy pro Vysočinu pravidelnou či jednorázovou částkou na transparentní účet 2600 8474 82 / 2010. Informace o našem projektu získáte na webových stránkách nebo Facebooku. Naleznete tam také video vizualizace budoucího hospice.

Vyhlášena je také veřejná sbírka určená přímo na projekt výstavby lůžkového hospice. Do ní je možné přispět jednoduše skrze dárcovský portál Donio.

Přispět lze také nákupem v mnoha e-shopech přes aplikaci Givt. Tato podpora vás nebude stát ani korunu a přesto přispějete. Více informací najdete na givt.cz.Jiří KLETEČKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   8. 8. 2020

• Dětské oddělení v havlíčkobrodské nemocnici se stěhuje do náhradních prostor, důvodem je výměna klimatizace
• Zámecký areál ve Velkém Meziříčí obohatila socha svatého Jana Nepomuckého
• Výstavu v pelhřimovském muzeu O Krávě doplní přednáška o sýrech i divadelní představení Kozí kraviny
• Opilý muž při nehodě na elektrické koloběžce utrpěl vážné zranění

Pátek   7. 8. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede americko-švédský snímek Slunovrat
• V Jihlavě roušky v obchodech a městské hromadné dopravě od soboty končí
• Číro si v horku užívá umělý déšť v táborské zoo
• Záchranáři vytáhli v Havlíčkově Brodě ze Sázavy utopeného muže
• Mezi Počátkami a Svatou Kateřinou zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• V Dukovanech vzniká nejmodernější výcvikový trenažer za stovky milionů korun
• Při vysokých teplotách pozor na přehřátí, dehydrataci, vyčerpání i na bodavý hmyz
• Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy

Čtvrtek   6. 8. 2020

• Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
• Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
• V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
• Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
• Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
• Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
• Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády

Středa   5. 8. 2020

• Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
• Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
• Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
• Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
• Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
• Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
• Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
• Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta

Úterý   4. 8. 2020

• Eduard Petiška, spisovatel, který nejvíc autorských knih oficiálně věnoval své ženě
• Filmaři hledají v Třebíči komparz pro film Slovo režisérky
• Dárci krve? V létě nedostatkové zboží
• Město Jihlava vydalo katalog k výstavě historických fotografií

Pondělí   3. 8. 2020

• Makak jávský z táborské zoo by jako nosič jídla rozhodně neuspěl
• Na dálnici D1 bouralo před polednem osobní auto a náklaďák, nyní už je dálnice průjezdná bez komplikací
• Komentovaná prohlídka výstavy Sochy mluví v jihlavské galerii
• Po čelním střetu dvou náklaďáků na Třebíčsku jeden řidič zemřel, druhý utrpěl vážná zranění

Neděle   2. 8. 2020

• Odešel Karel Křesadlo, emeritní ředitel okresního archivu v Jihlavě
• Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat
• Na jihlavském magistrátě je nově zřízený dětský koutek plný her a omalovánek
• Dvojčata Radek a Miloš Kolouchovi získali titul rekordmani roku za absolutně největší sbírku seker a hoblíků
• Chudobínská borovice u Vírské přehrady je zřejmě o 150 let starší, než se předpokládalo
• U Nového Rychnova zemřel při nehodě osmnáctiletý řidič osobního auta

Sobota   1. 8. 2020

• V jihlavské nemocnici je nově rouškomat
• Filmový klub v Jihlavě uvede maďarskou hravou absurdní pohádku pro dospělé Líza, liščí víla

Pátek   31. 7. 2020

• Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
• Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
• Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
• Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
• Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
• Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu

Úterý   28. 7. 2020

• Zemřel další klient jihlavského Alzheimercentra, kraj poskytne zařízení ochranný materiál
• Jihlava se musí potýkat s vandalismem na městských sportovištích
• Na Vysočině podalo v řádném termínu kandidátní listiny do krajských voleb 16 politických stran, hnutí a koalic
• Neznámý pachatel vnikl v noci do domu a sebral šperky v hodnotě osm tisíc korun
• Individuální konzultace pro rodičky i jejich partnery ohledně vedení porodu v havlíčkobrodské porodnici
• O prázdninách roste počet úrazů dětí, prevence je nedostatečná

Pondělí   27. 7. 2020

• V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
• Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
• Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
• Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek

Neděle   26. 7. 2020

• Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
• Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
• Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
• Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord

Sobota   25. 7. 2020

• Na Jihlavsku se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo 33 lidí, nejvíce v alzheimercentru
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek To musí být nebe aneb pohled palestinského režiséra na kulturní odlišnosti arabského a západního světa
• Po devíti letech v Jihlavě opět první nový trolejbus.
• Tragická nehoda u Rudy na Žďársku; zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního auta

Pátek   24. 7. 2020

• Policisté na Vysočině kontrolovali nákladní auta se dřevem a ukládali pokuty, třeba za přeloženou výšku či jízdu na cizí kartu
• Vycházka ke studánkám a pouť u kapličky svaté Anny na Humpolecku o víkendu
• Na muže v Březí nad Oslavou spadl při práci v lese strom, na místě zemřel
• Řidiči pod vlivem drog, alkoholu a bez řidičských průkazů
• O víkendu bude na dálnici D1 v úseku Koberovice - Humpolec svedena doprava do pásu směrem na Brno
• Výzva primátorky Jihlavy v souvislosti s koronavirem
• Na Vysočině je devět tisíc hektarů vodní plochy, nejvíce chovaná ryba je kapr

Čtvrtek   23. 7. 2020